Announcement

Collapse
No announcement yet.

Sezona 2012 - zagrevanje

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by NebojsaNS View Post
    Nije bas za ovu temu, ali nismo jos otvorili zagrevanje za 2013 Ferari je u ozbiljnim pregovorima sa Red Bulovim dvojcem Njui - Prodomu (glavni za aerodinamika RBa), za sada ne ide zavidnim tempom, ali postoji volja sa obe strane za saradnju. Njih dvojica bi presli sledece zime. Meni cela stvar zvuci potpuno zastrasujuce, sa Ferarijevom infrastrukturom, Njuijem, Birneom koji ocigledno jos uvek ima glas, Alonsom, nekim mladim talentom, mozda cak i Briatoreom... Nepobedivo.
    Pominjao je Di Montezemolo to vise puta, cim sam procitao da imaju zelju za tim, znao sam da ce ga dovesti cim mu istekne ugovor... I za jednu i za drugu stranu je to previse dobra prilika da se propusti... Za Ferrari da konacno uposle "najboljeg inzenjera u istoriji F1", a za Adriana da stupi u "najuspesniji tim u istoriji F1". Neweyeva zena je verovatno promenila svoje misljenje prema Italji u odnosu na pre par godina. Dobra zamisao, ali treba sacekati, pitanje je i koliko dugo ima Newey sa RBom po ugovoru, cini mi se da je prosle godine produzen na jos tri godine, tj. do kraja 2014, sto bi znacilo da cemo na taj moguci potez cekati 2 godine duze nego sto si sad napomenuo... Mada para vrti gde burgija nece...

    Uspesan poslovni dogovor te dve strane bi mogao da otvori vrata i prelasku Vettela u Ferrari od 2016. nadalje, on sad ima ugovor do 2015. Socno, zar ne?

    Dakle jednu godinu izveze sa Alonsom, izdominiraju, Alonso se povuce kao sampion, Vettel nastavi tradiciju, pokupi ukupno 10 titula do kraja karijere, 7 u SF i cao!

    Comment


    • E to mi se uopšte nebi sviđalo pa da je i Kimijev Lotus u pitanju.Mnogi timovi jedva plaćaju svoje osnovne mehaničare a Ferari je oduvek imao para i hoće da se razbacuju.Znači, oni bi parama platili titulu kao što neko sebi kupuje diplomu.Zašto ne školuju ili pronalaze svoje ljude ili ne znam ni ja šta nego sve hoće na gotovo.Bez Žana Toda, Ferari je relativno ništavilo u odnosu na ono šta je pre bio.Oni imaju i simulatore i infrastrukturu i sve pa im nema pomoći.Videćemo sad kako će im ići kad su doveli silne ljude iz MekLarena i Mercedesa.
      Ipak treba da se uvedu standardna finansijska pravila za sve timove pa da se od nečeg malog napravi nešto veće a ne obrnuto da se od nečeg većeg napravi nešto manje kao što Ferari radi prethodne 4 godine.Imaju samo jednu titulu i to konstruktorsku iz 2008.

      Ja i dalje mislim da će Fetel pa i Njui da ostanu u Red Bulu jer su oni praktično digli tim na noge a pogotovo Njui koji se tu pati još od 2006. i glupo bi bilo da napuste okolinu koja je skroz njima prilagođena.
      ,,MO8, nemoj da se salis sa zivotom, zna se raspored: basket, F1, Nole, pa sve ostalo... Dakle No1e>skola... Na izvrsavanje!"

      "Cekamo sutra da se ozvanici Kimster i mogla bi da krene lagana dominacija plus kada bi i Ross dosao....ludilo :)
      I eto nama novog paketa u Ferari: Allison + Raikkonen + Slade + MarkedOne8 :D mozda jedino da je zvucniji transfer Bejla od ovog naseg novog :biggrin:"

      sigpic

      Comment


      • http://www.totalf1.com/full_story/vi...s_new_systems/

        Toliko o tome, a izlomih se dve nedelje da saznam sve o tom sistemu FIA smaraci
        Na celom svetu samo Crvena zvezda

        Comment


        • Originally posted by rajs41 View Post
          FIA zabranila Lotusov inovativni kočioni sistem
          http://f1-serbia.com/najnovije/fia-z...kocioni-sistem
          Bez komentara.Tu nisu čista posla.

