Announcement

Collapse
No announcement yet.

2015 FORMULA 1 CHINESE GRAND PRIX

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Close, but no cigar... Pogledaj Speedtrap za kvalifikacije i uporedi pozicije Mečke sad i u Maleziji.

    Malezija (malo niže su i Speedtrap tabele):

    http://www.f1fanatic.co.uk/2015/03/2...des-this-time/

    Kina:

    http://www.f1fanatic.co.uk/2015/04/1...e-on-mercedes/

    Veća brzina znači manji otpor, a manji otpor znači i malo manji downforce, zar ne? Ali downforce nije toliko potreban Mečki, iovako ga imaju možda i najviše. Kako su to postigli? Vrlo jednostavno, zasecanje DRS flapa je učinjeno kako bi se vrtlozi koji se stvaraju na endplejtovima oslobodili i kako bi im se sklonio deo površine u koji obično udaraju. Taj deo površine ih sputava, skreće i pojačava, sve to utiče na veći otpor. Kazna za downforce je dosta mala i sasvim opravdana ako ciljaš veću brzinu (iz istog razloga se stavljaju te škrge na enplejtovima zadnjeg krila). Iz istog razloga se zasecaju (tj. savijaju naniže) mala krilca na prednjem krilu (ona koja bleje napred i visoko na samim endplejtovima) koja služe da skrenu vazduh ka izlazima enplejtova. Ona služe da usmere vazduh i ništa više, tako da ne smeju da stvaraju dodatni otpor. Evo kako su meni u simulacijama izgledale strujnice u jednoj od iteracija...





    I onda sam i ja zasekao pomoćne elemente jer su služili samo da bace vazduh preko točkova (i to su radili jako dobro)...



    Nažalost, od njih sam morao da odustanem, ali naučio sam iz njih dosta...

    Comment


    • #92
      Originally posted by MarkedOne8 View Post

      NASCAR-u da eskponencijalno raste popularnost, i dalje će mu trebati nekoliko godina da dostigne F1.
      F1 treba dostici Nascar po zanimljivosti.

      U Americi Nascar je ogroman a mana sto nije tolko popularan i u svetu je sto se ne vozi van Amerike. Dok se F1 vozi skoro na svim kontinentima.
      Titule i pobede ne znače mnogo, jer je to do razine bolida koje imate u karijeri Sergio Perez

      Comment


      • #93
        Ideja NASCAR-a nije jedinstvena, gde god su ista ili skoro ista vozila šampionati su zanimljivi. Stvar je samo u tome što F1 treba još veću slobodu za inženjere, ne manju.

        Comment


        • #94
          Originally posted by MarkedOne8 View Post
          Ok, ako u Formuli E prevagu odnosi vozač a ne konstruktor, ako u NASCAR-u prevagu odnosi vozač a ne konstruktor, u kom moto-sportu će moći konstruktor da ima iole veću ulogu?
          To je glupo i dosadno a reci cu ti zasto. Ljudi oce da na kraju dana vide da pobedu odnosi najbolji vozac tog dana a ne najbolji auto kao sto je slucaj sa F1. A ako ti i tebi takvi slicnima traze sampionat konstruktora oni komotno mogu da naprave formule da ih vozi kompjuter iz boksa jako zanimljivo.

          Originally posted by Vanja #66 View Post
          Ideja NASCAR-a nije jedinstvena, gde god su ista ili skoro ista vozila šampionati su zanimljivi. Stvar je samo u tome što F1 treba još veću slobodu za inženjere, ne manju.
          Tek bi onda razlike bile velike.

          Originally posted by Vanja #66 View Post
          Onda je u potpunosti izgubljena poenta F1 i razvoja tehnologije za komercijalna vozila...
          Poenta F1 je razvoj tehnologije za komercijalna vozila? Ti si totalno fulao sport.
          Last edited by Vanja #66; 11-04-15, 19:45.
          Titule i pobede ne znače mnogo, jer je to do razine bolida koje imate u karijeri Sergio Perez

          Comment


          • #95
            Kao što i jesu kroz najveći broj sezona u F1. To je F1, bolidi su drugačiji, vozači nisu sve, motori nisu sve, aerodinamika nije sve, oslanjanje i mehanika nisu sve, savršen set-up nije sve. Potreban je odličan spoj svega toga da se postigne najveći uspeh.

