Announcement

Collapse
No announcement yet.

Opste teniske diskusije,vijesti...

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • I za smash?

    To je gledanje na kratke staze, odnosno samo na pomenuti udarac. Djokovic je dobio ocjenu 10, pa bi to znacilo da mu je kretanje idealno. A znamo koliko se klize po travi. Dosta bi mu laksi zivot bio da ima sitnije korake, koji bi sprijecili proklizavanja. To mu sigurno oduzima dosta snage
    Pa mu se desava da se u narednim poenima uopste i ne krece. Da li je to efikasno na duze staze?

    Mi mozemo preko TVa zakljuciti dosta stvari, ali opet u anlizama mozemo biti miljama daleko od stvarnosti. Jedini pravi odgovor na neka pitanja mogu dati igraci, ali oni to nikada nece uciniti. U kakvom su im stanju noge poslije meceva? Pogotovo na tvrdoj podlozi.

    I Rafino kretanje si naveo kao idealno.
    Rafina situacija je bas specificna i mi mozemo samo nagadjati... Da li bi duze, odnosno konstantnije, trajao da se kretao drugacije? Na kojem nivou? Da li bi osvojio manje ili vise?
    Samo jedno znamo...da ga je njegovo kretanje vec 2 puta odvojilo od terena pola godine...Da li je to efikasno? Ne znam, jer ne znam odgovore na gore postavljena pitanja

    Osnovni cilj kretanja svakako jeste namjestanje na udarac...ali je kretanje puno vise od toga
    Last edited by shminka; 08-12-12, 12:18.

    Comment


    • Prije nego vidim sto ste pisali sad nadoknadjujem propusteno i nailazim na izjavu Tomika, moze se slobodno reci legendarnu. Znaci potraga za GOATom je zavrsena
      sigpic

      Comment


      • Originally posted by NI View Post
        Prle ja cu dati tri za svaku kategoriju.

        Servis: Izner 10, Sampras 10, Federer 9.5
        Ritern: Djokovic 9.5, Agasi 9, Mari 8.5
        Forhend: Federer 10, Gonzalez 10, Nadal 10
        Bekend: Djokovic 9.5, Nalbandian 9, Mari 8.5
        Voleji: Edberg 9, Rafter 8.5 Federer 8.5
        C&C: Van Rensburg 9, Lodra 8.5, Sampras 8.5
        kretanje: Nadal 10, Djokovic 10, Davidenko 9.5
        Passing shotevi: Agasi 9, Nadal 8.5, Mari 8
        Ovo su ti tri najbolja bekhenda u istoriji tenisa?
        Pancho Gonzalez ; Ivan Lendl ; Andre Agassi ; Rafael Nadal

        sigpic

        Comment


        • Nemam kad da ulazim u neku dublju pricu ali meni nikako Karlovic nije i ne moze biti najbolji servis. Tu treba gledati igraca normalne visine kakav prvi i drugi servis ima, kakve su varijacije u pitanju. Pa bih u tu kategoriju stavio Federera i Samprasa.

          Sto se riterna tice ja volim kad je neko agresivan na riternu, tu se Novak izdvaja ali se Murray lakse izbori sa velikim serverima, bas zbog toga sto nije preagresivan i sto nije toliko blizu liniji. Mozda je to nesto sto bi Novak mogao da promijeni. Agassi u to doba, a znamo kakve su podloge bile uspijevao da pobjedjuje mocne servere, nekako on ima prednost sve ukupno, ali se zna moje misljenje sto se dopingovanih ljudi tice i da mi ne ulaze ni u kakve konkurencije...

          Sto se FHa tice tu Federer i Nadal. Sudar stilova, ja vise volim taj prvi, rano hvatanje lopte, cisto i ravno ali se sa Nadalovim kad diktira maltene niko ne moze izboriti.

          Sto se BHa tice Safin je imao veliku snagu i za oko prelijep BH. Nalby je neko ko je najljepse uglove nalazio da sam ja vidio, niko nije sposoban tako da skrati dijagonalu kao on. Opet se tu mora i Agassi pomenuti, njegov je vjerovatno najbolji ali se vracam na pricu o koriscenju droge i ko zna kakvih jos zabranjenih supstanci tako da ga stavljam po strani. Andy ima odlican Bh i ne zavisi previse od kretanja, dok Novak ipak nesto vise zavisi, njemu noge tu odradjuju glavni posao. No za razliku od Andya Novaku je FH bar za koplje bolji udarac od BHa sto se mene tice.

