Announcement

Collapse
No announcement yet.

Opste teniske diskusije,vijesti...

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Jako je tesko odluciti se i napraviti pravu listu po odgovarajucim kriterijumima a uz sve to biti sto objektivniji.
    Ja sigurno tenis ne pratim toliko dugo kao vi ali sam dosta toga procitao i trajno memorisao.

    Ako cemo da idemo od najranijih dana i da trazimo all time great tenisera to bi bio neverovatno tezak posao iz mnogo razloga jer rezultati do 30 -ih godina nisu uporedivi sa rezultatima iz novijeg perioda, tenis je tada bio rekreacija, razbibriga, danas je tenis globalni sport koji donosi milione i milione dolara, a gde se umesto 5 funti za osvajanje turnira dobija po 3 miliona sa sve sponzorskim ugovorima.

    Ako bih morao da biram tenisera koji je bilo najbolji do 1900 godine to bi svakako bi Willie Renshaw, covek koji je svakako obelezio taj period uzeo 7 Wimbledona u singlu i 5 Wimbledona u dublu(imate u temi istorija tenisa pre open ere nesto vise o njemu) njegov gameplay i argonatnost na terenu moze se porediti sa Federerovom, sjajni voleji, servis.... Imao je rivala jedino u Searsu koji je uzeo 7 USO

    Prvi igrac vredan pomena posle ove dvojice svakako je Lauri Doherty koji se okitio sa 6 Wimbledonskih titula, a sa bratom Reginaldom 1897 godine prvi su odigrali meceve na sljaci i to na turnirima u Monaku, a poceli su se igrati i turniri u Baden Ladenu i Bad Homburgu gde su sva tri brata Doherty ucestvovala.

    Elem ovo je sada opterecivanje sto ja radim, opterecujem vas sa ovim podacima ali ovo je elementarano tenisko znanje, i da bio se napravio neki reper za odredjivanje top 5, potrebno je spomenuti sve sampione i nacin na koji su bili sampioni pa makar to bili i pre 120 godina kada je tenis imao svoje puno znacenje i polako se formirao u olimpijski sport.

    Sledi zatim pojava Bilija Tildena koji je bio prvi covek koji je uzeo 10 GS turnira da ih je uzeo i na WB-u i na USO-a. Ako bi gledali i uporedjivali njegovu statistiku i statistiku od Lacoste koji je uspeo da osvoji sve sem Australije videli bi da je Billie imao bolju statistiku a samim tim bio je i bolji igrac iako je Lacoste u to vreme bio sinonim za Francuski tenis uz Suzan Lenglen.

    1933 moglo je doci prvi put do kompletiranja GS i to od strane fantasticnog Australijanca Jack Crawforda.
    Naime Jack je te godine osvajao AO, FO, WB i igrao je finale USO gde ga je Fredd Perry porazio i uzeo svoju prvu GS titulu, Jack da je uzeo tu titulu svakako bi se mogao svrstavati u all time great tenisere, imao je sve u tom mecu, vodioje sa 2-1 u setovima da bi u poslednja 2 seta uzeo samo gem i rasprsio san o sezonskom Grand Slamu.
    Tek 2 godine kasnije osvojio je poslednji GS turnir tj 6, njega ubrajam u konkurenciju za all time great samo iz jednog razloga zato sto je bio veoma blizu da uradi nesto o cemu mnogo tenisera moze samo da sanja. Medjutim sa objektivne strane nije ni blizu Tildenu, Perry-u i Budge-u igracima koji su obelezili to doba tenisa.

    Bilo je potrebno 5 godina do pojave Budge-a da bi neko kompletirao sezonski GS.

    Tako da god mene to ide ovako pa vi birajte:
    Renshaw
    Sears
    Tilden
    Lacoste i Cochet( takodje 7 GS turnira i takodje mu falila samo australija ali je ipak Lacoste jaci... brend )
    Crawford
    Perry
    Budge

    Kasnije nesto vise o Open eri, mom omiljenom igracu Rosewallu BH manijaku, Laveru, Emerson, Sedgmanu(ogroman talenat) i ostalima.

