Announcement

Collapse
No announcement yet.

Australian open 2019.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Puj moze maksimalno do seta i nista vise, ali ocekujem 3:0 za Novaka uz jedan tezi set.
    Dayman (a-a-ah...)
    Fighter of the Nightman (a-a-ah...)
    Champion of the sun (a-a-ah...)
    You're a master of karate and friendship
    For everyone

    Comment


    • Cicipasu svaka cast, odusevio me igrom i stavom i zelim mu sve najbolje. Ima nade za tenis kad big 3 ode.

      I samo da se osvrnem na ovo sto neki kazu da je momak umislio da moze dobiti Rafu i da je rekao da je skontao kako da ga dobije. On tako nesto nije izjavio.
      Na kzs je rekao "It felt like I was understanding a little bit better what he was doing on the court after that match" (prica za Toronto) i "I feel like I can do something good against him".
      Skroz korektno.

      Evo koga zanima:
      Spoiler

      12:20
      Last edited by icetea; 24-01-19, 12:09.
      -To define is to limit.

      Comment


      • Drunkenstein,

        Da odgovorim ovdje jer se ona tema zatvra.

        Originally posted by Dr. Drunkenstein View Post
        Ima Rafa ovaj ofanzivni paket već dvije sezone, + servis koji nije imao prije ovog AO. U suštini cijela stvar je zasnovana na novom bekendu koji mu je Carlos sa svojim dolaskom implementirao. Mnogo više prolazi cijelim tijelom kroz njega nego ranije, što mu omogućava da generiše više snage, da ga udara ravnije, i da traži nenormalne oštre uglove u dijagonalnim razmjenama. Čak je i riternom sposoban napasti. Pored toga, više ne mora tako često igrati IO i II forhende, koji su ga više trošili. Definitivno bolji ofanzivac nikada nije bio nego što je to danas. A meni je ono njegovo ofanzivno izdanje protiv Stana u finalu RG 2017. nenormalno bilo. Bušio ga je sa svih dijelova terena, iz svih uglova, iz svih oružja.
        1.
        Prije 10 godina je Rafa bio broj 1 i pobijedio je Federera u finalu AO. Nevjerovatno je koliko danas imamo drugog igraca.

        Ni traga od onog smaraca koji dogradjuje igru oko svog fenomenalnog FH. To je potpuno drugi paket. U kojem je FH samo jedan elemenat, doduse najvazniji. Nevjerovano unaprijedjeni servis, gotovo jednako unaprijedjeni BH, sjajno ukompnovana igra na mrezi koja je kod njega uvijek bila odlicna ali iznad svega ofanzivni mentalitet i prvi udarac. Defanzivac i ofanzivac drukcije misle i osjecaju na terenu. Doduse, sa "killer instictom" koji ima, ofanziva mu je prirodna.

        Uz sve to, cijeli paket je besprekorno ukompnovan. Sve ide glatko kao kod Novaka ili Federera u najboljim danima.

        2.
        To nije od 2017. To traje 10 godina. Vec smo 2010. imali bitno ofanzivnijeg Nadala. Novak ga je zaustavio 2011. Zato je Nadal dosao jos mnogo ofanzivniji 2013. Do danas je za mene to bila njegova najbolja godina.

        Kad je vidio da ni to nije dovoljno, dosao je 2017. sa jos boljim ofanzivnim paketom. U Uimldonu prosle godine se pokazalo da nije dovoljno. Ovo je njegov prvi turnir od USO. Znamo sto je radio ta 4 mjeseca. Usavrsavao je svoju ofanzivnu igru i imamo nesto dramaticno novo u odnosu na 2009. hat: hat:


        Originally posted by Dr. Drunkenstein View Post
        Fascinantna mi je činjenica kolika ova trojica monstruma napreduju iz dana u dan, čak i u ovim godinama. Novak dodje poslije pauze i odservira kao Sampras na Wimbledonu. Federer sa 36 godina u meču s Rafom u finalu slema udara nenormalno bekend, nešto što nije mogao nikad u karijeri. Godinama slabe fizički, ali tehnički uspjevaju nadoknaditi svaki centimetar koji izgube u nogama. Ma šta nadoknaditi.