          Voleji Edberg i McEnroe, ne znam za koga bi se odlucio, vjerovatno za ovog drugog. Od aktuelnih bi to morao da bude Llodra.

          Kretanje mi je malo sirok pojam.Ako pricamo o suvoj brzini onda Borg, ali se mora pomjenuti i Hewitt i nekima ce biti cudno ali i Russell. Ako pricamo o promjeni pravca i pokrivanju terena onda Nadal i Djokovic, ubacio bih i Agassija ali ne mogu, njega vise necu pominjati obecavam
          Ako pricamo o fizickoj spremi onda Nadal, mada u zadnje vrijeme se tu i Djokovic pojavljuje, bar ove zadnje dvije godine. Novakova prednost je sto moze u kontinuitetu duze da igra, da zadrzi nivoza razliku od Nadala.

          Pasing je Nadalov, lob Santorov, zaboravih li nesto
          sigpic

          Comment


          • Originally posted by shminka View Post
            Federerovo kretanje na svim podlogama je gotovo dovedeno do savrsenstva. Ne moze bolje

            Steta sto nismo u mogucnosti gledati meceve uzivo, jer ljudi koji su ga uzivo gledali kazu da je stvarno magicno kako se covjek krece i da se niko ne moze mjeriti s njim
            Gledala sam svu trojicu na razdaljini od par metara i mogu da potpisem ovu recenicu, ova dvojica se genijalno krecu, ali niko ne moze da se poredi sa Federerom, nesto magicno.
            Uostalom, njegov inside in fh nikad ne bi mogao da bude toliko dobar i toliko efektan da se on ne krece perfektno.
            shminka je sve lepo objasnio, pa da ne ponavljam, ali se ovde zaista mesaju pojmovi dobra defanziva i dobro kretanje.
            http://www.youtube.com/watch?v=RfzsyKXSs-Y

            Here's the most remarkable thing to me about Federer: Seems to me that the more you know about tennis, the more amazed you are by the guy. If you know nothing at all about tennis, he's amazing. If you know a little something about tennis—maybe you have played a few times in your life—he's more amazing. If you know a little more about tennis—maybe you played in high school and once had illusions of becoming a pro—he's even MORE amazing. And if you were a great player—if you are a McEnroe or a Connors or a Jim Courier—then Federer is preposterously amazing

            sigpic

            Don't argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you...
            with experience.

            Comment


            • Tennis considers minor rule changes for Rio 2016

              i oni to zovu malom izmenom
              http://www.youtube.com/watch?v=RfzsyKXSs-Y

              Here's the most remarkable thing to me about Federer: Seems to me that the more you know about tennis, the more amazed you are by the guy. If you know nothing at all about tennis, he's amazing. If you know a little something about tennis—maybe you have played a few times in your life—he's more amazing. If you know a little more about tennis—maybe you played in high school and once had illusions of becoming a pro—he's even MORE amazing. And if you were a great player—if you are a McEnroe or a Connors or a Jim Courier—then Federer is preposterously amazing

              sigpic

              Don't argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you...
              with experience.

              Comment


              • shminka,
                Originally posted by shminka View Post
                I za smash?

                To je gledanje na kratke staze, odnosno samo na pomenuti udarac. Djokovic je dobio ocjenu 10, pa bi to znacilo da mu je kretanje idealno. A znamo koliko se klize po travi. Dosta bi mu laksi zivot bio da ima sitnije korake, koji bi sprijecili proklizavanja. To mu sigurno oduzima dosta snage
                Pa mu se desava da se u narednim poenima uopste i ne krece. Da li je to efikasno na duze staze?
                Dajes valjan argument. Djokovic ne moze imati 10 ako se ne zna kretati na travi i kod smesa. Tu sam pogrijesio.

                Kretanje bi se moralo gledati statisticki. Koliko cijoj igri doprinosi kretanje. Novakov FH je ubitacan u prvom redu zato sto se dobro krece. On nema snagu Nadala ni ubrzanje glave reketa Federera. Izvanredna defanziva mu je bazirana na dobrom kretanju.

