Announcement

Collapse
No announcement yet.

Komentatori pod lupom

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Svaka cast Srdjanu i Aleksandru!
    Meni je srce preskakalo tokom trke, kolena kecaju, vrsitim, navijam...
    Stojim na pola metra razdaljine od velikog televizora, uzdisem, ponekad i opsujem...
    Rosi pada, ja sa njim, sedim na podu, ne verujem sta se desilo!!!
    Onda sala na Lorencov racun - "Dzej Lo", uspeva da me nasmeje!
    Njihov smeh posle Stonerovog komentara je sladak i zarazan, smejem se i ja iako sam pre minut bila na ivici suza!
    Trka za infark!
    Shvatam koliko je tezak njihov posao!
    Najbolji su!!!
    #58

    Comment


    • Strana – 1 (Pogledaj dva posta)

      Tenis: Majami – finale SPORTKLUB 3.4.2011. 19,00h
      NADAL – ĐOKOVIĆ 1:2 (6:4 3:6 6:7)

      Komentator: Nebojša VIŠKOVIĆ Viško

      Naslov: VIŠKO(VIĆ) JE NEŠTO MANJE

      Podnaslov: Dovoljno je samo da pažljivo pročitate, sve je logično... Bilo bi mi drago da još neko postuje o ovoj važnoj temi... Kao i uvek, još bi mi bilo draže da se oglase i drugi komentatori... Do sada su na Forumu SK to učinili jedino Srđan Erceg i Aleksandar Džankić i kao što vidite „dlaka im ne fali“, dobili su na popularnosti... Još su bolji...
      ---------

      Majami... Finale... Nadal – Đoković... Prvi i drugi na svetskoj listi... Gleda ceo svet... Tenis na najvišem nivou... Dvojica teniskih supermena..., prvi više telom a drugi više dušom... Publika na nivou... Atmosfera neponovljiva... U Srbiji, svi „mali ekrani“ uključeni, a ispred ekrana više nego teniski - spektatorijum...

      Očekuje se još samo glas komentatora... Njegov uvod, uvertira, početak... Oseća se doza početničke treme..., odjedanput si „on air“ ... Nakon par rečenica trema se „razliva“ po tribinama velelepne teniske arene u Majamiju... Kadrovi gledalaca najavljuju uzbuđenja bolje nego što bi to činile reči komentatora... Ređaju se i osmišljene rečenice, uvodne informacije, zanimljivosti iz statistike učesnika finala, sve što je neophodno, potaman... Sve prija gledaocu... Iako deluje uobičajeno, ipak, draže nam je jer je – i naše! Jer je naš Nole, jedan od dvojice - finalista...

      Kad god „ugrabi“ par sekundi Višković „servira“ svojim gledaocima ispred malih ekrana, uz osveženje i meze koje su sami pripremili, i neke pikanterije iz istorije ovog i drugih turnira, ovih prisutnih na tribinama velikana tenisa i onih koji nisu ili ih nažalost više nema, dok prenosi meč „prelistava“ svoju „enciklopediju“... Iako se dvojica tenisera izvanredno dobro poznaju, najbolji su sportski prijatelji i najljući protivnici, istovremeno, pa mislimo da sve o njima znamo, uvek ima još da se ponešto pikantno doda... To Višković čini veoma uspešno i odmereno i nenametljivo. Na terenu se već vodi pravi „teniski rat, već sada se i komentator i gledaoci pitaju: hoće li pobediti: snaga tela ili snaga duha...!? Teniseri odlažu tu dilemu jer meč je neobično izjadnačen... Prvi set je nekako proleteo u „magnovenju“, baš kao što kažu reči rado slušanog hita što se odnedavno „vrti“ i u okviru „Topic“-a: „Šta slušate...?“, na Forumu SPORTKLUB-a, propraćen komentarom: „Za podizanje ritma!“... Nadal je dobio prvi set, bilo je napeto..., komentari obilovali teniski preciznim tumačenjima tehničkih i taktičkih aspekata pojedinih poteza ili zamisli..., objašnjenjima vidljivih i „nevidljivih“ detalja na terenu..., podsećanjem i „prepoznavanjem“ likova na tribinama...

      Drugi set je set preokreta: biti ili ne biti! Ali ne na Šekspirovski način... Komentator „dodaje gas“ svojim statističkim i „enciklopedijskim“ prisećanjima i poređenjima koja se odnose na ranije međusobne mečeve... Koncentracija, postaje očigledno, sve više raste: i kod tenisera, i kod gledalaca, posebno kod komentatora... Već tada je moglo da se nasluti da će meč dobrano potrajati... Ne štede se igrači na terenu... Sreća je sve više na strani našeg Novaka... Sada moć opservacije dolazi do izraza: U publici, u posebnoj loži, Novakovi roditelji..., režiser prenosa pokušava u očima Novakove majke da pronađe „trunku“ koja bi mogla da nagovestiti dalji razvoj događaja... Ne, majka ništa ne „pokazuje“..., kamere se „vraćaju na teren“...! Ne zameram Komentatoru što to nije „primetio“, možda mu je u tom trenutku koncentracija bila na sledećoj rečenici, pa je hvatao zalet!

