Announcement

Collapse
No announcement yet.

Opste teniske diskusije,vijesti...

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • A ni cuveno finale u Rimu Roger nije izgubio BHom....promasio je mec lopte FH napadima

    Comment


    • Originally posted by bojanaBG View Post
      Ja sam ti rekla gde je najveci problem, svi porede njegov fh sa njegovim bh-om i onda bh izgleda slab i los, a to je toliko daleko od istine.
      A drugi problem je taj sto se gleda njegov bh samo u susretu sa Nadalom, a reci mi koliko levorukih igraca sa bolesnim top spinom ima na tour-u?
      Da je njegov bh tolika krsina kao sto vi zelite da predstavite, on ne bi osvojio sve sto je osvojio i imao bi probleme protiv 95% tour-a, a koliko ja znam to je poprilicno daleko od istine.
      Razbijali su taj bh i drugi osim Rafaela i to ne fh-om, već bh-om.
      Rafael je utirao put, ostali ga koristili. Sama si rekla nebrojeno puta da nije nikakva mudrost napadati Roleta po bh-u.
      Nisam tvrdio da mu je bh loš, ali ne mogu ga ni svrstati u fenomenalne. Još jednom tvrdim da nije dovoljno radio na njemu.
      Last edited by pecaros; 27-11-13, 10:52.
      sigpic

      Comment


      • Originally posted by bojanaBG View Post
        On je u 8. godini to zakljucio?
        Da li ti zaista verujes u ovo ili je mozda veca verovatnoca da on nije umeo da udari jednorucni nego se prebaco na dvorucni, koji realno svako moze da nauci?
        1.
        Ne potcjenjuj Novakovu igracku pamet.

        Ali opet, moguce da je to legenda. Moguce da je Jelena odlucila. U svakom slucaju dobro zvuci.

        2.
        Svako moze da nauci dvorucni BH, ali ne moze svako dobro da ga nauci. Jos ga niko nije naucio kao Novak.

        Isto tako svako moze da nauci jednorucni BH, ne vidim zasto bi Novak bio izuzetak. Nije to smesh..

        Comment


        • Opustio nam se NI, bit ce da i on voli snijeg

          Dva smajlija u postu

          Comment


          • Originally posted by pecaros View Post
            Razbijali su taj bh i drugi osim Rafaela i to ne fh-om, već bh-om.
            Rafael je utirao put, ostali ga koristili. Sama si rekla nebrojeno puta da nije nikakva mudrost napadati Roleta po bh-u.
            Nisam tvrdio da mu je bh loš, ali ne mogu ga ni svrstati u fenomenalne. Još jednom tvrdim da nije dovoljno radio na njemu.
            Ja tvrdim da bas gresis i da uopste nisi u pravu, a shminka je lepo sve objasnio

            A drugi su samo pokusavali da ga slomiju na bh-u, ali nikad nisu mogli da uspeju u potpunosti koliko je Nadal u stanju da uradi. I jos jedna stvar, svi su mu napadali bh, zato sto nisu smeli da idu na fh, tako da je i samo zbog toga taj udarac postao neverovatno kvalitetan.
            http://www.youtube.com/watch?v=RfzsyKXSs-Y

            Here's the most remarkable thing to me about Federer: Seems to me that the more you know about tennis, the more amazed you are by the guy. If you know nothing at all about tennis, he's amazing. If you know a little something about tennis—maybe you have played a few times in your life—he's more amazing. If you know a little more about tennis—maybe you played in high school and once had illusions of becoming a pro—he's even MORE amazing. And if you were a great player—if you are a McEnroe or a Connors or a Jim Courier—then Federer is preposterously amazing

            sigpic

            Don't argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you...
            with experience.

