Announcement

Collapse
No announcement yet.

Sezona 2012 - zagrevanje

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sir Frank Williams se povlaci iz odbora Williams Grand Prix Holdings PLC, ne bi me cudilo da se u nekom skorijem trentuku povuce i sa mesta vodje tima, ionako je skoro izjavio da je Adam Parr njegov "logicni" naslednik...

    http://www.formula1.com/news/headlin...2/3/13063.html

    Comment


    • u aprilu puni 70 godina ..
      www.balkansimracing.com/forum

      Real cars. Real racing. Dobrodosli

      Comment


      • https://www.bwin.com/formula-1
        Nisam siguran kada su ove kvote zadnji put ažurirane.Baš čekam da vidim poslednje kvote pred Australiju.
        ,,MO8, nemoj da se salis sa zivotom, zna se raspored: basket, F1, Nole, pa sve ostalo... Dakle No1e>skola... Na izvrsavanje!"

        "Cekamo sutra da se ozvanici Kimster i mogla bi da krene lagana dominacija plus kada bi i Ross dosao....ludilo :)
        I eto nama novog paketa u Ferari: Allison + Raikkonen + Slade + MarkedOne8 :D mozda jedino da je zvucniji transfer Bejla od ovog naseg novog :biggrin:"

        sigpic

        Comment


        • Azurirane su, bile su drugacije pre nedelju dana... ;)

          Comment


          • Ovo i ja mislim

            http://totalf1.com/full_story/view/4...ative_new_car/
            sigpic

            Comment


            • Veoma inovativan auto je Ferari zbog vesanja (prvi put od 2001 i napred i nazad pull rod), sidepodovi, Byrne pod (koji ne znam ni da li smo videli na testiranju, Vanja i Marked su vise pratili od mene), da je ostao prvi planirani izduv verovatno bi oni bili najinovativniji, da li ce to biti uspesno to je pitanje, moj tip je da ce ponovo imati velikih problema. Mercedes je takodje prilicno izmenjao paket u odnosu na prethodnu godinu, ali najveca inovacija je taj W duct, a tu je i ona Njuijeva rupa na nosu Red Bula, videcemo koju to primenu ima, tu je i Meklarenov paket bez Departje nosa. Mislim da je dosta inovacija na sve strane, malo je preterano reci da je neko naj naj.
              Videcemo kome ce se eksperimentisanje najvise isplatiti, kada bih stavljao novac, sve bih ulozio na Adriana. Genije ostaje genije.
              Na celom svetu samo Crvena zvezda

              Comment


              • Red Bul ide u Australiju sa novom šasijom?!To im nije dobar potez.Već sam rekao da je prvi bio bolji.Verovatno im je problem što bi prvobitni izduvni sistem pregrevao kost vešanja.Lotus je snižavao vešanja i napred i nazad tako da mogu da imaju takav izduvni sistem.Bolid ne mora da ima ništa revolucionarno da bi bio najbrži.Nekad je dovoljno da je samo dobro sklopljen i upakovan.Mislim da je ono Ferarijevo krilo sa 5 elemenata baš dobro.Realno, ako je Red Bul ispred, ne znam šta bi bio njihov adut.Ja vam garantujem da taj izduvni sistem neće raditi.Onaj prvi je bio mnogo bolji.Još da vidimo MekLaren šta i kako.
                ,,MO8, nemoj da se salis sa zivotom, zna se raspored: basket, F1, Nole, pa sve ostalo... Dakle No1e>skola... Na izvrsavanje!"

                "Cekamo sutra da se ozvanici Kimster i mogla bi da krene lagana dominacija plus kada bi i Ross dosao....ludilo :)
                I eto nama novog paketa u Ferari: Allison + Raikkonen + Slade + MarkedOne8 :D mozda jedino da je zvucniji transfer Bejla od ovog naseg novog :biggrin:"

                sigpic

                Comment


                • Originally posted by Vladan View Post
                  Svako ima pravo na svoje misljenje, cak iako je pogresno...

                  Ferrari se pojavio sa drugacijim prednjim vesanjem (koje em sto nije primenjivano vec 10 godina, em je odradjeno sa jako malim uglom, a to vesanje je izgleda jedini deo koji na Ferrariju radi upravo onako kako je i koncipirano), sa petostepenim prednjim krilom, sa agresivnim dizajnom auspuha, definitivno najagresivnijim od svih vidjenih, sa izmenjenim rasporedom hladnjaka i sa do sad najkompaktnijim menjac-diferencijal sklopom kako bi na najbolji nacin iskoristili prednosti izduvnog sistema...

