Announcement

Collapse
No announcement yet.

JAVNA TRIBINA - F1 NA PREKRETNICI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Nista ljudi, vidimo se sutra u 1.

    Comment


    • #17
      Evo neke fotografije sa danasnjeg predavanja. Iskreno, nisam bas pri vremenu da prenesem utiske sad, videcu sutra uvece, mozda je najbolje da Alen to uradi, imali smo i priliku da se upoznamo... Steta sto vise vas nije moglo da dodje. Nadam se da ce biti drugih prilika...

















      Comment


      • #18
        a jel ko snimao ?
        www.balkansimracing.com/forum

        Real cars. Real racing. Dobrodosli

        Comment


        • #19
          Sa gomilom ljudi sam pricao, niko nema kameru. Ja sam u sredu pravio probne snimke sa telefonom, sa raznim podesavanjima, ali je jacina zvuka jako mala, tako da sam odustao od toga... Ide tekstic za sat, sat i po...

          Comment


          • #20
            Sta na kraju reci o jucerasnjem malom okupljanju?

            Pre svega, da mi je zao sto vise ljudi odavde nije moglo da dodje. Upoznao sam Alena/Fredija, bilo mi je jako drago zbog toga, ali nekako... steta je sto vise ljudi nije uspelo da dodje. Ali, dobro, sta je tu je...

            Generalno, sto se i na slikama vidi, manje vise, posecenost nije bila toliko losa. S tim sto treba imati u vidu uticaj onog haosa koji je juce nastao, na drugim forumima gde sam ostavio poziv ima ljudi koji su javili da nisu mogli da dodju jer su bukvalno bili odseceni, znam dosta ljudi privatno koji su se nasli u istoj nezavidnoj situaciji. Moja je sreca da se to i meni nije dogodilo, a lako je moglo. Za one koji znaju gde je otrpilike, sta i kako, tramvaj u kom sam bio je ugasen u Savskoj. Mreza je iskljucena iz GSP-a kao preventiva, sa punim pravom. Ne bi to bio toliki problem, da nije toliko kise napadalo u tako kratkom periodu da je kanalizacija bila preplavljena, tako da se na stranama kolovoza nakupilo dobrih 7-8cm vode... Mozete misliti kako je bilo zanimljivo protrcavati krzo to u patikama...

            Elem, trceci, sljampajuci, menjajuci prevoz, stigao sam do fakulteta nekako... Sve muke su zaboravljene momenta kad sam video Jergovica kako opusteno sedi u fotelji u Studentskom Parlamentu, caska sa kolegom sa kojim sam organizovao sve ovo (inace je predsednik tog Parlamenta, bar do novih izbora) i mlati Napolitanke. Obozavam takve momente... Resili smo efikasno, u pravom duhu dovitljivih inzenjera, problem sa nedostatkom laptopa za slide-show fotografija (problem nastao kao greska u sporazumevanju, onako, obavezan momenat u ovakvim dogadjajima) i sa kasnjenjem od akademskih cetvrt sata poceli...

            Za pocetak, mali uvod i osvrt na tekucu sezonu. Osvrt na ove gume, koje ama bas niko ko voli F1 ne voli, na njihovu funkciju, zasto su takve kakve jesu, zasto se takvima ostavljaju, da li ce i kada biti promena i slicno... U sustini, sve manje-vise poznate stvari - Pirelli je dobio takvo uputstvo, mogu lagano da naprave gume koje ce trajati vise od cele trke, ali sa vrha stizu druge instrukcije. Opasan je problem delaminacije koji se sve cesce dogadja, zbog toga ce morati doci do nekih izmena uskoro, mada ne toliko velikih koliko se spekulise. Mladen, barem, ne ocekuje da ce previse poremetti odnos snaga kad do tih promena dodje, a indikativno je vec od Silverstone-a...

            Osvrt na sampionat je objedinjen sa par recenica o 4 pobednika koje imamo, o vozilima kojima raspolazu, mogucnostima u toku sezone i tako... Generalna prica.

