Announcement

Collapse
No announcement yet.

Opste teniske diskusije,vijesti...

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • sesto Itf priznanje, na tronu sa Pistol pitom.. nije lose

    ITF World Champions

    Men's singles
    Total Player(s)
    6 Pete Sampras, Novak Djokovic
    5 Roger Federer
    4 Ivan Lendl
    3 Bjorn Borg, John McEnroe, Rafael Nadal
    2 Lleyton Hewitt
    1 Jimmy Connors, Mats Wilander, Boris Becker, Stefan Edberg, Jim Courier, Andre Agassi, Gustavo Kuerten, Andy Roddick, Andy Murray
    Women's singles
    Total Player(s)
    7 Steffi Graf
    6 Martina Navratilova, Serena Williams
    3 Chris Evert, Martina Hingis, Justine Henin
    2 Monica Seles
    1 Arantxa Sanchez, Lindsay Davenport, Jennifer Capriati, Anastasia Myskina, Kim Clijsters, Jelena Jankovic, Caroline Wozniacki, Petra Kvitova, Angelique Kerber, Garbine Muguruza, Simona Halep

    Comment


    • Smanjen je broj gradova za WTF

      London, Manchester, Singapore, Tokyo, Turin bid to host ATP Finals from 2021-25
      ATP Finals Host City Candidates Announced
      http://www.youtube.com/watch?v=RfzsyKXSs-Y

      Here's the most remarkable thing to me about Federer: Seems to me that the more you know about tennis, the more amazed you are by the guy. If you know nothing at all about tennis, he's amazing. If you know a little something about tennis—maybe you have played a few times in your life—he's more amazing. If you know a little more about tennis—maybe you played in high school and once had illusions of becoming a pro—he's even MORE amazing. And if you were a great player—if you are a McEnroe or a Connors or a Jim Courier—then Federer is preposterously amazing

      sigpic

      Don't argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you...
      with experience.

      Comment


      • sigpic

        Pablo Sandoval: A guy can change anything.. his face, his home, his family, his girlfriend, his religion, his God.
        But there's one thing he can't change... he can't change his passion.

        Comment


        • Marej promenio sponzora, neki Castore, a Nike sto se tice patika

          Andy Murray turns to new Nike shoes as he looks to manage hip condition ahead of comeback in 2019
          http://www.youtube.com/watch?v=RfzsyKXSs-Y

          Here's the most remarkable thing to me about Federer: Seems to me that the more you know about tennis, the more amazed you are by the guy. If you know nothing at all about tennis, he's amazing. If you know a little something about tennis—maybe you have played a few times in your life—he's more amazing. If you know a little more about tennis—maybe you played in high school and once had illusions of becoming a pro—he's even MORE amazing. And if you were a great player—if you are a McEnroe or a Connors or a Jim Courier—then Federer is preposterously amazing

          sigpic

          Don't argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you...
          with experience.

          Comment


          • Ne znam da li je vec postavljano , ako jeste , blizi se nova teniska sezona i prvi GS, da se podsetimo

            https://ausopen.com/articles/news/du...o-ball-partner
            Similis simili gaudet

            Comment


            • 'You can have a perfect technique, like Federer, and you can have Rafael Nadal's technique - for me, his forehand is generally wrong. However, if you are able to fight and you have the right mentality, you can hit clearly regardless of technique.'



              Svetlana Kuznetsova zvana Miljenko Popović - Bog za tehniku (forhenda) i kompjutere.
              “It's no accident, I think, that tennis uses the language of life. Advantage, service, fault, break, love, the basic elements of tennis are those of everyday existence, because every match is a life in miniature. Points become games become sets become tournaments, and it's all so tightly connected that any point can become the turning point. It reminds me of the way seconds become minutes become hours, and any hour can be our finest. Or darkest. It's our choice.”

              Comment


              • Ala se ova pauza otegla... strasno!
                sigpic

                Pablo Sandoval: A guy can change anything.. his face, his home, his family, his girlfriend, his religion, his God.
                But there's one thing he can't change... he can't change his passion.

                Comment


                • Ali sad kad krene mece biti spavanja.

                  Послато са SM-N9005 уз помоћ Тапатока

                  Comment


                  • Originally posted by Prle! View Post
                    'You can have a perfect technique, like Federer, and you can have Rafael Nadal's technique - for me, his forehand is generally wrong. However, if you are able to fight and you have the right mentality, you can hit clearly regardless of technique.'



                    Svetlana Kuznetsova zvana Miljenko Popović - Bog za tehniku (forhenda) i kompjutere.
                    Sto ocekujes? Da svako razumije da Nadal ima super FH tehniku za ono sto zeli njime da postigne. Federer i Nadal ne postizu isti cilj FH-dom. Nadalova tehnika FH-a je potpuno neprikladna za Federerov nacin igre. Vazi i obrat.

                    Comment


                    • izgleda definitivno na 6:6 super TB od AO 2019.

                      http://www.youtube.com/watch?v=RfzsyKXSs-Y

                      Here's the most remarkable thing to me about Federer: Seems to me that the more you know about tennis, the more amazed you are by the guy. If you know nothing at all about tennis, he's amazing. If you know a little something about tennis—maybe you have played a few times in your life—he's more amazing. If you know a little more about tennis—maybe you played in high school and once had illusions of becoming a pro—he's even MORE amazing. And if you were a great player—if you are a McEnroe or a Connors or a Jim Courier—then Federer is preposterously amazing

                      sigpic

                      Don't argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you...
                      with experience.

