Announcement

Collapse
No announcement yet.

Koronavirus

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @madrid

    Aha, pretpostavljao sam da ces tu da me korigujes posto u ove kasne sate ne mogu da procenim koliko sam nula ukucao. Da, na to sam i mislio 0,05%. Ne mozemo da se poredimo i tako preracunavano zato sto nas sistem nije doziveo kolaps. Svaki zdravstveni sistem koji je malo puko je presao stopu smrnosti preko 5%. Procenti nam se ne bi puno razlikovali da je kod nas doslo do tog kolapsa i ne slazem se sa tim mnozenjem sa 25. A zdravstvo nam je u mnogo gorem stanju, tako da nisam optimista da bi imali znacajno manji procenat smrtnosti od njih. Zato i napisah da kada bi doslo do kolapsa da bi to teze pogodilo siromasne zemlje.

    Comment


    • Super. Vrati proizvodnju onda u domaće institute i stavi to kao stratešku stvar umesto jelki i osvetljenja, fontana, i ja ću se u oko vakcinisati.

      Daj mi jedan razlog da verujem u ispravan sadržaj vakcine?

      Baš na primeru korone se vidi da države nemaju autonomiju reagovanja, dovoljno je da WHO nešto potvrdi i da svi oni klimaju glavom.

      A pošto vidimo ko je finansira, nemamo pravo da sumnjamo?

      Ja koliko znam, vakcine su se pre proizvodile u Srbiji. Šta se promenilo?

      Ne može mene niko voleti više nego ja sam sebe, ni moju decu, niti iko ima pravo da nameće u naše dobro bilo šta. Ja sam lično vakcinisan ali to je jer su moji roditeji očigledmo ne previše bistri.
      Last edited by Cassius Clay; 19-04-20, 22:22.

      Comment


      • Originally posted by madrid View Post
        Losa ti je racunica Ricma. Spanija ako dobije jos 3000 zrtava (a vrv hoce), bice na 0.05% gubitka stanovnistva uz ove mere. Ako pomnozis taj broj sa 25 (200 zrtava u Srbiji sa ovim merama a bez mera je 5000, to je 25x vise 200x25=5000) dobices 1.25% spanske populacije 0.05%x25=1.25% a ne 0.01%. Aj da kazemo da su zakasnili sa merama, nisu znali da imaju virus u populaciji, smanji i za pola to je 0,6%, a ne 0.01%.

        Ali kazem to je u teoriji, u realnom svetu sa prirodnim usporavanjem virusa, padom R faktora, i imuniteta ljudi, taj broj je nemoguc. Tako je kod nas 50 000 ili vise nemoguce ostvariti u jednom talasu (kad u ovom slucaju kazem u jednom talasu, ne mislim na ovo sto se sad spominje kad mere popuste, jer po onom modelu jedina mera je bilo distanciranje najslicnije Svedskoj, nego mislim dok antitela ne isteknu i ljudi ne budu vise imuni).

        Ne moze virus koji ima letalitet recimo 0.8% sto je oko 8x jace nego grip, a videcemo koliki je otprilike na leto, da ima takav ili slican mortalitet, to nijedan virus nikada nije uspeo. Jer nema lab uslova gde bi ti mogao kontrolisano da zarazis 100% ljudi, sto je potrebno da bi tacno izracunao letalitet. Letalitet ce se racunati koliko ce antitela naci i to ce biti brojka 100% pa ce od te brojke videti koliko je umrlo i to ce biti smrtnost tog virusa (crna smrt 90%). Tipa u Srbiji je milion ljudi imalo virus, umrlo je 100k. To daje 10% letalitet.

