Announcement

Collapse
No announcement yet.

Formula 1 Gran Premio de España Santander 2012

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Blokiranje točkova uvek oduzima vreme.Dok točak blokira, taj točak nema baš nikakvu funkciju u skretanju.Samo nastavlja pravo.U trećem sektoru nema mesta gde bi mogle da se blokiraju kočnice.Sve su to vrlo slaba kočenja koja ne traju duže od par desetinki osim onog kočenja za sam ulaz u treći sektor.Koliko god Hamilton dobio ili izgubio blokiranjem, on jako uništava gume.Guma ne da se samo brže troši već se i po uzdužnom i poprečnom preseku drugačije troši.Na primer, spoljna strana gume manje strada prilikom blokiranja, ali sredina i unutrašnja odu totalno.To može vrlo često da dovede do toga da vozač mora ranije u boks samo zbog jednog problematičnog dela neke gume, dok su ostale gume sasvim ok za još 2-3 kruga.
    U trci je veoma bitna ravnomernost i ciljanje ka optimalnom.Bolje je kočiti malo ranije (govorimo o desetinkama ranijoj reakciji) i omogućiti stabilniji izlazak nego natezati se sa bolidom i blokirati kočnice.Isto tako je i u kvalifikacijama ali kazna u trci je mnogo veća.
    ,,MO8, nemoj da se salis sa zivotom, zna se raspored: basket, F1, Nole, pa sve ostalo... Dakle No1e>skola... Na izvrsavanje!"

    "Cekamo sutra da se ozvanici Kimster i mogla bi da krene lagana dominacija plus kada bi i Ross dosao....ludilo :)
    I eto nama novog paketa u Ferari: Allison + Raikkonen + Slade + MarkedOne8 :D mozda jedino da je zvucniji transfer Bejla od ovog naseg novog :biggrin:"

    sigpic

    Comment


    • #47
      Upravo, nije toliko stvar u gubljenju vremena, koje prakticno ne postoji samo po sebi, ali se unistava guma, krace se ostaje u stintu, tako da u jednom trenutnku moze da se desi da vozac mora da ostane duze na jednoj istrosenoj gumi, sto je (videli smo kod Kimija) fijasko...

      Comment


      • #48
        Naravno da na duge staze blokiranje tockova dosta skodi, hteo sam da kazem da u jednom krugu blokiranje ne znaci gubitak vremena...
        sigpic

        Comment


        • #49
          Blokiranjem točak gubi više od polovine prijanjanja.To se slabo oseti jer je često na jakim kočenjima unutrašnji točak blokiran a on ima manju ulogu u skretanju od spoljnjeg.Gubitak prijanjanja znači duži prolaz kroz krivinu.Da bi bolid skrenuo prednji točkovi se vrte okrenuti pod uglom i grabe ka unutrašnjosti krivine.Kada se točak blokira on se ne okreće a samim tim i nema funkciju u skretanju.Zaključak - gubi se vreme.

          Kimi nije imao istrošeniju gumu od blokiranja.Prosto je trebao da izdrži u trećem stintu broj krugova koji nije bio moguć.
          ,,MO8, nemoj da se salis sa zivotom, zna se raspored: basket, F1, Nole, pa sve ostalo... Dakle No1e>skola... Na izvrsavanje!"

          "Cekamo sutra da se ozvanici Kimster i mogla bi da krene lagana dominacija plus kada bi i Ross dosao....ludilo :)
          I eto nama novog paketa u Ferari: Allison + Raikkonen + Slade + MarkedOne8 :D mozda jedino da je zvucniji transfer Bejla od ovog naseg novog :biggrin:"

          sigpic

          Comment


          • #50
            Originally posted by MarkedOne8 View Post
            Kimi nije imao istrošeniju gumu od blokiranja.Prosto je trebao da izdrži u trećem stintu broj krugova koji nije bio moguć.
            Naravno, lose sam se izrazio...