      NAGLAŠAVAĆU, sa „+“ kada se slažem, a sa „-“ kada po, mojem mišljenju, nije dobra reč...: „Ako sada ne odigra dobro, Novak bi bio u VRLO (+) teškoj situaciji ...!“ ...„U PITANJU JE (+) čovek koji je osnovao ovaj turnir.“... „SJAJNO (-), to je DIVNA (-) kombinacija... DIVAN (- , nije novinarska reč) način da se osvoji gem!“... „DIVNO!! (-)... Maksimalno kažnjava Novak... (objašnjenje)... I ponovo dobar bekhend...0:30“... „Dooobrraa!!... Kolumbijci (SE) ZAHVALJUJU (-) Novaku za posetu Bogoti...“ (+)... „Uživa na terenu Novak, to je preduslov za ovakve rezultate, za bilo koji sport!“ (+)...
      Vrlo dobro objašnjenje „Novakovog razmišljanja“: „Dovoljno je da Novak samo na trenutak smesti sebe u treći set, i ode poen... nema mesta za takva razmišljanja...!“ (+)... „DIVNO! (-) ... (objašnjenje Nadalove greške)..., a to Novak ume da kažnjava!“ (+)... „JAKO SIGURNO (-)(-)... (Nadalov poen)... sve je to šablonski... izjednačenje, sad prednost Nadala...4:2“... „Mogao je ’lob’ već da zapakuje ovaj set... u džep, ali...“... „ODLIČNO (+)... ovo je prvi put da je Đoković servisirao u T-liniju, to je u taktici prvi put da Nole primenjuje na ovom turniru.“... „Brzo, eksplozivno... Rafa dolazi do ovih lopti (15 – oba) (+)... „Fenomenalno, obično to rade teniseri kada vode sa 5:2, kad nemaju šta da izgube!“ (+)... „Sada Novak servisira za osvajanje seta... i to je to!“ (+)... „Deveti forhend Novaka, tri puta više nego Rafa...“ (+) ... „Dooobrraa! (+) ... nije bilo lako, odličan refleks Đokovića, trebalo je odreagovati na vreme... držao je obe ruke na reketu Novak... Tri set lopte! (+)(+)... SJAJNO (-) ... u SJAJNOM (-) stilu završio Novak drugi set... Sujeverni su zadovoljni!... Novak je SJAJNO (-) počeo ovaj set... SJAJNO (-) je... (-)(-)... U drugom setu Novak imao samo 7 grešaka, a u prvom 19...!“ (+)...

      Banane..., sto kalorija, ali se brzo vari, momentalno daje energiju... (+)

      Treći set: „...0:15 za Nadala... 0:30... Šta je sada skinuo Novak... to je komplikovano..., da sada to nije uradio, imao bi tri brejk lopte Nadal... umalo da se uvali u fotelju...“ (+)... „SJAJNO...! (-) ... kakvi su to udarci, Novak je ... loptu koja ide BUKVALNO (-)(-)(-)(-)(-) na nekoliko centimetara od Nadala, a španac to ne može da vrati...“ ... „Greši Nadal s pokušajima da menja ritam... slajs, pa bez slajsa... Dooobaarrr!... još jednom bekhend, Ali Novakov... Nadal je danas napravio više duplih grešaka nego na celom turniru! (+)... „Novak je SJAJNO (-) odreagovao..., šta će da uradi Rafa!?

      Obojica su propustili polušanse, Nadal vodi sa 3:2“... „DIVNA (-) promena ritma... Kada se igra pod ovako teškim uslovima... svi se nekako više dive Nadalovim protivnicima, jer na Nadala su već navikli... (dalja poređenja i pojašnjenja)... (+)(+)(+)... Novakov servis: 30:15... „Vidite koliko spina kod Nadalovih udaraca... Malo mu je sada trebalo da drška ispadne iz šake ...(objašnjenje šta znači „dvojke drške“: izuzetno male drške)...“ (+)(+)(+) ... „FENOMENALNO, kako mu je dobro radio forhend..., forhend mu je FANTASTIČAN...“ (+)(-)... „Ovaj meč ’miriše’“ kao onaj... (objašnjenje)... i ovde će se igrati kao kada je bilo 6:6...“ (+)... „Kako slab Novakov ritern, jer je bio slab Nadalov servis, samo 141 km...“... „Poklon!... Nadal odreagovao neočekivano loše na drop-kik... (objašnjenje o novoj školi forhenda i s koje se noge izvodi)...“ (+)(+)... 4:3 - Nadal.

      Podsećanje na ovogodišnje rezultate dvojice tenisera: Nadal 19:3, a Novak 23:0... „Prva dva seta bili su IDENTIČNI, (-)(-)(-)(-)(-) (Rekli smo da „identično“ postoji samo u matematici: 1=1)“... „SJAJNO (-) kretanje Rafe... 15:0“ ... Nole servira... „Doobarrr!... Novakov ponovo agresivan forhend... 15 – oba....30:15...40:15...“... Daaa! Kakva bomba od forhenda, i zašto da ne... kada zna a treba to da uradi – fantastično 4:4“ (+)(+)... „Kakav ritern, sve je u tom tajmingu, samo dobro postavljanje reketa FENOMENOMENALNO (kao u istoimenom hitu, dodaje autor ovih redova) (+)(+)(+)...

      Ponovo su u kadru Novakovi roditelji, i oni su dovoljno postali poznati, skoro uvek su uz Noleta ili bar na mečevima kao što je ovo finale. Sada ih prikazuju u sitnijem kadru, vide se oboje... Ne ispoljavaju posebne emocije... Dobra prilika za one koji umeju i mogu da čitaju: „šta im piše u očima“, da li im je malo pala donja vilica“, „da li su rumeni u obrazima“...? Ne, oni su beskrajno ponosni i samouvereni u pobedu sina Noleta, sasvim normalno!

      Peta dupla greška Rafe... „Ha-ha-ha...: „Da li mogu da dobijem broj telefona, Rafa...“ (prevodi komentator reči sa transparenta koji drži simpatična devojka) (+)(+)... Dobra je i ona priča o Nadalu i kako ga je jedna devojka „zaprosila“, pored samog terena (Malo se komentator „zabunio“ – la, lo, o, la..., ali to je bilo toliko OK i ljudski!) (+)... Meč već predugo traje, pa je malo i umor počinjao da uzima pod svoje... „ Novak ima problema sa prvim servisom, opada procenat uspešnosti... Usporio je servis, dodao slajs... Pametno!... Odličan volej Novaka... Lutford bi sada bio ponosan na Novaka (+)... SJAJNO (-)... DOBAR (+)... DOBAR (+) drop-šort... 5:5“... I u ovom gemu se videlo koliko poverenje u sebe ima Novak..., da bi se dobio meč!“ (+)(+)

      „Oouf!... šta je Novak stigao..., neverovatno, neverovatno... Nenormalno kakve su ovo atlete..., šta ovi ljudi rade... Dobri servisi Nadala... 6:5“... „Sada Novak servira ka odlučujućem gemu... Za taj-brejk!... Nastavlja novak sa JAKO-DOBROM (-)(-)(-) realizacijom...“... „Oouf!... Ovo je bio stoti poen koji je Novak napravio danas. U tenisu nije važan broj poena i kako ih napraviš, več kako ih rasporediš! (+)(+)... „SJAJAN (-) forhend...30-40...“ ... Svaki cent, koliko je skupo koštala karta za ovaj meč bio je važan za odluku o pobedniku...! ...6:6...