        Mortalitet 7miliona umrlo 100k =oko 1.42% (crna smrt 33% u Evropi imala)
        idealno zaaaaa

        Твоја победа ће бити уколико свако од нас задржи део добродушности коју си безусловно делио са свима нама кроз свако твоје писање.
        До поновног сусрета, твој Швабо

        mala H2H 2018/19
        suicide
        2019
        velika H2H 2019/20

        Comment


        • Evo tekst da bih postavljao tekstove na engleskom, razlicitih studija, od njih cu postaviti samo linkove

          Ovih dana nam konačno stižu prvi izvještaji iz Nizozemske, Danske, Italije, s Islanda, ali meni najvrjedniji od svih njih - od mog dugogodišnjeg znanca i iznimno cijenjenog kolege, profesora Johna Ioannidisa sa sveučilišta Stanford u Kaliforniji. Za njegovo mi se istraživanje čini da je najbolje dizajnirano i provedeno. Istraživači na svim ovim mjestima počeli su napokon tragati za protutijelima u krvi koja označavaju da su ljudi preboljeli COVID-19 i imunološki reagirali na virus, a da to nisu ni znali. Kada se takvo istraživanje provede na uzorku cijelog stanovništva - npr. među dobrovoljnim davateljima krvi ili slučajno odabranim uzorkom dragovoljaca - kažemo da se određuje tzv. "seroprevalencija". Nastoji se utvrditi učestalost prethodne izloženosti stanovništva virusu putem dokazivanja imunog odgovora. Koji su zaključci prvih provedenih istraživanja na čak pet različitih mjesta? Točno su onakvi kakvima su epidemiolozi i pretpostavljali od samog početka. Broj zaraženih novim koronavirusom bio je nekoliko desetaka puta veći od broja pozitivno testiranih u svim spomenutim državama. Tamo je sada zaraženo već nekoliko postotaka stanovnika, ali svuda i dalje manje od 10%. U istraživanju u Kaliforniji zaraženo je bilo između 2.5% i 4.0% stanovništva, drugdje već i više. Što to znači? U onim državama gdje su "stopama umiranja" u brojniku pridonijele brojne smrti u domovima umirovljenika, to će značiti stopu umiranja koja će biti unutar mog predviđenog raspona, tj. između 0,5% i 1.0%. Ali u Santa Klari, u Kaliforniji, gdje to nije bio slučaj, to će značiti "stopu umiranja" od samo između 0.12% i 0.2%, dakle - sasvim usporedivu s malo težom gripom, čak i uz cijepljenje. To odgovara mojoj prethodnoj interpretaciji zbivanja u Wuhanu i Italiji, koja se mnogima zbog načina izvještavanja o tamošnjim krizama više nije činila mogućom. Te nove spoznaje također objašnjavaju da sve ono što su stručnjaci, znanstvenici i stožer govorili od samog početka o bolesti COVID-19 nije bilo pogrešno. Dva su razloga, međutim, zašto se ispravna interpretacija opasnosti od COVID-19 javnosti svejedno dugo vremena morala činiti pogrešnom. Prvi je što javnost općenito, kako sam to mogao naučiti proteklih tjedana, nema niti približan dojam o opasnosti gripe kao zarazne bolesti. Gripa nije "viroza", niti je ona "samo gripa", niti je "gripica". Prava gripa je bolest koja svake godine i uz cijepljenje odnosi između 250,000 i 650,000 žrtava u svijetu. Sada je i u Hrvatskoj javnost napokon počela shvaćati da u sezonama teže gripe respiratori u zaraznoj i drugim našim bolnicama također bivaju potpuno zauzeti. U Italiji je gripi u sezoni 2014-15 bilo pripisivo oko 20,000 žrtava, a u sezoni 2016-17 čak 25,000. U SAD-u joj je u sezoni 2017-18 bilo pripisivo čak 61,000 smrti. No, dojam stanovništva o opasnosti od gripe postao je toliko blag, da se protiv nje se ljudi čak niti ne cijepe, iako bi mogli.

          Evo linkova
          https://www.theguardian.com/world/20...iously-thought
          https://www.cdc.gov/flu/about/burden...-estimates.htm
          https://www.dailymail.co.uk/health/a...ntibodies.html
          PRvi testovi za Lomabrdiju 15% https://rep.repubblica.it/pwa/interv...one-254124172/
          Italija ovako bez Lomabrdije 3%
          Link gornjeg teksta
          https://m.vecernji.hr/vijesti/zasto-...demije-1395592
          Last edited by colchonero; 19-04-20, 23:04.