            Comment


            • Originally posted by shminka View Post
              A ni cuveno finale u Rimu Roger nije izgubio BHom....promasio je mec lopte FH napadima
              Tu se ne slazem. Ne gubi Rozderu FH meceve protiv Rafe nego BH. Naravno postoji opticka varaka posto Rodzer promasi dosta poena koji bi bili vineri. Razlog je sto Rodzer mora da preoptereti FH.

              Originally posted by shminka View Post
              Znas i sam da nikad kvalitet udarca nisam mjerio fantasticnim poenima, nego da sve vrijeme pricam o tome kako mu BH pripremi jako, jako puno poena koje kasnije lagano zavrsava FHom. Klip sam postavio cisto da vidis da sa te strane bude i fantasticnih ofanzivnih vinera. Da ne pricam o pasingu koji mu je sa te strane donio veliko brdo poena

              Rogerov BH je inferioran samo u razmjenama sa Rafom! I protiv Murraya i protiv Novaka je redovno dobijao jako puno poena BHom

              Pozicija na terenu i reket jednostavno ne dozvoljavaju da se on moze sa Rafom dobacivati po dijagonali. Vidjeli smo da je pri promjeni reketa, uz vecu glavu reketa, BH bio ubitacan gotovo kao i FH. To nikada nije bio cilj, pa se vratio na stari reket koji mu omoguci FH koji ga godinama krasi.

              Svi ostali igraci koji igraju jednorucni BH, sem Llodre, imaju dosta vecu glavu i drugaciji oblik reketa. Ali su svi oni uvijek imali dosta problema sa FHom. Rekao bih da Ljubicic i Gasquet imaju identicne probleme. Nikada nisu mogli igrati ravne i ubitacne udarce s tog krila. Koriste neki apsolutno neprirodni spin. Sigurno je da bi i Federerov BH s takvim reketima bio dosta ubitacniji, ali on nikada nije htio platiti cijenu gubitkom najboljeg FHa!

              Uputio bih ovim putem i pitanje forumasima koji su se profesionalnije bavili tenisom dal su kad igrali tenis sa Ljubicicevim/Rišinim reketom...kakav je osjecaj pri udaranju FHa?
              A cini mi se da i Haas ima dosta problema sa FHom. Ne moze ga udarati ravno

              S obzirom na reket i poziciju na terenu, Rogerov BH je fenomenalan.
              shminka,

              Bitna je konstantnost, bitni su postoci.

              Protiv Rafe je bas inferioran, protiv Novaka i Marija losiji. Pa nije da Novak i Mari dobijaju svoje meceve FH-dom.

              Ova prica o tipu reketam je tacana ali nije bitna za ukupnu sliku. Moze Rodzer sa vecim reketom ali ce onda vise izgubiti na FH nego dobiti na BH. Dakle to je isto kao da ne moze.

              Pravi je razlog da je Rodzer rastao kad su igru dominirali agresivni igraci. I Rodzerova igra je inicijalno projektovana za njih. Njegovi rezultati protiv ofanzivaca pokazuje da su odlicno napravili posao. Problem je das e igra razvila u drugom smjeru.
              Last edited by NI; 27-11-13, 11:03.

              Comment


              • Originally posted by NI View Post
                1.
                Ne potcjenjuj Novakovu igracku pamet.

                Ali opet, moguce da je to legenda. Moguce da je Jelena odlucila. U svakom slucaju dobro zvuci.

                2.
                Svako moze da nauci dvorucni BH, ali ne moze svako dobro da ga nauci. Jos ga niko nije naucio kao Novak.

                Isto tako svako moze da nauci jednorucni BH, ne vidim zasto bi Novak bio izuzetak. Nije to smesh..
                To je zato sto je nije svako Novak, pa je logicno da ne moze svako da ga udara kao on
                Ali ako uzmes prosecnog igraca, pre ces ga nauciti da bude stabilan iz dvorucnog nego iz jednorucnog bh, to nije nikakva mudrost.