          Originally posted by NebojsaNS View Post
          http://www.totalf1.com/full_story/vi...s_new_systems/

          Toliko o tome, a izlomih se dve nedelje da saznam sve o tom sistemu FIA smaraci
          U toj vesti koju si ti okačio opet mešaju Caterham i Lotus.

          Ja stvarno ne vidim razlog da zabrane taj sistem.Ti iz FIA-e su pojeli su ono što su i---rali pre više od godinu dana kada su rekli tadašnjem Renou da je sistem legalan kao i početkom Januara kada su potvrdili legalnost.

          Taj sistem nema ništa većeg uticaja na bolid nego što ima obično klasično vešanje.Ako je tako, trebalo bi da se kao nekad vešanje sastoji od čvrste nepomične šipke.Po jedna šipka na točak kao u srednjem veku i napred.Kao što sam već rekao, ovo nisu čista posla.Trebali bi sad Lotus i Ferari da ulože žalbu.Taj sistem ni po jednoj tački ne krši pravila.Niti vozač kontroliše taj sistem, niti ima uticaj na aerodinamičku konfiguraciju.
          E sad, mnogi će reći da ima uticaj na aerodinamičku konfiguraciju.To jeste tako, ali isto tako i osnovno vešanje utiče kad se koči ili kad se ubrzava.Taj sistem se ni malo ne razlikuje od opruga koje su već godinama deo sistema vešanja bolida.
          Last edited by MarkedOne8; 21-01-12, 19:15.
          ,,MO8, nemoj da se salis sa zivotom, zna se raspored: basket, F1, Nole, pa sve ostalo... Dakle No1e>skola... Na izvrsavanje!"

          "Cekamo sutra da se ozvanici Kimster i mogla bi da krene lagana dominacija plus kada bi i Ross dosao....ludilo :)
          I eto nama novog paketa u Ferari: Allison + Raikkonen + Slade + MarkedOne8 :D mozda jedino da je zvucniji transfer Bejla od ovog naseg novog :biggrin:"

          sigpic

          Comment


          • Nema tu nista necisto, igra se na ivici pravila, tako se postaje najbolji. Meni se samo ne svidja konzervativni stav FIA prema svemu. Da je ovakav stav bio kroz istoriju, jos uvek bi imali iste bolide kao Fandjo.
            Na celom svetu samo Crvena zvezda

            Comment


            • Originally posted by MarkedOne8 View Post
              E to mi se uopšte nebi sviđalo pa da je i Kimijev Lotus u pitanju.Mnogi timovi jedva plaćaju svoje osnovne mehaničare a Ferari je oduvek imao para i hoće da se razbacuju.Znači, oni bi parama platili titulu kao što neko sebi kupuje diplomu.Zašto ne školuju ili pronalaze svoje ljude ili ne znam ni ja šta nego sve hoće na gotovo.Bez Žana Toda, Ferari je relativno ništavilo u odnosu na ono šta je pre bio.Oni imaju i simulatore i infrastrukturu i sve pa im nema pomoći.Videćemo sad kako će im ići kad su doveli silne ljude iz MekLarena i Mercedesa.
              Ipak treba da se uvedu standardna finansijska pravila za sve timove pa da se od nečeg malog napravi nešto veće a ne obrnuto da se od nečeg većeg napravi nešto manje kao što Ferari radi prethodne 4 godine.Imaju samo jednu titulu i to konstruktorsku iz 2008.

              Ja i dalje mislim da će Fetel pa i Njui da ostanu u Red Bulu jer su oni praktično digli tim na noge a pogotovo Njui koji se tu pati još od 2006. i glupo bi bilo da napuste okolinu koja je skroz njima prilagođena.
              Ja sto vise citam tvoje postove vezane za F1, imam utisak da mi pratimo 2 razlicita sporta...

