Announcement

Collapse
No announcement yet.

Filmovi - komentari, utisci,...

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Gone Girl

    Spoiler
    Meni je isto Gone Girl bio totalno tanak i neubedljiv oko izgradnje likova, doslednosti i razvijanja priče. Takođe me je iziritirao balans prvog dela filma, i prenaglašen prelazak na otkrivanje istog, a onda totalni pad uverljivosti pri upoznavanju sa ženom i njenim masterplanom. Kao, u dva navrata pravi savršene mega zločine i smeštaljke bez propusta, a dešava joj se da joj neki random likovi pokupe keš, iako je to bilo providno i morala je biti obazriva posle onog ispadanja zelembaća. O toj istrazi, kući, kamerama, kraju, muževljevoj reakciji i nezainteresovanosti pandura ne treba ni komentarisati jer mi je zaista nejasno kako takav rasplet može ostaviti zadovoljnu publiku. Ako film ne ide u startu na neku filozofiju, misteriju, namerne slagalice i postavljanje pitanja, onda je glupo tumačiti rupe koje deluju velike raspravom van filma, jer ranije ništa nije postavljeno kao apstraktno. O režiji i ostalim tehnikalijama ne bih ni iznosio mišljenja jer me je sam rasplet u klinču sa izgradnjom likova ostavio u nekom whatever-nah raspoloženju. Totalno sam ravnodušan i prema Oskaru, ali ne bih ja tu ništa oskarovao u ovoj prilično kvalitetnoj filmskoj godini i osetiću nekoliko atoma besa ako okrnji nešto od Nightcrawlera i pogotovo Birdmana.

    Comment


    • (2014) THE LITTLE DEATH - Australija



      (2012) ZHIT - Rusija



      (2014) BIG DRIVER - USA ----------------------mala digresija... Obozavam ovu glumicu.

      |





      (2015) BABY - Indija

      >>> Brojim Izbrojao sam sate, minute, sekunde do pogleda na Mourinja u dresu MANCHESTER UNITED-a ! <<<

      Comment


      • ...

        Leviathan (2014)- Rusija



        Odlična ruska drama, spora, koja odiše humorom, pa bih pre rekla satira u kojoj se lako pronađemo, oslikava vrlo slične probleme malog čoveka sa ovih prostora,
        pripadnika radničke klase u svakodnevnoj borbi sa sobom, porodicom, društvom i državom na kraju, odlična gluma, divna fotografija i topla preporuka.
        Film je inače dobitnik mnogih nagrada, između ostalih u Kanu za najbolji scenario, ako i dobitnik Zlatnog Globusa za najbolji strani film, a i ozbiljan kandidat za Oskara.
        Last edited by miloolja; 04-02-15, 18:12.
        sigpic

        Pablo Sandoval: A guy can change anything.. his face, his home, his family, his girlfriend, his religion, his God.
        But there's one thing he can't change... he can't change his passion.

        Comment


        • Birdman (2014)



          Sta se desava kada reditelj izokrene cuvenu izreku velikog dzez muzicara Vintona Marsalisa: "Ne zadovolji se stilom. Trijumfuj u sadrzaju"? Dobije se Birdman.

          Prica govori o starijem glumcu Riganu, najpoznatijem po ulozi superheroja Birdmana iz 90-ih. Tada na vrhuncu svoje karijere Rigan snima nastavke istog filma, obogacuje se ali gubi na umetnickom izrazu. Vremenom njegova karijera bledi i pored svih drugih uloga ostaje upamcen upravo po toj ulozi. Danas, vec odavno unisten licnim demonima, od prevelikog straha da ce njegove ime ostati zaboravljeno adaptira poznatu dramu Rejmonda Karvera na Brodveju.

          Ne znam kako zapoceti ovaj deo o ubedljivo najboljem delu filma, kakav uvod izabrati tako da cu odmah cut to the chase. Film je bezobrazno odlicno snimljen. Ne znam da li je direktor fotografije Emanuel Lubezki imao neki brain damage, da li je bio na nekim teskim drogama, da li ga je neka nepoznata sila zaposela ali sta god bilo film izgleda maestralno. Tu pre svega ne mislim na neko hirurski precizno kadriranje, vec na neprekidni savrsen pokret kamere koja ide u raznim pravcima logicnim i nelogicnim. Voznja, far, kran, od prvog do poslednjeg kadra ludilo kamere ne prestaje.

