Announcement

Collapse
No announcement yet.

Komentatori pod lupom

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Po teniskom znanju svakako je Viskovic najbolji.Meni cesto zna da ide na zivce kad prenosi fudbal jer zna poput Stojanovica da skrene sa meca i daje bespotrebne informacije.Uz to,po meni tu nije dovoljno strucan,ni blizu Srdjana Radojevica a o Marjanu Mijajlovicu da ne govorimo.Tu mi najvise ide na zivce kad kaze kako je dribling divan. Pralica i Dzankic su sto se tenisa tice sigurno bolji od Darka a sto se pravopisa i izrazavanja tice to vec ne znam,nisam strucan.
    sigpic

    Comment


    • Originally posted by Don Markoni View Post
      Meni je Plavšić sasvim OK komentator .. Viško brlja, ali mi je i dalje bez premca ..

      Markoni,
      Plavšić me je danas prijatno iznenadio komentarom tenisa... Želeo sam da istaknem i „osvrtom“ da mu zahvalim za uživanje, bez (JAKO SJAJNOG) ometanja...! Čuo sam da je dobar u košarci, a posebno bi me zanimalo kako se „snalazi“ u – fudbalu...!?
      Ne „prepoznajem“ im najbolje glas, ne „potpisuju“ se prilikom odjave prenosa, pa zato ne mogu sa sigurnišću da napravim „osvrte sa imenom“ ili da pravim „osvrt bezimenom komentatoru“ (pa, neka se prepoznaju! Jer, stvarno mi imena nisu bitna, već KOMENTAR! – Nemam ništa lično! Ni simpatije ni antisimpatije!).

      Viško: „brlja li brlja“, pa mu je džabe što je „najbolji“, ne bih da ponavljam, ali on mora, pre svega, da reši problem sam sa sobom... Njemu je najveći problem – Vičko!? Slažem se da je veliki TALENAT i POTENCIJAL, ali stagnira...!

      P.S.
      Razumeo sam te odlično, za ono: KVALITETAN!....... Pozdrav!


      "Svaka stvar na svome mestu." Aristotel

      Comment


      • Originally posted by S-Nash View Post
        Po teniskom znanju svakako je Viskovic najbolji.Meni cesto zna da ide na zivce kad prenosi fudbal jer zna poput Stojanovica da skrene sa meca i daje bespotrebne informacije.Uz to,po meni tu nije dovoljno strucan,ni blizu Srdjana Radojevica a o Marjanu Mijajlovicu da ne govorimo.Tu mi najvise ide na zivce kad kaze kako je dribling divan. Pralica i Dzankic su sto se tenisa tice sigurno bolji od Darka a sto se pravopisa i izrazavanja tice to vec ne znam,nisam strucan.

        S.Nash,
        Da..., Viško, po teniskom znanju..., možda! Ali način kako to znanje „plasira“ jeste ispod svakog nivoa. Samo kod površnih može da prođe „kamuflaža“: harizmom, manipulacijom, stajlingom, bojom „prijatnog“ glasa, šiškicama... On je na tenisu „car“, tu može da „pliva“ – mondenski (ima enciklopedijsklo znanje i određene veštine...), ali u fudbalu je „šupalj“, tu ili znaš ili ne znaš, nema plivanja. Fudbal uglavnom gledaju muškarci...! Pa, to govorim već sedmu nedelju: ni na tenisu se ne kaže: SJAJAN, DIVAN PREDIVAN, BRILJANTAN..., a kamoli na fudbalu, jer fudbal je muški sport, a tenis je „beli sport“, pa kod njegovih „ličnih obožavalaca“, to JAKO-SJAJNO prolazi...

        Pralica i Džankić su kada je o tenisu reč, slažem se, verovatno bolji od Darka, ali treba konačno svi da shvatimo, važno je kako plasiraju to svoje nesumnjivo znanje... Darko Plavšić, prema mojem mišljenju, danas ih je ostavio za „koplje“...

        Tenis: Bane ili Aca...? ...
        Bane je, veoma stručan (čujem da je i perspektivan teniski trener), vidim i slušam: korektan komentator koji znalački i „pismeno“ komentariše i predviđam mu brzi napredak, jer vidim da se trudi...
        Aca: znatno iskusniji, vrlo dobar na motoGP, ali juče je ispoljio loš stil, loš izraz, preveliku pristrasnost i opuštenost..., neprijatno me je iznenadio. Zato sam i dao onakav osvrt na komentar, mada sam se obraćao „bezimenom komentatoru“, jer se nije „potpisao“ i zaista nisam bio siguran kako se zove komentator... „Dobar dan, tugo...“ odnosilo se na način komentarisanja i korišćenje jezika, a ne na ličnost...
        Dok osećam da sam objektivan „piskaraću osvrte“, u protivnom preći ću na „Snove...“!
        Pozdrav!

