Announcement

Collapse
No announcement yet.

Komentatori pod lupom

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Fudbal, En. PL: Arenasport-1, 18.4.2011. 15,00h (snimak)
    Arsenal – Liverpul 1:1 (0:0)

    Komentator: (---) Neocenjen!!! ("Ostanite uz Arenusport!")

    Naslov (citat - objanjenje): OČAJNA FORMA SJAJNOG TORESA !?

    Privukla me je zanimljiva takmica, kao i obećanje nekim forumašima, da ću povremeno pogledati Arenaspot-1, i dati osvt o njihovim komentatorima. Takođe, bilo je korisno pogledati podmlađen sastav Liverpula i čuti neka razmišljnja trenera Dalgliša, i o Dalglišu. Kako je utakmica ulazila u završnicu, postajala je sve zanimljivija. Osam minuta zaustavnog vremena, pretvoreno je u pravu dramu, sa raspletom u 101. minutu. Naime, u 97. minutu penal za Arsenal, 1:0, izvođač Van Persi. Minut kasnije na ivici šesnaesterca Arsenala, slobodni udarac za Liverpul. Nakon odbijanja lopte od „živog zida“ prekršaj i penal za goste – 1:1, izvođač Dirk Kajt...Sudija svira kraj, nakon ishoda penala, u 101. minutu. Za komentatora, mogla je to biti prava „poslastica“. Vrlo dobro se snalazio i znalački komentarisao, na nivou utakmice i te situacije. Učinio je tih nekoliko minuta - dugo pamtljivim. Ali, nije se iskazao kao klasa, nalazi se i on u zoni – PROSEČNOG!

    Neke taktičke zamisli, međutim, komentator nije dovoljno dobro zapažao, kao da se one u fudbalskoj igri - podrazumevaju. Zanemaruje edukativni deo svoje profesije koji se odnosi na one gledaoce koji bi želeli ponešto i da nauče, pa da primenjuju u okviru svojeg bavljanja fudbalom. Kada bi komentator znao da im ponešto objasni ili ukaže na šta da obrate pažnju itd. Na primer, nije komentator zapazio jednu takvu korisnu (edukativnu) stvar, da nakon zastoja u jednoj brzoj akciji Arsenala, zbog kratkotrajnog gubitka lopte, igrači sredine terena ponovo se „dokopaju“ lopte, a akcija se opet nastavlja upravo kako je njihov „kreator igre“ bio prvobitno zamislio (Fabregas), što je znak zrele fudbalske igre. Iako se to, možda, u vrhunskom fudbalu podrazumeva...

    Još jedno veoma važno zapažanje: Na primer, može se iz načina i izbora upotrebe epiteta, zaključiti koju ekipu na terenu ili kojeg pojedinca (nije važno kojoj ekipi pripada), komentator favorizuje ili simpatiše, više u odnosu na druge!?

    Pošto neki forumaši ne razumeju zašto toliko „insistiram“ da u fudbalu, i mnogim drugim sportovima, nije srećno ako se previše koristi jedan te isti epitet, kao što je čuveni: SJAJNI, SJAJNO, SJAJNA..., navešću vam samo neke delove utakmice, a vi donesite zaključak – sami!!! Napomena: „lovio“ sam SJAJAN, u svega 30% toka utakmice! Znači, trebalo bi ovo što sledi pomnožiti najmanje s koeficijentom: 33,3?!

