Announcement

Collapse
No announcement yet.

Opste teniske diskusije,vijesti...

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ulysses

    Ne znas ko je imao vecu konkurenciju od Federera??
    Pancho Gonzalez ; Ivan Lendl ; Andre Agassi ; Rafael Nadal

    sigpic

    Comment


    • Originally posted by ulysses View Post
      Puno ste ispisali pa ne znam koga da quotam, probati ću općenito.

      Što se tiče konkurencije, ne znam tko je imao veću konkurenciju od Federera.
      Na početku karijere se teniskom svijetu predstavio pobjedom protiv velikog Samprasa, ne Samprasa koji je gubio od Calatrave već Samprasa koji je branio Wimbledon. Kasnije je dominirao svjetskim tenisom protiv odličnih tenisača koji su ga redovito dobivali (Hewitt, Nalbandian, Safin, Roddick koji ga nije baš dobivao ali je bio klasan igrač), pojavom Nadala je dobio vrhunskog protivnika protiv kojega je dva puta sezonu završio s tri slama i istoga Rafu četiri godine držao na drugom mjestu i već poslije peaka igra sjajan tenis u razdoblju Đokovića, Murraya i istog Nadala, razdoblje u kojemu je uzeo 5 slamova.


      Što se tiče h2h-a s Rafom.
      Ono, tenis je sav u match-upu i jednostavno je Španjolčev tenis napravljen kao antidot za Rogera, top spin na jednoručni bekend, većina mečeva na zemlji što još više pogoduje top spinu, razdoblje booma tehnologije teniskih reketa (prije onakav top spin ne bi bio moguć), usporavanje podloga.
      Dakle, ima tu puno faktora. Zamislimo, da je većina mečeva igrana u dvorani ili betonu?
      Jednostavno, ne može tenisač koji je all-time rekorder na drugoj poziciji biti veći od igrača koji je rekorder po uzastopnim tjednima na broju jedan. A igrali su u istom razdoblju. Da ne govorim o rekordu protiv top 10 igrača, broju slamova, konstantnosti, nebranjenju titula na non clay podlogama, jačini dominacije...
      Da me se ne shvati krivo, Rafa je velik tenisač, završiti će karijeru kao jedan od najvećih ali se ništa ne može izjednačiti sa stilom koji je Roger pokazivao u najboljim danima, bogovskom karizmom koja ga je krasila na terenu. Čovjek je postao sinonim za tenis, postao je čak više od svog sporta i ne znam kad će se pojaviti još jedan takav tenisač.

      BTW - Hrbaty ima pozitivan h2h i s Rogerom i s Rafom. Dakle, trebali bi govoriti o Hrbatyu, Nadalu i Federeru.
      Maloprije sam pohvalio covjeka za post,ali zato je ovaj pun propusta
      Zeljko Malnar-Nocna mora <3


      #the return

      Comment


      • Pa naravno da te ne zanima, ne bi ni mene zanimalo da navijam za Nadala. I nije stvar u navijanju, jer Feda pratim/navijam posle njegovog pada 2008 i nakon poraza na AO 2009. Kada su ga svi oterali u penziju. Ja sam takav kad neko dominira nije mi preterano interesantan ali kad padne pa mora da se digne iz pepela i pokaze svoju klasu, e to je sampion(barem za mene). Jer kad si u piku mladosti i kad dominiras jednostavno ti sve ide od ruke. Pun si samopouzdanja i jednostavno delujes neunistivo. Ali pravi sampioni pokazu pravo lice kada se izdignu iz pepela i kad ih svi otpisu oni svojom voljom pokazu da ih ne valja otpisivati. I bilo mi je drago sto se Nadal vratio jaci nego ikad posle onih probleam sa kolenima kad mu je karijera bila ugrozena. To je karakter

        Comment


        • Originally posted by ClayWarrior View Post
          ulysses

          Ne znas ko je imao vecu konkurenciju od Federera??
          Naravno da je jača konkurencija postojala, onako po koncetraciji tenisača koji su igrali u jednom razdoblju (kraj 80-ih, sredina 90-ih), međutim, govorim o jačini protivnika kroz cijelu karijeru i to napominjem čisto stoga što se Rogerova konkurencija često nipodoštava što je daleko od istine, ovako ispada da se većinom borio samo protiv Grosjeana ili Clementa a čovjek i sad kroji sam vrh svjetskog tenisa, protiv svojih ne-generacijskih protivnika.