        Brutalan je Rafa. Kakvo ćemo tek finale imati.
        Istina je da su sva trojica drasticno mijenjali igru, ali niko tako kao Rafa! To je za mene jedno od najvecih dostignuca u sportu. Na ovom forumu smo diskutovali sto ce Rafa da radi poslije 2011. Vecina smo bili misljenja da ne moze nista bitno promijeniti. Malo je mogao zamisliti Rafu kao ofanzivca.

        Imam najdblje postovanje prema volji, pameti i radu koji je Rafa ulozio u takvu transformaciju.


        Originally posted by Dr. Drunkenstein View Post
        Uze Francis više gemova nego Grk. Čudo je matchup. Teško da postoji veći hendikep u sportu generalno od jednoručnog bekenda protiv forhend topspina ovog monstruma. Cicijeva sreća je što ga ovaj djavo u njegovom prajmu neće zapasti, kao što je zapao mnoge jednoručne mučenike.
        3.
        Nebitno je koliko je Cicipas uzeo gemova. On je hrabro igrao svoju igru dok nije vidi da nema sansi. Onda je poceo da eksperiomentise. To je ispravno, mora misliti o buducnosti.

        Glavu gore, nema se cega stiditi. Njemu Rafa izrazito ne odgovara, a nece ni Rafa igarti ovako svaki dan. Uz to Rafa je 12 godina stariji. Ako Cicipas bude imao isti sampionski stav na terena kao sto je imao na ovom turniru, pred njim je velika buducnost.

        4.
        Svi naravno mislimo o potencijalnom velikom finalu Novak-Rafa. Licno mislim da je Rafa i tokom meca sa Cicipasom malo mislio na finale. Izmedju svega ostalog bila je to i poruka Novaku! Demonstracija sile.

        I u intervju na kraju se vidjelo da bi jako volio pobjedu Puja. Kad su ga pitali da prokomentarise sutrasnji mec, pretezao je na Pujovu stranu, nije rekao da ce pobijediti naravno. Bilo je tu i pristojnosti ali da je on potpuno samovjeren drukcije bi odgovorio.

        Na slicno pitanje je jucer Novak, vrlo pristojno, odgovorio ali poruka je bila jasna: "Cicipas nema sanse."

        Svejedno, poslije danasnjeg meca, Rafa mora biti favorit. Kladionice su vec odreagovale. Sinoc su davali Novaku 55% sansi a danas Rafi daju 55% sansi. Znaci ocekuju izjednacen mec u kojem ce Rafa uci kao favorit.

        5.
        Sto ce sutra presudjivati?

        *Rafa je u top formi i maksimalno nabrusen. Ako Novak pokaze slabosti, oduvace ga. Dakle, Novak mora da digne formu i to prilicno.

        *Rafa je danas oduvao Cicipasa u prvom redu zato sto je Grk imao totalno neefikasan return. Novak ima daleko bolji return, ali Nadal je popravio servis. Kako ce se Novak nositi sa servisom? To je nepoznata. Na USO je u dva finala, pogotovo onom 2010, return je podbacio.

        *Novak je dobio ono polufinale u Uimbldonu prosle godine u prvom redu zato sto je dobro servirao. Servis na ovom turniru je bitno losiji. Novak ga ne moze u dva dana dovesti do proslogodisnjeg nivoa, ali ga moze popraviti. Da li ga moze dovoljno popraviti?

        *Da li Rafa stvarno vjeruje da moze pobijediti najboljeg Novaka na hardu? Lako je bilo imati protiv Cicipasa 2 vinera na svaku neiznudjenu. Ali Novak bolje returnira, bolje se brani, igra dublje... Tesko da ce imati isti omjer u eventualnom finalu.