    SJAJNO... ADEKVATNA podrška (treba: odgovarajuća)..., ali još jedna SJAJNA intervencija golmana... SJAJNO se snašao Fabregas, ali... SJAJNO dodavanje Fabregasa... pas je, možemo slobodno reći, IDEALAN (ja ocenjujem, recimo: VRLO DOBAR)... sada se SJAJNO izvukao V.Persi, ovde... SJAJNO prolazi Kajt... SJAJNO se sada snašao uz korner zastavicu (šta i kako neko može tamo da se snađe - „sjajno“!?)... Škrtel još JEDNOM SJAJAN (jedanput), ispred V.Persija... Iz ovog meča Liverpul je dobio još jednog SJAJNOG igrača... SJAJAN pokušaj... Soni je SJAJNO prošao Aršavina... a onda se SJAJNO snašao Miraleš... - „OČAJNA forma, SJAJNOG Toresa“ – (Ovo je jedan od SJAJNIH bisera komentatora, uopšte!)... Sve zasluge idu SJAJNOM španskom čuvaru mreže (Reina)... igrači Liverpula koji su SJAJNO DEFANZIVNO odigrali ceo meč (kod rezultata 1:0), Van Persi i sva „tri boda“... Kraj utakmice jeste kada sudija „dune u pištaljku“!!!

    Upotrebio je komentator, svega nekoliko puta, i reči: odlično, vrlo dobro, dobra šansa, dobra zamisao Suaresa, siguran potez, precizan udarac ka golu, izvesna prilika, dobar početak drugog poluvremena, odlična atmosfera... (Ali, izgleda, čim se seti da ga možda slušaju čelnici SPORTKLUBA, „uvaženi“ selektori PROSEČNIH komentatora, odmah se „ujede za jezik“ i brže bolje „vraća“ SJAJNOM..., jer, ko zna, jednog dana, možda konkurs...!?) Uzgred, čuje se, priča se, oseća se..., da ti isti SELEKTORI, s oduševljenjem podržavaju svoje „pulene“. (Dosta, „tačka“)!!!



    P.S.
    Zašto često koristim „tri tačkice“ (...)!? – pitaju se verovatno neki forumaši... Jednostavno: uvek bih imao još ponešto da kažem, dodam, objasnim, možda opsujem...! To bi tek bilo – NEDOBRONAMERNO i PRETERANO, ali najviše se plašim da bi bilo previše – neukusno!!! Zato, najlakše je samo postaviti „rešetku“ – „tri tačkice“!!! (...I, vi mislite – gotovo! E, nije gotovo!...)

    "Svaka stvar na svome mestu." Aristotel

    Comment


    • Često u mojim postovima, iako... sada takoreći stalno, takođe koristim tri...
      To ne umem baš praktično da objasnim... evo recimo kao sada... znači neke celine, koje nisu dovoljne da budu zasebne, sastavni delovi rečenice, a želim da ih naglasim, a opet ni zarez mi ne daje to značenje što hoću...
      Heh, da ne ulazim u dalju analizu... ne ide mi baš... sve u svemu... kaže se da papir trpi sve, a ovo je tako nešto ;)
      Mada, olovkom ne pišem tako.
      Hahahaha... kako bi moji ugovori izgledali sa ove tri...
      Last edited by miloolja; 18-04-11, 21:23.
      sigpic

      Pablo Sandoval: A guy can change anything.. his face, his home, his family, his girlfriend, his religion, his God.
      But there's one thing he can't change... he can't change his passion.

      Comment


      • Hehehe .. takodje !!

        Comment


        • Originally posted by miloolja View Post
          Često u mojim postovima, iako... sada takoreći stalno, takođe koristim tri...
          To ne umem baš praktično da objasnim... evo recimo kao sada... znači neke celine, koje nisu dovoljne da budu zasebne, sastavni delovi rečenice, a želim da ih naglasim, a opet ni zarez mi ne daje to značenje što hoću...
          Heh, da ne ulazim u dalju analizu... ne ide mi baš... sve u svemu... kaže se da papir trpi sve, a ovo je tako nešto ;)
          Mada, olovkom ne pišem tako.
          Hahahaha... kako bi moji ugovori izgledali sa ove tri...


          Miloolja,
          Ni ja ne umem baš sasvim da objasnim zašto: „tri tačkice-dve dvojkice-tri trojkice“ (kao na „vrućoj liniji“, to mi prvo pade napamet, kao asocijacija, a odnosi se na mene, jer sam prvi počeo). Možemo reći i: Forum trpi sve!

