Announcement

Collapse
No announcement yet.

NBA Playoffs 2011- Analize

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Round 1 Preview: Dallas vs. Portland – Offensive Breakdown



    Dallas Mavericks – The Numbers*



    • Pace: 93.1 (20th)
    • Offensive Efficiency: 107.6 (8th)
    • True Shooting Percentage: 56.5% (4th)
    • Assist Rate: 23.20 (2nd)
    • Turnover Rate: 13.60 (21st)
    • Offensive Rebound Rate: 24.08 (26th)
    • Free Throw Rate: 28.6 (21st)
    • Three Point Rate: 27.4 (3rd)


    Dallas Mavericks – Vrline

    Napad protiv zone


    S obzirom na to da Portland Trailblazers-i igraju zonu najvise u ligi odmah posle upravo Dallas-a, napad protiv te zone ce biti vazan aspekt u ovoj seriji. Tokom cele sezone Dallas Mavericks-i su pokazali da mogu da razbiju zonu podjednako dobro koliko znaju da je igraju. Mavs-i su postigli 135 poena na 123 poseda lopte protiv zone sto je dovoljno za PPP od 1.098 i drugo mesto u NBA-u. Kljuc kod Dallas-a je sjajno kretanje lopte i kretanje igraca oko perimetra dok konacno ne nadju otvorenu poziciju. Lepota ovog napada je cinjenica da ne postoji nikakvo pravilo i nikakvi setovi. Svako ima odgovornost, ali isto tako i veliku slobodu.





    Ono sto imamo ovde su 4 igraca spolja sa centrom na visokom postu. Igrac na visokom postu trazi rupu u zoni i mesto gde moze da dobije pas, ali isto tako moze da postavi blok nekom od saigraca (bilo bez lopte ili da se odigra PnR). 4 igraca na perimetru se bukvalno vrte u krug kao da su na zici. Kada se pas odigra, dodavac utrcava i ostatak igraca se rotira odatle. Ovo kretanje i sjajan spacing kombinovani sa brzim protokom lopte cine napad za odbranu jako teskim za sacuvati i u ovom slucaju Jason Terry dobija lagan sut blizu ceone linije.






    Evo ga ponovo. Ovde, imate iste osnovne principe sa nekoliko dodatih elemenata (malo driblinga i urucenje). Mnogi ljudi misle da je bilo kakva vrsta driblinga protiv zone losa stvar, i iako je ovo delom tacno, ako koristite dribling uz ritam napada, moze biti jako efikasan. Akcija iznad je savrsen prikaz toga. Jason Terry dobija loptu na vrhu kapice dok se ostatak igraca rotira oko njega drzeci pravilan spacing i oblik napada. Kidd utrcava pravo ispred njega i dobija loptu na urucenje. Isto kao i Terry, Kidd koristi dribling sa svrhom i napada odbranu, tera ih da izadju ostavljajuci Marion-a otvorenog za polaganje.




    Isti slucaj ponovo, ovoga puta Pedja Stojakovic pogadja otvorenu trojku sa sredine.





    Ponovo imate utrcavanja oko perimetra, ali ovoga puta lopta ide Chandler-u na visoki post. Ono sto cini ovaj napad opasnim je to sto se svi krecu oko njega i komplikovano je za odbranu da se fokusira na Chandler-a. Roddy Beaubois se otvara, prima pas i lagano zavrsava do samog kosa.



    Post up igra


    Kao dodatak tome da su uspesni protiv zone, Dallas Mavericks-i su jedan od najboljih post up timova u ligi po PPP-u. Dirk Nowitzki dobija gotovo pola ovih prilika i to ima itekako smisla kada se kaze da je on u top 7% lige kada ide na post up. Dirk voli da dobije loptu na desnom bloku i kada je dobije, obozava da se okrene ka sredini i kada to i uradi uzima skok sut u 80% slucajeva. Kod ovih suteva Nowitzki ima fenomenalan PPP od 1.30 i precizan je u 60%. Ocigledno je da je visina to sto cini Dirk-a jako teskim za odbraniti:





    Ovde, Nowitzki dolazi do svog „sweet spot-a“ i kada se to dogodi, jednostavno se okrece i sutira preko svog cuvara. Cinjenica da Dirk takodje moze da doda malo fade-a u taj sut cini ga gotovo nezaustavljivim.





    Cak i kada ga oterate sa njegovog mesta, ponovo je tesko usporiti ga. Ovde dobija loptu oko trojke, odgurava malo svog cuvara i onda pogadja sut iz okreta.



    Dallas Mavericks – Mane



    Poentiranje nakon utrcavanja



    Ako postoji jedan aspekt u kojem se Mavs-i muce, to je zavrsavanje akcija nakon odlicnih cut-ova. Ako trazite krivca, onda je to Shawn Marion. Uprkos tome sto ima PPP od 1.09 sto ga stavlja u donju cetvrtinu lige, Marion zavrsava pregrst „cut poseda“ Mavs-a, cak 33%. Nesto sto se da primetiti je da kada Marion uhvati loptu, ima tendenciju da spusti loptu dole pre nego sto krene jako ka kosu sto dozvoljava odbrambenim igracima da se vrate i efikasno ga ometaju u sutu:






    U obe akcije, Marion posle cut-a dobija pas u prilicno dobrim situacijama. Kakogod, umesto da krene pravo gore na kos, on spusta loptu dole za trenutak. Ovo se mozda cini nebitnim, ali je u NBA-u dovoljno vremena da se njegov cuvar vrati, sto se i desilo.



    Portland Trailblazers – The Numbers*


    • Pace: 90.6 (30th)
    • Offensive Efficiency: 105.6 (10th)
    • True Shooting Percentage: 53.3% (22nd)
    • Assist Rate: 20.48 (14th)
    • Turnover Rate: 12.62 (6th)
    • Offensive Rebound Rate: 29.46 (3rd)
    • Free Throw Rate: 27.8 (27th)
    • Three Point Rate: 22.8 (12th)



    Portland Trailblazers – Strengths


    Lob pasovi



    Kada biste pitali nekoga o napadu Portland Trailblazers-a nesto sto cete cuti od gotovo svakoga je rec lob, posebno za LaMarcus Aldridge-a. Ono sto je specijalno kod Blazers-a je cinjenica da oni te svoje lobove mogu da bacaju iz nekoliko situacija:






    Ovde, Aldridge pravi blok i tera svog cuvara da pomogne. Kada se to dogodi, LM jednostavno krece pravo ka kosu i dobija lob pas.






    Naredna 2 loba dolaze kao posledica pretnje Aldridge-a na postu. U oba slucaja Aldridge pokusava da dobije loptu, ali ga cuvari brane ispred tela. Obojica izlaze malo previse i LaMarcus to sjajno cita i otvara se sjajno ka obrucu.



    Blokovi bez lopte



    Uz dodatak lobovima, Portland Trailblazers-i su jako dobri kada njihova krila izlaze iz blokova daleko od lopte. Blazers-i su osmi u ligi po PPP-u sa 0.945 poena po posedu lopte. Najbolji cutter u ovim slucajevima je Wes Matthews koji je ujedno i jedan od najboljih igraca u ovoj kategoriji sa PPP-om od 1.3 i 73% suta. Matthews je tako dobar u utrcavanjima ka samom kosu zbog cinjenice da sjajno cita svoje cuvare:







    Na oba snimka vidimo kako Matthews oseca da mu je cuvar na ledjima i da ga prati. Zatim, cuvar igraca koji pravi blok Wes-u ne izlazi da ga bampuje stvarajuci tako potpuno otvoren put ka kosu sto ovaj koristi da lagano poentira.



