Announcement

Collapse
No announcement yet.

Opste teniske diskusije,vijesti...

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Evo sta kaze covek iz prve ruke.
    "Back in the early 1990s, I covered the Nike Cup at Madison Square Garden (Agassi, Sampras, Courier and McEnroe all played) and as part of that exo McEnroe played Sampras one set with wood racquets and Sampras was serving just as big with wood as he did with the Wilson Pro staff".

    https://www.tennis-prose.com/article...wood-racquets/

    Comment


    • 1 set, ali da li bi mogao da ispaljuje bombe vise sati, iz meca u mec, sa onim teskim drvenim reketima a da se ne povredi?
      http://www.youtube.com/watch?v=RfzsyKXSs-Y

      Here's the most remarkable thing to me about Federer: Seems to me that the more you know about tennis, the more amazed you are by the guy. If you know nothing at all about tennis, he's amazing. If you know a little something about tennis—maybe you have played a few times in your life—he's more amazing. If you know a little more about tennis—maybe you played in high school and once had illusions of becoming a pro—he's even MORE amazing. And if you were a great player—if you are a McEnroe or a Connors or a Jim Courier—then Federer is preposterously amazing

      sigpic

      Don't argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you...
      with experience.

      Comment


      • ma nece ni 1 set. treba i udarati tu lopticu... a imaju i mjerenja brzine servisa pa nek se uporede prijasnje i sadasnje prosjecne brzine. u tome i jeste stvar. iako su neki tereni sporiji, sama igra je daleko brza i jaca. ne govorim o 2-3 udarca protiv 7-8 brzini nego o jacini udaraca, brzini kretanja igraca, fizikalijama, brzinama loptica (koje se isto razlikuju i po brzinama i po odskocima). zato i kazem da ne bi bilo puno od igre da su jos i podloge puno brze. mada sta znam, vjerovatno bi nekima i to bilo ljepse.
        Last edited by talicni; 21-03-19, 22:16.

        Comment


        • Federer je ovo verovatno izjavio po "osecaju", ne verujem da je vrsio nekakvu analizu. Rezultati iz proslosti mogu pokazati da li je nekada ili sada bilo lakse nesto uraditi. Zbog promena podloga na USO i AO tesko je naci pravi odnos izmedju prvih 20 godina Open ere i vremena nakon '88. Do '74 3 turnira su igrana na travi, nakon toga slede 3 godine sa po 2 GS na sljaci (crvena u Parizu, zelena u Nju Jorku) i travi, a od '78 u igru ulazi i beton. Od '88 imamo danasnji raspored, 2 na betonu i po 1 na sljaci i travi. Za travu u Australiji se govorilo da nema bas mnogo slicnosti sa onom u Londonu, mada je zbog izostanaka mnogih igraca to tesko i potkrepiti rezultatima, ali po 2 pehara Vilasa i Vilandera delimicno idu u prilogom tome (obojica nikad nisu bila u 1/2 finalu Vimbldona). Crvena i zelena sljaka se prave od drugacijih materijala, pa je pitanje koliko su "iste", a rezultati Konorsa i Borga idu tome u prilog. Trava na Forest Hilsu je u zavrsnim godinama bila toliko loseg kvaliteta, da je "zamenjena" sljakom. Treba pomenuti i da je AO od decembra '77 do '85 bio poslednji GS u godini, pa i to menja dinamiku.

          Iako popularni "Kanal" slem naizgled deluje najtezi za osvajanje zbog prebacivanja sa sljake na travu u vrlo kratkom periodu, mnogo je lakse formu koju je neko imao u Parizu da prenese u London, pa da na tom "talasu" i tamo pokusa da uradi nesto. Kombinacija Vimbldona i USO po pitanju forme takodje stoje dobro jer su turniri vremenski relativno blizu, a uz to nije drasticna promena podloge, pa je ovo mozda i najbolja kombinacija za osvajanje. Ako se gleda odrzavanje forme, najteze kombinacije su AO/RG i USO/AO, ali ova druga kombinacija ima pogodnost iste podloge, pa bi trebala biti laksa za ostvarivanje.

