Announcement

Collapse
No announcement yet.

ATP World Tour Series 500 - 2014. godina

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • 1.
    Glavni razlog za Novakov poraz danas je fantasticna igra Rodzera Federera. Apsolutno sam misli da tako ne moze igrati. Pet aspekta su me posebno fascinirala:
    A)
    Igrao je izuzetno ‘chip and charge’. To je uticaj Edberga. Naravno brzi teren mu je pomogao.

    B)
    Kretanje. Poslije duze vremena ga vidim da plese.

    C)
    Servis. Zrtvovao je malo postotka da bi postigao strasnu uncikovitost 1. servisa:

    Prvi set: unutra 55% dobijenih 67%
    Drugi set: unutra 50% dobijenih 93%
    Treci set: unutra 74% dobijenih 70%

    I tu je brzi teren pomogao.

    D)
    Ni najmanje nije klonuo kada ga je Djokovic imao. Vjerovao je u sebe i svoj plan.

    E)
    Ali iznad svega BH, nikad bolji. Pogotovo paralela. BH mu je bio bolji od Novakovog.

    Danas nije bilo traga od njegovih godina!


    2.
    Fantasticna igra Federera ne bi bila dovoljna da je Novak odigao maksimalno dva, a kamo li tri seta. Razlog zasto Novak nije odrzao nivo je mentalne prirode.

    Da se razumijemo, ja ne mislim da je Novak igrao lose u zadnja dva seta, pogotovo u trecem. Ali jednostavno nije igrao dovoljno dobro. Sto je najvaznije nije igrao dobro kljucne poene na svoj servis!


    To nije jedan mentalni problem, ima ih vise.

    3.
    Federer je bio rasterecen, nije imao sto da izgubi. A Novak je morao da pobijedi. U vrlo malo meceva tokom svoje karijere je Federer pocinjao sa tim divnim osjecajem da nema sto da izgubi. Takav Federer je vrlo nezahvalan protivnik.

    4.
    Novakova percepcija gdje je njegova igra u odnosu na Federerovu je pogresna. To je isto bilo i sa Vavrinkom. Novak je bolji i od jednog i od drugog, ali nije uvjerljivo bolji. A on se u oba meca u jednom trenutku ponasao kao da je uvjerljivo bolji, kao da je posao obavljen. Sa Vavrinkom je to bilo poslije 2:2 a sa Federerom poslije 1:0. Jer nikada ranije nije izgubio mec sa Federerom poslije dobijenog prvog seta.

    A on, cak ni u prvom setu, ni u jednom trenutku nije bio totalno nadmocan. Tu se notorious vara kad kaze da su stvari krenule naopako poslije 5:2. Novak je imao 3:0, a onda je Federer dobio 6 poena za redom. Na 0:30 ga je spasio servis. Cim bi Novakova igra malo pala izvanredni Federer bi to iskoristi.

    Mislim da je Novak i te kako bio svjestan toga.

    5.
    No postoje i dublji razlozi za mentalni pad. Oni koji su vec duze vremna prisutni. Kao i svi igraci koji s razlogom smatraju da su najbolji, Novakova igra pada jednom kad nije u kontroli. To sam vidio i kod Federera i kod Nadala kad su bili na vrhuncu.

    A danas nije bio u kontroli zbog dva razloga:
    - nije mogao da prodje Federera kad bi ovaj bio na mrezi
    - nije osvajao dovoljan % poena na Federerov 1. servis iako je Novak dobro, a na momente i izvrsno, returnirao (kao u Uimbldonu 2012.)

    Ovaj se problem moze prevazici samo pobjedama. Mora jos vise da odmakne opoziciji.

    6.
    Po mom misljenju je Novak igracki U Dubaiu bio bolji nego ikada jer su mu servis i FH bolji nego ikada. Nema motivaciju (glad) i samouvjerenje koje je imao 2011, ali je igracki strasan.

    U prvom redu nema samouvjerenje u kvalitet nesto izmijenjenog paketa. 2011. je totalno vjerovao svom paketu. Iako sve vise vjeruje svom servisu, ipak, kad je jako kriticno, servis i te kako zna da zakaze. U tim situacijama su i duple i te kako prisutene.

    Nesto je slicno i sa FH. Na cijelom turniru mi se svidjao njegov ofanzivni FH. Danas je bio na moment fantastican. Za taj FH treba perfektno namjestanje. Kad je igrac nervozan, kretanje a sa njime i namjestanje obicno pada. I onda Novak zna da promasi FH u kljucnom trenutku. Tako je bilo protiv Federera danas ali jos vise protiv Vavrinke na AO.