      Nadal traži „čelenč“, nema šta da izgubi... Napolju!!!... 0:1 (za Novaka)... Aplauz: 1:1...Aplauz: 2:1... „...još jednom je raspalio taj Rafa... Ha-ha-ha... kakvi ratnici na terenu... Da li ste ovu sliku često viđali u Nadalovoj karijeri... 2:2...2:3... posle onakvih poena najvažniji je brzi oporavak... 2:4... Novak prvi ide na liniju, ide i Nadal... Novak smireno tapka lopticu i servira... 2:5... Sada vel aplauzi i zvižduci, znači da su upućeni Novaku...“

      (NASTAVLJA SE, pogledaj sledeći post...)
      "Svaka stvar na svome mestu." Aristotel

      Comment


      • Strana - 2 (Nastavak)

        Tenis: Majami – finale SPORTKLUB 3.4.2011. 19,00h
        NADAL – ĐOKOVIĆ 1:2 (6:4 3:6 6:7)

        Komentator: Nebojša VIŠKOVIĆ Viško

        Naslov: VIŠKO(VIĆ) JE NEŠTO MANJE

        ------------
        Novakovi roditelji ponovo u kadru, sada slike sve brže kazuju same, jer reditelj prenosa ima neku svoju priču koja je još manje nametljiva od komentatorove... Igra se već 4 časa i 17 minuta... četiri meč lopte... Oseća se već vidniji zamor u komentatorovom glasu, nisam siguran da li je izgovorio „četiri“ ili „čeddri“... Svaki detalj pokušavam da opserviram i pripremim za objektivnu analizu, bolje reći – osvrt!... Već je 3:6... Spasao Nadal prvu loptu... Sada Novak ima dve, na svoj servis... 4:6... Aplauz Rafi... „Ne smem ni da se prisećam Madrida!“ – napominje komentator Višković... I on se dosta dobro drži u svemu ovome, maratonski meč još traje... Novak servira, opet dugo tapka, da što bolje dođe do daha... „PUKAO JE MIKROFON...! Tišina... bez glasa komentatora... A onda prava bujica: „Treća meč lopta, treća sreća!... Neverovatna sezona se nastavlja!...Nema ko da ga zaustavi... Nema slađe... pobede!... Setite se ...(istorija) (+)(+)(+) ... „Novak je PO MENI (-)(-)(-) najveću stvar PO NJEGA...... (-)(-)(-)... POTPUNO NEVEROVATNO (-)... svašta je bilo danas!... Magnitude ovog meča (+)... Đoković je SJAJNU (-) stvar napravio... 26. pobeda zaredom... Uživajte nekoliko trenutaka u ovom poslednjem poenu (usporeni snimak) (+)(+)(+)...

        Komentator prevodi: Dve SJAJNE (-) nedelje tenisa... Prvo želim da ZAHVALIM (+)(+)(+)... Produženo je sponzorstvo... ZAHVALNOST SVIMA (+)... Igrači HVALA VAM (+)... Da ZAHVALIM (+)(+)(+) svima... HVALA (+)... SJAJNA (-) atmosfera (i to je bio prevod!).

        "Računato s prošlogodišnjEm polufinalom"... (Ne uzimam kao grešku Višku, jer umor je bio veliki i mogu samo da ga pohvalim koliko je izdržao i održao koncentraciju na visokom nivou..., već da istaknem samo malo svoju malenkost da sam i ja bio koncentrisan do poslednjeg sekunda, i što je važnije UŽIVAO SAM!)
        (OTKRIVAM, ovaj „osvrt“ sam uradio tek kada sam DANAS u ranim jutarnjim časovima pogledao još i snimak na SK... Nije mi bilo teško, uživao sam „na kvadrat“, ali sam se maksimalno trudio da mi se ne „uspava“ OBJEKTIVNOST!!!)

        Z a k lj u č a k : Komentar ovog meča, prema mojem mišljenju, bio je VRLO DOBAR, na veoma visokom nivou, svaka čast gospodinu Nebojši Viškoviću koji je i fizički i psihički izdržao pravi maratonski meč... To treba naglasiti i ceniti...
        ----------------

        Međutim, ostaću dosledan sebi i reći još nešto DOBRONAMERNO, opšti utisak: Viško je, bez sumnje, veliki potencijal, vidi se da je u dugom nizu godina mnogo ulagao u sopstveni razvoj, ni jednog trenutka nisam smatrao da nije talentovan za komentatorski posao, čak i onda kada sam bio najoštriji u svojim kritikama i primedbama... Želim mu uspeha i sve najbolje..., ali ono što mu preporučujem (i ostalima koji žele da budu komentatori) jeste sledeće:
        Viško, osećam popriličan nedostatak u tvom komentatorskom profilu koji se odnosi na novinarski način izražavanja – novinarska škola... Bio bi „pravi lik“ kada bi smogao snage i vremena da se malo više zainteresuješ za sadržaj i program nekog odgovarajućeg tečaja za usavršavanje novinara, na primer, možeš se zainteresovati u Savezu novinara Srbije , ili već... Jer, nedostaje ti osećaj za ono što je svojstveno novinarstvu, a ne pukom voditeljstvu, čemu ponekad više naginješ... Ne zaboravite: KVALITET dolazi do izraza samo ako je tu i PRAVOVREMENOST...
        ((Da se malo i našalim: Ako si već pohađao i završio sličan tečaj, onda možda nisi baš bio na svim časovima ili si bio površan... Ne ljuti se!))

        Tvrdim da sam samo iz tog razloga nao naslov ovom opširnom osvrtu: „VIŠKO(VIĆ) JE NEŠTO MANJE“... Manje za „manjkanje“ – novinarske škole ili kvaliteta koji omogućava takva škola ili tečaj...

        Posle ovog predugog osvrta, neću izvesno vreme biti previše kritičan prema Višku i ostalim komentatorima..., opušteno! Pratiću njihov rad, ali samo u meri lakšeg „peglanja“, i naravno – dobronamerno... Sve najbolje! Pozdrav!!!

