Announcement

Collapse
No announcement yet.

Koronavirus

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mogu se čuvati do mile volje kad radim sa ljudima koji su veća stoka nego što sam ikada mislio da jesu. Toliko odsustvo savesti i pameti ne mogu opisati. I pored natpisa na svakom koraku koji se koraci moraju sprovesti ne bi li se kako-tako zaštitili njima ništa nije sveto, treba im crtati šta se od njih očekuje.

    Poslato sa BTV-DL09 pomoću Tapatoka

    Comment


    • Titule i pobede ne znače mnogo, jer je to do razine bolida koje imate u karijeri Sergio Perez

      Comment


      • RTS:

        U poslednja 24 časa testirano je 7.955 osoba, a koronavirus je potvrđen kod 396.

        Od posledica zaraze preminulo je još 11 osoba.

        Na respiratorima je 187 pacijenata.

        Comment


        • Zašto već duže vreme nema broja oporavljenih?
          “La vostra fama è come il fiore, che nasce e muore, e si secca allo stesso sole che gli ha dato vita dall'acerba terra"

          Comment


          • Ovi ne znaju više šta da lažu pa svakodnevno izmišljaju razne teorije i teoreme.
            I onda se čude što u Srbiji ne želiš primiti vakcinu.

            Vesić naravno laže čim zine.

            Poslato sa BTV-DL09 pomoću Tapatoka
            Last edited by Ruzni Prljavi Zli; 19-07-20, 15:28.

            Comment


            • Doktor Branimir Nestorović dao je ovaj intervju, a onda je nestao sa lica zemlje?!

              Ja nisam antivakcinalista, ali mislim da treba da dajemo sigurne vakcine našoj djeci – rekao je doktor Nestorović. Emisija je emitovana 5. jula i to je poslednji intervju prije nego što je prestao da se pojavljuje u javnosti

              Poznati ljekar rekao je da na poziciji novog ministra zdravlja vidi neurohirurga Danicu Grujičić

              Ja nisam antivakcinalista, ali mislim da treba da dajemo sigurne vakcine našoj djeci – rekao je u emisiji “Pod sjajem zvezda” doktor Branimir Nestorović, pulmolog i alergolog i član kriznog štaba za borbu protiv korona virusa. Emisija je emitovana 5. jula i to je poslednji intervju doktora Nestorovića prije nego što je prestao da se pojavljuje u javnosti.

              – Mislim da treba da se revitalizuje “Torlak” i da mi proizvodimo vakcine i da onda neće biti nikakvih problema. Mi smo izvozili vakcine 35 godina. Što bi sad uvozili vakcine, pogotovo od tih zapadnih firmi gdje i ne znamo šta dobijamo? Ljudi su uplašeni i to treba poštovati – rekao je dr Nestoroić napomenuvši da je to otvoreno govorio i da svi znaju njegovo mišljenje o tome.

              Ne znam da li sam preležao koronu
              Doktor Nestorović kaže da tokom epidemije korona virusa, koja još traje, nikada nije koristio zaštitnu masku i rukavice jer, kako kaže, ne radi sa pacijentima na respiratoru. On je rekao da ne zna da li je preležao korona virus, jer “ti testovi nisu baš naročito pouzdani”, ali je on, kako kaže, mislio da jeste preležao.

              – Mislim i da je gomila ljudi preležala u januaru i februaru, to nije ništa strašno. Stvorio se utisak da je korona tako smtonosan virus, da kad imaš dijagnozu, kaže inficiran si, pa šta ako si inficiran, pa mi se inficiramo od milion virusa, moj posao je da budem inficiran, meni stalno svi kašlju. Ja sam neprekidno inficiran. Maske su uvijek bile isto. Evo 1. juna je objavljen rad čemu služe maske,kad si ti bolestan onda nosiš masku da ne inficiraš druge. Kad su pitali američkog imunologa Entonija Faučija tokom epidemija gripa u Americi što se nose maske, a on je rekao “Pa to je simbolično, da pokažete da ste solidarni”. A onda posle dođe korona, kaže morate da nosite maske, jer štite, kako štite? Ne štite od gripa, a štite od korone, malo je čudno, je l’ tako? Svašta su pričali – kaže Nestorović.

