Announcement

Collapse
No announcement yet.

Sezona 2012 - zagrevanje

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by NebojsaNS View Post
    Takvo krilo bi bilo potpno neupotrebljivo na novim Tilkeovim stazama sa visokim ivicnjacima i na gradskim trkama. Cak ni Njui ne moze protiv fizike.
    Si siguran?

    Jedino sto on ne bi mogao je da napravi pobednika od HRT F112... Za MR01 vec nisam siguran...

    Comment


    • Originally posted by Vanja #66 View Post
      Si siguran?

      Jedino sto on ne bi mogao je da napravi pobednika od HRT F112... Za MR01 vec nisam siguran...
      ovo prvo sam i ja htio napisati
      red bul bez njuija ne bi bio nista ali ove im godine ni on nece pomoci Alonso
      Sale Stanojevic : , ,,Misija će biti ispunjena kada sa Partizanom ostvarim evropske snove, a to je veliki korak napred u Ligi šampiona ,.

      Comment


      • Eh kako bi voleo da sam ovako neumereni optimista kao Miko, zivot bi mi bio mnogo laksi Dobro, ne treba sad bas ni precenjivati Ejdriana, ja ga prvi obozavam, ali ne moze bas ni on sve. Onaj ocajan bolid u kojem je poginuo Sena je isto njegov bolid koliko i FW15c i RB7 ;)
        Na celom svetu samo Crvena zvezda

        Comment


        • Originally posted by NebojsaNS View Post
          Eh kako bi voleo da sam ovako neumereni optimista kao Miko, zivot bi mi bio mnogo laksi Dobro, ne treba sad bas ni precenjivati Ejdriana, ja ga prvi obozavam, ali ne moze bas ni on sve. Onaj ocajan bolid u kojem je poginuo Sena je isto njegov bolid koliko i FW15c i RB7 ;)
          Mozda ne toliko ocajan, koliko ne tako dobro koncipiran... Tj. predobro je radio ono za sta je namenjen... Iskreno, ponekad se zapitam da li on i ljudi koji su radili na tom bolidu osecaju grizu savesti zbog toga. Indirektno, ali ipak je zbog njihove greske doslo do te tragedije...

          Da ne skrecem sa teme, ja sam uz Miku! Dok se ostali kolju na pocetku, Scuderia ce da radi dok ne dodju u rage-mode i krenu da dominiraju rasno kao Brat Pantela! Ozbiljan sam...

          Comment


          • Originally posted by Frenky View Post
            Senzacionalno: Kubica opet vozi!!! ... http://www.f1srbija.rs/index.php/f1-...bica-opet-vozi
            Sta kazete na ovo Bilo bi mnogo lepo da je istina.
            Na celom svetu samo Crvena zvezda

            Comment


            • Opa ... 2 razlicite price u 2 dana
              Sale Stanojevic : , ,,Misija će biti ispunjena kada sa Partizanom ostvarim evropske snove, a to je veliki korak napred u Ligi šampiona ,.

              Comment


              • http://www.f1racing.com.hr/formula-1...-najbrzi-bolid
                sigpic

                Comment


                • Vladane, ne bih da ti spustam raspolozenje, samo treba da znas da je AMuS jedan od najgorih paljevinskih medija za Nemce, oni su recimo pisali da ce Sutil u Ferari umesto Mase ove godine. Realno su predmet sprdnje. Mercedes je mnogo blize RB i McL nego prosle godine i ispred Ferarija, ali ni u naucnoj fantastici nisu ispred ovih azdaja. Verovatno ce ici na podijume i mozda koju pobedu u skladu sa okolnostima
                  Na celom svetu samo Crvena zvezda

                  Comment


                  • Ne vjerujem ja da su najbrzi jer sigurno nisu.I sigurno se ne mogu boriti za pobjede protiv RBa i Meklarena ali ako su blizi i ako ce moci da konkurisu za podijum ove sezone bicu prezadovoljan.To ce vjerovatno i znaciti Sumijev ostanak bar za jos jednu,mozda i dvije sezone.
                    Napravljen je veliki korak naprijed,dugacki stintovi ne lazu i mislim da su pametnije usli u sve ovo nego prosle godine.Mnogo profitiraju i od DRSa,cini se da je najbolji.Problem sa gumama ostaje da se rijesi.
                    Pravu brzinu cemo vidjeti tek na kvalifikacijama i trci sledece nedelje.
                    sigpic

                    Comment


                    • Ono sto je na kraju ispalo jako pametno je sto su sacekali jos jedno 2, 3 nedelje u odnosu na druge timove, a probali su neke nove komponente na starom bolidu na prvom testiranju. Bron standardno pametno kombinuje.
                      Na celom svetu samo Crvena zvezda

                      Comment


                      • Mislim da ce im gume biti veci problem nego sto mnogi ocekuju, jer je degradacija poprilicna... A to se ne moze popraviti brzo bez imalo, pa cak ni malo, uticaja na perfomanse. ;)

                        A sto se Kubice tice, sacekao bih jos koju potvrdu svega toga, a narocito neku analizu eventualnih vremena... Poznajem coveka koji sa protezom na nozi vozi kola, ali samo po gradu, jer se boji velike brzine na autoputu. Narvno, razlika sa Kubicom je velika, ali povredjena noga je povredjena noga...
                        Last edited by Vanja #66; 10-03-12, 14:39.

