Announcement

Collapse
No announcement yet.

TADBAS SPAM!!!

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • E ovako, treba mi jedan savjet od nekog ko puno igra tenis i jako se dobro razumije u rekete.
    Kupio bi si novi reket.

    Ovako: zanima me neki agresivan reket sa kojim cu dobijati na brzini loptice. Meni poznanik kaze (koji je odlican tenisac, jako puno igra, cak igra i tenisku ligu) da nije stvar u reketu vec da moram nauciti pravilno udarati (samouk sam majstor, nikad nisam uzimao satove). Otici cu sa njim iduci tjedan da mi malo pokaze.
    Dotle bi nekog od vas zamolio da mi pojasni sta mi je najbolje. Recimo ja udaram sa dosta spina. On mi je rekao da si uzmem reket kao sto ima Djokovic (tezak reket, balans u drsci, siroke zice) i da nedostatak sirokih naboranih zica (naborane zice donose vise spina, a siroke zice sporije loptice) kompenziram sa jacim spananjem. Pa kad me zaboli ruka da ga slabije naspanam. Ili da uzmem nesto izmedju Head Prestige-a (jako mali sweetspot; koji zapravo nikako nije za mene jer sa tim mogu igrati samo oni koji od pete godine konstatno igraju) i onoga kakvog ima Ljubo (isto Head; kako je prije imao Babolat koji su inace defenzaski preinacio ga je da bude agresivniji ali ne previse).
    Da li je istina da reketi sa guscim zicama imaju jako mali sweetspot? I da li je istina da su Wilson reketi najbolji za agresivnu igru (tvdi itd)?

    Ja mislim da bi meni bilo najbolji reket glave 645, tezina 315, balans u glavi, uske zice, normalno spananje. Znaci agresivan reket. Dal i neko zna jedan takav reket da mi preporuci. Mislim da bi mi neki Wilson najbolje odgovarao (nasao sam jedan ali je prelagan).
    Morat cu svoju igru malo promjeniti, jednostavno zelim vise udarati flat posto je moj rival jako dobar (bivsi kadestski reprezentativac Hrvatske u nogometu i odlican stolnotenisac, a bogme bi bio i u tenisu jako dobar da ga je trenirao).

    Sta znaci zapravo tvrdoca reketa, to je tezina?
    Negdje sam citao da sa reketima sa manjom glavom treba veci zamah? Ne cini mi se da to ima ikavog smisla. Jel mi to moze neko pojasniti?

    Pa sad ako ima neko ko se stvarno razumije bio bih mu jako zahvalan da mi to sve objasni. Hvala unaprijed.

    Comment


    • Svejedno ti je ako si amater, izgubices 6-1, 6-3
      Cuj prvi maj

      Comment


      • Originally posted by Vladan View Post
        Cim je Kerol dao gol znao sam da ce snijeg
        Ovo se u moje krajeve rijetko vidja
        Nije to zato sto je Kerol dao gol , vec zato sto je Zigara zabio 4 kom
        sigpic

        Always somewhere Miss you where I've been I'll be back to love you again

        U crnim rupama možeš ludo da se zezaš. Da lebdiš iznad zemlje. Da slušaš rock ´n´ roll.Dozivaš kišu.
        Ili da mazneš neku lepu ribu. Samo je bezveze kada se probudiš….

        Comment


        • 1111 lajkova,vrijeme je za penziju

          Jos 1072
          Cutim,dakle ne govorim
          sigpic

          Comment


          • Imas fore jos jedan post, da ubrzamo celu pricu
            http://www.youtube.com/watch?v=RfzsyKXSs-Y

            Here's the most remarkable thing to me about Federer: Seems to me that the more you know about tennis, the more amazed you are by the guy. If you know nothing at all about tennis, he's amazing. If you know a little something about tennis—maybe you have played a few times in your life—he's more amazing. If you know a little more about tennis—maybe you played in high school and once had illusions of becoming a pro—he's even MORE amazing. And if you were a great player—if you are a McEnroe or a Connors or a Jim Courier—then Federer is preposterously amazing

            sigpic

            Don't argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you...
            with experience.

            Comment


            • Vladane, jos jedan post i onda mozes da popijes Multivitu
              Everything you want is on the other side of fear.