    To sto su servis i FH danas zakazali u kljucnim momentima jos vise podriva samouvjernje u novi paket! Svejedno, bila bi ludost da se vraca na stari.

    Posebno ne vjeruje sebi kad se u kljucnom poenu nadje na mrezi! To je i normalno! A Federer ga je znao danas izvuci u kriticom trenutku na mrezu.

    7.
    Ipak je ovo pripremni turnir. Nije tu bilo prave zelje. Nadam se da ce je biti na RG-u.

    8.
    Ima on malo komleks od Federera.

    9.
    Konacno, kada izgubi igru, kao sto je bilo danas poslije kise, vaznije je da vrati igru nego da dobije set. On je danas u tom trenutku poceo da igra previse ziheraski. To ce mu se osvetiti u trecem setu.

    10.
    Ali pored subjektivnih slabosti, bilo je i objektivnih okolnosti koje mu nisu isle na ruku. Novak je pao poslije osvojenog prvog seta. To je normalno. Svejedno je uspio da sacuvao svoj servis. Iza toga sam mislio da nema problema. Ali tri gema kasnije je Federer imao srece. Na brejk lopti za Novaka je pogodio mrezicu. To je promijenilo ishod poena. Da je kojim slucajem Novak tada dobio poen i brejknuo, mec bi vjerovatno zavrsio 6:3, 6:3. Vladan smatra da je to trebao biti rezultat.

    Potom je izgubio 2 prva poena na svoj servis. To nije tako rijetko poslije razocaranja u prethodnom gemu. I onda je dosla kisa. Suprotno onome sto shminka prica, ona je odmogla Novaku. Morao je da servira poslije prekida, bez zagrijavanja. Sto je gore, imao je vremena da razmislja. A ne bih se iznenadio das u mu misli isle ovako: “Igram najbolje sto mogu i ne mogu da ga nokautiram. Cim mi igra malo padne on postane bolji na terenu. Mogu li tako perfekno igrati cijelo vrijeme? Sto da radim?” Kad se nastavilo, odmah je igubio poen i upao u jos vecu rupu. Nije uspio da se izvuce, a malo je nedostajalo.

    11.
    Sto dalje?

    Racionalno gledajuci ne bi trebalo da bude problema. Pa igracki je bio bolji u Dubaiu nego ikada. Ali racionalno ne pomaze kod psiholoskih problema.

    Kriza koja traje od 2012. se danasnjim porazom produbila. Blizi smo pucanju nego ikada! Hoce li to biti pucanje cira poslije koga ce sve biti lakse ili pucanje samouvjerenja?

    Ne znam!

    Na zalost, danasnji mec nije povecao sanse u povoljan ishod! Doduse, nije ih ni previse smanjio.
    Last edited by NI; 28-02-14, 20:08.

    Comment


    • Do 5:2 ga je cistio samo tako ,da mu nije bilo servisa ne bi Roger gema gledao. U razmjenama nije postojao. Nebitno potpuno, tenis se tako ne igra, ni ukupan broj poena nije bitan.

      Djokovic je izasao sa ciljem da ga dobije njegovim oruzjem, i dok je igrao kako treba apsolutno ga je unistavao, cim se odlucio da mu forsira vise FH, a da pritom ne salje spinove, nego samo sporije i krace lopte vidjeli smo kako je prosao. Djokovic kad god fosrsira BH Federeru, kad god salje spinove pobijedi, a kad uzme prvi set taj mec je zakljucan. Do danas.

      Murray isto, toliko uspori igru, forsira BH i zahvaljujuci tome ima H2H u plusu. Bice dana kad nece proci, ali uglavnom oce. Najlakse je igrati protiv Federera, posebno ako imas ritern koji imaju pomenuta trojica. Ptice na grani znaju kako treba.
      sigpic

      Comment


      • Niko ne radi bolje analize nego NI
        * Victory makes you happy, failure makes you stronger!
        * Smeš da izgubiš, ali ne smeš da se predaš!
        NOVAK ĐOKOVIĆ #TrueChampion

        Comment


        • diskonektovan nole a 100 je razloga ahahaha
          od tolike halabuke prije meca sad samo opravdanja
          izgubio od boljega i ćao

          Comment


          • Mene fakat nekad impresionira cinjenica da vi ne mozete da shvatite da je NEMOGUCE igrati savrsen tenis 2 meca zaredom. Nemoguce je igrati savrsen tenis preko sat vremena, sat i 30 minuta eventualno. Nemoguce je jednostavno. Pad u igri je prirodan i to je cinjenica.