                Inace, ja sam pravio ocjenu za CC (Court Coverage) sto je opet malo razlicito od kretanja. (Prle je napisao C&C -chip and charge, a ja sam pogresno protumacio.) Djokovicu puno pomaze i proklizavanje.

                Slazem se da konacnu ocjenu mogu dati samo igraci. Jedno misljenje, nikako presudno ali interesantno, je dao Mardi Fisha: "Ako me pitate u cemu je Novak tezi protivnik od Rafe, onda je to bolji CC."

                2.
                Rafa je kretanje+srce+FH. Ako 10 smatras kao idealno onda Rafino to sigurno nije. Ja sam mu dao 10, i ostajem pri tome, jer je CC strahovito puno doprinijelo Rafinom uspjehu. Na sljaci Rafa ima pojam dobrog CC-a.


                @Warrior
                Prle je rekao od pojave grafitnih reketa. Za mene je to znacilo od igraca koji su dosegli svoj vrha iza 1985.

                Svih vremena? Mi to ne mozemo uporedjivati jer ne znamo udarce starih majstora. Ipak znamo da je Rouzulov BH bio fenomenalan.

                @Bojana

                Obadvije sugestije smatram ne samo dobrim nego neophodnim.
                Last edited by NI; 08-12-12, 14:18.

                Comment


                • Prle nije bio odredjen, to mu je minus

                  Ako se govori o istoriji onda se ne mogu zaobici Rozvel, Lejver, Es i naravno Konors, mozda i najbolji ikada
                  Pancho Gonzalez ; Ivan Lendl ; Andre Agassi ; Rafael Nadal

                  sigpic

                  Comment


                  • NI,

                    sustina i jeste u ovoj tvojoj recenici: "Koliko cijoj igri kretanje doprinosi"
                    Upravo iz tog razloga se i ne zelim nesto pretjerano mjesati u poredjenja igraca prije svega, a onda i samih udaraca. Davydenkovo kretanje izgleda stvarno fenomenalno. Sitni koraci pred udarac, izuzetno brza promjena pravca i uz sve to jako rano hvatanje loptice. A da li to znaci da se on bolje krece od nekog igraca koji ne zeli toliko rano hvatati lopticu i svejedno se na vrijeme namjesti za neki svoj udarac

                    Inace, Novak sigurno ima najbolji CC ovih dana...ali veliki doprinos tome daje njegov BH! I Roger i Rafa vise vole da budu u BH dijelu terena i da dominiraju FHom, dok je Novaku sasvim svejedno s koje strane udara. Samim tim se moze pozicionirati na sredinu terena, a sa sredine se dosta lakse kretati na FH stranu
                    Po meni je to Novakovo najvece oruzje...balans izmedju FHa i BHa, gdje je vjerovatno uz Andrea najbolji

                    Comment


                    • shminka,

                      Tvoja opaska za Davidenka stoji. Kad ga gledas leti po terenu, a opet ne moze da se krece na travi. Isto tako njegov manjak snage zahtijeva rano udaranje i bolje postavljanje. U pravilu oni koji rano udaraju loptu se bolje krecu. Neko jaci ne mora biti tako dobro postavljen.

                      Davidenko je odlican primjer kako se sva poredjenja nedostatna. Svjedno poredjenja su interesantna i ja cu nastaviti da poredim.

                      Apsolutno se slazem da je Novakovo najvece oruzje nedostatak slabosti.

                      Osim naravno smesa kad se krece u nazad i niskog FH voleja.
                      Last edited by NI; 08-12-12, 15:41.

                      Comment


                      • Ma ja bih bas volio da se u narednoj godini pojavi neko novi ko ce biti u stanju rano hvatati lopticu. To je jedini nacin za suprotstavljanje ovim najboljim. Razmisljao sam sta se promijenilo u Ferrerovoj igri i dosao do zakljucka da je izuzetno rano hvatao lopticu u zadnjih par mjeseci. To bas odlicno izgleda, pogotovo iz BHa

                        Interesuje me sta Jerzy radi...bilo bi zanimljivo da nastavi u istom ritmu, ali je to tesko ocekivati od njega

                        Bojim se da je i Kolya gotov...steta sto nije napravio vise u karijeri, fenomenalan igrac

                        Comment


                        • Originally posted by ClayWarrior View Post
                          Prle nije bio odredjen, to mu je minus