          Zanimljiva je Injarituova struktura da film gradi bez vidljivih rezova, tako da je ceo film pun sjajno mizansceniranih kadar-scena. Sta to znaci? Znaci da pocne kadar, radnja se razvija, kamera je non stop u pokretu, reza nema i kada se glavna radnja u toj sceni zavrsi kamera se okrene ka nekom objektu u sceni (zavesa, vrata, terasa, nebo...), "nevidljivi" rez se desi i film se nastavlja. Ovo efektno stvara utisak da je ceo film snimljen iz jednog kadra. Takodje Injaritu za stalak ocigledno u svom Meksiku nije cuo, tako da staticnih kadrova nema. Kao sto rekoh, kada pocne film, kamera ne staje ni sekunde i (sa rezervom, jer mi je film jos svez, mozda sam zaboravio neke) uz Enter the Void predstavlja jedan od najboljih i najupecatljivjih modernih filmova kada je fotografija u pitanju.

          Jos jedan veliki + je odlicna preneta zlokobna, skoro kosmarna atmosfera Holivudskog sveta iza scene. Tu su razni likovi sa gomilom svojih tripova, problema, kompleksa, predrasuda, sujeta... Od prve scene napetost glavnog lika u borbi sa sobom kao i okolinom samo raste, ulazimo iz prostorije u prostoriju jakih neonskih osvetljenja (plave, crvene, zelene, zavisno od raspolozenja u tom trenutku). Ako je nekome mozda san da se bavi filmom a pogotovo da uspe u Holivudu, trebalo bi da preskoci ovaj film.

          I ovde stizemo do uvodnog citata. Sta je problem? Pa problem (kod mene) je sto je Injaritu stvorio vizuelnu nirvanu, ali kada se malo zagrebe ispod svih tih ukrasa dolazimo do toga da je ovo jos jedna prica vec vidjena. Ostareli glumac, boreci se sa svojim demonima, koji zeli i slavu i umetnicko priznanje zeli da ucini nesto veliko. Na tom putu on mora da se izbori sa mnogim likovima koji takodje traze neki sopstveni interes, sa bliskim osobama iz njegovog zivota (cerka, bivsa zena, ljubavnica...) ali najvise sa licnim demonima i sopstvenim egom i tim kompleksom Birdmana koji je i lajtmotiv celog filma.

          Razrada likova je na kranje mrsavom nivou. Osim glavnog lika koji se nekako i razvija do kraja (mada bas slabasno), drugi likovi su tu samo da upotpune scenu, da naprave zaplet, da dobace repliku... Ne saznajemo nista o njima, nemaju svoj neki odredjeni put, vise deluju kao zive lutke. Film iako vizuelno sjajan je emotivno prazan. Mozda je to bila i namera reditelja ali cisto sumnjam.

          Za kraj gluma je odlicna, Majkl Kiton blista u glavnoj ulozi i velika bi bila nepravda da ostane bez Oskara, jer je u konkurenciji ubedljivo najozbiljniji. Raduje i povratak Edvarda Nortona (meni dragog glumca), koji takodje ostvaruje odlicnu rolu ali njegova konkurencija je preozbiljna u liku J.K. Simonsa iz Whiplasha.

          Boyhood je sustinska suprotnost ovom filmu. Bez velikog zapleta (ili takoreci bez zapleta uopste), ali emocije, topline i ljudskosti u izobilju.

          Ocekujem da Theory of Everything uzme Oskara za najbolji film, ali licno najbolji film sa cele te liste je, bez premca, Whiplash!
          Last edited by ExEric; 04-02-15, 22:35.
          sigpic

          Comment


          • Originally posted by Tom Lunatik View Post
            Gone Girl

            Spoiler
            Meni je isto Gone Girl bio totalno tanak i neubedljiv oko izgradnje likova, doslednosti i razvijanja priče. Takođe me je iziritirao balans prvog dela filma, i prenaglašen prelazak na otkrivanje istog, a onda totalni pad uverljivosti pri upoznavanju sa ženom i njenim masterplanom. Kao, u dva navrata pravi savršene mega zločine i smeštaljke bez propusta, a dešava joj se da joj neki random likovi pokupe keš, iako je to bilo providno i morala je biti obazriva posle onog ispadanja zelembaća. O toj istrazi, kući, kamerama, kraju, muževljevoj reakciji i nezainteresovanosti pandura ne treba ni komentarisati jer mi je zaista nejasno kako takav rasplet može ostaviti zadovoljnu publiku. Ako film ne ide u startu na neku filozofiju, misteriju, namerne slagalice i postavljanje pitanja, onda je glupo tumačiti rupe koje deluju velike raspravom van filma, jer ranije ništa nije postavljeno kao apstraktno. O režiji i ostalim tehnikalijama ne bih ni iznosio mišljenja jer me je sam rasplet u klinču sa izgradnjom likova ostavio u nekom whatever-nah raspoloženju. Totalno sam ravnodušan i prema Oskaru, ali ne bih ja tu ništa oskarovao u ovoj prilično kvalitetnoj filmskoj godini i osetiću nekoliko atoma besa ako okrnji nešto od Nightcrawlera i pogotovo Birdmana.
            Spoiler
            Manje vise vrlo slicno razmisljamo,ali eto ja sam samo naveo ovaj ocigledni dio dok se slazem sa svime sto si ti naveo i zato sam rekao "dosta rupa"...moram da pogledam jos Birdmana i Nightcrawlera
            Zeljko Malnar-Nocna mora <3