                  Sto se tice prednjeg vesanja, prednosti su poboljsani protok vazduha i nizi centar gravitacije. Mane mogu biti manji hod i losija geometrija vesanja. Nijedna mana nije prisutna na F2012, kao sto rekoh, to vesanje je izgleda jedini deo koji radi kako bi trebalo i kako je predvidjeno...
                  Novo prednje krilo je izvanredno, a meni licno je jos lepse to sto se u porpunosti vidi da zele da ostave sto vise cistog vazduha da prolazi pod nos i prema bocnim usisnicima... Sa strane imamo tih pet sekcija, ima ih toliko kako bi se dobila najveca kolicina prijanjanja, ali taj deo je relativno kratak, ima mozda 10cm... Nakon toga se dodatna krilca stapaju sa glavnim povrsinama, kako bi vazduh iznad vesanja bio cistiji (sto je u skladu sa razlogom prelaska na pull-rod suspenziju), ali ipak donosi prijanjanje. Potom nema dodataka poput r-krilaca na RBu, a jako ih je lako kopirati... Zasto? Zato sto zele u potpunosti cist vazduh ispod nosa, a iako ta krilca ne bi uticala odmah na taj vazduh, distorzija koju naprave bi uticala kad taj vazduh prodje prednje krilo... Stoga nema nikakvih dodataka na tom delu, te se dobija jako lep izgled krila i vrlo se jasno vidi filozofija koja je primenjena (sto se nije skoro dogadjalo kad su oni u pitanju).
                  Agresivni izduvi nisu se pokazali kao pouzdanim isprva i potrebno je da se taj sistem dodatno ispita. Cinjenica je da je mnogo bolje "gadjati" vecu povrsinu difuzora i donjeg krila, nego samo sredinu... Ali, protok vazduha u ovom delu je ubedljivo najkomplikovaniji i ovakva "bomba" potpuno unistava sve proracune koji se mogu primeniti u dizajnu. Za uspesno razvijanje tog sistema potrebno je mnogo testiranja, mnogo vise od 12 dana, jer se jedino kroz podatke moze uociti pravilnost po kojoj treba da se vrse dalji proracuni i dizajn. Moje je misljenje da ce se intanzivno raditi na prikupljanju podataka na testovima u petak svakog trkackog vikenda sa tim ili prilagodjenim sistemom, kako bi se isti uskladili sa vazdusnim tunelom i na taj nacin mogao proizvesti seljeni efekat. U tom smislu bih se slozio sa MO8, mislim da RB gresi sto koristi taj sistem, ali to je poznajuci tim i Neweya proracunati rizik i sigurno ce imati vece koristi od testiranja sistema i podesavanja nego od koriscenja konzervativnijeg prilaza. Oni su sampioni, oni su najbolji, ostatak bolida deluje u skladu sa zeljama, zasto ne bi malo rizikovali i unapredili neso, umesto da stoje u mestu i koriste ono sto prolazi (a nenapredovati znaci nazadovati)...
                  Raspored hladnjaka je drugaciji nego prosle godine i uopste od ostalih, jer iako Mercedes vec koristi taj dodatni otvor na poklopcu motora, koriste ga u druge svrhe, tj. na drugaciji nacin... Po svemu sudeci, hladnjaci koji su izmesteni su hladnjaci za ulje, tako da je i nesto prakticnije da oni stoje tu gde su na F2012.
                  Sto se tice tog kompaktnog dizajna menjac-diferencijal sklopa, to je domen koji se ne moze preterano upoznati ako niste u timu, jer tom delu novinari retko mogu da imaju dobar pristup. Koliko sam razumeo, Isli su na maksimalnu optimizaciju velicine delova i njihove realne potrebe i verovatno su dosli do nivoa kad jednostavno ne moze manje, jer bi u suprotnom performanse stradale, a kako je to pogonski sklop, stradale bi dramaticno...