          Prethodni opširniji post (ono: „mape uma“, BojaniBG), sem ostalog, bio je samo jedan od opsežnijih (a indirektan) pokušaja da sebi i forumašima pokušam da objasnim zašto sam tako pisao. Od sada ću probati da pišem „normalno“, pa mi javi kako to izgleda, da li je „bolje“ ili „malo bolje“.

          Kao da nemamo vremena da pišemo kraće. Tačno: „Olovka piše srcem!“ Papir trpi sve.

          Ugovori, nema šansssse! Mora sve da bude dorečeno i precizno. To je nešto drugo.
          Ako se slažemo, da smo „prevazišli“ današnju interpunkciju, ’ajde da probamo neku inovaciju. Razmisliću, pa ću prvo da probam u „Snovima...“ Stvarno postaje - „tesno“! Ćao!


          "Svaka stvar na svome mestu." Aristotel

          Comment


          • Niste shvatili poentu mog posta, nije stvar u 3 tackice, i ja volim da ih stavim poneki put, ali ako vec nalazi sve moguce mane komentatorima, trazi dlaku u jajetu, onda valjda ta ista osoba mora perfektno da pise, gramaticki ispravno i da pravopis bude tacan, a koliko ja znam, recenica pocinje velikim slovom i zavrsava se sa tackom, znakom pitanja ili znakom uzvika.
            http://www.youtube.com/watch?v=RfzsyKXSs-Y

            Here's the most remarkable thing to me about Federer: Seems to me that the more you know about tennis, the more amazed you are by the guy. If you know nothing at all about tennis, he's amazing. If you know a little something about tennis—maybe you have played a few times in your life—he's more amazing. If you know a little more about tennis—maybe you played in high school and once had illusions of becoming a pro—he's even MORE amazing. And if you were a great player—if you are a McEnroe or a Connors or a Jim Courier—then Federer is preposterously amazing

            sigpic

            Don't argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you...
            with experience.

            Comment


            • Originally posted by Don Markoni View Post
              Hehehe .. takodje !!

              Markoni,
              Da li si pogledao postove - OSVRTe na komentatore Arenasport-1, pogledao sam dve utakmice: Real-Barsa i Arsenal-Liverpul, oba meča su bili snimci... Vidi da li sam dobro „ulovio“ imena one dvojice, prva utakmica. A ako znaš ime komentatora sa Arsenal-Liverpul, dopiši ga, a ako ne: neka se „prepozna“, trebalo bi!
              Moj komentar: ISTA META ISTO ODSTOJANJE! (SJAJNO)

              "Svaka stvar na svome mestu." Aristotel

              Comment


              • Fudbal, ŠpL: arenasport-1, snimak, 19.4.2011. 13,00
                Vilja Real – Real Saragosa 1:0
                Komentator: Nikola Radačaj (ako sam dobro čuo prezime)

                Jednostavno: POHVALA ZA NIKOLU

                Posmatrao sam samu završnicu utakmice, oko 15 minuta... Komentator je (u tom kratkom periodu) ostavio veoma povoljan utisak... Najpre, poznaje fudbalsku igru, zna pravila fudbalske igre, dobra su mu objašnjenja i tumačenja svega što se na terenu dešavalo, dobra koncentracija, pravovremen, dobro korišćenje jezika, bez bitnijih gramatičkih grešaka, prihvatljiva i stručna i opšta terminologija, vrlo dobra upotreba opisnih prideva, ne „pojačava“ ih nepotrebnim poštapalicama i suvišnim rečima, precizan i jezgrovit, tečno govori (mada malo brže, pretpostavljam: to je zato što dosta zna o fudbalu, pa želi sve da kaže, što ga „ubrzava“ i podiže mu „doživljaj“), na to bi trebalo ubuduće da obrati pažnju...

