Announcement

Collapse
No announcement yet.

NBA Offseason 2012 (opste diskusije, vesti, tracevi, draft i jos mnogo toga...)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Moze li neko da mi objasni sta je hand-checking ne znam bas tacno.
    "When I was young, I never wanted to leave the court until I got things exactly correct. My dream was to become a pro."-Larry Bird

    "Da budale svijetle ja bi bio zvjezda danica".

    Comment


    • Originally posted by stefan12 View Post
      Moze li neko da mi objasni sta je hand-checking ne znam bas tacno.
      Higjenicar proverava da li su svima ciste ruke, pa zato hand - ruka, check - provera.
      Na celom svetu samo Crvena zvezda

      Comment


      • Sećam se...Bilo je to u leto 2004. godine. Čitao sam jedan kratak članak u ''Večernjim novostima''(izbrišite ako reklamiram), gde je novinar napisao kako će NBA liga od sledeće sezone da uvede nova pravila o dozvoljenom čuvanju igrača na perimetru. Novinar čijeg se imena nažalost ne sećam je rekao da je ključno novo pravilo ono koje zabranjuje odbrambenom igraču da koristi podlakticu dok čuva igrača sa loptom na perimetru. Novinar je na kraju teksta zaključio da će ovo novo pravilo onemogućiti Detroit Pistonse da igraju odbranu onako kako su je igrali dosad, i da to može biti ključno u njihovoj odbrani titule. Nepunu godinu kasnije, Detroit Pistonsi su u Velikom finalu poraženi od San Antonio Spursa sa 4:3. Ja sam za to finale prognozirao poraz Detroita(za koga sam navijao), jer sam smatrao da San Antonio ima malo raznovrsniju igru u napadu, i bio sam u pravu. Ali, da ova pravila o hand-checkingu nisu menjana, verujem da bi oni pobedili istim rezultatom. E sad, zašto je do toga došlo? Zašto su pravila promenjena? Posle Džordanovog povlačenja(nije da to ima veze sa njim), nastala je jedna čudna situacija gde je mnogo igrača došlo u NBA bez nekih osnovnih košarkaških elemenata, i to na svim pozicijama. Sigurno se sećate te priče u američkim medijima. Da navedem samo jedan primer. Dvokorak. U tih 4-5 sezona došlo je do prave ''poplave'' naskoka pri ulazu u reket sa loptom, a dvokorak se vrlo malo koristio. Mislim je od ovih mladih zvezda koje su došle pogotovo sa drafta 2003. Dvejn Vejd ponovo ''promovisao'' dvokorak a ubrzo i svoj prepoznatljivi ukršteni dvokorak koji je jedno od njegovih glavnih oružja pri ulazu pod koš. Sve ovo zvuči bizarno, ali sam se i ja čudio kako je moguće da u Ligi te veličine dosta mladih igrača slabo izvodi skok-šut(iako su bekovi ili krila) ali svi vole fade-away, što je bio Džordanov zaštitni znak. Kad već opet spominjem Džordana, NBA liga je po mom mišljenju dostigla svoj vrhunac popularnosti 1998. godine posle Finala Čikago Buls-Juta. Ishod svi znate. Planetarna popularnost je po meni bila na vrhuncu. Džordan u, kako Amerikanci vole da kažu, ''epskom'' finalu osvaja titulu šutem u poslednjim sekundama meča. Holivud...U medjuvremenu, za vreme njegove druge ''faze'' sa Bulsima, gomila momaka u Americi su stasali pod jako marketinškom kampanjom proizvodjača sportske opreme koji finasiraju brojne kampove, prave reklame gde se uglavnom zakucava, a zakucavanje je za mladu populaciju tada bio vrhunac košarkaškog dostignuća itd. NBA liga je tada barem po meni, učinila veliki iskorak ka svom novom tržištu,a to su deca. Setite se samo kako je izgledao All-Star weekend početkom devedesetih i krajem devedesetih. Sve te lutkice u liku NBA igrača kojima treperi glava, read to achieve(iako je to i humanitarni rad, priznajem),itd. Možda izgleda kao da karikiram,ali verujem da su Dejvid $tern i kompanija našli sebi novo tržište. Na drugoj strani, u Američkoj univerzitetskoj košarci je uvedeno pravilo po kome igrači ne mogu da treniraju sa timom više od dva sata dnevno. U Džordanovo vreme,na koledžu se treniralo po četiri sata dnevno. Rezultat je očigledan. Koliko god da su ''stranci'' počeli da ''opsedaju'' NBA ligu u to vreme, ipak je naveći ''rasadnik'' talenata NCAA liga. Paralelno s tim, Evroliga jača. Iako odajem utisak glavnog teoretičara zavere na ovom Forumu, ovo je jače od mene. Zamislite Evroligu u to vreme,u protekloj deceniji, sa Gasolom,Kirilenkom, Stojakovićem, Novickim,Parkerom,Djinobilijem, i svim ostalim evropskim zvezdama u NBA kako igraju u Evroligi...Opasan konkurent NBA ligi, pogotovo u Evropi ali i šire. Hmmmm...