    Recimo da izaberete 2 igraca koje cemo kasnije uporedjivati sa ostalima (ako je to i moguce) i ubaciti u listu all time great tenisera.
    There's something wrong with me chemically
    Something wrong with me inherently
    The wrong mix in the wrong genes
    I reached the wrong ends by the wrong means
    It was the wrong plan
    In the wrong hands
    With the wrong theory for the wrong man
    The wrong lies, on the wrong vibes
    The wrong questions with the wrong replies

    Comment


    • Originally posted by bojanaBG View Post
      Ne moras da dodajes kriterijum za mene, nego se ja sa tom izjavom Vilandera nikad nisam slagala, nikad mi nije ni bila jasna, ali mi je logicno zasto je to izjavio, posto on daje izjave kako duva vetar. Ono sto hocu da kazem, takve slicne izjave su mogle da se procitaju i kad je Nadal dominirao i kad je Fed dominirao i to nikako ne moze da bude kriterijum po kome se odredjuje GOAT.
      Moram Bojana. Jer ima onih za koje je tenis umjetnost.

      =======

      Originally posted by ClayWarrior View Post
      Najveci dzentlmen na terenu?
      Cija je slika bila u sobama najveceg broja siparica?
      Koji igrac drzi nezavanicni svjetski record?
      Ko je najbolje zabavljao publiku?
      Koji igrac je najbolje iskoristio svoju karijeru za zivot poslije?


      I posle se pitas sto nemas Samprasa
      Warrior,

      Ni jedan od tih kriteijuma nije vezan direktno za igru ali jesu za tenis kao fenomen. Moram dodati jedan kriterijum za tebe.
      Last edited by NI; 10-07-12, 09:16.

      Comment


      • Originally posted by Prle! View Post
        @ CW

        Ima ovdje još kvalitetnih forumaša, samo je šteta što neće da se uključe u diskusiju.

        Tenis prije Open ere je veoma zahtjevan za tumačenje. Bilo je jako puno extra kvalitetnih igrača, jako puno ATG (All time greats) kvaliteta, sistem organizovanja turnira bio je potpuno drugačiji, samim tim je i teže obuhvatiti sve karakteristike i parametre pomoću kojih bi mogli upoređivati te igrače. Otprilike, svaka decenija je imala neku dominantnu ulogu ili više njih. 20-tih godina su pored legendarnog Tildena dominirali Francuzi Henri Cochet i Rene Lacoste. 30-tih smo dobili Perrya, Budga, Crawforda. Von Cramma su okolnosti spriječile da postane veliki igrač. Ne znamo da li bi bio u rangu sa pomenutim igračima, ali je definitivno mogao postići više.

        Spomenuo si Cramera i Riggsa kao nosioce tenisa 40-tih godina. Pomenuo bih još samo Schroedera, koji je osvojio Wimbledon i USO u rasponu od 7 godina, a koji je bio jedan od rijetkih koji je mogao parirati ovoj dvojici, ali se nije dovoljno posvetio tenisu (to je tada bila rijetkost, a danas je više pravilo nego iznimka).
        50 - te su donijele dobar broj velikih igrača. U prvom redu tu su Gonzalez i Rosewall, a osim njih tu su i Trabert, Hoad, Sedgman, Patty, Rose itd. A 60-te su tek priča za sebe. Na čelu sa Laverom, odličnim Emersonom, konstantno dobrim Rosewallom, uvijek nepredvidljivim Newcombom, standardno dobrim Gonzalezom koji je koliko sam upoznat bio konstantno u TOP 10, Rocheom itd. Sve velikan do velikana.
        Mogu samo zamisliti na šta bi ličili njihovi mečevi sa reketima bar iz 90-tih godina.