                          Ako se govori o istoriji onda se ne mogu zaobici Rozvel, Lejver, Es i naravno Konors, mozda i najbolji ikada
                          Na koliko minusa imam pravo ?! Još ja fino naglasih da govorim i periodu kada grafitni zamjeniše drvene rekete, odnosno post1985 periodu, ali džaba. Treba nacrtati

                          Sad ozbiljno, naravno da kada govorimo o teniskoj historiji nikako ne bi mogli pričati o bekendima, a da ne spomenemo Rosewalla i Lavera, o riternu a da ne spomenemo Jimba, o volejima bez JohnyMaca ili o passing shotevima bez Bjorn Borga. Međutim, teško je porediti udarce sa drvenim i grafitnim reketima, jer se određeni elementi koji su od krucijalne važnosti za uspješan udarac sa drvenim, odnosno grafitnim reketom u osnovi razlikuju jedni od drugih. Pričali smo nekoliko puta o tome. Drveni reket zahtjeva veći utrošak snage, bolju preciznost i samokontrolu, kao i veči zamah. Svaka slabije iskontrolisana loptica bi završavala u trećem redu tribina. Prilikom dodavanja spina zglob nije igrao važnu ulogu, koliko zamah i usklađeni rad lakta i ramena. Dakle direkcija udarca se određivala čitavim tijelom, najviše ramenom i torzom. Iz zgloba se nije moglo generisati dovoljno snage, zbog malih glava reketa i slabijih žica. Kod flat udaraca je također bilo potrebno više vještine, jer tehnologija nije dozvoljavala mogučnost brzog ubrzavanja glave reketa kao što recimo radi Federer, niti promjene težista sa donjeg dijela na gornji dio glave i obrnuto, kao što je to radio Agassi kada se namještao na passing shoteve. Upravo zbog takvih stvari, ono što su pokazivale vedete tadašnjeg tenisa valja cijeniti još više, ali na ovih par primjera sam objasnio koliko je teže porediti tehniku udaraca i njihovu učinkovitost sa dijametralno različitim reketima.

                          Jedan JohnMac se nikada nije mogao adekvatno priviknuti na grafitne rekete, zbog specifične tehnike udarca koju je izgradio odrastajući i igrajući sa drvenim reketima. Isto to bi se desilo i današnjim igračima da im damo drvene rekete u ruke. Mogli bi oni lupati po loptici kao što su navikli, ali bi vjerujem u jednom treningu ispalili više houmranova nego legendarni Babe Ruth.

                          Upravo zbog svega toga sam insistirao na post 1985 periodu, radi što lakšeg i efikasnijeg poređenja.
                          Last edited by Prle!; 08-12-12, 19:25.
                          “It's no accident, I think, that tennis uses the language of life. Advantage, service, fault, break, love, the basic elements of tennis are those of everyday existence, because every match is a life in miniature. Points become games become sets become tournaments, and it's all so tightly connected that any point can become the turning point. It reminds me of the way seconds become minutes become hours, and any hour can be our finest. Or darkest. It's our choice.”

                          Comment


                          • Kolja je svakako neko ko je morao vise i kad se pogleda njegovo prije svega pokrivanje terena, BH, FH i koliko je ustvari bio jak sa oba krila onda se vidi da je on jedan od neiskoriscenih talenata. Ali da mu je trava bila problem jeste, mada mi se cini ni da se u najboljim danima nije previse cimao to da ispravi, a sigurno je mogao. Evo vidimo da klasicni sljakasi sad idu do zavrsnice Wa, znaci da bi i on mogao, ako je ko bio svestran u to doba on je. No on ne moze biti reper ni za kakve izbore, on je nekako od svega pomalo, gotovo kompletan paket i to je najbolje. Mozda uz par cma bi imao bolji servis, tu je snage vazda falilo
                            sigpic

                            Comment


                            • Ma djaba to za travu...on i Safin je ni na slici nisu voljeli vidjeti...mada je Marat po "stare" dane uspio napraviti i najbolji rezultat
                              U osnovi je imao dobru igru za travu...ravni udarci, sitni koraci...ali u paketu to nikad nije funkcionisalo kako treba

                              Comment


                              • http://www.zurnal.rs/2012/12/03/povu...ela/index.html

                                Jel ovo istina? Nisam primetio niko na forumu da je prijavio
                                It's not who you are underneath, it's what you do that defines you

                                Comment

                                Working...
                                X