Announcement

Collapse
No announcement yet.

Pričaonica

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Seoski Terminator View Post
    Ulaze se u nesto sto nema cenu. Pa samim tim nece ni para ponestati kad ulazes u svaku svoju generaciju koja treba da nastavi dalje razvijanje i odrzavanje drustva. A i imas taliesinov odg.


    @ taliesin, uvek mozes ti malo vise da napises, uvek vredno citanja.
    Ma, ta prica o propadanju Skandinavije je najobicnije komedijasenje iz ugla i perspektive balkanskih provincijskih vukojebina. To je taj nas balkanski gen, do 20. godine zivota procitamo "Druzinu Pere Kvrzice" i par naslova na Vikipediji i odmah znamo i sta je svet, sta ce biti, kako i kada ce propasti i da je ravna ploca malo ispupcena po sredini jer nam se tu teflon na tiganju malo nadigao. Problem vecine tih libertarijanskih teorija je u tome sto propagiraju sebicnost verujuci da se ona nikada nece pretvoriti u gramzivost. Sto rece Grinspen kad su ga pitali sta bi s onom velikom bankarskom krizom pre nekoliko godina - nismo ocekivali da ce banke biti toliko gramzive. Ma nemoj. Bazirao si ceo sistem na eksploataciji i onda se cudis sto je onaj koji eksploatise gramziv, kao da se to nikada ranije nije desavalo.

    Skandinavske zemlje naravno da nece propasti jer je njihova socijalna zastita pokrivena realnim prihodima, ne ulazu oni u socijalnu zastitu ono sto nemaju. Naravno da skole i nastavna sredstva nisu besplatni jer zgrade neko mora da napravi, ljudi koji tamo rade moraju da budu placeni, sve sto se u skolu unese mora da se napravi ili kupi a to sve kosta. Taj hrvatski novinar koji je napisao da je skolstvo besplatno je zapravo isti onaj koji to skolstvo placa kroz poreze. Medjutim, sustina nije uopste u tome, ono sto je bitno je kakav proizvod dobijas za to sto platis, a u Skandinaviji je taj proizvod, bar kad je javno obrazovanje u pitanju, na granici savrsenstva u odnosu na bilo sta sto smo videli u istoriji obrazovanja. I tu itekako postoji onaj sistem povratne sprege koji je toliko drag libertarijancima, stanovnici Svedske ili Norveske su vrlo zainteresovani da ucestvuju u raspodeli drustvenog bogatstva iz sebicnih razloga, prosto zbog toga sto dobijaju vrhunski proizvod za svoja ulaganja. Skandinavija dokazuje da profit nije apsolutni motivator ljudskog ponasanja i da novac nije jedini razlog naseg postojanja i ambicije. Zato ga (novca) valjda i toliko imaju. Pre ce svi drugi propasti nego sto ce oni propasti.

    A zasto ce poslednji propasti ako dodje do toga opisacu ti jednim primerom. Pre desetak godina kad je cena nafte znacajno i naglo skocila na svetskom trzistu u Norveskoj, koja ima velike kolicine nafte, je doslo do ogromnih viskova jer su akcije norveskih kompanija naglo skocile i priliv je bio neocekivano visok. Nasavsi se u toj situaciji norveske vlasti su razmatrale nekoliko opcija kako da raspodele taj visak i dosle su do zakljucka da su dve opcije najpozeljnije, jedna da se za 50% linearno povecaju primanja zaposlenima u javnom sektoru (plate u javnom sektoru su nize nego u privatnom) a druga da se novac upumpa u sektor socijalnih davanja. Napravili su ogromnu anketu medju pripadnicima javnog sektora buduci da se o njihovim platama radilo i 82% anketiranih se odlucilo za drugu opciju. Drugim recima, 82% zaposlenih u javnom sektoru je odbilo da im plata bude povecana za 50% bukvalno preko noci. Kad sam pitao mog prijatelja koji je rodman (sef administracije, uz gradonacelnika najveca funkcija u lokalnoj samoupravi i najveca profesionalna) u jednoj od norveskih opstina otkud to, odgovorio mi je - meni drzava ne treba dok sam u najboljim godinama i mogu da radim i zaradim, trebace mi kad to ne budem vise mogao. U SAD, prestonici konzumerizma te pare bi na bonuse podelili CEO-i velikih kompanija uz partiju golfa a ostali bi dobili kitu rosnog cveca.

