Announcement

Collapse
No announcement yet.

Nole, idi u peršun!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by dekkard View Post
    Nije medicina svemoguća, što ne znači da ljudi koji su specijalizirali razne grane medcine nisu stručnjaci. Rade u okvirima postojećeg znanja.


    Cemu to sluzi a uz to i ne radi? Neka samo rade i dodeljuju ordenje i titule jedni drugima....upravo zbog ega nekih od njih je masa ljudi upropasceno. Nisu naravno svi takvi, ali je takvo moje iskustvo, i u segmentima gde zvanicna medicina nema resenje, najbolje je covek da poslusa sebe i najbolji je sebi doktor. Novak je sa holistikom krenuo u pravom pravcu ali mi deluje kao da je narusio sopstvene principe. Ako je tezio nekom balansu, ipak je otisao u krajnost jer potpuno zapostavio svoje telo.
    Last edited by mmajstor; 23-01-18, 11:13.

    Comment


    • Originally posted by mmajstor View Post


      Cemu to sluzi a uz to i ne radi? Neka samo rade i dodeljuju ordenje i titule jedni drugima....upravo zbog ega nekih od njih je masa ljudi upropasceno. Nisu naravno svi takvi, ali je takvo moje iskustvo, i u segmentima gde zvanicna medicina nema resenje, najbolje je covek da poslusa sebe i najbolji je sebi doktor. Novak je sa holistikom krenuo u pravom pravcu ali mi deluje kao da je narusio sopstvene principe. Ako je tezio nekom balansu, ipak je otisao u krajnost jer potpuno zapostavio svoje telo.
      Kako si samo uspeo da izvučeš zaključak da "ne radi"? Pomaže, i to dokazano, i to u preko 90% slučajeva, a između holizma koji podrazumeva između ostalog i nadrilekarstvo i naučno utemeljene discipline kao što je medicina uvek biram ovo potonje.
      “La vostra fama è come il fiore, che nasce e muore, e si secca allo stesso sole che gli ha dato vita dall'acerba terra"

      Comment


      • Originally posted by dekkard View Post
        Uz sve ovo treba ukalkulisati Novakovo protivljenje operaciji, a mnogi lekari imaju tendenciju da se ne suprostavljaju pacijentu po svaku cenu, pogotovo ako je alternativa gubljenje pacijenta i u ovakvim situacijama gde postoji i drugo rešenje.
        Apsolutno!

        Valja ukljuciti i psiholoski element. Karijera zavisi od lakta. Vjerovatno ima griznju savjesti sto nije ranije reagovao pa je sad ultra oprezan.

        Originally posted by mmajstor View Post
        Cemu to sluzi a uz to i ne radi? Neka samo rade i dodeljuju ordenje i titule jedni drugima....upravo zbog ega nekih od njih je masa ljudi upropasceno. Nisu naravno svi takvi, ali je takvo moje iskustvo, i u segmentima gde zvanicna medicina nema resenje, najbolje je covek da poslusa sebe i najbolji je sebi doktor. Novak je sa holistikom krenuo u pravom pravcu ali mi deluje kao da je narusio sopstvene principe.
        Osim ega, postoji i par drugih problema.

        Prvo, ljudi cesto ne zele da cuju losu vijest. I doktori to znaju. Zato idu izdaleka, mjerakaju sto mogu da kazu itd.
        Drugo, ljudi ocekuju od doktora da se vracevi. Da imaju magicnu moc a oni nemaju. Oni lijece na osnovu nauke. Nauka i magija se ne poklapaju.
        Trece, psihicki faktor je vazan za oporavak svakog bolesnika. Volja zna da napravi razliku. Kako probuditi volju u pacijentu? Pitanje psihologije.
        Cetvrto, ljudi ne razumiju statistiku. Sto zanaci da su sanse za oporavak 80%. To znaci da se 1 od 5 nece oporaviti. To je zapravo puno, mnogo vise nego izgleda kad se cuje 80%. Ne vjerujem da je to problem za Novaka.