                Prvi put ga slušam, pa malo treba navići na njegov glas, koji je inače prijatan, prijemčljiv za uvo, ne „odbija“. Korektan komentator, dobro obavlja svoj posao, na zadovoljstvo gledalaca Arenasport-1! Ocenjujem ga uspešnim i zbog lako uočljive inter-akcije s glrdaocima, kada kaže: „Bolje je da vi procenite sami!“ Pa, tek kada dobro proceni i uveri se nakon ponovljenog snimka, onda prokomentariše taman koliko je dovoljno. To je solidan manir uspešnog komentatora, a ne da najpre „baci bombu“, pa se brže bolje „povlači“! Efekat: ovi drugi komentatori su neozbiljni u svom poslu, samo „nerviraju“ istinske znalce fudbala...

                Mali zaključak: Komentatori kao što je danas bio Nikola (na osnovu pogledanog snimka završnog dela utakmice), dobrodošli su na svaku TV, pa i SPORTKLUB!!! Nikola je pokazao da spada u one retke, bolje komentatore, s ovog sportskog prostora – spektatorijuma...!

                "Svaka stvar na svome mestu." Aristotel

                Comment


                • Originally posted by bojanaBG View Post
                  Niste shvatili poentu mog posta, nije stvar u 3 tackice, i ja volim da ih stavim poneki put, ali ako vec nalazi sve moguce mane komentatorima, trazi dlaku u jajetu, onda valjda ta ista osoba mora perfektno da pise, gramaticki ispravno i da pravopis bude tacan, a koliko ja znam, recenica pocinje velikim slovom i zavrsava se sa tackom, znakom pitanja ili znakom uzvika.


                  BojanaBG,

                  Samo ću da pojasnim pred-POENTU za „tri tačke“... Delovi teksta (posta) koje JA pišem, uglavnom su gramatički ispravni (mogli bi da budu i bolji kada bi ih čitao i jezički redaktor, nemam ga), ali oni delovi gde JA samo navodim NjIHOVE „izvorne: reči, delove rečenice, rečenice ili fraze (najčešće pažljivo izvađene iz konteksta, zbog brzine zapisivanja, i obraćanja pažnje samo na ono što je, po mojem mišljenju, „grubo i grebajuće“, i ako počinje rečenica od početka, JA je, takođe, počinjem velikim slovom; a ako je „izvadak“ onda u okviru „tri tačke“, i pod navodnicama-izvodnicama, pišem upravo onako: kako je čujem i kako je „vadim“ (iz konteksta), zašto bih „ulepšavao“, pa da neka gospoda ONI opet pomisle kako su „pismeni“, a nastave po starom – pogrešno! Za njih je tako bolje, s moje strane ispada dobronamerno, jer ne pokazujem NjIHOVU još veću bruku: red peči u rečenici! To je sada malo „bliže POENTI“...!

                  Kažem, skoro sve čitate na brzinu, prilično površno, a to pogoduje „zameni teza“ i nedovoljno dobrom razumevanju, koga je to još briga!? Možda je poenta više u tome, nego u „trima jadnim tačkicama“! Vidim da još uvek „branuckaš“ komentatore. Pa, ONI svojim PROSEČNIM znanjem „stavljaju dlake u jaja“ („obrni tezu!“), nije ih teško pronalaziti, vire na sve strane, JA samo pokušavam na to da im ukažem, na neki od načina, koje sam „pažljivo“ odabrao... ((Sada sam (samo) stavio „tri jadne tačkice“, da ih povremeno „ispoštujem“! Jer, do sada su mi prilično pomagale, s jedne strane, da ne „opsujem“, a s druge, da ne moram baš sve da kažem, po principu: „Upsss!“ i „Oj-la-la!“))
                  Inače, nisam, uopšte, gadljiv na - dlake!

                  ;)
                  „Koliko ja znam“...:

                  Danas, ni slučajno ne treba rečenicu počinjati velikim slovom, a završavati je: tačkom, znakom pitanja ili uzvika ili svim tim + znak navoda...
                  Danas, „ni ista ni bilo koja druga osoba“ ni slučajno ne treba da piše perfektno, gramatički ispravno i pravopisno tačno!
                  Danas ni slučajno nije poželjno pronalaziti mane KOMENTATORIMA, jer NjIH to „mlogo“ nervira, isto kao što tako nešto, verovatno, MLOGO nervira i Pižona!