                      Comment


                      • Gluposti, ukidaju tu razliku na svim GS-ovima. Nekad je i zanimljivo gledati tu psiholosku borbu u odlucujucem setu na razliku. Na RG nema, W je ukinuo isto, jos ako sad promena i na AO onda bezveze bas. Ne zam samo kako ide na USO cini mi se da je i tamo TB u 5. setu
                        Dreams are coming true.


                        Marcello Lippi: „Usporeni snimci akcija nisu realan fudbal. Svi mi želimo da vidimo Moniku Beluči golu, ali ne želimo da je gledamo kroz rendgen“.

                        Comment


                        • Originally posted by NI View Post
                          Sto ocekujes? Da svako razumije da Nadal ima super FH tehniku za ono sto zeli njime da postigne. Federer i Nadal ne postizu isti cilj FH-dom. Nadalova tehnika FH-a je potpuno neprikladna za Federerov nacin igre. Vazi i obrat.
                          Ne očekujem puno, samo da nas profesionalni teniseri i teniserke poštede ovakvih gluposti.

                          A kada za igrača koji od 30 udaraca forhendom njih 29 udari 'sweet spotom', kažeš da ima tehnički loš ili pogrešan forhend, onda je to glupost teže kategorije, posebno kad uzmemo u obzir sve ono što je u Rafa stanju odigrati tim udarcem. Paralele, dijagonale, pogađanje najskrivenijih dijelova terena i korištenje svih dimenzija istog. Savršena kontrola svake vrste udaraca, bilo da je u pitanju slajs ili spin, bilo da se nalazi u terenu ili pet metara iza njega, bilo da treba pogoditi skraćenu forhend dijagonalu, običnu dijagonalu ili forhend paralelu u sami ugao terena. Loša tehnika se može kamuflirati samo do određene mjere, ali ne do te da od svog udarca napraviš jedan od najboljih forhenda i generalno udaraca ikada. I da, Svetlana bi to morala znati bez da ga uopšte i mora porediti sa Federerom.

                          Postoje različite tehnike udaraca, koje su, uprkos svojim različitostima, podjednako učinkovite. I njihove razlike ne čine neke od njih ispravnijim u odnosu na druge ili obrnuto. Nalbandian je imao najsavršeniju tehniku dvoručnog bekenda koju sam ikada vidio, najfluidniji 'motion' ikada i najveću kreativnost iz tog udarca, što opet tehniku Đokovića, Nishikorija, Safina i ostalih vrhunskih 2HBHandera ne čini pogrešnom ili lošom, samo drugačijom. A ako je je jedna tehnika udarca drugačija u odnosu na drugu, to opet ne znači da je pogrešna, što je još jedna od stvari koju bi Svetlana morala znati.
                          Last edited by Prle!; 21-12-18, 20:27.
                          “It's no accident, I think, that tennis uses the language of life. Advantage, service, fault, break, love, the basic elements of tennis are those of everyday existence, because every match is a life in miniature. Points become games become sets become tournaments, and it's all so tightly connected that any point can become the turning point. It reminds me of the way seconds become minutes become hours, and any hour can be our finest. Or darkest. It's our choice.”

                          Comment


                          • Ko zna da li je mislila bas tako. Cinjenica je da njegov forhend nije "skolski" udarac, a sad to i nije bitno ako radi onako kako je zamislio.

                            Comment


                            • Ne mogu govoriti o tome šta je mislila, zato se osvrćem na ono što je rekla.

                              Jer, ako je Federerov forhend prototip savršene tehnike forhenda, onda su svi drugi forhendi pogrešni s obzirom da je Rogerova tehnika tog udarca tako jedinstvena da je teško da će ikad više biti viđena. Jednako toliko je jedinstvena i tehnika Rafe Nadala.

                              Pitanje je šta je školski forhend kada znamo da se tehnika svakog igrača razlikuje od druge? Ne postoji, jer se van osnovnih elemenata u vidu hvata gripa, kvalitetnog zamaha, izmaha i follow througha, sve ostalo zasniva na ličnom razvijanju tehnike adekvatne nečijem stilu, fizionomiji ruke, tijela i zgloba, te samom talentu i mogućnostima da proizvedeš ono što zamisliš. Ono što jedan udarac čini kvalitetnim jesu mogućnosti šta sa njim možeš da izvedeš, a to je ono što zavisi ponajviše od kvaliteta tvoje tehnike, odnosno talenta koji ti omogućava tu tehniku. Treba li nabrajati ono što sa svojim forhendom može izvesti Rafael Nadal sa jedne, a Benoit Paire, Richard Gasquet ili Borna Ćorić s druge strane?

                              Igrač koji Federerove slajsove kupi kao rukom i plasira po bilo kojem dijelu terena, koji može pogoditi šta želi bez obzira nalazio se dva metra u terenu ili pet metara iza njega, te kome su neiznuđene greške u svemu tome svedene na minimum, nije igrač kome se na bilo koji način može spočitavati da ima tehnički nepravilan udarac, posebno ako uzmemo u obzir da je to jedan od najboljih teniskih udaraca svih vremena.
                              Last edited by Prle!; 24-12-18, 01:54. Reason: Alkohol
                              “It's no accident, I think, that tennis uses the language of life. Advantage, service, fault, break, love, the basic elements of tennis are those of everyday existence, because every match is a life in miniature. Points become games become sets become tournaments, and it's all so tightly connected that any point can become the turning point. It reminds me of the way seconds become minutes become hours, and any hour can be our finest. Or darkest. It's our choice.”

                              Comment


                              • http://www.tennis.com/pro-game/2018/...-events/78453/
                                Similis simili gaudet

                                Comment

                                Working...
                                X