            Potom jedan zanimljiviji deo, osvrt na prave vanzemaljce Formule 1 - 20 najboljih vozaca u istoriji. Naravno, Jergovicev slobodan izbor... Alonso, Ascari, Brabham, Clarck, Fangio, Hakkinen, Hamilton, Kubica, Lauda, Mansell, Moss, Peterson, Piquet, Prost, Raikkonen, Schumacher, Senna, Stewart, Vettel, Villeneuve... Nema greske. U pitanju su zaista pravi vanzemaljci, svesni smo svi toga... Sa refleksima i reakcijama koje traju 5 puta krace od nasih, sa neverovatnim osecajem za bolid, za poziciju, za to sta treba uciniti da se dobije sta se trazi do vozila. Sve je to negde u glavi svakom, ali prosto - upecatljivo je kad se okupe ta imena, kad se sve to ponovi jos jednom i kad se napomene da su oni ti koji prave razliku i da zbog njih gledamo ovaj sport, zbog njihovog umeca i njehove hrabrosti.

            Potom je usledio osvrt na sledecu sezonu, sa jednim od vecih promena, daleko vecim nego onima iz 2009, u istoriji F1. Da se podsetimo - povratak turbo motora. V6 1.6l zvercice sa turbo punjacem (a sve to sugerise da ce zvuk biti daleko dublji, ali nista manje bucan) i ERS paketom, koji ce ukljucivati KERS sa dodatnih 20 KW snage, kao i TERS sistemom, koji ce ERS paket dovesti do nivoa od oko dodatnih 170 KS na raspolaganju. Snage koja ce biti i mnogo duze na raspolaganju - 30 i vise sekundi po krugu. Sto ce na stazi u Monacu, prakticno znaciti gotovo svaki trenutak kad se ne koci... Potrosnja goriva ce opasti, pa postoji realna mogucnost da se u Monzi krene sa manje od 140 litara goirva, sto je danas nezamislivo. Naravno, aerodinamicke promene ce igrati ogromnu ulogu. Nos bolida se spusta na oko 25 cm od ravni poda, smanjuje se prednje krilo. Vec sad su to velike promene, koje bi uticale na totalno prepakovanje ostatka bolida, a im ih jos dosta. Aero dodaci oko bocnih usisnika ce biti stvar proslosti, zadnji deo ce biti daleko jednostavniji, gredno krilo ce se izbaciti. Auspuh ce se do te mere ograniciti da ce bilo kakvi efekti biti nemoguci za izvedbu, a prakticno bi bili i neupotrebljivi - ti gasovi ce imati znatno manju snagu nakon izlaska iz turbine, nego sto je to danas slucaj, kad dolaze de facto direktno iz cilindara. Menjaci, takodje, nece moci da se cackaju tokom sezone. Jedan radni odnos i kraj. Morace da budu jos izdrzljiviji, kao i motori, kojih ce sad biti 6 na raspolaganju po sezoni. Razne jos promene ce uslediti, tako da ce bolidi biti u velikoj meri potpuno drugaciji. To je ono sto me najvise raduje sledece sezone.

            Pitanja iz publike, koja su mozda bila i zanimljivija nego samo predavanje, koje je i predvidjeno da bude nekog opsteg karaktera, dobila su pohvalu od Jergovica kasnije, na ispracaju. Naime, bili smo bolji, tako reci, od Fakulteta Strojarstva u Zagrebu. Pitanja su, kako kaze Mladen, bila dosta smelija, dosta direktnija, konkretnija i bilo ih je vise. Toliko vise, da je covek morao na kraju da prekin ljude koji su hteli jos milion pitanja sigurno da postave, ali nakon 2 i kususr sata pricanja, covek shvati da ima granicu i pored sve volje na svetu...

            Pitanja su bila razna, od tehnologije u F1, do toga - sta cemo sa komentatorima u Srbiji i Hrvatskoj... Neki generalni zakljucici bi mogli biti... Gume bi sledece godine morale biti znatno jace nego ove godine. Prosto, mnogo ce vise morati da podnesu, zbog celokupnih promena koje ce znacajno uticati na to kako ce se bolidi voziti, kako ce se ponasati, kojom kolicinom opterecenja ce raspolagati. Bas sve ce se promeniti. A mi cemo videti samo spoljasenje, estetske promene... Menjaci ce biti znacajno revidirani. Izbegavanje kasnjenja tipicnog za turbo motore ce biti apsolutni primat, pri cemu ce i elektronika odraditi znacajan posao...