        Comment


        • Originally posted by dekkard View Post
          Kako si samo uspeo da izvučeš zaključak da "ne radi"? Pomaže, i to dokazano, i to u preko 90% slučajeva, a između holizma koji podrazumeva između ostalog i nadrilekarstvo i naučno utemeljene discipline kao što je medicina uvek biram ovo potonje.
          Malo je nejasno na šta se odnosi ovih 90%?
          Sve vreme utrpavaš holistički pristup vezujući ga za nadrilekarstvo iako je apsolvirano da je mirovanje uz terapije metoda zvanične medicine.
          sigpic

          Comment


          • Originally posted by dekkard View Post
            Kako si samo uspeo da izvučeš zaključak da "ne radi"? .
            Iz licnog iskustva i slicnih tome. Zvanicna medicina ne moze da izleci nijedno hronicno niti autoimuno oboljenje jer se nema pojma sta je uzrok istih. I Brukner je priznao da kod djokoviceve hronicne upale tetiva se od terapija jedino preporucuje kortizol tj kortikosteroid, a ne znam da li si svestan sta takva terapija znaci na duzi rok. Nadrilekara na zalost ima mnogo koji zamagljuju ljudima oci i uzimaju pare, kao i razni lekari koji imaju diplomu a ne znaju kako da izlece ljude.

            Comment


            • Originally posted by NI View Post
              Apsolutno!

              Valja ukljuciti i psiholoski element. Karijera zavisi od lakta. Vjerovatno ima griznju savjesti sto nije ranije reagovao pa je sad ultra oprezan.



              Osim ega, postoji i par drugih problema.

              Prvo, ljudi cesto ne zele da cuju losu vijest. I doktori to znaju. Zato idu izdaleka, mjerakaju sto mogu da kazu itd.
              Drugo, ljudi ocekuju od doktora da se vracevi. Da imaju magicnu moc a oni nemaju. Oni lijece na osnovu nauke. Nauka i magija se ne poklapaju.
              Trece, psihicki faktor je vazan za oporavak svakog bolesnika. Volja zna da napravi razliku. Kako probuditi volju u pacijentu? Pitanje psihologije.
              Cetvrto, ljudi ne razumiju statistiku. Sto zanaci da su sanse za oporavak 80%. To znaci da se 1 od 5 nece oporaviti. To je zapravo puno, mnogo vise nego izgleda kad se cuje 80%. Ne vjerujem da je to problem za Novaka.
              Da da, psihologija tu ima vrlo bitno ulogu. Volja. Statistika pacijenta ne treba da interesuje. Sve dok postoji promil sanse da ozdravi, lekar treba verovati u taj jedan promil i tako nastupiti ka pacijentu. Zigel Berni poznati svetski ontolog kada je pacijentima davao koje su im sanse za oporavak (kasnije shvatio da je gresio) je dolazio do cudnih ishoda. Kada je ljudima koji su po profesiji matematicari, analiticari, fizicari procenjivao da imaju godinu dana zivota, oni su manje vise u mesec ispunjavali zadatu prognozu....dok je istu stvar za istu boljku govorio ljudima koji su bili kaskaderi, avanturisti i sl. ziveli su narednih 10 godina bez problema uprkos datoj prognozi.

              Comment


              • Originally posted by pecaros View Post
                Malo je nejasno na šta se odnosi ovih 90%?
                Sve vreme utrpavaš holistički pristup vezujući ga za nadrilekarstvo iako je apsolvirano da je mirovanje uz terapije metoda zvanične medicine.
                Originally posted by mmajstor View Post
                Iz licnog iskustva i slicnih tome. Zvanicna medicina ne moze da izleci nijedno hronicno niti autoimuno oboljenje jer se nema pojma sta je uzrok istih. I Brukner je priznao da kod djokoviceve hronicne upale tetiva se od terapija jedino preporucuje kortizol tj kortikosteroid, a ne znam da li si svestan sta takva terapija znaci na duzi rok. Nadrilekara na zalost ima mnogo koji zamagljuju ljudima oci i uzimaju pare, kao i razni lekari koji imaju diplomu a ne znaju kako da izlece ljude.
                Suština dobrog zdravlja je u preventivi, dakle, sprečiti da dođe do pogoršanja pravilnim načinom življenja, osluškivati svoj organizam i ne ignorisati signale koje on šalje. Ako ipak dože do njegovog narušavanja, SAMO medicina može da sanira posledice i ono je u 90% slučajeva moguće, a nakon toga ukloniti uzroke koji su doveli do njega. Mnogi ljudi greše kada misle da će im lekovi pomoći, samo treba da ih piju redovno. Pogrešno! Tu je Novak u pravu kada čak i analgetike izbegava da uzima. Svaki lek ima i svoje kontraindikacije, reši se jedan problem otvore se dva nova, zato ih treba uzimati samo u krajnjim slučajevima.
                Meni Novak izgleda da su njegovi problemi posledica nedovoljno razvijene muskulature za sport kojim se bavi. U tim slučajevima problem se neće javiti brzo, ali kumulativno se povećavaju kako vreme prolazi.
                “La vostra fama è come il fiore, che nasce e muore, e si secca allo stesso sole che gli ha dato vita dall'acerba terra"

