Announcement

Collapse
No announcement yet.

Poezija, knjige, poslovice itd...

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nikada nikome i nizasta ne priznajte da je u pravu. Ni po cenu zivota.
    Vase misljenje je najbolje, jer za njega nikome nista ne dugujete: ni
    iskustvu, ni tudjoj mudrosti, ni nauci, ni istoriji, ni otkrovenju – samo
    sebi. Nemojte se saglasiti cak i ako vas ubedjuju da ste pametni.
    Savladajte vase ustreptalo srce koje zudi da se sa tim slozi – to je
    klopka! Oni zele samo vasu saglasnost. Zatim ce od vas traziti da se,
    buduci pametni, i u drugim stvarima sa njima slozite. A kuda bi vas
    odvelo to popustanje – odvelo bi vas u anonimnost.

    Borislav Pekic


    Postoji proslost. Postoji buducnost. Dve ogromne gromade.
    Sasvim je jasno da nikad ne ulazimo ni u proslost ni u buducnost…
    Buducnost za nas postoji samo kao namera, a proslost kao secanje.
    Posto strelica vremena ima samo jedan, nepromenljiv smer,
    ne secamo se buducnosti, niti se bacamo u proslost da bi smo pravili planove.
    Proslost nas gura napred, buducnost ceka iza okuke.

    Ja poznajem svoju proslost i u njoj ne mogu nista, ili gotovo ništa, da promenim.
    U odredjenoj meri gospodarim svojom buducnoscu, ali je ne poznajem.
    Postoji iscezla proslost, poznata i izgubljena.
    Postoji neispisana tajanstvena buducnost, puna obecanja i zebnji.

    U sredini je sadasnjost…Sadasnjost se neprestano pomera i ja se pomeram s njom…
    Ovde ili onde pojavljuje se pukotina u zidu secanja odnosno nade…
    ali svi hodnici i prolazi zauvek se zavrsavaju u sadasnjosti.
    Sadasnjost ne postoji, ali mi ni u jednom trenutku ne mozemo izaci iz nje.

    Covek postoji samo u necemu iz cega ne moze pobeci i sto je vec nestalo, a sto se zove sadasnjost.

    Zan d Ormeson – “Prica Jevrejina lutalice”
    Last edited by Pertla; 21-04-14, 18:19.
    sigpicFokus Nole i ne zaboravi- u pertle... idemo Noleeeeeeeeeee

    ''Na jedno uho ne čujem ništa, a na drugo sve. Zato slušam samo one koji mi priđu sa prave strane...

    Comment


    • Uvijek kada istinski prihvatite trenutak kao ono sto on jeste - bez obzira na formu u kojoj se pojavljuje - zadobili ste tisinu, nalazite se u miru. Obratite paznju na prazninu - prazninu izmedju dve misli, kratki tihi prostor izmedju dve reci u razgovoru, izmedju nota klavira ili flaute, na prazninu izmedju uzdaha i izdaha.

      Kada obratite paznju na te praznine, prisustvo „necega“ postaje - samo prisustvo. Tada se u vama radja bezoblicna dimenzija ciste svjesnosti i zamjenjuje poistovjecivanje sa oblikom. Istinska inteligencija djela u tisini. Tisina je izvoriste kreativnosti i resenja problema.

      Tisina govori - Ekart Tol
      sigpicFokus Nole i ne zaboravi- u pertle... idemo Noleeeeeeeeeee

      ''Na jedno uho ne čujem ništa, a na drugo sve. Zato slušam samo one koji mi priđu sa prave strane...

      Comment


      • Da me je uopste ikada upoznala, morala bi kasnije da otkrije da onima koji osecaju duboko i koji su iole svesni nerazmrsivog spleta ljudske misli, ostaje samo jedan nacin da govore - ironicna neznost ili cutanje..

        Aleksandrijski Kvartet - Lorens Darel
        sigpicFokus Nole i ne zaboravi- u pertle... idemo Noleeeeeeeeeee

        ''Na jedno uho ne čujem ništa, a na drugo sve. Zato slušam samo one koji mi priđu sa prave strane...

        Comment


        • Preminuo Dobrica Cosic. Neka mu je laka zemlja.
          Moj omiljeni pisac. A bas danas sam procitao knjigu "Otpadnik".

          Dobrice, hvala ti za Vreme Smrti, Korene, Gresnika i Otpadnika. Radujem se citanju ostalih knjiga.