        (K R A J)
        "Svaka stvar na svome mestu." Aristotel

        Comment


        • Originally posted by Pablo View Post
          Svaka cast Srdjanu i Aleksandru!
          Meni je srce preskakalo tokom trke, kolena kecaju, vrsitim, navijam...
          Stojim na pola metra razdaljine od velikog televizora, uzdisem, ponekad i opsujem...
          Rosi pada, ja sa njim, sedim na podu, ne verujem sta se desilo!!!
          Onda sala na Lorencov racun - "Dzej Lo", uspeva da me nasmeje!
          Njihov smeh posle Stonerovog komentara je sladak i zarazan, smejem se i ja iako sam pre minut bila na ivici suza!
          Trka za infark!
          Shvatam koliko je tezak njihov posao!
          Najbolji su!!!

          Pablo,
          da sam kojim slučajem lekar „prepisao bih ti terapiju“ koja bi se sastojala od 3 x 15 minuta gledanja snimaka motoGP, svakog radnog dana..., i jedno obavezno 10-minutno gledanje ujutro na sam dan trke, više preventivno, kao „tonizacija“ za Centralni nervni sistem (CNS)... Dva sata pred start trke nikako ne bi trebalo da piješ previše zaslađenu kafu... a ispred TV ekrana obavezno da staviš dupli tepih ili tanji sunđer ispod tepiha (Za svaki slučaj!)... Dijagnoza: Brrrm... brrrrmmm... brrm!... Zzzzuuuuuuuu...!!!
          "Svaka stvar na svome mestu." Aristotel

          Comment


          • RTS, direktno 20,45 5.4.2011.
            Fudbal LŠ: Real Madrid – Totenhem 4-0 (1:0)

            Komentator: Aleksandar Stojanović AS
            „ŠAPUTANJE BUBICI“

            Utakmica “mačke i miša“... Real je potpuno kontrolisao ceo tok meša, diktirao tempo, napadao, davao golove s dve-trećine snage, ne da nije davao šansu protivniku da se razmahne, već Totenhem kao da je išao na što blaži poraz...
            U takvoj situaciji komentator je imao dovoljno vremena i staloženosti da meč prenosi drlo dobro, nenametljivo, mogao je polako da komentariše taktičke zamisli, kvalitet obeju ekipa ponaosob, da daje ocene i mišljenje o pojednicima, da iznosi niz korisnih informacija, da govori o zanimljivostima..., nije imao potrebe da srlja i greši ili da pravi euforiju... Sve to su činili akteri meča, a on je samo trebalo to da korektno pretoči u komentar... Rasporedio je „municiju“ za ceo meč. Tako da nije imao bitnijih oscilacija.

            Preporuka: mlađi komentatori ne bi trebalo, možda, da komentar utakmice Aleksandra Stojanovića, uzimaju kao nepromenjivi etalon..., već samo da imaju primer, podlogu, kako se može uvek komentarisati, a da ocena bude: VRLO DOBAR... Najbolje bi bilo, s osloncem na ovakav način komentarisanja, unositi osobeni stil, ali ne odjedanput, već vremenom, strpljivo, „osvajati“ svoj prostor i „krčiti“ svoj originalan put. Što kažu: „Pred ogledalom!“

            Aleksandru Stojanoviću se može zameriti, čudi me da to nisu već odavno učinili jezički redaktori RTS-a, pogrešna upotreba (čitaj: „suprotna“) epiteta: „STRAŠAN igrač...“ ili „STRAŠAN volej udarac...“
            On to čini već godinama... Nikako ne možeš hvaliti nešto pozitivno s negativnim epitetom... Možda bi moglo da prođe, na primer: STRAŠNO LOŠE..., ali ne nikako: STRAŠNO DOBRO...! ...Već sam jedanput napomenuo da Aca to verovatno „vuče“ iz jednog dela Vojvodine, gde takva konstrukcija može vrlo često da se čuje i tamo je smatraju normalnom i svakodnevnom, ali komentator RTS, ne bi smeo da to koristi „on air“... Isto je i sa: UŽASNO DOBRO..., STRAVIČNO LEPO... STRAŠNA igračka...
            Nekoliko puta mu se provuklo i : SJAJNO..., SJAJNO..., SJAJNO... To ne mogu da mu oprostim...!!! Toga u fudbalu jednostavno ne sme da bude, nije - fudbalski epitet!!!
            Mnogi mu još uvek zameraju „šaputanje u mikrofon“ ili „šaputanje bubici!“, slažem se i ja!!!

            "Svaka stvar na svome mestu." Aristotel

            Comment


            • (A n t i)Fudbal: SK+, snimak 6.4.2011. jutro (za buđenje!!!) oko 8h !!!!!!!!! KATASTROFA
              Boka - Estudijantes
              Komentator: Milo LEKIĆ .................... KATASTROFA za FUDBAL!!!!!!!!!!

              OVO JE „TEORIJA ZAVERE“, NA DELU !!!

              ZaapeeevaVaVaVavavanjeeEEe...!!! Da li neko iz Redakcije SPORTKLUB+ čita ove postove, posebno one koji se odnose na komentatora M. Lekića... Vidim da se gotovo ništa ne menja... K A T A S T R O F A !!!... Neka prenosi, ako već zbog nečega mora (Propašćemo zbog toga, i država i sve ostalo...!), ali on pobogu (Oprosti mi Bože!!!) definitivno NE MOŽE da „radi fudbal“, jer tako „RADI - radi“ i sve nas koji ga slušamo silom prilika ili moramo da „mutiramo ton“... Ja u kuću ne „puštam“ takav štetan i opasan glas... Lakše podnosim izduvne gasove iz autobusa gradskog saobraćaja...!!! Ni glas ni dikcija ni sluh za fudbal... Zašto više mučite i nas i fudbal i njega samog... Pa, opasno je za mladu generaciju, ako ga neko slučajno sluša, mnogi će da „povuku“, ionako su više skloni svemu što je loše..., pre nego dobrom...!!!