    Toliko o njihovoj potencijalnoj propasti. Oni vec sada imaju razradjene scenarije za buducih 30 godina za svaki realni alternativni scenario buducnosti i sposobni su da se prilagode svakoj mogucoj situaciji, osim ako ova budaletina od Trampa ne uvede svet u globalnu katastrofu pa nas sve zajebe. To je ozbiljan, promisljen i skroman svet odgovoran i prema sebi i prema drugima jer jako dobro razume da te dve odgovornosti ne iskljucuju jedna drugu. A to, kao sto si i sam primetio, im uglavnom dolazi iz superiornog obrazovanja, koje nije superiorno zbog toga sto ima najskuplje besplatne krede i flomastere vec zbog vrednosti koje afirmise medju svojim stanovnistvom.
    Last edited by taliesin; 30-08-17, 18:22.
    Everyone is entitled to his own opinion, but not to his own facts. - Daniel Patrick Moynihan

    Comment


    • Ja Aki ako se lepo secam a rekao bih da me secanje za ovo sluzi sasvim dobro, ti si napisao da ce Trump da pomiri njih za max godinu dana ili tako nesto.

      Prva stvar, pre druge stvari, kako si dosao ti do toga da ce za 30 godina Norveska da ima ogromne probleme?

      Comment


      • Aki koliko poznajes ekonomiju CG,interesuje me do kad ce traje ovo blagostanje i da li je to odrzivo,ili i nama kao Norveskoj predvidjas raspad ekonomije za 30 godina?

        Comment


        • @ Taliesin (da ti sad ne citiram ceo post)

          Hvala prvo na odgovoru. Moj najbolji drugar radi u Bgu kod Norvezanina i bio je skorije u Oslu kod sefa. Ja se ne salim kad kazem da je njihov muzej bolje organizovan i ocuvan od ove kvazi zemlje. On je imao tonu slika i snimaka iz muzeja, gde sam ja zarad nemanja bolje reci bio apsolutno odusevljen. Kad je tek krenuo da mi prica kako se kao ljudi ponasaju i tretiraju sve sto imaju, ti ljudi ima da poginu za to sto imaju. Kaze on meni, imaju na severu, na granici sa Rusima, gde ima haos ribe, oni su sve to lepo isplanirali da nikada ni slucajno ne dovedu kolicinu ribe u niske brojke. Uvek ima, ali uvek ce i biti. Naravno tu su samo neki stubovi koji su kao granice, i naravno drug pita gazdinog sina da li su prelazili u ruske vode (jbg, moramo mi ), nije mu ni na pamet palo.

          Imaju kod Osla ogromno jezero koje ima neku mini ogradu oko (kao i da nemaju), i ta voda im sluzi za pice i NEMA cuvara! Naravno, nikome ne pada da se kupa tu (jeste zabranjeno al niko ne cuva), niti da ista baci, jer je to voda za pice! To su takve sitnice, a tako velike stvari opet.

          Sve sredjeno, niko ne zuri, sve ogranizovano. Jednostavno ljudi imaju vise nego dovoljno za zivot, i ne idu u alavost, ako sad zaradjuje 5 000e, da juri 10, pa 20, pa tako u nedogled.


          Naravno, vec uveliko razmislja da ode da zivi tamo, mozda cak prvo ode u Svajcarsku, jer opasno placaju programere, ali mislim da ce sve u svemu da zavrsi u Norveskoj, apsolutno je odusevljen svime. Njihov fakultet? I slike kad mi je poslao njihove neke biblioteke?! Apsolutno mi je vilica pala.

          Ekstremno drzava pazi sta uvozi, ako nije po njihovim standardima hrana, vracaju, nista ih ne zanima, jednostavno su postavili standarde i drze ih se. Jos kad mi je pokazao da imaju kao zakljucane bicikle i ako sam ga lepo razumeo, samo se plati karticom i otkljuca se, odvezes se gde treba i parkiras na toj "stanici". (ali za ovo zadnje me ne drzi za rec).

          Sve u svemu, veoma fino mesto za zivot i gde bih vise nego rado voleo da moje dete raste, u normalnom okruzenju. A i rece mi da studenti apsolutno imaju ogroman popust na sve, jer jednostavno racunaju da on/ona sada studira i tome je posvecen/a. I sve ce uraditi da im omoguce da se fokusiraju samo na ucenje i usavrsavanje, da posle toga mogu da rade, zarade i doprinesu nekim osnovnim i normalnim stvarima u svojoj drzavi.

