Announcement

Collapse
No announcement yet.

Komentatori pod lupom

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • jedno pitanje:
    da li sportski komentator sport kluba, dragan cica, ima neki problem prilikom izgovaranja slova T, posto non stop umesto T kaze C, tima siCi a ne siTi?
    mnogo iritira...

    Comment


    • Na jezički feler komentatora Dragana Čiče, da umesto "T" uvek izgovara "C", i da to mnogo iritira, ukazujem već mesecima... (minuT - minuC; siTi - siCi ...) Evo ga opet: "Igra se poslednji minuC u prvom poluvremenu"
      A, drugi komentator na istoj utakmici (Eng - Hol) Vladimir Živković, lepo 'predstavlja' svoje znanje jezika: "JAKO malo prekršaja..." ili "JAKO malo će se pomeriti u sredinu..." - to je samo detalj iz 40. minuta, da ne pominjem ostalo: PROSTO... PROSTO... PROSTO...

      Pitam se, pitam..., u čemu je problem kod tih ljudi, sportskih komentatora, zašto oni ne mogu ili neće pravilno da se izražavaju, nego nas maltretiraju jezičkim tiradama... Da li to rade namerno!? Pitam se, pitam...?!
      "Svaka stvar na svome mestu." Aristotel

      Comment


      • Originally posted by NebojsaNS View Post
        Gramatiku mi je na faksu predavao covek koji je napisao srpski pravopis prof. dr Mato Pizurica, i po njemu i jedno i drugo je pravilno, i nijedna varijanta nije preporucena, dakle koriste se na isti nacin.

        NebojsaNS,
        Pravilno je (po mojem mišljenju, tako sam 'negde' naučio): i PO MENI i PO MOJEM MIŠLJENJU.
        Ali, "po meni" mogu da kažu jedino (lično): Nikola Tesla, Albert Ajnštajn, Isak Njutn... (Mislim na znamenite ličnosti tog reda veličina, i onog i ovog vremena - opredeljuje veličina ili značaj njihovog dela u odnosu na čovečanstvo... Tada oni lično mogu da kažu: "po meni" to je ovako ili onako).
        A, svi ostali mogu i trebalo bi da kažu: "po mojem mišljenju".

        ;)Zapravo, ako danas (ili nekada) običan čovek kaže "po meni", to se jedino odnosi na ono što po njemu trenutno pada: kiša, cigla, saksija, crep, grana...
        "Svaka stvar na svome mestu." Aristotel

        Comment


        • Ih sada, i ti Dragooone podcenjujes moj i Pizuricin uticaj na covecanstvo Salim se, inace sam opterecen gramatikom, ali ovde ponekad pisem iz ciste inspiracije i ne odmerim bas svaku rec. I ja mislim da sam mogao drugacije da se izrazim, ali nije ni bitno sada toliko.
          Last edited by Nebojsa; 29-02-12, 23:28.
          Na celom svetu samo Crvena zvezda

          Comment


          • Originally posted by NebojsaNS View Post
            Ih sada i ti Dragooone podcenjujes moj uticaj na covecanstvo Salim se, inace sam opterecen gramatikom, ali ovde ponekad pisem iz ciste inspiracije i ne odmerim bas svaku rec. I ja mislim da sam mogao drugacije da se izrazim, ali nije ni bitno sada toliko.
            ;)
            Znam da se šališ, hteo sam samo malo da pojasnim, nisam stigao odmah, pa se sada dokopah tastature. Čisto, razonode radi. Pošto si rekao da se rado baviš jezikom i jezičkim nedoumicama.

            Tako, na primer, pita me onomad jedna simpatična gospođa: "A koja je razlika između OBJASNITI i POJASNITI" (nešto ju je bilo 'jezički' iritiralo! ccc). A ja lepo kažem: Kada ti nešto lepo "objasne", pa ti ipak malo ostane nedovoljno jasno, onda ti samo to još malkice "pojasne", pa tek tada shvatiš sve, i zadovoljan si! Jezik je lepo znati, sadržajniji ti je svet, razumeš bolje nijanse, suštinu, siguran si u sebe.
            Zašto ljudi zamuckuju i koriste poštapalice? Zato što su pomalo (ili malo više) "invalidni" u jeziku!
            Eto, malo smo (pro)ćaskali, nadam se da ti nije bilo "dosadno", zar ne?! Pozz
            "Svaka stvar na svome mestu." Aristotel

            Comment


            • A po mom misljenju?