            Rezultati FP3:



            Grosejan je doziveo obratenje na stazi nekih 15ak minuta po startu sesije, ugasio mu se motor, a tim je hteo da nesto promeni i nisu uspeli to na vreme da urade, koliko sam razumeo...

            Jedno je sigurno, timovi kalkulisu, dosta kalkulisu, ali Vettel je najbrzi... Kvalifikacije ce do kraja sezone, ako se ovako nastavi, izgubiti dobar deo smisla...

            Comment


            • #51
              Hvala na dobrodoslici to sa blokiranjem tockova je hamiltonova standardna voznja iako se ove godine primirio,ali to je njegov stil koji i tim blokiranjem vise se gubi na gumama nego na vremenu,sve ono sto ste vi vec rekli,inace samo da kazem da je Vajtling rekao da je Hamilton imao srece na prosloj trci da nije dobio kaznu jer je bio blizu,sudije su dosta raspravljale o borbi izmedju Rosberga i Hamiltona i za Rosberga su rekli da nije uradio nista nepropisno,dok Hamilton ima samo upozorenje zbog onog ludog i hrabrog preticanja po pesku
              Miljkonen

              Comment


              • #52
                Pa voznja van staze treba da se sankcionise, a pod time se podrazumeva kada ni jedan od tockova nije makar na beloj liniji, kao u tenisu, kao u svakom drugom sportu, linija je deo terena. Hamilton je sa sva cetiri tocka presao van staze, nesto sto je i Alonso pomenuo: "Mozete se braniti kako hocete, mozete preticati van staze, ova ce godina biti uzbudljiva. Uzivajte!" Ali su mu oprostili ocigledno jer bi morali nesto i po pitanju Rosberga da preduzmu... Nije mogao Hamitlon da ga prestigne ako nije bio na bar pola njegove duzine svojim prednjim krilom. A Bernie sad nece nista da se preduzme protiv njih, kako bi ih zadrzao u sportu iako im nece da ti pare koje traze...

                Kad smo kod Mecke, Brwawn je bolestan i nije u Spaniji, bice zanimljivo Bellu. Mozda ce mu Ross telefonom javljati sta da uradi...

                Comment


                • #53
                  Znaci jos jednom da napomenem , ako neko moze po zavrsetku kvala da mi na pp posalje ili na fb ili ovde link od kvala ako ima a nadam se da ce biti Unapred zahvaljujem
                  Sale Stanojevic : , ,,Misija će biti ispunjena kada sa Partizanom ostvarim evropske snove, a to je veliki korak napred u Ligi šampiona ,.

                  Comment


                  • #54
                    Narain nije ispunio kvotu od 107%, ali njegov krug jutros od 1:28.207 ulazi u tih 107% i ne mogu da verujem da ce mu verovatno dozvoliti da vozi... A, realno, spanski tim u Spaniji, zar ce biti cudno?

                    Massa, uzas, 17!!!! Jbt, ocigledan je napredak, on je jos gori! Koji im je djavo, daj nek dovedu ovog malog Pereza, odlican je mali vozac! Inace, Webber i Button ispali... A Kobayashiu procurelo ulje i nece voziti u Q3, steta.
                    Last edited by Vanja #66; 12-05-12, 13:46.

                    Comment


                    • #55
                      Eh, propustio sam Q3, evo sad gledam rezultate, vidim da je Hamilton dominirao, pola sekunde brzi od drugog. Mada ne mora to nista da znaci, do sada mu ritam u trci nije bio tako dobar. 'Ladno Maldonado drugi, svaka cast, ocigledno je i Ferrari napredovao dosta. Mislim da bi Alonso mogao u prvom krugu da izbije na prvu poziciju, imace zavetrinu, ali ako se Hamilton tu odbrani onda mislim da je resena prica. Lotusi standardno dobri, ali Vettel nije ni izlazio na stazu u Q3? Sta je bilo s njim?
                      Button i Webber dosta podbacili, ali sigurno ce biti zanimljivo. Kakva sezona, stvarno neverovatno...
                      sigpic