              Stvarno ne znam sta si ti pratio, ali F1 od 90-ih prati jedna cinjnica, ko ima para moze imati titulu... Imali smo 2 tima sa velikim prihodima i kvalitetnim dizajnerima i vise nego kvalitetnim vozacima do pre 3 godine, tj. Ferrari i McLaren, oni su drzali monopol nekih 10ak godina bez problema... Renault se tu umesao 2005. i 2006, uglavnom zbog odlicne prilagodjenosti novim pravilima, Micheline gumama (2005.), kao i Alonsu koji je pokazao vrhunski talenat (na moju tad veliku nesrecu i negodovanje). F1 je nazaost prestala da bude poligon za nove tehnologije, samim tim postoji mala mogucnost da se nadje neko genijalno resenje (opet digresiram - mass dumper na Renaultu 2006., do polovine sezone kad su prilicno dominirali) koje ce tim poslati pravo na vh tabele, bez obzira na njihov budzet...

              Sada razliku prave male stvari, bolje ukomponovane komponente, manji otpor vazduha na 3. decimali, motor koji moze da pruzi 1KS vie u tacno odredjenom rasponu brojeva obrtaja... Pravila koja FIA i Bernie obozavaju da menjaju samo odmazu pravoj svrsi F1-razvoj tehnologije za komercijalne automobile, sto je po mom skromnom misljenju, pored krize, glavni razlog sto su vecito prakticni Japanci odlucili da se povuku iz F1... Neko ko zna da uklopi sve u bolidu, tako da dodje na korak do savrsenstva ce logicno zeleti da naplati svoje znanje i umece, tako da tim koji ima pare moze da ga priusti. Ne znam koliko si upucen, ali budzeti Ferraria, McLarena i Red Bulla su gotovo identicni, 180 miliona (dolara, evra ili funti, to vec nisam siguran, ali sad su blize te valute, nije preterana razlika), i kao sto vidimo, to su Top3 tima. Realnost je da ne mozes pobediti sa manjim budzetom, u normalnim situacijama, tj.

              Logicno je da se glavni protagonisti uspeha timova menjaju, u skladu sa trenutnim zeljama timova i samih dizajnera i vozaca. Tako da to dovodi do povremenih rotacija u samim timovima. To je realnost ove F1 koju danas imamo (ne)srecu da gledamo... Lepa? Nimalo! Ali je realnost svejedno... ;)

              SoneNS, ocekivao sam da si se vec navikao na totalne promene u misljenju FIAe... Mene ovo nimalo ne cudi... I naravno da sam nezadovoljan, ako neko ima razlog da u to posumnja...

              Comment


              • Ne znam kako su mogli da zabrane sistem kad čak i na F1.com sajtu je napisano da je legalan.
                http://www.formula1.com/news/technical/2012/0/923.html

                Na tom sajtu se dobro zna da se pišu samo čvrste činjenice koje su proverene.Šta će sad?
                ,,MO8, nemoj da se salis sa zivotom, zna se raspored: basket, F1, Nole, pa sve ostalo... Dakle No1e>skola... Na izvrsavanje!"

                "Cekamo sutra da se ozvanici Kimster i mogla bi da krene lagana dominacija plus kada bi i Ross dosao....ludilo :)
                I eto nama novog paketa u Ferari: Allison + Raikkonen + Slade + MarkedOne8 :D mozda jedino da je zvucniji transfer Bejla od ovog naseg novog :biggrin:"

                sigpic

                Comment


                • Originally posted by MarkedOne8 View Post
                  Ne znam kako su mogli da zabrane sistem kad čak i na F1.com sajtu je napisano da je legalan.
                  http://www.formula1.com/news/technical/2012/0/923.html

                  Na tom sajtu se dobro zna da se pišu samo čvrste činjenice koje su proverene.Šta će sad?
                  To je vest od pre 3 dana, tako da... Ono sto moze da nas raduje da nije jos zvanicno objavljeno (na formula1.com) da je sistem zabranjen... Verovatno su objavili da je nelegalan, rekacije su bile brze i sad pregovaraju i raspravljaju. Nadam se da ce se urazumiti i dopustiti ovo, nije toliko do sistema vec bi njegovo dozvoljavanje bilo simbol.

