Announcement

Collapse
No announcement yet.

Komentatori pod lupom

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Dragooon View Post
    Inače, sve ostalo je – super!
    Kladim se u Vukovu diplomu da će lingvisti pre odobriti upotrebu prideva sjajno nego super..
    Originally posted by gokara
    Valjda ćemo dočekati dan da kloniraju Federera pa da možemo da ne gasimo televizore kad igraju svi koji nisu Federer i uživamo u meču Federer-Federer.

    Comment


    • Meni žao što nisu zajedno prenosili Srđan i Viško ...

      Comment


      • Originally posted by Don Markoni View Post
        Meni žao što nisu zajedno prenosili Srđan i Viško ...

        Zanimljiva ideja..., Markoni! Zaista! Bilo je dovoljno "vremenskog prostora", za dvojicu komentatora. O tome nisam razmišljao, priznajem!

        "Svaka stvar na svome mestu." Aristotel

        Comment


        • Originally posted by jagodica View Post
          Kladim se u Vukovu diplomu da će lingvisti pre odobriti upotrebu prideva sjajno nego super..


          Tako mi moja (-ih) "OOO" (tri 'o'), dajem ti za - pravo!
          Samo ne znam da li su i lingvisti ljubitelji fudbalske igre... Ako jesu, ode tvoja Vukova diploma..., a ako nisu, odoše moji (-a, -ih) tri "o"...
          Ja sam, ipak, samo - fudbalski navijač!


          "Svaka stvar na svome mestu." Aristotel

          Comment


          • Originally posted by S-Nash View Post
            Dragooon,zaista mislim da nema potrebe da posle jucerasnjeg meca bilo kako kritikujes Srdjana Radojevica,cak i ako je bilo gresaka.Covek jednostavno poznaje samu igru,uz to radi svoj posao sa uzivanjem,a tacno zna kakvim tonom treba prenositi koji deo meca i akcije.Ljudi iz mog okruzenja koji prate fudbal su svi prizeljkivali da Srdjan prenosi duel dve najjace ekipe na svetu i zelja im se ispunila.Ja sam takodje bio saglasan sa njihovim misljenjem.Srdjan je juce fenomenalno prenosio i po mom misljenju postavio neke standarde kako treba ovakvi mecevi da se prenose.Svaka mu cast!


            S-Nash,
            Samo da malo dopunim svoj osvrt, i da odgovorim na tvoj post...

            Kritika, ako je dobronamerna, verujem, uvek je dobrodošla... Pokušao sam da ukažem samo na ono što bi trebalo Srđan (po mojem mišljenju, naravno, ako želi!?) da još malo obrati pažnju... Inače, slažem se da je komentarisanje bilo skoro ODLIČNO... Izražavam se ocenama, samo da bi Srđan imao tačniju povratnu informaciju koja bi mu koristila. Zato i ne mogu da ocenjujem bilo koga ili bilo šta s rečju „sjajno“, jer ta kvalifikacija ne daje skoro nikakvu nijansu.. Onome kome je upućena nije baš od posebne koristi, jer je daleko od potpunog „reda veličina“... Isto tako kada komentatori nama gledaocima „upute“ tu reč, nama nije najjasnije koliko je to: „sjajno“, zapravo: dobro, vrlo dobro, odlično, bolje, najbolje...
            Po mojem mišljenju, dok me neko „jači“ ne razuveri, reč SJAJNO odlikuje: prosečnost, nesigurnost, neodređenost, bojažljivost, nedovoljno znanje i poznavanje, oprez, neodlučnost, nedovoljnu moć nijansiranja... Jedino što „sjajno“ zvuči i izgleda...

            Ton...: Primetio sam da komentatori, čim povise ton i uđu u zonu „adrenalina“, istog trenutka počinju sa greškama. Čak, i onda kada to čine samo povremeno, kada ih ponese situacija na meču... Šta misliš kako tek greše i devalviraju svoje (ne)znanje, oni komentatori koji galame, viču, deru se, sve vreme meča... Oni u većem toku TV prenosa, jedva da se sastave... Preporuka: Neka u početku karijere ne galame, neka suzbiju preveliki „adrenalin“ (kako god?), a kako stiču samopouzdanje i sigurnost neka tek onda formiraju svoj stil i neka preslušavaju svoj glas, pa će lakše i pravilnije dolaziti do samospoznaje o svojim glasovnim i drugim komentatorskim mogućnostima...

