Announcement

Collapse
No announcement yet.

Res publica (tema o politici i ekonomiji)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Ves View Post
    Jezik je neutralno sredstvo komunikacije. Kultura se tiče određenog prostora a ne naroda, tradicija takođe.
    Znači nacije ne postoje, svi smo mi isti?

    Comment


    • Ova tema polako postaje pricaonica 2

      Comment


      • Pa zato sto se na pricaonici ovo pisalo(i ekonomija i Tramp) zato su nam i rekli da napravimo novu temu. Ovde se pise o ekonomiji i politici, a u pricaonici su to neke "lakse" teme. Ja smatram da je ovo komplikovanija tema i da je bolje ovde da bude nego u pricaonici. Mnogi ljudi tamo ne zele ovo da citaju, a ovde ne ulaze.
        Last edited by colchonero; 12-09-17, 17:24.

        Comment


        • Originally posted by madrid View Post
          Pa zato sto se na pricaonici ovo pisalo(i ekonomija i Tramp) zato su nam i rekli da napravimo novu temu. Ovde se pise o ekonomiji i politici, a u pricaonici su to neke "lakse" teme. Ja smatram da je ovo komplikovanija tema i da je bolje ovde da bude nego u pricaonici. Mnogi ljudi tamo ne zele ovo da citaju, a ovde ne ulaze.
          Onda bi tema trebala da se zove Teska rec, a Pobeda moze da bude Vucicevic

          Comment


          • Originally posted by Победа View Post
            Znači nacije ne postoje, svi smo mi isti?
            Nacije ne postoje, da, ali ta informacija je na nivou opšteg obrazovanja. Neko ih naziva i vještačkim tvorevinama, al tu je to, fiktivne su svakako. Ono što ljude takođe zbunjuje jeste činjenica da termini " narod " i " nacija " nisu sinonimi, tj. imaju različito značenje. E sad, da ne bih ovdje zatrpavao temu linkovima i citatima, slobodno guglaj.
            " I really like Arsenal. But you, do you like Arsenal? Or just Arsenal with trophies? "

            Comment


            • Originally posted by Победа View Post
              Znači nacije ne postoje, svi smo mi isti?
              Nacije i narodi nisu isto. Nacija je politicka kategorija.
              Everyone is entitled to his own opinion, but not to his own facts. - Daniel Patrick Moynihan

              Comment


              • Originally posted by Princoni View Post
                Onda bi tema trebala da se zove Teska rec, a Pobeda moze da bude Vucicevic

                +1000

                Comment


                • Originally posted by taliesin View Post
                  Nacije i narodi nisu isto. Nacija je politicka kategorija.
                  Tako je. No svejedno, Ves očigledno zastupa neku vrstu multikulturalizma jer smo po njemu svi isti i ne postoje razlike.

                  Možda i jeste tako, u principu svi smo ljudi, ali trenutno čovek nije spreman na to. U jednoj zemlji to ne može da uspe, ljudi se po prirodi dele i idu tamo gde osećaju da pripadaju.
                  Last edited by Победа; 12-09-17, 18:22.

                  Comment


                  • Originally posted by taliesin View Post
                    Nacije i narodi nisu isto. Nacija je politicka kategorija.
                    De nam objasni izbore u Norveskoj, ako ti nije mrsko.
                    sigpic
                    "IF YOU CAN MEET WITH TRIUMPH AND DISASTER
                    AND TREAT THOSE TWO IMPOSTORS JUST THE SAME"

                    Comment


                    • Originally posted by Победа View Post
                      Tako je. No svejedno, Ves očigledno zasputa neku vrstu multikulturalizma jer smo po njemu svi isti i ne postoje razlike.

                      Možda i jeste tako, u principu svi smo ljudi, ali trenutno čovek nije spreman na to. U jednoj zemlji to ne može da uspe, ljudi se po prirodi dele i idu tamo gde osećaju da pripadaju.
                      To i jeste i nije tacno. Svi smo mi isti kao vrsta ali medju svima nama individualno postoje razlike. Ono sto je vazno istaci je da su nase individualne razlike neuporedivo vece i kompleksnije od razlika koje proizlaze iz tih sekundarnih podela na narode, nacije, rase, religijsku pripadnost i druge linije podela. Aristotel je to odavno razresio na svoj prepoznatljivo aforistican nacin kad je napisao (parafraziram jer me mrzi sad da trazim tacnu izreku) "jedina razlika koju ja vidim i mogu da klasifikujem je razlika izmedju coveka i Coveka (misleci na covecanstvo kao vrstu), sve ostalo izmedju toga su samo podele". Dakle, u bioloskom smislu, koji nas najpreciznije svrstava i definise kao vrstu u odnosu na druge vrste, mi po njegovom misljenju jesmo isti jer je maksimum nasih bioloskih razlika neuporedivo manji od bilo koje razlike koju imamo u odnosu na bilo koju drugu vrstu.