        *Od onog finala na USO 2013. Igrali su sedam puta na hardu. Novak vodi 7:0, u setovima 14:0, od toga:
        6:1 - 1 seta
        6:2 - 4 seta
        6:3 - 6 seta
        6:4 - 2 seta
        7:6 - 1 set

        Tri ravnopravna seta ukupno, od toga ni jedan mec sa dva ravnopravna seta.

        *Rafa je imao 9 B/L ili 0.64 BL po setu. Brejknuo 2 puta ili 0.14 puta po setu.

        *Novak je imao 48 B/L ili 3.42 BL po setu. Brejknuo je 22 puta ili 1.57 puta po setu.

        *Novakov indeks dominacije je 1.73. To je prosjek. Komparacije radi, Rafa je imao 1.57 protiv De Minora a 1.76 protiv Tiafa

        Svejedno, Rafa ce biti favorit u nedjelju ako dodje do njihovog meca.

        Comment


        • Neću ništa prognozirati osim da će Novak sutra dobiti 3:0. Nedjeljnom okršaju njega i Nadala uživat ću kao u nijednom njihovom meču do sad, odnosno, s takvim ćejfom ću ga dočekati, a ne sumnjam da će i sam meč ispuniti očekivanja koja svi imamo od njega.

          Samo ću još jednom reći: Potcjenjujete NolA.
          “It's no accident, I think, that tennis uses the language of life. Advantage, service, fault, break, love, the basic elements of tennis are those of everyday existence, because every match is a life in miniature. Points become games become sets become tournaments, and it's all so tightly connected that any point can become the turning point. It reminds me of the way seconds become minutes become hours, and any hour can be our finest. Or darkest. It's our choice.”

          Comment


          • Prle!

            Ja sigurno ne podcjenjujem Novaka. Ti podcjenjujes Nadalovu zelju za pobjedom, za titulom na ovom turniru, za 21-vim slemom. Novak ga je dva puta omeo u kad je bio na putu da prestigne Federera po broju slemova 2011. i 2018. Hoce li biti treca sreca za Nadala?

            Comment


            • Drunkenstein i NI, obojica ste potvrdili da kladionice favorizuju Novaka za finale. Ima meč više i zato su njegove šanse nešto manje od 50%. Ako prođe sutra relativno lagano biće favorit po bukm.

              Comment


              • Originally posted by BojanaBG View Post
                Ahahghaghahag vec ubijen u pojam. Gde je Uros da ga izvredja za ovaj stav.


                Dayman (a-a-ah...)
                Fighter of the Nightman (a-a-ah...)
                Champion of the sun (a-a-ah...)
                You're a master of karate and friendship
                For everyone

                Comment


                • Originally posted by NI View Post
                  Prle!

                  Ja sigurno ne podcjenjujem Novaka. Ti podcjenjujes Nadalovu zelju za pobjedom, za titulom na ovom turniru, za 21-vim slemom. Novak ga je dva puta omeo u kad je bio na putu da prestigne Federera po broju slemova 2011. i 2018. Hoce li biti treca sreca za Nadala?
                  Zadnji put kad sam podcijenio Nadala bilo je 2013. godine. I od tada više nikad.

                  Ne potcjenjujem ga ni ovdje, ali mislim da pojedini segmenti njegove igre nisu dovoljno testirani i da se mogu eksploatisati od strane igrača koji imaju oružja da to urade.

                  Ne kažem da će Novak pobijediti, ne kažem ni da će Rafa. No, smatram da se Noletov nivo igre potcjenjuje i dajem mu nešto veće šanse za pobjedu.