                Ja sam totalni amater sto se tice tenisa, cak mislim da je i amater preveliki status za mene , iz fh ta loptica ide na sve strane, ali dvorucni bh mi je genijalan, neverovatno lako ga kontrolisem.
                Dakle ako ja, koja igram tenis jednom u 100 godina, mogu da naucim dvorucni bh i da ga lagano kontrolisem, kako li je tek profesionalcima lako
                http://www.youtube.com/watch?v=RfzsyKXSs-Y

                Here's the most remarkable thing to me about Federer: Seems to me that the more you know about tennis, the more amazed you are by the guy. If you know nothing at all about tennis, he's amazing. If you know a little something about tennis—maybe you have played a few times in your life—he's more amazing. If you know a little more about tennis—maybe you played in high school and once had illusions of becoming a pro—he's even MORE amazing. And if you were a great player—if you are a McEnroe or a Connors or a Jim Courier—then Federer is preposterously amazing

                sigpic

                Don't argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you...
                with experience.

                Comment


                • Originally posted by NI View Post
                  Tu se ne slazem. Ne gubi Rozderu FH meceve protiv Rafe nego BH. Naravno postoji opticka varaka posto Rodzer promasi dosta poena koji bi bili vineri. Razlog je sto Rodzer mora da preoptereti FH.
                  Moguce, ali on svakako ide na to da FHom zavrsava poene

                  Potrebno je odraditi analizu nekih njihovih meceva da se dodje do odgovora

                  Comment


                  • Originally posted by bojanaBG View Post
                    To je zato sto je nije svako Novak, pa je logicno da ne moze svako da ga udara kao on
                    Ali ako uzmes prosecnog igraca, pre ces ga nauciti da bude stabilan iz dvorucnog nego iz jednorucnog bh, to nije nikakva mudrost.

                    Ja sam totalni amater sto se tice tenisa, cak mislim da je i amater preveliki status za mene , iz fh ta loptica ide na sve strane, ali dvorucni bh mi je genijalan, neverovatno lako ga kontrolisem.
                    Dakle ako ja, koja igram tenis jednom u 100 godina, mogu da naucim dvorucni bh i da ga lagano kontrolisem, kako li je tek profesionalcima lako
                    Ne mozes porediti igru amatera i profesionalaca.

                    Ali ko zna, mozda si u pravu. Ja sam naucio dobro FH spin, ali nikada nisam uspio da savladam BH jednorucni spin.

                    Comment


                    • Ne moš ti Roletovce ubediti pa da si Bog.
                      Ima sjajan bh ali ga je žrtvovao zarad manje glave reketa i fh-a, a da bi zasijao taj bh poput zvezde mora koristiti veću glavu i onda ode fh u tri lepe.
                      Sve je do glave
                      sigpic

                      Comment


                      • Originally posted by pecaros View Post
                        Ne moš ti Roletovce ubediti pa da si Bog.
                        Ima sjajan bh ali ga je žrtvovao zarad manje glave reketa i fh-a, a da bi zasijao taj bh poput zvezde mora koristiti veću glavu i onda ode fh u tri lepe.
                        Sve je do glave
                        Pa ovo je cinjenica, letos je igrao sa vecom glavom reketa, bh je bio neverovatan, ali fh nije bio tako ubitacan.
                        To smo bas ovde komentarisali, na temi 500 i 250.
                        http://www.youtube.com/watch?v=RfzsyKXSs-Y

                        Here's the most remarkable thing to me about Federer: Seems to me that the more you know about tennis, the more amazed you are by the guy. If you know nothing at all about tennis, he's amazing. If you know a little something about tennis—maybe you have played a few times in your life—he's more amazing. If you know a little more about tennis—maybe you played in high school and once had illusions of becoming a pro—he's even MORE amazing. And if you were a great player—if you are a McEnroe or a Connors or a Jim Courier—then Federer is preposterously amazing

                        sigpic

                        Don't argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you...
                        with experience.