        Što se Federera tiče, njega mnogi smatraju najboljim teniserom ikad. Lagao bih kad ne bih rekao da ne simpatišem njegovu igru i da mi nije drago kad piše historiju iz meča u meč. I kad neko kaže da je najbolji koji je uzeo reket u ruke, ne dajem sebi za pravo da to pobijem, jer uistinu čovjek ima sve da bi to bio. U svom prajmu je osvojio 42 titule, 11 od 16 GS-ova i imao omjer od 315-24 pobjeda i poraza. Međutim, nisam nikada volio govoriti da je najbolji, čisto zbog poštovanja prema nekadašnjim velikanima iz drugog teniskog vremena koji su također pravili velike rezultate u okviru svojih mogučnosti, a koji su danas skloni podcjenjivanju upravo zbog činjenice da nisu mogli uticati na mjesto i okolnosti kad i gdje će se roditi. A nemoguće ih je porediti sa današnjim igračima i njihovim rezultatima, jer bi previše aspekata morali obuhvatiti, a ne bi mogli dati konačan sud, jer previše se toga promijenilo, ne samo u igri, već i u samoj organizaciji i broju turnira, podloga, reketa itd.

        Međutim, napisao si par stvari o Connorsu i sad mi je jasno zašto kontinuitet igranja na vrhunskom nivou kod mene igra tako bitnu ulogu. Istina, tada su karijere igrača trajale duže, jer tenis nije bio fizički zahtjevan kao sada, ali imati 26 godina dugu karijeru i tako uspješnu, to je stvarno velika stvar. Taj čovjek je postavljao standarde u punom smislu te riječi. Treba pogledati samo raznovrsnost u osvojenim titulama, odnosno kako ih je rasporedio, da bi se shvatilo kakav je to igrač bio. Od oko 50 turnira na HC-u, uzeo je cca 30 na Outdoor i oko 12 na Indoor hardu, međutim na Indoor Carpetu ima oko 36+ osvojenih turnira, na šljaci oko 12, na travi 10. Šta reči nego fantastično. Što se tiće toga, mislim da je samo Grozni bolji od njega.

        Sutra ako nađem vremena rado ću se priključiti diskusiji, jer svakako da i Džon zaslužuje jednu manju analizu. Fakat mi se teško odlučiti između njega i Connorsa. Obojica su imali neke svoje karakteristike i teško je naći tačku koja bi prevagnula na jednu stranu, ali mislim da je Connors ipak ostavio dublji trag i više dao tenisu.

        A ko ih ne bi volio, kada su se maltene pomarisali na egzibicionom meču

        Spoiler
        Ne znam za tog Srodera, moracu da ga proucim

        Problem je sto je izgleda i lista osvajaca Pro Mejdzora sastavljenja po difoltu, a u mnogim situacijama ti turniri ne odgovaraju trima najboljima pre Open ere na profesionalnom turu. Tu bi tek trebalo istrazivati ali su resursi odmah u startu veoma skromni. Tokom 50-ih i Davis Cup je doziveo svoje zlatne godine, bio je ubedljivo najvaznije takmicenje na svetu i prioritet svakog igraca. Pa kad udari Amer na Ozija 1954. na Belom stadionu u Sidneju pred 25500 hiljada ljudi verovatno nema vece lepote u ovom sportu

        Nema sa Federerom greske, samo ne treba olako zaboravljati na stare majstore. Cak je i Sampras igrao u drugacijim uslovima od njega, da ne pominjemo Lendla i Konorsa, posto se sve brzo menja

        Pitanje je ko je uradio vise na raznovrsnim podlogama, Lendl ili Konors. Indoor/Outdoor rekord je prakticno isti, tu nema razlike. Konorsu ide plus sto je uradio vise na travi, ali je sve svoje titule na sljaci osvojio na Har-Tru podlozi, dakle onoj kod kuce koja mu je savrseno odgovarala. Nema niti jednu titulu na evropskoj crvenoj sljaci, i tu mu pisemo minus. Lendl moze da se provuce sa dve titule na Kvinsu i 10 1/2 na travnatim Mejdzorima ali njegova prednost je sto je neverovatno rasporedio titule koje mu ATP priznaje (ima ih mnogo vise), skoro tacno po 30 na betonu, tepihu i sljaci, uglavnom evropskoj ali osvajao je titule i na americkoj

