Announcement

Collapse
No announcement yet.

Australian open 2013.

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Indigo View Post
    Nista bez titule na WB-u!

    Mislim svaka njemu cast, iskoristio je priliku i popunio tu sada vec epsku pricu o praznini izmedju top 4 i ostatka toura.
    Ali nece on nikada uzeti GS ma koliko ga "zasluzio" Ono sto Fed radi sa njim u svakom mecu je pomalo komicno, dok sa Endijem to ne moze ni u snovima.
    A i uostalom covek ide sutra kuci
    Ma svaka cast danasnjem tenisu u globalu, ne samo njemu.. ono sto gledamo u zadnjih ebenih 5 godina nismo nikad

    Nije mi uopste komicno no sto mu radi Federer, jadno je i zalosno

    Moze da ide u vrazju mater, on je svoje bodove iskopao i ide dalje sa krampom na ramenu
    Pancho Gonzalez ; Ivan Lendl ; Andre Agassi ; Rafael Nadal

    sigpic

    Comment


    • Ja ne govorim o razlozima zbog kojih oni nisu postigli ono što se od njih očekivalo, već o činjenici da su sa limitiranom visinom radili ono što David Ferrer ni u snu ne može. Njihova igra, potezi, mogučnost šprdanja sa najboljim igračima, sposobnost da na terenu urade ono što zamisle je plod njihovog talenta. Ferrerov proboj u Top 4 je u prvom redu plod icjepkanosti toura, pa onda njegovog fizičkog rada. On igrački talenat nema, odnosno ima, ali neproporcionalan rankingu na kojem se nalazi. Pa Marcelo Rios je bio svojevremeno #1, pa ne znači da je to zaslužio, koliko god ja gotivio njega i njegovu igru.

      Ima li neki statistički podatak kojim se može napraviti poveznica između Andya i Davida ?! Andy je u stanju sa više načina dobijati protivnike, David nije. U prevodu, igra onoliko koliko mu je potrebno za pobjedu. On nema potrebe da zapinje kao Ferrer i da se troši kao dotični.
      Andy je u proteklih 8GS-ova bio drugi igrač sa najviše osvojenih vinera, koji je bio Ferrer ?!

      Hajmo malo dublje zači u tematiku, da ne bude klasifikacija Andya i Davida kao iste tipove igrača samo mrtvo slovo na papiru.;)
      “It's no accident, I think, that tennis uses the language of life. Advantage, service, fault, break, love, the basic elements of tennis are those of everyday existence, because every match is a life in miniature. Points become games become sets become tournaments, and it's all so tightly connected that any point can become the turning point. It reminds me of the way seconds become minutes become hours, and any hour can be our finest. Or darkest. It's our choice.”

      Comment


      • Te price da je visi ili nizi ne piju vode i potpuno su neosnovane... Da je visi ne bi se tako kretao. Da je Delpo nizi, bolje bi se kretao, ali je pitanje je kakvi bi mu servis i fh bili. Da je Karlovic nizi 20-ak cm niko za njega ne bi cuo... ili bi mozda imao odlicno kretanje. Ajd znaj. Izner? Gdje bi njemu kraj bio da je nizi? Ili bi mozda i on bio anonimus... Besmisleno je o tome uopste pricati. Takvi su, kakvi su, visina moze da bude + i -, pitanje je samo kako to koristis. I, naravno da je bolje biti "normalne" visine nego + ili -, ali kad su se odlucili za ozbiljan tenis niko od njih nije znao koliko ce narasti.
        Last edited by eM; 23-01-13, 22:33.

        Comment


        • Pa kad nema potrebe sto se branio i izgledao kao glineni golub u dobrom dijelu meca protiv Bernakisa. Ej Berankisa? Znas i sam koliko god imao varijacija i inteligencije da je znao da gubi meceve na Slamovima samo i iskljucivo sto bi bio defanzivan do bola. Mijenja on to ne kazem ja, ali sigurno ne zeli da se zadrzi duze na terenu nego sto bi morao. Pricalo se ovdje da je na OI bio najagresivniji ikad, a Novak pasivan, a Novak je u tom mecu imao vise vinera od njega. I sad najbolje prolaze igraci protiv njega kad ga puste da napada, London je najbolji primjer. Defanzivac je u krvi u to se ne mijenja, promijeni se na nekoliko meceva, turnira, ali se uglavnom vraca korijenima.