          Comment


          • “Because your question searches for deep meaning,
            I shall explain in simple words”

            “Here pity only lives when it is dead - Virgil”
            ― Dante Alighieri, Inferno

            “Experience is merely the name men give to their mistakes.”
            Oskar Vajld.

            Ne mogu da trazim jos citata iz Slike Dorijana Greja, ali to je knjiga koju ne vredi citati samo jednom, jednostavno moras vise puta slicno kao i sa Danteom i Paklom, sto si starije to je drugacije shvatas.

            @Petra, naklon za Aleksandrijski Kvartet i Sitnicarnicu kod srecne ruke

            Dosta mi je cudno tj nisam nasao da je neko citirao Bukovskog obicno ga svi hvale i svi su odusevljeni sa njim, ali ako neko hoce da vidi zasto je Bukovski "veliki", neka cita Dzona Fantea. (Avanture Artura Bandinija). Posle njegovih knjiga shvaticete koliko je u stvari Bukovski mali.

            Vladimir Nabokov - Smeh u tami, Gistav Flober - Gospodja Bovari. Za slicne temu je Ljosa dobio Nobela ( Avanture nevaljale devojcice), za mene jedna od najiritantnijih knjiga, i ako bi neko citao Ljosu, prvo neka cita Don Rigobertove beleznice. Grad i Psi, Diskretnog heroja, pa tek onda Avanture.

            Iskreno stvarno mi nije jasno zasto smo u srednjoj radili Stranca, Godoa, Pavica i Hazarski recnik kada smo imali toliko dobrih stvari.

            Za trilere najvecu preporuku dajem za Borisa Akunina i Avanture Erasta Petrovica Fandorina. Patterson je jedan od boljih tj poznatijih kod nas, Stig Larson i trilologija Milenijum, naravno, Umberto Eco - Ime Ruze, Prasko groblje. Ju Nesbe jedan od jacih likova. Majkl Konoli, Danijel SIlva(ima vise dela), Harlan Koben, Krejg Rasel, Martin Kruz SMit, Nelson de Mil.

            Lorenco Karkatera - Spavaci (po knjizi je radjen film) .

            Haled Hoseini - Hiljadu cudesnih sunaca i ostale knjige, prvo, knjige uopste nisu "zenske" ako ih neko deli tako! Covek se bavim socijalnim odnosima u njegovoj zemlji i pravu zena. Nemojte olako shvatiti njegove knjige.

            Ovo je ono iz glave da kazem na brzinu . Sta cu kada sam knjiski moljac Ima tu jos dosta samo treba iskopota iz ovog mog mozga
            Last edited by l1m4r; 25-06-14, 23:58.
            Originally posted by Vladan
            SAFa niko nije mogao ni jednom da prezivi, Runi je to uradio dva puta. Masivan. Monumentalan. Bivsi. Pozdrav legendo, donesi Evertonu nemoguci san.
            :vinjaksmajli:

            Comment


            • Moram dupli..

              Mene više niko prepoznati ne može. Ja sam zgrčena gomila žila.
              Šta takva gomila poželeti može? A mnogo hoće takva gomila..
              Originally posted by Vladan
              SAFa niko nije mogao ni jednom da prezivi, Runi je to uradio dva puta. Masivan. Monumentalan. Bivsi. Pozdrav legendo, donesi Evertonu nemoguci san.
              :vinjaksmajli:

              Comment


              • Najgore je kada ljudi nisu ni dobri ni zli, već podnošljivi,
                nemaš nikakve mogućnosti da se spaseš od njih.
                Kraj dobrih ostaješ svesno, više ili manje zadovoljan,
                a oni zli, mogu da odigraju odlučujuću ulogu u našem životu.
                Zato što se teško daju odstraniti, kao krlje su, paraziti.

                Nada Marinkovic...Naslednici
                sigpicFokus Nole i ne zaboravi- u pertle... idemo Noleeeeeeeeeee

                ''Na jedno uho ne čujem ništa, a na drugo sve. Zato slušam samo one koji mi priđu sa prave strane...

                Comment


                • Ko voli Sci fi, preporučio bih mu Hiperion, velinčanstvena epska saga uz virtuoza koji je ovo delo sačinio i napravio od njega to što jeste fuckin' masterpiece. Od njega takodje i "Horor"
                  Dalje. Alaster Rejnolds "Oblast otkrovenja" genijalan stil pisanja, nekako van vremenski uz genijalnu deskripciju i naraciju.
                  "Mars" od Bena Bove. Najbolja knjiga o crvenoj planeti. Poslednjih par rečenica objašnjavaju sve, tokom čitanja knjige gotovo da imaš osećaj kao da si tamo, medju tim lednicima i pešcanim dinama.

