Ma cisto pravljenje holivudskog filma sa hepi endom. Osecam da se vec sve zna,samo moraju jos malo da nas zajebavaju
Announcement
Collapse
No announcement yet.
NBA Offseason 2011 (opste diskusije, vesti, tracevi, draft i jos mnogo toga...)
Collapse
This topic is closed.
X
X
-
Originally posted by T-Mac View PostAha, sad sam nasao mnogo zanimljivu i nadam se jako korisnu informaciju...
Secate se da sam pre neki dan pisao kako vlasnici nisu ujedinjeni, e danas je to i potvrdjeno. Fisher kaze da nema nista od ove price sto je Bane spominjao, da ce pokusavati pojedinacno da tuze ligu i vlasnike, nego da ce biti ujedinjeni do kraja. Tu dolazimo do onoga sto sam saznao, ne da svi vlasnici ne misle isto nego MANJE OD POLA ne zeli da odbaci sezonu zbog hard cap-a i to je osnova na kojoj Fisher i NBPA "grade svoj slucaju". Zele da se dogovore oko osnova kada su u pitanju finansije, spremni su na kompromise (vec su i smanjili neke zahteve, to ce bolje Bane da vam objasni), samo da se ostavi postojeci sistem. A, s obzirom da vlasnici verovatno onih najjacih fransiza o cemu smo i govorili krajem prosle sezone ne zele da odbace sezonu bukvalno bez veze, mislim da dogovor mozemo da ocekujemo.
Kao sto je T-Mac naglasio, vlasnicima velikih i jakih fransiza verovatno ne bi smetalo da ostane postojeci sistem raspodele novca s tim sto bi verovatno doslo do smanjenja plata igracima, sto su oni vec i sami prihvatili.
Iz svih dosadasnjih informacija do kojih smo dosli i koje su javno objavljene moze se izvesti samo jedan zakljucak: Hard Cap odgovara celnicima lige i vlasnicima slabih fransiza.
Ako je ostalo imalo pameti u tih ljudi mora se naci resenje za novi CBA i mora se odigrati kakva-takva sezona.
I dalje verujem da ce se u minut do dvanaest od niodkuda stvoriti konstruktor "idealnog resenja"!
Ukoliko budem imao vremena izvescu jednu malu analizu na osnovu hronoloskog sleda dogadjaja koji sam zabelezio u ranijim postovima i mislim da ce tada trenutna situacija biti svima potpuno jasna.
LEBRON "KING" JAMES - GLOBALNI FENOMEN. G.O.A.T.!
sigpic
RUSSELL-WILT-JABBAR-JORDAN-LEBRON
- 4xMVP -
Comment
-
Evo jedna vesela vest za sve fanove NBA-a, Bavetta se NE povlaci!sigpic
"The last time I was intimidated was when I was 6 years old in karate class. I was an orange belt and the instructor ordered me to fight a black belt who was a couple years older and a lot bigger. I was scared s---less. I mean, I was terrified and he kicked my ass. But then I realized he didn’t kick my ass as bad as I thought he was going to and that there was nothing really to be afraid of. That was around the time I realized that intimidation didn’t really exist if you’re in the right frame of mind." - Kobe Bryant
Comment
-
Samo za one koje zanima problem lockout-a!
Pokusacu da dam jedan kratak rezime svega onoga sto se desavalo za ovih par meseci pregovora oko novog CBA i od 01.07.2011. kada je i zvanicno proglasen lockout od strane celnika NBA lige. Ovim bih pre svega hteo da ukazem na odredjene paradokse koji su se pojavili u zadnjih par meseci, a sve u cilju sto boljeg razumevanja postojece situacije unutar lige.
1. Kolektivni ugovor (CBA) je sporazum izmedju poslodavaca i zaposlenih (vlasnika-igraca) koji regulise uslove zaposlenih na njihovim radnim mestima, njihova prava i duznosti kao i prava i duznosti poslodavaca. Fakticki, ovim ugovorom se resava pitanje raspodele novca. Vazeci Kolektivni ugovor u NBA ligi istekao je 30.06.2011. Bez CBA liga fakticki i ne postoji.