              ...Očigledno nije zadovoljaNNAa!!!... ne može do te lopTTEe!!!... Ćavez je dobio javnu opomeNNUu!!!... MalopRREe!!!... bio je u naletUUu!!!... glavoMMaa!!!... pokušao da uputi loptUUu!!!... Boka očekuje još uvek teeERrijumfFFa!!!... bolje nije ni moglOOo!!!... 20 minuta do kraja prvog poluvremenAAa!!!... kao i ovaj pasSaa Huana VeronAAa!!!... Samosa ima JAKO DOBAR udaraCCaa!!!... iako je jedan : jedanNa (1-1)!!!... vraća loptu ka Enriku FeznandeZZUuAa!!!... po desnom boku, gde se nalazi oNNaAa (On)!!! JAKO DOBAR centaršuUUTa!!!...

              Šta drugo može čovek da pomisli, osim da ga je neko (iz one priče o „TEORIJE ZAVERE“) stvarno ubacio da „TRUJE li truje“ ionako „nafronclan jezik“ i način izgovora... Ovo je ravno AKCIDENTU, KATASTROFI, SMAKU... Upozoravam sve forumaše da spreče svoju malu decu i unuke da ne slušaju komentatora Mila LEKIĆA, jer je zaista opasno zarazan svojim načinom izgovora... „Svaka čast...!!!“ SPORTKLUB-u što već nešto nije uradio po ovom pitanju... Ajde, da konačno i shvatim pravopisne i jezičke greške... to može i da se popravi... Ali ovakav način izgovora „ZAŠTIĆENOG NILA LEKIĆA“...!!!...!!!... Da li ovo neko čita!!! Još ujutro, što ranije, za buđenje! Za takvu stvar jedino može da bude efikasno..., da se odmah probudiš od silne muke i „promeniš kanal“, pa se ceo dan pitaš da li i ovaj SK kanal radi po principu: „Što gore – to bolje!!!“...!!!!!!!!!!!!!!!!!! Nemojte to da nam – radite!!!!!!!!

              Tek je 55. minut utakmice, eno ga: ZaapeevaVAvavavaAAa...!!! Cirkus!!!

              "Svaka stvar na svome mestu." Aristotel

              Comment


              • Fudbal. Belg. Liga: SK*, snimak, 13,00h 6.4.2011.
                Anderleht – Standard 1:3 (0:2)
                Komentator: ( - ) „... Prijatno...!“

                Zanimljiva utakmica Belgijskog prvenstva, rivalitet... Komentar utakmice nije bio loš, ali daleko od dobrog!... Osnovna zamerka što nije „prilagođen“ fudbalskom TV prenosu... već se oseća da komentator dok govori o fudbalu kao da misli i „skida“ neki drugi sport... Uopšte nema „fudbalski šmek“... Pogotovo što i On pomalo zapeva..., nije ni izbliza kao što čini Milo Lekić, ali sigurno se druže pa je poprimio od njega „govorni tik“ da zapeva nakon svakih nekoliko reči ili na kraju rečenice, želeći valjda nešto da naglasi... To zvuči..., bolje da ne kažem kako, jer ću biti shvaćen kao osoba koja ne priznaje „toleranciju!“... Takva mu je pomalo i boja glasa, ali to može da se popravi, vremenom...

                Važno je sledeće, navodiću, a vi pokušajte da shvatite sami:
                „ŠTO SE TIČE tabele...“... „JAKO loša lopta, SJAJNO obilazi golmana... i goool!“... „Anderleht JAKO-JAKO teško može da odbrani titulu...“... „3:1...ILITI bolje rečeno... 1:3...“... „SJAJAN tehničar, JAKO brz Argentinac...“... „SJAJAN fudbaler...“... „Biće ovo JAKO-JAKO zanimljiv plej-of...“ ... Naravno, još jedanput, uz povremeno „zaapeevavavanjeeEe“ kao neka tetka-strina...! ... Ako ste primetili ovaj komentator je „otišao korak niže“, ponoviću kompletan deo jedne njegove rečenice: „...SJAJAN tehničar, JAKO brz Argentinac...“ ili „„JAKO loša lopta, SJAJNO obilazi golmana... Kakva „kombinacija“, ako ne preduzmete nešto, ali pod hitno, i ovaj će uskoro „odlepiti“... Kažem vam da je ovo opasno i zarazno...!

                Sada, neka mi neko kaže: „Što obraćaš pažnju, što si strog prema drugima..., pusti ih... i uživaj!!!“... Da li vi znate za „zamenu teza“, dokle više „jezičko trunje“... i kako čovek može da UŽIVA u ovim notornim glupostima... Pa, gde ste učili taj i - takav jezik!?


                "Svaka stvar na svome mestu." Aristotel

                Comment


                • Komentar: NEKI NE MOGU DA „DOBACE“

                  Fudbal nije golf, ni košarka, ni kriket, ni ragbi, ni tenis, ni vaterpolo, ni rukomet, ni hokej, ni motoGP... Nije iznad tih sportova, niti ispod... Jednostavno, fudbal je prilično drugačiji od svih drugih sportova... Ima najveće stadione, posmatra ga najveći broj gledalaca, igra ga najviše ljudi...
                  Nije u redu, ne kažem da ne mogu, da ga prenose neki „napaljeni“ likovi. Fudbal ne trpi preteranu euforiju, niti umrtvljenost... Komentator bi trebalo, najbolje je, da pronađe „zlatnu sredinu“, da uvek ima na umu da je fudbalska publika među najbrojnijima..., da fudbalska igra postoji više od jednog veka i dvadesetak godina... Da TV prenosi postoje više od pola veka. Da kvalitetni prenosi (kao što imamo danas) postoje već nekoliko decenija. Da su i pre današnjih komentatora, postojali – komentatori...
                  Trebalo bi da budu, bilo bi to prirodno, današnji komentatori znatno bolji i učeniji, kreativniji, rečitiji... Nažalost, nije tako...!!! Nije ni približno!!! Namnožili se, prevladao je kvantitet, a nestao kvalitet! Lupom da tražiš one kvalitetne...! Zato i jesu svi ostali, manje kvalitetni – „pod lupom!“... Trebalo bi među njima pronaći one koji imaju talenat i potencijal, i brusiti ih kao nebrušeni dijamant! Nimalo lak, već dugotrajan proces! Još kada bi hteli da se i sami malo potrude..., da uče!!!