        Nazad na promenu pravila. Kako je NBA slabila u kvalitetu u periodu 1998-2003/2004, trebalo je igru učiniti zanimljivijom za što širi krug ljudi, tako što će se igra učiniti više ''otvorenom'', manje grubom(da bi se kupili svi oni rekviziti koje vole deca),a možda tu ima i elemenata evetualnog spajanja NBA i Evrolige(opet ja sa teorijom zavere).Ovo poslednje uopšte ne podržavam. Tokom devedesetih je NBA menjala pravila o mnogim stvarima, pa i o igranju odbrane. Hand-cheking(aha,tu smo!) je bila jedna od stvari koju su polako počeli da ukidaju. A šta je ustvari hend-cheking? Najblaže rečeno, moja najsladja fantazija. Šalim se. Postoje po mom mišljenju dve vrste handcheking-a, i to zbog toga što s epo mom mišljenju negde do kraja sezone 1992/1993 primenjivala jedna verzija, a od sezone 1993/1994 do kraja sezone 2003/2004 druga verzija. Možda grešim za period od nekih 6 meseci ali to je otprilike to. Prva, ona starija verzija dozvoljava igraču odbrane na perimetru da koristi nadlakticu na kuku(ili struku) igrača sa loptom,da mu tako usmerava kretanje, da ga tako blago usporava,i da ''promeni ruku'' kada igrač sa loptom promeni pravac kretanja,da bi ga usporio i/ili sustigao. Primetićete na nekim starim snimcima utakmica NBA iz 80-ih i sa početka 90-ih, da su igrači sa loptom na perimetru nekad morali da okrenu ledja košu jer je odbrambeni igrač toliko blizu, drži svoju podlakticu na kuku napadača, i toliko toga mu je dozvoljeno u odbrani... Ovo bi neki stariji ljubitelji NBA nazvali ''pravim'' handcheck-om. Druga verzija, je čisto stavljanje ruke na kuk igrača sa loptom(na perimetru) i praćenje njegove kretnje sa tim kontaktom sve vreme, ali bez ''promene ruke''. Neki će možda u handchek ubrajati i obuhvatanje ruke igrača u napadu da bi se stalo pored njega ili ispred njega(borba za poziciju za primanje lopte), popularno ''davljenje'' napadača bez lopte gde se ukrste ruke sa njegovim(obično pre istrčavanja napadača oko blokova), pa onda ''češanje'' igrača odbrane ramenom/ili rukom(dozvoljeno je sve što sudija ne vidi) dok vi postavljate blok a on juri vašeg saigrača oko blokova, i slični trikovi koji su se nekad koristili u odbrani u NBA. Ja bih lično ubrajao i takve ''trikove'' u handcheck, jer se tu brani koš(igranje odbrane) ili pozicija(''češanje'').
        Po mom mišljenju, handcheck je potpuno zabranjen u to leto 2004. Zašto baš tad, ne znam. Teoretičari zavere(opet ja) će reći da je ''kap koja je prelila čašu'' Dejvida $terna bila slaba igra Kobija Brajanta u Finalu 2004. protiv Detroita. Brajant je tada bio jedini ''naslednik'' Majkla Džordana(ako ne računamo ''Kralja'' iz Akrona, naravno) a u tom Finalu je imao 38.1% šuta iz igre, 17.3% šuta za tri poena, 2.8 skokova i samo su mu sl. bacanja išla(92%). Tim sa samo jednom(ali pomalo ozloglašenom) NBA zvezdom(Rašid Valas) je uspeo da pobedi jedan prilično kompletan tim Lejkersa, koji su u prvoj petorci imali Gerija Pejtona, Karla Melouna, i tri igrača koji su ranije zajedno osvajali titule, Devin Džordž, Kobi Brajant i Šakil O'Nil. Strašno. Bilo je 4-1 na kraju, a neki bi rekli da bi bila i ''metla'' da su Pistonsi pravili faul u zadnjem napadu Lejkersa u drugoj utakmici kada su vodili sa 3 poena razlike. Lejkersi su izjednačili i u produžetku pobedli, izjednačivši na 1-1 u seriji. Mnogi su rekli da će to skupo koštati Pistonse...Leri Braun je novinarima posle tog meča kratko rekao: ''Mi ne pravimo faul u takvim situacijama''. Potpisujem to i sada. Zvučaće čudno, ali ja mislim da Detroit nije odigrao svoju najbolju ''fizičku'' odbranu na perimetru(pa i na Brajantu) već samo u reketu, ali i da je Lejkersima mnogo nedostajao Karl Meloun u zadnje dve utakmice serije i da su u tom finalu na videlo izašle neke nesuglasice izmedju O'Nila i Brajanta(O'Nil je posle toga preselio svoje talente u Saut Bič). Brajant je bio ''čuvan'' odličnim kretanjem igrača Detroita u odbrani, gde su mu zatvorili put ka košu puno puta, koristili handcheck kad god je trebalo, i zatvorili i njegove saigrače i nekad stvarali konfuziju u napadu Lejkersa. Brajant ne retko nije znao šta će sa loptom. Postizao je prosečno 22 poena po meču. Zbog svega prethodno navedenog sam i ranije naglasio njegove skokove u ovoj seriji. Zauzimanje pozicije pod košem(handcheck,fizička odbrana) i konfuzija u napadu. Ali podjednako je važno da ga je čuvao Tajšon Prins, tada igrač u usponu. Veliki raspon ruku,brzina u stavu, dobar skok,odličan defanzivac...Sve ovo da malo ublažimo teoriju zavere. Šalim se.E onda je Dejvidu $ternu ''prekipelo'' i handcheck je posle tog finala 2004. po mom mišljenju potpuno ukinut.
