Announcement

Collapse
No announcement yet.

Opste teniske diskusije,vijesti...

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Da, slažemo se... To i velim...GS u teoriji može osvojiti i autsajder nekakvom bajkom u trajanju dva tjedna. To daje tu draž GS titulama, romantika, bajka, uskrsnuća starih asova itd - to publika voli. Ali za biti No1 moraš imati puno više od dvotjednog "lucky puncha"... Moraš u kontinuitetu biti dobar i pobijeđivati najbolje. Sa te strane, No1 je teže biti, a samim time ono što je teže, više bi se trebalo cijeniti...
    "Postoji jedno nepisano tenisko pravilo koje kaže sljedeće - ako vidite da loptica ide vani, onda je pustite da ide vani"-- Mićo Dušanović - finale Wimbledona 07.07.2013. godine.

    Comment


    • Ma GS sampion moze biti i jedan Andre Gomez, ali N1 ...to je za takve likove nemoguca misija ...
      Mnogo je teze postati N1 ali je karijera tenisera (vrhunskog tenisera) bez slema nepotpuna - prazna ....
      Kada bi gledali samo po cistoj logici onda bi naravno ono teze dostignuce bilo i znacajnije, a to je biti broj jedan ...
      Ali ne gleda se sve bas tako
      sigpic

      Always somewhere Miss you where I've been I'll be back to love you again

      U crnim rupama možeš ludo da se zezaš. Da lebdiš iznad zemlje. Da slušaš rock ´n´ roll.Dozivaš kišu.
      Ili da mazneš neku lepu ribu. Samo je bezveze kada se probudiš….

      Comment


      • Evo pošto i ovdje ima ljudi koji to prate, pa ako su možda kojim slučajem u oni pogledali ovaj meč pa da prokomentiramo. Uglavnom, pogledao sam finale između Borga i Jimba iz Wimbledona 1978. Ovako sam ja to vidio svojim očima i moj dojam kao ljubitelja tenisa, nipošto profesionalca nekog...

        Pogledao sam meč i stvarno maestralna, vrhunska predstava Bjorna Borga. Iako sam početak meča to nije sugerirao i činilo se kako Jimbo tom taktikom da ostaje na osnovnoj liniji pomalo poremetio Šveđanina budući da je poveo sa 0-2, ali Borg se baš kao Zvjezdane staze Borg brzo priviknuo i vjerojatno je Jimbo misleći kako je dobio tu prednost od 0-2 mislio tako do pobjede.

        Međutim, ovoliko dobrog miksanja udaraca jako dugo nisam vidio. U tom je segmentu totalno RASTURIO Connorsa koji jednostavno nije znao gdje mu je glava, a gdje rep. Mislim ono, Borg osim što je bio čvrst kao kuća na osnovnoj liniji, točno je u pravoj dozi izlazio na mrežu, odigravao neobičan, ali očigledno neugodan plitki slajs na Jimobov forhend. Moram spomenuti jednu stvar, a to je miksanje servisa Pa malo wide, pa malo u tijelo, pa malo BH, malo FH - Jimbo je bio pogubljen.

        Isto tako, Jimbov servis nije bio neki faktor, rekao bih iz razloga što zapravo i nije dolazio na mrežu nakon dobrih servisa. Borg je znao da neće biti jurenja i odigravao je ništa ekstra reterne, a onda sa onsovne linije naravno da je uvijek imao prednost. Jedan od razloga je to miksanje, a onda i njegov top spin koji je bio neugodan za Jimobve flat udarce i očigledno mu je bilo neugodno to. Isto tako, Jimbo je po meni igrao previše "one way", bio je predvidljiv. Svaki servis na BH, kada je i odlazio na mrežu(i to samo jer ga je Borg prizivao plitkim slajsom) prečesto bi odigrao drop volej(pogotovo na početku meča), a Borg je to odlično anticipirao.

        Realno, nema segmenta igre u kojemu Borg nije bio bolji od Jimba taj dan. Servis, miksanje, FH, BH, voleji(što se njemu prigovaralo da ne igra dobro ako sam dobro skužio komentatore), pasing udarci koje Jimbo nije gađao dobro. Brijem da je prvi(osim 2 dobra loba) pogodio tek sredinom prvog seta.

        Sviđa mi se ta jako, jako inteligentna igra Borga, točno se vidjelo kako ima game-plan i da zna što želi i kada to želi i što će napraviti nakon tog poteza. Kao kada se igra šah, pa Borg zna 3 poteza unaprijed ovaj je izašao na teren ni sam ne znajući što i kako želi napraviti da pobijedi Borga. Možda je on i znao i prije tako pobijeđivao Borga, ali ovo se nakon onih 0-2(pa je Borg napravio 6-0 seriju) vijdelo da ne ide i da mora nešto mijenjati.