                        Comment


                        • Originally posted by bojanaBG View Post
                          Pa ovo je cinjenica, letos je igrao sa vecom glavom reketa, bh je bio neverovatan, ali fh nije bio tako ubitacan.
                          To smo bas ovde komentarisali, na temi 500 i 250.
                          Tako i ja velim, sve je do glave
                          sigpic

                          Comment


                          • Originally posted by bojanaBG View Post
                            Pa ovo je cinjenica, letos je igrao sa vecom glavom reketa, bh je bio neverovatan, ali fh nije bio tako ubitacan.
                            To smo bas ovde komentarisali, na temi 500 i 250.
                            Bojana,

                            Cinjenica je da je Rodzer s malom glavom (reketa) bolji od Rodzera sa velikom glavom (reketa) ikao je Rozerov BH sa velikom glavom bolji od Rodzerovog BH sa malom glavom.

                            Comment


                            • Kad se priča o Rogerovom BH-u, nemoguće je zaključke donositi na osnovu klipova, te smatram da je iste bespotrebno stavljati. Međutim, nijedna krajnost nije dobra. Istina je da su Rogerov BH najviše osporavali zato što je u odnosu na njegove ostale udarce bio najviše podložan eksploatisanju. Ali, ako u obzir ne uzmemo njegove pozitivne strane, onda ovaj osvrt nema nikakvu svrhu.

                              1. Rogerov BH je godinama bio jedan od najboljih iz defanzive. Njegovu passing shotevi su dugo godina bili među najboljim na touru. To je recimo jedan segment u kojemu je BH > forhend

                              2. Ritern ne moram ni pominjati. Istina je da protivnici uglavnom serviraju na Rogerov slabiji udarac, međutim, on FH-om nikada nije mogao umiriti, blokirati i apsorbovati snagu protivničkog servisa kao što je to radio BH-om.

                              3. Running BH mu je mnogo bolji od Running forhenda. Jedan razlog je dobar flik, drugi razlog je što nikad nije usavršio trk sa BH na FH stranu, a treći razlog je što prilikom odigravanja FH-a iz trka, ne zatvara na vrijeme glavu reketa, te nema vremena da iskoristi svoj najveći potencijal u FH-u, ubrzanje glave.


                              Osim toga, morate u obzir uzeti i podloge. Roger igra istoćnim hvatom gripa, koji je u eri sporih podloga i modernih reketa najgora moguća opcija, naročito danas kada se igra sa 50% više spina nego što je u vremenu kada je Roger stasavao. Kada to spojite sa malom glavom reketa, djelimično dobijete objašnjanje mnogobrojnih misshitova i houmranova iz tog udarca. To najviše dolazi do izražaja sada, kada biologija čini svoje i usporava Rogerovo kretanje. Ako se ne namjesti adekvatno na udarac i ne udari lopticu sredinom glave reketa, imaćemo jednu pticu manje. I to je tako, male glave reketa zahtjevaju izuzetnu preciznost i tajming. To je razlog zašto Rogera ne možemo tužiti organizaciji za zaštitu ptica, i kada to uradi, on to ne radi namjerno.

                              Naravno, postoji i druga strana. Nikada neću smatrati da je Roger ovakav igrač postao zahvaljujući BH-u. Ne. BH je njegov najlošiji udarac i nikakvi klipovi, hvalospjevi i opravdanja neće i ne mogu to promijeniti. Istina je također da i nije teško imati toliko lošiji udarac, s obzirom na to koliko su ostali dobri, ali otom potom.

                              1. Ne napadaju protivnici njegov BH zato što je njegov FH zastrašujući, već zato što je BH podložan eksoplatisanju. Ne odigrava Federer slajs kad dobije lopticu pod noge zato što želi, već zato što mora. Stabilnost, konstanta su riječi koje njegov 1HBH ne poznaje. Ako slajs ne ispunjava svrhu, njegov BH postaje apsolutno neučinkovit udarac. To je najbolje pokazao Rafael Nadal.