        Uporedo sa promenom pravila igranja odbrane, došlo je i do nekih nemilih dogadjaja u NBA ligi kao što su tuče,pogotovo u plej-ofu. Ko je trebao da bude isključen, a ko ne, setimo se samo tuča izmedju igrača Majamija i Njujork Niksa. Legendarno. Neki poznavaoci NBA će okriviti NBA igrače koji su u 90-im postali milioneri preopterećeni slavom, pritiskom, medijskom pažnjom kao nikada pre u istoriji NBA(NBA je u medjuvremenu postala ''globalna igra'',sećate se tog izraza) i koji nisu uspeli da se izbore sa svim tim. A onda se dogodila i ona čuvena tuča u Detroitu na startu sezone 2004/2005 i Dejvid $tern je počeo da drastično pooštrava politiku prema igračima kada je u pitanju prvo oblačenje u civilu, pa onda i ponašanje na terenu. Nekada je u NBA bilo normalno da u skoro svakoj ekipi imate nekog ''provokatora'' koji je tu da iznervira, da ''udje u glavu'' što bi rekli Amerikanci, glavnom igraču protivničke ekipe, i to naročito u plej-ofu. Nekada smo imali BAD BOYS-e iz Detroita koji su svakome hteli da 'udju u glavu''. Gurali su, grebali, udarali, saplitali, smejali se u lice,grubo faulirali svakoga pod košem...U NBA plej-ofu nekada nije bilo mnogo lakih polaganja pod košem, jer vas je uvek pod košem čekao neki Juing, Mejson, Rodman, Lembir, Mahorn, Mutombo, Oukli, Pi-Džej Braun, Morning,...Nije bilo pravila ''3 sekunde u odbrani''.Nije bilo lako zakucati...Ne,ne...Možda ove tuče imaju veze sa ukidanjem handcheking-a, a ja bih rekao i sa ''ukidanjem prave odbrane'' u NBA. Možda je ovo što danas gledamo u NBA bilo neminovno. Ja mslim da je moglo biti malo drugačije. Nisam pristalica grube igre,i mislim da svaku tuču treba oštro kazniti, pa čak i kad neko zamahne rukom,ali NBA košarka je izgubila onu draž, onaj intenzitet koji je imala, čak i u plej-ofu. Današnjim NBA zvezdama je mnogo lakše da postižu poene, zakucavaju, jer ako su spoljni igrači, na perimetru ''nema pipkanja''.Ne,ne, igra mora biti ''otvorena'' kako jednom reče jedan zvaničnik NBA lige. Pitam se samo kako bi bilo mnogim NBA zvezdama na poziciji beka i krila da ulaze pod koš sa loptom kad bi se vratio handcheck barem u ovoj drugoj, blažoj verziji.Ne bi bili tako brzi kao što izgledaju. Neki misle da su igrači sada brži i snažniji nego oni iz devedesetih. Svašta! Da se vrati barem ova druga verzija handchek-a, videlo bi se ko je ko(stvarno) u NBA, i ko može, ako ne može da se poredi sa zvezdama NBA iz 90-ih ili 80-ih. Odvojilo bi se ''žito od kukolja''. Nekada su gledaoci NBA lige uživali u trash talking-u(Reggieeeeeeee!),a danas je svaki trash talk automatska tehnička greška, čak i u plej-ofu. Setimo se na primer Redžija Milera, Denisa Rodmana,Gerija Pejtona,Bad Boys-a, a i Majkl je znao da ''odbrusi po koju''...Pa provokacije: Rodman protiv Pipena, Rodman protiv Morninga, Rodman protiv Melouna, BAD BOYS-i protiv svih, Redži protiv Starksa,itd...Bring it on!Nažalost, NBA liga danas uvodi pravila protiv tzv. flopinga, tj. glumljenja faulova od strane igrača i u odbrani i u napadu. O tempora o mores!. Da li su to neki igrači prepoznali nekompetentnost sudija pa misle da mogu da ih prevare, ili žele da uzvrate udarac Ligi koja im više ne dozvoljava da izraze najosnovnije emocije na neke sudijske odluke? Ili i jedno i drugo,ili je u pitanju nešto treće, novi mentalitet nekih naših ''zvezda''...Ovo drugo, vezano za sudije i proteste na njihove odluke ima svoj koren u aferi ''Donahi'' o kojoj sam već jednom pisao. Samo da rezimiram. Posle te afere su sudije tražile novi kolektivni ugovor, nezadovoljni platama, ali da li je posredi i bilo nešto drugo. Da li su sudije time želele da podignu sebi cenu u Ligi koja malo malo pa doživi potkopavanje svog kredibiliteta nekim sumnjivim(najblaže rečeno) odlukama baš tih sudija? Hmmmm...Ima tu materijala za ceo roman, ali o tome drugi put... Od dvostrukih šampiona Bad Boys-a do pravila koja suzbijaju glumatanje...Jeste da je prošlo 22 godine, ali što je mnogo mnogo je...
        Last edited by pemarinkovic; 19-10-12, 13:35.
        ''The will to succeed is important. But what is more important is the will to prepare''.
        -Bob Knight