              Comment


              • Originally posted by majabl View Post
                A po mom misljenju?

                Ma, može, majčebl, samo da nije PO TEBI, po njemu, po nama, po njima... Daleko bilo, pomeri se s mesta: neki crep, neka cigla, neko ogledalo... ccc
                "Svaka stvar na svome mestu." Aristotel

                Comment


                • Pazi, inace je svetski trend ubrzavanje i, u odredjenoj meri, sakacenje knjizevnog jezika, ne samo u srpskom, pogledaj internet engleski. Moras uzeti u obzir da je knjizevni jezik ipak napravljen po formama koje su bile aktuelne pre odredjenog vremena, a jezik je ziva kategorija i njegove legislativne norme (nazovimo ih tako, mada je moguce raspravljati se oko ovog pojma) ne mogu pratiti taj ritam. Ako pogledas, mladje generacije pricaju i pisu toliko iskrivljenim jezikom da to boli. Treba takodje napomenuti da generacija kojoj pripadam (`88. godiste sam) sve manje cita knjige, i uopste nesto sto ima vise od jedne gusto kucane strane, a ne spada medju titlove popularnih stranih filmova.
                  Suma sumarum, da, knjizevno, pravilno izrazavanje je sve redje, kao posledica nebrige i tehnoloskog napretka, pa u skladu sa tim i promenama drustvenih normi i ponasanja - realnosti.
                  Na celom svetu samo Crvena zvezda

                  Comment


                  • @Dragooon
                    Pa ne znam sto onda koristis izraze kojima je istekao rok upotrebe...
                    Jezik je, bar su mene tako ucili, kao "zivi organizam" razvija se, unaprjedjuje i mijenja... Tacno je da se jezik i kvari, ali nema potrebe biti toliko radikalan i koristiti izraze koji se rijetko gdje vise mogu cuti, pogotovo kad postoje i "zivi" (pravilni) izrazi - zvuci i dosadno i kao pametovanje.

                    Comment


                    • Originally posted by NebojsaNS View Post
                      Pazi, inace je svetski trend ubrzavanje i, u odredjenoj meri, sakacenje knjizevnog jezika, ne samo u srpskom, pogledaj internet engleski. Moras uzeti u obzir da je knjizevni jezik ipak napravljen po formama koje su bile aktuelne pre odredjenog vremena, a jezik je ziva kategorija i njegove legislativne norme (nazovimo ih tako, mada je moguce raspravljati se oko ovog pojma) ne mogu pratiti taj ritam. Ako pogledas, mladje generacije pricaju i pisu toliko iskrivljenim jezikom da to boli. Treba takodje napomenuti da generacija kojoj pripadam (`88. godiste sam) sve manje cita knjige, i uopste nesto sto ima vise od jedne gusto kucane strane, a ne spada medju titlove popularnih stranih filmova.
                      Suma sumarum, da, knjizevno, pravilno izrazavanje je sve redje, kao posledica nebrige i tehnoloskog napretka, pa u skladu sa tim i promenama drustvenih normi i ponasanja - realnosti.