                  Comment


                  • Gledajte, sa jedne strane je ta odluka opravdana. Zabranjeni su pokretni aerodinamicki delovi. Ovo je pokretni deo koji znacajno utica na aerodinamiku. Kocenjem i spustanjem bolida, dolazi se u nepovoljniji aerodinacki polozaj. Meni je to jasno.
                    Ono sto me nervira je da je prvo to dozvoljeno pa zabranjeno. Zasto? Da li je to zato sto je Red Bul rekao da nece zuriti sa pravljenjem tog dela. Ili im je neko preneo informaciju da ce biti zabranjeno. Ko ju tu uleteo sa parama kada je video da ce biti u podredjenom polozaju? Gade mi se te zakulisne radnje u F1, bukvalno gade.
                    Na celom svetu samo Crvena zvezda

                    Comment


                    • Jeste, ali aerodinamika se ne menja pokretanjem dela tela nekog od vozaca, integrisana je sa kocenjem, tako da se aktivira kad se koci, a mora se kociti... Razlog se moze posmatrati dvosmisleno, mogu da ga dozvole ako gledaju sa jedne strane, a mogu i da ga zabrane kad gledaju sa druge. Zabranili su ga nakon sto su legalizovali i to je jos gore nego kad su za vreme Silverstona odredjivali % izduvnih gasova... A ako je RB stvarno umesao novac i novosteceni znacaj, to je onda za preslisavanje.

                      Comment


                      • Zato kazem sa jedne strane, sve je do tumacenja.
                        Plasim se Formule 1 u kojoj proizvodjac energetskog pica ima veci uticaj nego Ferari i Lotus. To je zestoko zastranjevanje.
                        Na celom svetu samo Crvena zvezda

                        Comment


                        • Zabranjen je pokretni aerodinamički deo.Ovo jeste pokretni deo, ali nije aerodinamički već mehanički.S druge strane, utiče na aerodinamiku ali indirektno a i sam taj deo nije aerodinamički.Ne znam da li me razumete.Ovo je sad već igra rečima iz pravila.
                          ,,MO8, nemoj da se salis sa zivotom, zna se raspored: basket, F1, Nole, pa sve ostalo... Dakle No1e>skola... Na izvrsavanje!"

                          "Cekamo sutra da se ozvanici Kimster i mogla bi da krene lagana dominacija plus kada bi i Ross dosao....ludilo :)
                          I eto nama novog paketa u Ferari: Allison + Raikkonen + Slade + MarkedOne8 :D mozda jedino da je zvucniji transfer Bejla od ovog naseg novog :biggrin:"

                          sigpic

                          Comment


                          • Originally posted by MarkedOne8 View Post
                            Zabranjen je pokretni aerodinamički deo.Ovo jeste pokretni deo, ali nije aerodinamički već mehanički.S druge strane, utiče na aerodinamiku ali indirektno a i sam taj deo nije aerodinamički.Ne znam da li me razumete.Ovo je sad već igra rečima iz pravila.
                            Upavo o tome i pricam, koliko znam nigde u pravilima nije izricito receno koji delovi pripadaju gde, tako nesto se vise podrazumeva. Opet ona cuvena The Devil is in the details.
                            Na celom svetu samo Crvena zvezda

                            Comment


                            • Negde sam citao da je i McLaren razvijao svoju verziju... Dakle 3 legendarna tima, i energetsko pice izgleda ima primat... Nesto je tu stvarno cudno, smrdi gore nego pazuh vozaca posle trke!

                              Comment


                              • Zaboravio sam i Mercedes, kojem je taj ,,uredjaj`` vrlo bitan za balans bolida. Dakle 4 legendarna tima. Para vrti gde burgija nece.
                                Na celom svetu samo Crvena zvezda

                                Comment

                                Working...
                                X