                  A od Bukovskog "Bludni sin" Za sve nas alkose i boeme u duši.
                  There's something wrong with me chemically
                  Something wrong with me inherently
                  The wrong mix in the wrong genes
                  I reached the wrong ends by the wrong means
                  It was the wrong plan
                  In the wrong hands
                  With the wrong theory for the wrong man
                  The wrong lies, on the wrong vibes
                  The wrong questions with the wrong replies

                  Comment


                  • Malo sam prelistavala po svojim knjigama i odlucila da prenesem ovde neke delove koje sam podvlacila,dopali mi se, naterali na razmisljanje.
                    Volim tako ponekad da prelistavam procitane knjige i citam ono sto sam olovkom podvukla.

                    Bora Stankovic-Neobjavljene beleske

                    Svako mora da ima upaljen fenjer u glavi. Da mu svetli danju i nocu. Jer, ko ne svetli iznutra, taj ne zivi;fenjer pomaze da bolje vidimo lica, predmete, sta se dogadja. On pomaze da odaberemo, nanizemo i svaku sitnicu povezemo u sliku, u pletivo; da u jednom zivotu otkrijemo sto drugih. Bez upaljenog fenjera nema ni reci;nema price u kojoj zivot dise, jeca ili se razliva od miline.

                    Znam ja to...Svaka žena bi htela život, onako, ceo, iz jednog komada. Kako počne ? Da tera, da se ne prekida do kraja...To je, dabome lepo... ako je neko te sreće... A ako nije te sreće- šta će? - neka ga krpi iz parčića... deo po deo, kako joj dodje.
                    Moj ceo život je iz nekih zakrpa...Sve nešto na sitno, na kratko i pomalo. To nije ono...ali, šta mogu...neki život ipak jeste. Godine prodju i svaka žena skrpi neki život... Ima tu svačega... Al ima, bogami, i lepih komada!
                    Malo je života bez šavova i zakrpa... Ne može! Čovek je proklet! On bi hteo i dugo da živi i da mu bude lepo. E, a to je malo teže. Ne može! Može dugo, ali iz parčića.
                    Pogledajte, svako od nas nosi neku zakrpu... Svakome se primeti gde je šav. Nekome na licu, nekome u očima, nekome u glasu! Svi smo mi krpljeni i sastavljani. Iz mnogo delova. Mi više volimo život, nego život nas. U tome je stvar! E, a ako ga tako volimo, onda nije red da ga ogovaramo i da mu nalazimo mane. Jel tako?

                    Duško Radović - Ženski razgovori



                    Nekom zabranjuju zvezde. Nekome krila. I laste Ja ne zabranjujem nista. Sme se sve sto se ne sme. Samo jedno te molim: pokusaj da ne rastes ni mrvu svima za inat, do kraja ove pesme. U toj se pesmi zivi slobodno, lepo i ludo. Mozes da izmisljas. Mastas, Da radis sve naopako. U njoj i najvece cudo prestaje da bude cudo, jer sve sto pozelis kad zazmuris - ostaje zauvek tako. Isturi hrabro i divno prkose detinjaste i lazi i sebe samog. Sme se sve sto se ne sme. I sme se vise od svega! Jedini: nemoj da rastes za inat i tebi i meni do kraja ove pesme. I svaki put kad te slome, pa moras nov san da stvaras, ne sanjaj ga u mraku Dotrci blize zori. Na pragu ove pesme tako se divno bori i kad namignes samo i osmehnes se polako Izbroj u sebi do deset i to u vecnost pretvori. I sve sto zmureci smislis ostace zauvek tako... Mika Antic




                    Najgore je kad ljudi cute,kada se ne objasne,
                    pa svaka sumnja ima prava na zivot.
                    I moja i tvoja ...

                    Selimovic

                    Ograničite sebe na posmatranje i uvek ćete ispustiti suštinu sopstvenog života.Stav o ovom pitanju bio bi sledeći:Živite najbolje što možete.
                    Život je igra čija pravila učite ako uskočite u nju i igrate svim svojim snagama.Inače bićete izbačeni iz ravnoteže, stalno iznenadjivani promenama igre.
                    Ne-igrači često cmizdre i žale se da ih sreća redovno mimoilazi.Oni odbijaju da shvate da bi sami mogli da stvore ponešto od vlastite sreće.