          Originally posted by AK47 View Post
          Sve je to tacno,ali vidjet cemo koliko ce to dugo da traje...Nadal ipak traje dugo i mislim da ce jos trajati

          Kada im se karijere zavrse i malo se ove brojke pogledaju,nece niko definisati svaki mec posebno nego se gledaju brojke,kao u slucaju Samprasa i Agassija,Pit ima daleko bolji i to je cinjenica,mene ne zanima kad i kako je dobijao kao ni vecinu ljudi,nego samo njihov h2h...
          H2H je samo jedan od faktora.
          Ne znam koliko ljudi zna o h2h-u Beckera i Edberga, Mcenroea i Connorsa. Na kraju ipak ostaju brojke Slam naslova i nekakva dominacija koju će ljudi pamtiti. Roger je tu puno jači od Nadala.

          Comment


          • @Prototype
            Ja gledam i navijam za Nadala i kad je najbolji na svijetu i sve mu ide od ruke(ovo naravno najvise volim),navijao sam i kada nije uopste igrao i kada je dozivao sramotne poraze,tako da ne znam sta i s ovim htio da kazes,to da me ne zanimak kad mom igracu ide sve od ruke bilo bi mi smijesno...

            @Ulysses
            Da vas podsjetm da je Federer stariji od Nadala 5 godina tako da je presmijesno porediti njihov odnos Slemova
            Zeljko Malnar-Nocna mora <3


            #the return

            Comment


            • Originally posted by ulysses View Post
              Naravno da je jača konkurencija postojala, onako po koncetraciji tenisača koji su igrali u jednom razdoblju (kraj 80-ih, sredina 90-ih), međutim, govorim o jačini protivnika kroz cijelu karijeru i to napominjem čisto stoga što se Rogerova konkurencija često nipodoštava što je daleko od istine, ovako ispada da se većinom borio samo protiv Grosjeana ili Clementa a čovjek i sad kroji sam vrh svjetskog tenisa, protiv svojih ne-generacijskih protivnika.



              H2H je samo jedan od faktora.
              Ne znam koliko ljudi zna o h2h-u Beckera i Edberga, Mcenroea i Connorsa. Na kraju ipak ostaju brojke Slam naslova i nekakva dominacija koju će ljudi pamtiti. Roger je tu puno jači od Nadala.
              I te kako je jaca konkurencija postojala, a znalo se i na kojoj podlozi igraju.. 2005. Federer i Nadal (jedan polovinom godine napunio 19 a drugi malo kasnije 24 godine) uzimaju svaku trecu ATP titulu u sezoni, na bruku i sramotu svakoga ko je sa njima te godine igrao tenis. Od 60 i nesto turnira oni rasporedili na ravne casti 22

              O dominaciji na Slemovima da ne pricam, bolna je za ostale. Svaka cast obojici ali je i pre bilo teniskih genijalaca koji nisu mogli ni da sanjaju o tako necemu
              Pancho Gonzalez ; Ivan Lendl ; Andre Agassi ; Rafael Nadal

              sigpic

              Comment


              • Originally posted by AK47 View Post
                @Prototype
                Ja gledam i navijam za Nadala i kad je najbolji na svijetu i sve mu ide od ruke(ovo naravno najvise volim),navijao sam i kada nije uopste igrao i kada je dozivao sramotne poraze,tako da ne znam sta i s ovim htio da kazes,to da me ne zanimak kad mom igracu ide sve od ruke bilo bi mi smijesno...

                @Ulysses
                Da vas podsjetm da je Federer stariji od Nadala 5 godina tako da je presmijesno porediti njihov odnos Slemova
                Nisi shvatio i ne izvrci reci. Pratio sam ja tenis i ranije ali ne sa tolikim intezitetom kao danas. Ipak sam ja fudbalski fanatik a ne teniserski. Federer mi je uvek bio najomiljiniji od tenisera ali nisam ja tada bio toliko zainteresovan za tenis, pa su mi i njegovi porazi manje teze padali a tada su svi bili naviknuti da on u sezoni ostvari 90% pobeda i barem 2 Slama a bilo je i po 3 slama, pa sam bio naviknut i na njegove pobede i drugacije sam sve to dozivljavao.