        Moze, da vidimo sta bi Mekinrou mogli da stavimo kao neke velike prednosti u odnosu na Konorsa
        Pancho Gonzalez ; Ivan Lendl ; Andre Agassi ; Rafael Nadal

        sigpic

        Comment


        • Originally posted by NI View Post
          Moram Bojana. Jer ima onih za koje je tenis umjetnost.
          Molim te ako mozes da mi pojasnis malo odgovor.
          Ono sto meni nije jasno je kako kriterijum moze da ti bude nesto sto je Vilander izjavio, a taj je imao raznoraznih izjava u svojoj karijeri komentatora.
          http://www.youtube.com/watch?v=RfzsyKXSs-Y

          Here's the most remarkable thing to me about Federer: Seems to me that the more you know about tennis, the more amazed you are by the guy. If you know nothing at all about tennis, he's amazing. If you know a little something about tennis—maybe you have played a few times in your life—he's more amazing. If you know a little more about tennis—maybe you played in high school and once had illusions of becoming a pro—he's even MORE amazing. And if you were a great player—if you are a McEnroe or a Connors or a Jim Courier—then Federer is preposterously amazing

          sigpic

          Don't argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you...
          with experience.

          Comment


          • Originally posted by NI View Post
            Najvise me iznenadilo sto nema mjesta za Samprasa! Ni jednom ga nisam pomenuo a listu sam radio po osjecaju.
            Ko je imao najbolji servis?
            Ko je imao najubojitiji forhend?
            Ko je najmoćnije izgledao na terenu?
            Ko ima najbolji skor sa igračima svoje generacije?
            Ko je pružao najbolju igru u finalima GS-ova?
            Ko je bio mentalno najjači igrač na terenu?

            Postoji baš puno pitanja na koje bi odgovor bio upravo Sampras, ili bi se makar mogao uzeti u razmatranje. Ja sam uvijek navijao protiv njega zbog nekih čudnih razloga, ali je bio previše superioran u svoje vrijeme.

            Originally posted by bojanaBG View Post
            Ne moras da dodajes kriterijum za mene, nego se ja sa tom izjavom Vilandera nikad nisam slagala, nikad mi nije ni bila jasna, ali mi je logicno zasto je to izjavio, posto on daje izjave kako duva vetar. Ono sto hocu da kazem, takve slicne izjave su mogle da se procitaju i kad je Nadal dominirao i kad je Fed dominirao i to nikako ne moze da bude kriterijum po kome se odredjuje GOAT.
            Evo jedne iz 2008

            Wilander: Federer više nikada neće biti broj 1

            Izjave koje daju stari igrači ne treba uzimati za ozbiljno. Pretprošle godine su na sva zvona veličali igru Nadala, prošle Đokovića, ove Federera i dobro si rekla - daju izjave kako vjetar duva. Takođe, ubjeđuju nas da je konkurencija nikad jača što je i razumljivo jer primaju ogromne honorare i tim izjavama pokušavaju što više da popularizuju tenis. Govore o konkurenciji, a o ujednačenim i usporenim podlogama riječi da ne kažu. Ponekad su toliko licemjerni i neiskreni a uzdaju se u kratko pamćenje gledalaca. Wilander je samo jedan od tih klovnova.
            Last edited by amnesiac; 10-07-12, 11:18.
            Australian Open (2004, 2006, 2007, 2010, 2017, 2018) French Open (2009) Wimbledon (2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2009, 2012, 2017) US Open (2004, 2005, 2006, 2007, 2008)

            Comment


            • Bojana,

              Nemoj liste previse ozbiljno shvatiti. To je samo mentalna gimnastika.

