Announcement

Collapse
No announcement yet.

Opste teniske diskusije,vijesti...

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Jednom cu izdvojiti mesec dana za analizu ovog meca
    Pancho Gonzalez ; Ivan Lendl ; Andre Agassi ; Rafael Nadal

    sigpic

    Comment


    • Ni ja ga nisam cijelog pogledao, u to vrijeme nismo gdje imali gledati masterse

      Uz Roger-Rafa na istom turniru godinu dana kasnije sigurno najkvalitetniji mecevi na sljaci u zadnjih 10tak godina

      Comment


      • Bez sumnje, bolje nije moglo sve i da su hteli, u oba meca. Po stoti put ponavljam, ovako se kalio veliki sampion
        Pancho Gonzalez ; Ivan Lendl ; Andre Agassi ; Rafael Nadal

        sigpic

        Comment


        • http://www.atpworldtour.com/News/Ten...Matosevic.aspx

          Da malo bolje upoznamo najvecu australsku zvijezdu. Naravno da se nije sjetio Jajca i BiH, ali mi njega ne zaboravljamo

          Comment


          • Pa ovo nisu istine. Jucer(sada vec prekjucer) sam i ja sasvim slucajno naletio na taj odlican mec Corie i Nadala i pogledao ga.
            Last edited by Clint_Eastwood; 20-12-12, 00:17.
            "Postoji jedno nepisano tenisko pravilo koje kaže sljedeće - ako vidite da loptica ide vani, onda je pustite da ide vani"-- Mićo Dušanović - finale Wimbledona 07.07.2013. godine.

            Comment


            • I meni je iskocio pre neki dan. Youtube zna kakve snimke cesto gledamo, pa nam tako i servira

              Comment


              • Tignoru je finale Australije mec broj 2.

                http://www.tennis.com/news/2012/12/all-nighter/45732/

                Prije nego prokomentarisem tu procjenu zelim cuti sto mu je mec broj 1.

                Comment


                • Drago mi je da je uvrstio i ove meceve sa WTA...i to bas ona 4 koji su zasluzili da se nadju u samom vrhu
                  Ne vjerujem da je bio neki jos bolji sa WTA, eventualno Kerber-Azarenka, ali ce tu vjerovatno Novak i Andy

                  Novak i Tsonga ne zasluzuju mjesto 5
                  Last edited by shminka; 21-12-12, 12:39.

                  Comment


                  • Ljubicic se vraca tenisu, kao trener Krajinovica
                    sigpic

                    Comment


                    • Ne znam koliko bi za filipa to bilo dobro. Filip ume da igra tenis, ali njega treba da trenira neko ko igru shvata na nacin koji je najslicniji Filipovom stilu.

                      Comment


                      • Tignoru je najbolji mec Rosol-Nadal:

                        http://www.tennis.com/news/2012/12/m.../#.UNTKCW90OeZ
                        http://www.youtube.com/watch?v=RfzsyKXSs-Y

                        Here's the most remarkable thing to me about Federer: Seems to me that the more you know about tennis, the more amazed you are by the guy. If you know nothing at all about tennis, he's amazing. If you know a little something about tennis—maybe you have played a few times in your life—he's more amazing. If you know a little more about tennis—maybe you played in high school and once had illusions of becoming a pro—he's even MORE amazing. And if you were a great player—if you are a McEnroe or a Connors or a Jim Courier—then Federer is preposterously amazing

                        sigpic

                        Don't argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you...
                        with experience.

                        Comment


                        • Super, i meni je najbolji

                          Rosolov poduhvat je stvarno bio magican, a 5. set je najbolje odigrani set u godini nekog tenisera...bez ikakve konkurencije!

                          Comment


                          • bilo je boljih naravno. Nego eto postoji praksa da se ti najbolji mecevi vezu za najbolje igrace.

                            Comment


                            • Originally posted by shminka View Post
                              Super, i meni je najbolji

                              Rosolov poduhvat je stvarno bio magican, a 5. set je najbolje odigrani set u godini nekog tenisera...bez ikakve konkurencije!
                              Mislio sam se 24 sata sto ce Tignor staviti kao mec broj jedna. Stavio je Rosol Nadal. Sve drugo bi bilo smijesno. Ja se ne slazem sa izborom ali ne poricem da ima osnova za njega.