          Sto se riterna tice to prije zaboravih pa obojica ima dosta slican, nisu previse agresivni, a prosle godine su pitali igrace ko ima najbolj iritern i posele Novaka najvise glasova od strane igraca su imali Andy i David. Cini mi se da ga je i Federer pomenuo. Ako ko iskopa neka postavi taman da vidimo ponovo. Po mom pojmu je Murrayov najbolji ali je cinjenica da i David ima strasan.

          U danansnjem tenisu nista se ne moze bez fizickog rada i to je fakat. Takvo je vrijeme doslo, osjecaj vise uopste nije toliko bitan. Dzaba Murrayu sav osjecaj ovog svijeta kad se on odalji nekoliko metara, salje sto sporije lopte i ceka da protivnik izbaci. David to ne radi, on pridje, diktira kad mu se uakze prilika. Nekad je daleko i ceka, nekad zauzme poziciju na manje od metra iza osnovne i ne popusta ni milimetra. Ima Murray i dobrih partija i dobrih turnira ali obicno do rezultata dolazi kad se brani.
          Pomenuh visinu zbog tog trosenja, mislim da je David bar 180 to bi sve islo mnogo lakse protiv slabijih. Samo mi nemojte reci da se brani od Nadala na sljaci? Jer ako se on brani od Nadala na sljaci ne bi gema uzimao. Protiv Federera mnogi izgledaju smijesni. Nekad Federer protiv Nadala izgleda smijesno, pa je li to nesto lose, match-up je match-up, ima losih i dobrih.
          Logika nam kaze ako Federer sa ravnim udarcima izlazi na kraj sa Davidom i probija ga, Delpo bi morao da ga unistava. A Delpo mu nista ne moze, ni na travi, ni na sporom betonu, ni na brzom betonu, ni na otvorenom, ni u zatvorenom. To neko ko nema zere talenta i jednodimenzionalan je ne moze.

          Da sumiram, Andy ima vise varijacija u igri, bolji je na mrezi, ima bolji slajs ali sve to ne koristi na pravi nacin i samim tim se ne vidi neka prevelika razlika izmedju njih. Smao sto jedan igra inteligentno i na taj nacin dolazi do rezultata, a drugi koristi najgori period tenisa ikad. Dvostruki arsini ako mene pitas.
          sigpic

          Comment


          • Ti si to detaljno objasnio, ja ću ukratko, jer mislim da sam rekao ono što sam imao.

            Kako to da Murray poslije Federera ima najviše osvojenih vinera na GS turnirima ?! Vineri su glavni parametar ofanzivnih sposobnosti određenog igrača.

            Kako to da Ferrer svoje diktiranje u poenima i napadanje ne materijalizuje vinerima, jer da radi to, barem bi se u nekoj statističkoj bazi koja se bavi tim našao ?!Nadal recimo prebacuje lopticu, stoji par metara iza linije, ali je sa forhendom u stanju uraditi ono što Ferrer nije ni da mu sve moguće i nemoguće udarce spojimo u jedan.

            Naravno da se bez fizičkog talenta ne može, ali nije dobro kada se fizičkim talentom nadopunjuje manjak igračkog. To radi David Ferrer, a to se najbolje vidi protiv TOP igrača. Tu se vidi sva nemoć, limitiranost i jednodimenzionalnost jednog Davida Ferrera.

            Federer igra varijacijama, Delpo snagom. To je osnovna razlika. U današnjem tenisu su u pogledu ofanzive najvažnije varijacije i više ofaznivnih sposobnosti. Delpo igra sirovom snagom, a sa takvima pušeri poput Ferera lagano izlaze na kraj.

            Njegov problem u igrama protiv TOP igrača je u stavu. Njegovu igru sam uvijek osporavao, njega kao igrača i kao pojavu nikada nisam šlifio, a svoje antipatije prema njemu nikada nisam skrivao. Činjenica je da igrač kojem 70% igre čine fizikalije, i koji ne pobjeđuje igračkim, nego fizičkim talentom odnosno 'kvalitetom', a koji ni sam ne vjeruje da može pobijediti nekog iz TOP 4 ne zaslužuje biti ozbiljan konkurent njima, niti zaslužuje finale Slama, niti biti dio velike četvorke, a ponajmanje je igrač koji je izmislio tenis za ostale.