        "Svaka stvar na svome mestu." Aristotel

        Comment


        • U Studiju SPORTKLUB-a, 15.4.2011. oko 18,30h, DIREKTNO
          Sem voditeljke Dragana Kosjarić (Dama), gosti su bili: Nebojša Višković (N.V.) i Ilija Kovačić (I.K.)
          ------------------------
          Dama: ... najava... (o Viktoru...)
          N.V.: Aaaa... PO MENI... Aaaa... JAKO-DOBRO... u SJAJNOJ formi... to je vrlo dobra stvar...
          Dama: Imao SJAJNE trenutke...
          N.V.: Aaaa... Aaaa... SJAJNE...
          I.K.: Aaaa... nije znao da izgovori Troicki... Aaaa... Ha-ha-hi... hii...!
          N.V.: ...i Divac je bio... Divač... Ha-ha-hi... SJAJNO...
          I.K.: ...besomučno udara lopticu... Ha-ha-hi...
          N.V.: Viktor osvojio JAKO LEP broj ATP poena...
          Dama: Viktor... podloga... NAPROSTO...
          N.V.: Aaaa... šljaka ima varijacije... Aaaa...
          Dama: ...poraz Federera...
          N.V.: Aaaa... Aaaa... JAKO-JAKO...
          I.K.: ...bio je SJAJNO raspoložen...!?
          N.V.: JAKO... UŽASNO... noćna mora... Aaaa... PROSTO... mentalna stabilnost dolazi do IZRAŽAJA...
          Dama: ...pobeda...
          N.V.: ...desilo se bukvalno... Aaaa... počeo FENOMENALNO...
          I.K.: Aaaa... A-4... Aaaa... Brejk... A-4... Aaaa... Federer vas lomi... A-4...
          N.V.: ...BUKVALNO je isijavalo iz njega
          Dama: ...vetar...
          N.V.: Ne možeš da igraš koliko znaš, nego koliko ti Nadal – da...!
          I.K.: Aaaa... A-4... Aaaa...!?
          N.V.: ...čeDvrt-finale je SJAJNO... Aaaa...
          Dama: ... statistika...
          N.V.: Da-da-dadada-da... TOTALNO dominira... Aaaa...
          I.K.: Aaaa... A-4... dva seta... Aaaa... samo su tri završena u dva seta... A-4... Aaaa... a samo dva u dva... A-4... Aaaa... Kratko traju mečevi...
          N.V.: Šljaka ide u korist favorita... Aaaa... onaj ko krene dobro... Aaaa... u PRINCIPU... Aaaa...!
          Dama: Povratio Marej samopouzdanje...
          I.K.: Aaaa... A-4... Aaaa... A-4 A-4... Aaaa... A-4... Aaaa... Takođe, Aaaa... Aaaa... drop-šortovi...
          N.V.: Marej je to radio svesno-namerno... Aaaa... da „nervira“ publiku... Aaaa...
          I.K.: Da čujemo Mareja... Aaaa... A.4... Aaaa...!?
          Snimak: ...bla-bla-bla... prevod: SJAJNO... Aaaa... JAKO-JAKO SJAJNO...
          I.K.: Aaaa... A-4... za desetak dana: SERVIJA OPEN... A-4... Aaaa...!?
          ((Snimak, Novak: ... vredno trenira i daje intervjue...))... prevod: SJAJNO... JAKO SJAJNO...)
          I.K.: Aaaa... A-4... Da je Novak ušestvovao u Monte Karlu... Aaaa... A-4... sigurno bismo ga gledali sutra u polufinalu... A-4... Aaaa...
          N.V.: Aaaa... možda da – možda ne...Aaaa...
          I.K.: Aaaa... Ha-ha-hi...
          N.V.: He-he-he... Aaaa... PROSTO, vidim... Aaaa... Aaaa... Ja, zaista, mislim...!
          I.K.: Aaaa... A-4... Aaaa...!?
          N.V.: Da je druga podloga... Aaaa... Marej- Nadal... Dobro mu je, uživa...Aaaa... Biće JAKO KVALITETAN meč...
          I.K.: Aaaa... A-4... Ja jedva čekam... A-4... Aaaa...!
          N.V.: Aaaa... SJAJNO... Aaaa...
          Dama: Moram da se složim s ekspertom...!?
          I.K.: Aaaa... A-4... Aaaa... odjava... (džentlmen... Aaaa...!?)... Aaaa... A-4...!

          P.S.
          Umalo da zaboravim, najvažnije: ...Lep „Studio SK+“... Lep tepih, nameštaj, tehnika, tehnologija..., mora da mnogo košta... Ajde dobri ljudi, sa Foruma i šire, da skupimo neku „kintu“ da komentatorima uplatimo Novinarsku školu ili bar Novinarski tečaj...! Šteta..., vreme im prolazi...!? Mislim, stvarno...!?


          "Svaka stvar na svome mestu." Aristotel

          Comment


          • Ovo što Dragooon ovde radi,
            tj. svima nama drži slovo i lupa packe iz nepismenosti, to je po meni sasvim u redu i potpuno odobravam, bez obzira što se ne slažem baš uvek sa njim (Pižon "nastavnik jezika" za Viškovića ......ccccccc) ili mislim da možda, ponekad, ne preteruje, već traži dlaku u jajetu.

            Situacija i stanje na srpskom komentatorskom nebu je KA-TA-STRO-FAL-NA i od toga nije izuzetak ni SK,
            bez obzira što imamo svoje "favorite", prijatelje ili poznanike među njima. Problem je mnogo ozbiljniji i teži (u smislu rešavanja) nego što mislimo ili što želimo da prihvatimo.
            Da li u našim TV kućama postoji neko merilo, pravilo po kome se zapošljavaju sportski komentatori, da li postoji edukacija istih, to mi nije poznato, ali ovo je stvarno višegodišnje uznemiravajuća priča i tada, govorim u svoje ime, počesto isključujem ton na TV ili gledam live stream, iako takav prenos po pravilu kasni, samo da ih ne slušam. Meni je ne samo važno kako i šta pričaju, ovaj, prenose, već obraćam pažnju i na boju glasa, koja može biti i te kako iritantna, te je i u tom smislu izbor ljudi za komentarisanje sportskih događaja podjednako bitan.