              Broj ljudi koji su tokom pandemije korona virusa mijenjali iskaze i pričali priče je veliki, objasnio je doktor Nestorović.

              – Ovo isto što sam ja rekao “smiješan virus” je rekao Fauči u januaru, kao i direktor “Robert Koh” instituta iz Berlina. On je rekao da neće virus uopšte da dođe do nas i da je to potpuna besmislica, a onda je poslije rekao “To je strašno opasan virus”. Ljudi su mijenjali svoje iskaze, ja nisam mijenjao, koliko znam, ne sjećam se da sam mijenjao.

              Rekao sam, ali možda nije trebalo, takav sam

              Prema doktorovim riječima, niko na svijetu u početku nije znao šta treba da radi.

              – Ljudi nisu znali šta se događa. Neke zemlje su se zatvorile, neke su bile otvorene… Mi smo odabrali taj pristup da se zatvorimo, ali ne može da bude sve zatvoreno šest mjeseci! Mislim da su se na mene više ljutili zbog nečeg drugog. Ja sam u jednoj emisiji rekao, možda nije trebalo da kažem, ali eto takav sam, ja sam rekao da je lako nama koji radimo za platu, koji se pojavljujemo po televiziji i svakog 1. i 15. nam legne plata, nama je tu komforno,a da oni ljudi koji imaju svoj biznis nemaju taj luksuz. Mislim da je većinu ljudi to pogodilo, ja stvarno mislim tako, neko mora da plati struju, vodu i kad je kafana otvorena i kad je zatvorena. U Engleskoj se 25 odsto restorana posle ovoga nikada više neće otvoriti – smatra dr Nestorović.

              Svaki doktor za sebe misli da je najpametniji
              Prema njegovim riječima, neke njegove kolege nervira njegova popularnost kod pacijenata i u medijima.

              – Jedan glumac kog sam liječio rekao mi je “Vi ste doktori sujetniji od nas glumaca”. Svaki doktor za sebe misli da je najpametniji. Mene interesuju razne stvari i mislim da njih nervira to što se ja bavim stvarima van svoje oblasti, kao “ulaziš nam u oblast, šta se ti petljaš u ono čime se mi bavimo”. Nekad su doktori liječili sve, le l’ tako?

              Nestorović je ispričao da je u vojsci bio ljekar na Visu.

              – Kad sam otišao tamo mislio sam da sam ja car. Ali ubrzo sam video da ja tu ništa ne mogu. Jer tamo su se ljudi boli noževima, tukli, ništa nisam znao šta s njima da radim. Petkom, subotom vojska krene u grad, ponapijaju se i krenu da ih donose, Ja sjedim u ambulanti i kukam.Vidim slabo je to, nemam ja praksu. Onda sam krenuo svakog petka kod jednog hirurga u Split koji me naučio da ušivam, namještam prelome… – objasnio je Nestorović.

              Doktor ispred svog vremena
              Doktorka Danica Grujičić konstatovala je da Nestorović ide ispred svog vremena i da ljudi često to zloupotrebljavaju.

              – Moja baba je govorila “Petao koji kukurikne prije zore završi u loncu!”, ja nisam završio u loncu, na sreću, nije velika sreća kad ti vidiš nešto što još drugi nisu vidjeli.

              Ja sam treći na kladionicama za ministra, nažalost

              Korona je interesantna, smatra dr Nestorović. Bila je velika količina laži, podmetanja, nesolidarnosti među državama,svađa, cirkusa u istoriji čovječanstva. Prvo su se kladili koliko će mrtvih da bude, sad se klade ko će da bude novi ministar zdravlja.

              – Ja sam treći nažalost, ja sam uvek treći. Prva je Darija Kisić, drugi je Kon. Po meni je Dana najozbiljniji kandidat. rekao sam da ću je javno podržati u tome. Ona žena pokreće stvari. Mora da bude ličnost koja će da pogura – smatra dr Nestorović.

