Announcement

Collapse
No announcement yet.

Pričaonica

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Princoni View Post
    U cemu egal ? Elokventniji je od obojice zajedno, a uz to sva njihova argumentacija se svela u postavljanju pitanja umislivsi valjda da je debata intervju u kojem su oni novinarke koje postavljaju pitanja, u izvlacenju reci iz konteksta, kao i ucestalom ponaljanju da covek nema pojma, a vodeci se time da ako ponove nesto u paru po sto puta, da to moze zadobiti oblik istine kod citalaca
    Spoiler
    Originally posted by maliajnstajn View Post
    Ovdje ljudi skoro na dnevnoj bazi osporavaju ekonomiju kao nauku i sad ja da napisem analizu Norveske ekonomije po mom misljenju i sta ce se desiti, to bi se osporavalo na sve nacine, na kraju bi mi se reklo da sam student. Nema problema, student sam, nad kojim se izivljava profesor i ne mogu da polozim jedan predmet koji je kompjuter zamjenio.

    Al hajde napisat cu vam o toj mitskoj ekonomiji Norveske:

    1. Njihova ekonomija je zavisna od globalne prodaje nafte, 60% njihove trgovine je nafta. Cijena nafte je katastrofalna, OPEC je u kurcu, Trump pametno spusta cijenu nafte sa eksplatacijom americke nafte, kao i drugih oblika energije. Cijena nafte ce pasti jos vise.
    2. https://www.lundin-petroleum.com/Doc..._present_e.pdf
    Ovaj projekat je glavni pokazatelj koliko niske cijene nafte ce da nastete Norveskoj ekonomiji. Nalaziste nafte ovdje, je najvece nalaziste u Norveskoj, oko 2-3 milijarde barela nafte. Konstrukcija ce trebati 17k ljudi na 3 godine, i jos 54 covjeka za narednih 50 godina. Ovaj naftovod ce biti 25% ukupne proizvodnje nafte. Da bi ovaj projekat samo 'break-even' potrebno je da se barel prodaje po $70. (https://www.bloomberg.com/news/artic...-chief-says-3-) Takodjer jedna perspektiva za ove 3 mlrd barela nafte nalazista, Amerika godisnje trosi 7mlrd barela nafte.

    3. Drugi proizvod koji najvise izvoze je riba. Imali su nedavno najnizi suficit u trgovini ribe u zadnjih 15ak godina.

    4. Sljedeca stvar je generalno smanjena trgovina:



    Suficit trgovine, je dozvoljavao Norveskoj da finansira welfare state, kao i neke od najvisocijih plata u svijetu, sa najkracom radnom sedmicom u svijetu. Takodjer kad je bio boom cijena nafte, norveska Kruna je bila premocna, ali kako je trgovina opala, a novac prakticno bacen, valuta je oslabila.

    5. Uzasna monetarna politika sa kamatnim stopama.



    Ovaj graf govori mnogo. Ekonomij stagnira, a novac je besplatan prakticno. Inflacija divlja, a nema naznaka da ce kamatne stope ici gore, a morat ce ici gore. Da bi odrzali valutu, kompetentnom, morali su poceti da podizu pare iz fonda u kojem su stedjeli.

    http://www.reuters.com/article/us-no...-idUSKCN0W52JR

    Fond ima 20 godina novca u sebi, ako uzmemo da trziste nece biti 'volatile'.

    Takodjer Norveska je prodala 2004. sve svoje rezerve zlata.

    http://globalgoldnews.com/2014/02/11...gold-holdings/

    6. Drzavna potrosnja

    Imaju najmanji budzetski suficit u zadnjih 10 godina. Takodjer populacija im se povecava i trosi se mnogo novca, a ako dodje do ukidanja benefita socijalne drzave, narod ce se pobuniti i imat ce problema, jer niko ne voli da mu se benefit smanjuje.



    7. Cijene nekretnina



    Ovo je bubble. Dizanje kamatnih stopa i imaju istu situaciju kao Amerika 2007. Iako u prosjeku svako domacinstvo ima oko $170k ustedjevine, Norveska je jedna od najzaduzenijih drzava na svijetu kada je u pitanju licni dug i taj dug najvise otpada na kupovine kuca, a trziste nekretnina je bubble.



    Takodjer plate su pale u odnosu na dolar.




    Sta ce se desiti u nastavku:

    Norveska ima izbor, ili da ostavi kamatne stope nisko i sacuva trziste nekretnina da ne eksplodira, ili da digne kamatne stope, unisti trziste nekretnina i spasi norvesku Krunu.

    Zasto je problem niska norveska Kruna? Jer visoko inteligentni ljudi zele da rade za visoku platu i da mogu da idu i putuju svijetom. Ako plate pocnu padati u odnosu na ostatak svijeta, najbolji talenti ce ici tamo gdje su plate najvisocije, a Norveska se takmici sa Amerikom, Njemackom itd.

