Announcement

Collapse
No announcement yet.

Opste teniske diskusije,vijesti...

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Safin definitivno.nije sto volim njega vise od Nalbandiana,ali mislim da je imao bolje udarce odnosno da je najbolji Safin bolji od najboljeg Nalbandiana.Onakav servis,forhend,BH,se retko vidja,naravno,svaka cast i Nalbandianu,ali da je Safin bio iole ozbiljniji uzeo bi sigurno jos 3-4 Slema.Jedno je sigurno,ostaje zal sto Nalbandiana nisu izbegle povrede,i sto ovom mangupu tenis nije bio na prvom mestu,prava,velika steta
    sigpic
    http://www.youtube.com/watch?v=Ziqdpca6bBw

    Comment


    • iako je meni nalbandian omiljeni teniser,moram objektivno reci da je safin bio veci talenat.
      Imao je bukvalno sve...stvarno steta sto su obojica idioti
      It's not who you are underneath, it's what you do that defines you

      Comment


      • Safin!! Imao je bolje fizicke predispozicije i sto se toga tice (uz neke izmene u planiranju turnira koje bi donele velike titule izmedju 2001-2004) bez problema je mogao da dominira. Medjutim, cak i u trenucima najbolje igre imao je velike padove, ne izmedju dva turnira vec izmedju dva vezana meca. Mentalni aspekt igre i totalna nezainteresovanost za razvijanje i odrzavanje mehanizma koji je Nadala recimo doveo tu gde jeste sprecio ga je da u karijeri pokaze vise i ostavi dublji trag

        Tesko da ga mozemo porediti sa velikanima igre u smislu da bi pobedio bilo koga kada mu je bio dobar dan ali je ono sto je pokazao protiv Samprasa u finalu US Opena 2000. bio nagovestaj jedne mnogo mnogo vece karijere, posebno sto je bio neophodan tenisu u prvoj polovini prosle decenije
        Pancho Gonzalez ; Ivan Lendl ; Andre Agassi ; Rafael Nadal

        sigpic

        Comment


        • Dobra je ovo tema za diskusiju,izuzetno dobra

          Nalbandian je bolji igrac gledajuci ukupno sve podloge,Safin iako je dosta juniorskog dijela karijere,ali i seniorskog proveo u Spaniji na kaljenju za seniorsku karijeru, na zemlji i nije igrao nesto,odnosno nije se tu bas nesto pokazao.Sjecam se meca 1/4 ili 4. kola RG-a i meca protiv Robreda(ovo mu je inace jedan od boljih RG-ova ako ne i najbolji) kada se sam sebi smijao i svom kretanju na zemlji kao i na teatralne reakcije poslije DS-ova.Jednom su ga cak probudili na mec prvog kola sa Gonzalesom,to vise pokazuje njegov odnos prema tenisu,ali svejedno nije bio neki sljakas.Nalbandian je kroz karijeru dosta turnira osvojio upravo na ovoj podlozi,na RG-u je imao ono 1/2 protiv Rogera i poraz od 1:3(ili je predao ne mogu dobro da se sjetim),ali se u jednom trenutku meca i povrijedio pa nije mogao bolje,na Mastersima je isto tako znao odigrati bolje nego Rus.Nalbandian je poceo sa dobrim rezultatima na travi,tj. onim plasmanom u finale i porazom protiv Lleytona,ali je igru za travu imao,odnosno igrao je vrlo inteligentan tenis,kasnije je vec to bilo sve losije,jednom je izgubio protiv Verdasca 0:3,a imao je oko 20 BP a nije iskoristio niti jednu,prije toga izjava da se nece puno maltretirati oko ovog meca jer Argentina igra na Mundijalu!?Sjecam se i fenomenalnog meca odigranom u Australiji na DC-u(trava je u pitanju) protiv Hewitta gdje mu se David na strasan nacin revansirao i dobio mec sa 3:0 na opste iznenadjenje.Sto se tice Marata i trave,on je nije podnosio(ne bas u mjeri kao Ivan Llendl ali je nije volio uopse),mrzio je igrati protiv slice-a i nije podnosio ni Fabrice Santoro-a zbog toga i njegovi dugi koraci nisu bas bili preporuka za travu,nikad.Igrao je onaj odlicni WB kada je stigao do 1/2,ali ja tvrdim da je u godini kad je osvojio AO igrao najbolji mec u karijeri na travi,rijec je o finalu Halle-a protiv Federera,poraz od 2:1 ali je odlicno igrao i mislim da je to njegovo najbolje izdanje na travi.Sto se tice harda obojica su mu bili naklonjeni,ali je Safin ovoj podlozi dao vise,deklasirao je Samprasa na US-u i dosao do naslova,a nesto slicno je napravio i Hewitt-u,jeste bilo 3:1,ali je Safin bio daleko bolji igrac,a najvazniji mec je dobio protiv Federera,to je jedan od najboljih meceva ikad odigran,barem od ovih koje sam ja gledao uzivo,Safin je bio jaci i strpljiviji i dobio ga,8:6 u petom mislim.David je imao nesrecu one godine kada je dobio Roddicka za protivnika u 1/2 US-a(one godine kada je Amer osvojio),nek me neko ispravi ako grijesim ali je Argentinac imao MP kod rezultata 2:0 u setovima i bila je tu jedna sudijska greska zbog koje je Nalbandian kasnije ispao,a A-Rood osvojio naslov u finalu protiv JCF-a kojeg bi gotovo sigurno dobio i Argentinac,al sta da se radi.Takodjer je imao i igru i sve protiv Baghdatisa one godine u 1/2 Australije,rezultat 2:0 ali je imao neke probleme sa zadnjom lozom i izgubio mec,mislim da je imao sanse i tada protiv Federera u finalu jer je igrao odlican tenis.Dvorana im je svakako mjesto gdje su igrali obojica odlicno i osvajali su turnire ali joj je Nalby vise bio privrzen zbog maestralnih partija na Madridu,Parisu i one godine kad je kao rezerva upao na WTF i nakon 0:2 se vraca i dobija Federera(ovo je trenutak kada je vozio onog Mercedesa po dvorani,a Federer sa suzama u ocima,Argentinac je bio i ostao budaletina).To je sto se tice podloga