2. Salary Cap - budzet sa kojim jedan klub raspolaze za placanje svojih igraca. Budzet se odredjuje tako sto se odredjeni procenat ukupne zarade lige daje klubovima. Po postojecem CBA to je 57%.
Salary Cap je postojao u prvoj odigranoj sezoni NBA lige i posle toga je ukinut. Do njegove ponovne reaktivacije doslo je 1984. kada i David Stern postaje komesar lige. Razlozi za to su bili visestruki:
- klubovi iz velikih metropola zaradjivali su mnogo vise pa su iz tog razloga mogli da privuku "jake" igrace sto je u samom startu ugrozilo konkurentnost unutar lige. Uspostavljanje Salary Cap-a dovelo je do izjednacavanja izdataka za plate u svim klubovima. Znaci, Salary Cap drzi ligu ravnopravnom onoliko koliko je to moguce.
Inace, novac se zaradjuje od publike, medija, sponzora, prodaje dresova... ali glavni nosioci zarade su, naravno, sami igraci (radnici).
Celnici lige vec dve godine unazad objavljuju da rade sa gubitkom u poslednjih 6 godina, tj. od 2005. kada je izvrsena revizija postojeceg CBA za koji se u tom trenutku smatralo da je sasvim zadovoljavajuci za poslovanje lige.
Posle odrzanih prvih pregovora izmedju celnika lige, vlasnika klubova i igraca, a u vezi usaglasavanja teksta novog CBA, predstavnici lige odbacuju dosadasnji sistem poslovanja i predlazu Hard Cap u iznosu od 45 miliona $ po klubu. Predlozeni Hard Cap predstavlja za celnike lige jedini nacin da se liga ucini profitabilnom, pokriju svi gubici i troskovi.
Uz predlozeni Hard Cap ide i odredba o "negarantovanim ugovorima". Ovo bi bila potpuna novina za NBA ligu jer je u dosadasnjem poslovanju potpisani ugovor izmedju igraca i kluba bio vazeci i garantovan za obe strane.
Takodje, restriktivne mere bile bi primenjene i u domenu godisnjeg povecanja plate (sa postojecih 10.5% na 2%-3%) kao i na duzinu trajanja ugovora (ugovori na 6 godina smanjivali bi se na 4 god. tj. ugovori od 5god. na 3god.).
Ovde zakljucujem da liga sa svojim predlozenim merama ide na to da svaka fransiza bude profitabilna. Ovo je sasvim u redu sa aspekta poslodavaca i finansijskog poslovanja ali mislim da ce se njihovim usvajanjem mnogo izgubiti na kvalitetu lige i da ce najveci gubitnici biti sampionski timovi.
Smanjenjem plata igracima, smanjenjem iznosa novca koji liga daje klubovima, ukidanjem Luxury Tax-a... liga ce preci na pozitivno poslovanje uz sve svoje troskove koje ima prema Drzavi.
Veliki i sampionski timovi poput Boston-a, Lakers-a, Miami-a, New York-a, Bulls-a mozda nece biti u stanju da zadrze sve svoje zvezde i mozda ce doci do njihovog rasturanja ali ce zato, sa druge strane, klubovi poput Detroit Pistons-a i New Orleans-a, koji se nalaze na samom finansijskom dnu, "profitirati". Hard Cap bi u startu doveo do stabilizacije ovih timova na trzistu, po nekim prognozama podigao im nominalnu vrednost za 30% i na taj nacin privukao potencijalne kupce da uloze u te klubove jer im se garantuje da nece morati da povecavaju plate, da nece imati nikakvih nepredvidjenih troskova, da ce imati za njih pozitivne ugovore sa igracima...itd.
Znaci, racunica je veoma prosta. Sve timove treba svesti na isti finansijski nivo, smanjiti troskove poslovanja i na taj nacin ostvariti profit.
Za sada sve izgleda krajnje racionalno i jednostavno i u ovom trenutku cini se da bi igraci, s obzirom da zaradjuju ogromne sume novca, da imaju ustedjevinu, orocen novac u bankama, prihode od reklama, privatne firme... i da mnogi smatraju da su cak i preplaceni, trebali da prihvate gore pomenuti predlog.
Medjutim, Derek Fisher kao Predsednik Unije igraca odbija ponudu lige na Hard Cap od 45 miliona $ kao neprihvatljivu za igrace.
