Announcement

Collapse
No announcement yet.

Istorijat MotoGP

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Istorijat MotoGP

    O istoriji ovog takmicenja.
    Izrada ovog podforma je u toku. Molimo za vase strpljenje %QWT&W

    Pozivamo sve koji imaju zelju i ideju da pomognu u ovom projektu, da mogu da se jave moderatorima MotoGP podforuma:
    L. Lawliet i vesna8.11.

  • #2
    Odg: Istorijat MotoGP

    [glow=red,2,300]Rossi 2003 - 2010 [/glow]
    Dakle ono o cemu uvijek razmisljam kad Valentino donosi odluku jeste da on najbolje zna. Moze i on da pogrijesi
    ali kad se velike odluke donose Valentino je majstor da ubode pravu stvar. Dakle kad je usao u Hondu, kod JB-a i od tog trenutka poceo ozbiljno da shiftuje karijeru nabolje taj covjek sto god da je trazio iskoristio je. Gdje god da je posao nashao je nacin da njemu bude dobro. Tako da ne sumnjam da je i ovaj odlazak u Ducati najbolja odluka koju je mogao da donese. Al ajd da krenemo malo kroz istoriju pa da uporedimo njegov prelazak iz Yamahe u Ducati sa onim iz Honde u Yamahu.

    2003 Valentino je Hondi trazio bolju masinu, naravno oni mu je nisu dali jer su vjerovali da je to masina najbolja u gridu

    2004 Valentino prelazi u Yamahu koja radi ozbiljnu reorganizaciju u svojim redovima, ulazu pare i planiraju da naprave dobar motor. Valentino tu prepoznaje Furosavu koji lobira za Valentina i zove ga na sastanak kao ozbiljnog tehnicara i uprkos svim upozorenjima JB-a, Graciana i ostalih prijatelja, prelazi na Yamahu i osvaja dvije titule zaredom. Suvisno je reci da Valentino najbolje funkcionise pod pritiskom.

    2006-2007Dolaze godine odlaska Furosave za pozicije i slijede dvije godine katastrofalne Yamahe. Motor jednostavno ne funkcionise i taj period su iskoristili Hayden i Stoner da uzmu titulu.

    2008 Valentino zahtjeva dvije stvari od Yamahe u suprotnom ce otici iz tima po isteku ugovora. Jedan je Bridgestone gume i drugi da se Furosava vrati na svoju poziciju. Te godine je dosao Furosava uzeli su Bridgestone i Valentino je uzeo titulu.

    2009 ugovor istice i Valentino pocinje opet da razmislja o novom izazovu. 9 titula, Tim funkcionise perfektno ali i Lorenzo zajedno sa Lin Jarvisom zauzimaju Yamahu i Furosava najavljuje odlazak u 2010.

    Dakle sve sto Valentinu treba nestaje iz tima. Oni se okrecu Lorencu, Furosava odlazi, 2012 se prebacaju na 1000cc a Valentinu treba novi izazov.

    2010 pocetkom godine jak tehnicar iz Ducatia Filipo Preciozzi, Valentinov prijatelj se obraca Valentinu za prelazak u Ducati.
    I ovdje sve dolazi na svoje mjesto. Yamaha kao i Honda okrece ledja Valentinu jer misli da je taj motor najaci u gridu. Jak tehnicar u Ducatiu isto kao u Yamahi davno 2004 poziva Valentina na sastanak, Ducati planira veliku reorganizaciju, ista prica krece opeth. Pricalo se da JB ostaje sa Jorgeom ili u Yamahi isto kao sto se pricali da ce 2004 da ostane u Hondi sa Haydenom. Graciano savjetuje Valentinu javno da se povuce iz GP-a, JB prica da Valentino treba da ostane u Yamahi i kako je to najbolji izbor trenutno. Jedino navijaci ovog puta svi vjeruju u Valentina i bodre ga ka tome koraku. Al opeth sve je neizvjesno. Yamaha jaka. Honda jaka i ovog puta ima vise elketronike nego sto je nekad bilo. Sad vozac mora da napravi jaku masinu da bi se uzela titula.
    [pic]http://img525.imageshack.us/img525/7776/80747749.gif[/pic]

    Comment


    • #3
      Odg: Istorijat MotoGP

      [glow=red,2,300]Istorija MotoGP-a[/glow]


      MotoGP je najstarije moto prvenstvo, a prva trka održana je davne 1949. godine. Od početka 20.veka, moto Grand Prix trke vožene su u raznim zemljama i 1938. godine predhodnik današnjeg FIM, FICM (Federation Internationale des Clubs Motocyclistes) najavio je Evropsko prvenstvo u motociklizmu. Međutim, početak Drugog svetskog rata prekinuo je to takmičenje, te je bilo potrebno neko vreme nakon rata da bi gorivo postalo svima lako dostupno, pa je moto cirkus mogao ponovo početii.