                Comment


                • majstore,

                  U pocetku mi se tvoji postovi nisu svidjali. Malo se previse "autoritativno" ali mic po mic se pokazuje da i nema nek razlike u onome sto nas cetvorica pisemo (ti peco, dekkard i ja).

                  Originally posted by mmajstor View Post
                  Iz licnog iskustva i slicnih tome. Zvanicna medicina ne moze da izleci nijedno hronicno niti autoimuno oboljenje jer se nema pojma sta je uzrok istih. I Brukner je priznao da kod djokoviceve hronicne upale tetiva se od terapija jedino preporucuje kortizol tj kortikosteroid, a ne znam da li si svestan sta takva terapija znaci na duzi rok. Nadrilekara na zalost ima mnogo koji zamagljuju ljudima oci i uzimaju pare, kao i razni lekari koji imaju diplomu a ne znaju kako da izlece ljude.
                  Tvoje licno iskustvo je iskustvo samo jednog pacijenta. Ne bih rekao da medicina nema pojma sto je uzrok autoimunih bolesti. Ali, mehanizmi tih procesa su jako kompleksni i razlikuju se od pacijenta do pacijenta. A kad god mijenjas nesto u jako kompleksnom sistemu, moze da omanes da pogorsas. Sad zavisi od doktora. Hoces li biti defanzivan sa devizom - vazno je ne uciniti gore ili imati aktivniji pristup i preuzeti rizik. Tu se javlja i moralni problem. Ako je rizik preveliki, da li tretiras pacijenta kao zamorcica.

                  Zato mislim da doktor treba da bude otvoren. Dr Brukner otvoreno kaze da nema dokaza da kortizon a ne mirovanje dovode do poravljanja stanja. To je korektan pristup.

                  Originally posted by mmajstor View Post
                  Da da, psihologija tu ima vrlo bitno ulogu. Volja. Statistika pacijenta ne treba da interesuje. Sve dok postoji promil sanse da ozdravi, lekar treba verovati u taj jedan promil i tako nastupiti ka pacijentu. Zigel Berni poznati svetski ontolog kada je pacijentima davao koje su im sanse za oporavak (kasnije shvatio da je gresio) je dolazio do cudnih ishoda. Kada je ljudima koji su po profesiji matematicari, analiticari, fizicari procenjivao da imaju godinu dana zivota, oni su manje vise u mesec ispunjavali zadatu prognozu....dok je istu stvar za istu boljku govorio ljudima koji su bili kaskaderi, avanturisti i sl. ziveli su narednih 10 godina bez problema uprkos datoj prognozi.
                  Zapanjujuci nalaz!

                  Comment


                  • Originally posted by dekkard View Post
                    Suština dobrog zdravlja je u preventivi, dakle, sprečiti da dođe do pogoršanja pravilnim načinom življenja, osluškivati svoj organizam i ne ignorisati signale koje on šalje. Ako ipak dože do njegovog narušavanja, SAMO medicina može da sanira posledice i ono je u 90% slučajeva moguće, a nakon toga ukloniti uzroke koji su doveli do njega. Mnogi ljudi greše kada misle da će im lekovi pomoći, samo treba da ih piju redovno. Pogrešno! Tu je Novak u pravu kada čak i analgetike izbegava da uzima. Svaki lek ima i svoje kontraindikacije, reši se jedan problem otvore se dva nova, zato ih treba uzimati samo u krajnjim slučajevima.
                    Meni Novak izgleda da su njegovi problemi posledica nedovoljno razvijene muskulature za sport kojim se bavi. U tim slučajevima problem se neće javiti brzo, ali kumulativno se povećavaju kako vreme prolazi.
                    I dalje bez valjanog odgovora. Hajmo već jednom na sunce relevantne podatke za ovih 90% kao i izvore istih.
                    sigpic