Jedan od razloga koji se u tom trenutku forsira kao validan za uvodjenje Hard Cap-a je i opadanje interesovanja za ligu.
Medjutim, prva utakmica finala PO izmedju Miami-a i Dallas-a premasuje TV gledanost jos od NBA finala 2004.god. Pocinju prvi ozbiljni demanti za uvodjenje Hard Cap-a.
Liga reaguje i izlazi sa predlogom o tzv. Flex Cap-u. Nude za plate 62 miliona $. Ovo se cini kao veliki pomak u pregovorima na bolje.
Medjutim, predlozena cifra od 62 milona je ipak limitirana tj. ne moze se prekoraciti. Znaci, fransize ce koristiti razlicitu kolicinu novca za svoje poslovanje ali nijedna nece smeti da prekoraci utvrdjeni limit. Zagarantovanih 57% po klubu ne sme otici ni 0.1% vise. Salary Cap za ovu (2010/2011.) sezonu je iznosio 58 miliona $. Sada se daje 62 miliona $ ali bez mogucnosti prekoracenja. Jasno je da igraci nisu zadovoljni takvom ponudom jer je Flex Cap u svojoj osnovi cisti Hard.
U ovom trenutku vec mozemo izvesti zakljucak da liga i vlasnici zele iskljucivo Hard Cap (monopol) koji bi im doneo zagarantovanu profitabilnost koja je u suprotnosti sa svim zakonima trzisnog poslovanja.
Unija igraca tada izlazi sa svojim "kontra" predlogom koji se sastoji u tome da vrate ligi 500 miliona $ u narednih 5 godina na taj nacin sto bi im se zagarantovanih 57% od ukupne zarade lige smanjilo na 54.3%, s tim da se zadrzi postojeci Salary Cap.
Medjutim, David Stern smatra da je ovaj njihov predlog u "najmanju ruku" skroman!
Nalazeci se u nekoj vrsti pat pozicije, igraci pocinju da razmisljaju o razbijanju Unije kao mogucem resenju problema. Desertifikacija bi dovela do mogucnosti podnosenja antimonopolske tuzbe Federalnom sudu protiv lige.
01.07.2011. proglasava se lockout od strane lige.
Nekoliko dana posle tog dogadjaja u javnost izlaze odredjene informacije koje bacaju jedno sasvim novo svetlo na ceo problem. Naime, novinar "New York Times"-a objavljuje kompromitujuci tekst po ligu pozivajuci se na na “Forbes”, elitni casopis za ekonomiju i finansije.
"Forbes" je objavio niz informacija o poslovanju NBA lige i njenih klubova koje potpuno diskredituju celnike lige i vlasnike klubova u svojim navodima o negativnom poslovanju lige. Cak stavise, iznete informacije su veoma ozbiljne i ukoliko bi se ispostavilo da su tacne ceo slucaj bi mogao zavrsiti na Vrhovnom sudu SAD-a.
U cemu je zapravo sustina iznetih optuzbi? Radi se o tome da odredjene korporacije , firme, kompanije...vode dve vrste finansijskih knjiga:
1. finansijske knjige koje odrazavaju realno stanje poslovanja.
2. finansijske knjige koje su paralelne i koje se "friziraju" tj. ne predstavljaju realni odnos potrosnje i zarade.
Razlozi zbog cega se ovo radi su uglavnom "prljavi": izbegavanje placanja poreza na stvarni profit, smanjenje plata radnicima, enormno bogacenje...
Analiticari "Forbes"-a smatraju da liga i NBA vlasnici prikazuju lazno stanje o svom poslovanju. Oni postavljaju odredjenu tabelu poslovanja NBA lige kao osnovni parametar za procenu finansijskog stanja u zadnjih 10 godina. Iz prikazanih podataka jasno se moze videti da je liga itekako profitabilna. Imaju negde manje gubitke ali se oni nadoknadjuju kroz druge nacine zarade novca. Profitabilnost lige procenjuje se na 5% u 2009/10. i na 7% u tek zavrsenoj sezoni. Mnoge druge kompanije ostvarile su mnogo manji % od NBA lige i to bez poreza i vode se kao profitabilne, a NBA liga, koja inace ima manje poreske stope jer potpada pod "zabavu", ispada neprofitabilna sa ostvarenim %. Sve ovo navodi na sumnju o laznom prikazivanju poslovanja i zahteva jedan skeptican pristup kada su u pitanju finansijski podaci koje iznose celnici lige.