    Ako Kruna padne, pada i standard zivota, a posto nema naznake da ce dici kamatne stope, najbolja investicija je zlato i dionice vezane za trgovinu, jer ce niska stopa razmjene Krune, uciniti da dodje do porasta trgovine.


    Interviju bio.
    sigpic
    "IF YOU CAN MEET WITH TRIUMPH AND DISASTER
    AND TREAT THOSE TWO IMPOSTORS JUST THE SAME"

    Comment


    • Pobeda je taj koji samo postavlja pitanja. Aki isto vrda da odgovori, ali izneo je i neke ekonomske podatke/zaključke na koje Tailesin nije mogao da odgovori, pa ih zato smatram egal. Jeste elokventniji, ali i jedan i druga strana su nipodaštavale protivnike, što i nije baš odlika elokvencije

      Inače, već sam počeo sa lobiranjem kod Teše
      Твоја победа ће бити уколико свако од нас задржи део добродушности коју си безусловно делио са свима нама кроз свако твоје писање.
      До поновног сусрета, твој Швабо

      mala H2H 2018/19
      suicide
      2019
      velika H2H 2019/20

      Comment


      • Inace prva recenica onog mog posta, naravno da se obistinila.
        sigpic
        "IF YOU CAN MEET WITH TRIUMPH AND DISASTER
        AND TREAT THOSE TWO IMPOSTORS JUST THE SAME"

        Comment


        • Originally posted by Princoni View Post
          U cemu egal ? Elokventniji je od obojice zajedno, a uz to sva njihova argumentacija se svela u postavljanju pitanja umislivsi valjda da je debata intervju u kojem su oni novinarke koje postavljaju pitanja, u izvlacenju reci iz konteksta, kao i ucestalom ponaljanju da covek nema pojma, a vodeci se time da ako ponove nesto u paru po sto puta, da to moze zadobiti oblik istine kod citalaca
          Jedino mogu da zaključim da ne znaš ništa što se tiče ekonomije ako misliš da je on izdominirao. Jedino što je on radio je ismevao sagovornika i nipodaštavao tudja misljenja.

          Comment


          • Originally posted by Nerealan View Post
            Pobeda je taj koji samo postavlja pitanja. Aki isto vrda da odgovori, ali izneo je i neke ekonomske podatke/zaključke na koje Tailesin nije mogao da odgovori, pa ih zato smatram egal. Jeste elokventniji, ali i jedan i druga strana su nipodaštavale protivnike, što i nije baš odlika elokvencije

            Inače, već sam počeo sa lobiranjem kod Teše
            Vrda dašta , al zato na svoja traži odgovore i po nekoliko puta, pa kad mu napokon neko odgovori, onda on postavi sledeće.

            Last edited by Ves; 02-09-17, 15:22.
            " I really like Arsenal. But you, do you like Arsenal? Or just Arsenal with trophies? "

            Comment


            • Prica se da je to bio epski duel, Taliesin kao Ser Vilfrid Roberts, Aki kao Brogan Mur
              sigpic

              Comment


              • Još žene po brijačnicama prepričavaju kakav je to duel bio.
                DALE 1992-2020
                NIKAD ZABORAVLJEN

                Comment


                • Originally posted by maliajnstajn View Post
                  Ma kapne on svasta, super je on fakat. Ali poenta nije ovdje amidza, vec cisto stvar da je covjek otisao tamo, zivi ekstra i ostat ce tamo da zivi jer mu je bolje nego ovdje.

                  Po čemu bolje? Ima pare koje nema kada da potroši...A da li je srećan? Izem ti zakav kapitalizam

                  Originally posted by Победа View Post
                  Ja bih pitao nešto socijaliste ovog foruma.

                  Da li kada sačuvate određenu svotu novca, odete i kupite Ajfon/Samsung/PS3/PS4/kompjuter/kola itd. ili taj novac donirate siromašnima, bolnicama, direktno pomognete nekoj školi?
                  O humanosti se ne priča niti se time treba hvaliti...Ali pošto već pitaš...imam jednu porodicu koju pomažem-u smislu sve što treba za dete imaju od mene...I to je sve što ću reći na tu temu...
                  Ali to nije pitanje komunizma, socijalizma ili kapitalizma. Pitanje je svesti i društvene odgovornosti , humanosti...

                  Originally posted by Lord Gangarić View Post
                  Pre bih rekao da ste samo ti,Princ i miloolja primetili. A i ne čudi me da je samo vas troje primetilo
                  I ja sam primetila da je imao bolje argumente ili ih je bolje "upakovao"...
                  Šampioni se ne stvaraju u teretanama. Šampioni se stvaraju od nečega što imaju duboko u sebi- želju, viziju i san. M.Ali
                  Ko sme taj može.Ko ne zna za strah taj ide napred.
                  "When the crowd is chanting Roger I hear Novak."