                  ... (...) Jer, ko će to uopšte čitati, ako bi bilo suprotno. Valjda se ljudi bolje razumeju, kada komuniciraju „istim ili sličnim“ - jezikom!


                  Mali zaključak: JEDINO ĆE TADA NEKO POŽELETI DA PROČITA, i eventualno, MOŽDA ĆE PONEŠTO RAZUME(VA)TI - ŠTA JE NAPISANO, ali ne „površno“!


                  Last edited by Dragooon; 19-04-11, 21:09.
                  "Svaka stvar na svome mestu." Aristotel

                  Comment


                  • Fudbal: SK+, snimak, 19.4.2011. 16,00h


                    Utakmica: ANJI – Spartak M..., poluvreme 1:1, pogledao sam svega 3-4 minuta (od 41. do 45.), katastrofa...: Te, gol je DIVAN, pa taj isti gol: FANTASTIČAN, pa još uvek govorimo o tom istom izjednačujućem golu koji je SJAJAN, pa opet nešto oko tog gola što je bilo PREDIVNO, pa još nešto što je DIVNO...


                    Komentatore (ko god da si!), nikako da „ubodeš“, da kažeš fudbalski pravilno... Da li je moguća tolika nepismenost! Pa, ti si zalutao u svet - fudbalske igre! Idi i prenosi modnu reviju, tamo će „tetka-strine“ da uživaju slučajući te, a nas istinske ljubitelje fudbala - NERVIRAŠ...! „Pljuješ po nama!“ „Nisi dobronameran!“ „Preteruješ!“ „Tražiš dlake u jajetu!“ „Teraš nas iz svoje fotelje i iz kuće!“ „Ne radiš perfektno svoj posao!“ „Nemaš pojma o pravopisu i gramatici!“ „Koja ti je to „inajdžijska terminologija!“ Kome teraš inat“! „Ma, koja si ti PROSEČNOST; ti si NULA od komentatora...! “ Kako te nije – sramota!!!“


                    P.S.
                    Nemoj neko da mi sada kaže, kako sam možda ’zamenio teze’...!“





                    -------------------------------------
                    N a k n a d n o „editovano“ (odmah nakon utakmice , i dalje ne znam ime komentatora, ali nema veze!)):

                    Pogledao sam i poslednjih 3-4 minuta. Dopunu dajem i da još jedanput „obrukam“ komentatora i da mu ponudim tačno rešenje za enigmu - KORNER: „udarac ’SA’ ili ’IZ’ ugla“, pravilno je ono drugo: „Udarac ’IZ’ ugla!“ (Ovo je primer, ako niste znali, elementarne nepismenosti!). U šezdesetak sekundi si dva puta rekao: SA ugla, dakle nije slučajno! Toliko o gramatici!

                    Molim „objašnjenje“ jedne od poslednjih veličanstvenih „komentatorovih“ konstatacija, neposredno pre odjave iz TV prenosa: „Problem ništa manji, čak bih rekao – mnogo veći!“ Neka ti je na čast – (ne)PISMENOST!!!


                    Last edited by Dragooon; 19-04-11, 16:56.
                    "Svaka stvar na svome mestu." Aristotel

                    Comment


                    • Fudbal, En-Čempionšip: SK+ (snimak), 19.4.2011, 17,00h
                      Reding – Lester 3:1
                      Komentator: Milo Lekić