              Od svih bivsih sampiona je najvise cijenim izjave Kurijera, Bekera i Vilandera. Koncetrisacu se na Vilandera. Vecinu vremena on prica ono sto misli da ce slusaoci voljeti. (Vecina slusalaca.) Ali tu i tamo mu se omakne da keze ono sto stvarno misli. U tim situacijam zna strasno da pogodi.

              A sad ovo sa rekordom. Vidi to se moze reci i na dva druga nacina:

              Novak je digao tenisku igru na visi nivo. Nekoliko igraca su to izjavili.

              Niko nije tako efikasno igrao tenis u istoriji. To se odnosi na Novakovu igru tokom dva, tri mjeseca.


              Originally posted by amnesiac View Post
              Ko je imao najbolji servis?
              Ko je imao najubojitiji forhend?
              Ko je najmoćnije izgledao na terenu?
              Ko ima najbolji skor sa igračima svoje generacije?
              Ko je pružao najbolju igru u finalima GS-ova?
              Ko je bio mentalno najjači igrač na terenu?

              Postoji baš puno pitanja na koje bi odgovor bio upravo Sampras, ili bi se makar mogao uzeti u razmatranje. Ja sam uvijek navijao protiv njega zbog nekih čudnih razloga, ali je bio previše superioran u svoje vrijeme.


              Evo jedne iz 2008

              http://www.index.hr/sport/clanak/wil...-1/401157.aspx

              Izjave koje daju stari igrači ne treba uzimati za ozbiljno. Pretprošle godine su na sva zvona veličali igru Nadala, prošle Đokovića, ove Federera i dobro si rekla - daju izjave kako vjetar duva. Takođe, ubjeđuju nas da je konkurencija nikad jača što je i razumljivo jer primaju ogromne honorare i tim izjavama pokušavaju što više da popularizuju tenis. Govore o konkurenciji, a o ujednačenim i usporenim podlogama riječi da ne kažu. Ponekad su toliko licemjerni i neiskreni a uzdaju se u kratko pamćenje gledalaca. Wilander je samo jedan od tih klovnova.
              Nisam htio da idem u taj nivo detalja. Ko je imao najbolji slajz BH u istoriji? (Rosvol). Da odgovorim na svaku tvoju tacku.

              Najbolji drugi servis u istoriji, bez konkurencije, je imao Sampras! Postoji pravilo da je igrac dobar onoliko koliko mu je dobar 2. servis. Ne slazem sa sa tim pravilom ali ima nesto u njemu.

              Ne znam ko je imao najubojitiji FH, ali to sigurno nije Sampras. Pored Federera i Nadala? Nema sanse.

              Ko je najmocnije izgledao na terenu? To je nejasan kriterijum. Feder mi izgleda mocnije od Samprasa ako mislis na drzanje a Rafa ako mislis na strah koji salje na drugu stranu.

              Sampras sigurno nema najbolji skor sa svojom generacijom. (Sa kojom drugom mozes imati skor?) To je statistika. Sampras nije u samom vrhu. Pogledaj Fedex. Protiv 10 najboljih je ‘tek’ sesti.

              Na GS-ovima je “tek” peti. U finalima je peti. (Muster je prvi.) U GS finalima ima 14-4. To je strasan rezultat ali nikda nije igrao finale Pariza, a kamoli sa Nadalom u finalu Pariza. Federer izvan Pariza ima 16-3. To je jos bolji rezultat. Ne mogu kazniti Federera zato sto je bio bitno bolji od Samprasa na sljaci.

              Mentalno najaci na terenu? Sigurno nije bio Sampras. To je ili Bjorn Borg ili Rafa Nadal.

              Sampras je bio strasan front-runner ali, neces vjerovati, tek je 19. u toj kategoriji. (Postotak dobijenih meceva posto je dobio prvi set.)

              Sampras je bio sjajan, ali pojavom Rodzera Federera je zasijenjen. Ne vidim ni jednu kategoriju u kojoj je on najbolji. Ni onu koju sam dao Lendlu.

              5% od onoga sto kazu stari igraci, samo 5%, je najbitnije. 95% su secerlame za publiku. A budi uvjeren da je ono za Djokovica Vilander nevoljko rekao.