                Comment


                • Originally posted by Prototype View Post
                  Nisi shvatio i ne izvrci reci. Pratio sam ja tenis i ranije ali ne sa tolikim intezitetom kao danas. Ipak sam ja fudbalski fanatik a ne teniserski. Federer mi je uvek bio najomiljiniji od tenisera ali nisam ja tada bio toliko zainteresovan za tenis, pa su mi i njegovi porazi manje teze padali a tada su svi bili naviknuti da on u sezoni ostvari 90% pobeda i barem 2 Slama a bilo je i po 3 slama, pa sam bio naviknut i na njegove pobede i drugacije sam sve to dozivljavao.
                  Kako ti kazes
                  Zeljko Malnar-Nocna mora <3


                  #the return

                  Comment


                  • Originally posted by AK47 View Post
                    @Ulysses
                    Da vas podsjetm da je Federer stariji od Nadala 5 godina tako da je presmijesno porediti njihov odnos Slemova
                    Ok, naravno. Međutim, Fed je u vrhu osam godina a Rafa tek nešto manje od toga, znači, nije da se Nadal nedavno pojavio. Pitanje je koliko je u njemu ostalo vatre.
                    Čovjek je šampion, pitanje je koliko se šampionima da gubiti od jednog te istog protivnika, tu obično nastane veliko zasićenje.
                    Znam, Roger je također gubio ali on je toliko tvrdoglav i toliko uporan da se uvijek nanovo želi dokazati, bez problema će u finalu RG-a osvojiti četiri gema da bi iduće godine probao opet, i opet...
                    Ne vjerujem da je Nadal takav, puno je ove godine govorio o zasićenju, ti porazi od Đokovića nisu ono kao Roger & Rafa gdje odluči nekoliko lopti koje u pravilu odu na stranu jednog igrača, to je potpuno tenisko demoliranje gdje Nadal nema promila šanse. I nakon poraza od Novaka u Madridu dogodi se Lorenzi, nakon poraza protiv Novaka u Rimu dogodi se Isner.
                    Nije to slučajno, uistinu je pitanje koliko je herca ostalo u njemu, naročito ako u obzir uzmemo očiti decline (u usporedbi s 2008. godinom) i probleme s povredama.
                    Zašto napominjem da ostaju brojke na koncu?
                    Kad prođe momentum, medijska fama i hype - ostaju samo brojke i malo će se tko sjećati trenutnih igara, tri slama u 2010. i sličnih postignuća. Čovjek je već sad zapostavljen u raspravama "najbolji ikad" zbog ovog ownanja od Novaka, zamislimo da do kraja karijere ništa bitno ne osvoji, zbog toga napominjem koliko su trofeji i rasprostranjenost trofeja po podlogama bitni kad dođe do konačne sume summarum.
                    Last edited by ulysses; 26-07-11, 16:30.

                    Comment


                    • Nadal se posle propustenog W-a 2009. vratio i nijednom nije stigao do Roger-a,nijednom,Novak ga je 4 puta dobio cini mi se,fino regulisao H2H i Roger bi samo da mu je dosao,ali nije.Roger 2008. sa monom je stalno isao do kraja,stalno dolazio do Nadal-a i naravno gubio.To je cinjenica.
                      sigpic

                      Comment


                      • Originally posted by ulysses View Post
                        Ok, naravno. Međutim, Fed je u vrhu osam godina a Rafa tek nešto manje od toga, znači, nije da se Nadal nedavno pojavio. Pitanje je koliko je u njemu ostalo vatre.
                        Čovjek je šampion, pitanje je koliko se šampionima da gubiti od jednog te istog protivnika, tu obično nastane veliko zasićenje.
                        Znam, Roger je također gubio ali on je toliko tvrdoglav i toliko uporan da se uvijek nanovo želi dokazati, bez problema će u finalu RG-a osvojiti četiri gema da bi iduće godine probao opet, i opet...
                        Ne vjerujem da je Nadal takav, puno je ove godine govorio o zasićenju, ti porazi od Đokovića nisu ono kao Roger & Rafa gdje odluči nekoliko lopti koje u pravilu odu na stranu jednog igrača, to je potpuno tenisko demoliranje gdje Nadal nema promila šanse. I nakon poraza od Novaka u Madridu dogodi se Lorenzi, nakon poraza protiv Novaka u Rimu dogodi se Isner.
                        Nije to slučajno, uistinu je pitanje koliko je herca ostalo u njemu, naročito ako u obzir uzmemo očiti decline (u usporedbi s 2008. godinom) i probleme s povredama.
                        Zašto napominjem da ostaju brojke na koncu?
                        Kad prođe momentum, medijska fama i hype - ostaju samo brojke i malo će se tko sjećati trenutnih igara, tri slama u 2010. i sličnih postignuća.
                        Pa sta hoce reci da Nadal nije uporan,da je Federer trebao nakon onog RG-a da se oprosti,a ti ne vjerujes da je NADAL uporan,kraj rasprave za mene,odustajem
                        Zeljko Malnar-Nocna mora <3


