Announcement

Collapse
No announcement yet.

Opste teniske diskusije,vijesti...

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Raketu nisam pominjao niti sam ikad rekao da je Sampras veci igrac od njega, mada sigurno moze da se napravi model koji bi i to pokazao

    Dzimi Konors i Ivan Lendl su dragulji Open ere i citave ove igre! Ovaj prvi je imao tu srecu da bude rodjen kao Amerikanac pa je neke 3/4 svojih titula uzeo u Sjedinjenim Drzavama, u najboljim mogucim uslovima. Iz Top 10 nije izlazio punih 15 godina a na nacinu na koji je rasporedio svoje ATP pobede i titule moze mu pozavideti svako.. covek je tukao na betonu, travi i tepihu, podjednako dobro i u dvorani i u Outdoor uslovima. Minus mu je jedino evropska crvena sljaka ali je ostavio sasvim pristojan trag na Rolan Garosu. Uzeti +100 zvanicnih ATP titula, i pri tom ih rasporediti na jednake casti u Indoor/Outdoor segmentu jedno je od najvecih ostvarenja u belom sportu

    Ivan Lendl takodje je trebao biti ponosni vlasnik trocifrenog broja ATP titula, ali o cudnoj politici i odlukama sta su zvanicni turniri a sta nisu pricano je mnogo puta. Nije imao 15 vezanih godina u Top 10 drustvu, ali jeste 12.. Federer recimo ima jos puno posla ne bi li ga u tome stigao, ali u ovako slaboj konkurenciji gotovo je sigurno da hoce. Poput Konorsa, i Lendl je bio masina za razlicite podloge i uslove. Njegovo ostvarenje sa 28/31/33 zvanicnih ATP titula na sljaci, betonu i tepihu (u uslovima toliko drugacijim da su danas nezamislivi) takodje spada medju najveca u Open eri, bez sanse da mu neko nekada prdije jer 3 podloge vise i nemamo. I njega se trebalo podjednako kloniti i u dvorani i na otvorenom, sa preko 40 trofeja u oba ta uslova igranja

    Kada na to dodamo da su obojica morali da se nose sa citavim talasima vanserijskih mladih igraca koji su se stalno pojavljivali (takodje nepojmljivo danas), dobijamo dva strasno zanimljiva lika, i ne znam ima li mi sta draze nego citati o njima dvojici

    O tome kakvi su kraljevi bili van terena (svako na svoj nacin) ne treba ni pricati
    Pancho Gonzalez ; Ivan Lendl ; Andre Agassi ; Rafael Nadal

    sigpic

    Comment


    • Najbolji masters igrac, statisticki gledano

      Mastersi su relativno nova pojava. A obavezno igranje mastersa jos novija. Bilo kakvo poredjenje je bitno samo za igrace koji igraju zadnjih desetak godina. Zna se da je Nadal najbolji u toj kategoriji. Ipak model je pokazao takvu superiornost Nadala da to boli.

      1 Nadal 447
      2 Federer 273
      3 Djokovic 267
      4 Agasi 233
      5 Muster 178
      6 Mari 160
      7 Sampras 157
      8 Beker 116
      9 Rios 104
      10 Edberg 95
      11 Chang 89
      12 Kuerten 81
      13 Medvedev 80
      14 Kurier 76
      15 Rodik 71
      16 Koria 65
      17 Stich 54
      18 Ferero 50
      19 Rafter 43
      20 Brugera 33
      Prosjek je zastrasujuci za Nadala. Kad se uzme u obzir duzina karijere onda je Federer nesto blizi.

      1 Nadal 6188
      2 Federer 4677
      3 Agasi 3284
      4 Djokovic 2827
      5 Sampras 2043
      6 Mari 1352
      7 Muster 1298
      8 Chang 957
      9 Beker 814
      10 Rodick 811
      11 Rios 797
      12 Kurier 742
      13 Edberg 714
      14 Kuerten 690
      15 Medvedev 520
      16 Ferero 515
      17 Koria 332
      18 Hjuit 294
      19 Stich 278
      20 Nalbandian 267
      Last edited by NI; 05-10-12, 15:51.

      Comment


      • Tu nema zbora, ono sto je Rafa postigao u Masters 1000 seriji pre 26. rodjendana niko vise nikada nece.. nece ni prici
        Pancho Gonzalez ; Ivan Lendl ; Andre Agassi ; Rafael Nadal

        sigpic

        Comment


        • Originally posted by ClayWarrior View Post
          Tu nema zbora, ono sto je Rafa postigao u Masters 1000 seriji pre 26. rodjendana niko vise nikada nece.. nece ni prici
          Mene je ipak najvise iznenadio Nadalov 'rezultat' na GS-ovima (To cu kasnije da postavim). Mogu slobodno reci da ga je Novak sprijecio da bude najveci teniser u istoriji.