            #the return

            Comment


            • Da ne bih boldovao veci deo Erikovog posta o Birdmanu, lakse je ovako.

              Matori ti si lud, ja kao da sam gledao film po tvom opisu! Alal ti...

              Prekinuo sam POI, zaboravio da jedem, stavio sam film da skidam!

              I da GG, maaahh.. Nije bas sranje ali nije ni previse daleko. Ocekivanja high kad ono.. Ne znam ko bese rekao (Erik verovatno ) : "Ne moze sve da bude Fight club ili Seven". Recenica koja najbolje opisuje ceo film!
              Last edited by l1m4r; 04-02-15, 21:49.
              Originally posted by Vladan
              SAFa niko nije mogao ni jednom da prezivi, Runi je to uradio dva puta. Masivan. Monumentalan. Bivsi. Pozdrav legendo, donesi Evertonu nemoguci san.
              :vinjaksmajli:

              Comment


              • Ja nekako ocekujem najvise od Levijatana Spremam se ovih dana da ga pogledam

                Za Birdmana ne znam sta da ocekujem, ne lezi mi takva tematika, ali opet, Inaritu mi je vrhunski reziser

                Sve u svemu nakupilo se materijala za gledanje, taman, da se drogiram nominovanim filmovima do dodele nagrada
                sigpic

                Comment


                • Mala opaska za Leviathan... nemojte da vas početak obeshrabri i odbije.. nećete se pokajati.
                  sigpic

                  Pablo Sandoval: A guy can change anything.. his face, his home, his family, his girlfriend, his religion, his God.
                  But there's one thing he can't change... he can't change his passion.

                  Comment


                  • Ja ne verujem da mi se ista stvar desava po 2x. Da si Erice postavio post 10 minuta ranije, ne bih pogledao film. Pokidao si sto se opisa tice, rekao ono sto sam i ja osecao posle gledanja, a sto svakako ne bih mogao da srocim kao ti.

                    Rekoh da ga ne bih ni gledao, da sam znao ovo
                    Originally posted by Erik Dekard View Post
                    Razrada likova je na kranje mrsavom nivou. Osim glavnog lika koji se nekako i razvija do kraja (mada bas slabasno), drugi likovi su tu samo da upotpune scenu, da naprave zaplet, da dobace repliku... Ne saznajemo nista o njima, nemaju svoj neki odredjeni put, vise deluju kao zive lutke. Film iako vizuelno sjajan je emotivno prazan. Mozda je to bila i namera reditelja ali cisto sumnjam.
                    Bez toga i/ili makar nekog zanimljivog plota, meni film ne sluzi svrsi.
                    Spoiler
                    Jos jedna stvar koja mi je zasmetala je sto su i oni "label-ovali", za sta i sam Riggan (Keaton) optuzuje kriticara. Tipa ako volite besmislenu akciju, ekspolozije i sl. ne umete da cenite prave vrednosti. Samo sto nam nisu rekli "Ili vam se svidja nas film, ili ste glupi." Takav sam makar ja dojam stekao. Jedna stvar koja mi se dopala je uvid u zivote poznatih glumaca, ili slavnih licnosti, tj. njihove "probleme" koji ih neretko oteraju u grob, rehab klinike i slicno. Imam problem i sa krajem, koji je izgleda otvoren za interpretaciju? Ispravi(te) me ako gresim.


                    Sto se mene tice, ovim je film sjajno sumiran.
                    The movie was well-shot, well-written, well-acted. That's about where it ends.