        Comment


        • Menja se nacin glasanja za All Star utakmice, vise se nece glasati za centra vec za tri frontcourt igraca.
          "Moja generacija je zivela na ulici. Mi smo imali tu srecu da smo imali pripadnost kraju,
          odnosno cosku. Tu smo se obrazovali, tu smo postali ljudi, tu smo postali lopovi,
          fudbaleri... A ulica je kao sto znate jedan veliki univerzitet."

          Comment


          • Mene cudi da niko nije napisao da je Rasid Valas potpisao pre skoro 4 nedelje za Nikse.Penzionerski dom se prosiruje.

            Comment


            • Originally posted by Maric91 View Post
              Mene cudi da niko nije napisao da je Rasid Valas potpisao pre skoro 4 nedelje za Nikse.Penzionerski dom se prosiruje.
              NYGBC - Njujorski gerijatrijski kosarkski klub.

              Comment


              • James Harden traded to Rockets for K-Mart

                The Thunder have traded James Harden and three other players to the Rockets for Kevin Martin, rookie Jeremy Lamb, two first-round picks and a second-round pick.
                The Rockets will also receive Cole Aldrich, Daequan Cook and Lazar Hayward as part of the blockbuster, which was clearly precipitated by Harden's demand for a max contract, and OKC's reluctance to pay him. Harden is expected to get his max extension in Houston, where he slots into the starting SG spot and provides a dynamic option to complement (and take pressure off) Jeremy Lin. The reigning Sixth-Man of the Year will be a focal point of Houston's offense and he should see a nice increase from last season's 31 minutes per game.