            Narod je sveopšte nepismen, toliko da to poprima epidemijske razmere i to se odnosi na sve medije, institucije, preduzeća, naše male okoline,....o školama da ne govorim...šta ta deca uče...cccc ili bolje reći od koga!!!!
            Kako popraviti situaciju, pošto na nacionalnom nivou tako se nešto sigurno neće skoro desiti (mora doći do velike reforme školstva, a hteli to ili ne desiće se jednoga dana...tra-la-la), mediji zapošljavaju zaista tušta i tma... e, sada to opismenavanje ostaje samo na ruku svake osobe pojedinačno, što stvara, možda neke druge nedoumice i konfuzije... te ću se u borbi protiv raznih zloupotrebljivača (ha) boriti tako što, jedva čekam dan (!) kada ću moći da isključim ton, tj. samo glas komentatora,a ostane mi graja, larma i navijanje sa sportskog terena!
            Da ostane i poneki tekst.

            P.s. I podjednako je važno i znanje... džaba im i pismenost i lepa boja glasa, ako nemaju pojma o čemu pričaju.


            P.s.(2) To muklo "aeaeaeaeaeaeaeaeaeaeae" je najgore valjda nešto što je proisteklo iz nedovoljne pismenosti, nenačitanosti i neznanja (u datom trenutku ne mogu da se sete šta da kažu)!!!!! A ja se setih škole, pa na odgovaranju iz nekog predmeta, pošto nemamo pojma o čemu da pričamo, oteeeegneeemoooo..., pa tuc, pa muc.... i eto, to ostane... Ali, to se da ispraviti, tj. izbrisati.


            EDIT treći put: Sve u svemu ima mnogo istine u tome što govoriš, Dragooon, ovaj pišeš, ali i preteruješ.
            Last edited by miloolja; 15-04-11, 23:37.
            sigpic

            Pablo Sandoval: A guy can change anything.. his face, his home, his family, his girlfriend, his religion, his God.
            But there's one thing he can't change... he can't change his passion.

            Comment


            • Originally posted by Dragooon View Post
              S.Nash,
              Da..., Viško, po teniskom znanju..., možda! Ali način kako to znanje „plasira“ jeste ispod svakog nivoa. Samo kod površnih može da prođe „kamuflaža“: harizmom, manipulacijom, stajlingom, bojom „prijatnog“ glasa, šiškicama... On je na tenisu „car“, tu može da „pliva“ – mondenski (ima enciklopedijsklo znanje i određene veštine...), ali u fudbalu je „šupalj“, tu ili znaš ili ne znaš, nema plivanja. Fudbal uglavnom gledaju muškarci...! Pa, to govorim već sedmu nedelju: ni na tenisu se ne kaže: SJAJAN, DIVAN PREDIVAN, BRILJANTAN..., a kamoli na fudbalu, jer fudbal je muški sport, a tenis je „beli sport“, pa kod njegovih „ličnih obožavalaca“, to JAKO-SJAJNO prolazi...
              Sjajno,sjajno..
              I to u izvornom značenju ovog prideva..ne onom kolokvijalnom koji je komentatorima zabranjen..
              toliko sjajno da zaslepljuje..seksizam(šta uopste zene znaju o sportu,a i ako ga prate to je sigurno samo zato što im se sviđaju šiškice nekog sportiste ili ne daj boze sportskog komentatora)..
              ovde si potpuno izgubio i objektivnost i dobronamernost..
              ovo vise nema veze sa Viškovom lingvistikom i leksikom..jer preovlađuje animozitet prema svemu što ima veze sa njim..

              a najzanimljiviji zaključak koji sam izvela iz ovog citiranog pasusa je da su muskarci koji prate fudbal pravi,za razliku od onih koji prate tenis..
              u koju li kategoriju spadaju oni koji sport ne prate uopste?
              Originally posted by gokara
              Valjda ćemo dočekati dan da kloniraju Federera pa da možemo da ne gasimo televizore kad igraju svi koji nisu Federer i uživamo u meču Federer-Federer.

              Comment


              • Zaboravili smo da pomenemo Denisa Radonjica u vezi tenisa.
                sigpic

                Comment


                • Originally posted by Dragooon View Post
                  ;)
                  Vladane, (ne ljuti se...!)
                  Slažem se da Džankić ima svoj stil... „Stil je čovek“, i on je u tome prilično uspešan, ali još nije uspeo do kraja! Tačno je i to da on opušteno radi... Nemam ništa protiv njegovih „fora“, jer fore su uvek teži deo komentatorskog posla (nije ih lako stalno ispaljivati, a da budu „fore“!)... Treba: fora...!
                  Po mojem mišljenju, Plavšić je danas veoma korektno, i više od toga, komentarisao jedan prosečan teniski meč... (Znam da mu to nije „glavni sport“...) Ali danas, po mojem mišljenju, njemu nisu ni blizu primakli: Viško, Aca, pa ni Bane ni Denis... Danas je Plavšić „osvetlao obraz SK+“... A, Viško, Aca, Bane i Denis neka ovih dana pokažu da su „viša teniska kategorija“... Svaki novi meč jeste i novi izazov i prilika za komentatora (ali i (ne)prilika, ako se previše opuste ili podcene), ko zna šta će i kako sutra biti! Govorim za danas, ili mogu da objasnim za juče-preključe...
                  Ne može se reći da „svako ko prati tenis to zna i vidi“... Važno je da se vidi, ali za komentatore je još važnije šta se – čuje! Juče i danas – ja sam čuo pravu katasreofu od pomenute „kategorije“ teniskih komentatora, recimo jednostavnije: SRAMOTA! Drugo je šta neko SUBJEKTIVNO misli o toj „čuvenoj kategoriji - nedodirljivih“ (To je moj utisak, neka me razuvere. Pa ću se je opet IZVINITI, velikim slovima i - čašću...!)