                  Ispričaću vam jedan VIC, više kao PITANJE („Pokupio“ sam ga u jednom inostranom „džet-setu“):
                  Da li znate, kako se po jednoj od NAJNOVIJIH TEORIJA dele ljudi!?...
                  Kažu...: „NA UČLJIVE“ (Oni koji mogu da nauče i možeš da ih naučiš!)... „NA NEUČLJIVE“ (Niti mogu da nauče niti možeš da ih naučiš!)... i „NA ONE KOJI NE MOGU DA DOBACE“ (Kažu da su ovi ubedljivo najgori, šta više - opasni!!!)

                  Mislim da nije potrebno da komentarišem, osim da dodam, da o ovoj „trećoj kategoriji“ treba najviše razmišljati, jer odgovor će se „jedanput sam kazati“... Pitanje je prilično filosofsko!!! Zar, ne!?

                  "Svaka stvar na svome mestu." Aristotel

                  Comment


                  • Fudbal LŠ: RTS, direktno, 20,45h, 6.4.2011.
                    Čelsi – Mančester utd. 0:1 (0:1)
                    Komentator: ( - )

                    Ako je neko gledao TV prenos na RTS-u, mogao je lako zaključiti da je komentator bio osrednji: DOBAR... Sa dosta grešaka, povremeno dekocentrisan, doduše nenametljiv ali (ni)je pravio dobre pauze (ili dugačke ili ih nije bilo dugo). Ponekad je pričao „napamet“ kao da smo mi pospani pa ne primećujemo šta objašnjava: Kaže kontranapad Mančestera „tri na tri“, a ono „četiri na pet“... Iznosio je dosta zanimljivosti iz istorije i statistike međusobnih duela... Upotrebljava dosta ispraznih fraza, samo da bi nešto rekao, kao u onoj reklami za mobilne telefone: Pričaj-pričaj-pričaj...!
                    Ako je bio sam na komentatorskom mestu, predlažem da ubuduće ima bar jednog asistenta, da mu pripomaže oko unapred pripremljenog plana i materijala...... (Govorim samo na osnovu nekog mog utiska!)

                    Posao za jezičke redaktore RTS:
                    SJAJNA lopta..., SJAJNI asistenti..., PREDIVNA akcija..., SJAJNA kontra..., GENERALNO je ova sezona..., BUKVALNO se dešava...
                    Ljudi, čuvajte se, „jezički virus“ vlada i na RTS-u... Valjda su njihovi (na RTS) lektori „vakcinisani“!!!


                    "Svaka stvar na svome mestu." Aristotel

                    Comment


                    • Fudbal, Šampionšip: SK+, 18 h, 7.4.2011. snimak
                      QPR – Šefild junajted 3:0 (1:0)
                      Komentator: Srđan RADOJEVIĆ

                      PLUS ZA "POTPIS"

                      Utakmica dinamična, s puno tempa... Obe ekipe kao da su previše žurile... QPR je učinio više i konkretnije... Za tako nešto, ipak, neophodan je kvalitet... Bilo je dosta „posla“ za komentatora.
                      Solidno je obavio svoj posao... Ispoljio je dobro poznavanje obeju ekipa i Šampionšip lige, u kojoj se ekipe takmiče... Zanimljive informacije o pojedincima..., kad bi utakmica „pala“ u tempu, komentator je koristio kratke zanimljivosti, da bi održao pažnju gledalaca.
                      Dobra objašnjenja dešavanja pored terena i u publici, posebno poznatih posmatrača...
                      Dobro poznavanje pravila fudbalske igre... Dobar osećaj za odvijanje igre, govori ono što je realno, ono što se događa, tumači dosta verno... Prijatan glas, samo da malo manje „seče reči“, malo tečnije, bez ubrzavanja na poslednjem slogu...
                      Pravilna upotreba pravopisa i gramatike, bez bitnijih zamerki... Dobra moć opservacije i prikladni komentari... Ono što je očigledno i fudbalski jednostavnije „ostavlja“ gledaocu da sam „izvuče zaključke“

                      Primedbe: previše koristi: SJAJNO (ne bi trebalo ni jedanput!)... Kada je na kraju poslednji put rekao SJAJAN gol..., odmah se ispravio i rekao: KLJUČAN GOL, što je neuporedivo bolje, određenije i korektnije... Zatim, nikako ne bi trebalo da se kaže: „faul OD STRANE igrača...“ (već faul OD IGRAČA...)... ili: „ŠTO SE Šefild junajteda TIČE, dakle...“ (pravilno je reći: „Kada je o Šefild junajtedu reč...“)

                      Utakmice Šampionšip lige su zanimljive za gledanje, pravi fudbalski ambijent, komentator nije baš mogao mnogo tome da doprinese, ali shvatio je pravovremeno da je bolji način ako ništa ne „oduzima“! I to je već – nešto!
                      Komentatoru se ne može mnogo zameriti, opšti je utisak – veoma korektan!
                      Kada je sve u okviru ocene „dobar“, onda konačan zbir može da bude i – „ČETIRI MINUS“... Nije baš matematički, ali može da bude - fudbalski!!!
                      Dobio je jedan „plus“, jer se „potpisao“ na kraju meča, znači da misli o svakom detalju i nakon sudijinog poslednjeg zvižduka... Svaka čast!!!

                      "Svaka stvar na svome mestu." Aristotel

                      Comment


                      • Studio: SPORTKLUB, 7.4.11. 20 h, direktno

                        Veoma zanimljiv razgovor o košarci!?
                        Komentatori: Ilija Kovačić (voditelj) i dvojica visokih momaka, na dvosedu: Levi i Desni

                        Novinarska vest: "TRUNJE" U STUDIJU SPORTKLUB-a

                        Više puta sam već pohvalio Studio SK... Sve je besprekorno i afirmativno za pomenuti SK kanal... Od tepiha, klupske garniture, udobnih fotelja i dvoseda, desetak malih ekrana..., Znači uloženo dosta dragocenih sredstava u: enterijer, tehniku, tehnologiju..., valjda će se neko naći dovoljno mudar da uloži koju „kintu“ i u razvoj i unapređenje najvažnijeg faktora – faktor ČOVEK (čitaj komentatori!)... A mogao bi da se nabavi, po sasvim pristupačnim cenama, i Lap-top za voditelja, gospodina Iliju Kovačića, ili „idiot kamera“, da ne mora da drži poveći svežanj A-4 u rukama..., jedino ako se „rashlađuje mahanjem“ kad mu postane vruće od www.sportklub.info/forum, naravno kada nije u prvom kadru! No, nije to uopšte problem... Opušteno!