              Ako smo vec kod toga. Dacu ti primjer Kesa (Peter Cash). Niko nije bio negativan prema Novaku kao on. Stalno je govorio: "Nesto mu nedostaje, ne znam sto, mozda servis, ali nema sve. Mozda je to servis. On mora nizbrdo." A onda je uoci Uimbldona 2011. rekao: "Poraz od Federera on mora smatrati katastrofom. Pa ove godine je on mogao GS da osvoji."
              Last edited by NI; 10-07-12, 19:37.

              Comment


              • Originally posted by amnesiac View Post
                Ko je imao najbolji servis?
                Ko je imao najubojitiji forhend?
                Ko je najmoćnije izgledao na terenu?
                Ko ima najbolji skor sa igračima svoje generacije?
                Ko je pružao najbolju igru u finalima GS-ova?
                Ko je bio mentalno najjači igrač na terenu?

                Postoji baš puno pitanja na koje bi odgovor bio upravo Sampras, ili bi se makar mogao uzeti u razmatranje. Ja sam uvijek navijao protiv njega zbog nekih čudnih razloga, ali je bio previše superioran u svoje vrijeme.


                Evo jedne iz 2008

                Wilander: Federer više nikada neće biti broj 1

                Izjave koje daju stari igrači ne treba uzimati za ozbiljno. Pretprošle godine su na sva zvona veličali igru Nadala, prošle Đokovića, ove Federera i dobro si rekla - daju izjave kako vjetar duva. Takođe, ubjeđuju nas da je konkurencija nikad jača što je i razumljivo jer primaju ogromne honorare i tim izjavama pokušavaju što više da popularizuju tenis. Govore o konkurenciji, a o ujednačenim i usporenim podlogama riječi da ne kažu. Ponekad su toliko licemjerni i neiskreni a uzdaju se u kratko pamćenje gledalaca. Wilander je samo jedan od tih klovnova.
                Po Mekinrou, Serena je najveca igracica svih vremena.. kaze da ih je gledao sve velike legende ali ova je najveca
                Pancho Gonzalez ; Ivan Lendl ; Andre Agassi ; Rafael Nadal

                sigpic

                Comment


                • Najveca, k´o od brda odvaljena
                  Ma ustvari bih bio najsretniji kada se u medijima uopste ne bi spominjala ta famozna prica "naj svih vremena u necemu". Jer tom pricom ocigledno zele dici gledanost na visi nivo, a znamo sta iza svega toga stoji! A pogotovo bih zabranio igracima da se gadjaju tim izrazima u svojim intervjuima, jer bih se usudio reci da su mnogi teniski apsolutno neobrazovani i da ne znaju ni mrvicu svega sto bi trebali!

                  Comment


                  • Videcu im gledanost za 5 godina.. jedva cekam

                    Bukvalno nisam mogao da verujem sta Lendl prica tokom Australian Opena, nalupao se za medalju. Ne samo da 15 godina nije pratio sport nego je zaboravio i tenis iz sopstvenog vremena. Mekinro je prica za sebe, onaj kao da ga nije ni igrao
                    Pancho Gonzalez ; Ivan Lendl ; Andre Agassi ; Rafael Nadal

                    sigpic

                    Comment


                    • ^ Sta je pricao Lendl ??
                      Dayman (a-a-ah...)
                      Fighter of the Nightman (a-a-ah...)
                      Champion of the sun (a-a-ah...)
                      You're a master of karate and friendship
                      For everyone

                      Comment


                      • Ma sta je pricao, kako je danas nenormalno velika konkurencija i kako ovi najbolji imaju tezak put u prvim rundama Slemova. Jedini primer bio mu je Federer protiv Falje, nista drugo i ne zna jer verujem da za tih 15 godina nije pogledao 5 meceva