          Jedno pitanje.

          U konacnom modelu sto savjetujes? Da dam GS-ovima tezininu 75% a ostalome 25% ili 66% naspram 33%?

          Comment


          • Originally posted by NI View Post
            Mene je ipak najvise iznenadio Nadalov 'rezultat' na GS-ovima (To cu kasnije da postavim). Mogu slobodno reci da ga je Novak sprijecio da bude najveci teniser u istoriji.

            Jedno pitanje.

            U konacnom modelu sto savjetujes? Da dam GS-ovima tezininu 75% a ostalome 25% ili 66% naspram 33%?
            Na Slemovima skoro pa prati Borga, sto takodje niko vise nikada nece ciniti

            Opet se vracamo na osnovni problem, sto ni Slemovi nisu jednaki.. daleko od toga. Istina, oni najveci igraci imaju po neki (ili najcesce nemaju) Australian Open iz slabih dana, ali ne smemo zaboraviti da ni na US Openu ili Rolan Garosu nije sve bilo idealno, tj. da smo imali godine kada je u par prvih rundi igrano na dva dobijena seta, sto slozices se menja sve. No, igraci za to nisu krivi ali vredi pomenuti. Do neke 1990. sa tim procentima se mozemo samo gadjati (Prle i ja cemo pokusati da to ispravimo) pa stvarno ne znam koji omer da stavis, mada mislim da je 75-25 generalno previse
            Pancho Gonzalez ; Ivan Lendl ; Andre Agassi ; Rafael Nadal

            sigpic

            Comment


            • Originally posted by ClayWarrior View Post
              Do neke 1990. sa tim procentima se mozemo samo gadjati (Prle i ja cemo pokusati da to ispravimo) pa stvarno ne znam koji omer da stavis, mada mislim da je 75-25 generalno previse
              Onda cu staviti 70:30

              Comment


              • Najbolji GS igrac open ere, statisticki govoreci

                Ocekivao sam da to bude Borg. I jeste. Ali borba za drugo mjesto je izjednacana izmedju Lejvera, Nadala i Federera. Novak je prilicno visoko.

                1 Borg 688
                2 Lejver 500
                3 Nadal 500
                4 Federer 459
                5 Sampras 368
                6 Njukomb 238
                7 Rozuol 211
                8 Wilander 189
                9 Djokovic 185
                10 Mekinro 184
                11 Lendl 163
                12 Konors 163
                13 Agasi 151
                14 Beker 150
                15 Edberg 128
                16 Ashe 107
                17 Kurier 105
                18 Kodes 94
                19 Vilas 89
                20 Kafelnikov 56
                Ja vise volim prosjek ali vecina voli da ukakulise duzinu karijere. Tu je Federer najbolji. Borg je jasno drugi. Lejver i Nadal se bore za trece mjesto. Konors, Lendl i Agasi za trece.

                Lejver, Rosuol i Njukomb su imali relativno kratku open karijeru. Djokovice je na 12. mestu.

                1 Federer 6524
                2 Borg 5397
                3 Nadal 4475
                4 Sampras 4439
                5 Konors 2302
                6 Lendl 2212
                7 Agasi 2091
                8 Makinro 1888
                9 Lejver 1750
                10 Wilander 1712
                11 Beker 1523
                12 Djokovic 1491
                13 Edberg 1436
                14 Njukomb 1357
                15 Rozuol 1168
                16 Kurier 821
                17 Vilas 809
                18 Ashe 718
                19 Kodes 548
                20 Kafelnikov 375
                Last edited by NI; 06-10-12, 00:01.

                Comment


                • Ni, mene zanima kako si napravio model, tj. sta ti znace ti brojevi jer su mi liste, najblaze receno, cudne... Mislim na sve danasnje liste...

                  I generalno, liste sa aktivnim igracima je veoma nezahvalno praviti, a pogotovo stavljati aktivne igrace zajedno sa "penzionerima"...

                  Comment


                  • Pa sto sad otera Lendla i Konorsa tako daleko?
                    Pancho Gonzalez ; Ivan Lendl ; Andre Agassi ; Rafael Nadal

                    sigpic

                    Comment


                    • Originally posted by majabl View Post
                      Ni, mene zanima kako si napravio model, tj. sta ti znace ti brojevi jer su mi liste, najblaze receno, cudne... Mislim na sve danasnje liste...

                      I generalno, liste sa aktivnim igracima je veoma nezahvalno praviti, a pogotovo stavljati aktivne igrace zajedno sa "penzionerima"...
                      1.
                      Liste se uvijek mogu napadati. Ovo je mehanicka lista i ona se moze raditi sa aktivnim igracima. Naravno kako se karijera igraca nastavlja tako se i njegovo mjesto na listi mijenja.