            Ja ne dajem previše značaja odokativnim metodama, jer svako vidi ono što želi da vidi. Ti recimo vidiš da Andy i Ferrer igraju slično, ja vidim nešto potpuno suprotno od toga. Kao dokaz imam statistiku (pokušaću opet da je nađem) osvojenih vinera na GS turnirima, gdje je Andy ubjedljivo drugi, dok Ferrer nije ni blizu.
            Last edited by Prle!; 23-01-13, 22:59.
            “It's no accident, I think, that tennis uses the language of life. Advantage, service, fault, break, love, the basic elements of tennis are those of everyday existence, because every match is a life in miniature. Points become games become sets become tournaments, and it's all so tightly connected that any point can become the turning point. It reminds me of the way seconds become minutes become hours, and any hour can be our finest. Or darkest. It's our choice.”

            Comment


            • Prosle godine u polufinalu AOa je imao manje vinera od Novaka. Prosle godine protiv Ferrera je imao masu vise vinera u cetvrtfinalu RGu. Prosle godine protiv Federera je imao masu manje vinera u finalu Wa. Prosle godine u finalu USOa je imao 9 vinera manje od Novaka. Sve upravo provjereno.
              sigpic

              Comment


              • E vidiš ofanzivne sposobnosti igrača se ne gledaju samo u međusobnim mečevima TOP četvorke, već generalno. A sad provjeri kakvo je stanje sa brojem osvojenih vinera na zadnjih 8 GS turnira. ;)
                “It's no accident, I think, that tennis uses the language of life. Advantage, service, fault, break, love, the basic elements of tennis are those of everyday existence, because every match is a life in miniature. Points become games become sets become tournaments, and it's all so tightly connected that any point can become the turning point. It reminds me of the way seconds become minutes become hours, and any hour can be our finest. Or darkest. It's our choice.”

                Comment


                • Jedva nadjoh na USOu i za proslo finale, ne znam dje su im sajtovi po godinama i sto to ne arhiviraju fino, rezultate i statistiku bar
                  Da ga jbs ako je inteligentno na RGu napadati besomucno Ferrera, prije mi lici na samoubistvo. On u svakom slucaju protiv najboljih nikad nema vise vinera. Kazem ti vraca se korijenima kad god moze.
                  sigpic

                  Comment


                  • Na taj podatak sam nedavno naišao, ali sad ne mogu da nađem da ga hebeš. Na RG-u je koliko se sjećam bilo problema sa povredom. Inteligentno je koristiti protivničke mane i pretvarati ih u svoje prednosti, a to je Andy uvijek dobro radio, naročito izvan GS turnira, gdje je pritisak bio manji.

                    Što se mene tiče, on ne mora nikada imati više vinera od Rogera, Novaka i Nadala, ako će zauzvrat osvajati titule i biti dominantan. Gdje da potpišem ?! Koliko god se on vraćao korijenima, njegove ofanzivne sposobnosti nikada nisu bile upitne, niti sam donosio zaključak o njima na osnovu mečeva protiv TOP favorita. ;)
                    “It's no accident, I think, that tennis uses the language of life. Advantage, service, fault, break, love, the basic elements of tennis are those of everyday existence, because every match is a life in miniature. Points become games become sets become tournaments, and it's all so tightly connected that any point can become the turning point. It reminds me of the way seconds become minutes become hours, and any hour can be our finest. Or darkest. It's our choice.”

                    Comment


                    • Ali mi ovdje pricamo o Slamovima. Kad je dobio Federera na Slamu miksovanje? Obojica znamo odgovor na ovo, ima priliku sjutra pa cemo vidjeti. Imao je on odlicnih igara i turnira, prije svega AO 2010. i Montreal 2010. Ne sjecam se da je i jedan turnir vise odigrao tako mocno.
                      Itekako ima problem da napada i diktira, sjeti se Wa 2010. kad je razvalio Nadala mocnim napadima, FHom u prvom setu i onda potpuno stao. Nadal mu je najveci penicilian, on ubija tu njegovu defanzivu. Federer na Slamovima isto.

                      Ako ce na takav nacin dolaziti do titula onda se i ja nadam da ce David isto
                      sigpic

                      Comment


                      • Jel ozbiljno misliš da je uzrok tih poraza bila nekompletna ofanziva, a ne mentalna barijera ?! Kako je mogao redowno 'ownati' Federera i ostale na Mastersima, a nije mogao na GS-ovima ?! Kada je riješio demone u glavi, došla je i prva GS titula, a ko ne vidi njegov upgrade glede offensive baselinea, onda mu ja ne mogu pomoći.

                        Jedan takav 'mental midget' slučaj se desio na Wimbledonu 2011 kada je Nadala imao na konopcima, a onda nakon promašene FH paralele, kada je Nadal bio na skroz drugoj terena, potpuno psihički pao i dozvolio Nadalu da u potpunosti preokrene meč.