"Forbes" nam daje sledece podatke koji potkrepljuju gore navedeno:
1. liga je zaradila 183 miliona $ (po proceni "Forbes"-ovih analiticara) dok celnici lige tvrde da je liga u gubitku 370 miliona $ za ovu sezonu
2. prodaja timova vrsi se za iznose koji ne odrazavaju njihovu realnu cenu na trzistu
3. finansijske knjige NBA lige su strogo zatvorene i ne daju se na uvid nikome
4. sadasnji CBA u trenutku potpisivanja i uz modifikacije koje su izvrsene 2005. smatran je veoma pogodnim za poslovanje lige. Sada isti ti ljudi koji su ga koncipirali zele da ga uniste.
Objavljene informacije potpuno ruse koncept za uvodjenje Hard Cap-a. Medjutim, ceo slucaj i iznete informacije ne istrazuje nijedna drzavna institucija koja je zaduzena za to.
Ovde cu napraviti jednu kratku digresiju.
Cinjenica je da NBA liga nije ostvarila profit kao neke druge lige americkih sportova ali se sada postavlja kljucno pitanje, a to je: Kako su plate igraca uticale na neprofitabilnost lige jer kompletan problem pocinje i zavrsava sa platama igraca?
Odgovor je: nikako! Kako ovo objasnjavam?
Ako je plata igraca odredjena u okviru 57% od ukupne zarade lige koji se rasporedjuju po klubovima onda ta plata ne moze da raste ukoliko liga ne ostvaruje profit. Znaci da su plate rasle zajedno sa rastom profita te sami igraci nisu imali nikakvog uticaja na to. Oni koji su prelazili projektovani Salary Cap placali bi Luxury Tax. Rast plata u NBA ligi je inace skroman u odnosu na druge americke sportove i ono sto je najbitnije je da je vezan za prihod lige.
Naravno, ne znaci da NBA liga nema probleme ali po podacima do kojih je dosao “Forbes” liga ima jedan prilicno zdrav i profitabilan biznis te nema nikakvog razloga za uvodjenje Hard Cap-a. Medjutim, on se i dalje uporno promovise kao jedino moguce resenje postojece "krize".
Resenje bi se moglo naci i u tzv. "podeli prihoda". Sta bi to zapravo znacilo? Mnogi timovi su u gubitku ali Bulls-i, Lakers-i i Knicks-i zaradjuju toliko da "hladno" pokrivaju gubitke drugih timova i donose profit ligi. Kapital koji oni unesu u ligu moze direktno da se preraspodeli na ostale timove (veca podela zarade), a ne da se ide na sistem "57%". Ovim mozda ne bi bili zadovoljni odredjeni igraci zbog nekih poreskih troskova ali bi svi pre ovo prihvatili nego nametanje Hard Cap-a. Liga odbija ovakav predlog.
Liga je demantovala sve kljucne optuzbe koje je novinar NYT izneo protiv njenih celnika i vlasnika klubova.
Celnici lige su naveli da ne znaju na koji nacin "Forbes" radi svoje kalkulacije kada nemaju pristupa finansijskim podacima NBA timova?
Najzanimljivije od svega je sto je liga demantovala informaciju "Forbes"-a u vezi New Orleans Hornets-a. Preciznije, "Forbes" je izgleda dosao u posed finansijskog izvestaja koji odrazava realno stanje u Hornets-ima za 2009/10. i taj izvestaj se poklapa sa kalkulacijama "Forbes"-ovih analiticara koji smatraju da su Hornets-i prikazali 5 miliona $ prihoda manje pre nego sto je uradjena finansijska revizija.
New Orleans spada u ono pominjano finansijsko dno i klub kome bi odgovarao Hard Cap jer bi mu cena na trzistu naglo skocila, klub bi se finansijski stabilizovao i nasao kupca kome bi zarada zbog Hard Cap-a bila zagarantovana!