                      Milo..., na početku i pri kraju izgledalo je malo bolje (valjda ti je jača koncentracija), tokom cele utakmice i dalje prilično „zapevavaš!“. Da li zato što sam već navikao, ili što želim da budem prema tebi DOBRONAMERAN+, malo manje mi smeta, ali bilo bi mi drago da i dalje misliš na taj svoj nedostatak – „zapevavanje!“ i da daješ i nadalje sve od sebe da TO pobediš. S jedne strane, može se reći da si dovoljno stručan, a s druge, imaš i dalje dosta pravopisnih i gramatičkih grešaka. Nisam „posebno „lovio“, ali ne može u srpskom jeziku da se kaže, na primer: „...zaustavljen OD STRANE...“, već samo: „zaustavljen OD...“ ili „zaustavio ga neko“... ili "neko ga zaustavio..." ili, sledeće: „Gledali smo JAKO DOBAR meč u Redingu, JAKO ZANIMLJIV...“. Dovoljno je reći: „Gledali smo DOBAR meč u Redingu, VEOMA ZANIMLJIV...“. Nikako u srpskom jeziku ne može biti nešto: JAKO, JAKO-JAKO...
                      To sam već više puta objasnio, možeš naći u svakom drugom postu. Znači, u proseku: u jednom postu ima, u drugom nema, pa ima, pa nema... Nemoj da me primoravaš da i za to kažem – katastrofa! Podržavam te i dalje, sve dok budem mislio da ima – nade! Pozdrav!!!

                      Last edited by Dragooon; 19-04-11, 18:44.
                      "Svaka stvar na svome mestu." Aristotel

                      Comment


                      • Fudbal EnPL: SK+, 20.4.2011. Snimak u 17,30h
                        Njukastl – Mančester Utd. (Do 30. minuta 0:0)
                        Komentator: (---) Gospodin „Divni Predivnić

                        DIVNA DOBRODOŠLICA – PREDIVNO !

                        Gledao sam od 18. do 30. minuta – dovoljno! Kako sam „prebacio“ na SK+, odmah sam imao „dobrodošlicu“. Naime, komentator je istog trenutka, kao da je „znao“, rekao: „PREDIVNA LOPTA ka Čičeritu“... Zatim, u nastavku te rečenice: „DIVNA šansa za M. Junajted...!“ Pa, malo kasnije: „Ako Nani uspe da pobegne, biće ’opasan’!“ ... „Potom: „ŠTO SE TIČE golmana Nojera, sve su manje šanse da dođe...“ Onda: „SJAJNO se kreću igrači Njukastla...“ ((Ne razumem, kako se oni to kreću - „sjajno“, i zašto govori „sjajno“, čak i za kretanje... Znam ja, šta bi tu komentator trebalo da kaže, ali kada bi umeo da govori „fudbalskim“ rečnikom: taktika, tehnika, objašnjenje, tumačenje..., fudbalske igre!))... Još, i ovo: „Mogao je Nani APSOLUTNO, da dobije, zbog ove „glume“, karton!“..., a, tek, ovo: „Na oduševljenje navijača Njukastla, JAKO LOŠ potez Brazilca...!“ A, kada je komentator, u 30. minutu „izvalio“: „Ipak je Junajted OGROMAN favorit u tim mečevima...!“..., „poslužio sam se“ daljinskim i krenuo na neki drugi sportski kanal, u potrazi, za malo boljim komentatorom...
                        Jer, o ovom komentatoru nije celishodno trošiti ni reči niti – vreme! Možda i nebi bilo ovako katastrofalno, kada bi se komentator „samo malo“ potrudio i „časkom naučio“ fudbalsku terminologiju i kada bi imao „samo malo više osećaja“ za - fudbalsku igru!!!

                        "Svaka stvar na svome mestu." Aristotel

                        Comment


                        • El klasiko, STUDIO, u ponoć: SK, direktno, 20.4.2011, oko ponoći
                          Voditelj: Ilija Kovačić (vrlo dobar)

                          Koncepcija emisije: vrlo dobra... Fizionomija emisije: vrlo dobra... Gosti: veoma stručni i na nivou fudbala koji smo gledali... Voditelj, Ilija Kovačić: vrlo dobar... Svaki minut emisije, opravdao „maratonsku zamisao“... Zaključak: „El klasiko Studio“ = pun pogodak!!!




                          P.S.
                          Ilija, jedina veća greška koju moram dobronamerno da ti kažem (Ne samo tebi!), bila je na samom kraju emisije... Rekao si: "ZAHVALJUJEM SE", a treba samo: "ZAHVALJUJEM... gostima na učešću...", jer kada se kaže kao što si ti rekao, onda to znači suprotno od onoga što si, zapravo, mislio... Ti si im ustvari rekao: "Nemojte više da dolazite..."