            Bilo je pominjanja transfera, gde on ocekuje da je prica oko Kimija i Red Bulla 90% gotov stvar. 2 su glavne stavke - Lotus ne moze da mu obzbedi platu, a izgleda da vise ne mogu da mu obezbede ni kvalitetne inzenjere, posto je Allison napustio tim (palta mu je bila oko milion evra, a eto ni nejga vise ne mogu da priuste), cini se bas zbog Ferrarija... Pride, Renault, ciji ce Lotus i dalje biti korisnik, je rekao da ce im Red Bull bidi primarni tim, tako da se tesko moze ocekivati da ce Lotus tu ista moci uciniti i da je sve kod njih kako treba. Tu ce svakako biti zanimljivo videti kako ce se Kimi i Seb snaci, obzriom da vaze za bolje prijatelje u padoku. Tesko da ce to biti i na pola sezone, ako dodje do transfera. Istovremeno, za ocekivati je da ce Webber u Porsche i Le Mans, kao i da ce Hulk zameniti Massu, a jako je verovatno i da ce doci do rokade izmedju Ferrarija i Saubera.

            Jedna radosna vest bi bila to sto je Kubica na putu naglog oporavka. Najveci problem je bilo uvrtanje desne ruke. Ne sake, vec cele ruke - od ramena nanize. Taj pokret nije mogao sasvim da odradi, medjutim cini se da je sve to dosta bolje u zadnja 3 meseca. Poznato je da je vozio za Mecku u DTMu, u vidu testa ili trke (ne secam se bas), a izgleda da je imao znacajan rad i u simulatoru. Cak, neki idu do te mere da je izzuetno zasluzan za napredak Mecke izmedju Spanije i Monaka... Ferrari je morao da ga ispusti u momentu kad je bilo pitanje sta ce biti sa njim, Mecka je izgleda spremna da uskoci. Bice zanimljivo videti kako ce se sve to ostvariti...

            Od nekih drugih stvari... Newey je tip coveka koji brine samo za posao i da mu nije zene, pitanje je da li bi se proslavio. Covek nikad ne pregovara sa poslodavcem, ostavlja to nekom ko shvata da je lepo biti posvecen poslu, ali da zbog toga ne treba biti iskoriscen. Brawn je covek izuzetne inteligencije, koji moze parirati Ecclestone-u u tim sahovkim borbama van staze. Stavise, to i redovno cini. Fijasko oko podmicivanja je u velikoj sprezi sa Mercedesom i nejgovim uticajem u Nemackoj, a i test u Spaniji je u okviru cele te price. Sad ostaje da se vidi ko je jaci - Todt i FIA ili Bernie i FOM. Drugaciji pristupi - tihi i neprimetni ili javni i bucni - ali isti cilj, prevlast u F1.

            Bilo je i pomena o Milosu Pavlovicu, a to se nista nije razlikovalo od teksta koji sam ostavio zimus na nekoj od tema. Ukratko, nekoliko puta je bio na korak od F1, u Williamsu, neostavernom USF1 i HRT-u, ali svaki put se novac i tata ipostavio kao problem.

            Na kraju, posle samog predavanja, ostisli smo do radionice Drumske Strele, momci koji rade na tome su imali o cemu da razgovarju sa Mladenom. Saglasni smo svi da bismo rado produbili saradnju sa Zagrebackim, pa i Splitskim fakultetom na tu i mnoge druge teme, tako da postoji nada da se moze i normalno medju nama...

            To bi bilo ukratko to. Bilo je jos mnogo tema, ali dosta mi je njih vec nekako izbledelo, pre svega jer su nesto generalnijeg karaktera. Nadam se da sam koliko toliko uspeo da priblizim atmosferu, koja je bila sjajna, kao i sadrzaj...