                        Svi oni vrte jednu te istu pricu. I njega i Mekinroa treba podsetiti na to da su cesto znali da se okliznu mnogo pre vremena na velikim turnirima, ili da ih neko posteno namuci na putu ka zavrsnici. Voleo bih da ga pitam zna li koje je godine sidovanje promenjeno, odnosno kada smo dobili 32 nosioca na Mejdzorima, cisto sumnjam da zna odgovor a valjda mu je jasno koliko je to bitno

                        Konors je tu najjaci, on danasnji tenis ne sljivi 2%
                        Pancho Gonzalez ; Ivan Lendl ; Andre Agassi ; Rafael Nadal

                        sigpic

                        Comment


                        • Originally posted by ClayWarrior View Post
                          Po Mekinrou, Serena je najveca igracica svih vremena.. kaze da ih je gledao sve velike legende ali ova je najveca
                          To je primjer izjave koju trebas da odbacis! Tu Mekinro podilazi Sereni. On to obicno nevjesto radi.

                          ===============

                          Originally posted by ClayWarrior View Post
                          Konors je tu najjaci, on danasnji tenis ne sljivi 2%
                          Komentari Konorsa su odlicni. On rijetko komentarise, iako oprezno. Ne mora da se ponavlja i ne mora da prica vise nego sto ima da kaze. To je problem komentatora. Oni stalno moraju da pricaju, a nemaju sto da kazu!
                          Last edited by NI; 10-07-12, 13:05.

                          Comment


                          • Originally posted by NI View Post
                            AKo smo vec kod toga. Dacu ti primjer Kesa (Peter Cash). Niko nije bio negativan prema Novaku kao on. Stalno je govorio: "Nesto mu nedostaje, ne znam sto, mozda servis, ali nema sve. Mozda je to servis. On mora nizbrdo." A onda je uoci Uimbldona 2011. rekao: "Poraz od Federera on mora smatrati katastrofom. Pa ove godine je on mogao GS da osvoji."
                            Pat Cash je prije finala Wimbledona 2004 izjavio da je Federeru najgori udarac bekhend slajs.

                            Uglavnom, svi lupaju. Sampras je u prvim godinama Federerove vladavine izjavio da uopšte ne prati tenis da bi se nakon toga sprijateljio s njim i počeo da ga hvali. Zatim je govorio da je Federer veliki igrač, a Nadal samo dobar igrač. Nekoliko godina kasnije je počeo Nadala da hvali, a zatim Đokovića. Čovjek bi pomislio da riječ tih legendi znači puno, ali kad se zagrebe ispod površine vidi se čista demagogija. Drago mi je što to mogu reći sada kad je Federer ponovo broj 1 i kad su ponovo hvalospjevi na njegov račun. Izbjegavao sam da o tome detaljnije pišem prošle godine jer bi se to shvatilo kao omalovažavanje rezultata tenisera čiji nijesam navijač.

                            P.S. O Samprasu se puno toga nećemo složiti.
                            Australian Open (2004, 2006, 2007, 2010, 2017, 2018) French Open (2009) Wimbledon (2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2009, 2012, 2017) US Open (2004, 2005, 2006, 2007, 2008)

                            Comment


                            • Originally posted by amnesiac View Post
                              Pat Cash je prije finala Wimbledona 2004 izjavio da je Federeru najgori udarac bekhend slajs.
                              Nije lupao, nego nevjesto navlacio vodu na Hjuitov mlin. U to vrijeme su Australci polagali velike nade u Hjuita.

                              Originally posted by amnesiac View Post
                              Sampras je u prvim godinama Federerove vladavine izjavio da uopšte ne prati tenis da bi se nakon toga sprijateljio s njim i počeo da ga hvali. Zatim je govorio da je Federer veliki igrač, a Nadal samo dobar igrač. Nekoliko godina kasnije je počeo Nadala da hvali, a zatim Đokovića.
                              Prirodna reakcija sujetnog covjeka. Kada je zavrsio karijeru Sampras je imao pravo da se smatra najvecim. Federer i Nadal su bili opasnost. Zato takvu izjavu cujes i odbacis. Njegova iznenadna ljubav za Djokovica je motivisana devalvacijom Nadala i Federera.