                      Da je kojim slucajem Nadal dobio ona tri GS finala protiv Novaka, po ovom modelu bi bio najbolji igrac svih vremena.

                      2.
                      Brojevi nemaju znacenje. Oni su za ilustraciju. Na zadnjoj listi Federer ima 6524 poena a Agasi 2091. To ne znaci da je Federer tri puta bolji od Agasija ali znaci da nemam nikave dileme ko je bolji od njih dvojice.

                      Ja sam favorizovao osvojene titule. Generalno govoreci to i strucnjaci i navijaci favorizuju. Isto tako sam favorizovao mali broj poraza. Slozices se da je Novakova sezona prosle godine bila sjajna zato sto nije izgubio 43 meca. Dakle odnos broja titula i broja poraza je kljucni.

                      Duzinu karijere nisam mjerio brojem godina nego brojem meceva. To se mozda cini cudno ali mislim da je ispravno.

                      3.
                      Kazes da liste koje sam objavio cudne. Mozda.

                      Mene zapravo iznenadjuje koliko se one slazu mnogim subjektivnim listama. Na kraju je Federer ispao najbolji ako se uzme u obzir duzina karijere. Borg je najbolji ako se gleda prosjek tokom njegove krace karijere. Mislim da su oba misljenja jako rasprostranjena.

                      Mnogi strucnjaci stavljaju Nadala jako visoko. Mislio sam da ga precjenjuju. Na moje iznenadjenje on je prosao strasno dobro po mom modelu. Mekinro je dao izjavu u jesen 2010. da je Nadal manje vise na pragu da postane najveci igrac svih vremena. Onda mi je to izgledalo smijesno, sada mi izgleda utemeljeno. Nadala je u tome sprijecio Djokovic. Ovaj model me je uvjerio da je Nadal bolji od Samrasa.

                      Za koga smatras da je potcijenjen ili precijenjen?

                      Originally posted by ClayWarrior View Post
                      Pa sto sad otera Lendla i Konorsa tako daleko?
                      Takvi su im brojevi, takva im je statistika.

                      Ako se uzima u obzir duzina karijere onda je Konors 5. a Lendl 6. To je otprilke tacno. Doduse ja bih subjektivno stavio Lendla ispred Konorsa.

                      Ako se pak uzme u obzir prosjek onda su nihovi rezultati osjetno losiji. Igrali su mnogo GS-ova, a nisu proporcionalno osvojili toliko titula. Slazem se da intuitivno nikada ne bih stavi Wilandera i Njukomba ispred njih ali tako je ispalo.

                      Mnogo je impresivnije sto su Lendl i Konors osvojili izvan GS-ova.
                      Last edited by NI; 06-10-12, 00:04.

                      Comment


                      • Onda moramo sacekati neku 2021. da bi i Federer (a zatim i ostali) igrao do svoje cetrdesete, da vidimo sta bi onda bilo. Obojica su postigli velike stvari na Grand Slam turnirima i samo neke suve matematike mogu staviti one igrace ispred njih

                        Zanimljivo je da obojica imaju isti prosek kada je u pitanju odnos broja titula i odigranih turnira u karijeri.. slavili su otprilike jednom na 3,4 odigrana turnira. Tu je Konors u prednosti jer je igrao 60 ATP turnira vise od Lendla a sa skoro 43 godine uspeo je da udje u 1/4 Halea. Od pocetka 1992. pa do kraja karijere imao je skor 23-26, ali ko mu to u njegovim godinama treba zameriti

                        Inace, fascinira me podatak da obojica i dalje imaju bolji procenat dobijenih meceva u karijeri od Federera, iako ih Konors ima 1500 a Lendl 1300

                        Dva teniska dzina
                        Pancho Gonzalez ; Ivan Lendl ; Andre Agassi ; Rafael Nadal

                        sigpic

                        Comment


                        • Nisam se mislio uključivati u raspravu i ne gumo nešto više reči, jer pišem sa mobitela, ali uz duzno poštovanje @NI mislim da je suviše suhoparno pričati o ovako širokoj temi samo na osnovu brojeva. U tenisu je apsolutno sve relativno i svakako da ne važe ista pravila za sve, narocito kada govorimo o različitim vremenskim periodima. Zato je bitno detaljnije gledati na tu tematiku, jer se covjek gledajuci samo statistiku moze vrlo lako prevariti. Bitno je uzeti u obzir okolnosti, konkurenciju, tehnologiju, podloge, kvalitet datih mečeva itd da bi se moglo pričati o tome, a to zahtjeva dosta vremena i truda, jer je odgovor ba to pitanje daleko više od pukih brojeva i statistike. Mojne pogrešno shvatiti @NI, jer poštujem ovo što si uradio i napor koji si ulozio da nam predočiš naizgled poznate stvari, ali ovo me još jednom uvjerilo da je statistika skup tačnih podataka koji daju pogrešnu sliku. Glavni je parametar u ovakvim diskusijama i od nje manje vise sve zavisi, ali treba je malo racionalnije koristiti. Uprkos tome, uvijek je zanimljivo nesto ovako procitati, jer zaključci znaju biti iznenađujuci zato ti čestitam na ovome što si uradio. Vrijedno je pohvale
                          “It's no accident, I think, that tennis uses the language of life. Advantage, service, fault, break, love, the basic elements of tennis are those of everyday existence, because every match is a life in miniature. Points become games become sets become tournaments, and it's all so tightly connected that any point can become the turning point. It reminds me of the way seconds become minutes become hours, and any hour can be our finest. Or darkest. It's our choice.”