            Bavio sam se tenisom, pratim tenis dugi niz godina i uvijek sam gledao meceve sa cinjenicom da se mora desiti neki pad u igri, te ako ga iskoristi moj favorit ima sansu da pobjedi. Federer je to iskoristio, te je to odlika sampiona. Budi najbolji u kljucnim momentima meca.
            Last edited by maliajnstajn; 28-02-14, 19:53.
            sigpic
            "IF YOU CAN MEET WITH TRIUMPH AND DISASTER
            AND TREAT THOSE TWO IMPOSTORS JUST THE SAME"

            Comment


            • Originally posted by maliajnstajn View Post
              . Budi najbolji u kljucnim momentima meca.
              To je ključno, ne moraš biti odličan tokom cijelog meča, bitno je da budeš najbolji u ključnim trenutcima, Novak to danas nije bio i rezultat je takakv kakav jeste!
              * Victory makes you happy, failure makes you stronger!
              * Smeš da izgubiš, ali ne smeš da se predaš!
              NOVAK ĐOKOVIĆ #TrueChampion

              Comment


              • Nadalu se apsolutno ne desavaju padovi, posebno ne na duzi vremenski perid. Kako on moze da odrzava nivo?
                sigpic

                Comment


                • Ima i Nadal padove, samo sto Roger protiv njega ne moze da ih iskoristi.

                  Zasto?

                  Zato sto mu unisti samopouzdanje na BH i optereti mu taj udarac do te mjere da on ima problema uopce da ga izvede iz punog zamaha. Kada Nadal dozivljava te padove, on nastavlja da igra na Federerov BH i ovaj naravno napenali loptu u svemir jer ima ogromnu kolicinu frustracije, a i opterecen je udarac do krajnjih granica.
                  sigpic
                  "IF YOU CAN MEET WITH TRIUMPH AND DISASTER
                  AND TREAT THOSE TWO IMPOSTORS JUST THE SAME"

                  Comment


                  • Originally posted by Vladan View Post
                    Do 5:2 ga je cistio samo tako ,da mu nije bilo servisa ne bi Roger gema gledao. U razmjenama nije postojao. Nebitno potpuno, tenis se tako ne igra, ni ukupan broj poena nije bitan.
                    Nonsens je reci da Federeru nije bilo servisa. Pa to je Rodzerovo najacae oruzje. Kao da kazes da Novk nema kretanje ili Rafa FH top spin. Inace da Federeru nije bilo servisa, on bi izgubio i 2. i 3. set.

                    Rekoh da je Rodzer osvjio 6 poena za redom iza 3:0.

                    Originally posted by Vladan View Post
                    Djokovic je izasao sa ciljem da ga dobije njegovim oruzjem, i dok je igrao kako treba apsolutno ga je unistavao, cim se odlucio da mu forsira vise FH, a da pritom ne salje spinove, nego samo sporije i krace lopte vidjeli smo kako je prosao. Djokovic kad god fosrsira BH Federeru, kad god salje spinove pobijedi, a kad uzme prvi set taj mec je zakljucan. Do danas.
                    Novak cijeli turnir igra ofanzivno. To je dio strtegije. Ispravne strategije. U tom smislu je ovo bio odlican test! Sad zna da je najbolji Federer jos uvijek bolji ofanziivac od njega na brzoj podlozi!

                    Nije odlucio da salje krace loptice. Nije vjerovao u svoj paket a i Federer ga je prislio.

                    Originally posted by Vladan View Post
                    Murray isto, toliko uspori igru, forsira BH i zahvaljujuci tome ima H2H u plusu. Bice dana kad nece proci, ali uglavnom oce. Najlakse je igrati protiv Federera, posebno ako imas ritern koji imaju pomenuta trojica. Ptice na grani znaju kako treba.
                    Novak je probao ofanzivni u Dubaiu. Ne mora da to ponovi naredni put!


                    @proudNolee


                    Originally posted by proudNolee View Post
                    Niko ne radi bolje analize nego NI
                    Pretjerujes!


                    Kreso


                    Originally posted by kreso34 View Post
                    diskonektovan nole a 100 je razloga ahahaha
                    od tolike halabuke prije meca sad samo opravdanja
                    izgubio od boljega i ćao
                    Pojedostavljeno ali u osnovi tacno!
                    Last edited by NI; 28-02-14, 20:03.