                  SJAJAN – ne bih da komentarišem, jer, ipak, s tobom želim da zadržim korektan odnos...
                  Ponekad oštriji ton, nikako ne znači da te ne poštujem, naprotiv!

                  Ako nam je, Vladane, dosta: Vujčina, Mijaljevica i ostalih (Pantića, Mihajlovskih, Kovinjala...)..., i ako se skoro slažem s tobom, da su komentatori SPORTKLUB-a među načim najboljim komentatorima u tenisu (kako Jagodica jedanput reče: „i šire“), zašto onda oni to ne pokazuju u kontinuitetu, zašto se ne trude da budu još bolji...

                  Misliš, Vladane, da sam ja baš slučajno „pao s neba“ u SK+...!? Javilo mi se, brate, da mogu da vam pomognem... Ako vi to ne razumete, kao najbolju nameru, onda vam preporučujem da još bolje čitate „između redova“, kao da ste izgubili osećaj za nijanse... „Moja mala klinika“ može vam biti od neprocenjive koristi... Ne ljutite se, bre..., Vladane!!! (Ovo na kraju shvati kao šalu virtuelnog drugara!... Ćao!)

                  Nemam ja sto da se ljutim,samo mi je totalni nonsens kad neko zamjera na rijeci SJAJNO,ja to ne mogu da shvatim,nikako!

                  Kao sto rekoh Dzankic ima poseban stil,nijedan komentator na ovim prostorima to nema,ne radi tako meceve,nijedan!Unikatni stil zaista.I meni je bilo simpaticno kad je juce rekao mozda Ferrer ima sljaku u dnevnoj sobi,ne mogu da shavtim da neko moze da zamjeri na tome,pa to je sala,fora.Prilicno uspjesna koja na kraju krajeva daje kompliment tom majstoru sljake,ko to nije razumio njegov problem!

                  Darko Plavsic je svestran,sjajan kosarkaski komentator i zaista vise nego odlican fudbalski.Korektan teniski svakako,ali ipak nije kategorija Viska,Dzankica,Pralice i Radonjica.
                  Za Dzankca sam sve rekao,Visko je taj koji najvise zna,ustvari da preformulisem,Visko je taj koji najbolja docara sta fali igracima,sta su mu prednosti,koji pazi detalje.Niko to ne radi bolje od njega.Kad pogrijesi sam sebe iskritikuje kroz salu,uz osmjeh.Jednostavno se osjeti ta energija kod njega.Ogromno znanje i niko ne moze da docara teniski mec kao on,niko.I nemam nista protiv SJAJNO,FANTASTICNO i sl. ne mislim da su ljudi koji koriste te rijeci seka-perse.Cak sam ubijedjen da nema toga ko to misli!

                  Sjecam se Pralice kad je pocinjao,radio je Acapulco prosle godine i on nevjerovatno napreduje,konstantno.Taj covjek i ovaj danas su dva svijeta,sto je i normalno i on nastavlja da napreduje iz meca u mec,iz turnira u turnir.Mnogo je slobodniji,to sto ga ljudi mijesaju i porede,uporedjuju sa najboljim je vec vise nego dovoljno.

                  Denis ima jednu prednost koju ima i Dzankic,ima nevjerovatan glas.Nevjerovatnu emociju koju prenosi gledaocima.Nema mnogo takvih komentatora,padaju mi napamet jos samo Krivokapic i Andrijasevic sto se glasa tice.
                  I Denis je svestran,odlicno radi i fudbal i tenis,mozda koristi rijec sjajno,stvarno takve stvari ne pamtim i ne pada mi napamet da pamtim,to mi je potpuno neshvatljivo.ALi glas je nedovoljan,mora da se posjeduje i znanje i Radonjic ga ima i vidi se da vrijedno radi i da se trudi.
                  Ako je potez bio sjajan,ako je udarac bio sjajan,onda to treba reci.Kao sto sam i skoro rekao,sjajno je sjajna rijec!

                  Nikako da se zapitamo vole li ti ljudi sve sportove koje rade?Takvo je vrijeme doslo pa su svi komentatori strucnjaci za sve sportove,a to nije dobro,ali sta cemo,mora tako!

                  Javilo ti se da nam pomognes?Vjerovatno primjescujes da sem foruma ja nemam veze sa SK-om(ne SK+-om kao sto vidim da cesto pises,ne znam odakle ti to)
                  sigpic

                  Comment


                  • A u koju kategoriju spadam ja, koja obožava fudbal, koja ga prati strasno i mnogo duže od nekih drugih sportova....?
                    Šta da radim ja, koja sam živela od njega...?

                    E, dosta mi je više "borbe za moja prava", jer znam i poznajem fudbal od većine i znanih i neznanih muškaraca i
                    FUDBAL NIJE MUŠKI SPORT, ma koliko vi (muškarci) to želeli...
                    Čak sam se zavaravala da smo to prevazišli u nekom momentu razvoja civilizacije...

                    Nego, ovo je tema o komentatorima i pismenosti, njihovoj, našoj....svejedno...a borba koja se rasplamsala povodom njih, ode u nekom drugom pravcu, a tada se obično previše kaže, dolazi do nerazumevanja i dalje rasprave...
                    sigpic

                    Pablo Sandoval: A guy can change anything.. his face, his home, his family, his girlfriend, his religion, his God.
                    But there's one thing he can't change... he can't change his passion.