                        Comment


                        • Evo, Vanja, ja sam uradio sopstvenu kratku analizu B izduva Red Bula.Gasovi ne skreću onako kao što si ti postavio one slike.Nemoj da misliš da tebe krivim, ali taj što je napravio te slike (pretpostavljam da je sa f1technical.net-a) stvarno nema blage.Odgovor je jednostavan.Evo slike:

                          Možda bih ovo sve trebao da stavljam u F1 kolumnu, ali ovde ću da objasnim šta mislim.Izduvni gasovi i čist vazduh koji prolazi uz bočne usisnike imaju razdvojene puteve.To je dobra stvar.Loša stvar je u tome što su izduvne cevi i suviše napred da bi veća količina vazduha stigla do difuzora.Cevi praktično ne mogu da budu više ka nazad zato što moraju da su okrenute pod uglom od minimum 10 stepeni na gore kada se gleda sa strane (a maksimum 30 ako to nešto sada znači).Ako bi cevi bile više pozadi, vazduh ne bi mogao toliko naglo da skreće.Ova varijanta mi je zaista delovala beznačajno dok je sam nisam analizirao.Ako je moja analiza iole tačna, ovakva solucija Red Bula sada već ima smisla ali i dalje prednost dajem Lotusovoj verziji.Ne znam da li difuzor ima veći značaj od grednog krila (beam wing) po piranju aerodinamike, ali opet ima značajno veću površinu od difuzora te je gasovima mnogo lakše da u većoj količini pogađaju to krilo nego difuzor.Dakle, imamo tri faktora koja u prilog idu beam krilu u prilog u odnosu na difuzor:
                          + manja razdaljina od izduvnih cevi do mete koje gasovi trebaju da pogode.
                          + veća površina, samim tim i veće šanse da veća količina pogodi metu.
                          + bolji ugao.
                          - (nije sigurno) kao što sam rekao, možda difuzor na neki način ima značajniju aerodinamičku ulogu od gregnog krila pa se više timova odlučuje da cilja difuzor umesto beam krila al to nije sigurno.
                          Last edited by MarkedOne8; 11-03-12, 00:21.
                          ,,MO8, nemoj da se salis sa zivotom, zna se raspored: basket, F1, Nole, pa sve ostalo... Dakle No1e>skola... Na izvrsavanje!"

                          "Cekamo sutra da se ozvanici Kimster i mogla bi da krene lagana dominacija plus kada bi i Ross dosao....ludilo :)
                          I eto nama novog paketa u Ferari: Allison + Raikkonen + Slade + MarkedOne8 :D mozda jedino da je zvucniji transfer Bejla od ovog naseg novog :biggrin:"

                          sigpic

                          Comment


                          • Pretpostavljam da si na ovo mislio...

                            Originally posted by Vanja #66 View Post
                            Novo prednje i zadnje krilo su bili ocekivani, ali onakva revizija zadnjeg dela!

                            Prva verzija RB8 je testirala novu poziciju auspuha i efekat otvora na nosu... Ova verzija na sjajan nacin koristi protok vazduha kako bi usmerila izduvne gasove ka difuzoru... Deluje mi mnogo prefinjenije nego na Ferrariu i McLarenu, o drugima necu ni govoriti.

                            Evo o cemu se radi:

                            Spoiler






                            Za McLaren nisam nigde video da najavljuju nove delove za ova dva dana, ali Scuderia treba da dobije nove delove, pre svega za zadnji kraj. Juce su imali nesto drugaciji poklopac motora i novo prednje krilo. Koliko sam razumeo, ocekuju novo zadnje i novu verziju karoserije oko auspuha...
                            Iskreno, video sam ovu prvu fotku, stavio nju, a ove druge dve su bile prve dve koje sam video i postavio...

                            Ali, realno, mislim da lik nije toliko pogresio, koliko je prilicno pojednostavio stvari. Evo kako ja sve to vidim, skica je malo komplikovanija, ali mislim da ce biti lakse ako odmah shvatite da osim vorteksa, sve strujnice koje sam docrtao prate konture bolida...