Iz gore navedenog cu izvesti zakljucak da Hard Cap zapravo odgovara iskljucivo celnicima lige i vlasnicima finansijski ruiniranih klubova gde novi vlasnik zapravo nece imati nikakva posebna nesigurna ulaganja.
Izvesno vreme posle navedenih dogadjaja desava se nesto krajnje neuobicajeno ali pozitivno u smislu da dokazuje sve predjasnje navode.
Philadelphia 76ers-i se prodaju u toku trajanja lockout-a! Odmah sledi pitanje: Zasto bi neko kupovao odredjeni NBA tim u periodu dok resenje za koncipiranje novog CBA nije ni na vidiku? Uz to niko tacno ne zna ni kako ce novi CBA izgledati niti kako ce izgledati njegove glavne odredbe kao ni vremenski period na koji ce biti potpisan. Medjutim, cinjenica je da je neko ipak zainteresovan za ulaganje u Sixers-e. Novi vlasnik, pretpostavljam, nece uloziti ni dolar ako nema finansijsku projekciju za ostvarivanje profita.
Po mom misljenju neko daje odredjene garancije novom vlasniku da ce ovom investicijom ostvariti profit. Pitanje je na osnovu cega? Odgovor bi mogao biti: na osnovu toga sto zna da liga posluje pozitivno i da ce biti predstojece sezone.
Kompanija Apollo Global Management, LLC posreduje u kupoprodaji Sixers-a kao trece lice i uspesno zavrsava pregovore oko prodaje kluba. Postignuta cena (koja je javno objavljena) je 280 miliona $ iako je "Forbes"-ova procena vrednosti kluba 330 miliona $. Odlican finansijski potez (kao da neko kupuje akcije neke firme koja propada, a onda tim istim akcijama za 5 dana naglo skoci vrednost i kupac se enormno obogati - ovo u finansijskom svetu niko ne radi osim ako nema garancije da ce se desiti skok kupljenih akcija). S obzirom da je novi vlasnik dobio klub “ispod cene", a na osnovu informacija iznetih u “Forbes"-u, moze se zakljuciti da je jos neko osim novog vlasnika profitirao iz ovog posla.
Primer: u duznickoj krizi koja je zahvatila SAD pre 02.08.2011. vrednost drzavnih akcija na berzi je znacajno padala. Soros je uporno kupovao te akcije iako to nije imalo nikakvog smisla jer se nije znalo da li ce Senat i Kongres 02.08.2011. izglasati Zakon o podizanju limita zaduzenja Americkoj vladi. Medjutim, neko je ipak znao da ce taj zakon biti izglasan i prodao te informacije. Po izglasavanju zakona vrednost akcija je drasticno skocila, svi su izasli kao gubitnici (cak i Bill Gates) osim Soros-a koji je uvecao svoje bogatstvo za nekih 10 milijardi $.
Znaci, u ovom trenutku imamo tri predloga koje su izneli igraci kako bi se resila postojeca situacija:
1. smanjenje plata i vracanje novca ligi
2. “podela prihoda”
3. Luxury Tax “3$ za 1$”
Sva tri predloga liga je odbila.
Pored navedenih imamo i predlog agenata o ranije pominjanoj desertifikaciji koji je, bar za sada, odbijen od strane igraca.
Pregovori se od pocetka prakticno “vrte u krug”. Ono sto je pozitivno to su zadnje informacije o tome da ni svi vlasnici nisu potpuno jedinstveni (mada mislim da nikada nisu ni bili) oko uvodjenja Hard Cap-a sto je i potpuno logicno jer je bogatim klubovima sasvim svejedno koliko ce novca potrositi tokom jedne sezone. Ostaje pitanje mogu li oni uraditi nesto mimo celnika lige i vlasnika koji su “sirotinja”?
Pokusao sam da ukazem na odredjene paradokse u ovim pregovorima i postojecem problemu sto mi je bio i glavni cilj. Ako se oni uoce i pravilno shvate mislim da bi slika o svemu sto se trenutno desava u NBA ligi trebala biti jasnija.