          Comment


          • Uroš taman stvori teoriju da neće dugo dugo biti otvaranja teretana i kafića, Vučić izađe i najavi otvaranje istih

            Comment


            • To sam zbog toga što su stavljali apokaliptični scenario ukoliko bi to proradilo.

              Comment


              • Saveti za starije građane koji će početi da izlaze napolje

                https://www.rts.rs/page/stories/sr/%...ronavirus.html

                Comment


                • Vozdovac povecao prednost, Zemun i Zvezdara u Ligi Evrope...

                  Comment


                  • Сви се питају како ће топло време утицати на коронавирус – прва студија нуди одговор

                    https://www.rts.rs/page/stories/ci/К...e-prolece.html

                    Comment


                    • Ok je da Đoković ima mišljenje, da mu vakcina ne odgovara ili šta već, opet po meni Klop je najbolji odgovor dao vezano za situaciju.

                      Comment


                      • Nije isto. Klop je to rekao kada se bas nista nije znalo plus pitan na konferenciji za stampu dok je Novak caskao sa drugarima, javno, ali opet neformalno.

                        A poenta je da postoji prica (jedna od zagovornica je Ameli Morezmo) da teniseri ne mogu na teren dok se ne vakcinisu, plus teoretisu sa nekim povratkom na jesen, sto je nonsens, ta vakcina ne moze da valja nikako.
                        sigpic

                        Pablo Sandoval: A guy can change anything.. his face, his home, his family, his girlfriend, his religion, his God.
                        But there's one thing he can't change... he can't change his passion.

                        Comment


                        • Originally posted by Nerealan View Post
                          idealno zaaaaa

                          sigpic https://www.facebook.com/nezvanicnoradnickinis/

                          Comment


                          • Testirano 3111, pozitivno 312.

                            Na respiratoru 108.

                            3 osobe preminule.

                            Comment


                            • Originally posted by miloolja View Post
                              Nije isto. Klop je to rekao kada se bas nista nije znalo plus pitan na konferenciji za stampu dok je Novak caskao sa drugarima, javno, ali opet neformalno.

                              A poenta je da postoji prica (jedna od zagovornica je Ameli Morezmo) da teniseri ne mogu na teren dok se ne vakcinisu, plus teoretisu sa nekim povratkom na jesen, sto je nonsens, ta vakcina ne moze da valja nikako.
                              Znam da je poenta vezana za tenis, ali kontekst nije bitan, to se izvuče tako da se ljudi sluđuju, zna se da im je Nole draži i od Vučića, da prne mediji će to da prenesu, a da neće vezano za ovu temu

                              https://www.google.com/amp/s/www.ned...an-uticaj/amp/

                              Lijepo rečeno
                              Last edited by BorisUnited99; 20-04-20, 15:25.

                              Comment


                              • Originally posted by BorisUnited99 View Post
                                Znam da je poenta vezana za tenis, ali kontekst nije bitan, to se izvuče tako da se ljudi sluđuju, zna se da im je Nole draži i od Vučića, da prne mediji će to da prenesu, a da neće vezano za ovu temu

                                https://www.google.com/amp/s/www.ned...an-uticaj/amp/

                                Lijepo rečeno
                                Da, ali on NIJE pricao o vakcinaciji generalno ili protiv ove posasti, niti je antivakser, vec samo u kontekstu vakcine koja bi se napravila do kraja leta i obaveznog vakcinisanja tenisera do tada. Ogromna razlika i zamena teza.
                                sigpic

                                Pablo Sandoval: A guy can change anything.. his face, his home, his family, his girlfriend, his religion, his God.
                                But there's one thing he can't change... he can't change his passion.

                                Comment

                                Working...
                                X