Announcement

Collapse
No announcement yet.

Pričaonica

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by maliajnstajn View Post


    Broj 2 ekonomista ikada rodjen.

    Broj 1 je Adam Smith, a broj 3 je Milton Friedman.

    Nedavno sam raspravljao o socijalizmu kada je rijec o jednakosti.

    Recimo kapitalizam ce ti dati veliku kolicinu slobode, koja ce dovesti do velike kolicine jednakosti.

    Socijalizam ce ti dati mega jednakost, odnosno svi cemo bit jednako jadni, ali cemo predati skoro svu nasu slobodu u ruke drzave.
    Sva trojica su genijalni. Svu trojicu sam učio iz istorije političke teorije, tako da verujem da manje znam od tebe, ali samo se idiot može zalagati za socijalizam i jednakost. Naravno i Džon Lok i još par mislilaca su uticali na mene.

    Jeste jednakost, ali u siromaštvu. A država sem što treba da postavi pravila igre i da ih očuva, kao i bezbednost države, javni poredak, nema druge svrhe. Država samo upropasti stvari. Ja je ne gledam kao entitet za sebe, tipa SRBIJA mora napredovati? Ko je Srbija? Ljudi koji žive u njoj? Žive kako? Uglavnom jadno i bedno bez srednje klase. Ko je kriv? Država. Država postoji radi nas, a ne mi radi države.

    Prepoznam zagovornika socijalizma i komunizma na kilometar, isto kao i pojedine libertarijance u Srb. I jedni i drugi nažalost nemaju hleba da jedu. Jedni traže preraspodelu, drugi se guraju u ekipu. Srbija i ostale Ex-Yu zemlje su propast i tu nema šta da se traži.

    Srbija štedi po nalogu zbog platnog bilansa i vraćanja kreditnih tranši ili kako god... Ali u istoj toj Srbiji nema mesta za privatnu inicijativu. Logično, iako mi ekonomija nije jača strana, štednjom se ne stvara nikakva dobit. Otvaranjem novih preduzeća, biznisa, svakako se privreda razvija, a to sada nije moguće. Izgleda je bolje štedeti, nego lečiti i podsticati rast i razvoj. Ali dobro, opštepoznat koncept MMF-a.

    Mene najviše nerviraju te globalne političke institucije koje su samo nazovi ekonomske. Politički instrumenti velikih sila. Ali svakako da ne možemo upirati prstom samo na njih.

    Kako kaže Branislav Lečić u Profesionalcu ... "Prirodi je trebalo milion godina da od majmuna napravi čoveka, a komunizmu samo 50 da od čoveka ponovo napravi majmuna!"
    Last edited by Cassius Clay; 02-08-17, 16:30.

    Comment


    • Potpisao Trump sankcije Rusiji.

      Nije htio, ali je morao. Veto bi bilo oboren sa super vecinom u Kongresu.

      Rusija je dobila sankcije, na osnovu lazi. Sprema se armagedon u americkoj politici u narednih godinu dana, kada se otkrije da je Rusko hakovanje bila laz.
      sigpic
      "IF YOU CAN MEET WITH TRIUMPH AND DISASTER
      AND TREAT THOSE TWO IMPOSTORS JUST THE SAME"

      Comment


      • U razlicitim ekonomskim ciklusima stednja je pozeljna. Kada je cijena novca vrlo visoka, tada se stedi, a kada je cijena novca niska, tada se ulaze.

        Prva i osnovna stvar koju zemlje Ex YU treba da odbace jeste politika EU. Zamisli pridruze se Srbija i Bosna u EU, prva stvar koja ce se desiti da ce 30% radno sposobne populacije da ode u bolje uslove, jer nema barijera, a nama niko nece htjeti doci, jer smo retardirani.

        Ono sto drzave ex Yu treba da urade, jeste da privatizuju sva svoja trzista, smanje velicine birokratije i podstaknu razvoj i investicije sa niskim porezima i poreznim kreditima za investicije.
        sigpic
        "IF YOU CAN MEET WITH TRIUMPH AND DISASTER
        AND TREAT THOSE TWO IMPOSTORS JUST THE SAME"

        Comment


        • Баш сам имао расправу пре неки дан с девојком која живи и гласа у Америци, а из Србије је. Гласала је за Сендерса и Џил Стејн. Када сам се упутио у мало дубљу дискусију, главни аргумент јој је био да богати морају више пореза да плаћају јер ето, реко Берни. И тако доста глупости је причала, хвалила Обаму, а није знала за податак да је задужио државу више него сви остали председници заједно.

          Уроше, у Србији је створена та атмосфера да је капитализам крив за све као и приватизације. Ено имаш оног Малагурског на фејсбуку који везе нема с економијом и за све му је крив капитализам, а он доста утиче на мишљење људи који прате његову страницу.

          Comment


          • Omiljena buzz word nasim socijalnim demokratama je NEOLIBERALIZAM i da je zloban.

            Prije svega oni pojma nemaju sta je neoliberalizam i da se neoliberalizam nikada nije praktikovao, igdje.

            Kad kaze neko neoliberalizam, meni se dlake na glavi podignu. Toliko ignorantno i neobrazovano da nije realno.

            Mi zivimo u post socijalizmu, gdje je jako tesko oteti ljudima drzavne benefite. Navikli su da zive na slicnim prihodima svi, ali gjde su mogli otici na odmor? Samo u Ex YU. O Italiji i Francuskoj se sanjalo na odmor da se ide, a Amerika se mrzila.