            S-Nash, mislim da kritika (kakva god?) ima smisla samo ako se kaže odmah, ako je sveobuhvatna (najviše zbog „hemije“) - i šta je dobro, i šta (ako ima) nije dobro?... Srđan je zaslužio sve pohvale... Srđan može još mnogo da napreduje, siguran sam. Imam i ja „neko svoje okruženje“. Malo je samo pominjati reči hvale, iznad je toga... Pravi je bio čovek, za pravi fudbalski meč! Trebalo bi mu i ubuduće davati priliku da iskazuje svoj neprocenjivi komentatorski talenat (ne samo za fudbal)... Toliko je dobro obavio svoj posao, da mu nisam previše zamerio ni ono na čemu - „najviše insistiram“ (Ti znaš!). Još više mi je drago kad saznam da se njegov način komentarisanja sviđa i drugima, masovno... Sličnima tebi, koji si istinski zaljubljenik fudbalske igre.

            Najvažnije je da svi tvrdimo: Svaka čest, Srđanu!!! Ja tvrdim: Srđan je na najboljem putu da postavi - jasne standarde! Verujem: Da će, Srđan, sve naše kritike prihvatiti kao sportista na najbolji mogući način, i da će mu bar malo biti od koristi!? Ustvari, vreme je pred njim, a vreme je uvek najbolji - arbitar!!!


            P.S.
            Ako si u mogućnosti, bilo bi dobro, da postaviš onaj deo TV prenosa (minut-dva, za fudbalsku antologiju, najbolje ovde u „Komentatori pod lupom“), kada je K. Ronaldo postigao pobedonosni gol: ono Srđenovo vrhunsko komentatorsko objasnjenje, koje sadrži: i taktiku, i tehniku, i fizičke mogućnosti, i fudbalku jednostavnost, i svaku drugu lepotu fudbalske igre i klasu komentatora...! Sve u jednoj složenoj rečenici!

            Last edited by Dragooon; 23-04-11, 10:10.
            "Svaka stvar na svome mestu." Aristotel

            Comment


            • Originally posted by Don Markoni View Post
              Meni žao što nisu zajedno prenosili Srđan i Viško ...
              Ma Visku nikad ne bi dao takve fudbalske meceve,ako je neko trebao sa njim onda je to Dragan Cica,takodje odlican fudbalski komentator koji je odlicno radio Primeru na Foxu.Visko je za tenis car ali sasvim prosecan za fudbal.
              sigpic

              Comment


              • Meni je Visko bolji od Srdjana za fudbal ;)
                Stvarno steta sto nije radio klasiko...
                sigpic

                Comment


                • Na pitanje: Šta misle o našim fudbalskim komentatorima?

                  DžAJA i TUMBA – „SMANjUJU“ TON...

                  Jedna popularna TV-emisija, na jednoj dosta gledanoj našoj Televiziji (da je ne reklamiram), u jednoj zanimljivoj zabavnoj emisiji, Petak, 22. april 2011, u večernjim časovima, od 21,00...... U susret našem „večitom derbiju“...

                  Voditelj i trojica gostiju, iz našeg fudbala: Legendarni fudbaler Dragan Džajić – ’Džaja’, trofejni fudbalski trener Ljubiša Tumbaković – ’Tumba’ i fudbaler koji je jedini, za sada, odigrao više od 100 utakmica („Klub – 100“) za našu fudbalsku reprezentaciju Savo Milošević...

                  Između ostalog, bilo je i pitanje: Šta misle o našim FUDBALSKIM KOMENTATORIMA...!? Videlo se da im nije bilo baš prijatno, pa su se opredelili za „diplomatski“ odgovor:

                  ’Džaja’: „Ja najčešće „smanjujem ton“, jer mi smeta prevelika i nepotrebna statistika i nefudbalski način komentarisanja... To me ometa. Mene više zanimaju fudbalska pitanja.“

                  ’Tumba’: „Najlakše mi je da „smanjim ton“, iz sličnih razloga...“

                  ’Savo’ je najpre pokušao da „izbegne“ odgovor na to pitanje, pa je kao konstatovao da je više za latinoameričku varijantu komentarisanja fudbalskih utakmica... Ali, kada su ga „usmerili“ na domaće komentatore, „složio je facu“ iz koje je „kapnula“ samo jedna jedina reč: „Monotono...!“ i dodao: „Kao da ne prenose fudbal!“

                  Voditelj je još dodao ono čuveno: „Kometarišu i kad nekom umre baba...!?“

                  Rezultat: KOMENTATORI – Znalci FUDBALA 0:3 (Voditeljev „glas“ nisam uračunao!)