      Slika iz 1949




      Na prvom formalnom Svetskom prvenstvu održanom 1949. godine Grand Prix se sastojao od četiri klase. Tadašnju "kraljevsku" klasu od 500ccm osvojio je britanac Leslie Graham na AJS-u. Drugi britanac, Freddie Frith bio je pobednik klase od 350ccm. Italijani Bruno Ruffo na Moto Guzziju i Nello Pagani na Mondialu bili su pobednici u klasi do 250ccm i 125ccm. Klasu prikoličara do 600ccm iste godine osvojili su Eric Britons Oliver i Denis Jenkinson u Nortonu.

      Lesli Graham prvi osvajac




      Italijanski proizvođači, kao spomenuti Mondial i Moto Guzzi, zajedno sa fabrikama kao što su Gilera i MV Agusta, dominirali su Svetskim prvenstvima tokom 50-ih godina prošlog veka. Od svih se najviše isticala MV Agusta koja je uništila konkurenciju u sve četiri klase u tri sezone, od 1958 do 1960, a njihova dominacija u klasi od 500ccm je trajala čitavih 17 godina, od 1958 do 1974.

      Tokom 1960-ih japanska moto industrija doživljava pravi bum i tokom tog perioda, mnogi proizvođači koji učestvuju u modernim MotoGP trkama kao što su Honda, Suzuki i Yamaha ostvaruju svoje prve pobede u Svetskom prvenstvu i to gotovu u svim kategorijama. Suzuki je posebno imao veliki uspeh u novoj klasi od 50ccm koja je uvedena 1962. godine.
      Krajem 60-ih započinju slavni dani za MotoGP legendu, Giacoma Agostinia - najuspešnijeg vozača u istoriji Svetskih prvenstava. Sve do modernog načina takmičenja, vozači su se trkali u dve ili tri klase istovremeno, tako da je Agostini osvojio deset od petnaest naslova prvaka u pet sezona.

      Giacomo Agostini


      U to vreme dolazi do povećanja troškova vezanih za Grand Prix takmičenja, tako da je veliki broj japanskih proizvođača odustao od MotoGP-a, osim Yamahe. Takav razvoj događaja naterao je FIM da uvede nova pravila kao što su; jedan cilindar u klasi do 50ccm, dva cilindra u klasama do 125 i 250ccm i četiri cilindra u klasama do 350 i 500ccm.

      U periodu koji sljedi, naslove prvaka osvaja veliki broj proizvođača; iz Europe (Bultaco, Kreidler, Morbidelli, MV Agusta), Japana (Kawasaki, Suzuki, Yamaha), Amerike (Harley Davidson). Nakon pauze od gotovo 12 godina, Honda se ponovno vraća u svetsko prvenstvo 1970-ih i 1983. godine menjaju filozofiju pa umjesto četvorotaktnog motora spremaju dvotaktni V3 500 motor poznat kao i NS500. Sa ovakvim motorom Freddie Spencer osvaja prvu titulu za Hondu od njihovog povratka u Grand Prix.

      Nakon 34 godine ukida se klasa do 350ccm, tako da ostaju četiri klase; 50ccm, 125 ccm, 250ccm i 500ccm. Klasa od 50ccm 1984. godine je zamenjena klasom 80ccm, koja se je održala samo šest godina.

      Wayne Rainey




      Pre promene propisa i pravila kojim će u kraljvskoj klasi biti voženi četvorotaktni motori od 990ccm, mladi italijan Valentino Rossi na Hondi, 2001. godine osvaja posljednju titulu za motore od 500ccm. 1997. osvojio je naslov prvaka u klasi do 125ccm, a 1999. u klasi 250ccm sa Apriliom.


      Nakon promene naziva iz Svetsko prvenstvo u MotoGP 2002., kao i uvođenjem motora od 990ccm, Rossi osvaja četiri uzastopne titule, dva sa Hondom i dva sa Yamahom.
      U nižim klasama vladali su evropski vozači, pripremajući se za ulazak u kraljevsku klasu. Jedan od njih je Dani Pedrosa koji je 2003. osvojio titulu u klasi 125ccm, a posle nje još dve u klasi 250ccm. Nakon toga prelazi u kraljvsku klasu. Tamo mu je timski kolega bio Nicky Hayden, koji je agresivnom, ali konstantno dobrom vožnjom, skinuo Valentina Rossija sa trona, pa je 2006. godine osvojio naslov prvaka.

      Valentino Rossi



      2007. godina donosi izmene u pravilima, tako da je ograničen broj guma koje se mogu koristiti tokom trke, a zapremina motora se spušta sa tadašnjih 990ccm, na 800ccm. Te sezone prvenstvo osvaja australac Casey Stoner na Ducatiju, no već 2008. i 2009. Valentino Rossi osvaja svoju šestu titulu u kraljvskoj klasi.

      [pic]http://img525.imageshack.us/img525/7776/80747749.gif[/pic]

      Comment

      Working...
      X