                      Sve ja to razumem, ali nisi najpažljivije čitao moje postove. Ne "borim" se ja za čisto književni jezik, rekoh nisam profesor jezika i književnosti, već pokušavam da vam ukažem (pre svega komentatorima) da se novinarski jezik i novinarsko izražavanje pomalo razlikuju od "književnog jezika". Novinarstvo ima potrebu da bude: preciznije, nijansiranije, informativnije, sveobuhvatnije..., pa samim tim i izbor reči bi trebalo da bude plod nadgradnje te vrste jezika nad knjičevnim. Ima svoje specifičnosti. To se uči u školama novinarstva, ali samo oni koji su već savladali "književni" - pravopis, gramatika... Kada sam završio sve visoke škole u svojoj struci, pružila mi se mogućnost da godinu dana pohađam i Školu novinarstva (u slobodnom vremenu i svojim novčanim sredstvima), tek tada sam novinarski "progledao". Znači, možeš imati i najviše škole ili kvalifikacije (diplome) ali ako nemaš i tu novinarsku žicu, ostaćeš medijski nedorečen, nemušt, skučen, bezizražajan, neshvaćen..., jer kada se otisneš u medije, onda je neophodno da imaš i tu vrstu umeća - novinarski izraz. Od "književnog" nema dovoljno vajde... Pregaze te ostali. Nisi dovoljno jak!
                      Sada ti je, i ostalima, valjda malo jasnije: nikako ne "književni" jezik, već novinarski, u profesiji - sportski komentator! Ostalima to nije neophodno, i nemojte mnogo da se osvrćete na ono što ja namenjujem komentatorima, jedino ako i sami želite da se tim poslom bavite. Ako je tako, onda biste trebalo da budete zainteresovani, jer ovo što postujem, nećete naći ni u jednom udžbeniku. Ali, tako je, kako je... Jezik nam "klizi" ka nivou - signalnog! (U svetu je to već ozbiljan problem, i sam si napomenuo - slučaj engleskog jezika. Ali stvarno!)
                      Toliko, za ovu priliku, da nekome, opet, ne budem "dosadan". Uostalom, već sam vam jednu knjigu postova napisao! ...ccc Pozz
                      "Svaka stvar na svome mestu." Aristotel

                      Comment


                      • Originally posted by Dragooon View Post
                        dreaaamy,
                        ...ipak, moram malo(!) u svom stilu: na osnovu samo jedne Vaše napisane reči iz ovog Vašeg poslednjeg posta, mogu da zaključim ponešto o Vašoj profesiji. Ne mislim o onome što radite 'sada' u 'dalekoj budućnosti', već šta ste radili (posao) u ovosrpskom životu. Vidite koliko su važne reči (ima svega pet slova, a inače najčešće četiri), da svaki detalj može ponešto da kaže o nekome, ovaj put o Vama (ne sekirajte se: veoma je pozitivno!).
                        Dragoooonče, nisam ni sumnjala da o meni mislite pozitivno. Iz dosadasnjeg iskustva naucila sam da o meni negativno misle samo glupi i iskompleksirani ljudi, a vas ne bih ubrajala u neku od te dve kategorije, vi ste samo dosadni. Ali sve se da korigovati, pa i to. Vidim da bi vama trebalo uputiti neke dobronamerne savete, jer isto i vi cinite. Moji su vrlo jednostavni, poslusajte:
                        Drmnite sutra nekih 5,6 casica neke dobre radze, neka bude dunjevaca, onako da vas ozari posteno, da vam se malo zavrti u glavi. To ce vas opustiti u svakom smislu. Zatim dodjite na forum i napisite jedan sasvim normalan post, ako ne znate kako to izgleda, slobodni ste da procesljate po tudjim profilima i pogledate kako se to radi. Zatim u tom postu odvalite neku nebulozu, izostavite interpunkciju, i nahvalite sve komentatore, ma sve do jednog, a Viska posebno. Obavezno ubacite neko "neznam, nevolim" cisto da tortici dodamo slag. Nikako navodnike da sam videla! To nikako, boldiranje moze ako bas insistirate, ali gledajte da boldirate one nepravilne reci, npr. NEUMEM... wooow! E, ovo woow je ona tudjica, ne moz' na serbian da se prevede, bilo bi bas seljacki VAU, pa ja zbog toga, inace ne bih. A to sto se tudjica tice, tu ste u pravu, u 80% slucajeva. Onih 20% opet pripisujem vasem uobicajenom preterivanju.
                        Nadam se da cete me poslusati. Dobicete lajkčinu od mene kakvu nikada niko nije dobio, a verujem i od vecine. Posle mozete nastaviti da smarate jadne komentatore I da mi je neko rekao da cu se ja, neko ko je bas alergican na nepismenost, boriti protiv preterane "pismenosti" i demantovati neke od zivotnih stavova, ne bih mu verovala. Svaka vam cast sto ste to uspeli. A profesiju ste mi omasili. Nisam ubica, to je jedino sto mi je palo na pamet, a da ima 5 slova iz poslednjeg posta. Rec" ubije". Nemojte ZMAJU, casti vam, mozda jesam opasna, ali ubica nisam. Imam dve profesije, i nijednu necete pogoditi. Ziveli!