          Jedini problem su ovi migranti, kaze mi drug ima ih puno, vec koriste njihov sistem da dobijaju pare i nista ne rade i da gde god ih ima, prave djubre i bez nekog postovanja orema Norveskoj i njenim ljudima, al to je ono sto je on video, sem toga, apsolutno sve pozitivno.

          Comment


          • Originally posted by Seoski Terminator View Post
            Pisao je Aki i da ce Trump da pomiri Palestinu i Israel, prema tome, ne znaci to nista samo zato sto je Aki napisao, pa cak ni oko ekonomije, on samo studira tu ekonomiju i zna nesto vise od prosecnog coveka, nije Bog niti genije, mozda ti imas tu grandioznu sliku prema Aki-u al mi neki i nemamo.

            Naravno da ce para biti, znaju ljudi sta funkcionise i kako i zasto funkcionise jer ulazu u svoje ljude, najdragoceniji resurs.
            Pa šta ako je pisao? Ja sam kritikovao Trampa ovde od početka njegovog mandata zbog spoljne politike, bombardovanja Sirije i još nekih stvari i tu se ne slažem s njim.

            Slažemo se isključivo oko ekonomije i eventualno nekih tema. Iako sebe smatram i dalje laikom što se tiče ekonomije, pokušavam da zaključujem isključivo na osnovu logike.

            Ako si spreman normalno da raspravljaš, super. Taliesin nije i njega ne konstatujem. Ne može jedini argument da ti bude da sam ja opčinjen Akijem i da će biti para. Pojasni malo to.

            Comment


            • Da, verujem da za naseg coveka Norveska izgleda impresivno. Ja idem cesto gore i uvek nesto novo vidim sto me impresionira. U poslednje vreme, moram da priznam, manje uzivam u onome sto su ljudi napravili a vise u norveskoj prirodi koja je zaprepascujuce lepa. Zajebana drzava po svakom osnovu.

              Ovo za imigrante je uglavnom tacno ali ima malo i preterivanja posto ni Norveska nije imuna na rasizam kod mnogih ljudi. Tesko ide sa njihovom integracijom, mnogo se lakse privikavaju na privilegije nego na odgovornosti.
              Everyone is entitled to his own opinion, but not to his own facts. - Daniel Patrick Moynihan

              Comment


              • Svedjanke su isto zgodne,bas je fina zemlja ta Svedska i klima je dobra nije uopste tako hladno kao sto neki misle.Za Norvezanke ne znam ali mislim da je to dosta slicno,za mog oca koji se dosta druzio sa Norvezanima kroz posao oni su najbolji ljudi u Evropi,za razliku od Britanaca koje smatra prepotentnim smecem iako ja ne volim to generalizovanje.
                Last edited by E1_PG; 30-08-17, 18:52.

                Comment


                • Originally posted by Победа View Post
                  Ako si spreman normalno da raspravljaš, super. Taliesin nije i njega ne konstatujem.
                  Evo se rasplakah od tuge i bola. Propusticu genijalne teorije o procentima zena koje ovo ili ono, kuku meni.
                  Everyone is entitled to his own opinion, but not to his own facts. - Daniel Patrick Moynihan

                  Comment


                  • Eh, da. Terminatore, nisam video to jezero i sumnjam da postoji, tesko da ce dopustiti da u gradu bude otvorena povrsina sa vodom za pice, ako nista drugo onda iz bezbednosnih razloga. Zato je voda u vodovodu perfektnog kvaliteta i piju je svi normalno. Ovde u Beogradu nisam popio casu vode sa cesme u zivotu.
                    Everyone is entitled to his own opinion, but not to his own facts. - Daniel Patrick Moynihan

                    Comment


                    • Originally posted by taliesin View Post
                      Da, verujem da za naseg coveka Norveska izgleda impresivno. Ja idem cesto gore i uvek nesto novo vidim sto me impresionira. U poslednje vreme, moram da priznam, manje uzivam u onome sto su ljudi napravili a vise u norveskoj prirodi koja je zaprepascujuce lepa. Zajebana drzava po svakom osnovu.

                      Ovo za imigrante je uglavnom tacno ali ima malo i preterivanja posto ni Norveska nije imuna na rasizam kod mnogih ljudi. Tesko ide sa njihovom integracijom, mnogo se lakse privikavaju na privilegije nego na odgovornosti.


                      Da, priroda. Rece mi da su veoma vezani za prirodu i da ekstremno je cuvaju. Kao i da generalno su nacija koja ili trci ili vozi bajs minimum. Po njegovoj prici od neke dve nedelje koje je tamo proveo, ono sto sam ja dobio je impresija da oni traze izbalansiran nacin zivota, sto se meni veoma svidja, ekstremno volim i prirodu pa mi i to pogoduje. Pogotovo posle burnijih detinjastih i tinejdzerskih godina, kako odrastam (mentalno) sve vise idem ka nekom balansiranom zivotu.