                    Comment


                    • Originally posted by jagodica View Post
                      Sjajno,sjajno..
                      a najzanimljiviji zaključak koji sam izvela iz ovog citiranog pasusa je da su muskarci koji prate fudbal pravi,za razliku od onih koji prate tenis..
                      u koju li kategoriju spadaju oni koji sport ne prate uopste?
                      Do istog zakljucka sam i ja dosla...

                      A druga stvar, slazem se da treba kritikovati komentatore, da bi bili bolji, da se ne bi opustili, ali kad procitam ovde Dragooonove postove, ispada da najgori komentatori rade na SK, a ja sam ubedjena da je suprotno. Kad gledam SK, nemam nikad zelju da ih mutiram ili prebacim na neki drugi kanal, cak stavise, uglavnom uzivam u prenosu.

                      Po meni je ova tema, koja je u pocetku bila dobronamerna, sad prerasla u klasicno pljuvanje komentatora, skeniranje svakog prenosa i trazenje najmanje greske. A treba shvatiti da su i oni ljudi, normalno je da grese, da su neraspolozeni, da im se jednostavno ne radi nesto tog dana, kao i svima nama, samo sto se mi ne bavimo takvim poslom, pa osim par ljudi iz kancelarije niko drugi nece ni da zna.
                      http://www.youtube.com/watch?v=RfzsyKXSs-Y

                      Here's the most remarkable thing to me about Federer: Seems to me that the more you know about tennis, the more amazed you are by the guy. If you know nothing at all about tennis, he's amazing. If you know a little something about tennis—maybe you have played a few times in your life—he's more amazing. If you know a little more about tennis—maybe you played in high school and once had illusions of becoming a pro—he's even MORE amazing. And if you were a great player—if you are a McEnroe or a Connors or a Jim Courier—then Federer is preposterously amazing

                      sigpic

                      Don't argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you...
                      with experience.

                      Comment


                      • Originally posted by miloolja View Post
                        Ovo što Dragooon ovde radi,
                        tj. svima nama drži slovo i lupa packe iz nepismenosti, to je po meni sasvim u redu i potpuno odobravam, bez obzira što se ne slažem baš uvek sa njim (Pižon "nastavnik jezika" za Viškovića ......ccccccc) ili mislim da možda, ponekad, ne preteruje, već traži dlaku u jajetu.

                        Situacija i stanje na srpskom komentatorskom nebu je KA-TA-STRO-FAL-NA i od toga nije izuzetak ni SK,
                        bez obzira što imamo svoje "favorite", prijatelje ili poznanike među njima. Problem je mnogo ozbiljniji i teži (u smislu rešavanja) nego što mislimo ili što želimo da prihvatimo.
                        Da li u našim TV kućama postoji neko merilo, pravilo po kome se zapošljavaju sportski komentatori, da li postoji edukacija istih, to mi nije poznato, ali ovo je stvarno višegodišnje uznemiravajuća priča i tada, govorim u svoje ime, počesto isključujem ton na TV ili gledam live stream, iako takav prenos po pravilu kasni, samo da ih ne slušam. Meni je ne samo važno kako i šta pričaju, ovaj, prenose, već obraćam pažnju i na boju glasa, koja može biti i te kako iritantna, te je i u tom smislu izbor ljudi za komentarisanje sportskih događaja podjednako bitan.

                        Narod je sveopšte nepismen, toliko da to poprima epidemijske razmere i to se odnosi na sve medije, institucije, preduzeća, naše male okoline,....o školama da ne govorim...šta ta deca uče...cccc ili bolje reći od koga!!!!
                        Kako popraviti situaciju, pošto na nacionalnom nivou tako se nešto sigurno neće skoro desiti (mora doći do velike reforme školstva, a hteli to ili ne desiće se jednoga dana...tra-la-la), mediji zapošljavaju zaista tušta i tma... e, sada to opismenavanje ostaje samo na ruku svake osobe pojedinačno, što stvara, možda neke druge nedoumice i konfuzije... te ću se u borbi protiv raznih zloupotrebljivača (ha) boriti tako što, jedva čekam dan (!) kada ću moći da isključim ton, tj. samo glas komentatora,a ostane mi graja, larma i navijanje sa sportskog terena!
                        Da ostane i poneki tekst.

                        P.s. I podjednako je važno i znanje... džaba im i pismenost i lepa boja glasa, ako nemaju pojma o čemu pričaju.


                        P.s.(2) To muklo "aeaeaeaeaeaeaeaeaeaeae" je najgore valjda nešto što je proisteklo iz nedovoljne pismenosti, nenačitanosti i neznanja (u datom trenutku ne mogu da se sete šta da kažu)!!!!! A ja se setih škole, pa na odgovaranju iz nekog predmeta, pošto nemamo pojma o čemu da pričamo, oteeeegneeemoooo..., pa tuc, pa muc.... i eto, to ostane... Ali, to se da ispraviti, tj. izbrisati.

                        EDIT treći put: Sve u svemu ima mnogo istine u tome što govoriš, Dragooon, ovaj pišeš, ali i preteruješ.


                        Miloolja,
                        Može samo na prvi pogled, čak i na drugi, da izgleda da moja malenkost – Dragooon, ovde na Forumu SK, nekome nešto radi, „drži slovo“ i „lupa packe“... Ne...! „Sedma nedelja“ finog, dobronamernog i odmerenog obraćanja, nije određenu gospodu ni „dotakla“... Pižon je samo „NAMERNI OKIDAČ“ da se „podigne temperatura“ i da određena gospoda „izvade glavu iz peska“... Ni reči o „dlaci u jajetu“... Reč je o samo PEDESETAK izraza koje bi svi mi trebalo da promenimu (poboljšamo), jer su „froncle u jeziku“... Ubijaju svako „nijansiranje“ naše SVAKODNEVICE, a jezik spuštaju na nivo SIGNALNOG, i osiromašuju ga (imalo bi još podosta, ali to spada u sferu: destrukcije i autodestrukcije jezika, što je dosta „duga priča“, ali jasna i odnosi se i na školski sistem i obrazovni, koji si pomenula – sve sam te razumeo...!)...
                        Znači, Miloolja, svega pedesetak reči... A ne „profesura“, „dlaka u jajetu“ i slično...

