Announcement

Collapse
No announcement yet.

Opste teniske diskusije,vijesti...

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mladi Paire, tek mu je 24, za 5 godina ce biti u zenitu, ne sad

    A dje su im Del Potro i Cilic kakav napredak Pairea u pm, bice za klasu bolji od Delpa i Marina
    sigpic

    Comment


    • u penziji
      http://www.youtube.com/watch?v=RfzsyKXSs-Y

      Here's the most remarkable thing to me about Federer: Seems to me that the more you know about tennis, the more amazed you are by the guy. If you know nothing at all about tennis, he's amazing. If you know a little something about tennis—maybe you have played a few times in your life—he's more amazing. If you know a little more about tennis—maybe you played in high school and once had illusions of becoming a pro—he's even MORE amazing. And if you were a great player—if you are a McEnroe or a Connors or a Jim Courier—then Federer is preposterously amazing

      sigpic

      Don't argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you...
      with experience.

      Comment


      • 2018. Haas i dalje igra, TOP 25
        sigpic

        Comment


        • Ako Bernard Tomik bude tu gdje je na ovoj listi 2018 godine, ja ću u stilu Ćire Blaževića pojest Babolat Pure Drive od Roddicka recimo. Ili ovaj Prestige od Haasa... Nekako mi se čini da je lakše pojest kopačku, ali ajde...
          "Postoji jedno nepisano tenisko pravilo koje kaže sljedeće - ako vidite da loptica ide vani, onda je pustite da ide vani"-- Mićo Dušanović - finale Wimbledona 07.07.2013. godine.

          Comment


          • Ko je sastavljao ovu listu, Banjac?
            Everything you want is on the other side of fear.

            Comment


            • Jedva cekam 2018. , da vidim tu smenu generacija . A Gulbis lepo napredovao , cak do 8. mesta

              Comment


              • Nema Delpa A iskreno se nadam da Gulbis moze u top 10 uskoro I gledao sam Carapu, stvarno je dosta napredovao, bolji od Harrisona po meni..
                sloboda ili ništa

                Comment


                • Ja neverujem da ce Sock u TOP10 , pre njega ce Goffin

                  Comment


                  • Veliki je Sock potencijal, ali ne treba ni od Ryana odustajati, a brat mu je jos talentovaniji izgleda.
                    sigpic

                    Comment


                    • Mozda i Dolgo zaigra kako zna, pa dodje do top 10

                      A i pojavice se neki igrac tipa '96 do '93 ... Thanasi Kokkinakis, Nick Kyrgios, pa ovaj Veseli
                      Last edited by mark !t zer0; 01-06-13, 23:54.
                      sloboda ili ništa

                      Comment


                      • Ima mnogo kandidata , ali da stave Grigora na prvo mesto i Andyja ispred Novaka

                        Comment


                        • Kei Nishikori #1
                          It's not who you are underneath, it's what you do that defines you

                          Comment


                          • @verazvonareva Hi my friends! Had a kids day yesterday on Red Square in Moscow! Was great! Always fun playing with kids ))) And….keeping this pic away from my physio…)) not yet allowed to have racquet in my hand but will be very soon )))


                            Comment


                            • Malo o Sodu... ali nista novo ustvari...

                              Robin Soderling's absence

                              I start to think about what I would do if I couldn't come back and of course I would be sad, but it wouldn't destroy me," he said. "There are still a lot of things I could do. I'm happy I was able to make a lot of money in my sport. Money doesn't make you happy, but it gives you security. And you know whatever happens you'll have money and that takes some pressure of you
                              I talked to some of the Swedish guys, but I chose to stay away from the tennis world because it's easier to handle all of this if I do. I couldn't be a coach. I will always love playing tennis but what I didn't like was the traveling. Sometimes 40 weeks out of the year. That's worth it for me, but not worth it for someone else

                              Comment


                              • Originally posted by Prle! View Post
                                Slažem se. Šteta je što nije bio ni približno cijenjen kao ostali Američki igrači i to zbog ni manje ni više svog Meksičkog porijekla. Ameri ga nikad nisu prihvatali, a ako te oni ne prihvate, onda ostaješ etiketiran za sva vremena.

                                Borg je nešto drugo, on je za mene najveći igrač Open ere. Popularizacija tenisa u svim sferama, dominacija na RG-u baseline Top spin tenisom, na Wimbledonu S&V/Chip&charge tenisom, čuvena stampeda djevojaka kada bi se pojavio ispred centralnog terena WB-a, konstantno boraveći na naslovnim stranicama raznih časopisa i tabloida. I nekako je i otišao u tom duhu, kao najveći.
                                Prle, prebacio sam ovaj post ovdje. Nadam se da nije protiv pravila ili tako nešto, ali stavio sam ga ovdje jer ovaj smjer u kojem mislim odvst "raspravu" nije povezana sa Roland Garrosom.

                                Uglavnom, e jbm, sada radim, ali kada završim, volio bih popričati o Rodu Laveru. Inače, moje znanje povijesti tenisa, odnosno samih igrača nije na razini kao tvoje, te upravo zato bih želio o njemu popričati. Kada završim sa ovim što moram napraviti podastret ću par klipova i mojih dojmova o ovome igraču, pa me zanima što i ti misliš...

                                Uglavnom, ovaj post je više da tvoj post stavim ovdje i da me imaš na umu
                                "Postoji jedno nepisano tenisko pravilo koje kaže sljedeće - ako vidite da loptica ide vani, onda je pustite da ide vani"-- Mićo Dušanović - finale Wimbledona 07.07.2013. godine.

                                Comment

                                Working...
                                X