                    Comment


                    • @p4p1

                      Birdman

                      Spoiler
                      Bas tako, kraj je slobodan za interpretaciju.Jedino pitanje je ko od njih dvoje halucinira(posto je i ona pre imala problema sa narkoticima), mada ne bih se puno bavio time posto to i nije od esencijalnog znacaja.Toliko razlicitih teorija moze da se napravi na osnovu kraja i nijednu ne mozes da pobijes.Klasika, ne postoji pogresno tumacenje i svako drugacije vidjenje stvari je dobrodoslo.U svakom slucaju, Inaritu nam je stvorio iluziju. Dva puta u toku filma se prelazilo iz realnosti u halucinaciju.Meni se bas svideo kraj.Jedino mi se ne svidja sto su Ema i Norton ostavljeni po strani, imam osecaj ko da je film skracen za nekih 15-20 minuta.Mislim da nam otprilike toliko hvali za ova dva lika kako bismo dobili kompletniju sliku i stekli bolji utisak o filmu.

                      Comment


                      • Sto se tice Birdmana, pre neko vece sam ga odgledao sa drugarom .... mrtav umoran i jedva sam cekao da se zavrsi iako nije los film. Ipak treba ga pogledati. Kiton je bio idealan izbor za glavnu musku ulogu i uzece oskara najverovatnije. Interesantna paralala se moze pocvuci sa real life-om Kitona i lika koga glumi. Norton takodje odlican. Ono sto se meni nije svidelo je to sto je pored naizgled zanimljive price i solidnog zapleta film isuvise predvidljiv, tj ladno skontas sta ce gde i kada da se desi, nema sanse da te nesto iznenadi. Sto se tice kadriranja i ako je sjajno opet zna kad-kad da smori. Primer: Nakon dela kada je go isao ulicom, i improvizovao nedugo potom na sceni njegov agent (onaj mali debeli sa teglama) koji je u tom trenutku iza scene dobija poziv i odlazi nekim hodnikom. E onda da bi izbegao takozvane rezove (sto je i Erik napomenuo) kamera snima hodnik kojim je on prosao. I scena tako stoji i stoj ii stoji (pomislis da ti je komp zakucao) i onda vidimo glavnog lika kako "nedugo potom" rofl ...prolazi istim tim hodnikom. Zanimljivo, nema sta, ali dosadno do bola....
                        Na kraju se ispostavi da je unutrasnja borba glavnog protagoniste najinteresantniji deo filma.
                        Malopre sam video Erikov opis i prva pomisao (zahvaljujuci velicini posta) mi je bila: "nije moguce da je nahvalio ovaj film" ... ali nije
                        Last edited by Sandugp; 06-02-15, 10:37.
                        sigpic

                        Always somewhere Miss you where I've been I'll be back to love you again

                        U crnim rupama možeš ludo da se zezaš. Da lebdiš iznad zemlje. Da slušaš rock ´n´ roll.Dozivaš kišu.
                        Ili da mazneš neku lepu ribu. Samo je bezveze kada se probudiš….

                        Comment


                        • Dobar Nightcrawler nema sta...Jake Gyllenhaal odradio sasvim dobar posao

                          Spoiler
                          Umro sam od smijeha kad budala na pocetku filma gleda TV i ugleda njemu smijesnu scenu pa se naglo pocne bolesno smijati
                          Last edited by AK47; 06-02-15, 11:54.
                          Zeljko Malnar-Nocna mora <3


                          #the return

                          Comment


                          • ...

                            Juče počeo 65-ti Berlinale

                            Na festivalu, na kojem će biti prikazan 441 film iz 72 zemlje, u utrci za Zlatog i Srebrenog medveda takmičeće se 19 filmova.

                            Na otvaranju prikazan je film "Nobody Wants the Night"



                            https://www.berlinale.de/en/HomePage.html

                            https://twitter.com/berlinale

                            B92 - 65. Berlinale: Deset filmskih preporuka

                            Spoiler
                            Svaki put se zapanjim kako Nikol Kidman sve manje liči na sebe

                            Last edited by miloolja; 06-02-15, 20:43.
                            sigpic

                            Pablo Sandoval: A guy can change anything.. his face, his home, his family, his girlfriend, his religion, his God.
                            But there's one thing he can't change... he can't change his passion.

                            Comment


                            • Ray Romano otac!


                              There's something wrong with me chemically
                              Something wrong with me inherently
                              The wrong mix in the wrong genes
                              I reached the wrong ends by the wrong means
                              It was the wrong plan
                              In the wrong hands
                              With the wrong theory for the wrong man
                              The wrong lies, on the wrong vibes
                              The wrong questions with the wrong replies

                              Comment


                              • Nightcrawler mi je bas, bas legao. Jaka osmica
                                Akademiju sramota da bude. Jake mozda zasluzio i oskar da dobije, da ne pricam o faking nominaciji...

                                Comment

                                Working...
                                X