                        #the return

                        Comment


                        • Originally posted by ClayWarrior View Post
                          I te kako je jaca konkurencija postojala, a znalo se i na kojoj podlozi igraju.. 2005. Federer i Nadal (jedan polovinom godine napunio 19 a drugi malo kasnije 24 godine) uzimaju svaku trecu ATP titulu u sezoni, na bruku i sramotu svakoga ko je sa njima te godine igrao tenis. Od 60 i nesto turnira oni rasporedili na ravne casti 22

                          O dominaciji na Slemovima da ne pricam, bolna je za ostale. Svaka cast obojici ali je i pre bilo teniskih genijalaca koji nisu mogli ni da sanjaju o tako necemu
                          Naravno ali to je problem ovog vremena. Općeniti problem tenisa. Mi smo govorili o općenitim protivnicima protiv kojih se Roger borio kroz karijeru, druga stvar što nisu svi bili koncentrirani u jednom razdoblju.

                          Comment


                          • Originally posted by ulysses View Post
                            Ok, naravno. Međutim, Fed je u vrhu osam godina a Rafa tek nešto manje od toga, znači, nije da se Nadal nedavno pojavio. Pitanje je koliko je u njemu ostalo vatre.
                            Čovjek je šampion, pitanje je koliko se šampionima da gubiti od jednog te istog protivnika, tu obično nastane veliko zasićenje.
                            Znam, Roger je također gubio ali on je toliko tvrdoglav i toliko uporan da se uvijek nanovo želi dokazati, bez problema će u finalu RG-a osvojiti četiri gema da bi iduće godine probao opet, i opet...
                            Ne vjerujem da je Nadal takav, puno je ove godine govorio o zasićenju, ti porazi od Đokovića nisu ono kao Roger & Rafa gdje odluči nekoliko lopti koje u pravilu odu na stranu jednog igrača, to je potpuno tenisko demoliranje gdje Nadal nema promila šanse. I nakon poraza od Novaka u Madridu dogodi se Lorenzi, nakon poraza protiv Novaka u Rimu dogodi se Isner.
                            Nije to slučajno, uistinu je pitanje koliko je herca ostalo u njemu, naročito ako u obzir uzmemo očiti decline (u usporedbi s 2008. godinom) i probleme s povredama.
                            Zašto napominjem da ostaju brojke na koncu?
                            Kad prođe momentum, medijska fama i hype - ostaju samo brojke i malo će se tko sjećati trenutnih igara, tri slama u 2010. i sličnih postignuća. Čovjek je već sad zapostavljen u raspravama "najbolji ikad" zbog ovog ownanja od Novaka, zamislimo da do kraja karijere ništa bitno ne osvoji, zbog toga napominjem koliko su trofeji i rasprostranjenost trofeja po podlogama bitni kad dođe do konačne sume summarum.
                            Pa ti si neki saljivdzija izgleda?
                            Pancho Gonzalez ; Ivan Lendl ; Andre Agassi ; Rafael Nadal

                            sigpic

                            Comment


                            • Originally posted by ulysses View Post
                              Naravno ali to je problem ovog vremena. Općeniti problem tenisa. Mi smo govorili o općenitim protivnicima protiv kojih se Roger borio kroz karijeru, druga stvar što nisu svi bili koncentrirani u jednom razdoblju.
                              A reci mi ko je osim Rafe bio koncentriran tokom samo jedne sezone (ne moramo dalje, smesno je) da se sa njim ravnopravno bori i dobije ga nekoliko puta na vaznim turnirima?

                              Taj opceniti problem tenisa je veliki kao Kilimandzaro, ali bitno je da se njima pare preilvaju sa svih strana, i organizaciji i igracima.. zlatno doba
                              Pancho Gonzalez ; Ivan Lendl ; Andre Agassi ; Rafael Nadal

                              sigpic

                              Comment


                              • Originally posted by AK47 View Post
                                Pa sta hoce reci da Nadal nije uporan,da je Federer trebao nakon onog RG-a da se oprosti,a ti ne vjerujes da je NADAL uporan,kraj rasprave za mene,odustajem
                                Nemoj odmah tako isključivo, đizs.
                                Ako ti kažeš da je Nadal još mlad ja imam pravo pretpostaviti da on zbog 8 godina u vrhu ipak nije tjelesno u optimalnoj formi i da tek trebamo vidjeti koliki će bounce back napraviti nakon ovih pet poraza od Novaka budući da mu je to potpuno nova situacija u karijeri.

                                Comment

                                Working...
                                X