                      Taliesin jeste spreman, samo je problem sto ti njegovu "aroganciju" ili ego u recenici, dve si konstatovao, i tako si samo jednu stranu gledao (ja bar tako vidim), ali nije ni bitno, i onako napisah vise no sto trebam, nisam njegov advokat.


                      A za pare, imas prirodne resurse i imas ljude. Ljudi su ti tu kljucni, a ti ako pametno svaku generaciju ucis i ne punis im glave glupostima, ima da odrastu u zrele ljude sa odredjenim skill setom koji ce dalje nastaviti rad gde god i sta god. Ako imas znanja, tako ces unaprediti svoju drzavu, da li pametnim ulaganjem onog sto vec imas, da li stvaranjem novih tehnologija koje ce nesto uprostiti i doneti bolje rezultate nego predhodna metoda i mozes da eksportujes u druge drzave, itd itd. Ovo je vise samo prica, jer ekonomiju ja ne umem, pa da ti ne pricam sad sarene lazi. Ali je jedno jasno, da kad imas los sistem, ili jos gore nikakav sistem, onda svaka sledeca generacija ce biti sve gora i gora, i onda das glas za asfaltiranje puta ili sendvic. Sta god da imas, moras pameno da ulazes, a najpametnije ulaganje je u svoje gradjane, koji treba da odrastu i posle naslede obaveze u svojim drzavama od njihovih roditelja i da napreduju, ovde je bezi snalazi se kako znas i umes. Nije dzabe istina kod nas "samo da komsiji crkne krava", toga tamo nema, i iz tog razloga ce im uvek biti okej (relativno na ostatak sveta).


                      EDIT: Videcu da mi drug posalje sliku tog jezera, pa saljem.

                      Comment


                      • Originally posted by miloolja View Post
                        Sansa je bila i prosla.

                        tt sa A5 u inat Mi6
                        Da ne citiram ceo post...
                        Jako lepo i ispravno si uspela da dvadeset godina sažmeš u dve reči...
                        Šampioni se ne stvaraju u teretanama. Šampioni se stvaraju od nečega što imaju duboko u sebi- želju, viziju i san. M.Ali
                        Ko sme taj može.Ko ne zna za strah taj ide napred.
                        "When the crowd is chanting Roger I hear Novak."

                        Comment


                        • Originally posted by taliesin View Post
                          Eh, da. Terminatore, nisam video to jezero i sumnjam da postoji, tesko da ce dopustiti da u gradu bude otvorena povrsina sa vodom za pice, ako nista drugo onda iz bezbednosnih razloga. Zato je voda u vodovodu perfektnog kvaliteta i piju je svi normalno. Ovde u Beogradu nisam popio casu vode sa cesme u zivotu.
                          I ja sam cuo da im je voda strasna.Da ne znas mozda posto vidim da dobro poznajes tamosnju situacija kolika je potraznja tamo za gradjevinskim inzenjerima.

                          Comment


                          • Ja zaboravio da odgovorim Mari od nereda koji ste napravili.

                            Shvatio sam da sam omasio jednu deceniju i mislio da je Margaret ranije rodjena pa mi je propala sala kad sam napisao da je stavila majku na avataru, Mariji broj u niku predstavlja broj godina. Da je sest godina razlika veca, moglo bi i da prodje.

                            Comment


                            • Sve im je strasno, zato i paradajz ne jedu tamo, nema ukus, pa kad dodju kod nas, ubijaju se od paradajza.

                              Comment


                              • Originally posted by Ricma View Post
                                Ja zaboravio da odgovorim Mari od nereda koji ste napravili.

                                Shvatio sam da sam omasio jednu deceniju i mislio da je Margaret ranije rodjena pa mi je propala sala kad sam napisao da je stavila majku na avataru, Mariji broj u niku predstavlja broj godina. Da je sest godina razlika veca, moglo bi i da prodje.
                                Sreća što me teško uvrediti

                                Šalim se...samo opušteno
                                Šampioni se ne stvaraju u teretanama. Šampioni se stvaraju od nečega što imaju duboko u sebi- želju, viziju i san. M.Ali
                                Ko sme taj može.Ko ne zna za strah taj ide napred.
                                "When the crowd is chanting Roger I hear Novak."

                                Comment

                                Working...
                                X