Announcement

Collapse
No announcement yet.

Le TOUR de FRANCE 2013 - 100e édition

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • TOUR DE FRANCE 2013:
    ETAPA 4: NICE (EKIPNI HRONOMETAR)



    Nakon tri spektakularna dana na Korzici, Tour de France se seli na kopno. Nica će takođe imati štošta lepo da nam pokaže, ali Korzika je pravo otkrovenje, i pokazala se kao odličan domaćin. Nadam se da ćemo u budućnosti moći da uživamo u trkama na tom predivnom ostrvu, ako ništa bar neki classic da se organizuje, čisto da ne bude uzalud ovoliki trud domaćina da na najbolji mogući način ugoste početak jubilarnog stotog Le Tour-a.

    Pre nego što je počeo Tour OPQS su bili veliki favoriti za osvajanje ekipnog hronometra u Nici, ali događaji na Korzici su ipak malo izmešali karte.

    Pregled etape
    Čim se pogleda mapa, jasno je da ovde pobeđuje čista snaga. Nema mesta za bilo kakve druge kalkulacije. Trasa od 25km u Nici se vozi na širokim cestama sa samo devet skretanja. Ono što je takođe jako bitno - etapa je ravna kao palačinka. Prvih 1.5km su tehnički najzahtevniji, sa tri skretanja pod 90 stepeni pre nego što vozači ugledaju Promenade des Anglais. Split tajm je nakon 13km i posle toga ostaju još samo dva skretanja, što bi u prevodu značilo da najbrži tim na splitu nije i isključivi favorit za osvajanje ove etape.


    Favoriti
    Kao što sam rekao i u uvodu, OPQS su pre početka Tour-a važili za najveće favorite u Nici. Belgijski tim je Svetski šampion iz prošle godine, i u svom sastavu ima sjajna imena za hronometar poput Sylvain Chavanela, Tony Martina, Michal Kwiatkowskog, Niki Terpstra i Peter Velitsa. Ako na tu listu dodamo i Mark Cavendisha koji uvek da sve od sebe na ovakvim etapama jasno je zašto su ih svi označavali kao najveće favorite. Nažalost, OPQS u dosadašnjem toku Tour-a nisu imali baš puno sreće. Težak pad Tony Martina na prvoj etapi, na istom mestu gde su se raspršili snovi i Mark Cavendisha o žutoj majici će svakako ostaviti traga po ekipu OPQS. Malo ko zna, ali Cavendishu se na Korzici javio bronhitis, pa se možda i tu mogu tražiti odgovori za njegovo nešto slabije izdanje na početku ovogodišnjeg Tour-a. Takođe treba spomenuti i pad Niki Terpstra na trećoj etapi. Uprkos svemu tome iskreno mislim da OPQS mogu do podijuma na ovoj etapi, ali svakako nisu toliki favoriti kao pred početak Tour-a.

    Realno gledajući, čini mi se da je Garmin-Sharp novi veliki favorit. Amerikanci uvek imaju velike ambicije kada je ekipni hronometar u pitanju, i došli su sa neverovatno jakim timom na ovaj Tour. Svih devet vozača, izuzev Dan Martina su odlični hronometraši, a David Millar će imati i motiv više jer je u igri i žuta majica, koja mu je pobegla na drugoj etapi za samo jednu sekundu. Garmin-Sharp je osvojio timski trajal na Giro d’Italia prošle godine, kada su i preuzeli lidersku majicu, tako da me ne bi iznenadilo ukoliko ponove isti uspeh i na ovogodišnjem Tour-u.

    Orica-GreenEdge takođe dolazi u dosta jakom sastavu, jer kad vidimo Cameron Meyera, Brett Lancastera, Daryl Impeya i posebno Svein Tufta, jasno je o kakvoj moćnoj mašini se radi. Australijanci nemaju favorita za generali plasman, pa je logično da je ova etapa jedna od ključnih za njih. Moral je verovatno na visokom nivou nakon osvajanja prve etape u istoriji tima, te su jedna od onih “ludih” ekipa koja neće prezati od nikoga. Ostali timovi koji konkurišu za generalni plasman će verovatno štediti snagu za okršaje koji im tek predstoje, ali Orica će sigurno uživati u današnjem danu, i daće svoj maksimum da se domogne postolja.