          Udarci:Sto se tice servisa svakako biram Safina,prvi gotovo perfektan kada udje,a ni drugi kick i onaj obicni nije uopste bio los,ovo je Nalbandianu najgori udarac i poprilicno je limitiran njime.BH,obojica dvorucni,do Novaka i Murraya,meni dva najbolja i najinteresantnija koje sam ikada vidio,brutalno su dobro vladali ovim udarcem kroz karijeru,ipak biram Nlabandiana(samo za nijansu) zbog uglova,mada je i RUS znao da gadja odlicne iste.FH,losiji osnovni udarac kod obojice i morali su obojica bolje sto se mene tice,ovdje nema razlike po meni.Voleje je Nalbanidan uvijek igrao bolje,a obojica su igrali odlicne lobove,posebno dijagonale,jer su odicno vladali lijevom rukom pri izvodjenju BH-a.

          Safin je vise napravio i iako ovako gledajuci Nalbanidan je vladao sa vise udaraca,ali je Safin u tim momenitma kada je bio TOP napravio dosta dok Nalbanidan nije,tako da i ja biram Safina iako su mi obojica dragi,jer je ipak prevelika prevaga Rusov servis

          AL SAM SE ZAPALIO!!!
          Zeljko Malnar-Nocna mora <3


          #the return

          Comment


          • Po meni Nalbandian,jer kada Nalby igra kako zna i umije.To je kao da od svakog najboljeg tenisera u uzmes najbolji udarac i napravis igraca,tako meni Nalbandian izgledao u top formi.Tako da bi sigurno njega ja izbarao

            Comment


            • Najbolji Safin bi pobijedio najboljeg Nalbandiana uvijek. ;)
              Ali meni David ima ljepsu tehniku udaraca.

              Comment


              • Marat je svakako jaci,korpulentniji i servis jeste velika prednost ali ako gledamo sve udarce tu je borba po meni.Zbog uglova cu se i ja odluciti za Davidov BH,takve uglove jos samo Andy moze da pronadje.Marat je mogao preko servisa lakse i brze do poena ali ovako kad je lopta u uigra ti udarci su nekonstantniji od Davidovih.Ono sto je pokazao protiv Samprasa je bilo nenormalno i steta je velika sto nije bio posveceniji,ali se tu moglo vidjeti za kakve stvari je spreman.Osjecaj je na Davidovoj strani sto se mene tice.Obojica su mogli i bukvalno sve na terenu,to je velika stvar!
                Bilo bi ludilo gledati najboljeg Davida protiv najboljeg Marata,na sljaci mislim da bi Argentinac slavio,trava je veliki znak pitanja,hard,jos ako je otvoreno prednost za Marata,a u dvorani nemam pojma
                sigpic