                          ... Dakle: "ZAHVALJUJEM NA..." ili "ZAHVALJUJEM VAM NA..." ili "ZAHVALJUJEM gostima NA učešću u emisiji..." (O.K....!!!?)

                          Last edited by Dragooon; 21-04-11, 00:19.
                          "Svaka stvar na svome mestu." Aristotel

                          Comment


                          • Fudbal, Finale - Kup Kralja, Španija: SK, direktno, 20.4.2011, 21,30h
                            Barcelona – Real Madrid 0:1 (0:0; 0:0)... (gol K.Ronalda, u 103. minutu)
                            Komentator: Srđan RADOJEVIĆ

                            KOMENTAR (skoro) ZA FUDBALSKU ANTOLOGIJU

                            Utakmica na najvišem fudbalskom nivou... Akteri dve skoro najbolje svetske ekipe, u ovom trenutku... ’El klasiko’: Finale Kupa Kralja Špamije... Više od 120 minuta fudbalske igre, samo jedan - goool! Karlos Roberto, možda „Naj fudbaler sveta za 2011. godinu“... Tako su mu se, izgleda, ’složile fudbalske kockice’...! A, komentator, Srđan Radojević, na nivou utakmice: „El Grande, Srđan!“ To bi mogla da bude okosnica za naslov teksta ako bi se o njegovom komentaru ove utakmice pisalo – POHVALNO...! Veoma pohvalno! Ali, pošto su komentatori obično u ’drugom planu’, i pominju se samo kada mnogo greše ili ’nerviraju’ ili ispolje neverovatne svekolike greške... Imao je Srđan i grešaka, i lošije izabranih izraza, pogotovu pred kraj utakmice... Nije sigurno zbog zamora, već zbog malo većeg uzbuđenja, jer i on je gledalac, ljubitelj dobre fudbalske igre i, naposletku – živ je čovek!
                            Vidi se da čovek-Srđan voli svoj posao i da ga obavlja s uživanjem.

                            Drago mi je da se iz utakmice u utakmicu, sve više potvrđuje kao vrstan komentator, s raznovrsnim objašnjenjima: „mogao je da malo ’skrati’ nogu“... „hteo da ga malo ’čvrkne’!“..., veoma simpatično i drugačije... Vrlo dobra zapažanje i ocene o kondiciji...
                            Prvi put sam čuo, dopalo mi se: „Moraće, Murinjo i Gvardiola, i jedan i drugi trener, u produžecima, da ubace ’nešto svežih nogu’, u igru...!“... Što ’no kažu: „Super fora!“ Za svaku situaciju ili detalj na zanimljivoj utakmici, Srđan je imao veoma prikladan komentar i poželjnu stručnu i ostalu terminologiju, koja onome što želi da objasni kao da daje „treću dimenziju“, boju, „i miris, i ukus...“!
                            Vrlo dobri i znalački su Srđanovi komentari i kratki odmereni „osvrti“ na sudijske odluke i uspešan način suđenja glavnog sudije Maljenka...

                            Izvanredan dar, Srđan ima za taktička, tehnička i druga stručna fudbalska dešavanje u toku utakmice, posebno ostaje nezaboravan opis jedinog datog gola na utakmici, gola koji je odlučio pobednika i osvajača Kupa. Ne treba ga citirati, ali taktički opis gola, pravi je „biser“ kako to treba činiti: jednostavno, precizno, jezgrovito, taktički ispravno, tehnički najbolje moguće, skok i igra glavom vrhunski ... Neko u Studiju, posle utakmice, reče: „Sve što Ronaldo nije uspeo nogom, dao je glavom!“ (Odlična konstatacija, a ne: sve je SJAJNO...!)
                            Predlažem da se od tog mini-komentara, OBJAŠNjENjE POSTIGNUTOG GOLA, napravi VIDEO i da se vrti na sve moguće načine: u Studiju, na Forumu, da bude dostupan svim komentatorima: ’pre i posle jela’, kao svojevrsna korisna terapija...
                            Posle tog pogotka, u sledećem minutu, Ronaldo je kao vihor poleteo prema golu Barcelone, ’podržan’ od komentatora, jednostavnim i ne može biti lepšim komentarom: „Zahuktao se kao na motoru, Ronaldo...!“