                            Prvo da objasnim neutralnu liniju; to je deo strujnica vazduha koje samo prate konture i nemaju efekat na prijanjanje, bar ne na delu koji je prikazan.
                            Potom, vazduh koji ulazi u slot ispod auspuha (najnize plave strujnice) ulazi brzinom koja je manja od izlaza. Kako? Izlazni otvor je manjeg preseka od ulaznoga, a vazduh koji udje moze samo na izlaz da izadje (logicno ). Samim tim radi se o konstantnoj zapremini vazduha, te se mora povecati brzina pri izlazu kako bi sav vazduh izasao u istoj kolicini u kojoj ulazi. Ovo je poznatije kao jednacina kontinuiteta fluida (s*v=const). Elem, vazduh izlazi vecom brzinom od ulazne (taj vazduh je prikazan crvenom bojom), a ulazna je prakticno brzina kojom se krece bolid. Samim tim, sve plave strujnice predstavljaju brzinu bolida u datom trenutnku. Dakle, i (na crtezu najvise) strujnice pored auspuha se krecu istom tom brzinom, koja je manja od brzine kojom vazduh izlazi iz slota. Manj brzina je veci pritisak, a veci pritisak je u ovom slucaju iznad, sto znaci dodatno prijanjanje, u maloj kolicini, ali postoji... Verovatno se zato timovi bune i zato mislim da cemo videti kopije toga vrlo brzo. Koliko efikasne, ostaje pitanje...
                            Ostaju jos izduvni gasovi iz auspuha i vazduh koji ih okruzujue... Sto se ovoga tice, pada mi napamet nesto malo neortodoksno, ali zanimljivo i mozda cak nesto sto je Neweyu palo napamet kad je smisljao ovaj sistem...
                            Znate li kako nastaje uragan (tornado)? Sudare se dve vazdusne struje razlicitih brzina i temperature i pocnu da se vrte jedna oko druge. Zato uragani i nastaju na otvorenom moru, gde je jako velika razlika u temperaturama vazduha, a samim tim i brzina... Nesto slicno imamo i ovde, izduvni gasovi izlaze brzinom od oko 100-150 m/s (360-500km/h) u zavisnosti od broja obrtaja, a bolid se krece najvise 350km/h. Medjutim, problem kod njih je sto izlaze haoticno i u vidu kupe, sire se kako se udaljavaju od izvora, pa ih treba nekako formirati. Donji slojevi se doteruju tim usekom ispred vazduha i vidno se "isteruju" van bolida, dok se gornji samo "peglaju" vazduhom koji protice iznad. Na taj nacin se pomalu distanciraju i pocinju da se mesaju sa okolnim vazduhom. Tu se moze primeniti taj efekat toplog/brzog-hladnog/sporog vazduha poput uragana i moguce je da se pravi ovaj vortex koji sam pokusao da prikazem slobodnom rukom (bas izgleda ocajno ). Taj vortex moze da bude vrlo usmeren, a kako ima mnogo vise spoljnog vazduha u njemu, nije ni preterano vreo, ne verujem da dok dodje do guma prelazi 60-70 C, ali to su vec ozbiljniji proracuni, tako da mogu samo da nagadjam. Ipak, ako se usmeri dobro na te brake-ductove, moze proizvesti bolji efekat od obicnog neusmerenog izduvavanja na beam-wing (donje krilo)...

                            Verovatno se na f1technical neko vec setio ovoga, ali u toku i posle drugog testa u Barsi nisam gledao druge timove, samo Scuderiu, osim kad sam video na f1-serbia da RB ima novu konfiguraciju auspuha... Tad sam samo iskopirao ove slicke, nisam ni preterano razmisljao o svemu, ali odmah se vidi da je resenje komplexno i da prilicno manipulise vazduhom, a Newey to ne bi uradio na los nacin. ;) Zato mislim da, iako mozda jos nije pouzdaniji i efikasniji od izvornog resenja, ima svakako veci potencijal i treba ga srediti ako je ostatak bolida u redu.

                            Comment


                            • Brijatore kaze RB,Meklaren 0.2,Mecka 0.3,Ferari i Lotus 0.4-0.7

                              http://www.gazzetta.it/Formula1/10-0...85316356.shtml
                              sigpic

                              Comment


                              • Pitao sam Scarbsa šta misli čiji je izduvni sistem bolj (Red Bulov ili Lotusov) i on je rekao da je bolji Red Bulov.
                                ,,MO8, nemoj da se salis sa zivotom, zna se raspored: basket, F1, Nole, pa sve ostalo... Dakle No1e>skola... Na izvrsavanje!"

                                "Cekamo sutra da se ozvanici Kimster i mogla bi da krene lagana dominacija plus kada bi i Ross dosao....ludilo :)
                                I eto nama novog paketa u Ferari: Allison + Raikkonen + Slade + MarkedOne8 :D mozda jedino da je zvucniji transfer Bejla od ovog naseg novog :biggrin:"

                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X