            Kako ubit socijalistu u pojam u 2 koraka:

            1. Da li vjerujes svojoj drzavi da ce uraditi kako treba posao u ovom momentu? Odgovor je NE u 95% slucajeva.
            2. Ako ne vjerujes drzavi, zasto zelis da das jos vise para drzavi i povecas joj moc? ...
            sigpic
            "IF YOU CAN MEET WITH TRIUMPH AND DISASTER
            AND TREAT THOSE TWO IMPOSTORS JUST THE SAME"

            Comment


            • Srbiji su krivi demokratija i kapitalizam a nije videla ni jedno ni drugo. Ćinjenica je da postoji tendencija da bogati budu sve više bogati, a da siromašni ostaju siromašni. Ali i taj siromašni uđe na forum, kupi telefon, i živi neki život. U komunizmu nema telefona. Država raspodeljuje, nema privatne inicijative, nemaš šanse da napraviš telefon i neke mnogo sofisticiranije stvari. Ovo je banalizovanje, ali bolje biti siromašan u kapitalizmu nego jednako siromašan sa drugima u nekom socijalizmu.

              Comment


              • Проблем постоји и у томе што нема почитичка партија деснице у Србији, не знам како је у БиХ.

                Делимо се на национал-социјалисте као СРС и Двери или либералне социјалисте као ЛДП, ДС и ДЈБ. Сви обећавају бесплатне ствари, а разликују се по томе да ли су националисти или не.

                Comment


                • Nema svi su socijalne demokrate, sto je ustvari socijalizam.

                  Mi smo vic, kasnimo 15 godina za ostatko svijeta.

                  Bar 10 godina smo iza Slovenije.
                  sigpic
                  "IF YOU CAN MEET WITH TRIUMPH AND DISASTER
                  AND TREAT THOSE TWO IMPOSTORS JUST THE SAME"

                  Comment


                  • Ta priča desno - levo mi je najkonfuznija. "Radikalna i ekstremna desnica svoju političku opciju bazira na jakoj nacionalnoj politici i oblicima političkog populizma. Radikalna i esktremna desnica na narodnim izborima osporavaće politiku umerene desnice, odnosno SNS, pre svega u odnosu na politiku prema EU politici, prema susedima i Kosovu i saradnji sa SAD i EU, a insistiranju na jačim vezama sa Ruskom Federacijom."

                    U Srbiji je desno nacionalizam, populizam, i rusofilstvo, a da l si levo ili desno u ekonomskom smislu, boli ih uvo. Levo je njima Čeda, iako ekonomski program mu vuće desno više nego bilo kome, koliko znam. Čuveno ono naše kad kažemo levi liberal. Ove pojmove levo desno treba gledati kroz kulturno političku dimenziju. I ideologije. Nije isto konzervativizam u USA i u Evropi.

                    Politička desnica je konzervativna u našim shvatanjima, tradicja, kultura, Rusija, ovo ono, tu možemo svrstati DSS, SRS, meni je SNS centar i keč ol strategija. Ali na ekonomskoj lestvici svi su levo.
                    Last edited by Cassius Clay; 02-08-17, 17:01.

                    Comment




                    • Jedna karikatura od ekonomiste, ali opce prihvacen i slavljen na ekonomskim fakultetima sirom svijeta, pogotovo kod nas.

                      Svojevremeno rekao da ce uticaj interneta biti nesto malo veci od uticaja fax masine.

                      Sto se tice berze, rekordni brojevi index-a, rekordni. Iako me strah bubble-a, ali nadam se da se FED nece preseravati, a vec su 4 puta digli kamatne otkako je Trump u ofisu. Primjera radi, dok je Obama bio u ofisu, digli su ih jednom, za cetvrtinu procenta.
                      sigpic
                      "IF YOU CAN MEET WITH TRIUMPH AND DISASTER
                      AND TREAT THOSE TWO IMPOSTORS JUST THE SAME"

                      Comment


                      • Пошто си хтео да напишеш анализу 6 месеци Трампа, мене интересује шта је он конкретно урадио што се тиче економије? Била је прича да ће смањити порез, али нисам испратио да ли је донесен тај закон и конкретно на шта се односи.

                        Comment


                        • Nije jos uspio da repeal ovu katastrofu od zakona Obamacare, kao ni poreze.

                          Nadaju se da ce poreze provuci do novembra i retroaktivno je potpisati na 1.1.2017. da ljudi dobiju ogromnu olaksicu. Ako ne prodje, Kongres je najebo.

                          Napisat cu uskoro sta je sve uradio.
                          sigpic
                          "IF YOU CAN MEET WITH TRIUMPH AND DISASTER
                          AND TREAT THOSE TWO IMPOSTORS JUST THE SAME"

                          Comment


                          • STOP TERORU !!!

                            BLIZANAC UZ TEBE SAM !!!

                            Comment


                            • Originally posted by Brajkula View Post
                              Gledao ga ja više puta, ima kad i pljuje Đokovića.

                              Preteruje, u svemu vidi teoriju zavere, ne volim takve govornike, ala Anđus.
                              Slusao bas danas Andjusa na poslu dok je gostovao bas u toj emisiji, dok se nije dotakao sporta bio je skroz ok.Oba voditelja su mi prilicno odbojna.

                              Comment




                              • Najbolji show na cable news, Tucker Carlson.

                                U ovom interviju samo mu facu pratite, ja placem
                                sigpic
                                "IF YOU CAN MEET WITH TRIUMPH AND DISASTER
                                AND TREAT THOSE TWO IMPOSTORS JUST THE SAME"

                                Comment

                                Working...
                                X