                    "Kapitol -Dina" Frenk Herbert
                    sigpicFokus Nole i ne zaboravi- u pertle... idemo Noleeeeeeeeeee

                    ''Na jedno uho ne čujem ništa, a na drugo sve. Zato slušam samo one koji mi priđu sa prave strane...

                    Comment


                    • Originally posted by Indigo View Post
                      Ko voli Sci fi, preporučio bih mu Hiperion, velinčanstvena epska saga uz virtuoza koji je ovo delo sačinio i napravio od njega to što jeste fuckin' masterpiece. Od njega takodje i "Horor"
                      Dalje. Alaster Rejnolds "Oblast otkrovenja" genijalan stil pisanja, nekako van vremenski uz genijalnu deskripciju i naraciju.
                      "Mars" od Bena Bove. Najbolja knjiga o crvenoj planeti. Poslednjih par rečenica objašnjavaju sve, tokom čitanja knjige gotovo da imaš osećaj kao da si tamo, medju tim lednicima i pešcanim dinama.

                      A od Bukovskog "Bludni sin" Za sve nas alkose i boeme u duši.
                      Uz ovo bih dodao i ono sto sam procitao u poslednje vreme.Naravno ko procita prvi deo,mora i ostale definitivno.Cuo sam da bi uskoro trebala da izadje i serija po knjizi....



                      Isto bih i ovo dodao,i sve ostale delove...

                      Last edited by z0La; 21-08-14, 12:18.
                      I LOVE HOUSE MUSIC!!

                      Comment


                      • Originally posted by Indigo View Post
                        A od Bukovskog "Bludni sin" Za sve nas alkose i boeme u duši.
                        Citaj Zene od njega.

                        i naravno njegovog oca Fante-a!
                        Originally posted by Vladan
                        SAFa niko nije mogao ni jednom da prezivi, Runi je to uradio dva puta. Masivan. Monumentalan. Bivsi. Pozdrav legendo, donesi Evertonu nemoguci san.
                        :vinjaksmajli:

                        Comment


                        • Topla preporuka sve od Den Brauna, Erika Spindler - Krvava loza...
                          sigpic

                          Comment


                          • 2 od Nila Gejmen-a...extra...

                            I LOVE HOUSE MUSIC!!

                            Comment


                            • Izuzetno, cak ako je i od Hemingveja


                              Najkraća priča na svetu: Ima samo 6 reči, ali će vam slomiti srce...

                              Dok je još bio sasvim mlad, Ernest Hemingvej navodno se našao u društvu kolega pisaca i izjavio kako on može da napiše kompletnu priču u samo šest reči.

                              Ostali pisci mu nisu verovali, pa su odlučili da učine situaciju zanimljivijom. Svi su uložili po 10 dolara i kladili se da je to neizvodljivo, glasi priča koja kruži o slavnom piscu.
                              Ernest Hemingvej je zatim uzeo salvetu sa stola i na njoj napisao šest reči.
                              Nije želeo da ih pročita naglas, već je salvetu dao prvom kolegi do sebe.
                              Kružila je od osobe do osobe
                              Ona je zatim kružila od osobe do osobe, a kada su svi pročitali njen sadržaj jednoglasno su se složili da je šest reči apsolutno dovoljno da se napiše jedna priča.
                              Naravno, priča je svakako mogla da sadrži i nešto više, ali ovih nekoliko biranih reči teraju svakog od nas da napravi sopstveni nastavak:

                              Na prodaju. Cipelice za bebu. Nenošene.

                              Iako prema nekim istoričarima nema dokaza da je Hemingvej zaista autor tog "romana" od šest reči, jedno je sigurno. Ko god je autor, to je šest maestralno odabranih reči.
                              * Telo je slabo, ali je duh krepak, zato ga treba svakodnevno održavati. *

                              Comment


                              • Evo da preporucim jednu knjigu,a uzgred i da preporucim sajam knjiga....



                                Za sve ljubitelje knjiga..."Од 26. октобра до 2. новембра 2014. године у халама Београдског сајма биће одржан 59. Међународни београдски сајам књига. Сајам ће бити отворен у недељу, 26. oктобра и трајаће 8 дана."

                                Sve dodatne informacije.... http://www.beogradskisajamknjiga.com...jiga_2014.html
                                I LOVE HOUSE MUSIC!!

                                Comment

                                Working...
                                X