                Comment


                • Durent+Westbrook+Martin=70 poena u proseku. Samo ko ce onda igrati odbranu? Mada OKC sada ima dva jako dobra mlada igraca PJIII i Lamba, ako se ovaj drugi i buduci draft pickovi razviju kako treba, ovaj trade ce ispasti ok za obe ekipe, ovako Houston prosao mnogo bolje. Da li su pickovi protected i na koji nacin?

                  Nasao

                  Houston also sent two 2013 first-round picks (from Dallas and Toronto) to Oklahoma City, sources told Y! Sports, as well as a 2013 second-round pick (via Charlotte). The Thunder will receive the Toronto pick this year if it's slotted Nos. 4-14. That pick also is top-three protected in 2014, top-two protected in 2015 and top-one protected in 2016.
                  Ovaj Torontov moze dobro da im dodje.
                  Na celom svetu samo Crvena zvezda

                  Comment


                  • Od Martina covek moze samo poene da ocekuje i nista vise....odbrana mu je dosta sumnjiva kao i sve ostalo,a po meni njegov najveci problem su povrede zna cesto da osustvuje sa terena na duzi vremenski period ali sta da se radi ....u svakom slucaju mislim da su Rockets-i bolje prosli ali nista ne mora da znaci...videcemo.

                    Comment


                    • Jebote i Martin u Oklahomi Zapad ce biti lud ove sezone Houston je sa Kevinom imao neke sanse za solidnu sezonu , ovako
                      Sale Stanojevic : , ,,Misija će biti ispunjena kada sa Partizanom ostvarim evropske snove, a to je veliki korak napred u Ligi šampiona ,.

                      Comment


                      • Originally posted by Miko View Post
                        Jebote i Martin u Oklahomi Zapad ce biti lud ove sezone Houston je sa Kevinom imao neke sanse za solidnu sezonu , ovako
                        Da li ti shvatas da su ovim tradeom dobili 5 puta boljeg igraca, a jos kompatibilnog sa Linom. Tek sada ce imati sanse. Harden je Top 15 igrac NBA. Sigurno. Jedino sto nije imao minuta i bio je u rotaciji, prosto je tako bio postavjen tim. On ima kvalitet i ogroman potencijal, sigurno je bolji igrac od prenaduvanog Kineza.
                        Na celom svetu samo Crvena zvezda

                        Comment


                        • Originally posted by NebojsaNS View Post
                          Da li ti shvatas da su ovim tradeom dobili 5 puta boljeg igraca, a jos kompatibilnog sa Linom. Tek sada ce imati sanse. Harden je Top 15 igrac NBA. Sigurno. Jedino sto nije imao minuta i bio je u rotaciji, prosto je tako bio postavjen tim. On ima kvalitet i ogroman potencijal, sigurno je bolji igrac od prenaduvanog Kineza.
                          Izmedju Hardena i Martina uvek bi pre izabrao Martina a i Oklahomi ce sigurno super doci
                          Sale Stanojevic : , ,,Misija će biti ispunjena kada sa Partizanom ostvarim evropske snove, a to je veliki korak napred u Ligi šampiona ,.

                          Comment


                          • Originally posted by Miko View Post
                            Izmedju Hardena i Martina uvek bi pre izabrao Martina a i Oklahomi ce sigurno super doci
                            A ko ce tu igrati odbranu se Thaba i Ibake da pokusa da ispravi kada nadtrce i probiju ovu trojicu Durent Russ Kevin?
                            Na celom svetu samo Crvena zvezda

                            Comment


                            • Svi ce oni igrati odbranu Nece se skloniti sa terena majku mu

                              Spoiler
                              Mani se toga , videces kad pocne sezona koliko je OKC prosao ovde bolje
                              Sale Stanojevic : , ,,Misija će biti ispunjena kada sa Partizanom ostvarim evropske snove, a to je veliki korak napred u Ligi šampiona ,.

                              Comment


                              • Da li ce Thabo i dalje biti starter .....verovatno ce Martin biti sesti igrac ili ce mozda Brooks nesto menjati.

                                Comment

                                Working...
                                X