                        Idemo redom, nema druge, telegrafski:
                        KOMENTATORI uopšte rečeno – katastrofalni (neki imaju potencijal, ali...) – slažemo se! Problem je teži, ali samo pedesetak reči, i sve O.K. (pročitaj pažljivije, nisi videla od početka postove, pusti: formu, opširnost, oštrinu, (ne)objektivnost..., cilj: PROBUDITI...!
                        TV KUĆE: zašto da mi isključujemo ton, zašto ga oni bar malo ne smanje ili da kažu takvim lošim komentatorima da ne „galame“ u ponoć, ko nenormalni... I na to sam želeo da ukažem, kakva profesura i dlaka u jajetu...! Selekcija!!! I meni prija „prijatna“ boja glasa... Ali, najglasniji su baš oni što „paraju uši“ po većini negativnih pitanja, a puste ih da se najviše „deru“! Katastrofa... Ko još onda razmišlja o njigovoj stručnosti i ostalom... Uglavnom, sve se slažem i mogu „da potpišem, ispod svake tvoje reči!“...
                        OPŠTA NEPISMENOST i OBRAZOVNI SISTEM: to je ono – autodestrukcija (ne bih sada)..., sami ne preduzimamo dovoljno na najvišem nivou, pa sve „klizi nizbrdo“ i ode lepi jezik..., i nećemo se više razumevati, to je u domenu KOMUNIKOLOGIJE... „Opismenjavanje“ je ostavljeno na milost i nemilost - pojedincu... A vidim, po reakcijama mnogih ljudi na Forumu SK, kakva je stvarna situacija - opet, KATASTROFA... I o svemu ovome imam veoma slično mišljenje i stav, kao što si navela...

                        P.S. - 1
                        I miris i ukus..., i znanje i pismenost, i što lepša boja glasa, i elokvencija i da znaju o čemu pričaju... ne postoji KVALITET, ako ne prevladava PRAVOVREMENOST (To kažu mudri i iskusni ljudi!)... Pa, šta ja drugo pričam, nego o tome...!? U čemu je onda problem...? Ovo je, sad je trnutak da naglasim – suština mojeg postovanja na ovom Forumu, veruj mi!

                        P.S. - 2

                        Odmah, potpisujem i ispod ovoga... Priznajem da si lepše i kratko rekla, ono što sam ja „pridikovao“ danima... Imaš veće iskustvo u „postovanju“, bolje ti ide, a ja se „ubijam da sve objasnim“, ali - nema veze...! Osnovno obrazovanje, prisutnost na časovima kod dobrih nastavnika, učenje, vrlo dobre ocene, pa sledeća škola, pa studije... pa Škola novinarstva ili bar tečaj, da „upotpuniš tu vrstu komunikacije“, ne može nikako bez toga (Ovo ti potvrđujem iz ličnog iskustva), pa jezički redaktori i svakodnevna borba za ispravnu reč i što bolji izraz... To je profesionalac, a ne: „lezi lebu, u zoni komfora“! Nemam ja ništa protiv MANGUPA (veoma cenim tu kategoriju ljudi), ali imam protiv FRAJERA, jer u osnovi njihovog „karaktera i dela“ jeste reč: „fraj“, što otprilike znači: „NULA“...
                        ----------------------

                        Miloolja, bilo mi je zadovoljstvo...! Razumeo sam i pažljivo pročitao svaku tvoju reč... U čemu je onda problem...!? Da, problem je u svega pedesetak reči, ali narod je dezorijentisan!? Uveravam i tebe, još jedanput, u moju DOBRU NAMERU...! Pozdrav!

                        P.S. - 3
                        Da li sam u ponečemu u pravu ili preterujem..., mislim da nije važno! Najvažniji je krajnji - cilj! A, iznad svega - dobronamernost...!??? Ćao!!!


                        Last edited by Dragooon; 16-04-11, 21:56.
                        "Svaka stvar na svome mestu." Aristotel

                        Comment


                        • Originally posted by jagodica View Post
                          Sjajno,sjajno..
                          I to u izvornom značenju ovog prideva..ne onom kolokvijalnom koji je komentatorima zabranjen..
                          toliko sjajno da zaslepljuje..seksizam(šta uopste zene znaju o sportu,a i ako ga prate to je sigurno samo zato što im se sviđaju šiškice nekog sportiste ili ne daj boze sportskog komentatora)..
                          ovde si potpuno izgubio i objektivnost i dobronamernost..
                          ovo vise nema veze sa Viškovom lingvistikom i leksikom..jer preovlađuje animozitet prema svemu što ima veze sa njim..

                          a najzanimljiviji zaključak koji sam izvela iz ovog citiranog pasusa je da su muskarci koji prate fudbal pravi,za razliku od onih koji prate tenis..
                          u koju li kategoriju spadaju oni koji sport ne prate uopste?


                          Jagodice,
                          Početak tvog posta ne bih da komentarišem sada, učiniću to nekom drugom prilikom, uskoro...!