                  Rešio sam da ne kudim komentatore, bar na današnji dan..., ali ’Džaja’, ’Tumba’ i ’Savo’ su dali svoje ocene, koje istinski ljubitelji fudbala – razumeju i poštuju!

                  Last edited by Dragooon; 22-04-11, 22:40.
                  "Svaka stvar na svome mestu." Aristotel

                  Comment


                  • Lepo su ljudi objasnili .. Od komentatora se, na prvom mestu, očekuje komentarisanje igre timova ... Ima zanimljivih statističkih podataka i dešavanja van terena, ali često preteruju i smore tokom prenosa ..

                    Comment


                    • Fudbal, EnPL: SK, dir, 23.4.11, 13,45h
                      Mancester Utd. – Everton 1:0 (0:0)
                      Komentator: Dragan Cica - naknadno uneto, nakon provere i utvrdjivanja imena i prezimena

                      ZNAJU VRAPCI I DINOSAURUSI...!?

                      Tipicna prvenstvena utakmica engleske Prem Lige… Mancester ispoljio vise inicijative. Odbrane obeju ekipa su bile bolji deo tima, tesko ih je bilo probiti… Ali, to je trajalo sve do 83. minuta – 1:0 (Cicerito)
                      Komentator je bio nenametljiv, neupadljiv, ali na visini utakmice, prilicno korektan. Fudbalska terminologija dobra, ne previse raznovrsna, ali u granicama korektnog. Uvek, ako treba da se opredelim za umereniju varijantu nacina komentarisanja, naspram euforicne i napete, biram onu prvu – umereniju. Danas je komentator ispoljio prihvatljivu dozu odmerenosti, nije ni bilo razloga da bude obrnuto!
                      Zapazena, u pozitivnom smislu, upotreba: VEOMA, u svim kontekstima, umesto onoga JAKO ili JAKO-JAKO, ali komentator je, ipak u nekoliko navrata pogresno upotrebio i JAKO, na sta mu skrecem paznju, da je pogresno!

                      Primedbe:
                      Rec: ZADNJI put, pravilno je reci: POSLEDNjI put (Daleko bilo, ZADNjI!!!)...
                      Zatim, “PROSTO neverovatno”…, dovoljno je samo: NEVEROVATNO (“Prosto” je losa postapalica!)
                      SJAJNO je upotrebio najmanje 12 puta (brojao sam, neka slobodno neko kaze da “brojim dlake u jajetu”, a ja kazem da komentatori ne bi trebalo da te “dlake stavljaju u jaja”!), to je vise nego sto bi trebalo, a najbolje bi bilo da tu rec (SJAJNO) niko ne upotrebljava kada govori o fudbalu!
                      Takodje, DIVNO, DIVAN, DIVNA… nije “fudbalska rec”, a komentator je upotrebio najmanje pet puta (I to sam brojao, sta god da neko misli o mojoj malenkosti)…
                      Reci: SJAJNO I DIVNO nisu pa nisu prikladne za fudbal… Za SJAJNO, vec i vrapci znaju, a za DIVNO pitajte “dinosauruse”, oni ce vam objasniti, jer su je jos oni “ukinuli” kada je o novinarskim izrazima rec!!!

                      Ovakav nacin izrazavanja, uvek umanjuje ocenu komentatoru, i umanjuje utisak o njemu kao o profesionalcu koji “brine” o sopstvenom napredovanju. Unazadjuju i ponistavaju svaki eventualni trud komentatora… Naravno, kada se pitaju poznavaoci fudbalske igre, a ostali kojima je to svejedno, naravno, samo ce "aplaudirati"...!