                        Da čujemo najpre najvažnije delove „dijaloga“ trojice vrsnih komentatora:

                        Ilija Kovačić (I.K.): ...SJAJNA sezona u Evro-ligi...!?
                        XY (nije bio u kadru, ali se čuo): BUKVALNO..., tako!
                        YX (čuo se, samo, i drugi glas, ali su bili mnogo daleko): i PO MENI je tako...!
                        I.K.: Aaaa... Aaaa... Aaaa...!?
                        XY: SJAJNO pojačanje... Gordon!
                        YX: A, ŠTO SE Barcelone TIČE...!
                        I.K.: Aaaa... Aaaa... Aaaa... !?
                        XY: I on je igrao JAKO LOŠE...
                        Rozan Košuljić (najzad sam „ulovio“ Desnog): PO MENI je kiks u...... To je to!!!
                        !?: Sve su to utakmice... u PRINCIPU...!?
                        Rozan Košuljić Desni: Zaista SJAJNI rezultati...!
                        I.K.: Aaaa... Aaaa... Aaaa...?
                        Levi Srednjaković: Ovaj... Ooovaaj... ovaaaj...!
                        Svi su se složili na kraju: Aaaa...SJAJNA SEZONA je za nama...!... Aaaa...!!!

                        Verovatno su još mnogo toga rekli o košarci... Verovatno su izneli mnogo korisnih zanimljivosti... Verovatno su se nadmetali ko će više lepih informacija o košarci da saopšti... Verovatno su pričali o brojnim aktuelnim košarkaškim zanimljivostima... Verovatno su vrlo dobro analizirali neke istaknute evropske klubove i njihove pojedince, i njihove igre... Verovatno su govorili i o mnogim potencijalima koji samo što nisu „isplivali“ pred gledaoce... Sigurno su pričali o uzbuđenjima koja nas još očekuju u Evroligi... Verovatno... Ali zbog nekog „jezičkog trunja“ koje je neprekidno letelo po prelepom Studiju SK, jedva da se nešto od toga jasno čulo...

                        Da li sam već rekao, IZVINITE (Ne vidim dobro, pun sam „nekog neprijatnog trunja“ - i oči i nos, a najviše uši), da je Studio SK prelep, da je u njega uloženo: tehnike, tehnologije, nameštaja... Nestade izgleda para "samo" za usavršavanje i osposobljavanje komentatora... Piiih!




                        P.S.
                        Nema para izgleda ni za „potpis“ učesnika u razgovoru... Možda ih je neko i predstavio, ali ako je gledaocu slučajno promaklo, bio bi red da se još koji put „provuče“ donjim delom kadra, jer pola sata programa je malo da bi se samo jedanput pomenula njihova imena i prezimena... Ovako ostaje da se Levi i Desni, na dvosedu, prepoznaju sami... A možda nisu ni želeli da im se imena upamte..., uopšte mi nije jasno – ZAŠTO!?
                        "Svaka stvar na svome mestu." Aristotel

                        Comment


                        • Levi komentator je Darko Plavsic, a desni Srdjan Radojevic.

                          Comment


                          • Košarka, Evroliga: SK, direktno, 20,45 h, 7.4.2011.
                            Real – Valencija
                            Komentator: (-)

                            IZUO SPEKTATORIJUM IZ PATIKA

                            Na početku tehnički problemi..., tako sam stvarno mislio, a kada sam nakon nekoliko minuta slušanja komentatora shvatio da se on malo „žešće pogubio“ bilo mi je odmah jasno, da tehnika nije „slabija karika“ ove priče... Komentator samo „gazi... gazi...“ ne čuje ni muziku, ni „minut ćutanja“... Kažem „pogubio se načisto...“ O.K, još uvek mislim: Ljudski je i tremariti i grešiti... Kad ono tamo... Međutim!

                            Niko ne može da ga obuzda, valjda nije bilo dežurnog urednika u blizini, možda otišao čovek na kratko „poradi sebe!“... Nije mi jasno ni sada, dok postujem o njemu, kako je komentator pobrkao lončiće... Zato malo i kasnim, preispitujem se...! Ne, more – krećem!
                            Prenosi On (Ni njemu nisam čuo, ni video, ime i prezime, valjda ono „trunje“ iz Studija SK...), kao da se uhvatio mikrofona neke sportske radio stanice... Umislio čovek da „radi“ za dobrobit košarkaškog AUDITORIJUMA... Nema ko da mu došapne: Dečko „o’ladi malo“, ti radiš za košarkaški SPEKTATORIJUM (TV gledaoce i slušaoce, „spektar“ = ekran!)... Totalni promašaj! Zamisli: radio prenos!... Ne može da stigne ni sebe samog... Pa onda zaurla: „Uuuuu...!!! Fantastičan potez Savanovića!... Izuo protivnika iz patika...!“... Onda je malo usporio, ne zna gde će pre, istrčao valjda iz Hale, pa mu treba vremena da se (po)vrati na komentatorsko mesto... Odudara od utakmice, od košarke, od sporta uopšte, za razum ne smem ni da pomislim...!
                            „...Auuuu...! Kakva greška...“ – zaurla odjedanput, ispade mi parče čipsa iz usta!... Kao kad te grdi histerična učiteljica... Pa, opet, radio prenos... Onda, loš TV prenos... Nema čovek osećaj šta i kada da kaže, ali zna da uzvikne, urla: „... za TRRRiiii...! poena... SJAJNA reakcija... SJAJNA reakcija Kuka...“ Pa, još jače zavija: „UUUuuuuu...! kakva reakcija...!“... Prvo što mi „pade na pamet“, zapitam se da čovek možda nije video injekciju... jeee!... Nekako se završi prva četvrtina... Ma, „ne pada mi...“ više da slušam, beži odatle...! Al, đavo ne da mira, radoznalost valjda, šta bi drugo...!? Da čujem još malo!