    Portland Trailblazers – Mane




    Napad protiv zone



    Ranije u tekstu sam spomenuo da su Mavericks-i i Blazers-i 2 tima koja najvise koriste zonsku odbranu. Iz te cinjenice se verovatno da zakljuciti da se u ovoj seriji bas zato nece previse igrati zone s obzirom na to da su obe ekipe spremne na takav vid odbrane. Ali, nije tako jer je verovali ili ne Portland tek 29. u ligi kada napada zonu! Imaju PPP od svega 0.762. Razlog zasto se toliko muce je to sto ne rade nesto u cemu je Dallas jako dobar, a to je protok lopte:








    Vidite u oba slucaja da se Blazers-i dodaju, ali je dosta i zadrzavaju loptu. Razlog za to je da niko zapravo ne zna sta da uradi. Sve se svodi na pas, cekanje, gledanje i ponovo pas. To daje vremena odbrani da se izrotira, pripremi, ponovo izrotira umesto da ih konstantno pomeraju. Takodje, videcete i dosta beznacajnog driblanja u poredjenju sa tandemom Kidd/Terry. Veliko je iznenadjenje sto imaju toliko problema kada se pogleda da koriste zonu u odbrani jako cesto i razumeju sta bi trebalo da radi protiv nje, a sta ne. Ako Blazers-i nastave ovako i protiv Dallas-a da igraju sporo i zadrzavaju loptu bice u velikom problemu.
    sigpic


    "The last time I was intimidated was when I was 6 years old in karate class. I was an orange belt and the instructor ordered me to fight a black belt who was a couple years older and a lot bigger. I was scared s---less. I mean, I was terrified and he kicked my ass. But then I realized he didn’t kick my ass as bad as I thought he was going to and that there was nothing really to be afraid of. That was around the time I realized that intimidation didn’t really exist if you’re in the right frame of mind." - Kobe Bryant

    Comment


    • #17
      Round 1 Preview: Los Angeles vs. New Orleans – Offensive Breakdown
      Los Angeles – Brojke
      • Pace: 93.3 (18th)
      • Offensive Efficiency: 107.9 (7th)
      • True Shooting Percentage: 54.5% (11th)
      • Assist Rate: 20.70 (10th)
      • Turnover Rate: 12.33 (3rd)
      • Offensive Rebound Rate: 29.19 (5th)
      • Free Throw Rate: 29.3 (16th)
      • Three Point Rate: 22.0 (16th)

      Los Angeles – Vrline

      Post up iz trougla

      Los Angeles Lakers-I su jedna od najboljih ekipa lige kada je u pitanju post up igra. Kao tim, Lakers-i su 4. u ligi kada je u pitanju PPP sa posta i imaju procenat od 46.8 %. uspesnosti iz takvih situacija. Jedan od razloga sto su toliko uspesni je sto mogu da koriste svoj napad u trouglu kako bi dosli do post up situacija. Prvobitna akcija koju Lakersi koriste (cini se da ovu akciju koriste najvise kada je u pitanju igra na postu) je klasicna akcija koja treba da da prostor igracu za post up igru.




      U obe akcije koje su gore navedene, cilj je da se lopta dovede u reket i onda da se ocisti prostor za visokog igraca. Na ovaj nacin igrac dobija dovoljno prostora da moze poentirati, posto mu je prostor ociscen, nema straha od udvajanja. Ovo dozvoljava visokim igracima Lakersa da ne zure i da smireno zavrse akciju efikasno.
      Lakersi takođe vole da koriste slabiju stranu



      Ovde, Gasol sa „slabe“ strane na „jacu“ kompletirajuci napad u trouglu. Cim se ovo dogodi, Gasol dobija loptu na bloku. Tada imate isti rezultat, prostor je ociscen i dozvoljava Gasolu da igra jedan na jedan.

      Pored visokih igraca, i Kobe Bryant je veoma efikasan sa posta. Prema Synergy-u, od 1 716 post up situacija Lakersa od toga je Kobe Bryant u 409 slucajeva (ili 23.8 %). U tim post up situacijama, Kobe postize nesto vise od 1. poena (1.2) uz 48.5% uspesnosti. Lakersi ne koriste posebnu akciju za Bryanta kada je on na postu, ustvari, koriste ga kao visokog igraca.



      Razlog zbog kojeg je ovo toliko uspesno je taj sto je ovo samo jos jedan od nacina da daju Kobe-u priliku da igra jedan na jedan. Ovde, Kobe dobija loptu, okrece se licem prema kosu i pogađa step back iz reketa.

      Izolacioni napad

      Svi znamo koliko Kobe Bryant voli kada se igra izolacija za njega u napadu, i dok mnogi diskutuju I tome kako je toga previse u poslednje vreme, ne moze se poreci uspeh koji Kobe ima u tim situacijama. Kada Kobe pokusava da postigne poene iz izolacije, on postize 1. poen po svakom posedu ( sto ga stavlja na 24. mesto među igracima koji imaju barem 20 izolacija po mecu ). Uspeh kod postizanja poene iz izolacije dozvoljava Kobe-u da dođe da laganih asistencija iz tih situacija.Bryantov generalni uspeh iz izolacija ( ukljucujuci asistencije) daje rezultat od 1.049 PPP.

      Kada se Kobe odluci na pas ( u 20% situacija) on je u stanju da omoguci otvorene situacije za svoje saigrace.



      Ovde se igra izolacija za Black Mambu u uglu, Artest-ov cuvar dolazi da pomogne i da udvoji Kobea, time Fisherov cuvar odlazi da pokrije Artesta sto ostavlja Fishera samog na sutu za tri. Kobe asistira za Fishera koji pogađa trojku.

      Los Angeles – Mane

      Postizanje poena iz bloka

      Tokom ovog pada forme Lakersa dalo se primetiti da igraju vise PnR nego uobicajeno, sto nije dobro, jer su Lakers-i jedni od losijih timova kada je u pitanju PnR, posebno kada igrac kod kojeg je lopta pokusa da kreira akcije iz izlazka iz pika. Bryant koristi blokove da kreira akcije iz driblinga, ali kada se postavlja blok, to privlaci odbrambene igrace oko njega.



      Ovde, Bryant koristi blok kako bi sebi stvorio situaciju za postizanje poena. Bryant pokusava da dođe do kosa, međutim, ova akcija je privukla odbranu na njega, a Serge Ibaka prelazi na Kobe-a jer je njegov covek napravio blok, a akcija se na kraju zavrsava sa blokadom Ibake.

      New Orleans – Brojke
      • Pace: 90.7 (29th)
      • Offensive Efficiency: 103.8 (19th)
      • True Shooting Percentage: 53.7% (16th)
      • Assist Rate: 20.33 (16th)
      • Turnover Rate: 12.85 (8th)
      • Offensive Rebound Rate: 25.11 (20th)
      • Free Throw Rate: 29.6 (15th)
      • Three Point Rate: 19.2 (21st)

      New Orleans – Vrline

      Paulovo koriscenje blokova

      Kada Chris Paul izlazi iz blokova,on je jedan od najucinkovitijih igraca u NBA ligi.Paul je dobio vise od polovine pikova Hornetsa,sa 1,04 PPP, i nalazi se na 11. mestu u ligi medju igracima koji ostvaruju vise od 70 poseda po mecu kroz pik igru.Razlog zbog koje je ovo vazno za ovu seriju jeste nedostatak povredjenog David Westa.,sada vise ne postoji tolika opasnost.( West je jedan od najefikasnijih pick ‘n’ pop igraca u ligi,iako je veoma los bloker.Paul sada ima Carl Landry-ja,mnogo tradicionalnijeg blokera,koji postavlja vecinu blokova…tako da Paul sada ima vise prostora za rad.(I Paul treba iskoristiti najbolje sto moze taj proctor,jer Carl Ladnry ne moze zameniti Westa u pick ‘n’ pop igri).Kada CP3 izlazi iz bloka,uglavnom uzima skok sut i pogadja 77% tih suteva.



      Ovo je savrsen primer zasto Paul treba kreirati sebi kada Landry postavlja blok.Da je ovo bio West,verovatno bi odigrali p’n’p i verovatno bili otvoreni.Umesto toga,Landry ponovo postavlja blok i kreira prostor za Paula kako bi ovaj izveo lagani skok sut.



      Ovde Landry postavlja jak blok,tera defanzivca da prodje ispod I time ostavi Paul-u mnogo prostora da nadskoci i pogodi.

      To ne znaci da Paul ne bi bio ucinkovit kada bi napadao obruc.Naprotiv,Chris ima 1,242 PPP kada posle pik igre napada obruc.



      Ovde Landry postavlja blok na Hillu…i sklanja ga na stranu od Paula (na kuk).Hill vise nije ispred Paula i ovaj to koristi polaganjem.

      New Orleans – Mane


      Kretnja bez lopte

      U aspektu kretnje bez lopte,Hornts-i su jedan od najgorih timova lige,nalaze se na 26. mestu po PPP.Velike zasluge za to pripadaju Carl Landry-ju zbog njegove lose zavrsnice ispod obruca.Landry suta 53,53% (zapamtite ovo,samo 53,3% ispod obruca,gde bi,logicno,trebao imati veliki procenat),ali to je zato sto nema velicinu za zavrsnicu na obrucu.