                      Comment


                      • #56
                        Vrlo pretumbane kvalifikacije.Red Bul je do jutros izgledao kao favorit ali na kraju se ispostavilo da su ukupno treći tim na ovoj stazi a da im je Mercedes za petama.A za Ferari ne znam šta da kažem.Oni kao tim od od dva vozača nisu ni peti ni 6. nego još niže.Bolid jeste napredovao ali Masa i njegovi mehaničare to jednostavno ne umeju da iskoriste.Da li su sve dobro u Ferariju prebacili na Alonsa ili je Masa toliko loš?Opet se prisećam Masinog favorizovanja kada je vozio sa Kimijem.Hamilton je imao vrlo dominantnu pol-poziciju ali mogu da se kladim da sutra neće biti prvi.Maldonado je imao savršen krug baš kao i Alonso.Lotus je imao najbolje ovogodišnje kvalifikacije.Sauber relativno dobar.Od drugog do šestog mesta je razlika samo 3 desetinke.Mislim da je Fetel najveći gubitnik ovih kvalifikacija jer je načeo dva seta soft pneumatika kao i Hamilton a zauzeo je tek osmo mesto.Red Bul bi trebao da bude dobar po tempu u trci ali ne toliko kao Lotus u Bahreinu.Veber je bio prilično slab s obzirom da je prethodne dve godine na ovoj stazi bio bolji u kvalifikacijama od Fetela.Baton se mučio tokom čitavog vikenda.Ako su rešili problem sa gumama može se od njega očekivati dobar tempo u trci.Za Šumahera i Rozberga ne verujem da će popraviti svoja kvalifikaciona mesta.Što zbog DDRS-a, što zbog guma i odsustva Brona.Gume će sutra igrati ogromnu ulogu.Vetar je takođe veliki faktor.

                        Fetel je prvo prerano stao na kraj boks i ceo minut je čekao zeleno svetlo.Krenuo je u brzi krug i ušao je u boks.Posle je otišao po novi set mekših guma i opet isto.Duplo golo, dva seta opcionih guma potrošena.Ne piše im se dobro u trci.Hamilton nije u ništa boljoj poziciji i to smem da tvrdim.Jedino ima nekoliko metara i sekundi prednosti u početnim krugovima.McLaren se muči sa tempom u trci cele sezone a Baton se mučio celog vikenda sa setupom.
                        Last edited by MarkedOne8; 12-05-12, 14:51.
                        ,,MO8, nemoj da se salis sa zivotom, zna se raspored: basket, F1, Nole, pa sve ostalo... Dakle No1e>skola... Na izvrsavanje!"

                        "Cekamo sutra da se ozvanici Kimster i mogla bi da krene lagana dominacija plus kada bi i Ross dosao....ludilo :)
                        I eto nama novog paketa u Ferari: Allison + Raikkonen + Slade + MarkedOne8 :D mozda jedino da je zvucniji transfer Bejla od ovog naseg novog :biggrin:"

                        sigpic

                        Comment


                        • #57
                          Wau, jos jednom su me oduvale kvalifikacije! Koliko je odvaljena ova sezona! Hamilton pokazao suv ritam, svi brzi krugovi danas su mu bili u velikoj meri bez greske, narocito poslednji, slicno poput Maldonada, kad je trebalo, bio je brz... Doduse, zaustavio se brzo po zavrsetku tog kruga, ali nebitno, rezultat je tu.

                          Alonso!!!

                          Ima tu jos mnogo mesta da F2012 napreduje, ali napredak je veliki... Rekao sam da cu biti jako zadovoljan ako razlika ne bude bila veca od 0.3s, bila je duplo veca, ali moram (u odbranu Scuderie ) reci da je ono bio jedan savrsen krug Hamiltona, te sam jako zadovoljan vidjenim!