                          Da li sam, izgubio i „objektivnost“ i „dobronamernost“...!? To bi trebalo najpre drugi da ocene, tek sam čuo – pročitao jedno mišljenje, kad dođe trenutak, kad još malo promislim, reći ću i o tome – otvoreno! Ne želim brzopletost!
                          Mislim samo, da si još uvek više subjektivna nego objektivna, kada je Viško u pitanju!?
                          Ako postoji „animozitet“ onda je On sam tome najviše doprineo, i raste iz dana u dan, upravo proporcionalno njegovoj sve većoj ispoljenoj nepismenosti, koja prerasta okvire normalnog, ljudskog (Mislim: „ljudski je grešiti!“), dozvoljenog u toj profesiji... Nisam ja njega „kao napao“, a on počeo „kao da greši“ („brlja“ i „lupa“), već je obrnuto... Zašto to radi, pa ga niko nebi „prozivao“ (Opet mala „zamena teza“, verovatno kao posledica subjektivnog...)

                          Poslednju tvoju rečenicu, primedbu, stav... takođe, neću da komentarišem, bar ne za sada, ali neću je zaboraviti, ne želim da budem nedorečen (ili tajnovit), ali mora, ipak, malo da „prenoći“... Ostavimo malo i za sutra, ionako sam često opširan...
                          Preporučujem i tebi i ostalim Forumašima da više „čitate zmeđu redova“... Olako se - „zalećete“...! Prijatno!


                          "Svaka stvar na svome mestu." Aristotel

                          Comment


                          • Originally posted by bojanaBG View Post
                            Do istog zakljucka sam i ja dosla...

                            A druga stvar, slazem se da treba kritikovati komentatore, da bi bili bolji, da se ne bi opustili, ali kad procitam ovde Dragooonove postove, ispada da najgori komentatori rade na SK, a ja sam ubedjena da je suprotno. Kad gledam SK, nemam nikad zelju da ih mutiram ili prebacim na neki drugi kanal, cak stavise, uglavnom uzivam u prenosu.

                            Po meni je ova tema, koja je u pocetku bila dobronamerna, sad prerasla u klasicno pljuvanje komentatora, skeniranje svakog prenosa i trazenje najmanje greske. A treba shvatiti da su i oni ljudi, normalno je da grese, da su neraspolozeni, da im se jednostavno ne radi nesto tog dana, kao i svima nama, samo sto se mi ne bavimo takvim poslom, pa osim par ljudi iz kancelarije niko drugi nece ni da zna.


                            Bojana,
                            Još nisam pogledao sve video-poruke sa donjeg dela tvojeg posta, učiniću to sutra (Uh, već je danas!) svakako, tek sam malo „zavirio"... Tvrdim da bi trebalo svako da povremeno „osveži“ svoje poimanje o toj temi – iznova!

                            Da li su pojedinci dovoljno ludi, da misle da mogu da promene svet...!? Ali, trebalo bi da svako ponaosob učini najviše i najbolje što može, da doprinese da svet oko nas bude bolji i lepši, manje stresan, blagotvorniji...

                            Hvala ti na „ukupnoj poruci“ koju sam tek malo „načeo“ a sutra (već danas!) ću detaljnije... Hvala ti, zaista...! Nisu mi nepoznate poruke i veličanstvene misli, ali razumeo sam – KONTEKST... Pa, zar ja radim nešto drugačije, jedino su sredstva i metod malo prilagođeni ovdašnjim uslovima i okolnostima (Pa, i trenutna oštrina!)... Kao iznuđene greške!

                            Bojana, najbolji samo mogu da „povuku“ za sobom najveće kritike (Za najboljim „konjima“, diže se i najveća „prašina“!)... Na loše, niko pažnju ne obraća... Ne treba ni trošiti na njih reči niti dragoceno vreme... Svi smo, uglavnom, u nešto ubeđeni! Na primer, ja sam ubeđen da komentatori SK, nisu loši, naprotiv, ali sam isto tako ubeđen da mogu i treba da budu daleko - bolji...! (Oni to sada ne pokazuju, ne trude se, ignorišu dobronamerne primedbe i kritike, ponašaju se nedodirljivo..., ko im je onda – kriv!?)

                            Obrnimo na trenutak SMER razmišljanja (PRAVAC će ionako ostati isti!)! Cilj nam je, dakle, skoro isti: da uživamo u prenosu sportskog događaja... Zašto onda neki komentatori „otežavaju“, umesto da nam u tome pomognu... Oni bi trebalo da budu DOMAĆINI NAŠEG UŽIVANJA u odličnom TV-prenosu..., a ne da nas iritiraju, stresiraju, galame, deru se, teraju (isteruju) iz sopstvene kuće...!?

                            I kod tebe je, Bojana, došlo do male „zamene teza“... Komentatori „pljuju“ po gledaocima svojim nebulozama od jezika, a ovo je samo dobronamerna (Kako god da ti zvuči!) POVRATNA INFORMACIJA... Komentatori nisu DOBRONAMERNI, oni „zahtevaju“ da ih „skeniramo“ skoro svakodnevno, oni nude GREŠKE na tacni,, toliko beskrupulozno i napadno, bez imalo obzira... Neko to treba da im kaže najotvorenije, u lice, ali nažalost i „argumentovano“, a „dobronamerno“... Ponavljam, komentatori „PLJUJU“ po sportskom spektatorijumu!

                            Znamo da su i oni ljudi, zašto ih braniti na takav način..., zašto se oni sami ne „BRANE“ svojom: komentatorskom inteligencijom, elokventnošću, pismenošću, dobronamernošću, smernošću i poštovanjem sportskog spektatorijuma, kreativnošću, kvalitetom..., iznad svega: PRAVOVREMENOŠĆU... Zašto njih da utišavamo, a nas (sebe) da stišavamo... Koji „sistem vrednosti“ oni primenjuju... Kakvim „očima“ ih vi gledate u svom okruženju, a kakvim ih mi „ušima“ slučamo u sopstvenoj „zoni komfornosti“...