                  Iskreno, ne mislim da su toliko iza protivnika koliko se spekulise, video sam neke slike i tekstove koji sugerisu da se Scuderia poigravala sa nekim parametrima kako bi usporila bolid (pritisak u gumama, nize temperature, kolicina goriva, cesto koriscenje vec prilicno koriscenih guma), cak i da nisu svi toliko znacajni, ipak postoje i tesko ih je zanemariti... Ne mislim da je bolid spreman, da je to slucaj, videlo bi se, ali mislim da su odlucili da se drze jednog mudrog cutanja i (za Frya karakteristicno) vecitog pesimizma dok ne u potpunosti dodju do nivoa koji zele. A kako je u pitanju najuspesniji tim svih vremena, zeljeni nivo je najveci moguci...

                  Slozio bih se sa Nebojsom, svaki bolid je prica za sebe i iza svakog stoji razlicita filozofija... RB ide evolucijom, ne revolucijom, svake godine se odredjeni aspekti optimizuju, poboljsavaju, nove stvari se dovode u malim kolicinama i mogu da se relativno brzo usklade sa ostatkom bolida, sad su to busni nos i auspuh. McLaren je isao maksimalnom optimizacijom "ispod haube", svaki deo je reviziran i sredjen... Spolja imaju najlepsi bolid na gridu i zanimljivo resen auspuh, ali taj auspuh je jedina novina... Mercedes ima to W-Duct prednje krilo i zadnji deo sredjen tako da mimikuje efekat dvospratnog difuzora. Njihov auspuha je jednostavniji od McLarenovog i novog RBovog, kao i Ferrarievog pocetnog. Lotus ide nekom filozofijom poput Mclarena, nazalost reaktivno prednje vesanje je ukinuto, te im je glavna inovacija propala... Doduse, i Scuderia je imala svoju verziju tog sistema koja je zavrsila na isti nacin...

                  EDIT: Nadam se da sam bio relativno objektivan, znate da sam Tifosi, ali sto se tehnike tice, tu se trudim da nastupim kranje ozbiljno i objektvino... Molio bih vas da mi prenesete utiske, da li sam negde preterao pri ovoj analizici...
                  Last edited by Vanja #66; 07-03-12, 15:07.

                  Comment


                  • Posto tema za Australiju nije otvorena , kako vec znate da ne baratam F1 tehnickim znanjem kao vecina ovde ali evo nekih mojih prognoza iz mog ugla koliko sam ispratio ove testove. Sto se Alonsa tice , kod njega ne mogu biti relevantan i izneti neko neutralno misljenje , jednostavno F1 sampion u sezoni 2012 ... Drugog nema ) .. A sada malo o drugima , RBR je konstantno sredjivao stvari za ovu sezonu , po obicaju uvek ima neki novitet koji ih drzi 0.2-0.5s ispred ostalih , verujem da ce ponovo da dominiraju kvalifikacijama i u Australiji i tokom sezone. Ovo ce biti sezona biti ili ne biti za Webbera. Cisto sumnjam da ce se izboriti za jos jedan ugovor, sve mi nekako vuce da bi neko mladji mogao dobiti sansu uz Vettela , pogotovo ako neko iz Toro Rosa napravi neki dobar rezultat ove godine , Webber je zavrsio. Sto se Vettela tice , 2-struki sampion , vreme da krene da kiksa , prosle godine RBR bukvalno nije imao kvarova tokom cele sezone ili bar do pred kraj sezone sto nikako nije bio slucaj 2010 kada je pucalo na sve strane. Ako ih zaobiju kvarovi tj Vettelov bolid , top 3 tim , ovo je max sto im mogu dati McLaren zraci optimizmom, oni su uvek u kvala ima RBR-a , bar su bili prosle godine , videcemo sta Lewis moze da ponudi , ovo mu je sezona isto jako vazna kao i Buttonu koji je vec 2 sezone konstantno bolji od njega , Lewis pre svega mora smanjtii izletanja i odustajanja na minimum i moci ce da bude vazan faktor u ovoj sezoni. Po meni najbolji takticar u F1 trenutno , Jenson Button ili bar prognozer s obzirom koliko je trka i po kisi dobio i slicno u zadnje 3 sezone , ako McLaren bude brzi nego prosle godine a spekulacije su da jeste sigurno ce biti ozbiljan kandidat za titulu , svi znamo koliko se posvetio F1 od kada je presao u McLaren i sigurno da ce imati sta da kaze. Alonso , pa sampion , idemo dalje Massa k'o Massa, kako stvari stoje poslednja sezona u Ferariju osim ako ne bude vozio kao vrag i dodje do jedne od prve 3 pozicije u sampionatu sto ja trenutno ne vidim kako je ostvarljivo, Ferrari je po meni bar ja mislim tim koji definitivno nesto krije , mislim da je suludo da su oni potrosili ova 3-4 meseca bukvalno bzvz , da se nista specijalno nije napravilo ,vec u Australiji ce da bude iznenadjenja , bar ja tako mislim.
                    Idemo dalje , Renault ili sad Lotus , Kimi vozi odlicno testove iako cemo videti kako ce to izgledati u Australiji , nisam preveliki optimista , sto se kvala tice verovatno ce da udje u Q3 i bude medju 7-8 ali na trci je sve moguce , prvo moramo da vidimo kolike su razlike u pitanju na stazi. Grozan me ugodno iznenadio na testovima ali ponovo testovi su jedno a trke su drugo , kada se setim kako je bio ocajan ono dok je vozio sa Nandom jedan dio sezone , ne verujem da ce on biti konstantan u Q3 , ako uopste bude izgurao svaku 2-3 trku u Q3 bice dobro , a na stazi vec sta mu bolid bude dopustao.
                    Mercedes i Brawn , hmm , vec 2 sezone su propale sto se rezultatskog dela tice ali oni i dalje radi i geldaju u buducnost i mogli bi biti ove sezone najbolji sto se njih tice za ove 3 sezone. Sto se konkurencije tice, ja ih vidim kao 4 tim trenutno , odmah ispred Lotusa. Schumacher najavljuje da ce najverovatnije jos 1 produziti , pogotovo ako bolid bude konkurentan , Nico ima trenutno najbolji tim u kojem on moze da bude i morao bi to ove sezone konacno iskoristiti. To je od 5 najjacih. Jos da spomenem da mislim da je i Caterham nesto spremio , mogli bi da budu i u Q3 ponekad
                    Sale Stanojevic : , ,,Misija će biti ispunjena kada sa Partizanom ostvarim evropske snove, a to je veliki korak napred u Ligi šampiona ,.