                            Još sudija nije ni "podbacio loptu" za drugu četvrtinu, kad naš komentator „zavija“ iz sve snage, nadjačao i onog animatora u Hali... Možda opet nije primetio da je „uključen u program“, pa i dalje uvežbava svoju novu ulogu: živi talenat za „animatora navijača“ u Hali... Ponosim se svojim „nosom“ za mlade talente... Rođen je za animatora u hali za komunikaciju s publikom i podizanje andrenalina... Genije, ne razlikuje uopšte šta je KOMENTATOR, a šta ANIMATOR... Izgleda da ume da imitira - i jednog i drugog!... Evo ga..., setio se da je, ipak, komentarisanje ovog meča njegov osnovni zadatak... „...Ljulj... SJAJAN prodor... Brrrriiitoooni!... za TeRRRiii...“ ... Poludeo, načisto... ispade mi opet parče čipsa... „... RRRRRiiiččaaaarrdsooon! Za TeRRRiiii poena... Tokeeer SJAJAN prooodooor... Toookeeeraaa...!“

                            Koji sam ja „naivac“... Izdvojio sam nekoliko „stvarčica“ s početka utakmice, nije bila ni počela..., samo da čujete:
                            „...FANTASTIČNA atmosfera... FANTASTIČAN ambijent...!“
                            „...DEFINITIVNO se nije pokajao, imao je SJAJNU sezonu...!“
                            „...Predvođeni SJAJNIM Savanovićem...!“...

                            A, ono, „zver u ovčijoj koži...“ Ovoga puta sam se posebno potrudio da OSVRT (na komentatora) bude više nego „čitljiv“, da se lakše čita i „između redova“, JER posvećujem ga svim dobronamernim FORUMAŠIMA SPORTKLUB-a... Hvala unapred!


                            P.S.
                            Izvinite, ja zaboravio rezultat... Sasvim namerno! ...Zaboravio sam i na – ocenu!!! Ovo je gore i od „ružnog sna“...
                            "Svaka stvar na svome mestu." Aristotel

                            Comment


                            • Fudbal, LŠ: SK, snimak... 8.4.2011. oko 16,20h (od 30. do 70. minuta)
                              Barcelona – Šahtjor ... do 70. minuta - 4:1 (2:0)
                              Komentator: -

                              RADUJE SE I KLUPA BARCELONE


                              „...pre toga...nakon toga... pre toga... nakon toga... pre... nakon... pre... nakon...“
                              „...Pre toga SJAJAN... SJAJAN start...“
                              „...FANTASTIČNA asistencija Inijeste... osmeh na licu Gvardiole... PREDIVNA akcija Alvesa... Goool!“
                              „...RADOST KLUPE BARCELONE (I klupa se raduje, svaka čast!)... („I sveci marširaju!“, dodaje autor ovog posta!))
                              „...gledamo JAKO-JAKO LEP fudbal...“
                              „...Mesi PREDIVNO iz prve za Alvesa...“

                              Vrhunac gluposti:
                              „...Mislim da nije namerno udario Buskeca... vidite, udario ga po licu... Izgleda da je španac „udario“ protivnika - licem po ruci...“ (komentatoru valjda više tako odgovara, da malo promeni!)... (I... život ide dalje...! Katastrofa!!!, Nema veze s mozgom!) Da li neko ovo sluša i gleda i kontroliše..., i da li neko ovo čita...!?

                              „...SJAJNO zaustavljen SJAJNO!
                              Red reči u rečenici je nedovoljan – JEDINICA, sedi!!!
                              „...Rahicki je FANTASTIČNO startovao...... odneo je i loptu i Vilju...“ (Da li ovaj zna šta priča... Krene izgleda u samoposlugu, a ode u bioskop!!!) (Dragooon dodaje: Baš FANTASTIČNO!)“
                              „...Sve što kaže Gvardiola... to on ISPOŠTUJE...“ (kao na buvljaku: ISPOŠTOVAĆU TE, mame mi!!!)
                              „...To je sve u prvom poluvremenu...! Šta će nam takav komentator, samo smeta... Neka bar priča ono što vidi: i on i mi... (Nemoj da nam „farba oči!)
                              Dere se kao da je nenormalan...!
                              „...U ovom trenutku Barcelona ima OGROMNU OGROMNU prednost!“

                              Ćuti... ćuti... ćuti..., pa se iznenada prodere... izbaci glupost, bolje da je još malo ćutao!
                              Epohalno zapažanje, EUREKA:
                              „... I ovu akciju je Barsa uvežbavala na treningu... to su osmislili Gvardiola i njegov asistent... (Više puta ponavlja tu „veoma mudru konstataciju“!“)
                              Ćuti... ćuti... ćuti... ćuti... pa umesto još malo da ćuti..., on objašnjava kako se čuje publika sa tribina Kamp Noa (Ne zna čovek da su to navijači...!)

                              Svi nešto vežbaju i treniraju..., samo neki komentatori, među njima i ovaj kome stvarno ne znam ime (možda je to i moj propust!) „džabalebare“ na SPORTKLUB kanalu, zaštićeni su izgleda bolje nego oni po šumama i gorama... Koja bruka i sramota...!
                              Kad malo bolje čovek razmisli, a već dugo ovako traje, najbolja je „politika nezameranja“: Ja tebe neću da smenim ili oteram, a ti se meni divi i obožavaj me...! (No, no, nooo!!!)... Jer ako se pojavi neko bolji: šta ću, kud ću... ija-ija- on!

                              Gledao sam od 30. do 70. minuta, što je dosta – dosta je! I sasvim dovoljno!!!

                              "Svaka stvar na svome mestu." Aristotel

                              Comment


                              • Originally posted by Dragooon View Post
                                Studio: SPORTKLUB, 7.4.11. 20 h, direktno

                                P.S.
                                Nema para izgleda ni za „potpis“ učesnika u razgovoru... Možda ih je neko i predstavio, ali ako je gledaocu slučajno promaklo, bio bi red da se još koji put „provuče“ donjim delom kadra, jer pola sata programa je malo da bi se samo jedanput pomenula njihova imena i prezimena... Ovako ostaje da se Levi i Desni, na dvosedu, prepoznaju sami... A možda nisu ni želeli da im se imena upamte..., uopšte mi nije jasno – ZAŠTO!?
                                U toku pomenute emisije tri puta su isli potpisi za trojcu komentatora, tako da je spektatorijum mogao da procita njihova imena

                                Comment

                                Working...
                                X