                      Nauka ima tu brutalnost u razracunavanju sa mitovima, manipulacijama, zabludama i partikularnim interesima ovog ili onog tipa koji uglavnom generisu sve te interne podele unutar ljudske vrste. A sve podele su nista drugo do to sto sam nabrojao, nenaucne, mitoloske, manipulativne i pragmaticne (u najgorem znacenju te reci) alatke koje sluze da stvore privid razlika i u glavama odredjenih grupa ljudi odrze iluziju superiornosti u odnosu na druge samim prisustvom u odredjenoj grupi koja sebe smatra superiornom. To je, naravno, budalastina ali je vrlo zavodljiva budalastina za koju ce se zalepiti svako ko nije sposoban da licnim angazmanom i kvalitetom odskoci od svoje sredine pa mu treba suplement za licne nedostatke.
                      Everyone is entitled to his own opinion, but not to his own facts. - Daniel Patrick Moynihan

                      Comment


                      • Originally posted by Победа View Post
                        Tako je. No svejedno, Ves očigledno zastupa neku vrstu multikulturalizma jer smo po njemu svi isti i ne postoje razlike.

                        Možda i jeste tako, u principu svi smo ljudi, ali trenutno čovek nije spreman na to. U jednoj zemlji to ne može da uspe, ljudi se po prirodi dele i idu tamo gde osećaju da pripadaju.
                        Zapravo suprotno. Ljudi se svakako dijele, tj. manipuliše se njihovim podjelama, ali nikako po prirodi. Ljudi bi se po prirodi dijelili prema empatiji, iskustvu i interesovanjima. I naravno da su spremni na to. Drugari, napustite sve ono što ste odabrali da branite a nije vam blisko kao što vam je npr. bliska vaša porodica. Život je mnogo ljepši.
                        Last edited by Ves; 12-09-17, 22:14.
                        " I really like Arsenal. But you, do you like Arsenal? Or just Arsenal with trophies? "

                        Comment


                        • Originally posted by taliesin View Post
                          To i jeste i nije tacno. Svi smo mi isti kao vrsta ali medju svima nama individualno postoje razlike. Ono sto je vazno istaci je da su nase individualne razlike neuporedivo vece i kompleksnije od razlika koje proizlaze iz tih sekundarnih podela na narode, nacije, rase, religijsku pripadnost i druge linije podela. Aristotel je to odavno razresio na svoj prepoznatljivo aforistican nacin kad je napisao (parafraziram jer me mrzi sad da trazim tacnu izreku) "jedina razlika koju ja vidim i mogu da klasifikujem je razlika izmedju coveka i Coveka (misleci na covecanstvo kao vrstu), sve ostalo izmedju toga su samo podele". Dakle, u bioloskom smislu, koji nas najpreciznije svrstava i definise kao vrstu u odnosu na druge vrste, mi po njegovom misljenju jesmo isti jer je maksimum nasih bioloskih razlika neuporedivo manji od bilo koje razlike koju imamo u odnosu na bilo koju drugu vrstu.

                          Nauka ima tu brutalnost u razracunavanju sa mitovima, manipulacijama, zabludama i partikularnim interesima ovog ili onog tipa koji uglavnom generisu sve te interne podele unutar ljudske vrste. A sve podele su nista drugo do to sto sam nabrojao, nenaucne, mitoloske, manipulativne i pragmaticne (u najgorem znacenju te reci) alatke koje sluze da stvore privid razlika i u glavama odredjenih grupa ljudi odrze iluziju superiornosti u odnosu na druge samim prisustvom u odredjenoj grupi koja sebe smatra superiornom. To je, naravno, budalastina ali je vrlo zavodljiva budalastina za koju ce se zalepiti svako ko nije sposoban da licnim angazmanom i kvalitetom odskoci od svoje sredine pa mu treba suplement za licne nedostatke.
                          Slažem se skoro sa svime. Samo ovo što si na kraju pisao je sve češća pojava danas, barem u našem društvu.

                          Originally posted by Ves View Post
                          Zapravo suprotno. Ljudi se svakako dijele, tj. manipuliše se njihovim podjelama, ali nikako po prirodi. Ljudi bi se po prirodi dijelili prema ematiji, iskustvu i interesovanjima. I naravno da su spremni na to. Drugari, napustite sve ono što ste odabrali da branite a nije vam blisko kao što vam je npr. bliska vaša porodica. Život je mnogo ljepši.
                          Mogao bih dosta o ovome, ali ne u ovom trenutku, nikako. Relativno se slažem s ovom drugom rečenicom. Možda neki drugi put o ovome, sada odoh da se spremam za basket i LŠ.

                          Comment


                          • Originally posted by Победа View Post
                            Slažem se skoro sa svime. Samo ovo što si na kraju pisao je sve češća pojava danas, barem u našem društvu.
                            Nije sve cesca, uvek je toga bilo, samo sada zbog mocnih sredstava komunikacije operisemo s vecim brojem informacija pa nam se mnoge stvari cine cescim i vecim nego sto su bile jer znamo vise o njima. To jest, znamo kad se dese, nije nuzno da znamo vise o njima ako smo svesni njihovog prisustva. I nije to samo u nasem drustvu, svuda je tako.
                            Everyone is entitled to his own opinion, but not to his own facts. - Daniel Patrick Moynihan

                            Comment


                            • Hundreds of JPMorgan traders quietly dumping BTC right now.

                              Ako ko ima ovoga, nek se rijesi istog momenta. Tankovat ce relativno brzo.

                              Nije nemoguce da ce banke uvesti svoju kriptovalutu.
                              sigpic
                              "IF YOU CAN MEET WITH TRIUMPH AND DISASTER
                              AND TREAT THOSE TWO IMPOSTORS JUST THE SAME"

                              Comment


                              • Najveći komičar poslije Džordža Karlina govori o Trampu.


                                " I really like Arsenal. But you, do you like Arsenal? Or just Arsenal with trophies? "

                                Comment

                                Working...
                                X