                        Sličan primjer je i Nalbandian. Taj čovjek je nevjerovatno inteligentan, ali je mental midget i tu njegova inteligencija gubi na značaju. Andy Murray je davno skinuo epitet luzera i pushera sa sebe.
                        “It's no accident, I think, that tennis uses the language of life. Advantage, service, fault, break, love, the basic elements of tennis are those of everyday existence, because every match is a life in miniature. Points become games become sets become tournaments, and it's all so tightly connected that any point can become the turning point. It reminds me of the way seconds become minutes become hours, and any hour can be our finest. Or darkest. It's our choice.”

                        Comment


                        • Originally posted by Vladan View Post
                          Prosle godine u polufinalu AOa je imao manje vinera od Novaka. Prosle godine protiv Ferrera je imao masu vise vinera u cetvrtfinalu RGu. Prosle godine protiv Federera je imao masu manje vinera u finalu Wa. Prosle godine u finalu USOa je imao 9 vinera manje od Novaka. Sve upravo provjereno.
                          Protiv Nadala uvijek ima neuporedivo više vinera i neiznuđenih greški. To me je uvijek fasciniralo jer je važio za defanzivnog igrača.
                          Australian Open (2004, 2006, 2007, 2010, 2017, 2018) French Open (2009) Wimbledon (2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2009, 2012, 2017) US Open (2004, 2005, 2006, 2007, 2008)

                          Comment


                          • Kako Davydenko nikad nije bio isti igrac na best of od 3 i na best of 5. Naravno da i mentalna barijera igra ali ne toliko. On jednostavno nije u stanju, nije ni danas da na istom nivou igra duzi vremenski period. I pati fizicki kako vrijeme odmice. Iako ga mnogi smatraju najspremniji teniserom na touru, to apsolutno nije tacno. Novak ga je lomio cisto snagom, pa i skoro. Nadal ga tek tako unistava, sto ritmom, sto snagom.

                            Zato i kazem sjutra je mozda bolje Rogeru da mu namjerno salje nesto krace i sporije lopte, da ga navuce da napada, cisto da izdusi. A nece mu trebati mnogo, set i po, mozda dva i to je to.
                            sigpic

                            Comment


                            • Originally posted by amnesiac View Post
                              Protiv Nadala uvijek ima neuporedivo više vinera i neiznuđenih greški. To me je uvijek fasciniralo jer je važio za defanzivnog igrača.
                              Ima potencijalno slicna oruzja kao Novak. Sjecas se kad smo komentarisali polufinale USO 2011. I uopste nije koristio ono sto je Novak citave godine, CC BH, a znamo da ga ima u repertoaru, da bi taj match-up morao cesce da dobija. Zasto to samo on zna.
                              sigpic

                              Comment


                              • Davydenka je osim toga uvijek ubijalo to što nema servis. S druge strane, Andy svoje ofanzivne sposobnosti ne mora dokazivati protiv TOP favorita i to je moja čitava poenta. Razumijem da je u duhu današnje 'zlatne ere tenisa' TOP 4 u centru pažnje, ali ofanzivne sposobnosti igrača se ne gledaju po tome koliko ih je Andy imao protiv Novaka u međusobmom meču, nego generalno na turniru. A što se tiče GS turnira, Andny ima najbolji koeficijent poslije Federera.

                                A razlog Andyevog osvojenog GS-a leži prije svega u mentalnom, pa tek onda u igračkom updateu.

                                Uostalom, ko to može držati ofanzivnu igru duži vremenski period, a da ne počne prosipati, griješiti ili se povuči nazad ?! Izuzev Federera, niko, pa čak i njega godine stižu, pa ne može u istom ritmu odigrati čitav meč. Nadal to nikada nije mogao, kao ni Novak. Njima dvojici se to ne zamjera, pogotovo Novaku, a Andyu da. Dvostruki aršini ako mene pitaš. ;)
                                Last edited by Prle!; 23-01-13, 23:44.
                                “It's no accident, I think, that tennis uses the language of life. Advantage, service, fault, break, love, the basic elements of tennis are those of everyday existence, because every match is a life in miniature. Points become games become sets become tournaments, and it's all so tightly connected that any point can become the turning point. It reminds me of the way seconds become minutes become hours, and any hour can be our finest. Or darkest. It's our choice.”

                                Comment

                                Working...
                                X