Announcement

Collapse
No announcement yet.

Aragon MotoGP 2013

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Da ne cepamo dlaku na 4 dela,ali nedostaje ti praksa!To i jeste problem kod nasih tehn.fakulteta....Teorija,teorija...i samo teorija.

    ''Delovi koji ne smeju da se diraju se proveravaju ultrazvukom, najverovatnije...''
    Ovo NE MOZE! Nemoguce je ultrazvukom ispitati recimo klipnjacu koja se nalazi unutar agregata koji je zapecacen i ne sme se otvarati.Uostalom ti lomovi na agregatima se vise ne desavaju.Ako neko i odustane u toku trke to je uglavnom zbog kvara na elektronici.Najveci problem koji imaju istroseni agregati su manjak snage koji se javlja zbog slabljenja kompresije do koje dolazi zbog povecanja zazora u cilindru agregata a koji nastaje usled trosenja delova u njemu (smanjuje se spoljni precnik klipova i klipnih prstenova a povecava precnik stubline odn. cilindra).I tu vise nema leka dok se agregat ne otvori i ti delovi zamene novim.
    I zbog cega je sada problem ako neko kaze da je yamaha slabiji motor od honde i po performansama i izdrzljivosti?!Koliko je novih agregata ostalo na raspolaganju Lorencu a koliko ovoj dvojici?!

    ''Mada, moguce je da i guraju kamere kroz ventile, kad mogu doktori u krvotok, mogu i oni u cilindar...''
    Pretpostavljam da si se samo salio kada si ovo napisao jer bi u suprotnom sve sto si napisao palo u vodu!To bi znacilo da nista ne znas niti si nekada video kako izgleda usisni ili izduvni ventil!
    Zovite

    Comment


    • #17
      Originally posted by nixa View Post
      Da ne cepamo dlaku na 4 dela,ali nedostaje ti praksa!To i jeste problem kod nasih tehn.fakulteta....Teorija,teorija...i samo teorija.
      Da, to sam i rekao... Fakulteti rade sa cime raspolazu, ali nema vise nikakvih pogona koji bi se mogli obilaziti kao u staroj Jugi... Nesto vise dolazi kasnije, ali nije ni to na nivou na kom bi trebalo biti.

      Originally posted by nixa View Post
      ''Delovi koji ne smeju da se diraju se proveravaju ultrazvukom, najverovatnije...''
      Ovo NE MOZE! Nemoguce je ultrazvukom ispitati recimo klipnjacu koja se nalazi unutar agregata koji je zapecacen i ne sme se otvarati.
      Da, ona se ne moze ispitati, imao sam vise na umu zid cilindra...

      Originally posted by nixa View Post
      Uostalom ti lomovi na agregatima se vise ne desavaju.Ako neko i odustane u toku trke to je uglavnom zbog kvara na elektronici.Najveci problem koji imaju istroseni agregati su manjak snage koji se javlja zbog slabljenja kompresije do koje dolazi zbog povecanja zazora u cilindru agregata a koji nastaje usled trosenja delova u njemu (smanjuje se spoljni precnik klipova i klipnih prstenova a povecava precnik stubline odn. cilindra).I tu vise nema leka dok se agregat ne otvori i ti delovi zamene novim.
      Ovo je opstepoznato...

      Originally posted by nixa View Post
      I zbog cega je sada problem ako neko kaze da je yamaha slabiji motor od honde i po performansama i izdrzljivosti?!Koliko je novih agregata ostalo na raspolaganju Lorencu a koliko ovoj dvojici?!
      Opet se postavlja pitanje sta se trazi od motora... Lorenzo je dobio sta je hteo...

      Originally posted by nixa View Post
      ''Mada, moguce je da i guraju kamere kroz ventile, kad mogu doktori u krvotok, mogu i oni u cilindar...''
      Pretpostavljam da si se samo salio kada si ovo napisao jer bi u suprotnom sve sto si napisao palo u vodu!To bi znacilo da nista ne znas niti si nekada video kako izgleda usisni ili izduvni ventil!
      Zasto? Sasvim je moguce ako moze (ako je dozvoljeno pravilima) da se pridje usisnim otvorima...



      Evo druga varijanta, u toku rada, ali to je nesto sasvim drugo...

      Last edited by Vanja #66; 26-09-13, 18:47.

      Comment


      • #18
        ..za ultra zvuk iskreno nisam cuo,mozda je i moguce,ko zna gde je tehnologija otisla,ali za rentgen se itekako zna,pa pretpostavljam da je Vanja pomesao te dve spravice samo kroz naziv..rentgenom se utvrdjuju svake naprsline unutar motora,cilindra,menjaca itd,a moze i vizuelno kamerom..u cilindrima se gleda stanje klipa,ceona strana,kamera se navlaci kroz usisne ili izduvne ventile,a unutrasnjost se gleda,navlacenjem kroz donjeg dela sklopa motora,preko ujlne pumpe,odnosno kroz kanale preko kojih se vrsi podmazivanje unutrasnjih sklopova,klipnjace i lagera..srpski receno..da bi se to uradilo,moraju se skinuti leteci lageri na radilici...ako nije drugacije konstruisan sam motor,naravno..kompresija se utvrdjuje posebnom spravicom za to,i za nju je potrebno samo naviti na glavu cilindra..e sad,to se radi u praksi i kod nas,doduse od pre par godina,da budem precizniji oko 6 god,a to u automoto sportu postoji odavno..najslabiji delic u celom tom sklopu,je bolcni klipnjace,i on trpi najveci pritisak u celom agregatu od svih drugih delova..koliko znam,za takve sportske agregate sa ogromnih 18000 i nesto vise obrtaja u minuti,se koristi bolcni od titanijuma..neretko se desavaju i kvarovi na samom agregatu a ne samo na elektronici..cak sta vise,70 % odustajanja je zbog kvara na agregatu,30 % je elektoronika u pitanju..kompresija se gubi usled trenja karike i zida cilindra ili ti hilzne..slozicemo se ..izgleda da je kvalitetniji dobavaljac za vitalne delove na strani Honde....Honda kupuje izgleda domace,a Yamaha uvozni repromaterijal....Honda ima neki svoj DIS!!!
        sigpic