        No opet, moram priznati kako je za to zaslužan i sam Šveđanin. I kada bi Jimbo trunkicu nešto pokušao ovaj bi ga zalijepio preko face... Jednostavno je bio "on top" taj dan i kao u transu je igrao. Istina, dobio je i neke izjednačene gemove u prvom setu što su isto tako odradile svoju ulogu u meču. Primjetio sam u njihovim međusobnim omjerima da je Jimbo bio itekako bolji u njima od Borga - točno do tog nastupa u Wimbldonu 1978. (4-8 za Jimba, a nakon toga su odigrali još 12 mečeva čak 11 je dobio Borg s tim da ga je u finalu sljedeće godine ponovno natamburao). Predmnijevam da je ovaj meč bio "taj" u kojem je zapečatio i otpočeo dominaciju nad Jimbom... Jednostavno, bio je kompletniji igrač s puno više rješenja u svojoj igri i točno je znao iskorištavati Jimbove slabosti i rušiti mu samopouzdanje jer je imao odgovor na sve...

        Po meni Jimbo je nakon prvog seta, ma čak i tijekom njega kada je uvjerljivo gubio trebao početi s nečim drugačijim. Prvi servis volej odigrao je na 2-4 i dobio poen, nakon toga ponovno stao(Borg pogodio jedan retern pasing i tip se zavukao u mišju rupu)... Inače, ako imate vremena, otvorite klip sa cijelim mečom i stavite negdje na 31. minutu i pogledajte kako je Borg bio "all over the place"... Jimbo je odigrao skoro svaki udarac u tenisu, a opet nije dobio poen koliko je Borg bio jak i onda zamislite na koji je on način prebacivanjem htio pobijediti Borga, znači nikakvim izazovom pukim prebacivanjem i čekanjem greške čovjeka koji igra sa puno spina S druge strane Borg je rijetko kada radio dvije iste stvari, non-stop je nešto mijenjao... Igrao S&V, ostajao na BL, pa ovo pa ono. Bolji servis i bolja igra iza njega... Strašno, maestralan meč, maestralan Nemam riječi s kojom bi opisao svoj respekt prema ovome... Iako Jimbo je odigrao loš meč, ali velikog udijela ima Borg u tome koji ga je izbezumio...

        Isto tako, prvi as tek u trećem gemu, Borg ga opalio

        Još smo imali prilike vidjeti i Everticu na tribinama, pa i Fred Perryja, a moram priznati kako sam bio iznenađen brojem dugih izmjena u ovom meču, ali i tom pasivnoću Jimba tijekom dobrog dijela meča...
        "Postoji jedno nepisano tenisko pravilo koje kaže sljedeće - ako vidite da loptica ide vani, onda je pustite da ide vani"-- Mićo Dušanović - finale Wimbledona 07.07.2013. godine.

        Comment


        • Davno je bilo kad sam gledao 'highligtse' ovih, a i još nekoliko mečeva sa Wimbledona 70-tih. Elem, Borg jeste imao tu čudnu filozofiju, odnosno, znao je odigrati meč prije nego i izađe na teren, nešto kao Ronaldo fenomeno u fudbalu. Jedini segment igre u kojem je Jimbo bio bolji od Borga je ritern, ali pošto ovome igra nije bila zasnovana na servisu, Jimbo nije mogao materijalizovati tu prednost onako kako je htio. Teško je porediti igrače različitih stilova, ali kod ove dvojice nema dileme, jer im je igra uglavnom bila zasnovana na baselineu. Borg je jednostavno bio kompletniji igrač, mnogo prilagodljivijih mogučnosti i večeg arsenala udaraca. Dodajte mu mentalitet šampiona i fantastičnu fizičku spremu, da shvatite o kakvoj se mašini radilo. Jednostavno, čovjek ispred svog vremena.

          @Clinte

          Kad nam CW postavi na server meč Borga i Gerulaitisa iz 1977, nemoj zaboraviti da ga skineš i pregledaš, da koju promuhabetimo i o tom meču, nakoj kojeg su Vitas i Bjorn postali daleko najbolji prijatelji na touru.
          “It's no accident, I think, that tennis uses the language of life. Advantage, service, fault, break, love, the basic elements of tennis are those of everyday existence, because every match is a life in miniature. Points become games become sets become tournaments, and it's all so tightly connected that any point can become the turning point. It reminds me of the way seconds become minutes become hours, and any hour can be our finest. Or darkest. It's our choice.”