                        @ NebojsaNS potkrala se i tebi koja greska u poslednjem postu, ja sam bolesnik za te stvari, tj. mislila sam da jesam dok nisam videla Dragooonove postove.
                        Dodala bih jos samo da je pismenost nekad vise stvar izbora nego inteligencije. I budala moze da nauci par pravila ako je zainteresovana.
                        Odjavljujem se. Svaka slicnost sa stvarnim likovima je potpuno nestvarna.
                        ....

                        Comment


                        • Originally posted by Duka View Post
                          i ovaj Dragan Chicha...koliko me nervira samo(prenosi LIV-MAN U)....koliko se on samo sili,dok komentarise..inace umjesto T obavezno izusti C!
                          Originally posted by Dragooon View Post
                          Jeste Duka,
                          već odavno sam primetio da umesto "T", Dragan Čiča izgovara "C", ali sve izbegavam da to pomenem, jer smatrao sam da je to problem, možda, s novim zubima ili tako nešto
                          Originally posted by ctaHko View Post
                          jedno pitanje:
                          da li sportski komentator sport kluba, dragan cica, ima neki problem prilikom izgovaranja slova T, posto non stop umesto T kaze C, tima siCi a ne siTi?
                          mnogo iritira...
                          Originally posted by Dragooon View Post
                          Na jezički feler komentatora Dragana Čiče, da umesto "T" uvek izgovara "C", i da to mnogo iritira, ukazujem već mesecima...
                          Pa ipak Dragoon,ne ukazujes vec mjesecima Tek kad sam 'mu' ja ukazao,sjetio si sejer si mislio da ima problem Inace,Dragan je dobar komentator,ali malo da ublazi svoju nadobudnost i jednostavno da 'C' pretvori u 'pravo T' Ne bi bilo na odmet ni da mu fond rijeci bude malo raznovrsniji.


                          Bjezmo Grumfe,njih je dvojica a mi smo sami!
                          sigpic

                          Comment


                          • Originally posted by dreamy View Post
                            Dragoooonče, nisam ni sumnjala da o meni mislite pozitivno. Iz dosadasnjeg iskustva naucila sam da o meni negativno misle samo glupi i iskompleksirani ljudi, a vas ne bih ubrajala u neku od te dve kategorije, vi ste samo dosadni. Ali sve se da korigovati, pa i to. Vidim da bi vama trebalo uputiti neke dobronamerne savete, jer isto i vi cinite. Moji su vrlo jednostavni, poslusajte:
                            Drmnite sutra nekih 5,6 casica neke dobre radze, neka bude dunjevaca, onako da vas ozari posteno, da vam se malo zavrti u glavi. To ce vas opustiti u svakom smislu. Zatim dodjite na forum i napisite jedan sasvim normalan post, ako ne znate kako to izgleda, slobodni ste da procesljate po tudjim profilima i pogledate kako se to radi. Zatim u tom postu odvalite neku nebulozu, izostavite interpunkciju, i nahvalite sve komentatore, ma sve do jednog, a Viska posebno. Obavezno ubacite neko "neznam, nevolim" cisto da tortici dodamo slag. Nikako navodnike da sam videla! To nikako, boldiranje moze ako bas insistirate, ali gledajte da boldirate one nepravilne reci, npr. NEUMEM... wooow! E, ovo woow je ona tudjica, ne moz' na serbian da se prevede, bilo bi bas seljacki VAU, pa ja zbog toga, inace ne bih. A to sto se tudjica tice, tu ste u pravu, u 80% slucajeva. Onih 20% opet pripisujem vasem uobicajenom preterivanju.
                            Nadam se da cete me poslusati. Dobicete lajkčinu od mene kakvu nikada niko nije dobio, a verujem i od vecine. Posle mozete nastaviti da smarate jadne komentatore I da mi je neko rekao da cu se ja, neko ko je bas alergican na nepismenost, boriti protiv preterane "pismenosti" i demantovati neke od zivotnih stavova, ne bih mu verovala. Svaka vam cast sto ste to uspeli. A profesiju ste mi omasili. Nisam ubica, to je jedino sto mi je palo na pamet, a da ima 5 slova iz poslednjeg posta. Rec" ubije". Nemojte ZMAJU, casti vam, mozda jesam opasna, ali ubica nisam. Imam dve profesije, i nijednu necete pogoditi. Ziveli!