                              U principu je najbolji mec onaj koji ce se najduze pamtiti. Izvan svake je sumnje da ce se od svih meceva 2012. najduze pamtiti upravo ta dva.

                              Tignorovo obrazlozenje za mec Novak-Rafa je jako falicno.

                              1.
                              Navodno je finale Australije bilo jednodimenzionalno i 'fizicko'. Takav je moderni tenis. Prihvatam da neko vise voli stari tenis, ali Rafa i Novak su pruzili najbolje sto ova era moze da pruzi. Zato jeste nezaboravan. Rafa je iza meca rekao da je igrao najbolje sto moze. A Rafa je u 5-10 najboljih igraca svijeta svih vremena. Takav igrac je igrao najbolje sto moze i opet je izgubio. Sto vise mec moze da da?

                              2.
                              Navodno je finale bilo predugacko. Onoj publici u Rod Lejver areni nije bilo dosadno tih 6 sati. Kao ni milionima koji su gledali na televiziji. Za nekoga ko ne voli tenis finale Uimbldona 2008. je bilo sigurno dosadnije.

                              3.
                              Davanje akcenta da bi finale bilo 70 minuta krace da se primjenjivalo pravilo 20 sekundi izmedju poena. To je tacno, ali i pored 35 sekundi izmedju poena, uzbudjenje nije padalo tokom meca.

                              Osim toga taj argument je los po dvije osnove.

                              Prvo, nije duzina ucinila mec u Australiji velikim, jednim od najvecih u istoiriji. Ona je tome samo doprinijela. Drugi elementi su bili vazniji.

                              Drugo, napravi sam jednu uporednu analizu sa mecom u finalu Uimbldona 2008. Uz pretpostavku da su Djokovic i Nadal uzimali 35 sekundi izmedju poena u Australiji, 1.5 minuta pauze svaka dva gema i 15 minuta za zatvaranje krova i pretpostavku da Nadal u Londonu uzimao 35 sekundi izmedju poena a Federer samo 20, te da je pauza izmedju gemova isto tako 1.5 (nisam uzimao u obzir dodatna zagrijavanja zbog prekida) ispalo je da je:

                              -u Londonu bilo 44 minuta ciste igre (oko 13%)

                              -u Melburnu 76 minuta ciste igre (oko 21%)

                              Drugim rijecima u Londonu su gledaoci imali osjetno manje tenisa.

                              Tu valja dodati da razmjene Nadala i Djokovica nije pimplanje na sljaki od prije 30-40 godina, nego udaranje strasnom snagom i strasnim tempom.

                              4. Mec u Melburnu je medju najvece u istoriji zato sto:

                              - igrali dva uvjerljivo najbolja igraca na svijetu iz 2011.
                              - postoji ogromni rivalitet medju njima (najveci u sadasnjem trenutku)
                              - je to drugi put u istoriji bilo da ista dvojica igraju trece finale GS-a za redom
                              - je jedan od najvecih boraca u istoriji tenisa igrao najbolje sto moze i izgubio
                              - se momentum mijenjao nekoliko puta
                              - smo imali klimakticni peti set
                              - su obojica pokazali nevidjenu zelju za pobjedom
                              - su obojica doveli izdrzljivost tenisera do neslucenih visina,
                              Ona slika gdje se tokom ceremonije obojica bore da ne padnu je najupecatljivija slika sa teniskih terena ove godine


                              5.
                              Neposredno poslije meca su se svi kometatori slagali u tome. A onda je nastalo 'spontano' hladjenje. Poceli su da nalaze mane mecu. U sustini je razlog sto se Australija smatra najmanje znacajnim GS-om pa nije u redu da ima najbolji mec u skorijoj istoriji. Kad se tome doda da su igrali 'samo' Novak i Nadal a ne Agasi i Sampras ili Mekinro i Borg onda je potreba za 'naknadnom pamecu' ocigledna.
                              Last edited by NI; 22-12-12, 11:30.

                              Comment


                              • Federer i Safin igrali su svoj epski mec na Australian Openu pre skoro 8 godina, pa niko ziv nikada nije umanjio njegov znacaj cinjenicom da je igran na Australian Openu a ne na Vimbldonu
                                Pancho Gonzalez ; Ivan Lendl ; Andre Agassi ; Rafael Nadal

                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X