                          Comment


                          • ClayWarrior,

                            1.
                            Kad se gledaju rezultati izvan GS Konors i Lendl su najboji. Tu se slazemo! To je dao i model koji sam napravio.

                            2.
                            Pominjes mjeru broj titula na broj odigranih turnira. To je odlicna mjera! Model nije daleko od te mjere. Napravio sam tabelu za GS-ove koristeci tu mjeru. Uporedio sam obije mjere.

                            Mjesto Igrac tvoj moj
                            1 Borg 2.45 688
                            2 Laver 3.00 500
                            3 Nadal 3.00 500
                            4 Federer 3.18 459
                            5 Sampras 3.71 368
                            6 Njukomb 5.20 238
                            7 Rozuol 5.75 211
                            8 Wilander 6.29 189
                            9 Djokovic 6.40 185
                            10 Mekinro 6.43 184
                            11 Lendl 7.13 163
                            12 Konors 7.13 163
                            13 Agasi 7.63 151
                            14 Beker 7.67 150
                            15 Edberg 8.83 128
                            16 Ashe 10.33 107
                            17 Kurier 10.50 105
                            18 Kodes 11.67 94
                            19 Vilas 12.25 89
                            20 Kafelnikov 19.00 56
                            Kao sto vidis poredak je isti (brojevi su neumoljivi). Cak su nam i omjeri slicni. Doduse po tvojoj mjeri igrac je bolji sto mu je broj manji a po mojoj sto mu je broj veci ali je sustina ista.

                            3.
                            Lendl i Konorsu su dva teniska dzina sa malo losijim GS rezultatima.
                            Last edited by NI; 06-10-12, 09:14.

                            Comment


                            • Sad sam se opet izgubio, sta je tvoj a sta je moj

                              Jasno ti je da nam ovi brojevi nece reci kako je Rod Lejver usao u Open eru sa 29 godina, a Ken Rozvel sa 33. U principu, bitno je da si ti nesto radio i da se o tome moze pricati ;)

                              @Prle, moze statistika mnogo da pomogne, kada se podaci izdvoje sa nekim ciljanim planom, samo sto i tada uvek treba ukazati na neke cinjenice iz nje jer suvi brojevi nikada ne govore sve (mada u slucaju Ivana i Dzona govore i vise nego dovoljno). Jedva cekam da krenemo sa analizom i malo procesljamo ove silne titule koje su ova dvojica poosvajali
                              Pancho Gonzalez ; Ivan Lendl ; Andre Agassi ; Rafael Nadal

                              sigpic

                              Comment


                              • Originally posted by ClayWarrior View Post
                                Sad sam se opet izgubio, sta je tvoj a sta je moj
                                Moj je ono sto sam objavio sinoc. Tvoj je po primjeni principa koji si pomenuo:

                                Originally posted by ClayWarrior View Post
                                Zanimljivo je da obojica imaju isti prosek kada je u pitanju odnos broja titula i odigranih turnira u karijeri.. slavili su otprilike jednom na 3,4 odigrana turnira.
                                Na ovom forumu se diskutuje o tenisu a na ovoj temi dostacesto o tome ko je najbolji svih vremena. ;)

                                ----------------------------------------------

                                Hvala ti Prle!

                                Statistika je neminovno suhoparna i daje nepotpunu sliku. Ali je treba shvatiti kao armaturu oko koje valja graditi ukupnu sliku.

                                Najveca slabost u mojim brojevima je nedostatak dinamike. Da je Djokovic sazrio godinu dana ranije, Nadal bi stojao bitno losije na tabeli. Da je djokovic sazrio godinu dana kasnije, Nadal bio bi prvi na tabeli. To je dinamika.

                                Rado bih poradio na dinamickom modelu ali nemam sve podatke. Naravno, nema nikakve garancije da bih uspio.
                                Last edited by NI; 06-10-12, 09:39.

                                Comment

                                Working...
                                X