                            Sada se vrati na prvobitni SMER razmišljanja (pravac je i dalje isti, i slažemo se u skoro svemu), osim da sam ja u početku bio „dobronameran“, a da sada prelazim na „pljuvanje“... Svašta...!!! Nemoj sebi da dozvoliš baš toliko bežanje od stvarnosti... Do sada nisam imao loš utisak o tebi, čitajući tvoje postove i „posmatrajući“ tvoju neizmernu OPERATIVNOST ..., i veoma pozitivnu energiju...!

                            Kako se neko od klasnih komentatora nije „pojavio“ na Forumu SK, nego se kriju iza suknji... Svaka čast – damama!... Pa, i o tome možemo da postujemo... Možda baš u tom grmu leži – dobar deo priče...!


                            P.S.
                            Bojana,
                            Evo, na primer (u tvom postu): ne znam tačno ko ti je od komentatora „udelio“ grešku: ČAK ŠTA VIŠE (treba: ili ČAK ili ŠTA VIŠE)..., ali siguran sam ko te je „inficirao“ sa pogrešnim: PO MENI...! (Ne bih da kažem, jer i vrapci znaju...!)...
                            Izvini: sve je bitno, da li možda – grešim!
                            Da li i dalje treba da vas uveravam u svoju – dobronamernost! Pozdrav!


                            Last edited by Dragooon; 16-04-11, 03:12.
                            "Svaka stvar na svome mestu." Aristotel

                            Comment


                            • Komentarisanje sportskih događaja omogućava mnogo više slobodnog izražavanja, nego bilo šta drugo i to je, po mom mišljenju, dobro ... Sport je, jednostavno, nešto što treba da nas opusti, oduševi, podigne adenalin, pa i čačka živce, na kraju krajeva ..
                              Svakako da SJAJNO nije najsrećnija formulacija, ali nije baš toliko ni loša .. FENOMENALNO, FANTASTIČNO, SAVRŠENO; FASCINANTNO, OČARAVAJUĆE, DIVNO .....takođe nisu termini, koji mi paraju uši ...
                              Meni, npr., smeta da čujem ''Australci'' ( Aca Stojanović tokom SP ), 25 stepenA 7 centimeTRa ... To je već totalno nepoznavanje ili nepoštovanje gramatike ... Generalno, govor nam je prilično iskvaren ... i terminologija i akcentovanje .... Nema veze sa sportom, ali popizdim kad čujem ''dvE litrE'' u dnevnicima, vestima ili reklamama ... BRUKA !!!

                              Elem, da se vratim na temu ...

                              Viškovića pamtim još dok je bio na 3K i stvarno je odličan teniski komentator, biću slobodan da kažem i stručnjak ... I sviđa mi se što je svestran ... Fudbal prenosi vrlo dobro, izveštaji su bilo kompletni za vreme EP u košarci kod nas, tokom Olimpijade je čak radio, ako se ne varam, umetničko klizanje ....I ono što je vrlo važno, poznaje sve bitne face na tribinama ( muzičare, glumce, političare ... ) Boljeg komenatora nemamo, tvrdim !!

                              Bane se sve više opušta iz dana u dan i teniske mečeve prenosi odlično !!
                              Plavšić je još jedan od komentatora za koje nema nepoznanica .. Košarka, tenis, fudbal, sve radi dobro !!
                              Denis, osim dobrog osećaja za komentarisanje, ima prijatan glas i pravilnu dikciju ...
                              Džankić je rođen za Moto GP, a i dobar je poznavalac tenisa ....
                              Ilija je možda najslabija karika, iako mi je jedan od gotivnijih likova ....

                              I dalje tvrdim da SK ima ubedljivo najbolje komentatore ...Svaki je dobar na svoj način ..

                              Comment


                              • Slažem se sa Oljom,nepismenot i nekultura su sveprisutni ali to je sad širi kontekst ove teme.Ja se trudim da se hermetizujem i ne dozvolim upliv toga u moj mali svet,ali nije to lako.Nije dovoljno da kanale na kojima se prikazuju razne Farme,Big brother-i i sl. jednostavno izbrisem.Pa,od spikera na RTS-u stalno čujemo nepravilno akcentovanje (tElevizija npr).To je taj prenemažući beogradski naglasak na drugom slogu (bAnana,čOveče i sl.).Zgrozim se takođe i od nepismenosti naše sirote dece.Dovoljno je da pogledam njihov jezik kojim komuniciraju na FB pun nekakvih izopačenih skraćenica,neodvajanja rečice ne od glagola,nerazlikovanja glagola od prideva (pa onda napisu ne valjala,umesto nevaljala).O interpunkciji da ne govorimo.

                                Opet ponavljam,nisam merodavna da komentatorima a i šire delim savete o jeziku.
                                Komentarisanje sportskih događaja po meni dozvoljava odstupanja od strogo književnog jezika,umerenu upotrebu žargonskih izraza, a sve u cilju vernijeg dočaravanja atmosfere na terenu.
                                Kad Viško kaže DIVNOOOOOOO ili SJAJNOOOOOO to je trenutak kad zbog nekog poteza tenisera i ja pomislim:kako volim ovu igru!!!
                                Originally posted by gokara
                                Valjda ćemo dočekati dan da kloniraju Federera pa da možemo da ne gasimo televizore kad igraju svi koji nisu Federer i uživamo u meču Federer-Federer.

                                Comment

                                Working...
                                X