            Nadam se da cu biti u mogucnosti da ostvarim ponovo nesto slicno, pa zasto ne i bolje i da ce biti jso vise ljudi i da ce sveukupno to biti jos bolji dogadjaj...

            Comment


            • #21
              www.balkansimracing.com/forum

              Real cars. Real racing. Dobrodosli

              Comment


              • #22
                Sad mi je bas zao sto nisam mogao da dodjem, hvala Vanja na izvestaju
                Na celom svetu samo Crvena zvezda

                Comment


                • #23
                  Nema se sta dodati ovome sto je Vanja napisao, meni je bilo odlicno, zao mi je jedino sto nisam, zbog nevremena oko Obrenovca mogao da stignem ranije, a bio sam planirao da budem makar u 12, pola jedan. I da nepoverujete Vanja i ja se bez ikakvog dogovarajna odmah prepoznamo. Sva pitanja koja su upucena Mladenu su bila od pravih jubiteja i poznavaaca F1.

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by Alen P View Post
                    I da nepoverujete Vanja i ja se bez ikakvog dogovarajna odmah prepoznamo.
                    Tacno, to je bio prst sudbine, nista manje...

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by Alen P View Post
                      I da nepoverujete Vanja i ja se bez ikakvog dogovarajna odmah prepoznamo.
                      i ja sam ga odmah prepoznala na fotografijama,a nikada ga nisam videla
                      cek sad da procitam izvestaj

                      mnogo mi se svidjanisam razumela samo jedan delic (tamo kad krenes na kineskom),ali sve ostalo mi je bas super
                      Last edited by denia_el; 01-06-13, 08:54. Reason: procitala:)
                      don't be scared homie
                      sigpic

                      Comment


                      • #26
                        Imam, ovako, upecatljiv stav... Mali zaguljeni perfekcionista.

                        Comment


                        • #27
                          Fin događaj! Bio sam sprečen ovoga puta.Valjda će biti prilike da se vidimo u Mađarskoj.

                          Sad sam pisao golemi tekst ali prekide mi se net i sbve odr.

                          Kao navijača me brinu ta nova pravila.Aerodinamika još stegnutija?!!!

                          Raduje to što Jergović misli/zna da će Kimi u Red Bull. Valjda će da opet povede Marka Sladea sa sobom. U Red Bullu ima unutrašnje politike. Australlijanac je sušta suprotnost Fincu. To bi trebalo da pomogne, zar ne? Tamo imaju novac i maksimalnu tehničku i tehnološku podršku.
                          ,,MO8, nemoj da se salis sa zivotom, zna se raspored: basket, F1, Nole, pa sve ostalo... Dakle No1e>skola... Na izvrsavanje!"

                          "Cekamo sutra da se ozvanici Kimster i mogla bi da krene lagana dominacija plus kada bi i Ross dosao....ludilo :)
                          I eto nama novog paketa u Ferari: Allison + Raikkonen + Slade + MarkedOne8 :D mozda jedino da je zvucniji transfer Bejla od ovog naseg novog :biggrin:"

                          sigpic

                          Comment


                          • #28
                            Imaju i Multi 12
                            Na celom svetu samo Crvena zvezda

                            Comment


                            • #29
                              Originally posted by MarkedOne8 View Post
                              Fin događaj! Bio sam sprečen ovoga puta.Valjda će biti prilike da se vidimo u Mađarskoj.

                              Sad sam pisao golemi tekst ali prekide mi se net i sbve odr.

                              Kao navijača me brinu ta nova pravila.Aerodinamika još stegnutija?!!!

                              Raduje to što Jergović misli/zna da će Kimi u Red Bull. Valjda će da opet povede Marka Sladea sa sobom. U Red Bullu ima unutrašnje politike. Australlijanac je sušta suprotnost Fincu. To bi trebalo da pomogne, zar ne? Tamo imaju novac i maksimalnu tehničku i tehnološku podršku.
                              Cek, pa zar mu inzenjer nije vec u Red Bullu od ove godine?

                              Comment


                              • #30
                                on i webber su zamijenili inzinjere ?
                                www.balkansimracing.com/forum

                                Real cars. Real racing. Dobrodosli

                                Comment

                                Working...
                                X