            Ček, šta je McLaren P1? Vozilo isključivo za trke ili za prodaju? Kad smo na temi komercijalnih vozila... I hajmo bez vređanja, nema potrebe za tim.
            Last edited by Vanja #66; 11-04-15, 19:44.

            Comment


            • #96
              Kako dodjosmo do Nascara u temi trke F1? Indicar i Nascar su za Amwerikance, meni nikad nece biti jasne trke sa cetiri leve i cetiri pravca, gde je tu vozacko umece?

              Comment


              • #97
                To je poseban izazov realno govoreći, nije isto kao i u ostalim serijama i vozači imaju neke druge veštine svakako. Nisam upoznat sa tom serijom, niti je pratim, ali je fakat da je popularna i zanimljiva ako su bitne samo neizvesnost trke i neke ekstremne situacije...

                A kako smo došli? Pa... povela se priča i na tu temu, kad smo već zapalili temu trke pre same trke, neka ide sve što bilo kome padne na pamet. Podforum skoro nije bio ovako aktivan.

                Comment


                • #98
                  Sam, neke američke sportove izuzetno cenim, ali NASCAR je smejurija. Da je Indycar, to bi već bila druga priča, ali NASCAR je debela smejurija. U tom sportu se ništa drastično ne menja godinama. Levo-levo-levo-levo. O bezbednosti sporta i da ne pričam. Neću da dužim, ali ja taj sport ni malo ne volim, ali to je MOJE mišljenje. Isto tako šta je dosadno i glupo po TEBI, zadrži za sebe jer se o ukusima nikada ne vredi raspravljati i debatovati jer to je subjektivan doživljaj.

                  Moderni F1 vozač može komotno da sedne u NASCAR i da ima ok rezultate, što je Raikkonen i dokazao. NASCAR vozač ne bi ušao u 107% vozeći Mercedesov bolid čitavog trkačkog vikenda. Jel' ti uopšte pratiš F1 i odkad?
                  Za rezultate u F1 ti pored dobrog bolida treba dobar setup, strategija, preciznost, tehničko poznavanje sporta. Samo u setupu imaš oko 150 stvari koje mogu da se izmene da bi dale par desetinki po krugu.
                  Last edited by MarkedOne8; 11-04-15, 20:21.
                  ,,MO8, nemoj da se salis sa zivotom, zna se raspored: basket, F1, Nole, pa sve ostalo... Dakle No1e>skola... Na izvrsavanje!"

                  "Cekamo sutra da se ozvanici Kimster i mogla bi da krene lagana dominacija plus kada bi i Ross dosao....ludilo :)
                  I eto nama novog paketa u Ferari: Allison + Raikkonen + Slade + MarkedOne8 :D mozda jedino da je zvucniji transfer Bejla od ovog naseg novog :biggrin:"

                  sigpic

                  Comment


                  • #99
                    Originally posted by Alen P View Post
                    Kako dodjosmo do Nascara u temi trke F1? Indicar i Nascar su za Amwerikance, meni nikad nece biti jasne trke sa cetiri leve i cetiri pravca, gde je tu vozacko umece?
                    Pitaj Montoju gde je vozacko umece koji nije uspeo pobediti ni jednu trku na ovalu.

                    Originally posted by MarkedOne8 View Post

                    Moderni F1 vozač može komotno da sedne u NASCAR i da ima ok rezultate,
                    Koje je Montoja rezultate imao? 2 pobede i ni jednu na ovalu u 7 i slovima SEDAM godina provedenih u top seriji Nascara.

                    što je Raikkonen i dokazao.


                    Raikonen je vozio trecu(Truck) i drugu ligu(Nationwide) i nista nije dokazao. 15 i 27 mesto.
                    Last edited by Vanja #66; 11-04-15, 20:28.
                    Titule i pobede ne znače mnogo, jer je to do razine bolida koje imate u karijeri Sergio Perez

                    Comment


                    • Kako ja da pitam Montoju, ti nam pojasni.
                      Moguce da su mu karijeru upropastile 99 i 2000 godina.

                      Comment


                      • Ok, sad se već previše udaljavamo od F1 i skrećemo skroz od teme. Ko želi da nastavi, ima tema Opšte F1 i autosport diskusije pa nastavite...

                        Comment


                        • Iz F1 u NASCAR su prelazili Montoya i Raikkonen. Iz NASCAR-a u F1, koliko ja znam niko. To znači da imamo samo 2 vozača i to samo za jednu stranu da poredimo. Ne znam s kolikom je preciznošću (ne)moguće odrediti vozačko umeće dve potpuno različite vozačke serije.