                              Originally posted by amnesiac View Post
                              P.S. O Samprasu se puno toga nećemo složiti.
                              A ja sam mislio da se sve slazemo o Samprasu. Sampras je vjerovatno u pet najvecih. Ali ni po jednom kriterijumu ne moze biti najveci. Razlog? Federer. U svakom kriteriju u kojem je Sampras mogao biti najveci, Federer je bolji.

                              Postoje igraci koje je nemoguce uporedjivati. Recimo Panco Gonzalez. Ti uvijek mozes dokazivati da je najveci jer je zivio u paralelnom teniskom svijetu. Ipak su u to doba profesionaci bili bolji od amatera a on je bio najbolji profesionalac.

                              Uzmimo Lejver. GS kao amater, GS kao profesionalac. Mozda ga to cini nedostiznim. Ali moze se dokazivati da je to kao amater ucinio jer nije bilo profesionalaca a kao profesionalac jer je bila prva godina pa drugi nisu smatrali GS-ove toliko ozbiljnim. Ali dva slema ostaju! On je za mene drugi.

                              Uzmimo Borga. Najbolja, daleko najbolja, karijera do 26. godina. Onda se povukao. Zaso se povukao? Shvatio je da vise ne moze biti najbolji! Da je ostao nikad ne bi bio mogao pretendovati na prvo mjesto. Ovako moze! Kad se povukao i siparice su u medjuvremenu postale udate zene. ;) Zamisli da se Rafa povukao 2010.

                              Onda ta promjena reketa, pa promjena podloga. Sve to cini komparaciju pojedinih igraca nemogucom.

                              Ipak negdje od 1980. imamo izjednacene kriterijume. Svi su profesionalci i GS-ovi su najvazniji. Sampras je po tim kriterujumima drugi! Ali ne moze biti prvi. To nije poredjenje Federer Gonzalez gdje imas puno nepoznatih. To je poredjenje igraca koji su igrali u slicnim uslovima i jedan je jasno, ne bitno, nego jasno bolji.
                              Last edited by NI; 10-07-12, 14:21.

                              Comment


                              • Ti izjednaceni kriterijumi i jesu problem. Ja bih zaista voleo da je od 1980. sve bilo organizovano, ali ti 1982. imas preko 100 turnira u dve razlicite organizacije.. ATP ne priznaje WCT gde je Lendl oduvao konkurenciju a ne znam ni da li su priznavali Slemove, pa je Mekinro ni kriv ni duzan zavrsio godinu kao prvi reket sveta, sto je cista kradja u odnosu na Konorsa. Umesto Mekinro-Konors-Lendl, trebalo je biti Konors-Lendl-Mekinro. Slozices se da Year end number 1 nije bas malo ostvarenje, i Dzimbo bi imao 6 godina zavrsenih kao broj 1, sto bi ga izjednacilo sa Samprasom i eventualno Federerom nakon ove sezone

                                Vise od svega bih voleo da su turniru od 1980. bili organizovani, da se znaju kategorije i sve ostalo. Tu godinu u Top5 zavrsili su Borg, Mekinro, Konors, Majer i Viljas. Sva petorica okupili su se samo na US Openu i Masters Kupu, dva turnira u sezoni (cak ne i u godini jer je Masters Kup igran u januaru 1981.)!! U Monte Karlu, Rolan Garosu i na Vimbldonu imamo cetvoricu igraca iz te grupe, dakle jos samo 3 turnira. Nikakve tu organizovanosti nema, i nece je biti sve do 1990. i osnivanja ATP Tura

                                A zamislite samo da smo imali 4 jednako vredna Mejdzora i 9 premium turnira kao od 1990. i kakvo bi tu klanje bilo izmedju stare garde i mladih igraca koji su svake godine navirali kao bujica. Zlatno tenisko doba postalo bi jos sjajnije
                                Pancho Gonzalez ; Ivan Lendl ; Andre Agassi ; Rafael Nadal

                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X