          A evo sta se dogadjalo od '88:

          AO/RG: Vilander '88, Kurijer '92, Djokovic '16 - 3
          RG/V: Nadal '08, Federer '09, Nadal '10 - 3
          V/USO: Beker '89, Sampras '93, Sampras '95, Federer '04, Federer '05, Federer '06, Federer '07, Nadal '10, Djokovic '11, Djokovic '15, Djokovic '18 - 11
          USO/AO: Sampras '93/'94, Agasi '94/'95, Sampras '96/'97, Agasi '99/'00, Federer '05/'06, Federer 06'/07, Djokovic '11/'12, Djokovic '15/'16, Djokovic '18/'19 - 9

          U ovom periodu 4 igraca su pokusala da osvoje 4 GS u nizu. Sampras je vezao 3 trijumfa od Vimbldona '93, a u Parizu je naredne godine izgubio u 1/4 finalu od Kurijera. Federer je 2 puta pravio isti niz kao i Sampras i oba puta je porazen u finalu RG od Nadala. Djokovic je takodje pravio isti niz i to 3 puta, prvi put je porazen u finalu od Nadala, drugi put je uspeo da osvoji i RG, a pocetkom juna cemo saznati sta ce uraditi ovog puta. Nadal je jedini koji je vezao 3 turnira iste kalendarske godine, na AO '11 je porazen u 1/4 finalu od Ferera.

          Po ovome, bar kada je u pitanju poslednjih 30 godina, Federer je delimicno u pravu. 3 GS u nizu je, relativno gledano, vrlo cesta pojava (cak 6 puta u drugoj polovini ovog perioda, samo jednom u prvih 15 godina), pa samim tim i pokusaj da se vezu sva 4. Medjutim osvajanje 4 u nizu je daleko teze, jer iz dosadasnjih 5 pokusaja iz ovog perioda, samo se 1 desilo, pa se ne moze reci da je lakse ostvarivo nego sto je bilo recimo tokom '90. Sto se Kanal slema tice jasno je da je vrlo tezak za osvajanje, ali nista "lakse" nije ni vezati AO i RG.

          Ove brojke otkrivaju vrh ledenog brega jer govore samo o sampionima, za detaljnije brojke treba pogledati i ucinak finalista, a zato treba ipak mnogo vise vremena.
          Last edited by Milutinov Tata; 22-03-19, 05:03.
          Non-Calendar Year Grand Slam - Stands alone
          Holding all 4 Majors titles on 3 different surfaces at once - Stands alone
          30 consecutive match wins - Stands alone
          3+ consecutive finals in all 4 Majors - Stands alone
          Australian Open 3 consecutive titles - Stands alone

          Comment


          • Evo je sada se podsmeva i Dinu.
            Moze li gospodja (da ne pisem gospodjica zbog diskriminacije, sada su sve gospodje) da se ne slozi sa necijim misljenjem a da ga ne vredja ili mu se smeje?
            sigpic

            Always somewhere Miss you where I've been I'll be back to love you again

            U crnim rupama možeš ludo da se zezaš. Da lebdiš iznad zemlje. Da slušaš rock ´n´ roll.Dozivaš kišu.
            Ili da mazneš neku lepu ribu. Samo je bezveze kada se probudiš….

            Comment


            • ma sva ta prica je li teze osvojiti rg-w ili oz-rg je bez veze u krajnjoj liniji. 2 slema su 2 slema i u krajnjoj liniji nema razlike i glupo je potencirati ko je postigao vise od 2 tenisera od kojih je jedan osvojio soluciju 1 a drugi soluciju 2. a 4 slema je uvjek vise od 2 a imati sve 4 najjace titule (ili 5 ako uzmemo i WTF) u istom trenutku bi po svim kriterijima trebalo biti najultimativniji uspjeh u tenisu. e sada, posto je to uspjelo samo noletu u eri modernog tenisa i to se relativizuje jer nije eto bilo u istoj godini.