                            @ NebojsaNS potkrala se i tebi koja greska u poslednjem postu, ja sam bolesnik za te stvari, tj. mislila sam da jesam dok nisam videla Dragooonove postove.
                            Dodala bih jos samo da je pismenost nekad vise stvar izbora nego inteligencije. I budala moze da nauci par pravila ako je zainteresovana.
                            Odjavljujem se. Svaka slicnost sa stvarnim likovima je potpuno nestvarna.
                            Ostro, mangupski, ali istinito.

                            Dodao bih da ne determinise neku osobu njegov nacin izrazavanja i pravopis. Determinisu ga jos milion drugih faktora.
                            Kao sto je vec nedje prije i spomenula koleginica, cije su profesije vjerovatno biologija i fizika (zakljucio sam, ali vjerovatno sam u pravu), to su ljudi i njihove profesije su uglavnom vezane za sport(bar su se posvetili tome i tako ispustili, u medjuvremenu, neka druga znanja), a greske koje oni prave bismo SIGURNO pravili svi mi, mozda cak i vece... Siguran sam da dva sata s mikrofonom i sluskama na glavi, pred hiljadama gledalaca, nije moguce odraditi bez greske.

                            Dalje, da li su bili "pismeni" tipovi koji su kreirali nuklearnu bombu? Da li su "pismeni" tipovi ("tipice", da budemo rodno ravnopravni) koji su (ce) ovladati implozijom?? ... Da li treba da nabasa odje neki nuklearni fizicar i smara nas svojim znanjem?!...

                            Lijepo je vladati pravopisom i biti elokventan, ali tu savrsenstva ne postoji ni kod ljudi kojima je to profesija, tako da ne vidim razlog zasto bi kod drugih ljudi, koji su se specijalizovali za neke druge stvari, produktivnije od "izrazavanja", "filozofiranja"...

                            Pozitivna kritika, s vremena na vrijeme, zasto da ne. Ali ne valja prelaziti granice ukusa...

                            Hvala lepo.
                            Last edited by M_G_S; 01-03-12, 09:33. Reason: jer mi se moze da ga editujem koliko mi cef

                            Comment


                            • Mogao bi komentator koji je sinoc prenosio Verdasca malo da se informishe o onome shto prenosi...veze nema ko s kime igra,da li ima josh mecheva u toku...pa makar neka progugla(kad ga vec ne zanima ono shto mora da radi ) ako nishta drugo...a oni uzdasi,to je tek za POSEBNU temu !
                              SignaturE se cheka ...sigpic

                              Comment


                              • Originally posted by milicica View Post
                                Lepo rečeno, upravo zbog toga i čitam pažljivo ovu temu, i mišljenja sam da je isključivo iz tog razloga otvorena. Ali svi smo mi različiti, ljudi jednostavno ne prihvataju kritike pa čak ni kad su dobronamerne jer, Bože moj, šta ima neko da me ispravlja kad ja najbolje znam. Pojedinci odustanu čim vide da je tekst duži od nekoliko redova, pa u skladu sa tim i reaguju. ;)

                                Propust ili je samo hteo da iskoristi, kao i mnogi drugi komentatori, svojih ''pet minuta slave'' kao da su oni važniji od samog događaja na terenu


                                Milicica (prelistavam),
                                najpre sam bio pomislio da je dovoljno da samo pomenem da sam zbog tehničkog problema s kompom (više od dva dana slika bila 'zamrznuta', blokada na NETU), ali kada sam se "vratio" na Forum i video da se na temi "rasplamsalo", bilo mi je baš drago! Zato ću malo još nešto da napišem, videćete, šta!