      Ovde Landry prima loptu,nakon kretnje bez iste,spusta je na parket i pokusava izvesti spin move,ali ne uspeva u tome.
      sigpic

      Sever celi sada se veseli, crveno-beli, 'ajmo u napad zajedno! Sa severa nek zapeva svako, nek grmi jako, Zvezda šampion!

      "Nema velike ljubavi bez velike radosti, ali i bez velike patnje. E, to vam je Crvena zvezda. Ima da se raduješ do neba, ali sekiracija ti ne gine." Gospodin Ljuba Tadic

      Batica Wilshere je gospodin covek...

      All hail the Chan-Chan man!

      Comment


      • #18
        Round 1 Preview: Los Angeles vs. New Orleans – Defensive Breakdown

        Los Angeles – Brojke
        Defensive Efficiency: 101.3 (6th)
        Opp. TS%: 51.4% (2nd)
        Opp. Assist Rate: 20.95 (20th)
        Opp. Turnover Rate: 12.80 (23rd)
        Defensive Rebound Rate: 72.31 (22nd)
        Block Rate: 5.5 (10th)
        Opp. Free Throw Rate: 23.6 (1st)
        Opp. Three Point Rate: 24.2 (7th)

        Los Angeles – Vrline

        Odbrana od PnR-a

        Lakers-i igraju mozda ne znaju dobro da korist PnR u napadu ali ga zato odlicno brane. Oni to rade malo drugacije nego uobicajeno. Oni drze Bynuma u reketu kada se desava PnR, sa ciljem da on spreci prodor do kosa. To je nova odbrana Lakersa od PnR-a i to ih svrstava među najbolje odbrane od PnR-a u ligi. Kada je u pitanju branjenje igraca kod kojeg je lopta, Lakersi su 6. najbolja odbrana od PnR-a u celoj ligi, dozvoljavajuci samo 0.775 poena po posedu. Cak su jos bolji kada je u pitanju zaostavljanje igraca koji se otvara iz pick-a, jer su tu 5. po PPP.

        Sa ovom defanzivnom taktikom, Lakers-i dozvoljavaju protivnickim ekipama skok sut, ali kako oni tvrde, postoji mali broj igraca koji konstantno mogu da pogađaju taj sut, tako da su spremni na taj rizik.



        Ovo je perfektan primer strategije Lakersa u tim situacijama. Wade koristi blok i umesto da ga napadne Bynum se povlaci. Rezultat je promasen floater sa poludistance.



        Ovde je jos jedan primer. George Hill ima situaciju jedan na jedan sa Bynumom u sredini, Shannon Brown prolazi pored bloka. Ovakva akcija ima cilj da se Hill natera da ide na Bynuma, on pokusava da vrati loptu saigracima, ali je gubi.

        Ova odbrana je uspesna za Lakers-e, ali bi stvari mogle da budu interesantne u duelima sa Hornets-ima. Kao sto je vec pomenuto, Chris Paul obozava da uzima suteve iz blokova, to cini u 77% slucajeva. On je veoma uspesan u tim situacijama, tako da ce biti interesantno za videti hoce li Paul naterati Lakerse da promene odbranu u ovom slucaju.

        Odbrana na postu

        Ne bi trebalo biti iznenađenje s obzirom na visinu koju Lakersi poseduju u centarskoj liniji, da su oni tim koji najbolje brani igru sa posta. Lakersi drze protivnike na samo 0.750 poena po posedu uz ocajan sut od 37.2%. Najbolji odbrambeni igraci Lakersa sto se tice ovog aspekta su Andrew Bynum i Lamar Odom ( Pau Gasol je dobar ali ni priblizno kao ova dvojica). Ponovo, nije to iznenađenje, ali razlog zbog kojeg su ova dvojica toliko dobri je sto svoju visinu koriste tako da ne naprave mnogo faulova u duelima na postu.



        Ovde, Odom dopusta Lee-u da ga ugura malo znajuci da kada se Lee okrene da uputi sut, on moze da podigne ruke u vazduh. Odom nema nameru da izblokira sut, vec da ga omete ( na taj nacin pravi manje faulova na postu).

        Dok Bynum ima visinu koju dobro koristi, on je dovoljno snazan da ne dozvoli protivniku da dođe u dobru situaciju za sut.



        Ovde, vidite Al Jefferson-a koji pokusava da ugura Bynuma pod kos. Umesto da odgura rukama ( i nacini faul), Bynum telom sprecava Jefferson-a da ga odgura. Jefferson ne dolazi do pozicije koju je zeleo i promasuje.

        Los Angeles Lakers- Mane

        Odbrana sutera koji izlaze iz bloka

        Jedini aspekt u kojem su Lakersi u donjem delu lige sto se tice odbrane ( prema PPP) je kada brane sutere koji bez lopte izlaze iz blokova. Lakersi dozvoljavaju 0.932 PPP pri 41.9 % suta (23 u ligi) i najveci razlog toga je Kobe Bryant. Kobe je donjem delu lige kada je u pitanju odbrana sutera koji bez lopte izlaze iz bloka, dozvoljava im 42.1% uspesnosti u tim situacijama.



        Ovo je poprilicno dobar primer zasto Kobe ima problema u ovim situacijama. Cesto ostane i prati akciju kako se odvija, nije u stanju da reaguje i da prođe oko bloka. To je upravo ovde slucaj, gde Gerald Wallace izlazi iz bloka i lagano pogađa.

        New Orleans – Brojke
        • Defensive Efficiency: 102.5 (9th)
        • Opp. TS%: 54.3% (15th)
        • Opp. Assist Rate: 20.97 (21st)
        • Opp. Turnover Rate: 14.37 (6th)
        • Defensive Rebound Rate: 76.24 (2nd)
        • Block Rate: 4.8 (17th)
        • Opp. Free Throw Rate: 28.6 (9th)
        • Opp. Three Point Rate: 24.8 (2nd)

        New Orleans – Vrline

        Post up odbrana

        Slicno kao i Andrew Bynum,Emeka Okafor je u mogucnosti da koristi svoju visinu kako bi igrao jaku odbranu na postu.Okafor je sidro za Hornetse koji igraju jednu od najboljih odbrana na postu.New Orleans dopusta protivnicima samo 0,834 PPP i 41,9% suta kada ih pokusavaju ugroziti sa posta.Okafor uzima vecinu tih defanzivnih zadataka,i on obavlja veoma dobar posao u zaustavljanu protivnika,drzi ih na 40,6% suta.



        U ovom napadu Okafor igra protiv Al Jeffersona,koji prima loptu na postu.
        Jeff je okrenut ledjima Okaforu i ovaj stavlja jednu ruku njemu na ledja,a drugu drzi u zraku. Emeka je dovoljno jak da se zadrzi Jeffersonu iza ledja sa samo jednom njemu.
        Okaforova ruka u zraku pre Jeffersonovog pokreta izaziva ga da puca i promasi.



        New Orleans – Mane

        Odbrana od izolacije

        Lakersi su stvarno tvrd orah za Hornetse,jer je L.A. tim koji voli izolaciju,posebno najbolji igrac danasnjice Kobe Bryant…a igraci koji ce ga cuvati su veoma losi.
        Po PPP Trevor Ariza se nalazi na dnu lige,sa 1,04 PPP i 49% suta protivnika. Cak i gora cinjenica po Ariza-u jeosim sto dozvoljava sut od 49% je kolicina faulova koje on nacini kada brani igraca u izolaciji. U stvari, Ariza je od 315 igraca koji su igrali protiv izolacije najmanje 20 puta, on je 297 u ligi, dozvoljavajuci im da izvode slobodna bacanja u 18.5% slucajeva. Ariza-in najveci problem je taj sto ne moze da ostane na parketu na fintu protivnickog igraca:





        U oba slucaja, Ariza nema problem da nasedne na fintu. Vreme za napad istice i dobija se utisak da ce ofanzivni igrac morati da uzme tezak sut. U oba slucaja, Ariza ih izvlaci tako sto naseda na fintu i ulece u njih.

        Kao dodatak ovome, treba dodati da Ariza previse koristi ruke kada cuva igraca, sto dovodi do “rip-throug”, koji postaje sve popularniji sirom lige. Ovo je jos jedan od nacina i primera kako Ariza lako ispada u defanzivi i koliko lagano dozvoljava protivniku da dođe do slobodnih bacanja i laganih poena.






        Nebitno da li volite “rip-through” ili ne, morate se prilagoditi i ne nasedati na to. Ariza je pokazao da nije u stanju da ucini to.
        Posto ce Ariza verovatno cuvati Kobe-a u ovoj seriji , ne bi trebalo iznenaditi ako vidimo Kobe-a vise nego uobicajeno na liniji za slobodna bacanja.
        sigpic

        Sever celi sada se veseli, crveno-beli, 'ajmo u napad zajedno! Sa severa nek zapeva svako, nek grmi jako, Zvezda šampion!