              mediji su ti koji krejirao javno misljenje i sta je vaznije a sta ne. srpski mediji pokriju srbiju, zapadni pokrivaju svijet. da je obratno ili da je nole englez a fed srbin nole bi bio fed u svijetu a fed nole u srbiji. i isticale bi se i hajpale neke druge stvari. slemovi su recimo cjenjeniji od ye#1 upravo jer je to fedov stabilniji rekord nego jer to ima neko logicno pokrice. jer iskreno samo br1 znaci da si najbolji a ne ako si slem sampion (vava, potro, cilic itd, nikada nisu bili gledani kao najbolji dok marej jeste tek kada je postao br1). fed je produkt oko kojeg se vrte ogromne pare i kao svaki produkt mora da ima EPP. taj isti broj slemova nije bio prepreka da mareja bespogovorno ti isti mediji vide kao najboljeg tenisera 2016. iako je on imao 1 a nole 2. ali je tada neuvjerljivi ye#1 (ostvaren u posljednjem mecu u godini) imao daleku vecu tezinu nego 1 slem viska (ili duplo slemova ako cemo tako racunati). po meni opravdano ali po meni ye#1 treba uvjek da bude vece ostvarenje od slema a ne kako kada i kako kome. isto tako se hajpaju sedmice na br1 dok se ye#1 potpuno zanemaruje upravo jer su i one onaj cvrsci fedov rekord, dok se bez ikakve logike umanjuje vrijednost noleslema jer nije u kalendarskoj godini. valjda bi trebalo biti obratno. 4 slema za redom su 4 slema za redom uvjek (vlasnik si sva 4 najveca trofeja u istom trenutku). tenis se vrti ciklicno u jednoj godini. a opet imamo i sezone kao u svakom sportu, na kraju sampion dobije i visemilionski bonus i lijep pehar. i stalno se prica o sezonama kada se u prica o GOATU a najednom ne pridaje znacaj godinama (iako se izredjaju isti turniri u godini i poeni su uvjek mjerilo). tako da nisam nigdje vidio u zapadnim medijima da navode noletovu godinu w2015-w2016 jer nije sezona. at enis jeste specifican jer ima i sezonu i ciklican period racunanja od godinu dana. ali je toliko smijesno da se gleda kako sta odgovara upravo po tome kako kome odgovara i ko je sta i kada napravio! mnogi relativiziraju da je isto kada si bio br1 bas zbog te ciklicnosti tenisa (ali ugklavnog zbog fedovog rekorda) a ne moze biti isto da li imas sampionsku sezonu ili nemas. ali opet je vaznije koliko si bio br1 nego koliko si puta bio sampion (koliko sampionskih sezona imas). a sva ta mjerila kreiraju mediji, jer ljudi (vecinom) misle onako kako procitaju i kako im se kaze i nikako drugacije.

              evo recimo tipicnog primjera:

              http://www.globaltimes.cn/content/1054247.shtml

              pa nek mi neko sada objasni kako cenel slem moze biti vece i ultimativnije ostvarenje u tenisu od toga da drzis sve 4 titule istovremeno!?!? (2>4 samo zato jer se potrefilo da nole pocne sa W a zavrsi sa RGom) toliko se hajpa nesto sto je uspio fed, rafa, borg, lejver (uz napomenu u textu da je i marej bio blizu) i jos 6 zena a ni ne pominje se nesto sto je uradio samo 1 covjek u istoriji ATPa (namjerno kazem ATPa a ne tenisa jer se odnosi na modernu eru tenisa i slem na 3 podloge dok lejverom cenel slem nema toliko veze jer je RG uvjek bio zemlja a vimbl uvjek trava)! ali novine i neki strucnjaci tako kazu (a i fed se toga dotakao).
              Last edited by talicni; 22-03-19, 07:46.

              Comment


              • Hvala Tata, meni je drago sto je Fed delimicno u pravu i posle ovakve analize
                http://www.youtube.com/watch?v=RfzsyKXSs-Y

                Here's the most remarkable thing to me about Federer: Seems to me that the more you know about tennis, the more amazed you are by the guy. If you know nothing at all about tennis, he's amazing. If you know a little something about tennis—maybe you have played a few times in your life—he's more amazing. If you know a little more about tennis—maybe you played in high school and once had illusions of becoming a pro—he's even MORE amazing. And if you were a great player—if you are a McEnroe or a Connors or a Jim Courier—then Federer is preposterously amazing

                sigpic

                Don't argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you...
                with experience.

                Comment


                • Meni je stvarno tesko da citam ovu raspravu, neke postove pogotovu, ali imam nepogresiv radar da ukacim etiketiranja, podsmevanja, nepostovanja.
                  Imate pravo na razlicita misljenja, samo bez nabrojanih nedopustivih stvari i radnji i bez izigravanja drvenih advokata, ne dizite tenziju bezveze.
                  sigpic

                  Pablo Sandoval: A guy can change anything.. his face, his home, his family, his girlfriend, his religion, his God.
                  But there's one thing he can't change... he can't change his passion.

                  Comment


                  • Originally posted by Sandugp View Post
                    Evo je sada se podsmeva i Dinu.
                    Moze li gospodja (da ne pisem gospodjica zbog diskriminacije, sada su sve gospodje) da se ne slozi sa necijim misljenjem a da ga ne vredja ili mu se smeje?
                    Sta ce drugo, to su ta uvrijezena misljenja koja kad im uzdrmas oni se cikocu a ne zna da je na Indian Welsu toj cuvenoj sljaci Federer odigro vise finala nego u Sinsinatiju. I ti kazes za jedan takav turnir da je brz i neko se smije.