                                Naravno, Milicice, zapazio sam 'onoliku' pristrasnost (čak) na Vembliju (Finale: Liverpul), i zasmetalo mi je, naravno!

                                A, sada, ono što sam hteo (Milicici i ostalim forumašima) da kažem povodom godišnjice ove Teme: jedno praktično, korisno, potrebno - zapažanje! I, Predlog!
                                Pošto mnogi forumaši žele da se "umešaju" (dobro su došli!) i postuju o ovoj temi, ali nisu dovoljno koncentrisani ili nemaju vremena da pročitaju malo pažljivije, možda sam im opširan ili "dosadan" (nema problema!), najbolje bi im, onda, bilo da pročitaju sve postove (ima ih desetak) koje je o ovoj temi povremeno 'postavila' Milicica, jer 'po mojem mišljenju' ona je najbliža u dobrom razumevanju suštine mojeg postovanja na ovom Forumu, koje je usmereno prevashodno SPORTSKIM KOMENTATORIMA.

                                Milicica to ume da kaže kratko, precizno i veoma jasno - 'pravo u lice'! Primetio sam to i ranije, ali mi je sada 'sinulo' da vam to predložim. Jer, sada sam se konačno uverio da je ona skoro jedina koja "ume" da čita veoma strpljivo ono što ja (Dragooon) napišem. Iako sasvim kratko, u Milicicinim postovima, tačno "provejavaju" oni važni detalji na koje ja ukazujem, priznajem nadugačko. Ispoljila je, iz sebi znanih razloga, dovoljnu upornost, baš onu količinu koju sam priželjkivao (k)od komentatora, što oni nažalost nisu ni izbliza, a što dovoljno govori o njihovom odnosu prema sopstvenoj profesiji - veoma su površni, nezainteresovani, nedodirljivi..., najblaže rečeno!

                                Sada je pravi trenutak da svako, unazad prelista Milicicine postove i biće mu mnogo toga jasnije (Žao mi je što ih nije bilo još više!). Prvi put to ističem, jer osećam da se tema ipak rasplamsava, a neki forumaši površno misle da je dovoljno da se sada odjedanput 'uhvate u kolo'. Navikli, valjda, tako! Ovako, nisu svi forumaši 'ravnopravni', pa poneki ne znaju 'gde udaraju'. Nema 'ljutiš', ali upravo je tako! Znači, ako nekoga mrzi da sve (pro)čita (moje postove), neka pogleda samo poneki post, na preskok, ali sve kratke postove od Milicice - obavezno! To je moja dobronamerna preporuka, jer ovako, vrtimo se u krug. Više puta sam čitao svaki njen post, koristilo mi je, jer mi je bila najbolja povratna informacija za ono što sam postovao, na Forumu, u proteklih skoro godinu dana (Tema je i krenula upravo početkom marta 2011). Čitao sam i sve ostale postove, ali Milicica je uvek bila najbliže suštini!

                                Ako, Milicica, ne želi da se pojavljuje češće, poštujem, možda je baš u tome i njen kvalitet - pravovremenost! Samo kada smatra da treba! I, koliko treba! Mogu samo da joj, za podršku, uputim jedno veliko hvala: Hvala Milicice! Uz najlepše želje. Najlepše želje i ostalim dragim forumašima!


                                Eto, to sam hteo da kažem svima povodom moje godišnjice na ovom Forumu.
                                Jednostavno, ono što ja pišem (postujem) na temi: KOMENTATORI POD LUPOM (po mojem mišljenju) može jedino ovako!
                                Svi ostali mogu i samo jednom rečenicom!


                                PS
                                Kada i ako budete prelistavali, uverićete se koliko ste i u kojoj meri u svemu bili (ne)aktivni, površni, nedovoljni, (ne)zainteresovani... pa, prema tome ocenite sami...?! Godinu dana, nije mali period, da se dobronamernim kritikama i primedbama - mnogo toga promeni nabolje!

                                Last edited by Dragooon; 01-03-12, 16:27.
                                "Svaka stvar na svome mestu." Aristotel

                                Comment

                                Working...
                                X