        "Nema velike ljubavi bez velike radosti, ali i bez velike patnje. E, to vam je Crvena zvezda. Ima da se raduješ do neba, ali sekiracija ti ne gine." Gospodin Ljuba Tadic

        Batica Wilshere je gospodin covek...

        All hail the Chan-Chan man!

        Comment


        • #19
          Strategija Atlanta Hawks-a za Howard-a




          Ulazeci u seriju protiv Orlando Magic-a, mnogo se pricalo o Jason Collins-u i tome da li cemo da zaustavi Howard-a u igri 1 na 1. To se nije dogodilo u prvom mecu serije jer je Howard dao 46 poena na 23 suta (14-22 bacanja). Uprkos velikim brojkama, to je upravo ono sto su Hawks-i zeleli jer su bili komitovani tome da ne dozvole da Howard salje pasove spolja na otvorene suteve (o tome sam pricao za vreme utakmice sinoc). Toliko su bili odlucni da sprece te „kick out-ove“ ka suterima, da su krenuli da udvoje Howard-a samo 2 puta. Ovo ne znaci naravno da Atlanta nije imala igrace koji su pokusavali da pomognu, ali su to radili samo delimicno i kada je bilo ocigledno da ce Dwight pokusati sam da zavrsi akciju:






          Ovde, Dwight Howard dobija loptu na bloku i u pocetku nema pomoci i Hawks-i ostavljaju jednog coveka da ga brani. Ipak, kada je Howard odlucio da napravi post move i krene sam vidite kako odbrambeni igraci pocinju da ga ometaju. To rade tek posle nekog vremena iz razloga sto Dwight kada krene u neke finte i da zida 1 na 1, tada ne moze da izbaci loptu suterima za 3. Ovo naravno znaci i da odbrana nece doci do lopte, ali oni su spremni da zive sa tim, poenta je da ga ometu koliko je to moguce. Na ovom snimku vidimo da je rezultat pogodak Howard-a, ali to nije problem jer sam vec objasnio sta je poenta odbrane bila.






          Jos jedan primer. Dwight dobija loptu i Hawks-i krecu na njega cim Howard odluci da ide po poene. Posle kick out-a, odbrana je u stanju da se brzo vrati na svoje ljude. To ostavlja Collins-a u ocajnoj poziciji pod kosem jer ga je Howard potpuno ugurao i dobija pas nakon repost-a, ali je sprecen otvoren sut za 3.

          Ako bi se Atlanta nasla u poziciji da ne moze kasno da pomogne, ne bi to cinili uopste, nego bi ostali zalepljeni za svoje igrace spolja.








          Naravno, ostavljate svog coveka samo kao na pustom ostrvu protiv Howard-a, ali dokle god nisu dozvoljavali Magic-u da sutiraju slobodno, bili su zadovoljni.

          Hawks-i su se odlucno drzali svog gameplan-a, bez udvajanja i slanje neke kasne pomoci (koja je cesto bila toliko kasna, da se cinilo da maltene nije ni postojala ). To je dozvolilo Howard-u da poludi, ali kada Magic ne pogadja trojke, onda nije toliko efikasan. Atlanta je to znala i bili su komitovani da dozvole Howard-u ovako vece dokle god spoljni igraci nisu uspevali da udju u ritam. Bice zanimljivo videti kakav ce biti odgovor SVG-a, mozda ce pozivati vise akcija za svoje bekove (na primer da se baci lopta Dwight-u, a da se na drugoj strani napravi blok bez lopte za sutera, kojem bi Howard asistirao sa posta) ili ce nastaviti da igraju samo na Howard-a.
          sigpic


          "The last time I was intimidated was when I was 6 years old in karate class. I was an orange belt and the instructor ordered me to fight a black belt who was a couple years older and a lot bigger. I was scared s---less. I mean, I was terrified and he kicked my ass. But then I realized he didn’t kick my ass as bad as I thought he was going to and that there was nothing really to be afraid of. That was around the time I realized that intimidation didn’t really exist if you’re in the right frame of mind." - Kobe Bryant

          Comment


          • #20
            How Doc Rivers Won The Game For Boston



            Po mom misljenju, coaching je na NBA nivou najbitnija stvar kada dodje do neizvesnih zavrsnica zbog tolikog broja timeout-a i akcija koje treba da se nacrtaju. Doc Rivers je jedan od najboljih trenera kada je u pitanju kreiranje i pozivanje akcija pri kraju meca. U zadnjem minutu prve utakmice PO-a protiv NY Knicks-a, Rivers je pokazao koliko bitan trener moze biti.

            Ukljucujemo se u akciju na 38 sekundi do kraja meca, gde Boston gubi 3 razlike. U ovoj situaciji vam ne treba sut za 3, nego samo brzi poeni da bi se ostalo dovoljno vremena za 2 za 1 kako bi dobili loptu nazad. Rivers to zna i umesto da ide na trojku za sve ili nista, pravi akciju za brzu dvojku:





            Sve pocinje tako sto Kevin Garnett pravi blok za Pierce-a. Pierce ga koristi kako bi se otvorio na vrh kapice i trazio loptu.





            Kada je Pierce prosao, Garnett takodje fintira da zeli loptu.







            Garnett-ov shooting ability tera odbranu (u ovom slucaju Turiaf-a) da stane na liniju dodavanja i zatvori taj pas. Kako se to dogadja, KG pravi backdoor cut, a Ray Allen se sunja iza Turiaf-a kako bi napravio blok na njemu i oslobodio Garnett-a.






            Lepota ove akcije je to koga je Rivers zapravo stavio da pravi ledjni blok, Ray Allen-a. Niko ni u ludom besu nece ostaviti Allen-a samog jer je uvek pretnja da se otvori i pogodi skok sut.







            Ovo znaci da niko nije ni blizu Garnett-a pod kosem i on ceka lob pas od Rondo-a.







            S obzirom da nema nikog da ga omete, Garnett se dize, hvata loptu i poentira sa vrlo malo potrosenog vremena.








            Nakon faula u napadu Carmelo Anthony-a, Boston se ponovo nasao u posedu lopte i 21 sekundom do kraja utakmice. Ovo je vreme kada se Doc odlucio za stari dobri set:







            Ukljucujemo se u akciju sa Paul Pierce-om koji dribla loptu na sredini. Nakon toga, Ray Allen prilazi i pravi mu pik.







            Kako Pierce prolazi pored bloka, Toney Douglas je prinudjen da malo iskoci. Kada je to video, Allen se otvara spolja (pravi takozvani pop), ali to nije klasican pop, nego koristi blok bez lopte Garnett-a kako bi se otvorio na krilo.






            Douglas-ovo iskakanje ga po nekoj logici stavlja u poziciju iza Allen-a, a protiv sutera takvog kalibra, tu ne zelite nikako da se nadjete. Garnett se prisunjava i pravi blokadu na Douglas-u.





            Allen hvata loptu potpuno sam. Kako je Garnett napravio prethodnu blokadu, Turiaf je primoran da izadje i pomogne na Ray-u.








            Ne radi to dovoljno brzo i Allen ima dovoljno vremena da se digne za 3 i donese Boston-u prednost od 2 poena.








            Ovo je set koji Boston voli da odigra jednom po mecu u ovakvim trenucima i cini se da gotovo uvek rezultira otvorenom trojkom za Allen-a.
            Zaista, svaka cast za Doc-a, jos jednom je pokazao kakav je trener.
            sigpic


            "The last time I was intimidated was when I was 6 years old in karate class. I was an orange belt and the instructor ordered me to fight a black belt who was a couple years older and a lot bigger. I was scared s---less. I mean, I was terrified and he kicked my ass. But then I realized he didn’t kick my ass as bad as I thought he was going to and that there was nothing really to be afraid of. That was around the time I realized that intimidation didn’t really exist if you’re in the right frame of mind." - Kobe Bryant

            Comment


            • #21
              How Chris Paul’s Pick And Roll Game Hurt The Lakers


              Paul izlazi iz bloka i napada obruc.“Odbrana“ Lakersa ga usmerava kroz sredinu,branice njegove pasove saigracima. Problem je u tome sto je Paul prebrz, tako da Bynum ne moze na vreme da dođe do njega, dozvoljavajuci mu laganu poziciju za kos.