                            Dobronamerne primedbe, po mojem mišljenju, su:
                            „Jednostavno, vidite o kakvom se fudbaleru RADI (Mislio je na Mesija)“ (Trebalo bi: „...o kakvom je fudbaleru REČ“)... „SJAJNA parada golmana Pinta“ (Uvek ću tvrditi, da reč: „sjajno“ nije primerena za fudbalsku igru!)... „I jedni i drugi navijači su živnuli ŠTO SE pesme TIČE“ (kada je o pesmi reč)... „Imao je Di Marija SJAJNIH partija...“ A, kao i ostali mladi komentatori, i Srđan “boluje od dečijih bolesti“, pa čim se malo više uzbudi, i „izgubi nakratko kompas“, kaže: „SJAJNO..., SJAJAN potez...“... „Dvojica štopera Reala su SJAJNI.“... „Pobedili su u SJAJNOJ utakmici!“ (Kako utakmica može da bude „sjajna!?)... „SJAJNA postavka utakmice, Reala!“... „SJAJNA partija igrača Reala!“... „Odgledali smo SJAJNO finale... ODLIČAN fudbal... SJAJNO suđenje Maljenka...!“...


                            Srđane, najdobronamernije ti preporučujem da uzmeš debeli flomaster, marker, i da „precrtaš“ reč: S J A J N O (u fudbalskoj igri!)... Izgleda, na tvom putu ka odličnoj oceni, stoji samo još tih nekoliko „neprimerenih reči“, za fudbal... Cenim da si bar ti razuman momak...! Srđane, zaista, samo još nekoliko pogrešnih izraza – za fudbal!!! Kako hoćeš, tvoj izbor...!? Inače, sve ostalo je – super!


                            "Svaka stvar na svome mestu." Aristotel

                            Comment


                            • Dragooon,zaista mislim da nema potrebe da posle jucerasnjeg meca bilo kako kritikujes Srdjana Radojevica,cak i ako je bilo gresaka.Covek jednostavno poznaje samu igru,uz to radi svoj posao sa uzivanjem,a tacno zna kakvim tonom treba prenositi koji deo meca i akcije.Ljudi iz mog okruzenja koji prate fudbal su svi prizeljkivali da Srdjan prenosi duel dve najjace ekipe na svetu i zelja im se ispunila.Ja sam takodje bio saglasan sa njihovim misljenjem.Srdjan je juce fenomenalno prenosio i po mom misljenju postavio neke standarde kako treba ovakvi mecevi da se prenose.Svaka mu cast!
                              sigpic

                              Comment


                              • Originally posted by S-Nash View Post
                                Dragooon,zaista mislim da nema potrebe da posle jucerasnjeg meca bilo kako kritikujes Srdjana Radojevica,cak i ako je bilo gresaka.Covek jednostavno poznaje samu igru,uz to radi svoj posao sa uzivanjem,a tacno zna kakvim tonom treba prenositi koji deo meca i akcije.Ljudi iz mog okruzenja koji prate fudbal su svi prizeljkivali da Srdjan prenosi duel dve najjace ekipe na svetu i zelja im se ispunila.Ja sam takodje bio saglasan sa njihovim misljenjem.Srdjan je juce fenomenalno prenosio i po mom misljenju postavio neke standarde kako treba ovakvi mecevi da se prenose.Svaka mu cast!
                                Ovu reč nisi trebao da staviš

                                SJAJNO je Srđan prenosio sinoć
                                Last edited by Il Capitano; 21-04-11, 16:43.
                                IO NON RUBO IL CAMPIONATO
                                ED IN SERIE B NON SON MAI STATO
                                C'E SOLO L'INTER

                                Comment

                                Working...
                                X