                  Comment


                  • Originally posted by Marija81 View Post
                    Po čemu bolje? Ima pare koje nema kada da potroši...A da li je srećan? Izem ti zakav kapitalizam
                    Ljudi zaboravljaju da kapitalista zaposljava ljude. Koliko je ljudi sretno zbog toga sto je kapitalista imao ideju da zaradi pare i zbog toga je zaposlio barem jednu osobu i ucinio nju sretnom.
                    sigpic
                    "IF YOU CAN MEET WITH TRIUMPH AND DISASTER
                    AND TREAT THOSE TWO IMPOSTORS JUST THE SAME"

                    Comment


                    • Originally posted by maliajnstajn View Post
                      Ljudi zaboravljaju da kapitalista zaposljava ljude. Koliko je ljudi sretno zbog toga sto je kapitalista imao ideju da zaradi pare i zbog toga je zaposlio barem jednu osobu i ucinio nju sretnom.
                      U kapitalizmu je kapitalisti jedino bitno da kapitalista bude srećan...ostali su samo sredstvo da se do toga dođe...
                      Šampioni se ne stvaraju u teretanama. Šampioni se stvaraju od nečega što imaju duboko u sebi- želju, viziju i san. M.Ali
                      Ko sme taj može.Ko ne zna za strah taj ide napred.
                      "When the crowd is chanting Roger I hear Novak."

                      Comment


                      • Maroo, pa ti si legenda a ti prijatelju što čitaš sa njenog profila, blago tebi
                        Твоја победа ће бити уколико свако од нас задржи део добродушности коју си безусловно делио са свима нама кроз свако твоје писање.
                        До поновног сусрета, твој Швабо

                        mala H2H 2018/19
                        suicide
                        2019
                        velika H2H 2019/20

                        Comment


                        • Originally posted by Marija81 View Post
                          O humanosti se ne priča niti se time treba hvaliti...Ali pošto već pitaš...imam jednu porodicu koju pomažem-u smislu sve što treba za dete imaju od mene...I to je sve što ću reći na tu temu... Ali to nije pitanje komunizma, socijalizma ili kapitalizma. Pitanje je svesti i društvene odgovornosti , humanosti...
                          Upravo. Ja volontiram u Crvenom Krstu već 15 godina i, kad ga već spominjem, principi tog pokreta su mi univerzalniji od načela bilo koje religije, sistema bilo koje ideologije. Al što da mu napišem takav odgovor? Otkrivamo nešto o sebi osobi koja već ima zacrtanu poentu, a koja je, uzgred rečeno, obeshrabrujuća! Svaki odgovor koji tu poentu ne potvrđuje, a ponajviše onaj koji bi mu začepio usta kad bi ga uistinu prihvatio, on će zapravo samo izignorisati i nastavit po svom.
                          " I really like Arsenal. But you, do you like Arsenal? Or just Arsenal with trophies? "

                          Comment


                          • Kapitalista gleda da plati sto manje, jer je to poenta biznisa, da sto vise zaradi. A onda ti prodaje pricu kao i prica kod nas koja je prodata : "cuti bar imas posao". E sad sto ne znas ni sam kako prezivljavas sa tim poslom i sto ne znas kad ces da poludis, nema veze, bitno da si zaposlen.

                            Comment


                            • Originally posted by Nerealan View Post
                              Pobeda je taj koji samo postavlja pitanja. Aki isto vrda da odgovori, ali izneo je i neke ekonomske podatke/zaključke na koje Tailesin nije mogao da odgovori, pa ih zato smatram egal. Jeste elokventniji, ali i jedan i druga strana su nipodaštavale protivnike, što i nije baš odlika elokvencije

                              Inače, već sam počeo sa lobiranjem kod Teše
                              Ja nisam video na sta nije mogao da odgovori, ali sam video njegov prvi post posle kojeg su dvojica forumasa konstatovala da covek nema pojma, pa kada su usla sa njim u diskusiju iz iste su vrlo brzo izasli sa zaljenjem da ih nipodistava

                              Originally posted by Победа View Post
                              Jedino mogu da zaključim da ne znaš ništa što se tiče ekonomije ako misliš da je on izdominirao. Jedino što je on radio je ismevao sagovornika i nipodaštavao tudja misljenja.
                              Ma mozes ti i o meni reci da nemam pojma o ekonomiji , iako je moje elementarno poznavanje ekonomije ocenjeno sa najvisim ocenama od strane ljudi koji imaju najvisa zvanja u toj oblasti. Mene iskreno ne dotice da mi neki student, forumas ili sta vec to kaze, jer jednostavno nije kvalifikovan ne samo moje znanje da ocenjuje, nego bilo cije znanje. Takvi nekvalifikovani ljudi mogu druge da ocenjuju samo u svojoj glavi kao plod fikcije i da to iznesu na nekom forumu ili gde vec na internetu.

                              Comment


                              • Kakvo je nevreme sad bilo u Šapcu
                                sigpic

                                #PRAVDA ZA BRAĆU

                                Comment

                                Working...
                                X