                          ------------------------------------------
                          Mercedes razmišlja o različitim strategijama za vozače u narednom periodu kako im se ne bi ponovila Malezija:

                          http://www.autosport.com/news/report.php/id/118466
                          Last edited by MarkedOne8; 11-04-15, 21:20.
                          ,,MO8, nemoj da se salis sa zivotom, zna se raspored: basket, F1, Nole, pa sve ostalo... Dakle No1e>skola... Na izvrsavanje!"

                          "Cekamo sutra da se ozvanici Kimster i mogla bi da krene lagana dominacija plus kada bi i Ross dosao....ludilo :)
                          I eto nama novog paketa u Ferari: Allison + Raikkonen + Slade + MarkedOne8 :D mozda jedino da je zvucniji transfer Bejla od ovog naseg novog :biggrin:"

                          sigpic

                          Comment


                          • Ne znam šta su drugo mogli da urade sa Rosbergom, jedino da ga ne uvedu u boks već da sotane na tim gumama. Da ga ostave na stazi čitav krug - bio bi poslednji kad bi izašao i to bi bilo to.

                            Comment


                            • Momci bez ljutnje ali mislim da se promašili temu. Pustite ođe da se komentariše o sutrašnjoj trci odnosno trkačkom vikendu.

                              Comment


                              • F1 je od 1950. samo i isključivo šampionat konstruktora. Zašto? Zato što neko prvo treba da konstruiše bolid da bi vozač mogao voziti taj bolid. Onaj ko napravi najbolji posao, imaće slavu, onaj koji spava cijelu zimu, zvaće se McLaren Honda (šala naravno, ako se sjetim kasnije ću spomenuti njih, ogroman napredak u odnosu na Australiju, spominje se napredak od čak 2 sekunde...)
                                Mediji ti mogu servirati sve i svašta, da su vozači prije 50 godina bili VOZAČI, u istim bolidima, ali to jednostavno nije istina. Dominacija bolida je prije 40-50 godina bila još izraženija nego danas, sjetimo se samih početaka, Alfa prije bankrota, onda sezona iz snova ze Mercedes do nesreće na Le Mansu, početci Ferrarija, onda nakon onih 'drastičnih' promjena pravila na početku 60-ih Cooper, zatim najveći inžinjer koji je bio u F1, Colin Chapman koji je stavio krila na svoj Lotus, motor pozadi i hladnjake sa strane, i na sve to stavio zadnje krilo. Lotus je zbog toga bio toliko dominantan da nije bilo bitno ko ga je vozio. Zatim su ga svi kopirali i u 70-im bila je borba izmađu dva tima, McLarena i Ferrarija, ostali nisu bili nigdje, sve dok se Lotus nije povratio, zatim Williams i Renault u 80-im i da ne duljim više, svi zanju priču nadalje...
                                Mediji kažu da je vozač bio najbitniji u 60-im, i da su pobjeđivali onu u slabom bolidu jer su svojim sposobnostima pronašli sekundu i po, e pa nisu. To je uspjelo samo Senni i nekolicini, na prst jedne ruke ih možeš izbrojati.
                                Evo nabrojaću vam koji su vozači mogli naći tu sekundu u lošem bolidu: Fangio, Clark, Stewart, Lauda (ali ne vozačkim sposobnostima, već inžinjerskim), Villeneuve, Prost, Senna i Šumi (mada je Šumi zagazio već u godine u kojima se nije mogla naći sekunda ni da si htio). Svi su ostali uzeli titulu zbog dobrog bolida, ja se stvarno ne mogu sjetiti nikoga u istoriji F1 da je postao šampion u lošem bolidu.

                                Zbog toga je F1 uvijek bila konstruktorski šampionat, nije bitno kakav si vozač ako voziš krntiju.



                                Ali eto, da se vratimo temi. Pošto sam ranije spomenuo McLaren Hondu, u Australiji su zaostajali za Mercedesom oko 5 sekundi, ovaj vikend oko 4. Bolid, ono što i vozači potvrđuju, izgleda jako dobro na stazi, nema velike borbe za volanom i kada je u kadru jako je miran i precizan, oversteer tu i tamo, ali sve u svemu, jako dobro izgledaju. I Button je rekao da 'vanjski svijet' to ne vidi, ali napredak koji oni imaju, ne samo na stazi već i u Wokingu i u Jpanu je ogorman kroz ova tri vikenda...

                                Comment

                                Working...
                                X