                    Comment


                    • Originally posted by pecaros View Post
                      I dalje bez valjanog odgovora. Hajmo već jednom na sunce relevantne podatke za ovih 90% kao i izvore istih.
                      Ne pada mi na pamet da tako nešto radim, dokaži ti da nije tako.
                      “La vostra fama è come il fiore, che nasce e muore, e si secca allo stesso sole che gli ha dato vita dall'acerba terra"

                      Comment


                      • Originally posted by dekkard View Post
                        Ne pada mi na pamet da tako nešto radim, dokaži ti da nije tako.
                        Pozivaš se na statistiku za koju nemaš dokaze.
                        Nije li to prodavanje magle
                        sigpic

                        Comment


                        • Originally posted by pecaros View Post
                          Pozivaš se na statistiku za koju nemaš dokaze.
                          Nije li to prodavanje magle
                          Zamena teza, medicina je PRIZNATA naučna disciplina, nadrilekarstvo (ako ga ti zastupaš... šta ti uopšte zastupaš, btw?) je šarlatanstvo.
                          “La vostra fama è come il fiore, che nasce e muore, e si secca allo stesso sole che gli ha dato vita dall'acerba terra"

                          Comment


                          • Originally posted by NI View Post
                            Zato mislim da doktor treba da bude otvoren. Dr Brukner otvoreno kaze da nema dokaza da kortizon a ne mirovanje dovode do poravljanja stanja. To je korektan pristup.
                            Taj doktor je OK u svojoj izjavi....sve mu je na mestu, osim sto mi je zaparalo usi to sto je rekao da je kortizon "uvek dobra opcija". Koriscenje kortikosteroida je ono sto Noleta gura ka operaciji, a i Bruknerovo je misljenje je da je upitno da li bi mu ona stvarno i pomogla. Mislim da je spominjanje operacije na konferenciji za stampu bila ipak samo Novakova namera da skrene paznju javnosti na zajebanost stanja u kom je. Nit tamo, nit vamo.

                            edit: evo i Nadal predao mec zbog povrede...pa stvarno strasno.
                            Last edited by mmajstor; 23-01-18, 12:53.

                            Comment


                            • Originally posted by dekkard View Post
                              Zamena teza, medicina je PRIZNATA naučna disciplina, nadrilekarstvo (ako ga ti zastupaš... šta ti uopšte zastupaš, btw?) je šarlatanstvo.
                              Niko osim tebe nije pominjao nadrilekarstvo i vradžbine što navodi na zaključak da si vrlo upućen u te discipline.
                              Moj stav o medicini uopšteno nisam iznosio.
                              sigpic

                              Comment


                              • Holisticki pristup ne mora da ukljucuje nadriljekarstvo.

                                Nije svaki alternativni pristup nadriljekarstvo. Na primjer travari se ne mogu tek tako podvesti pod nadriljekare iako mnoge njihove trave nisu naucno verifikovane kao blagotvorne. Verifikacija je cesto mukotrpna a farmaceutska industrija stiti svoje interese. U Novakovom konkretnom slucaju smo se smijali da hoce da lijeci povredu lakta travom umjeste nozem. Ali kad procitas dr Bruknera, stvari izgledaju drugacije. On kaze da operacija ne garantuje uspjeh. Dalje kaze da slaba prokrvljenost otezava zarastanje tetiva. Ne vidim, barem u teoriji, zasto neka susptanca koja se moze naci u travma ne bi imala svojstvo da pospjesi zarastanje u uslovima slabe prokrvljenosti.

                                Kad medicina kaze ne znamo kako da lijecimo povredu tetiva, onda ta povreda spada u onih 10%. (Uzimam da je 90% uzeto figurativno i da zanaci u velikoj vecini slucajeva.)

                                Comment

                                Working...
                                X