                      ;)
                      Last edited by Dragooon; 23-04-11, 17:53.
                      "Svaka stvar na svome mestu." Aristotel

                      Comment


                      • Komentator je potpisan,znaci da ne pratis bas kako treba ;)
                        Dragan Cica
                        sigpic

                        Comment


                        • Vladane, sada sam pogledao na samom pocetku i video jasno i lepo potpis: Srdjan Radojevic... OK... Znaci ubuduce ce biti redovno na pocetku, obraticu paznju (u trenutku pocetka utakmice!)... Hvala!

                          Za Dragana Cicu sam pretpostavljao da je on, ali nisam na pocetku striktno gledao na ekran, jer nisam znao da ce biti potpisan, cekao sam uglavnom slusajuci da se komentator predstavi. Na kraju sam i gledao i cekao zavrsni komentar i odjavu, ali on nije pomenuo ime... "Mimoisli" smo se! (Unecu naknadno!) OK... Hvala! Sve najbolje!

                          "Svaka stvar na svome mestu." Aristotel

                          Comment


                          • Fudbal, EnPL: SK, dir, 23.4.11, 18,30h
                            Celsi – Vest Hem 3:0 (0:0)
                            Komentator: Srdjan Radojevic

                            “Srdjane, PRIMEDBE TI SE - `POZLATILE`…!!!”

                            Vazna utakmica za obe ekipe, svako za svoj deo tabele. Od pocetka agresivno i sa vise sansi, obostrano. Celsi dominantniji, ali Vest Hem opasniji po gol protivnika! Ipak, Lampard je prvi postigao goool, za 1:0.

                            Komentator: do samog pocetka utakmice, do pocetnog udarca, dok jos lopta nije krenula sa centra, dok jos nije bio potpisan, tako bar izgleda, resio covek da “ispali” neke karakteristicne greske, da bi kad krene utakmica govorio sa sto manje gresaka. Konkretno: “JAKO bitan mec za Celsi…” (umesto JAKO, treba: VEOMA)… “Nakon SJAJNOG centarsuta!” (no comment!)… “STO SE Vest Hema TICE!” (trebalo bi: kada je o Vest Hemu rec”)… “OD STRANE novinarske asocijacije!” (Kud bas, Srdjane, da kazes: OD STRANE… kad pominjes Novinarsku asocijaciju koja se najvise bori protiv te konstrukcije, treba OD Novinarske asocijacije… Izbaci (OD) STRANE, za sva vremena)… Potom, sam pocetak meca: “Evo SJAJNE sanse… SJAJNA odbrana!”… “Drogba je dao SJAJNU loptu!”… “SJAJNA sansa.”…
                            Kad se igra zahuktala i Srdjan je “zauzeo ispravniji kurs”… Ostalo je samo pitanje: Zasto!?
                            Uslovi i okolnosti su diktirali potrebu za nizom objasnjenja: kakvi kramponi posle iznenadne kise, kakve pokrete igraci treba da cine po teskom terenu, …

                            Pocetak drugog poluvremena, “nase, a svetski…” – potpis komentatora: Srdjan Radojevic… lepo je videti!... Drogba je lepo “zalepio loptu” za grudi… Kako je Lampard “otvorio stopalo” kod postizanja gola… JAKO nezgodan Drogba… Cestitke Celsiju za smislenu igru… Lako je reci, ali treba po ovakvom terenu to uraditi bolje… Zasto je Drogba jedan od najkompletnijih navalnih igraca danasnjice… Onda, 69. minut, izgledna prilika za goste, komentator ulazi u zonu “adrenalina” i odmah se “hvata” za SJAJNO… (neka proveri, ako zeli: kad, kako, koliko, zasto…? Ja sam vec jedanput objasnio, zasto!?) Nizu se korisni komentari, vrlo dobra zapazanja, ukazivanje na vrednosti meca, Znalacki osvrti na sudijske odluke, svrsishodnost izmene igraca u odredjenom delu meca… Kao da Srdjan “gura” sve ispred sebe, u dobrom pravcu i jos boljem smeru… Opet, 80. minut, uzbudjenje na terenu, dobra sansa za Celzi, raste i uzbudjenje kod komentatora, Gabidon intervenise SJAJNO…, naravno odmah i pogresan izbor reci prikladne za objasnjenje te iznenadne situacije na terenu… Uporedjenje dvojice protivnickih igraca po snazi i brzini, u zestokom duelu, vrlo slikovito i znalacki… Onda, opet, 84. minut, najvece uzbudjenje, Tores postize svoj prvi gol u Celsiju, i opet, Srdjan, u trenutku povecanog uzbudjenja, pod naraslim “adrenalinom”, postaje vec ocekivano, pravi pogresan izbor…, pogadjate: SJAJNO, doduse ne za Toresa i njegov goool, vec nekoliko sekundi kasnije… Potom, i GENERALNO…, PREKRASNO… Neprepoznatljivo u fudbalskoj igri… Tako kazu znalci!