              Ne postoji virus koji može da ubije veliki broj ljudi, kaže dr Nestorović.

              – Virus koji je jako smrtonosan se ne širi. čim se brzo širi zna se da ne može da bude smrtonosan. Ljudi treba da paze na svoje zdravlje, ne da se kriju po kućama, da izađu na sunce.

              kad cemo u soping u Milano i na more u Grcku
              Titule i pobede ne znače mnogo, jer je to do razine bolida koje imate u karijeri Sergio Perez

              Comment


              • evo rekli za onu vakcinu sto oksford radi da ce stititi samo 6 meseci i da ce se ljudi mozda cak i dva puta godisnje vakcinisati. i to ako prodje bezbednosne testove jos nije sigurno. jer za pravu vakcinu da razviju kazu da treba izmedju 5-10 godina.
                Titule i pobede ne znače mnogo, jer je to do razine bolida koje imate u karijeri Sergio Perez

                Comment


                • RTS:

                  U poslednja 24 sata testirano je 8.349 uzoraka od kojih je 359 pozitivno.

                  Hospitalizovano 4.762 pacijenta, od kojih je 190 na respiratorima.

                  Preminulo još deset osoba.

                  Comment


                  • Jos dolaze ljudi sa protesta koji su se zarazili koronom....hahahaha...Pa ovi nisu normalni..
                    3× ABA League champion (2015–2017, 2021)
                    6× Montenegrin League champion (2007–2012)
                    3× Serbian League champion (2015–2017, 2021)
                    2× German League champion (2018, 2019)
                    6× Montenegrin Cup winner (2007–2012)
                    4× Serbian Cup winner (2014, 2015, 2017, 2021)
                    2× ABA League Coach of the Year (2014, 2015)

                    Comment


                    • Konacno su izbacili starosnu strukturu umrlih. Nije strasno, ali vec ovde moze da se sa sigurnoscu izvuce zakljucak, da ce penzioneri biti grupa sa najmanjim imunitetom pred zimu. Pitanje je da li ce biti i dvocifreni na kraju leta, mada to zavisi i od toga koliko ih je umrlo, a da su ih ovi racunali u non covid deaths, jer penzioneri cesce boluju od vise stvari, nego ostale grupe. Sigurno ima takvih slucajeva dosta, sto ne mogu da kazem da je pogresno uradjeno, samo kazem da ima takvih primera sigurno, jer je matematika jasna. Kao sto je jasno da se najvise cuvaju. Do 40g je umrlo 12 ljudi za sada, trebalo bi da je ta grupa vec dvocifrena sto se imuniteta tice.

                      20-29 godina je 0.72 %,
                      30-39 je 1,8%,
                      40-49 je 8,60%,
                      50-59 je 14,34%,
                      60-69 je 28,67%,
                      70-79 je 27,96%,
                      80+ je 17,64%
                      Last edited by colchonero; 20-07-20, 16:17.

                      Comment


                      • Testovi pokazali - vakcina sa Oksforda izaziva imuni odgovor

                        Naučnici Univerziteta Oksford objavili su da su prvi testovi njihove eksperimentalne vakcine protiv koronavirusa pokazali da je ona izazvala zaštitnu reakciju imunog sistema kod stotina ljudi koji su je primili.

                        Britanski istraživači su počeli da testiraju vakcinu u aprilu, a do sada ju je primila polovina od predviđenih 1.077 osoba.

                        Nalazi su obećavajući, ali još uvek je prerano da se kaže da li je to dovoljno za zaštitu i u toku su veća ispitivanja.

                        Prvi rezultati testiranja pokazali su da je ona bezbedna za ljude. Vakcine su dovele do toga da se razvijaju antitela i T-ćelije koje mogu da se bore protiv koronavirusa, piše BBC.

                        U članku objavljenom u stručnom časopisu "Lancet", naučnici navode da su otkrili da je njihova eksperimentalna vakcina protiv koronavirusa proizvela dvojnu reakciju imunog sistema kod osoba između 18 i 55 godina koja je trajala najmanje dva meseca posle ubrizgavanja.