LEBRON "KING" JAMES - GLOBALNI FENOMEN. G.O.A.T.!
sigpic
RUSSELL-WILT-JABBAR-JORDAN-LEBRON
- 4xMVP -
Comment
-
Naravno, naravno Drazo, hvala na sugestiji, potpuno sam zaboravio...sigpic
"The last time I was intimidated was when I was 6 years old in karate class. I was an orange belt and the instructor ordered me to fight a black belt who was a couple years older and a lot bigger. I was scared s---less. I mean, I was terrified and he kicked my ass. But then I realized he didn’t kick my ass as bad as I thought he was going to and that there was nothing really to be afraid of. That was around the time I realized that intimidation didn’t really exist if you’re in the right frame of mind." - Kobe Bryant
Comment
-
Da vas pitam,igra se neka liga zove se na foru lockout liga,mesani su igraci klubova pa me zanima jer je pocela gde mogu naci statistiku tih utakmica,jer je odigrano vec jedno kolo,na jednom sajtu sam naisao ali nema cela statistika utakmica ima samo najbolji strelaci,najbolji skakaci i asistenci dana,ako neko ima neke informacije????
Comment
-
Impact liga u Vegas-u, od sledece nedelje ce biti i strimova, bicete obavesteni, ne brinite se.sigpic
"The last time I was intimidated was when I was 6 years old in karate class. I was an orange belt and the instructor ordered me to fight a black belt who was a couple years older and a lot bigger. I was scared s---less. I mean, I was terrified and he kicked my ass. But then I realized he didn’t kick my ass as bad as I thought he was going to and that there was nothing really to be afraid of. That was around the time I realized that intimidation didn’t really exist if you’re in the right frame of mind." - Kobe Bryant
Comment
-
Originally posted by T-Mac View PostImpact liga u Vegas-u, od sledece nedelje ce biti i strimova, bicete obavesteni, ne brinite se.
Comment
-
Pa nisam ja rekao da nije pocela, kazem samo da ce od sledece nedelje biti i strimova. Imas na prethodnoj stranici sam napisao da je vec krenula.sigpic
"The last time I was intimidated was when I was 6 years old in karate class. I was an orange belt and the instructor ordered me to fight a black belt who was a couple years older and a lot bigger. I was scared s---less. I mean, I was terrified and he kicked my ass. But then I realized he didn’t kick my ass as bad as I thought he was going to and that there was nothing really to be afraid of. That was around the time I realized that intimidation didn’t really exist if you’re in the right frame of mind." - Kobe Bryant
Comment
-
Team A – Sebastian Telfair, James Anderson, Kawhi Leonard, Malcolm Lee, Larry Hughes, Marreese Speights and Melvin Ely.
Team B – Stephen Jackson, Al Harrington, Tony Allen, Armon Johnson, Josh Selby, Xavier Silas, Coby Carl, Jeremy Evans, Gary Forbes and Derrick Caracter.
Team C – Kyle Lowry, Austin Daye, Jared Dudley, Channing Frye, Courtney Lee, Hakim Warrick, and Alan Anderson.
Team D – Chauncey Billups, Iman Shumpert, Roger Mason, Shawne Williams, Jermaine O’Neal, Damon Jones and Jamaal Tinsley.
Team E – Mo Williams, Eric Bledsoe, Travis Leslie, Willie Warren, Ryan Gomes and Al-Farouq Aminu.
Team F – DeMar DeRozan, J.J. Hickson, Corey Maggette, Dorell Wright, Isaiah Thomas, Avery Bradley and Bonzi Wells.
Team G – John Wall, Rashard Lewis, Nick Young, Jordan Crawford, Shelvin Mack, Terrico White, Larry Owens, Marcus Banks and Desmon Farmer.
Team H – Paul George, Wesley Matthews, Dahntay Jones, T.J. Ford, Brandon Rush, Dominique Jones, Corey Stokes and Jordan Williams.
evo sastave ekipa ali nikako da nadjem detaljnu statistiku
samo clippersi se nisu mesali ovi ostali su sve izmesane ekipe
Comment
-
sigpic
"The last time I was intimidated was when I was 6 years old in karate class. I was an orange belt and the instructor ordered me to fight a black belt who was a couple years older and a lot bigger. I was scared s---less. I mean, I was terrified and he kicked my ass. But then I realized he didn’t kick my ass as bad as I thought he was going to and that there was nothing really to be afraid of. That was around the time I realized that intimidation didn’t really exist if you’re in the right frame of mind." - Kobe Bryant
Comment
-
Comment