                            Dok komentator, u zaustavnom vremenu, sumira utiske o mecu i fudbalskoj igri, vreme je i za moje utiske… Prekida me goool Malude, sa dvadesetak metara, neodbranjivo – 3:0 (93. minut). Vrlo dobra odjava, rezime utakmice, i neposredno pred “usmeni potpis”, Srdjan Radojevic, za svaki slucaj izgovara jos jedanput SJAJNO… Valjda, tek da se zna!!! Neka mu bude! ((I ovoga puta, zaista, znam zasto je Srdjan bas u tom trenutku izgovorio SJAJNO, ali posto je on u pitanju necu reci – javno, cak ni pred cenjenim Forumom SK!))


                            P.S.
                            Da je prema meni neko ovako dobronameran, kao sto sam ja prema komentatorima, ja bih mu svaki put rekao: “Primedbe ti se - pozlatile!”


                            "Svaka stvar na svome mestu." Aristotel

                            Comment




                            • Kosarka, : SK, dir. 23.4.11. 20,30h
                              Cikago - IND
                              Komentator: Ilija Kovacic (Aaaa…!)

                              Uvodni komentar…, jos nije obavljeno “podbacivanje lopte”, na centru… Tece slika, vidi se atmosfera… Da ne duzimo, predjimo na stvar: “…Aaaa… Aaaa… Na neki nacin… Aaaa… Aaaa… Kao sto sam rekao… Aaaa… Aaaa… Da najavimo… Aaaa… Aaaa… Veceras ce se igrati jos dva duela… Aaaa… Aaaa…Ovo je prvi mec… Aaaa… Atlanta docekuje Orlando… Aaaa… Aaaa… Da podsetim… Aaaa… Aaaa… Mi smo se bas potrudili… Aaaa… Aaaa… Nismo… Aaaa… Aaaa… Jesmo… Aaaa… Sve u svemu… Aaaa… Aaaa… Bice vise duela… Aaaa… Aaaa… Kako se sezona blizi kraju… Aaaa… Aaaa… Da li ce se… Aaaa… pojaviti u startnih pet… Aaaa… Aaaa… Izuzetna koledz-karijera… Aaaa… Aaaa… Novi trend… Aaaa… Proigrao se… Aaaa… Aaaa… ((“Podbacivanje lopte!”))… Do lopte je prvi stigao… Aaaa… SJAJAN koss Dzordza… SJAAAJNOOOOO… zakucavanje!!!...

                              Da li da gledam dalje, i da slusam!?... Mrraaaak…! “Nestalo”, izgleda, struje…! Stvarno MRAK!!!
                              Bas fino…, idem da prossetam…

                              Last edited by Dragooon; 23-04-11, 20:32.
                              "Svaka stvar na svome mestu." Aristotel

                              Comment


                              • Fudbal, BelgLiga: SK+, snimak, 23.4.11. 21,15h
                                GENK – GENT 3:0 (0:0)
                                Komentator: Srdjan Krunic

                                ZAPEVAVAVA, K`O “NETALENTOVANI” SLAVUJ

                                Skromne komentatorske mogucnosti… Nedovoljno poznavanje fudbalske igre, taktike, tehnike, pravila…, pa, nedovoljna i osnova za fudbalskog komentatora. Najpre, Srdjane Krunicu, da li ti primecujes koliko cesto “zapevavavavas”, na poslednjem slogu… Malo manje od tvog kolege Mila Lekica, ali dovoljno da ti skrenem paznju da s takvim nacinom izgovora iritiras fudbalski spektatorijum… To jednostavno nije glas za “fudbalski ukus” gledalaca… Mozda za neki drugi sport, ne znam! Ali, za fudbal nije, sigurno!!!