                        Direktor Džener instituta pri Univerzitetu Oksford Edrijen Hil rekao je da su gotovo svi koji su dobili vakcinu "imali dobru reakciju imunog sistema", prenosi AP.

                        Hil je naveo da su proizvedena neutrališuća antitela, molekuli koji su ključni za blokiranje infekcije. Dodao je da vakcina izaziva reakciju i u takozvanim T-ćelijama ljudskog organizma koje pomažu tako što uništavaju ćelije koje je virus preuzeo.

                        Eksperimentalna vakcina protiv koronavirusa izazvala je manje sporedne efekte kao što su groznica i bol u mišićima češće nego kod onih koji su dobili kontrolnu vakcinu protiv meningitisa.

                        Hil je kazao da su još u toku obimnija testiranja radi procene efikasnosti vakcine, u kojima učestvuje oko 10.000 ljudi iz Velike Britanije, ali i iz Južne Afrike i Brazila.

                        Uskoro u SAD treba da počne još jedno testiranje koje treba da obuhvati oko 30.000 ljudi.

                        Koliko brzo će naučnici moći da utvrde efikasnost vakcine u najvećoj meri će zavisiti od toga koliko će još biti prenošenja virusa, navodi AP.

                        Hil je procenio da bi vakcinacija nekih visoko rizičnih grupa u Velikoj Britaniji mogla da počne u decembru ako bude dovoljno podataka za dokaz o efikasnosti vakcine.

                        Brojne zemlje, među kojima su Nemačka, Francuska, Holandija, Italija, SAD i Velika Britanija, potpisale su ugovore o nabavci stotina miliona doza vakcine sa Oksforda koja još nije dobila licencu, a prve isporuke planirane su na jesen.

                        I kineski istraživači su u časopisu "Lancet" objavili rezultate ispitivanja njihove eksperimentalne vakcine protiv koronavirusa. Kineski tim je koristio sličnu tehniku kao naučnici Oksforda.

                        Oni su prijavili da su uočili reakciju imunog sistema kod ljudi koji su primili vakcinu, ali da ne mogu da kažu da li su oni zaštićeni od COVID-19 jer nisu posle toga bili izloženi koronavirusu.

                        Kineska vlada je vojsci već dala posebnu dozvolu da koriste tu vakcinu, dok još traju proučavanja finalne faze istraživanja.

                        Američki istraživači su prošle nedelje objavili da je prva vakcina protiv koronavirusa testirana u SAD ojačala imuni sistem ljudi upravo kako su se naučnici nadali i da sada počinje finalna faza testiranja.

                        Kod volontera koji su je primili, ta vakcina je proizvela molekule ključne za blokiranje infekcije u nivoima koji mogu da se porede sa onima kod osoba koje su preživele zarazu koronavirusom.

                        Trenutno se širom sveta testiraju 23 potencijalne vakcine protiv koronavirusa, a ispitivanja su u različitim fazama. Svega nekoliko ih je na početku poslednje faze koja treba da dokaže njihovu efikasnost, dodaje AP.

                        sta kaze Vucko koju mi uvozimo?
                        Titule i pobede ne znače mnogo, jer je to do razine bolida koje imate u karijeri Sergio Perez

                        Comment


                        • Od čega je napravljena eksperimentalna vakcina sa Oksforda i kako deluje?

                          Vest o eksperimentalnoj vakcina protiv koronavirusa koju je razvio Univerzitet u Oksfordu kao sigurnoj i efikasnoj, koja aktivira imunološki sistem, privukla je pažnju javnosti širom sveta.

                          Vakcina nazvana ChAdOx1 nCoV-19 razvija se neverovatno brzo.

                          Napravljena je genetskim inženjeringom virusa koji inače prouzrokuje prehladu kod šimpanzi.

                          Virus je izmenjen tako da ne može da izazove infekcije kod ljudi, i da što više "liči" na koronavirus, tako da imunološki sistem može da nauči kako da ga napadne, piše BBC.