              Ovde je sut sa poludistance koji su Lakers-i spremni dopustiti. Mozete videti da je odbrana Lakers-a na perimetru zabrinuta za spoljni sut Hornets-a, dok je Bynum u reketu da stiti kos. Paul je u stanju da pokađa lagane suteve.

              Odmah nakon tog skok-suta dolazi do promene defanzivne tektite…umesto preusmeravanja kroz sredinu nakon Paul-ovog izlaska iz bloka,oni ga pokusavaju zadrzati sto dalje od kosa.


              CP3 izlazi iz bloka i Pau Gasol ga pokusava zaustaviti.Paul je toliko brz da je u mogucnosti obici Gasola i uci u reket.Ali taktika Lakersa vise nije njegovo preusmeravanje kroz sredinu,oni skupljaju reket,sto omogucuje Chris-u da uputi pas otvorenom igracu na 7,24.


              Ponovo, imate Paul-a koji izlazi iz bloka i Gasola koji pokusava da stvori piritisak na njemu. Paul je u stanju da ga toliko brzo prođe da Gasol u stvari nije siguran sta da uradi kako bi uhvatio Paul-a u zamku.Ono sto je interesantno je to sto to u stvari i nije bilo zamisljeno kao zamka, jer da jeste, odbrana bi izmenila. To ne cine ovde i Paul dodaje Arizi koji ide prema kosu.


              Problem da se igrac kao Chris Paul stavi prod pritisak je taj sto je on prebrz, tako da lako obilazi igrace koji izlaze iz bloka na njega ( u ovom slucaju Gasol) kao da oni nisu tu. Tako da, kada ste u situaciji u kojoj je odbrana, vi doslovce bespotrebno troiste odbrambenog igraca i terate ostatak odbrane da vrsi rotacije.

              To je ono sto se dogadja ovde.Gasol nije u mogucosti da spreci napredak Paula,koji lagano probija do obruca.To primorava Odoma da “iskace ispred” sto za posledicu ima ostavljanje svog igraca otvorenim.Landry dobija pas i Kobe je primoran napraviti faul u pokusaju da ga zaustavi

              Pitanje je,da li je to bila odluka trenera ili odluka Gasola koju je sam doneo nakon brojnih neuspeha u tim situacijama, ili nesto jednostavno primorale Gasola da to radi, ali su Lakers-i ( Gasol uglavnom) poceli menjati blokove na Chris Paul-u. Kao sto mozete zamisliti, to se nije dobro zavrsilo:


              Ovde vidimo jos jednom preuzimanje,nakon kojeg Paul pokusava prici kosu.Tu je dobro branjen i pametno izvlaci loptu van.Ima mismatch protiv Gasol sto lagana koristi sutem sa poludistance.

              Lakers ice sigurno napraviti nekakve promene do sledeceg meca,ali je pitanje je da li uopste mogu zaustaviti taj p’n’r Hornetsa.Ne treba sumnjati u njihov prolaz dalje,jedan od razloga je taj sto je tesko ocekivati ponovo onakvu igru igraca sa klupe tima iz Luizijane,iako najvece zasluge za to pripadaju odbrani Lakersa.
              sigpic

              Comment


              • #22
                Examing the Knicks' Final Possesion

                Gubeći jedan poen razlike od Bostona na 13.3 sekundi do kraja, sa samo jednim igracem iz velike trojke. Ovo je značilo da će Melo deliti loptu sa Douglasom,Jeffriesom,Masonom,Walkerom. Postava u kojoj je nedostajala još jedna kvalitetna napadačka opcija je značila da će Boston moći da udvaja. To se desilo i Melo je dobro to odradio, ali su Knicksi ipak napravili grešku.



                Na početku akcije Knicksi su u koloni koja se nalazi oko linije za slobodna bacanja. Dok je lopta kod igrača koji treba da je ubaci u igru, imate Mela koji stoji na vrhu kapice i ostale igrače koji se kreću oko njega. Mason izleće na sredinu terena, Bill Walker na slabiju stranu odbrane i Jaffries koji ide ka lopti.



                Jeffries dobija loptu i predaje je Douglasu. Nakon ovoga, Jeffries postavlja blok za Anthonya.



                Melo koristi blok da bi dobio loptu na krilu. Nakon postavljanja bloka, Jeffries ide prema reketu.



                Melo ne stigne ni da se okrene ka košu, tu je već Glen Davis da udvoji, ostavljajući Jeffriesa samog. Jeffries to primećuje i kreće dublje u reket.



                Kako je Jeffries sam u reketu, Garnett je nateran da ostavi svog čoveka (Walkera) ne bi li ga sačuvao. U tome čak malo i kasni.



                Zbog kašnjenja Garnetta, Jeffries je bio u prilici da šutne na koš, ili iznudi faul. Umesto toga, on primećuje Walkera koji trči ka košu.



                Jeffries pokušava da doda loptu Walkeru, koji je u njegovu odbranu slobodan, ali Garnett je bio u položaju da brani pas i uz pomoć svojih dugačkih ruku uspeva da preseče pas i zatraži time-out. Evo te akcije :



                Melo je ovde savršeno odradio svoj posao. Kako je udvajanje bilo jako brzo, Melo nema nijednu opciju osim da doda loptu Jeffriesu, koji je slobodan. Jeffries je bio u odličnoj situaciji za lagan šut ka košu. Morao je da proba to, u najgorem slučaju bi iznudio faul, jer mu je Garnet bio na leđima. Garnet je kasno primetio da treba da preuzme igrača, i morao je biti kažnjen zbog toga. Umesto toga Jeffries je previše razmišljao i pokušao da doda loptu Walkeru, što je jako loše rešenje, jer je lopta morala da prođe pored Garnetta. Ovaj to koristi i krade loptu za pobedu.
                Last edited by Ljuba90; 21-04-11, 00:12.

                Comment


                • #23
                  Odbrana Lakers-a od Pick and Roll-a u mecu broj 2



                  S obzirom na to da su Hornets-i unistili PnR odbranu Lakers-a u prvoj utakmici, logicno je da cete u mecu broj 2 gledati: a) da li je New Orleans imao istog uspeha ili b) da li je LA uspeo da ih zaustavi / nesto promeni.

                  Tacan odgovor je pod B, jer su za razliku od prvog meca kada su dozvoljavali 1.47 PPP i 69% iz igre, Lakers-i spustili Hornets-e na 0.71 i 45% suta.
                  0.71 je ustvari i bolje od njihovog proseka iz regularne sezone od 0.75. E, sad, pitanje je da li su uradili nesto novo? Pa, i da i ne. Da u smislu da visoki igraci nisu iskakali i nisu preuzimali, a ne jer su u principu koristili njihovu normalnu PnR odbranu. Samo su je ovoga puta odradili bolje.


                  Mada, ponovo su imali problema sa Paul-om pocetkom utakmice.





                  Ovde, Bynum radi upravo ono sto nije zeleo. Potpuno je zaspao u odbrani i nije stigao da zasmeta CP3-u kod ovog floater-a.







                  U ovoj akciji, Bynum izlazi malo dalje, ali ponovo kasni. Ipak, ovo pokazuje da su Lakers-i bili svesni kako da igraju odbranu i da su radili na tome.



                  Od proslog pogotka, LA je zaigrao odbranu na Paul-u veoma dobro i radili su upravo ono sto su i trebali.







                  Ovde, Paul prolazi pored pika i napada kos, ali Pau Gasol izlazi i iznudjuje promasaj.







                  Ovoga puta, Andrew Bynum je taj koji stiti obruc kod PnR-a i ovoga puta izlazi odlicno, blokirajuci bilo kakav moguci pokusaj floater-a od strane CP3-a. Posto je Andrew sve odradio kako treba, a Paul se nije digao na sut sa poludistance, napad se zavrsio blokadom.