                                I ne samo to, pitam se kakve si ti skole ucio (ocigledno da nisi dobro izucio) kada upotrebljavas sledece izraze:

                                “SKONCENTRISAN” (najmanje dva puta, znaci, nije slucajno!)… Kada zelis da govoris o necijoj “koncentraciji”, onda se kaze: KONCENTRISAN, dakle, bez “S” na pocetku, jer “skoncentrisan” - misli se na kom delu terena je skoncentrisan neki deo ekipe, pa i taj igrac na kojeg si verovatno mislio… Ti si zeleo da kazes da je igrac KONCENTRISAN na igru, a rekao si da je taj igrac SKONCENTRISAN (Gde? Na kom delu terena?) Znas sta je to: elementarno neznanje sopstvenog jezika ili - nepismenost!!!

                                Necu ni da komentarisem: “JAKO lose, JAKO bitno, JAKO-JAKO…” (procitaj u mojim postovima, ako te interesuje, ne zasluzujes da ti ovde ponovo objasnjavam…! Katastrofa!)

                                “PROSTO ne moze da veruje…”, ajde probaj bez “prosto” i vidi sta ces da dobijes: “Ne moze da veruje.” (Lepa i ispravna recenica)… Znaci, upotrebljavas otrcanu postapalicu… Ali, prava zamena za PROSTO jeste JEDNOSTAVNO (Prosto je k`o pasulj…!) A pretpostavljam da si mlad covek. Gde nalazis takve izraze, odnosno: Zasto ih prihvatas i koristis, jos “sluzbeno” – prava jezicka katastrofa! I sta ocekujes, da te neko podrzi!? Da ti aplaudira za takve gluposti!

                                “ STO SE TICE rezultata…”… “STO SE TICE ekipe GENK-a”… “STO SE TICE GENKa”… Ti stvarno mislis da se bavis novinarstvom, da budes komentator, da se bavis javnom recju… Ti si onda u velikoj zabludi, ako tako mislis i verujes… Zaista, kako neko mlad poput, tebe i slicnih, zeli da napreduje, da se “zanosi”, a da se ovako izrazava: STO SE TICE…! Krajnje iritantno!!! Rekli smo, ali ti Srdjane Krunicu, nemas sposobnost da ucis i shvatis i razumes… Kaze se: “KADA JE REC o necemu” ili “KADA JE NESTO u pitanju”… Ali, uvek moras znati i kontekst u kojem zelis da upotrebis jedan od dva pomenuta nacina… Kada je “o necemu rec” ili kada je “nesto u pitanju”… Nije svejedno… Nista nije svejedno… Ali tebi je izgleda sve svejedno, a zelis da budes KOMENTATOR… Smesno!!!

                                A slusaj ovu tvoju recenicu: “ Nece biti potrebno da se ova utakmica SPECIJALNO produzi!”… Da li treba da komentarisem I ovu tvoju “nebulozu”… Neka ti neko objasni da ti zelis da budes komentator, da ne mozes tako da se izrazavas, da ne zapevas k`o netalentovani slavuj, da ne iritiras fudbalski spektatorijum, da naucis elementarne stvari iz maternjeg jezika, da naucis pravopis, da zavrsis Novinarsku skolu ili tecaj…, mogu jos da nabrajam!? A ti, Srdjane Krunicu, “zapeo” da postanes komentator… Bas po narodnoj: “Babi milo, sto joj se i snilo!”

                                P.S.
                                Onda, neka neko kaze da je Dragooon nedobronameran, da sam preterao, da trazim dlaku u jajetu, da sam picajzla, da nemam meru, da sam nesto umislio, da imam animozitet prema nekome, da nemam razumevanja, da sam previse strog, da to nije nimalo opasno, da uobrazavam kad tvrdim da sve to vodi niz stranputicu, da pocinjem da “pljujem”… Jos kada bi sve ovo moglo da nedodirljivima “predje puteljak” od svega sezdesetak centimetara - od donjeg dela ledja, pa samo do gornjeg dela ledja, to vec mogu da kazem - do mozga!!!


                                "Svaka stvar na svome mestu." Aristotel

                                Comment

                                Working...
                                X