                Comment


                • Uh, jako teško pitanje u kojem nijanse odlučuju ! Obojica su vjerovatno najtalentovaniji igrači ikad koji su uzeli reket u ruke, krasi ih gotovo ista tehnika izvođenja dvoručnog bekenda kojima su mogli terorisati i neutralizovati krucijalne protivnikove udarce. Nalbi je to nekoliko puta pokazivao nad Federerom ! Međutim, kada se sve stavi na vagu, Safin je, po svemu sudeći talentovaniji teniser od Nalbandiana. Idemo jedno po jedno !

                  Kompletnost jednog i drugog tenisera !

                  Najbitnija stavka kada upoređujemo jednog igrača sa drugim ! Podijelio sam to u nekoliko kategorija, tačnije 3.

                  1. Nivo igre i ostvareni rezultati na svim vrstama podloga !
                  2. Udarci
                  3. Psiha


                  1.) I Marat i Nalby su obožavali HC, ali Marat je taj koji se bolje snalazio na tvrdim podlogama, vjerovatno zbog činjenice da je dosta poena mogao riješiti razornim servisom, što se baš ne može reči za Nalbandiana, a kada govorimo o vremenu u kojem su igrali i brzim podlogama koje su preovladavale, znamo da je servis tada igrao jako jako bitnu ulogu i bio krucijalan udarac i velika prednost igračima koji su mnoge poene rješavali na taj način !
                  S druge strane, taj servis Maratu nije dolazio do punog izražaja na travnatim podlogama. Ne zbog toga što nije dobro servirao, već zbog lošeg kretanja na travnatim podlogama. Jednostavno, trava mu nije odgovarala !
                  Nalbandian je s druge strane pružao dobre partije i na travi i na šljaci, a svakako i na HC-u i gledajući kvalitet igre na različitim vrstama podloge onda je u prvoj kategoriji Nalbandian > Safin

                  2.) Udarci

                  U arsenalu udaraca i jednog i drugog tenisera zaista nijanse odlučuju, ali ovako to ja vidim !
                  Servis: Marat
                  Ritern: Marat
                  Forhend:Marat
                  Bekend: David
                  Drop shot: David
                  Voleji: X


                  Servis je definitivno bio na strani Marata, ritern i forhend također, ali ne pretjerano puno !
                  Nalbi je imao bolji bekend, igrao ga sa više osjećaja i pronalazio bolje uglove sa njim !
                  Drop shot također, dok za voleje ne mogu ništa reči. Rekao bih da su bili podjednaki sa tog aspekta !

                  No, ono što Maratu ide na ruku jeste to da se sa svojih skoro 2 metra visine kretao kao da je bar 10-15 cm niži, trčao kao lud, jednostavno bio je igrač koji je imao bukvalno sve, predodređen za velikog šampiona, ali tanka je nit koja razdvaja šampiona i običnog igrača. Marat je svakako bio poseban, kao i Nalby, ali najvjerovatnije da kvalitet i talenat obojice određuje stavka broj 3, psiha, psiha koja je najvažnija u tenisu i zbog koje neki igrači nikada nisu pokazali i iskoristili svoj puni potencijal !
                  Falio im je taj x factor da postanu veliki šampioni ! Zato, ako govorimo o jednom i drugom teniseru i upoređujemo ih, mislim da je Marat za jednu bogdicu talentovaniji i kvalitetniji teniser a moj zaključak je usko povezano sa postignutim rezultatima u karijeri. Osvojio je 2 GS, dok Nalby nije nijedan i možda mi je greška što talenat njih dvojice određujem na osnovu toga, jer to možda nije ispravno, ali ipak je to ta razlika koja ih dijeli.
                  I pored svega toga, one 2 sedmice Davidovog tenisa (Pariz i Madrid) je za mene najbolja igra koju sam ikada vidio. Šteta što je to bio samo bljesak !
                  “It's no accident, I think, that tennis uses the language of life. Advantage, service, fault, break, love, the basic elements of tennis are those of everyday existence, because every match is a life in miniature. Points become games become sets become tournaments, and it's all so tightly connected that any point can become the turning point. It reminds me of the way seconds become minutes become hours, and any hour can be our finest. Or darkest. It's our choice.”