        Comment


        • #19
          secam se da smo iz nekog predmeta radili neku SPM (The Shock Pulse Method) metodu,neka ispitivanja kotrljajucih lezajeva su bila u pitanju,tako da mislim da postoji ispitivanje ultrazvukom
          MESSI 10

          Comment


          • #20
            ma kome treba motosport odsek,svaka cast momci
            don't be scared homie
            sigpic

            Comment


            • #21
              U medjuvremenu na Rosijevom rancu

              Comment


              • #22





                Ana Carrasco,Marc Màrquez i mova nada moto3 Maria Herrera
                Last edited by tasa01; 26-09-13, 20:56.
                sigpic

                Dobar deo svojih para potrosio sam na pice, zene i brza kola. Ostalo sam procerdao.!!!

                Comment


                • #23
                  kakvi inzenjeri, ja dipl ecc, zabolela me glava dok sam citao ovo... sad vidite sa kakvim predznanjem se ide u kafanu
                  VALENTINO ROSSI #46

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by Valentinik Rossifumi View Post
                    kakvi inzenjeri, ja dipl ecc, zabolela me glava dok sam citao ovo... sad vidite sa kakvim predznanjem se ide u kafanu


                    Ili ako ti je tesko sve to sednes na motorce i uzivas


                    Vidi mali ,kao da joj kaze dodji 'vamo
                    Last edited by tasa01; 26-09-13, 21:05.
                    sigpic

                    Dobar deo svojih para potrosio sam na pice, zene i brza kola. Ostalo sam procerdao.!!!

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by Valentinik Rossifumi View Post
                      kakvi inzenjeri, ja dipl ecc, zabolela me glava dok sam citao ovo... sad vidite sa kakvim predznanjem se ide u kafanu
                      hahahaaa..ma postane ovo i lako..posle nekoliko godina
                      MESSI 10

                      Comment


                      • #26
                        Originally posted by miha92 View Post
                        hahahaaa..ma postane ovo i lako..posle nekoliko godina
                        ma verujem, sve se savlada, problem je sto me ne interesuje mnogo pa sam zato laik, sta cu, volim pare pa zato ekonomija

                        da ne spamujem, GO VALE!
                        VALENTINO ROSSI #46

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by Valentinik Rossifumi View Post
                          ma verujem, sve se savlada, problem je sto me ne interesuje mnogo pa sam zato laik, sta cu, volim pare pa zato ekonomija

                          da ne spamujem, GO VALE!
                          meni cela srednja i faks vecinom predmeti koji se ticu masinstva i elektrotehnike tako da sam morao da zavolim sve to ali sto kazes dosta o tome,da se vratimo na moto gp
                          MESSI 10

                          Comment


                          • #28
                            Originally posted by Vanja #66 View Post

                            "Da, ona se ne moze ispitati, imao sam vise na umu zid cilindra..."
                            Nema tu ispitivanja. Kada napukne zid cilindra u toku voznje kroz tu pukotinu se provuce tecnost za hladjenje...posledice toga su vidljive na kilometar! Na auspuh izlazi beo dim kao da ide parna lokomotiva...tako da nema nikakve potrebe za uvlacenje kamerica!

                            Originally posted by Vanja #66 View Post
                            Zasto? Sasvim je moguce ako moze (ako je dozvoljeno pravilima) da se pridje usisnim otvorima...
                            Dozvoljen je pristup i usisnim i izduvnim kanalima,samo sto kamerica,ma koliko bila mala,ne moze da se provuce kroz ventil, kako si napisao,iz prostog razloga sto ventil nije supalj!!! Trebao si postaviti i sliku ventila da bi zainteresovani (ako ih ima) znali o cemu pricamo. Kamerica kojom su snimili desavanja u komori za sagorevanje nije provucena kroz ventil. Za neupucene:na snimku se vidi vrh svecice koji baca varnicu i dva ventila (usisni i izduvni) koji svojim kretanjem (otvaranje-zatvaranje) omogucuju proces usisavanja i izduvavanja.
                            Zovite

                            Comment


                            • #29
                              [QUOTE=Rossini;1100225] ...navlacenjem kroz donjeg dela sklopa motora,preko ujlne pumpe,odnosno kroz kanale preko kojih se vrsi podmazivanje unutrasnjih sklopova,klipnjace i lagera..srpski receno..da bi se to uradilo,moraju se skinuti leteci lageri na radilici... [a/QUOTE]

                              Ako pricamo o maloj kameri ona se ne navlaci,vec provlaci.

                              Ako pricamo o MotoGP onda ovo gore citirano nema nikakvog smisla.Da bi se izvadili leteci lezajevi prethodno se mora otvori motor koji je zaplombiran,a to se ne sme!
                              Zovite

                              Comment


                              • #30
                                sigpic

                                Dobar deo svojih para potrosio sam na pice, zene i brza kola. Ostalo sam procerdao.!!!

                                Comment

                                Working...
                                X