                    Comment


                    • Vanja, odmah da ti kažem, što se mene tiče sve si realno napisao.Znam ja da si navijač Ferarija ali baš mi se sviđa kad neki Ferarista piše realno, kao ti i Nebojša.

                      Što se tiče Mika, meni to tvoje više deluje kao bajalica, vudu magija ili nešto a ne kao analiza. XD

                      Danas sam skratio post, nisam imao vremena da iznesem celo mišljenje.
                      I ja mislim da je Ferari bolji nego što se misli.Ne može sad od jednom tek tako da ih stigne Fors Indija.Kao što si ti Vanja rekao, bolje je nišaniti veću površinu kao Lotus i Red Bul kod A verzije.Baš sam detaljno analizirao Lotus nekoliko puta, i dalje to radim.


                      Crvena linija je visina Lotusovih izduvnih cevi, a bela linija je visina sredine točka.Ovako sam ja to analizirao.Točak je prečnika 660mm.Sredina točka je na visini od 33cm.Od poda bolida do asfalta ima nekih 7-10cm što bi značilo da je centar točka na visini od 23 do 26 centimetara od poda bolida.Pravila dozvoljavaju da je najniža dozvoljena visina izduvne cevi 25cm od poda bolida, znači kada se gleda sa strane ne sme da bude niže od centra točka (bela linija na slici).Vidi se na slici da je Lotusov sistem malo izdignutiji.Otprilike 10cm lufta do granice pravila.Jedini logični odgovor zašto su ,,toliko" visoko stavili izduvne cevi jeste da ne bi pregrevali kosti zadnjeg vešanja (wishbones) a da i dalje gasovi idu na beam wing (valjda se beam zove, nisam siguran).Red Bul je krenuo sa istim konceptom.Mogli smo tokom testiranja u Herezu da vidimo kako su gasovi išli direktno na kost.Toro Roso je imao jaka pregrevanja, a pretpostavljam da se ni Red Bul nije proslavljao baš osim ako nisu imali dobre toplotne izolatore.Međutim, zašto Lotus može a Red Bul ne može da koristi taj sistem?Moj odgovor je zato što Lotus ima ,,prirodno" niže zadnje vešanje.Kao što sam već rekao u nekom od prehodnih postova, spustili su niže i prednje i zadnje vešanje.To je taman dovoljno da ne pregrevaju vešanje, a da gasovi idu na beam krilo.