                  Comment


                  • Tesko je meriti cist talenat ali imaju velike rivale u Nastaseu, Edbergu, Mekinrou, Borgu i Federeru, bar kad je Open era u pitanju

                    Tu se onda na vagu moraju staviti svi mecevi u kojima su svoj talenat pokazali pa ce se svako sloziti da idu iza pomenutih tenisera
                    Pancho Gonzalez ; Ivan Lendl ; Andre Agassi ; Rafael Nadal

                    sigpic

                    Comment


                    • http://www.sportklub.info/forum/thre...l=1#post648583

                      Ako imate vremena citajte o Lendlovoj 1986. i nekim drugim zanimljivim stavrima koje su se desile te godine a ako neko zeli da mi pomogne i uradi slicno za Federera 2004-2007 neka mi javi
                      Pancho Gonzalez ; Ivan Lendl ; Andre Agassi ; Rafael Nadal

                      sigpic

                      Comment


                      • @ CW, i to što kažeš tačno je ! Zavisi također sa kojeg aspekta gledamo i upoređujemo Safina i Nalbia sa gore pomenutim igračima !
                        Možda sam i ja pretjerao kada kažem da su njih dvojica najtalentovaniji igrači ikada, ali sigurno da su među najtalentovanijim, jer su to igrači koji su imali bukvalno sve, sve osim glave ! Neki igrači baš ne zaslužuju talenat koji imaju !
                        “It's no accident, I think, that tennis uses the language of life. Advantage, service, fault, break, love, the basic elements of tennis are those of everyday existence, because every match is a life in miniature. Points become games become sets become tournaments, and it's all so tightly connected that any point can become the turning point. It reminds me of the way seconds become minutes become hours, and any hour can be our finest. Or darkest. It's our choice.”

                        Comment


                        • Oko toga da su verovatno medju 10 ili 15 najtalentovanijih igraca Open ere nema sumnje (treba ukljuciti Agasija, Hjuita i Hasa od igraca posle 1985.). Opet kazem, nemoguce je napraviti takvu listu jer smo imali slucajeve poput Arona Kriksteina koji je tukao redom svoje rivale u juniorskim danima u Sjedinjenim Drzavama, usao u 4. rundu US Opena i uzeo ATP titulu kada mu je bilo jedva 16 godina, da bi karijeru zavrsio sa za svoj talenat preskromnim ucinkom. A on je samo jedan u moru takvih
                          Pancho Gonzalez ; Ivan Lendl ; Andre Agassi ; Rafael Nadal

                          sigpic

                          Comment


                          • Najtalentovaniji ni po meni nisu iako su mi u TOP 10.Sto se voleja tice ja bih malu prednost dao Davidu.
                            sigpic

                            Comment


                            • Laver: Tomic needs to push himself harder

                              The legendary Rod Laver tells the Courier-Mail that Aussie teenager Bernard Tomic needs to push himself harder.

                              "Sometimes you hear of disturbing things, his game, maybe it looks like he's not caring enough about his game, and sometimes you're flat, that happens," Laver said of No. 42 Tomic. "He's got to bring himself through that level and train himself to work all the time as hard as you can. Then it doesn't get tough. The more he can prove that he's playing hard and concentrating and preparing for the match and winning those matches, that's what's going to make him win a lot more tournaments. He’s a great player now. But he's got to be a champion, he's got to win tournaments."
                              E samo sto on ima previse dana kad mu je sve ravno,kad ga nije briga jednostavno,to mora da se promijeni ako oce da bude veliki igrac.Ima sve predispozicije,ne volim ga ali sa nevjerovatnom lakocom igra tenis,samo precesto izgleda kao da mu nije stalo
                              sigpic

                              Comment


                              • Originally posted by Vladan View Post
                                Najtalentovaniji ni po meni nisu iako su mi u TOP 10.Sto se voleja tice ja bih malu prednost dao Davidu.
                                Ja bih dao malo vecu,umije David vrlo fino da odigra na mrezi,kod Rusa ovo malo nezgrapno djeluje i nekako barem meni neprirodno
                                Zeljko Malnar-Nocna mora <3


                                #the return

                                Comment

                                Working...
                                X