                          Rezultati:



                          Nema gotovo niceg izmedju Kimija i Grosejana, uvek su jako blizu, Kimi je sad cini mi se, napravio malu gresku i zato bio nesto sporiji, ali sve u svemu, ovo je jako dobro od Lotusa! Perez nije puno iza, ali je iza, i on je izvezao odlican krug, i mislim da je sad ipak F2012 bolji od C31 u pitanju brzine u kvalifikacijama, a i u trci. Te tako padaju u vodu price ljudi koji misle da je Perezu bolje da ostane u Sauberu, nego da predje u Scuderiu... Ako postignu dogovor, bice odlicno.
                          Rosberg je izvezao krug da bi ga izvezao, da bi bio ispred onih koji izvezu 2 sektora i vrate se, sto je u ovom slucaju bio Vettel, za Schumachera nisam siguran...
                          Red Bull je, osim odluke da Weebera ne izvoze na stazu posle kruga u Q2, napravio jos glupih odluka, pre svega to sto je Vettel prvo odvezao 2 sektora, umesto da na toj iskoriscenoj gumi izveze pun krug da bi bio u poziciji Rosberga, a potom jos gluplje, izlazak na novim mekim gumama i krug koji nije zavrsen... Te gume su nacete, nisu u puno boljem stanju od svih onih ispred njega, moze da ostane 2 kruga duze u najboljem slucaju, sto nije dovoljno.

                          Button se zaista celog vikenda mucio, nisam ocekivao ovako los rezultat, ali dobro, mislim da moze da se sredi sa strategijom sasvim dobro, s obzirom da se on mucio na mekim gumama, za razliku od Hamiltona kome su celog vikenda lezale upravo meke.

                          Massa, joooooooooooooooooooooooooooooj!!! Muko draga! Verovatno Ferrari pravi bolid po meri Alonsa, ali ne moze, ne moze ni u kom slucaju da razlika izmedju njih dvojice bude 1.1s i da Massa kaze da je dao sve od sebe, ovo je stvarno sramota!

                          Bice dobra trka sutra, ko zna, mozda i ubodem nekog u Kladzi...

                          Comment


                          • #58
                            Originally posted by Tony_G View Post
                            Eh, propustio sam Q3, evo sad gledam rezultate, vidim da je Hamilton dominirao, pola sekunde brzi od drugog. Mada ne mora to nista da znaci, do sada mu ritam u trci nije bio tako dobar. 'Ladno Maldonado drugi, svaka cast, ocigledno je i Ferrari napredovao dosta. Mislim da bi Alonso mogao u prvom krugu da izbije na prvu poziciju, imace zavetrinu, ali ako se Hamilton tu odbrani onda mislim da je resena prica. Lotusi standardno dobri, ali Vettel nije ni izlazio na stazu u Q3? Sta je bilo s njim?
                            Button i Webber dosta podbacili, ali sigurno ce biti zanimljivo. Kakva sezona, stvarno neverovatno...
                            Good point, treba imati i na umu da su doneli i novo kvacilo u Mugellu, tako da se vrlo lako moze desiti repriza prosle godine. Naravno, samo prvih 15ak krugova...

                            Comment


                            • #59
                              @ vanja


                              Kimi je napravio gresku u trecem sektoru, posto je u prva dva sektora bio brzi od Alonsa i prvog vremena koji je postavio Hamilton.

                              Da li ce sutra mehanicari ponovo pobediti Hamiltona?

                              Comment


                              • #60
                                Originally posted by Vanja #66 View Post
                                Bice dobra trka sutra, ko zna, mozda i ubodem nekog u Kladzi...
                                Najrealnije, mislim da možeš mnogo toga da ubodeš.

                                Mislim da će Hamiltona sutra pobediti njegov tempo u trci.
                                Last edited by MarkedOne8; 12-05-12, 15:02.
                                ,,MO8, nemoj da se salis sa zivotom, zna se raspored: basket, F1, Nole, pa sve ostalo... Dakle No1e>skola... Na izvrsavanje!"

                                "Cekamo sutra da se ozvanici Kimster i mogla bi da krene lagana dominacija plus kada bi i Ross dosao....ludilo :)
                                I eto nama novog paketa u Ferari: Allison + Raikkonen + Slade + MarkedOne8 :D mozda jedino da je zvucniji transfer Bejla od ovog naseg novog :biggrin:"

                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X