                  Ovo je sut koji su Lakers-i spremni da dozvole iz PnR-a. Pull up sa otprilike slobodnog bacanja, iako ga ovde Paul pogadja, to je vrlo tezak sut. Ako bi CP3 tokom celog meca uzimao samo ove suteve, ekipa LA- bi bila jako zadovoljna.
                  sigpic


                  "The last time I was intimidated was when I was 6 years old in karate class. I was an orange belt and the instructor ordered me to fight a black belt who was a couple years older and a lot bigger. I was scared s---less. I mean, I was terrified and he kicked my ass. But then I realized he didn’t kick my ass as bad as I thought he was going to and that there was nothing really to be afraid of. That was around the time I realized that intimidation didn’t really exist if you’re in the right frame of mind." - Kobe Bryant

                  Comment


                  • #24
                    Lose postavljanje blokova i kako ih je Indiana koristila u zavrsnici



                    U zadnjem minutu protiv Chicago Bulls-a, Indiana je imala 2 poseda lopte, prvo da povede, a zatim i izjednaci utakmicu i u obe situacije nisu uspeli da dodju do dobrog suta. Postoji nekoliko faktora zasto je to tako, ali pre svega razlog je sto nisu uspeli da postaje nijedan dobar blok. Ovo je nateralo Pacers-e da donose lose odluke i dozvolilo odbrani Bulls-a da pokaze koliko je dobra:






                    U trenutku odigravanja ove akcije, rezultat je izjednacen i Tyler Hansbrough pravi blok Collison-u. Collison ga koristi i dobija loptu.






                    Kada je to ucinio, Roy Hibbert prilazi i pokusava da mu napravi pik na sredini.







                    Hibbert realno dolazi u ocajnu poziciju za postavljanje bloka. Staje iza igraca na kojem zeli da napravi pik kao da ceka Collison-a da izabere na koju ce stranu.







                    Collison krece levo, a Hibbert pokusava da dodje u poziciju da uspesno „zaustavi“ Rose-a, ali Darren krece prerano, ne dozvoljavajuci Hibbert-u da se postavi kako treba. Ovo dozvoljava Rose-u da jednostavno ode preko slabog pika i ostane ispred Collison-a.







                    Uprkos tome sto Rose prolazi bez ikakvih problema, Pacers-i nastavljaju da pokusavaju da izvrse svoj zamisljeni napad. Hibbert krece da se otvara ka kosu, a Danny Granger dolazi na vrh kapice. Ipak, s obzirom da Hibbert nije uspeo da napravi dobar screen, Bulls-i uspevaju da udju u svoju PnR odbranu i odbrane Collison-a tako da ne udje u reket.







                    Sa zaustavljenim Pnr-om, Collison je sada u 1 na 1 modu, jednostavno gledajuci da nekako sutne na kos. Zbog ovoga, apsolutno ignorise sta se desava na drugoj strani, a to je da su se 2 igraca Bulls-a sudarila pokusavajuci da sacuvaju Granger-a na perimetru.







                    Collison sada ima dve odlicne opcije, moze ili da doda loptu Hibbert-u koji ima jako dobru poziciju na postu nakon onog otvaranja ili jos bolje, da pogodi Granger-a za potpuno otvoren sut sa lakta.







                    Darren na kraju izmislja trecu opciju i uzima tezak pull up bez igraca u reketu koji bi mogli da se bore za loptu. Evo i normalno kako je akcija tekla:







                    Deo krivice odlazi na Hibbert-a jer je mogao jednostavno da izabere stranu sa koje ce napraviti pik, ali svakako je ovo Collison-ova greska pre svega. Kada je vec bilo odluceno da ce krenuti na levu stranu, otisao je prebrzo i jos plus ostavio previse prostora izmedju sebe i igraca koji pravi blok sto je Rose savrseno iskoristio i jednostavno odbranio.




                    Nakon Rose-ovog kosa za vodjstvo, Pacers-i su se nasli u situaciji gde su 2 poena iza sa 18 sekundi do kraja. Jos jednom, losi screen-ovi su veliki problem sto nisu dosli do kvalitetnijih situacija za poentiranje:







                    Za pocetak, rade isto kao i malocas gde Collison dobija blok, ali ovoga je Roy Hibbert taj koji ga pravi umesto Hansbrough-a.







                    Ponovo, kada Collison dobije loptu visoki igrac mu postavlja pik (sada Hansbrough). I ponovo, Collison je katastrofalan u navodjenju igraca na blok ostavljajuci previse prostora izmedju njega i Hansbrough-a da bi screen imao efekta.









                    Ovo znaci da Rose nema o cemu da brine i u stanju je da lagano prodje pored. Odmah nakon pika, Tyler Hansbrough krece na lakat da postavi blok bez lopte za Granger-a.









                    Ovde, vidimo jos jedan katastrofalan screen, ali ovoga puta daleko od lopte. Granger ide u punoj brzini ne usporavajuci ni za trenutak kako bi naveo svog cuvara na blok. Tako da umesto onoga zamisljenog, imamo 2 igraca koji trce jedan pored drugog. Iz tog razloga Deng lagano to brani i ostaje uz Granger-a.






                    Tako da, Granger kada dodje u posed lopte nije u situaciji da odmah ispali jer mu je Deng kako mi volimo da kazemo „usao u stomak“.








                    Pacers-i pokusavaju da improvizuju tako sto postavljaju pik Granger-u, ali to samo pogorsava stvari jer sada Chicago moze da primeni svoju cuvenu PnR odbranu. Noah jako izlazi na Granger-a kako bi sprecio penetraciju ka kosu dok Deng prilazi i udvaja.








                    Granger je prinudjen da doda loptu Collison-u, a onda mu prilazi na urucenje. Nakon sto mu je lopta urucena uzima ocajan sut samo da bi nesto bilo baceno na kos. Evo akcije u realnom vremenu:







                    Blokade postoje da ili igraca sa loptom ili sutera bez nje oslobode, ali jak pik radi i mnogo vise. Stavlja veliki pritisak na odbranu i tera da sve svoje rotacije moraju da odrade kako treba. Slabi screen-ovi pustaju odbranu da radi svoj posao bez velike muke sto se i dogodilo u ova dva poseda.
                    sigpic


                    "The last time I was intimidated was when I was 6 years old in karate class. I was an orange belt and the instructor ordered me to fight a black belt who was a couple years older and a lot bigger. I was scared s---less. I mean, I was terrified and he kicked my ass. But then I realized he didn’t kick my ass as bad as I thought he was going to and that there was nothing really to be afraid of. That was around the time I realized that intimidation didn’t really exist if you’re in the right frame of mind." - Kobe Bryant

                    Comment


                    • #25
                      Zasto Oklahoma City ima toliko ofanzivnih skokova !?!

                      Sa Nene-om, Kenyon Martin-om i Chris Andersen-om u ekipi, ne cudi da su Denver Nuggets-i među ekipama koje najbolje brane ofanzivni skok ( 5. su u ligi po pitanju dozvoljavanja ofazivnih skokova, dozvoljavajuci protivnicima samo 24.57 % of. skokova).Međutim, u utakmici broj 2 sa Thunder-om, unisteni su po tom pitanju, dozvolili su ofanzivni skok u 39.54 % situacija. Naravno da ce Serge Ibaka i Kendrick Perkins iskoristiti svoju visinu da dođu do par ofanzivnih skokova, ali to nije bio jedini razlog za neuobicajeno veliki broj skokova u napadu.Generalno je bilo lezerno ponasanje Nuggets-a po pitanju defanzivnog skoka i to im je naskodilo.



                      Ovde, Russell Westbrook prolazi po ceonoj liniji i sutira, dok Wilson Chandler prati sut, ne obracujuci paznju na Westbrook-a i njegovu poziciju. Posto Westbrook nije zatvoren, on je u stanju da uzme loptu nako odbitka i tako dolazi do ofanzivnog skoka.



                      Kod ove akcije, Serge Ibaka je u poziciji da postavi blok za Durant-a, koji se ipak odlucuje za sut za tri, dok se Ibaka probija kroz dva defanzivca Denver-a ( Wilson Chandler i Kenyon Martin) ne idu na defanzivni skok vec su krenuli prema protivnickom kosu, pruzajuci priliku Ibaka-i da lagano loptu pospremi u kos nakon ofanzivnog skoka.



                      Kod ove akcije, obratite paznju na Kenyon Martin-a i Serge Ibaka-u, koji su na "slabijoj strani". Westbrook sutira na kos, a Martin okrece glavu, krece pravo prema kosu i ne gleda uopste Ibaka-u koji je u stanju da dođe do laganog ofanzivnog skoka i vrati loptu svojim saigracima.



                      Konacno, u ovoj akciji, Thunder je u tranzicij, Kendrick Perkins se izborio za odlicnu poziciju na bloku. On ne dobija loptu, i dok neko od njegovih saigraca upucuje sut prema kosu, niko od igraca Denver-a ne pokusava da se postavi ispred Perkins-a. Perkins ne mora ni da se pomeri, jer mu lopta pada pravo u ruke, tako da igraci Denver-a moraju da prave faul. Sa Perkins-om i Ibaka-om, Thunder ce doci do par ofanzivnih skokova, ne smete sebi da dozvolite da im dopustate lagane ofanzivne skokove zbog manjka zalaganja. Ovo se desilo u utakmici broj 2, i ako se ovako nastavi, ovo bi vrlo lako mogla da bude metla.
                      sigpic

                      Sever celi sada se veseli, crveno-beli, 'ajmo u napad zajedno! Sa severa nek zapeva svako, nek grmi jako, Zvezda šampion!