                    Comment


                    • @ NI

                      Koliko si ti nerealan...pa to je strasno


                      Bjezmo Grumfe,njih je dvojica a mi smo sami!
                      sigpic

                      Comment


                      • @Aki

                        Znaci nije tesko, spin na BH, kad - tad ce se raspasti, posebno u mecu koji traje skoro dva sata, posebno u ovim godinama. Da je Roger taj koji ima 27 pa to bi nesto sasvim drugo bilo, ali se ovdje radi o covjeku u 33. godini, sa druge strane igrac u najboljim godinama koji ima igru za njega, koji zna kako treba, koji ga je tukao u dvoranama dva puta uzastopno to nije uspio da realizuje. Cak je stari izgledao kao svjeziji i spremniji igrac. Sto je najgore u ovom trenutku vjerovatno i jeste, to je takva sramota za Djokovica da to nije normalno.
                        sigpic

                        Comment


                        • Originally posted by Vladan View Post
                          @Aki

                          Znaci nije tesko, spin na BH, kad - tad ce se raspasti, posebno u mecu koji traje skoro dva sata, posebno u ovim godinama. Da je Roger taj koji ima 27 pa to bi nesto sasvim drugo bilo, ali se ovdje radi o covjeku u 33. godini, sa druge strane igrac u najboljim godinama koji ima igru za njega, koji zna kako treba, koji ga je tukao u dvoranama dva puta uzastopno to nije uspio da realizuje. Cak je stari izgledao kao svjeziji i spremniji igrac. Sto je najgore u ovom trenutku vjerovatno i jeste, to je takva sramota za Djokovica da to nije normalno.
                          Apsolutno tacno i godinama svojoj raji govorim da je to jedina formula protiv Federera koja ce uspijeti u 95% slucajeva, ostalih 5% je nerealno raspolozen Federer i inspirisan BH.

                          I meni je sramotno za Djokovica da izgleda ko da ga je voz pregazio protiv covjeka od 32 godine, ali ipak mi je drago sto mogu Rogera da gledam u ovakvim izdanjima.
                          sigpic
                          "IF YOU CAN MEET WITH TRIUMPH AND DISASTER
                          AND TREAT THOSE TWO IMPOSTORS JUST THE SAME"

                          Comment


                          • Originally posted by Duka View Post
                            @ NI

                            Koliko si ti nerealan...pa to je strasno
                            U cemu sam nerealan? Kazi konkretno! Pa da vidim!

                            Inace ne vjerujem u astrologiju!

                            Comment


                            • Originally posted by NI View Post
                              U cemu sam nerealan? Kazi konkretno! Pa da vidim!

                              Inace ne vjerujem u astrologiju!
                              Izvini na iskrenosti,ali pises kao iluzionista...Dalje,banalizovacu...danas je Novak bio 'malokrvan',prvi servis nikad nece unaprijediti plus sto je dozvolio da se RF sprda sa njim,sa sampionom,koliko god Roger imao ozbiljan pristup danasnjem mecu,Novak je to trebao rutinski,a posebno boli pomisao sta bi danas nadal uradio sa Svajcarcem..Pogledaj mu samo pripremanje pred Dubai,pogledaj mu AO....jel tako sampion treba da izgleda??


                              Bjezmo Grumfe,njih je dvojica a mi smo sami!
                              sigpic

                              Comment


                              • Originally posted by Duka View Post
                                Izvini na iskrenosti,ali pises kao iluzionista...Dalje,banalizovacu...danas je Novak bio 'malokrvan',prvi servis nikad nece unaprijediti plus sto je dozvolio da se RF sprda sa njim,sa sampionom,koliko god Roger imao ozbiljan pristup danasnjem mecu,Novak je to trebao rutinski,a posebno boli pomisao sta bi danas nadal uradio sa Svajcarcem..Pogledaj mu samo pripremanje pred Dubai,pogledaj mu AO....jel tako sampion treba da izgleda??
                                Slobodno budi iskren!

                                Koja je moja iluzija? Da je Federer bio odlican? Da je kisa ucinila gore Novakove mentalne problem? Da Novak ne moze da se potpuno osloni na servis u kriticnim trenutcima?...

                                Nova je danas pokazao malodusnost cim je povjerovao da ne moze da brejkne Federera. Za to vjerovanje je bilo realnih razloga.

                                Prvi servis je jako unaprijedjen. Moze li jos? Bili zivi pa vidlejli.

                                Rodzer se danas nije sprdao sa njime. A uziva je u svojoj pobjedi. S pravom!

                                Rodzer ne moze sa Nadalom. Sa svakim drugim moze!

                                Da je dobio brejk loptu na 2:2 u drugom, bilo bi rutinski. Na zalost razlika izmedju rutinske pobjede i poraza protiv ovakvog Federera je 5%-10% u nivou Novakoveigre.

                                Pripreme za Dubai su OK.

                                Ja mislim da Novak radi na tome da prevazidje krizu. Nema garancije da ce uspjeti.

                                Comment

                                Working...
                                X