                  Ako pogriješim, neće biti ni prvi ni zadnji put.
                  “It's no accident, I think, that tennis uses the language of life. Advantage, service, fault, break, love, the basic elements of tennis are those of everyday existence, because every match is a life in miniature. Points become games become sets become tournaments, and it's all so tightly connected that any point can become the turning point. It reminds me of the way seconds become minutes become hours, and any hour can be our finest. Or darkest. It's our choice.”

                  Comment


                  • Dobija Djokovic 3-1 to u nedelju,bez mnogo naprezanja.
                    Covjek ima 6-0 u finalima AO,dominira Rafu na betonu vec godinama,ima nenormalno samopouzdanje protiv njega.
                    A takodje u odlicnoj je formi,sta god ko odje pricao.
                    Ovaj set sam dao Nadalu zato sto je svjez,sto ce da zapne kao konj,ali vise od toga nece dobiti.

                    Comment


                    • Originally posted by notorious View Post
                      Drunkenstein i NI, obojica ste potvrdili da kladionice favorizuju Novaka za finale. Ima meč više i zato su njegove šanse nešto manje od 50%. Ako prođe sutra relativno lagano biće favorit po bukm.
                      Noto,
                      Nismo potvrdili da je Novak favorit, iako si pravilno primijetio nepreciznost.

                      Prvo, stvari se mijenjaju. Inicijalno poslije meca je Rafi davano 54.5%. Sad mu daju 51.7%. To je tipicno. Ljudi se zalete, pa onda malo razmisle.

                      Ako se uzme u obzir korekcija koju ti pominjes, stvari stoje ovako.

                      Mec Nadal-Novak:
                      50.9% Nadal
                      49.1% Novak

                      Mec Nadal-Puj
                      97.2 % Nadal
                      2.8% Puj

                      Novakove sanse su skocile 8% poslije meca sa Nishikorijem i pale istih 8% poslije danasnjeg meca.

                      Comment


                      • NI,

                        Originally posted by NI View Post

                        1.
                        Prije 10 godina je Rafa bio broj 1 i pobijedio je Federera u finalu AO. Nevjerovatno je koliko danas imamo drugog igraca.

                        Ni traga od onog smaraca koji dogradjuje igru oko svog fenomenalnog FH. To je potpuno drugi paket. U kojem je FH samo jedan elemenat, doduse najvazniji. Nevjerovano unaprijedjeni servis, gotovo jednako unaprijedjeni BH, sjajno ukompnovana igra na mrezi koja je kod njega uvijek bila odlicna ali iznad svega ofanzivni mentalitet i prvi udarac. Defanzivac i ofanzivac drukcije misle i osjecaju na terenu. Doduse, sa "killer instictom" koji ima, ofanziva mu je prirodna.

                        Uz sve to, cijeli paket je besprekorno ukompnovan. Sve ide glatko kao kod Novaka ili Federera u najboljim danima.
                        Dvije su potpuno različite verzije tenisera u pitanju.

                        Prva verzija je besprijekorna fizička zvijer koja je u stanju igrati istim tempom 6 sati sa fenomenalnim laso forhendom i neugodnim slajs servisom, te fantastičan defanzivac kojeg je skoro pa nemoguće probiti. Elementi igre koji su bili dovoljni da se sa trona skine veliki Švajcarac, što je na početku Rafine karijere i bila glavna zamisao.

                        Druga verzija je teniser koji ima kompletan ofanzivni skillset, koji razmišlja na jedan potpuni drugačiji način nego što je to radio prije 10 godina. Fizički je za nijansu slabiji, za pola koraka sporiji, i stepen oporavka poslije mečeva mu je manji. Bez obzira na to, druga verzija je bolji teniser od prve. I za to mu kapa do poda.

                        Originally posted by NI View Post

                        2.
                        To nije od 2017. To traje 10 godina. Vec smo 2010. imali bitno ofanzivnijeg Nadala. Novak ga je zaustavio 2011. Zato je Nadal dosao jos mnogo ofanzivniji 2013. Do danas je za mene to bila njegova najbolja godina.