                      "Nema velike ljubavi bez velike radosti, ali i bez velike patnje. E, to vam je Crvena zvezda. Ima da se raduješ do neba, ali sekiracija ti ne gine." Gospodin Ljuba Tadic

                      Batica Wilshere je gospodin covek...

                      All hail the Chan-Chan man!

                      Comment


                      • #26
                        Odlican spacing u napadu donosi Hawks-ima vodjstvo



                        Nakon trece utakmice Hawks - Magic, u centru paznje je luda trojka Jamal Crawford-a koja je resila pitanje pobednika. Ipak, posed lopte pre toga kojim je Atlanta dosla u vodjstvo je taj o kome treba da se prica. Nije to bila neka posebno dizajnirana akcija, jednostavan pick and pop, ali sjajan raspored igraca je doveo do otvorenog suta za Horford-a, koji je on i pogodio.





                        Kako Jamal Crawford prenosi loptu, cini se da ce Atlanta u jednostavan isolation set sa njim na levoj strani i svim ostalim igracima na desnoj.






                        Medjutim, na nekih 16 sekundi do kraja napada, Hawks-i dovode jos jednog igraca na levu stranu. To je Al Horford, koji prolazi uz rame Smith-a i krece u pravcu Crawford-a.







                        Horford pravi pik za Jamal-a. Crawford ga koristi kako bi doveo loptu na sredinu. Molim vas da obratite paznju gde se nalazi Dwight Howard. JC je tolika pretnja da je on morao da izadje skoro skroz do vrha kapice.





                        Razlog zasto Howard izlazi toliko daleko je sto Hedo Turkoglu u reketu brani svaki pokusaj roll-a, odnosno otvaranja ka samom obrucu. Problem je sto Horford ne pravi roll (otvaranje u reket), nego pop, tacnije ide siroko spolja kako bi primio loptu na sut. Turkoglu je prinudjen da ostane tu gde jeste kako ne bi ostavio svog coveka (J-Smoove-a) samog u reketu. Ovo je situacija u kojoj taj spacing Atlanta-e izgleda sjajno. Kako se nijedan igrac ne nalazi na strani lopte, tako ne postoji nijedan odbrambeni igrac Magic-a koji bi mogao da zaustavi otvaranje i sut Horford-a.






                        Turkoglu ne sme da ostavi Smith-a pre nego sto ga preuzme JJ Redick, a tada je vec prekasno. Hedo ne stize na vreme, a Al pogadja potpuno otvoren sut sa nekih 5-6 metara.





                        Ovo nije nuklearna fizika, ali je i dalje lepo videti da Hawks-i znaju sta zele, kod kog igraca zele da bude lopta i savrseno su odradili play ostavljajuci toliko prostora Horford-u da je gotovo nemoguce za odbranu da isprati. Jos jedna pametna odluka je ta sto je Jamal Crawford igrac koji kreira driblingom. Zna cesto da siluje i sto bi rekli Amerikanci "fall in love with his jumpshot", ali njegove napadacke sposobnosti teraju odbranu da ga drzi na oku. Ovde smo videli kako Howard previse izlazi na njega sto Horford-u omogucava veliki prostor za prvo otvaranje, a onda i sjajnu egzekuciju.
                        sigpic


                        "The last time I was intimidated was when I was 6 years old in karate class. I was an orange belt and the instructor ordered me to fight a black belt who was a couple years older and a lot bigger. I was scared s---less. I mean, I was terrified and he kicked my ass. But then I realized he didn’t kick my ass as bad as I thought he was going to and that there was nothing really to be afraid of. That was around the time I realized that intimidation didn’t really exist if you’re in the right frame of mind." - Kobe Bryant

                        Comment


                        • #27
                          Odlicna komunikacija i rotacija Hawks-a zaustavljaju Magic u zavrsnici


                          Nakon vec spominjanog napada u prethodnom postu, Atlanta je nakon timeout-a morala da zaustavi napad Magic-a. Orlando je krenuo da odradi svoj "bread and butter" play stavljajuci loptu u ruke Hedo Turkoglu-a. Hawks-i su to zaustavili zahvaljujuci odlicnoj komunikaciji i defanzivnim rotacijama:






                          Nakon sto je Hedo dobio loptu, Howard mu pravi pik. Dwight se odlicno postavio i zahvaljujuci tome, Joe Johnson je ostao u bloku i Horford sada mora da preuzme Turkoglu-a. Mnogo stvari se dogadja na vrhu kapice, ali obratite paznju na Smith-a koji ovde ima odgovornost da pomogne.






                          Kako se Howard otvara ka reketu, Smith-ov covek, Brandon Bass, iskace na lakat. Ovo se radi po zamisli trenera jer je cilj da Smith bude sklonjen sa poziciji iz koje moze da pomogne kako bi Howard lagano dobio pas i zakucao.






                          Ovo ne prolazi Magic-u jer je Smoove svestan sta se desava. Umesto da juri za Bass-om spolja, jednostavno govori Joe Johnson-u da ga preuzme. Smith nije ovde samo u ulozi "saobracajca" jer nakon odlicnog prepoznavanja akcije Orlando-a, odmah odlazi u reket i staje ispred Howard-a kako bi mu zaustavio put ka obrucu.







                          Turkoglu se vec digao u vazduh i zeli da baci loptu Howard-u, ali s obzirom da je Smith ispred Dwight-a, on to ne moze da uradi. Posto ne zna sta ce sa loptom, Hedo baca pas iz ocaja Bass-u.





                          Kako im prvobitna zamisao i akcija po kojoj su poznati ne prolazi, Magic je sada u panic mode-u. Turkoglu nakon dodavanja odlazi u korner kako bi doneo kakav-takav spacing u napadu.





                          Pogledajte samo koliku je konfuziju u napadu napravila ova sjajna rotacija Hawks-a. Magic ustvari ima mismatch jer Howard-a brani Smith i jos 11 sekundi do kraja napada. Medjutim, jer im prvi (i jedini) set nije prosao, cini se da Dwight to ni ne prepoznaje i ne koristi. Mozda iz razloga sto je zeleo da osigura 2-za-1, mozda zato sto jednostavno misli da moze da pogodi takav sut, Hedo baca na kos ocajan stepback sut sa Horford-ovom rukom na faci.







                          Ovo je tako dobro odradjen defanzivni posed, pre svega od strane Smith-a, ali i JJ-a. Da Johnson nije prepoznao da ce Smith preuzeti, onda bi Atlanta imala dva odbrambena igraca na Howard-u sto bi Bass-a ostavilo potpuno samog na sutu. Medjutim, to se ne dogadja i Hawks-i zatvaraju sve opcije Magic-a iz ove akcije. Rezultat je tezak sut i naravno promasaj. Onda, zbog ludog pogotka Crawford-a u narednom napadu ovo je bio zadnji znacajan posed Magic-a na ovom mecu.
                          sigpic


                          "The last time I was intimidated was when I was 6 years old in karate class. I was an orange belt and the instructor ordered me to fight a black belt who was a couple years older and a lot bigger. I was scared s---less. I mean, I was terrified and he kicked my ass. But then I realized he didn’t kick my ass as bad as I thought he was going to and that there was nothing really to be afraid of. That was around the time I realized that intimidation didn’t really exist if you’re in the right frame of mind." - Kobe Bryant

                          Comment


                          • #28
                            Atlanta koristi vec poznati set da doda loptu JJ-u u reket



                            U trecem mecu, Atlanta je odigrala Pick and Pop sa jednom stranom terena ociscenom kako bi Al Horford dobio otvoren sut sto je i odlucilo mec. Evo da se prisetite kako je to izgledalo:





                            Cela akcija je dizajnirana tako da se ocisti leva strana terena, da se odigra Pick and Pop sa Jamal Crawford-om kao igracem sa loptom, Orlando natera da „iskoci“ i da se odigra dobar pas Horford-u koji se otvara siroko u deo terena na koji niko ne moze da rotira i pomogne.