                              2. Apsolutno je nemoguće porediti njegov FH i BH, a naročito im davati iste epitete i zasluge zašto je Roger postao ovakav igrač. Roger će imati više grešaka iz FH-a, zato što mu je to krucijalni udarac i zato što njim pokušava i radi stvari koje BH-om ne bi mogao ni da mu glavu stave pod sjekiru. Ovo nije mišljenje, ovo je činjenica.

                              3. @Šminka je jednom napisao da mu je BH donio mnogo toga u karijeri. Slažem se, ali mu je isto tako mnogo i odnio. Sa večom glavom reketa BH je mnogo dobio na čistini, konstanti, stabilnosti, ali ne dovoljno da Federer bude 3% dobar igrač kao kada je FH tu. Prosto, njegov BH nema kvalitet da pokrije bag u FH-u. Dok je FH-om godinama pokrivao bag u BH-u. Lažem, to je radio FH-om i inteligencijom

                              4. Inteligencija je ključna stvar u ovom pasusu. Teško je upoređivati udarce različitih igrača, kada znamo da 'siva materija poznatija kao mozak velikim dijelom utiče na to kako će igrač koristiti određeni udarac. Ono što možemo pretpostavljati je to da bi Roger sa Gašinim BH-om bio neuporedivo bolji igrač, o Guginom da i ne govorim. Međutim, o tome ne možemo pričati, jer udarac posmatramo kao individualnu cjelinu i posmatramo ga takvog kakav je. A Rogerov BH jeste bio godinama jedan od najboljih na touru, jer je znao koristiti njegove kvalitete. Druga je stvar što bi Gašo ili Guga sa njegovih BH-om bili neuporedivo lošiji igrači, dok bi Roger sa njihovim BH-om dobio nevjerovatno mnogo.


                              Tu je uostalom i odgovor na @Šminkino pisanje o uticaju veličine glave reketa na BH i forhend kod različitih igrača. Haas, Blake, Kuerten, Lendl ?! Zar nisu igrali sa večim glavama reketa, imali izuzetno stabilan i čist BH, a istovremeno i odličan forhend ?! Lendla sam podvukao, zato što je taj igrao sa reketom manjim od Rogerovog, a bio je najujednačeniji/najizbalansiraniji igrač od odlaska Borga i pojave Đokovića, što je velika stvar budući da mu je FH u TOP 5 ikad. Haasov FH je neprirodan zbog mnogobrojnih povreda.

                              I što se tiče komparacija Grigor BH vs Rogerov BH, jasno je zašto je Grigorov naprednija verzija BH-a. Zato što je modifikovan za ovu eru i zato što će u vremenu kada shotmaking, a naročito ballstriking ne igraju važnu ulogu, biti mnogo korisniji i svrsishodniji udarac od Rogerovog. Njega ne mogu tako lako eksploatisati, niti spinom, niti bilo čim drugim. Da su ovo 90-te ili prva polovina nultih, uvijek bih birao Rogerov BH, ali nisu. Isto kao kad poredimo Agassijev i Novakov BH. Andreov je možda i najbolji dvoručni ikad, ali Novakov je napredniji/moderniji i jednostavno kompletniji za ovu eru.
                              “It's no accident, I think, that tennis uses the language of life. Advantage, service, fault, break, love, the basic elements of tennis are those of everyday existence, because every match is a life in miniature. Points become games become sets become tournaments, and it's all so tightly connected that any point can become the turning point. It reminds me of the way seconds become minutes become hours, and any hour can be our finest. Or darkest. It's our choice.”

                              Comment


                              • Prle!

                                Strasan post. Zao mi je doduse malo federerovce jer poslije ovoga nema diskusije.

                                PS
                                Vidim da volis Merlin.

                                Kako si glasao za igracice?

                                Comment

                                Working...
                                X