              Comment


              • Vrati mi postove na normalu inace cu da se zalim,da dizem bunu,da protestujem,da pljujem po Federeru
                Ne mogu ovako nespreman da odem,nisam ni poradio na govoru.
                Mozda bi mogla da mi malo spustis postove,na nekih 25 000 recimo,to bi mi donijelo koji mjesec vise

                Jos 1071
                Cutim,dakle ne govorim
                sigpic

                Comment


                • Ne mozes nista vise od toga da radis, dosao si do 30 000.-tog posta
                  http://www.youtube.com/watch?v=RfzsyKXSs-Y

                  Here's the most remarkable thing to me about Federer: Seems to me that the more you know about tennis, the more amazed you are by the guy. If you know nothing at all about tennis, he's amazing. If you know a little something about tennis—maybe you have played a few times in your life—he's more amazing. If you know a little more about tennis—maybe you played in high school and once had illusions of becoming a pro—he's even MORE amazing. And if you were a great player—if you are a McEnroe or a Connors or a Jim Courier—then Federer is preposterously amazing

                  sigpic

                  Don't argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you...
                  with experience.

                  Comment


                  • Originally posted by Vladan View Post
                    Vrati mi postove na normalu inace cu da se zalim,da dizem bunu,da protestujem,da pljujem po Federeru
                    Ne mogu ovako nespreman da odem,nisam ni poradio na govoru.
                    Mozda bi mogla da mi malo spustis postove,na nekih 25 000 recimo,to bi mi donijelo koji mjesec vise

                    Jos 1071
                    Cutim,dakle ne govorim
                    Covjek od rijeci
                    Batali to odbrojavanje. Iskuliraj malo. Popij Multivitu npr.
                    Everything you want is on the other side of fear.

                    Comment


                    • Povlacim se kad dodjem do pravog 30000.-og posta,ne sad.Ne ovako
                      Promijeni mi nick,neka mi bude danas Lepi Vladan,osjecam se LEPO danas

                      Neki jedva cekaju da mi vide ledja,dobro,dobro

                      Jos 1070
                      Cutim,dakle ne govorim
                      sigpic

                      Comment


                      • je l' moze ovako?
                        http://www.youtube.com/watch?v=RfzsyKXSs-Y

                        Here's the most remarkable thing to me about Federer: Seems to me that the more you know about tennis, the more amazed you are by the guy. If you know nothing at all about tennis, he's amazing. If you know a little something about tennis—maybe you have played a few times in your life—he's more amazing. If you know a little more about tennis—maybe you played in high school and once had illusions of becoming a pro—he's even MORE amazing. And if you were a great player—if you are a McEnroe or a Connors or a Jim Courier—then Federer is preposterously amazing

                        sigpic

                        Don't argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you...
                        with experience.

                        Comment


                        • Ma idi vec jednom, dosadio si vise...

                          Comment


                          • Originally posted by bojanaBG View Post
                            je l' moze ovako?

                            Pa imas li ti srca?
                            Sad me i forum podjeca na nju,na moj otrov.Necu imati zelju da dolazim,ako ti je to cilj uspjela si

                            Jos 1069
                            Cutim,dakle ne govorim
                            sigpic

                            Comment


                            • Ne svidja ti se?
                              http://www.youtube.com/watch?v=RfzsyKXSs-Y

                              Here's the most remarkable thing to me about Federer: Seems to me that the more you know about tennis, the more amazed you are by the guy. If you know nothing at all about tennis, he's amazing. If you know a little something about tennis—maybe you have played a few times in your life—he's more amazing. If you know a little more about tennis—maybe you played in high school and once had illusions of becoming a pro—he's even MORE amazing. And if you were a great player—if you are a McEnroe or a Connors or a Jim Courier—then Federer is preposterously amazing

                              sigpic

                              Don't argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you...
                              with experience.

                              Comment


                              • vladane - multivito mislim da bi red bio da pred penziju i pravog 30000og posta das taj jedan mitski like. ali tako da ga zamuljas negde gde ce ga tesko ko naci, a onaj koji ga nadje (neko od LEPIH razume se) dobija neku nagradu
                                It's not who you are underneath, it's what you do that defines you

                                Comment

                                Working...
                                X