Announcement

Collapse
No announcement yet.

Opste teniske diskusije,vijesti...

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ne svidja mi se Novakova odluka da ovako rovit i nepripremljen igra MC. I da je potpuno zdrav trebao bi da ga preskoci jer mu je nastup u DC-u oduzeo neophodno vreme za pripreme. Povreda je samo razlog vise da ne ucestvule i mogla je da posluzi kao zgodan izgovor. Ako je krajnji cilj RG onda se pazljivo moraju birati turniri i tu se MC nikako ne uklapa u racunicu. Narodski receno, ne treba ici mecki na rupu, narocito ne goloruk, vec treba izabrati pravo vreme i pravo mesto za obracun.

    S druge strane, ako je prioritet da se sacuva prvo mesto onda je neophodno da na sljaci bude bolji od Skota i u takvoj situaciji je svaki turnir znacajan, narocito nakon slabih partija i nesto losijih rezultata u IW-u i Majamiju. Tako posmatrano, odluka da uprkos svemu ipak igra MC ima smisla. Sve zavisi sta je prioritet i kako su postavljeni ciljevi.

    Sto se mene tice, najbolje bi bilo da se pre RG odigraju Madrid i Rim, a ako je to nedovoljno za pripremu moze eventualno da ubaci neki manji turnir dok MC treba zaobici u sirokom luku.
    Last edited by Navras 16950; 11-04-13, 22:43.
    Tom, your music is the best drinking partner I've ever had.

    Comment


    • Navras,

      Ja rezonujem kao ti ali se uzdam da Novak zna sto radi.

      Comment


      • sigpic

        Comment


        • Evo jedan svježi intervju s Robinom Soderlingom.

          http://www.expressen.se/sport/tennis...tta-ett-datum/

          Na švedskom je, ali zato postoji google translator
          "Postoji jedno nepisano tenisko pravilo koje kaže sljedeće - ako vidite da loptica ide vani, onda je pustite da ide vani"-- Mićo Dušanović - finale Wimbledona 07.07.2013. godine.

          Comment


          • Kakva steta, taman kad je bio u zenitu. Tu vise vracanje nema, ako se i vrati nikad vise ni blizu ozbiljnog nivoa.
            sigpic

            Comment


            • google prevodi Robin Soderling kao Roger Federer, skroz je zanimljivo citati
              http://www.youtube.com/watch?v=RfzsyKXSs-Y

              Here's the most remarkable thing to me about Federer: Seems to me that the more you know about tennis, the more amazed you are by the guy. If you know nothing at all about tennis, he's amazing. If you know a little something about tennis—maybe you have played a few times in your life—he's more amazing. If you know a little more about tennis—maybe you played in high school and once had illusions of becoming a pro—he's even MORE amazing. And if you were a great player—if you are a McEnroe or a Connors or a Jim Courier—then Federer is preposterously amazing

              sigpic

              Don't argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you...
              with experience.

              Comment


              • Znaci nema povratka?
                Everything you want is on the other side of fear.

                Comment


                • Mozda ga bude ali ne moze da trenira kako treba, jednostavno mu tijelo ne dozvoljava.
                  sigpic

                  Comment


                  • Originally posted by Vladan View Post
                    Mozda ga bude ali ne moze da trenira kako treba, jednostavno mu tijelo ne dozvoljava.
                    Racunaj da povratka onda nece ni biti. Nije on u godinama da dozvoli sebi godinu ili vise da juri za kakvom takvom formom, a sitnim turnircicima se sigurno nece zadovoljiti... Tako da ono, izgleda da je to to sto se tice Robina Soderlinga... nazalost
                    Everything you want is on the other side of fear.

                    Comment


                    • Francuzi razmisljaju da promene odredjivanje nosioca za RG, da bi Djokovic i Nadal bili na suprotnim stranama.

                      http://www.lequipe.fr/Tennis/Actuali...ors_picks=true
                      http://www.youtube.com/watch?v=RfzsyKXSs-Y

                      Here's the most remarkable thing to me about Federer: Seems to me that the more you know about tennis, the more amazed you are by the guy. If you know nothing at all about tennis, he's amazing. If you know a little something about tennis—maybe you have played a few times in your life—he's more amazing. If you know a little more about tennis—maybe you played in high school and once had illusions of becoming a pro—he's even MORE amazing. And if you were a great player—if you are a McEnroe or a Connors or a Jim Courier—then Federer is preposterously amazing

                      sigpic

                      Don't argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you...
                      with experience.

                      Comment


                      • Originally posted by bojanaBG View Post
                        Francuzi razmisljaju da promene odredjivanje nosioca za RG, da bi Djokovic i Nadal bili na suprotnim stranama.

                        http://www.lequipe.fr/Tennis/Actuali...ors_picks=true
                        Kolko ti jezika pricas hahaha?
                        sigpic
                        "IF YOU CAN MEET WITH TRIUMPH AND DISASTER
                        AND TREAT THOSE TWO IMPOSTORS JUST THE SAME"

                        Comment


                        • nazalost samo 2, francuski pojma nemam
                          ali se prica o tome po tviteru, pa prenosim ;)
                          http://www.youtube.com/watch?v=RfzsyKXSs-Y

                          Here's the most remarkable thing to me about Federer: Seems to me that the more you know about tennis, the more amazed you are by the guy. If you know nothing at all about tennis, he's amazing. If you know a little something about tennis—maybe you have played a few times in your life—he's more amazing. If you know a little more about tennis—maybe you played in high school and once had illusions of becoming a pro—he's even MORE amazing. And if you were a great player—if you are a McEnroe or a Connors or a Jim Courier—then Federer is preposterously amazing

                          sigpic

                          Don't argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you...
                          with experience.

                          Comment


                          • Ja bi volio spanski da naucim

                            I sta kazu ovi iz lequipe-a za ove nositelje?
                            sigpic
                            "IF YOU CAN MEET WITH TRIUMPH AND DISASTER
                            AND TREAT THOSE TWO IMPOSTORS JUST THE SAME"

                            Comment


                            • Pa Forze, a on se nalazi u organizacionom odboru RG-a, predlaze da se promeni racunanje nosioca, posto bi bila steta da se Nadal i Djokovic sastanu pre finala, tj. postoji mogucnost da se sastanu vec u QF.
                              http://www.youtube.com/watch?v=RfzsyKXSs-Y

                              Here's the most remarkable thing to me about Federer: Seems to me that the more you know about tennis, the more amazed you are by the guy. If you know nothing at all about tennis, he's amazing. If you know a little something about tennis—maybe you have played a few times in your life—he's more amazing. If you know a little more about tennis—maybe you played in high school and once had illusions of becoming a pro—he's even MORE amazing. And if you were a great player—if you are a McEnroe or a Connors or a Jim Courier—then Federer is preposterously amazing

                              sigpic

                              Don't argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you...
                              with experience.

                              Comment


                              • Smijesno da zbog toga mijenjaju sistem

                                Comment

                                Working...
                                X