          Comment


          • Pa dalo bi se pogledati jel'te

            Ma kažem ti, meni je povijest tenisa teška nepoznanica. Pa ja sam prvi meč Roda Lavera pogledao praktički tek nedavno. Znam im imena, znam im uspjehe, ali nije da ih mogu pojmiti kao igrače i kako su oni zapravo igrali(te što nisam gledao svojim očima kada su igrali). Ja gledam mečeve kako ih taj tip na drugom forumu stavlja i educiram se. Ja mislim da nisam niti jedan Jimbov cijeli meč pogledao do tada...

            Barem u ovom meču iz 1978, Jimbo i ako ima dobar retern nije to baš pokazao. Odnosno, kvaliteta Borgovog servisa (barem taj meč, jer je servis stvarno donosio prevagu, poglavito zbog inteligencije) umanjivao je Jimbovu prednost na reternu jer on servisom svojim praktiči i apsolutno ništa nije napravio. Bio je totalno predvidljiv i šablonski ga je pucao. I kada bi pogodio dobar prvi servis na BH, retern Borga apsolutno nije morao biti spektakularan jer ovaj nije trčao naprijed. Znači rijetko kada je ostvarivao dominaciju istim u tom meču što mi je jako čudno za ljevaka koji je morao, ali morao bolje realiziravati wide servise koji su uvijek bili neugodni svim igračima kada igraju protiv ljevaka... Sa osnovne linije, protiv igrača kompletnih udaraca i kompletnog repertoara jednostavno nije išlo i pregazio ga je čovjek kao plitak potok, a isto ponovio i godinu dana kasnije...

            Što mislite, zašto je do tada, Jimbo imao ja mislim 2-4 protiv Borga(vodio Jimbo), a nakon tog meča(ne brojim njega), čini mi se 11-1 za Borga... Znači takoreć od ovog meča počela je brutalna dominacija Bjorna nad Jimbom... ?
            Last edited by Clint_Eastwood; 13-08-13, 12:38.
            "Postoji jedno nepisano tenisko pravilo koje kaže sljedeće - ako vidite da loptica ide vani, onda je pustite da ide vani"-- Mićo Dušanović - finale Wimbledona 07.07.2013. godine.

            Comment


            • Kad si se ti vec potrudio valjalo bi uraditi i analizu kompletnog meca.. samo da je nekako zaustaviti vreme ono sto bih ja voleo da vidim je mec Konorsa i Borga u prvoj nedelji na Vimbldonu, verujte mi da bi to bila malo drugacija prica, iako bi verovatno opet dobio. Ovako, posle dve nedelje tereni su mu savrseno odgovarali i sve do Mekinroa nije se pojavio igrac koji bi ga na kraju mogao zaustaviti


              Rado cu vam podici taj mec i mnoge druge, samo da padne nova masina
              Pancho Gonzalez ; Ivan Lendl ; Andre Agassi ; Rafael Nadal

              sigpic

              Comment


              • @Clinte,

                pogledaj finale USO-a iste godine i pričaćeš isto to, samo sa promijenjenim ulogama.
                “It's no accident, I think, that tennis uses the language of life. Advantage, service, fault, break, love, the basic elements of tennis are those of everyday existence, because every match is a life in miniature. Points become games become sets become tournaments, and it's all so tightly connected that any point can become the turning point. It reminds me of the way seconds become minutes become hours, and any hour can be our finest. Or darkest. It's our choice.”

                Comment


                • Nemoj zezat

                  To mu je i bila zadnja pobjeda nad Borgom šta ne ? 10-0 uključujući i tri GS polufinala koliko vidim... Jebote, 10 mečeva, 10 pobjeda Borga, samo pet osvojenih setova Jimba u-la-la...

                  Ne izgleda niti malo lijepo moram priznati. Ne brini, pogledati ću i to finale ubrzo, samo da čovjek okači

                  Zanimljivo, jako zanimljivo...
                  "Postoji jedno nepisano tenisko pravilo koje kaže sljedeće - ako vidite da loptica ide vani, onda je pustite da ide vani"-- Mićo Dušanović - finale Wimbledona 07.07.2013. godine.

                  Comment


                  • Jebiga, čovjek ušao u svoj prajm. Od 1978 do 1980 Borg je igrao 52 turnira, osvojio 31 titulu, 2 od 3 završna Mastersa, 6 od 12 GS-ova uz omjer W/L 224 - 21. Stvari su se malo promijenile kada se pojavio JohnyMac i Borg je to znao.

                    Uglavnom, Jimbo se svakako ne može porediti sa njim. Međutim, istina je da je i on imao problema sa tadašnjim teniskim organizacijama, ali nemam pojma kako su riješili te nesuglasice. Ipak, onaj poen iz QF-a USO-a 1991 je meni najlegendarniji ikad. Neprocjenjivo.