    U prvi mah i ekipa Sky mi je bila jedan od favorita za ovu etapu, ali prateći dešavanja do sada na Tour-u, i zdravstveni bilten rekao bi da im šanse nisu kao pre početka Tour-a. Slično kao i kod OPQS. Geraint Thomas ima frakturu pelvične kosti, dok Ian Stannard takođe ima određenjih poteškoća nakon pada na Korcizi.

    Chris Froome, Richie Porte i Edvald Boasson Hagen su među najboljim hronometrašima na Tour-u, tako da čak i bez Thomasa oni mogu napraviti odličan rezultat i domoći se podijuma. Ipak, ne verujem da mogu pobediti kao što su to uradili u Italiji.

    Treba svakako ispoštovati i Movistar ekipu. Kad je ekipni hronometar u pitanju oni se uvek, iz meni nepoznatih razloga, stavljaju van liste favorita. Ali, ako pogledate rezulatate biće vam jasno da imaju štošta da kažu na jednoj ovakvoj etapi. Prošle godine su osvojili prvi ekipni hronometar na Vuelti, te su zauzeli drugo mesto na Giro-u ove godine. Iako po imenima nemaju baš isključive hronometraše, ono što ih izdvaja je savršen timski rad, i što znaju da zapnu u pravom trenutku. Većina ljudi će možda biti i iznenađena ukoliko se Movistar nađe među prve tri ekipe, ali ukoliko malo razmislite, jasno je da to i ne treba da bude toliko iznenađenje.

    Moguća iznenađenja
    Prethodno sam već naveo pet timova na koje trebate obratiti pažnju, tako da će biti jako teško tome dodati i neka moguća iznenađenja. Ipak, recimo da Belkin možda može do dobrog rezultata danas. Onako čisto na osećaj. Lars Boom je u dosadašnjem toku odličan, i zna da vozi na hronometar. Slično poput Movistara, ni vozači Belkina nisu poznati kao hronometraši, ali verujem u njihov timski duh koji možda može biti i od presudnog značaja. Bauke Mollema, Robert Gesink i Lars-Petter Nordhaug su dobri u planinama, ali ne bi ih isključio kao potpune autsajtere kad je reč o hronometru. Čini se da je ekipa ekstremno motivisana dolaskom novog sponzora, i da će učiniti sve kako bi američkoj firmi napravili što bolju reklamu.
    It is not the violence that sets a man apart.
    It's the distance he's prepared to go.

    Comment


    • Ipak cu biti kuci na vrijeme

      Vala ce mi biti milo ako Garmin pobijedi.Svaka njihova pobjeda je pobjeda za biciklizam.Ljudi su im se sprdali kad su pocinjali,a vidi sad dokle su stigli.To je znak da se biciklizam mijenja.

      Neka jos jednom uzmu tu zutu majicu.Zasluzili su je.

      Comment


      • Moze neko da mi objasni timski hronometar sto se tice generalnog plasmana..?
        Originally posted by Casiraghi
        Al bar nauci me drugoj da se dam da tebi nevernoj budem Emre Can
        Originally posted by Casiraghi
        Ti nikad neces biti kao Joel Matip.

        https://www.youtube.com/watch?v=Gxj_G6ExBTE
        Originally posted by Casiraghi
        Srecan Mane svima koji slave.

        Comment


        • Ja mislim da contador moze da izgubi dosta vremena u generalnom plasmanu

          Comment


          • Originally posted by mareliverpool View Post
            Moze neko da mi objasni timski hronometar sto se tice generalnog plasmana..?
            sta te konkretno zanima? kako se vreme racuna ili sta?
            It is not the violence that sets a man apart.
            It's the distance he's prepared to go.