                        Kad je vidio da ni to nije dovoljno, dosao je 2017. sa jos boljim ofanzivnim paketom. U Uimldonu prosle godine se pokazalo da nije dovoljno. Ovo je njegov prvi turnir od USO. Znamo sto je radio ta 4 mjeseca. Usavrsavao je svoju ofanzivnu igru i imamo nesto dramaticno novo u odnosu na 2009. hat: hat:
                        U suštini, neosporivo je da je Rafa unaprijeđivao svoju ofanzivnu igru mic po mic zadnjih 10 godina. Ali, ako bih morao da podijelim sve što je on napravio u pogledu ofanzivne igre u 2 velike ere koje i same imaju svoje manje dijelove, sa 2 najvažnija razloga, to bih uradio ovako:

                        1. razlog je Novak Đoković. Period nakon 2011. i silnih poraza gdje Rafa nije uspjevao nametnuti nikakvu kontrolu u relijima uslijed nedostatka ofanzivnih rješenja. Tada smo dobili forhend paralelu kao najvažniju novinu uslijed odgovora Djokoviću. I to je dalo rezultat u naredne 3 godine. Matchup se itekako izjednačio a Rafa se mnogo više pitao u njihovim mečevima.

                        2. razlog je razmišljanje na budućnost, odnosno produžetak karijere. I to je period od 2017. koji još uvijek traje. Rafa je bio mrtav 2015. i većim dijelom 2016. Trošio se previše i njegovo tijelo nije moglo iznijeti tenis koji je on igrao. Doveo je Moju za trenera, koji je akcenat momentalno postavio ka ofanzivnijem mentalitetu, ka skraćivanju poena i pronalaženju što jednostavnijih rješenja.

                        Nadal je i sam shvatio da on s godinama više ne može kopati i igrati ono što je igrao prije 5 ili 10 godina te da bi mu kraj bio veoma brzo ako bi nastavio igrati isto. Naravno, da bi Mojine zamisli mogao sprovesti u djelo, on je tehnički morao napredovati. I tu je počelo sve. Prvo bekend, pa forhend kojeg mnogo češće poklapa, pogotovo na brzim podlogama, a sada smo dobili i novi motion kod servisa.


                        Originally posted by NI View Post

                        3.
                        Nebitno je koliko je Cicipas uzeo gemova. On je hrabro igrao svoju igru dok nije vidi da nema sansi. Onda je poceo da eksperiomentise. To je ispravno, mora misliti o buducnosti.

                        Glavu gore, nema se cega stiditi. Njemu Rafa izrazito ne odgovara, a nece ni Rafa igarti ovako svaki dan. Uz to Rafa je 12 godina stariji. Ako Cicipas bude imao isti sampionski stav na terena kao sto je imao na ovom turniru, pred njim je velika buducnost.
                        Bez dileme Grk ima veliku budućnost. Rijetki su mladi igrači koji su već sada pokazali šampionsku glavu kao što je to pokazao Cicipas na ovom turniru. Borna mi jedini pada na pamet.

                        Što se tiče potencijalnog finala, ja ne smijem ništa prognozirati. Mnogo je pitanja na koje niko od nas ne može precizno odgovoriti. Ono što je jasno, je to da će obojica ući odmorni, našpanovani, i spremni za još jedan historijski klasik, osim ako Pouille sutra ne iscijedi Novaka, a u to ne vjerujem.
                        Last edited by Dr. Drunkenstein; 24-01-19, 13:33.

                        Comment


                        • NI, jako dobar post.

