


Mark Edmondson možda nije bio veliki teniser i svakako ne najpoznatije ime u Australiji pored plejade domaćih velikana, ali je još uvek poslednji domaći igrač sa ''Norman Brookes'' trofejom u svojim rukama. Pored toga, vlasnik je još jednog rekorda jer je najniže rangirani Gren Slem šampion od uvođenja ATP Rang liste 1973. Titulu je osvojio kao 212. igrač pri čemu je u polufinalu pobedio prvog nosioca Kena Rozvela, a u finalu drugog, branioca titule Džona Njukomba, obojicu u četiri seta. U jednom trenutku meč je bio prekinut zbog jakog vetra. Meč je odigran na travnatom terenu Kooyong Lawn Tennis Club-a u Melburnu.
Australian Open je od svog prvog izdanja 1905. godine u Melburnu često menjao lokacije a dva puta je održavan i na Novom Zelandu, 1906. godine i Krajstčerču a 1912. u Hejstingsu. Nakon Adelejda, Brizbejna, Sidneja i Perta, 1972. godine odlučeno je da Melburn bude stalni domaćin.
Australian Open je dugo bio najmanje cenjen Gren Slem turnir, sa lošim uslovima za igrače, očajnim terenima. Pored toga, sama udaljenost Australije doprinela je tome da većina vrhunskih igrača propušta Australian Open. Tako je, na primer, Bjorn Borg samo jednom igrao u Australiji i to na početku svoje karijere. Početkom osamdesetih stvari su počele da se menjaju kada su na turniru učestvovali Lendl, Mekinro, Vilander. Bilo je potrebno još vremena da se dostigne nivo ostalih Gren Slem turnira. Nakon učestalih žalbi igrača kako je trava Kujonga jedna od najlošijih, turnir 1986. godine nije odigran; 1987 mu je vraćen januarski termin da bi konačno 1988. godine bio je preseljen u Melbourne Park i sa trave na tvrdu podlogu. Vilander je jedini sa titulama na obe podloge.
Danas glavni teren nosi ime ''Rod Laver Arena'', poseduje pokretni krov, kapaciteta preko 14,000 mesta sa prelepim plavim terenom.

Pored kišnih uslova, krov se koristi i u slučaju visokih temperatura. Turnir se oduvek borio sa visokim temperaturama, a usled globalnog zagrevanja, visoke temperature u vreme održavanja turnira postaju permanentan problem. U slučaju da temperatura vazduha dostigne 40 i više stepeni Celzijusa, na snagu stupa pravilo o igranju na ekstremno visokim temperaturama.


Džim Kurijer nakon pobede nad Edbergom u finalu 1993 (levo) i rashlađivanje Samprasa nakon osvajanja titule 1996. godine (desno)
Udaljenost, loši tereni, visoke temperature ipak nisu uticali da kvalitet tenisa i neki rekordi budu upisani na ovom turniru. Na primer, Ken Rozvel je još uvek najstariji Gren Slem šampion Open ere kada je 1972. osvojio turnir sa 37 godina, 2 meseca i jednim danom. Ken je ujedno i najmlađi osvajač Australije od osnivanja turnira.
S druge strane, upravo je na terenima Melburn Parka odigran najduži Gren Slem meč u ženskom singlu. Frančeska Skjavone je pobedila Svetlanu Kuznjecovu posle 4 sata i 44 minuta borbe, rezultat je bio 6-4 1-6 16-14. Bio je to meč četvrtog kola 2011. godine.
Turnir je 2014. počeo prema očekivanju a završio se po mnogima neočekivano.
Li Na je nakon pripremnog turnira i titule u Šenženu stigla do svog trećeg finala Australije pri čemu je u meču trećeg kola spasila nekoliko meč lopti. Ovaj put, u finalu je bila Cibulkova, debitantkinja u finalu slema. Li je ubedljivom igrom slavila u dva seta i tako uzela prvu titulu za Aziju na Azija/Pacifik Gren Slemu. Fenomenalan početak sezone nije ni nagoveštavao rasplet iste za Kineskinju koja se nakon brojnih problema sa povredama krajem sezone povukla iz tenisa.