                    “It's no accident, I think, that tennis uses the language of life. Advantage, service, fault, break, love, the basic elements of tennis are those of everyday existence, because every match is a life in miniature. Points become games become sets become tournaments, and it's all so tightly connected that any point can become the turning point. It reminds me of the way seconds become minutes become hours, and any hour can be our finest. Or darkest. It's our choice.”

                    Comment


                    • Da čitao sam bio malo o njemu i kažu da je bio ovako malo zaprđen lik... Ono, bez dlake na jeziku i da je nije j*** živu silu...

                      Ovaj sam gem, odnosno tri Jimbova poena već negdje vidio. Nevjerojatno je zapravo kako odigra odličan retern praktički kao mačka se rastegnuvši. Ali vidi se kako ulazi u udarac. Prvo koračić-dva za naprijed, a onda doslovno uđe u lopticu svu snagu prebacivši tijelom u udarac i eto ti vrhunski retern. A što se tiče ove izmjene, što reći - ne viđa se ovo često. Kada imaš ovakve izmjene, onaj koji je izgubi ne gubi samo poen(u ovom slučaju i servis) nego momentum, psihu, samopouzdanje... Nevjerojatan poen i izmjena...
                      "Postoji jedno nepisano tenisko pravilo koje kaže sljedeće - ako vidite da loptica ide vani, onda je pustite da ide vani"-- Mićo Dušanović - finale Wimbledona 07.07.2013. godine.

                      Comment


                      • Postujem Samprasa jer ono sto je on radio u svoje vrijeme zaista do tada nije vidjeno,ali tada je dosao veliki Rodzer i srusio ga.Otvorio je novu stranicu istorije koju ispisuje sve do danasnjeg dana i ne sumnjam da ce nastaviti to da radi jos uvijek do penzije.

                        Comment


                        • Bio je ters kakvog tada nije bilo. Mladi McEnroe mu u svlačionici priđe da ga pozdravi, ovaj ga odjebe.

                          Jimbo je bio preteča Novakovog riterna. Dosta slična tehnika, oslonac na noge i ulazak tijelom u udarac. Rekao bih da su njih dvojica imali bolju kontrolu servisa i anticipaciju nego Agassi, ali da je Ćelavac mnogo lakše dolazio do direktnih vinera iz riterna.

                          To ti je Jimbo. Ovaj poen je sa USO-a 1991. Tačno 18 godina prije igrao je prvi put QF ovog turnira. 18 godina kasnije sa 39 ljeta, ponovo ulazi u QF, dobija 13 godina mlađeg igrača od sebe i uzima ovakav poen.
                          “It's no accident, I think, that tennis uses the language of life. Advantage, service, fault, break, love, the basic elements of tennis are those of everyday existence, because every match is a life in miniature. Points become games become sets become tournaments, and it's all so tightly connected that any point can become the turning point. It reminds me of the way seconds become minutes become hours, and any hour can be our finest. Or darkest. It's our choice.”

                          Comment


                          • Hahaha dobra objasnjenja dajes nema price

                            Comment


                            • Moze i taj US Open 1978., skinuo sam jedan kvalitetan snimak pa cu ga rado podeliti sa vama. Te godine stvorila se hemija izmedju publike i igraca koja nikad kasnije nije ponovljena, ko god da mu je bio protivnik publika je disala za Dzimija

                              Bjern je naravno mogao da ga pobedi i na har-tru sljaci i na betonu, iako su podloge vise odgovarale Dzimiju. Problem je pre svega bio u pritisku jer je ceo svet ocekivao da konacno slavi na US Openu (Australija nije bila vazna), a zatimi u cinjenici da nikako nije mogao da svari americku publiku niti meceve igrane pred reflektorima. Ona pretnja smrcu 1981. prelila je casu pa je jedan od najvecih tenisera ikada otisao sa svog poslednjeg Mejdzora na jako los nacin, bez ceremonije i sa jako losim osecanjima. Medjutim, niko nije mogao ni da pomisli da sa svojih 25 godina i tri meseca nikada vise nece igrati Grand Slam mec

                              Ne pokusavam naravno nista da oduzmem Dzimbovim pobedama, igrao je agresivnije i zasluzeno dobijao te meceve
                              Pancho Gonzalez ; Ivan Lendl ; Andre Agassi ; Rafael Nadal

                              sigpic

                              Comment


                              • Prebacite na 1:40:20 i pogledajte magiju!! Sa ovim praherom za tepihe bilo je apsolutno nemoguce ovako cisto i snazno poklopiti lopticu.. za sve osim za Roda Lejvera

                                Pancho Gonzalez ; Ivan Lendl ; Andre Agassi ; Rafael Nadal

                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X