                          Rafa je u svojoj karijeri imao 4 velika progresa tj promjene u igri da ih tako nazovem.
                          Prvi je bio 2008, drugi je bio djelomicno 2009 i djelomicno 2010, treci je bio dijelom 2012 pa nastavljen u 2013 zbog povrede, i cetvrti je bio 2017.
                          Svaki od njih mu je donio uspjeh i nijedan ga nije razocarao.
                          Godine 2008 je osvojio WB poslje 2 poraza u finalima, 2009 i 2010 osvaja prva dva slema na HC-u poslje dosta ispadanja u ranijim kolima.
                          U 2012 i 2013 rijesava enigmu zvana Novak DJokovic.
                          Ovaj napredak iz 2017 je vise opste prakse koji ce mu pomoci da produzi karijeru.

                          Sto se tice tih zadnjih meceva na HC-u izmedju njih dvojica mislim da to nije relevantno puno.

                          Rafa je u periodu od druge polovine 2014 pa sve do 2017 bio u velikom ku*cu. U tom intervalu je izgubio ja mislim 6 ili 7 meceva od Novaka zaredom, cak i na sljaci je gubio po 2:0.
                          Odgledo sam svaki od tih 7 meceva i mislim da je Rafa bio kompetitivan u svega 3 ili 4 seta ukupno, ostalo je bilo glat izgubljeno i bilo je ispod svakog nivoa top 15 igraca, kamo li nivoa Rafe.
                          Tu je bilo dosta malih povredica,problema sa stomakom, crijevima, apenditisom, zglobovima, problema sa samopouzdanjem isl...sve ono od cega se Rafa vracao ali nije uspjevao da nadje formu jer su ti problemi dolazili jedan za drugim, taman se jednog rijesi dodje drugi i jako cesto je bespotrebno dolazio na megdan Novaku.

                          Novak je u svojoj krizi od prosle godine svega 2 puta dosao na megdan Rafi, Rafa je njemu 7.
                          Znaci ja ne pricam o Novaku iz 2011 i tim porazima, nemam nikakvih problema sa tim, Rafa je bio u jako dobroj formi ali je Novak bio u zenitu peaka. Da je bilo tu 15-0 zaredom za Novaka ja ne bih rekao slova, ali ti mecevi 2014 - 2017 su u najmanju ruku neadekvatni za bilo kakvo poredjenje.
                          Last edited by topspinforehand; 24-01-19, 13:35.
                          - 19 Grand Slams titles (84 titles)
                          - Most titles won on a single GS, Masters and ATP 500 (12 RG, 11 MC, 11 Barcelona)
                          - Winning 1 slam for 10 years in row (2005-2014)
                          - Clay slam (2010), Summer slam (2013), 2x Channel slams (2008,2010)
                          - Slams on 3 different surfaces in single year (2010), 2 slams on each surface
                          - The highest winning ratio on single surface (clay - 92%)
                          - Positive Grand Slam H2H with all big rivals
                          - Single and double gold medal winner (2008, 2016)

                          Comment


                          • Originally posted by Prle! View Post
                            Zadnji put kad sam podcijenio Nadala bilo je 2013. godine. I od tada više nikad.

                            Ne potcjenjujem ga ni ovdje, ali mislim da pojedini segmenti njegove igre nisu dovoljno testirani i da se mogu eksploatisati od strane igrača koji imaju oružja da to urade.

                            Ne kažem da će Novak pobijediti, ne kažem ni da će Rafa. No, smatram da se Noletov nivo igre potcjenjuje i dajem mu nešto veće šanse za pobjedu.

                            Ako pogriješim, neće biti ni prvi ni zadnji put.
                            Duboko u dusi podcjenjujes Nadala. Imas i razloga za to. Brojevi u njihvim mecevima na hardu u zadnjih 5 godina govore mnogo. Pridaje se veliki znacaj danasnjem mecu. Uz sve ostalo, junosa Cicipas se opasno precijenio. Nije pukao, ali ne zna on sto su top Nadal, Federer ili Djokovic. Poceo je takticki da eksperimentise. Nije on mjera Nadalovog tenisa. Nisu to bili ni raniji protivnici.