Li Na def. Dominika Cibulkova 7-6 6-0
Prethodne pobednice Australian Opena
Spoiler
Muški singl je doneo novog Gren Slem šampiona. Nakon poraza od Đokovića godinu dana ranije, Vavrinka se revanširao sada u četvrtfinalu da bi u finalu pobedio Nadala i došeo do najvećeg uspeha u karijeri.

Stan Wawrinka def. Rafael Nadal 6-3 6-2 3-6 6-3
Prethodni pobednici Australian Opena
Spoiler
Pobednici u muškom dublu su bili Lukaš Kubot i Robert Lindsted, ženskom Sara Erani i Roberta Vinči a u miksu Kristina Mladenović i Danijel Nestor.
Godina 2015...
Čini se da je turnir ove godine otvoreniji za razliku od prethodnih deset i nešto godina. I u muškom i u ženskom singlu.
Sezonu sa titulama su započeli Federer, Ferer i branilac trofeja Vavrinka. Đoković je za razliku od prethodnih sezona, u ovoj odigrao jedan pripremni turnir u Dohi gde je u četvrtfinalu zaustavljen od Karlovića. Nadal se vratio nakon višemesečne pauze ali je ispao već na startu Dohe od veterana Berera. Marej je igrao Hopman kup u prvoj nedelji, Čilić odustao, Nišikori poražen od Raonića a ovaj od Federera. Berdih konačno pokazao neke promene u igri ali poražen od Ferera u finalu Dohe u dva seta. Da li može Đoković do petog trofeja, rekordnog u Open eri ili će Federer ''pod stare dane'' do istog? Da li može Vavrinka da ponovi prošlogodišnji uspeh? Ko će iznenaditi? Ko će od domaćih igrača do druge nedelje slema? Poslednje finale za nekog sa australijskim pasošem je bilo 2005, kada je Hjuit izgubio od Safina.
Serena Vilijams je prošle godine gubila u četvrtom, drugom i trećem kolu na slemovima pre nego je osvojila šesti US Open. Na Hopman kupu se jako mučila, nije mogla da pronađe pravi ritam. Izgubila je set sa 6-0 od Penete, izgubila je mečeve od Radvanske i Bušar po prvi put u karijeri a Safarovu dobila 8-6 u tajbrejku trećeg seta. Kritčan će biti početak, ali kao prva teniserka sveta u petostruki šampion Australije, svakako važi za prvog favorita pa i pored Šarapove koja je u Brizbejnu pokazala izuzetnu formu. Pored Serene i Šarapove treba računati i na Halep. Ostale su isuviše nekonstantne, ali među imenima koja mogu da iznenade u završnici treba računati na Bušar, Ivanović, Radvansku, Kvitovu.... Od domaćih igračica ne bi trebalo očekivati puno. Stosur tradicionalno loše igra na domaćem terenu dok ostale nisu kalibar za samu završnicu. Turnbull će najverovatnije još uvek biti poslednja domaća igračica u finalu.
Sve u svemu, od žreba će najviše zavisiti rasplet.
-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-
Žreb kvalifikacija
Žreb muškog singla
Žreb ženskog singla
Kvalifikacije počinju u sredu, 14. januara. Određeni mečevi se mogu pratiti na youtube kanalu turnira: https://www.youtube.com/playlist?lis...WtmHw_MouEnqC5
Ceremonija žrebanja zakazana je za petak, 16. januar 2015.
Vreme u Melburnu je +10 časova u odnosu na ex-Yu region.
Vremenske (ne)prilike možete pogledati i ovde
Ne zaboravite SK FORUM SUICIDE. Nova sezona počinje!

-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-
Ostaje nam da provedemo ostatak zimskog januara gledajući vrele australijske terene i vidimo koga će obasjati letnje, januarsko sunce 

Comment