                    Comment


                    • IW nije brz, IW ima podlogu iste brzine kao Majami.
                      Pogledajte komentare od pre nedelju dana na temi, gde su svi komentarisali kako je podloga prespora i kako je viner misaona imenica. Jedini razlog zasto je IW brzi od Majamija je pustinjski vazduh i to iskljucivo vazi za dnevne meceve, uvece se vec uslovi znatno menjaju.

                      Ja se nikom ne podsmevam, ali to su stvari koje sam mislila da svi na ovom forumu znamo.
                      http://www.youtube.com/watch?v=RfzsyKXSs-Y

                      Here's the most remarkable thing to me about Federer: Seems to me that the more you know about tennis, the more amazed you are by the guy. If you know nothing at all about tennis, he's amazing. If you know a little something about tennis—maybe you have played a few times in your life—he's more amazing. If you know a little more about tennis—maybe you played in high school and once had illusions of becoming a pro—he's even MORE amazing. And if you were a great player—if you are a McEnroe or a Connors or a Jim Courier—then Federer is preposterously amazing

                      sigpic

                      Don't argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you...
                      with experience.

                      Comment


                      • Ma brzi je on od Majamija u svakom smislu bio vazda pogotovo dok se Majami odrzavao na prijasnjoj lokaciji. A golim okom se moglo vidjeti da IW spoj i primanja spina, proklizavanja ravnjace i brzeg letenja kroz vazduh zbog uslova.
                        Naveo sam ti validan argument njegove brzine, Federerova finala na istom. A sve i da nije najbrzi teren, poenta je da nije spor onako kako ga se zeli prikazati.

                        Comment


                        • Originally posted by DinoFC View Post
                          Ma brzi je on od Majamija u svakom smislu bio vazda pogotovo dok se Majami odrzavao na prijasnjoj lokaciji. A golim okom se moglo vidjeti da IW spoj i primanja spina, proklizavanja ravnjace i brzeg letenja kroz vazduh zbog uslova.
                          Naveo sam ti validan argument njegove brzine, Federerova finala na istom.
                          Nije brzi Dino, uslovi su drugaciji

                          http://www.youtube.com/watch?v=RfzsyKXSs-Y

                          Here's the most remarkable thing to me about Federer: Seems to me that the more you know about tennis, the more amazed you are by the guy. If you know nothing at all about tennis, he's amazing. If you know a little something about tennis—maybe you have played a few times in your life—he's more amazing. If you know a little more about tennis—maybe you played in high school and once had illusions of becoming a pro—he's even MORE amazing. And if you were a great player—if you are a McEnroe or a Connors or a Jim Courier—then Federer is preposterously amazing

                          sigpic

                          Don't argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you...
                          with experience.

                          Comment


                          • IW je sporiji od Majamija koliko je Masters u Madridu sporiji od Monte Carla. Sace mi rec nadmorska visina u Madridu, okej al bas zbog toga ovaj prikaz nije realan.
                            Last edited by DinoFC; 22-03-19, 08:28.

                            Comment


                            • I uslovi su ti koji su presudni, sa tim da u Madridu preko dana i uvece nije tolika razlika kao IW, koji je pustinja
                              http://www.youtube.com/watch?v=RfzsyKXSs-Y

                              Here's the most remarkable thing to me about Federer: Seems to me that the more you know about tennis, the more amazed you are by the guy. If you know nothing at all about tennis, he's amazing. If you know a little something about tennis—maybe you have played a few times in your life—he's more amazing. If you know a little more about tennis—maybe you played in high school and once had illusions of becoming a pro—he's even MORE amazing. And if you were a great player—if you are a McEnroe or a Connors or a Jim Courier—then Federer is preposterously amazing

                              sigpic

                              Don't argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you...
                              with experience.

                              Comment


                              • Originally posted by bojanaBG View Post
                                Hvala Tata, meni je drago sto je Fed delimicno u pravu i posle ovakve analize
                                Koliko je to delimicno u pravu izrazeno u procentima?

                                Originally posted by miloolja View Post
                                Meni je stvarno tesko da citam ovu raspravu, neke postove pogotovu, ali imam nepogresiv radar da ukacim etiketiranja, podsmevanja, nepostovanja.
                                Imate pravo na razlicita misljenja, samo bez nabrojanih nedopustivih stvari i radnji i bez izigravanja drvenih advokata, ne dizite tenziju bezveze.
                                Rasprava je beninga i pointless-na takodje ali u osnovi su sve takve. Do neke nove.

                                Comment

                                Working...
                                X