                            U utakmici 4, Hawks-i su zeleli da Joe Johnson bude taj koji ce napasti kos. Umesto da se oslone na izolaciju, odlucili su da idu na PnP. Ipak, iz razloga sto nisu zeleli da odbrana pomogne, koristili su Jamal-a kao screener-a (igraca koji pravi blok), umesto Horford-a:







                            Kako Jamal Crawford pravi blok, mozete videti da njegov covek (Nelson) poptuno nije zainteresovan da ga ostavi i pomogne na Johnson-u. Ovo dozvoljava JJ-u da se useta u srce reketa i postigne kos.

                            Kljuc ovog seta je bio da se dozvoli Johnson-u da udje u reket, bilo pomocu bloka ili da ga je potpuno ignorisao i otisao sa druge strane:






                            Ovde vidimo da Nelson i Magic rade zaista dobar posao i naterali su Crawford-a da napravi pik na pogresnoj strani. Umesto da panici, Johnson odlazi na drugu stranu i iz razloga sto Nelson i dalje ne zeli da ostavi Crawford-a i pomogne, Joe ulazi u reket i iznudjuje 2 slobodna bacanja.

                            Vec sam to rekao i ponovicu, kada Atlanta igra pametno u napadu i kada ustvari koriste setove jako su atraktivna ekipa za gledanje i sto je jos bitnije, efikasna. Ovo je jos jedan primer za to i dobar potez Larry Drew-a da iskoristi Crawford-a kao screener-a i tako automatski sprecava Magic da pomogne sto je dozvolilo Johnson-u otvoren put u reket.
                            sigpic


                            "The last time I was intimidated was when I was 6 years old in karate class. I was an orange belt and the instructor ordered me to fight a black belt who was a couple years older and a lot bigger. I was scared s---less. I mean, I was terrified and he kicked my ass. But then I realized he didn’t kick my ass as bad as I thought he was going to and that there was nothing really to be afraid of. That was around the time I realized that intimidation didn’t really exist if you’re in the right frame of mind." - Kobe Bryant

                            Comment


                            • #29
                              Poslednja akcija Magic-a (Game 4)



                              Sa 3 poena minusa, Orlando Magic je imao loptu i gledali su da izjednace rezultat nakon timeout-a. Stan van Gundy je odlucio da se igra set za Hedo Turkoglu-a, ali nisu uspeli da dodju do otvorenog suta:







                              Set pocinje tako sto Hedo dobija dva bloka bez lopte (na jednom i drugom laktu) cim je lopta dosla u ruke izvodjaca i zatim fintira kao da ce po loptu.







                              Nakon sto je napravio screen za Turkoglu-a, Dwight Howard odlazi i pravi jos jedan, ali ovaj put za Arenas-a. Arenas izlazi i dobija loptu na sredini.






                              Kada je Arenas primio pas, Howard pravi novi blok. Ovoga puta, to je cross screen za Turkoglu-a koji nakon njega gleda da dobije loptu na 45.







                              Zato sto Turkoglu dobija pas krecuci se od lopte to je jako teska catch and shoot situacija. Hedo se okrece licem ka kosu kao da ce napraviti dribling, ali njegov cuvar, Al Horford, mu izbija loptu.







                              Do momenta kada Hedo ponovo dolazi u posed, Magic je u full panic mode-u. Set je sada propao i Turkoglu jednostavno mora da iskreira neki sut kako zna i ume.







                              Na kraju je dosao do suta preko ruke sa nekih 8 metara, ali naravno promasuje i Magic gubi mec.







                              Nije problem sto je SVG kreirao akciju za Turkoglu-a, problem je sto set tera Hedo-a da spusti loptu na zemlju i kreira iz driblinga. To mora da uradi iz razloga sto loptu prima maltene ledjima ka kosu i krecuci se od nje.
                              Zasto je toliko bitna cinjenica da je morao da kreira iz driblinga? Turkoglu je daleko bolji suter iz mesta (42%), nego iz driblinga (38%). Ako je Stan vec zeleo da ide na njega, bolje da je napravio neku akciju za catch and shoot, bez previse upotrebe driblinga.
                              sigpic


                              "The last time I was intimidated was when I was 6 years old in karate class. I was an orange belt and the instructor ordered me to fight a black belt who was a couple years older and a lot bigger. I was scared s---less. I mean, I was terrified and he kicked my ass. But then I realized he didn’t kick my ass as bad as I thought he was going to and that there was nothing really to be afraid of. That was around the time I realized that intimidation didn’t really exist if you’re in the right frame of mind." - Kobe Bryant

                              Comment


                              • #30
                                Kako je odbrana Grizzlies-a zaustavila Spurs-e



                                Kada su Memphis Grizzlies-i bili srecni sto su izvukli San Antonio, mnogi se svakako nisu slagali sa tim misljenjem. Ustvari, predvidjali smo jednu laganu metlu. Najveci razlog za to je bio fenomenalni napad Spurs-a u kojem ima dosta protoka lopte gde suteri dominiraju i da ce to praviti velike probleme odbrani Memphis-a.

                                Sada, vidimo da je to bila velika greska i pitanje je samo, da li je potcenjena odbrana Grizzlies-a ili je precenjen napad Spurs-a. Nakon cetvrte utakmice ocigledno je da je Memphis sjajan u odbrani igraca bez lopte sto automatski oduzima jedan vazan deo igre Spurs-a, a to je dodavanje lopte u korner i pogadjanje trojki.


                                Utakmica broj 4 je bila ista za Grizzlies-e:





                                Ugao kamere nam daje odlican pogled na defanzivnu strategiju Memphis-a protiv SA-a. Ovde, Parker ignorise blok i napada kos. Mnoge odbrane bi pomogle sto bi ostavilo samog Bonner-a na sutu za 3. Umesto toga, Zach Randolph ostaje na liniji dodavanja i tako oduzima mogucnost pasa, a Conley i Gasol brane Parker-a pod kosem. Grizzlies-i sve usmeravaju ka sredini gde mogu da izrotiraju i ometaju skok suteve.






                                U ovoj akciji, Tony Parker napada Vasquez-a driblingom i krece do samog kosa. Ponovo, cele sezone, pomoc je dolazila normalno sa strane pomoci sto bi dozvolilo Parker-u da posalje loptu u korner na otvoren sut. Ovde, odbrana ostaje uz svoje igrace, a pomoc dolazi od strane Arthur-a koji je bio negde na vrhu kapice.








                                Isto kao onaj sut koji je Arthur blokirao, dva klipa iznad pokazuju kakve je suteve SA uzimao u cetvrtoj utakmici (i u vecem delu serije), midrange floater-i i jos plus prilicno dobro branjeni. Ovo se dogadja kada je prva opcija Spurs-a zaustavljena odlicno pripremljenom odbranom Grizzlies-a i oduzimanjem tih dodavanja ka otvorenim suterima.


                                Ipak, bilo je situacija kada bi lopta stigla u cosak, ali Memphis nije odustajao. Bili su odlucni da oteraju Spurs-e sa trojke i upravo to su i uspevali da urade:







                                U snimku iznad, vidimo da SA igra svoj omiljeni set. Pick and Roll gde loptu dobiju igrac koji je napravio blok, a zatim brzi kick out pas u korner. Umesto da dozvoli sut, OJ Mayo jako istrcava na Hill-a. Ne zanima ga prodor, samo ni pod kakvom cenom ne zeli da dozvoli trojku. George je prinudjen da spusti loptu na parket i na kraju promasuje sut preko ruke.







                                Ovde, Manu Ginobili napada desnu stranu sa Parker-om u uglu. Mike Conley, Parker-ov cuvar, krece na Manu-a terajuci da ga uhvati loptu i izbaci je Parker-u u korner. Problem je sto se Conley nije potpuno komitovao i nije potpuno izasao na Ginobili-a i vec je bio na putu ka Parker-u i pre nego sto je ovaj uhvatio loptu.



                                Mnogo nas se pitalo zasto je Lionel Hollins bio zadovoljan sa Spurs-ima. Na kraju se ispostavilo da je tacno znao sta radi jer njegov tim fantasticno brani high octane napad SA-a. Sve ovo je zahvaljujuci njemu, svaka cast za sjajnog strucnjaka.
                                sigpic


                                "The last time I was intimidated was when I was 6 years old in karate class. I was an orange belt and the instructor ordered me to fight a black belt who was a couple years older and a lot bigger. I was scared s---less. I mean, I was terrified and he kicked my ass. But then I realized he didn’t kick my ass as bad as I thought he was going to and that there was nothing really to be afraid of. That was around the time I realized that intimidation didn’t really exist if you’re in the right frame of mind." - Kobe Bryant

                                Comment

                                Working...
                                X