                          Kako vakcina deluje?
                          Naučnici su se, kako kažu, do sada bavili samo antitelima, ali ona su samo jedan deo naše imunološke odbrane. Antitela su mali proteini koje stvara imunološki sistem, a koji se lepe na površinu virusa i koja mogu isti da onesposobe.

                          "T-ćelije, vrsta belih krvnih zrnaca, pomažu u koordinaciji imunološkog sistema i zahvaljujući njima on uočava koje su ćelije zaražene i uništava ih. Gotovo sve delotvorne vakcine uključuju antitela i T-ćelije. Broj T-ćelija dosegao je svoj maksimum 14 dana nakon vakcinacije, a nivo antitela dosegao je maksimum nakon 28 dana", navodi se.

                          Studija nije trajala dovoljno dugo da bi se utvrdilo koliko imunitet traje, ali je pokazala da je vakcina sigurna.

                          "Zaista smo zadovoljni rezultatima koje smo objavili. Izuzetno su perspektivni i verujemo da vakcina može da bude dovoljno dobra da zaštiti od koronavirusa", rekao je profesor Endru Polard iz istraživačke grupe iz Oksforda.

                          Studija je pokazala da je 90 odsto ljudi razvilo neutralizujuća antitela nakon jedne doze vakcine. Samo 10 ljudi dobilo je dve doze.

                          Da li je vakcina sigurna?
                          Vakcina protiv koronavirusa je sigurna ali ima određene nus pojave koje nisu opasne. Oko 70 odsto ispitanika je nakon vakcinacije imalo temperaturu ili glavobolju. Istraživači kažu da bi se to moglo rešiti upotrebom paracetamola.

                          "Ima još mnogo posla pre nego što bismo mogli da potvrdimo da li će naša vakcina pomoći u obuzdavanju pandemije koronavirusa, ali ovi prvi testovi obećavaju", rekla je profesorka Sara Gilbert sa Univerziteta u Oksfordu u Velikoj Britaniji.

                          Glavni cilj daljeg ispitivanja jeste obezbediti sigurnost vakcine za ljude. Studija ne može da pokaže da li vakcina može da spreči da se ljudi razbole ili da im se ublaže simptomi COVIDa-19.

                          Više od 10.000 ljudi učestvovaće u sledećoj fazi ispitivanja u Velikoj Britaniji, 30.000 ljudi u SAD, kao i 2.000 u Južnoj Africi i 5.000 u Brazilu.

                          Vakcina protiv koronavirusa mogla bi da bude dostupna do kraja godine, ali neće biti široko dostupna.

                          Zdravstveni radnici imaće prioritet kao i osobe koje su izložene visokom riziku od COVID-19. Nakon toga, početkom 2021. godine počeće i rasprostranjenija vakcinacija.
                          ja rezerviso front row
                          Titule i pobede ne znače mnogo, jer je to do razine bolida koje imate u karijeri Sergio Perez

                          Comment


                          • Kod nas su testiranja dobila totalni besmisao. Dve trudnice na respiratorima su negativne po testovima.
                            Kada se infekcija spusti sa ždrela na pluća, tada se najčešće dobija PCR negativan rezultat.
                            Što bi se narodski kazalo, testovi pouzdani ko poligraf.

                            Poslato sa BTV-DL09 pomoću Tapatoka

                            Comment


                            • Imam utisak da mi gore pluca, grlo karucoa, blaga bol u glavi i bas mi se ne pusi..

                              Smoren sam u 3pm...
                              3× ABA League champion (2015–2017, 2021)
                              6× Montenegrin League champion (2007–2012)
                              3× Serbian League champion (2015–2017, 2021)
                              2× German League champion (2018, 2019)
                              6× Montenegrin Cup winner (2007–2012)
                              4× Serbian Cup winner (2014, 2015, 2017, 2021)
                              2× ABA League Coach of the Year (2014, 2015)

                              Comment


                              • Drzi se!
                                Dayman (a-a-ah...)
                                Fighter of the Nightman (a-a-ah...)
                                Champion of the sun (a-a-ah...)
                                You're a master of karate and friendship
                                For everyone

                                Comment

                                Working...
                                X