                      A šta mislite za ovo?

                      Rupa ispod prednjeg krila.
                      E sad da se nadovežem na ovo.Možda se nećete složiti, ali stvarno velika prednost Red Bula i Lotusa su njihove boje.Kada bi ste ovu rupu primetili na Ferariju na primer?Momentalno bi ste je primetili.A na Lotusu ili Red Bulu?
                      Evo primera:

                      Ovakvi bolidi mogu dosta toga da kriju a da toga nismo ni svesni.Nisam nekoliko dana išao na F1Technical.net.Malo pre sam otišao, i imao sam da vidim dosta detalja baš u temi za Lotus E20 i iznenadio sam se koliko ima dobrih slika o detaljima.
                      A jel se pita možda neko šta je ovo?Šta mislite?


                      A što se tiče Red Bula...

                      Jel vidite koliko se naginje to prednje krilo.Valjda neće da se ispostavi da je jeftina montaža.Ne znam koliko može da izdrži ovako ali svakako je zanimljivo.


                      Šta na kraju reći?Koju posluku porati?Koji ispuvni sistem nasaditi?XD
                      Za nedelju 8 dana Practise 1.Ne mogu da dočekam ljudi!
                      Last edited by MarkedOne8; 07-03-12, 23:35.
                      ,,MO8, nemoj da se salis sa zivotom, zna se raspored: basket, F1, Nole, pa sve ostalo... Dakle No1e>skola... Na izvrsavanje!"

                      "Cekamo sutra da se ozvanici Kimster i mogla bi da krene lagana dominacija plus kada bi i Ross dosao....ludilo :)
                      I eto nama novog paketa u Ferari: Allison + Raikkonen + Slade + MarkedOne8 :D mozda jedino da je zvucniji transfer Bejla od ovog naseg novog :biggrin:"

                      sigpic

                      Comment


                      • Hvala, MO8...

                        Btw, Nebjsa nije Tifosi, on je "samo" Alonsovac...

                        Ovo sto si pitao za Lotus, rupica ispod bocnih... rupa (: otvora, hladnjaka), je verovatno za dodatno hladjenje KERSa... Ne vidim drugu primenu, eventualnoa ako je neki senzor...

                        Comment


                        • Originally posted by MarkedOne8 View Post
                          A što se tiče Red Bula...

                          Jel vidite koliko se naginje to prednje krilo.Valjda neće da se ispostavi da je jeftina montaža.Ne znam koliko može da izdrži ovako ali svakako je zanimljivo.
                          Ako nije montaza,onda je ostececenje,verovatno uzrokovano onim izletanjem,prednje krilo im normalno izgleda ovako:

                          Comment


                          • Mislim da je dstroj ipak u pravu za prednje krilo.Previše bi bizarno bilo da je ono dozvoljeno.
                            ,,MO8, nemoj da se salis sa zivotom, zna se raspored: basket, F1, Nole, pa sve ostalo... Dakle No1e>skola... Na izvrsavanje!"

                            "Cekamo sutra da se ozvanici Kimster i mogla bi da krene lagana dominacija plus kada bi i Ross dosao....ludilo :)
                            I eto nama novog paketa u Ferari: Allison + Raikkonen + Slade + MarkedOne8 :D mozda jedino da je zvucniji transfer Bejla od ovog naseg novog :biggrin:"

                            sigpic

                            Comment


                            • Jeste, u pravu je... To je onaj dan kad je bilo oko 10ak prekida i kad je cela sesija produzena za pola sata...

                              Nisam siguran koliko nije po pravilima, ali tako postavljeno krilo sigurno nije po logici, mnogo se vise proizvodi otpor vazduha, a cak mi se cini da je i kolicina prijanjanja smanjena takvom "konfiguracijom".

                              Comment


                              • Takvo krilo bi bilo potpno neupotrebljivo na novim Tilkeovim stazama sa visokim ivicnjacima i na gradskim trkama. Cak ni Njui ne moze protiv fizike.
                                Na celom svetu samo Crvena zvezda

                                Comment

                                Working...
                                X