                            I ja bih mislio kao ti da emotivno ne pamtim 4 meca. Finale RG 2012, polufinale RG 2013, polufinale Montreala 2013. i finale USO 2013. Sva cetiri puta sam mislio da Novak treba da dobije. I danas, mislim da je trebao da dobije sva to 4 meca. Mozda nije RG 2013. jer je vreo dan igrao posebnu ulogu. Montreal 2013. nisam gledao direknto i nisam vjerovao kad sam vidio rezultat. Mislio sam da je greska. Odlicno se sjecam kad je Mekinro sredinom 3. seta u finalu USO 2013 rekao: "Ovo je sedmi gem koji Rafa nije imao pravo da dobije." Dakle sedmi gem koji je Rafa "ukrao".

                            Svojom voljom, zeljom za pobjedom, sampionskim mentalitetom Rafa zna da "krade" gemove. Da bi Novak sprijecio "kradju", mora da bude bitno bolji nego u dosadasnjim kolima. Treba da digne formu.

                            Doduse, nije sve tako crno. Na AO 2012. je Novak sprijecio "kradju". U Uimbldon prosle godine je Novak bio taj koji je skoro pa "ukrao". Nije to bilo izrazito, ali svaki poznavalac tenisa se morao kalditi da ce Rafa dobiti TB treceg seta i peti set.

                            Comment


                            • Sve ste lepo objasnili i u večini se slažem. Ali pored tih progresa Nadal je imao i dosta padova koji su uglavnom bili prouzrokovani Novakovom igrom. Moje pitanje zašto je Nadal svaki poraz od Novaka pravdao povredom,u nekoliko navrata ga nije bilo po nekoliko meseci pa se opet vraćao, a ne time da je Novak bolji teniser od njega, poslednja takva situacije je Wimblndon 2018. Da li je to stvar psihe, kompleksa ili nečeg trećeg ko zna..
                              Last edited by Dekson; 24-01-19, 13:54.
                              Lako je uvek pogadjati u centar ako imaš ljude da crtaju krugove oko njega

                              Comment


                              • Originally posted by Dekson View Post
                                Sve ste lepo objasnili i u večini se slažem. Ali pored tih progresa Nadal je imao i dosta padova koji su uglavnom bili prouzrokovani Novakovom igrom. Moje pitanje zašto je Nadal svaki poraz od Novaka pravdao povredom,u nekoliko navrata ga nije bilo po nekoliko meseci pa se opet vraćao, a ne time da je Novak bolji teniser od njega, poslednja takva situacije je Wimblndon 2018. Da li je to stvar psihe, kompleksa ili nečeg trećeg ko zna..
                                Nadal pravdao poraze od Novaka povredama? Pogotovo ove velike poraze u 4-5 setova na zavrsnicama GS-turnira? (namjerno ovo navodim jer je bilo par meceva koje je Rafa protiv Novaka igrao polurovit i gubio, isto kao sto je i Novak 2 meca prije WB-a izgubio od Rafe)
                                Pa Rafa je u knjizi iz 2008 rekao da ce Novak biti najopasniji teniser u buducnosti, to tad niko nije znao...

                                NE kontam o cemu pricas.
                                Svaki poraz od Novaka je na Rafu uticao da se poboljsa, a svaka pauza je dosla zbog povrede a ne da bi opravdao nekom nesto
                                - 19 Grand Slams titles (84 titles)
                                - Most titles won on a single GS, Masters and ATP 500 (12 RG, 11 MC, 11 Barcelona)
                                - Winning 1 slam for 10 years in row (2005-2014)
                                - Clay slam (2010), Summer slam (2013), 2x Channel slams (2008,2010)
                                - Slams on 3 different surfaces in single year (2010), 2 slams on each surface
                                - The highest winning ratio on single surface (clay - 92%)
                                - Positive Grand Slam H2H with all big rivals
                                - Single and double gold medal winner (2008, 2016)

                                Comment

                                Working...
                                X