Announcement

Collapse
No announcement yet.

Res publica (tema o politici i ekonomiji)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Stvarno je sramotno sta se radi po Spaniji...

    Comment


    • Nestvarna represija, no nista neobicno za Madrid, Franko all over again.
      sigpic

      Comment


      • TVE pustala crtane jutros u doba najveceg haosa, ovi gori od Sjeverne Koreje
        Former Barcelona midfielder Xavi Hernandez said what is happening in Catalonia is “an embarrassment”, and called for the Spanish state to let Catalans vote in peace.
        Pike i Pujol glasali i traze demokratiju.
        sigpic

        Comment


        • Dobro rece jedan lik na britanskom forumu, cudi me da koriste gumene metke, pravi su efikasniji, ipak se radi o Madridu







          Sokantne scene i sokantno ponasanje zemlje koja se fali demokratijom i da je dio Zapadne Evrope. Stizu osude sa svih strana, ipak najveci paradoks je sto mozda ne bi ni izgubili Kataloniju, ali sad su je definitivno izgubili. Raste podrska separatista iz sata u sat.

          Izvjestavanje u Portugalu maltene da ne postoji oko ovoga, jer njihovu televiziju drzi spanska kompanija. Bas uzas jedan i dokaz da su ti koji promovisu demokratiju i ljudska prava ustvari najgori i najveci licemjeri.

          sigpic

          Comment


          • "Sokantne scene i sokantno ponasanje zemlje koja se fali demokratijom i da je dio Zapadne Evrope. Stizu osude sa svih strana, ipak najveci paradoks je sto mozda ne bi ni izgubili Kataloniju, ali sad su je definitivno izgubili. Raste podrska separatista iz sata u sat".



            Stvarno ocajna taktika Rajoya i vlade. Imali su velike sanse da se izglasa ne, mislim da je bilo 54-46 za ne otprilike(zaboravio sam ali znam da su imali nekoliko procenata razlike), ali 80-90% gradjana je zelelo referendum, sada su separatisti dobili podrsku i ovih neodlucnih, plus ovi sto su za ostanak, verovatno nece izlaziti u toj meri jer ocekuju da ce policija resiti to, a ovi sto su za otcepljenje ce tek sada iz inata izaci. Mozda bude i 65-35 ili vise ako se listici ipak prebroje.
            Last edited by colchonero; 01-10-17, 12:46.

            Comment


            • "Ljudi koji utvrde da su njihova birališta zatvorena, treba da znaju da će moći da glasaju bilo gde", rekao je portparol katalonske vlade Hordi Turulj na konferenciji za novinare.

              Katalonska vlada saopštila je i da, pošto je veći deo biračkog materijala zaplenjen, glasači mogu da iskoriste birački listić koji su sami odštampali kod kuće, prenosi Rojters.



              Koliko prostora za manipulacije na obe strane. Ovo je apsolutno nerazumljivo.

              Comment


              • Kad se osamostale Katalonija i Baskija ima li jos koja spanska autonomna oblast koja bi mogla da se izdvoji?

                Comment


                • Sramno ponašanje Španije, izborite se braćo za nezavisnost.

                  Comment


                  • Ja mislim da Andaluzija treba isto da se osamostali,to stanovnistvo tamo je u ogromnom procentu arapskog tj.mavarskog porijekla koje je pokrsteno u 15 vijeku na uzasan i sraman nacin,oni definitivno treba da se izdvoje iz te uzasne tvorevine zvane Spanija za koju znamo sta je uradila starim juznoamerickim civilizacijama i mnogim drugima,sto se grbo rodi ni vrijeme ne ispravi,tako je do dan danas.Fasisti.

                    Comment


                    • Kakva bre Andaluzija. Ova je klasicna zamena teza. Pa Mavari su ti koji su napali, a ne obrnuto. Oni su zauzeli to podrucje 711. i drzali vekovima kao deo svog carstva, tada se Andaluzija zvala Al Andaluz pa su je Hriscani vratili. Slicno kao sto su i Turci zauzeli ovo podrucje na nekoliko vekova, pa posle i Austrougari. To je isto kao da kazes u Srbiji je stanovnistvo turskog porekla, zato sto su Turci bili ovde vekovima.
                      Last edited by colchonero; 01-10-17, 13:44.

                      Comment


                      • Originally posted by madrid View Post
                        Kakva bre Andaluzija. Kakva je ova zamena teza. Pa Mavari su zauzeli to podrucje i drzali vekovima kao deo svog carstva, tada se Andaluzija zvala Al Andaluz pa su je Hriscani vratili. Slicno kao sto su i Turci zauzeli ovo podrucje na nekoliko vekova, pa posle i Austrougari.
                        Da li je na prostoru Al Andaluza bilo ljudi koji su lojalni tadasnjoj novopecenoj kraljevini Spaniji?Kao sto je bio slucaj kod oslobadjanja teritorija danasnje Srbije i CG gdje je vecinsko stanovnistvo bilo pravoslavno,koje se borilo za svoje oslobodjenje?Teritorija Andaluzije je potpala pod arapski uticaj u 7 vijeku i narednih 8 vijekova,u 7 vijeku Spanci nisu ni postojali,postojali su Vizigoti i ostaci romanskog stanovnista.Za samostalnost Andaluzije sam se salio to je naravno nemoguce u ovom trenutku.Pitanje sta ce bit i sa ovom Katalonijom.
                        Last edited by E1_PG; 01-10-17, 13:49.

                        Comment


                        • Ne znam za 8. vek napamet priznajem, morao bih da gledam na interentu 2 sata kakva je bila situacija kod naroda tada, a mrzi me trenutno iskreno. Ali danas bas u Andaluziji zive Kastiljanci kao i u 2 Kastilje. Oni su jedni od stubova. Nisu kao Katalonci ili Baski. Od tih starih naroda(tako se zovu i regije) postoje jos Asturijanci Galisijci?(Gallegos) Extremadurci(Extremenos), Aragonci, kasnije se kruna ujedinila, oni su svi manje vise Kastiljanci i nema tog narodnog identiteta kao kod Katalonaca i Baska. Videcemo sta ce biti u ostatku dana.



                          Doduse ono sto znam(pretpostvljam) da sigurno ni tadasnje romansko stanovnistvo pocetkom 7. veka nije bilo za Mavare.
                          Last edited by colchonero; 01-10-17, 13:58.

                          Comment


                          • Pike i Xavi glasali za nezavisnost,citao sam njihove izjave i vidi se da su veliki nacionalisti,cudi me da su igrali sa onolikom emocijom za Spaniju.

                            Comment


                            • Moraju se izboriti Katalonci protiv fašizma. Danas očekujem paklenu atmosferu na utakmici Barselone.

                              Comment


                              • Pitanje je da li ce biti utakmice po svemu sudeci. Las Palmas ce imati spanske zastave na dresovima, Barsa kako stvari stoje nece izaci, FS Spanije nije suspendovao utakmicu.

                                Pitanje je sta ce biti. Ovo je klasicno mesanje politike u sport sa obe strane, ali opet vrlo je specificna situacija.

                                Kapije Kamp Noua su jos uvek zatvorene.
                                Last edited by colchonero; 01-10-17, 14:15.

                                Comment

                                Working...
                                X