            Comment


            • Zanima me kako se racuna za pojedinacni generalni plasman..
              Na primer:Ako Sky pobedi Saxo za 20 sekundi,da li to znaci da i Frum bezi Kontadoru 20s..?
              Last edited by MareLFC; 02-07-13, 13:41.
              Originally posted by Casiraghi
              Al bar nauci me drugoj da se dam da tebi nevernoj budem Emre Can
              Originally posted by Casiraghi
              Ti nikad neces biti kao Joel Matip.

              https://www.youtube.com/watch?v=Gxj_G6ExBTE
              Originally posted by Casiraghi
              Srecan Mane svima koji slave.

              Comment


              • Svaki tim ima devet vozaca, s tim da se vreme racuna na osnovu prvih pet
                koji prodju kroz ciljnu ravninu, tacnije svi vozaci tima dobijaju vreme
                petog vozaca
                koji je prosao kroz cilj.
                It is not the violence that sets a man apart.
                It's the distance he's prepared to go.

                Comment


                • Originally posted by mareliverpool View Post
                  Na primer:Ako Sky pobedi Saxo za 20 sekundi,da li to znaci da i Frum bezi Kontadoru 20s..?
                  logicno.
                  It is not the violence that sets a man apart.
                  It's the distance he's prepared to go.

                  Comment


                  • Ako na cilj dodje napr 7 vozaca,svi dobijaju rezultat petog vozaca koji je prosao kroz cilj..a ona dvojica sto su otpala ce dobiti ono vrijeme koje su oni vozili-dakle ne isto kao i ostatak tima koji je zajedno dosao na cilj.

                    Ne vjerujem da ce Saxo izgubiti mnogo.Sigurno nece biti bolji od ovih favorita,ali na ovom kursu ne mogu zaostati previse.
                    Last edited by powerslave; 02-07-13, 14:14.

                    Comment


                    • Izmedju vrhunskih timova ne bi trebalo da bude nekih strahovitih razlika,
                      tako da je ova etapa manje-vise zanemarljiva u odnosu na redovne.
                      It is not the violence that sets a man apart.
                      It's the distance he's prepared to go.

                      Comment


                      • Raspored,ako nekoga zanima.

                        15:15 Argos-Shimano
                        15:19 Omega Pharma Quickstep
                        15:23 Lotto-Belisol
                        15:27 Cannondale
                        15:31 Cofidis
                        15:35 FDJ.fr
                        15:39 Belkin
                        15:43 Garmin-Sharp
                        15:47 Euskaltel
                        15:51 Sky
                        15:55 Katusha
                        15:59 Sojasun
                        16:03 Astana
                        16:07 Movistar
                        16:11 Team Saxo-Tinkoff
                        16:15 Europcar
                        16:19 AG2R
                        16:23 Orica-GreenEdge
                        16:27 Lampre
                        16:31 Vacansoleil-DCM
                        16:35 BMC
                        16:39 Radioshack

                        Comment


                        • OPQS odlicno odvezli.
                          It is not the violence that sets a man apart.
                          It's the distance he's prepared to go.

                          Comment


                          • Kako ga gazi Saxo

                            OPQS ipak dovoljno zdrav da potvrdi svoju moc.

                            Comment


                            • Sta mislite pored vozaca Chris Frooma, Alberto Contadora, Joaquim Rodrigueza, Richie Porta, Alejandro Valverdea, Cadel Evansa ko jos moze da bude u top20 na kraju tour-a ? Ko je dosta dobar brdski vozac,takmicar za etapne pobede i dobar plasman ?

                              Comment


                              • Napisao je to Powerslave..http://www.sportklub.info/forum/show...A9dition/page3
                                Originally posted by Casiraghi
                                Al bar nauci me drugoj da se dam da tebi nevernoj budem Emre Can
                                Originally posted by Casiraghi
                                Ti nikad neces biti kao Joel Matip.

                                https://www.youtube.com/watch?v=Gxj_G6ExBTE
                                Originally posted by Casiraghi
                                Srecan Mane svima koji slave.

                                Comment

                                Working...
                                X