Announcement

Collapse
No announcement yet.

AC Milan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • "Igrači su ljuti na mene jer sam ih držao daleko od njihovih porodica pet dana kako bismo se pripremili za ovaj meč. Rekao sam im da taj bijes pretvore u pozitivnu energiju za ovu utakmicu i mislim da su to na kraju i uradili".

    "Što se Bakayoka tiče sve ono što se dešava ostaje u našoj svlačionici. Rekao sam mu da se spremi, a njemu je trebalo duže nego inače i zbog toga sam pozvao Jose Maurija na zagrijavanje. Mi nosimo dres velikog kluba i to nam mora biti jasno. Čekao sam sedam ili osam minuta, a on nije ustajao. Sve je u poštovanju i vidjet ćemo kako ćemo riješiti takve stvari".

    "Igrači mi mogu reći šta god žele, ali sve dok ne kvare atmosferu u ekipi i poštovanje prema ovom dresu. Imamo sada prioritet i na kraju sezone ćemo vidjeti gdje smo i šta smo. Ja ću to riješiti na svoj način u svlačionici i to ne mogu uraditi ispred kamera. Sada smo fokusirani na utakmice i to je sve što vam mogu reći".
    Nadam se da je Bakayoko svoje odigrao sto se tice Milana i da nece do kraja sezone biti ni na klupi.

    Gatuzo kakav god da je trener moras da ga postujes i tacka.
    Last edited by Rossonero; 07-05-19, 09:19.

    Comment


    • Vrlo moguce da je Paketa zavrsio sezonu.

      There is a possibility Paqueta's season is over. He will get at least two game suspension due to the yellow card (suspension regardless) and the red card. A lot will depend on what referee Marco Di Bello writes in his report and a three game suspension can't be excluded. [MN]
      Ovakvo ponasanje je mozda prolazilo u Brazilu u Italiji sigurno nece. Crveni karton ko vrata.

      Comment


      • Paketa zavrsio sezonu. Ocekivana kazna.

        Comment


        • Ae da se rastajemo.

          Gattuso will meet with Gazidis today to talk about his future as Milan manager. The club will reflect on the manager's future and Gattuso will also make his own assessments - and then a decision will be taken.
          Protiv Udina je izgubljena LS

          Comment


          • Leonardo napusta klub, mislim da je Di Marzio javio.

            Comment


            • Ljubav i postovanje.

              The Coach had a contract until June 2021, so could have continued taking on the wages or demanded a considerable pay-off to terminate the deal early.

              Instead, it’s widely reported Gattuso has shown his love for the club and above all his staff by deciding to forego a sum close to €11m gross in exchange for his collaborators receiving all the money they were owed.

              That works out to €4m gross for the remaining two years of the deal.

              Comment


              • A sada da se angazuje Max Alegri.

                Comment


                • Jedva cekam da saznam ime novog trenera. Da znam u kojem smjeru idemo.

                  Hvala Maxu za sve, ali ipak ne.

                  Comment


                  • Originally posted by Rossonero View Post
                    Ljubav i postovanje.



                    Spoiler


                    Sretno u nastavku karijere. Hvala ti za sve.

                    Spoiler
                    Što se tiče trenerske ekpizode nemaš baš na čemu da mu zahvališ osim na činjenici da vam je oprostio 11 miliona.

                    Comment


                    • Legenda kluba i ljudina. Dovoljno je.

                      A da se vratim na rezulate... Gatuzo je morao da zavrsi u top 4. U jednom trenutku smo imali sve u svojim rukama, a onda dolazi povreda Pakete i tu krece uzas. Sve je pocelo od izgubljenog derbija od Intera, a onda u narednih 6 kola osvojeno je samo 5 bodova, i na to sve dodas da kuci ne mozemo da pobjedimo Udinese jebeni.

                      Cekam ime novog trenera.

                      Comment


                      • Jardim ispada iz price.

                        Monaco announced Leonardo Jardim will remain on their bench next season, ruling him out of the running for the Milan job.
                        https://www.football-italia.net/1386...out-milan-race

                        Comment


                        • Maldini is pondering Gazidis’ offer to replace Leonardo as Milan’s sporting director with more decision making power [Sky]
                          ....

                          Comment


                          • Maldini ako to prihvati je lud obzirom da je upravo Leonardo otišao usled neslaganja sa gazdom oko transfer politike. Navodno gazda hoće da dovodi mlade igrače na kojima bi Milan moga da zaradi, dakle pretvara klub u jednan Palermo.

                            Comment


                            • Ja se nadam da ce odbiti funkciju. Gazidis od nas hoce da napravi ono sto je radio u Arsenalu. Dovodi mlade igrace, a onda ih na kraju prodaji skupo.

                              Gatuzo je jednostavno morao da dobije otkaz, ali odlazak Lea se nije trebao desiti. Ocigledno je i njemu pun kurac svega jer vidi da gazda vuce samo da se zaradi.

                              Ekipu treba graditi na: Donni, Romanjoliju, Paketi i Piateku.

                              Ostali svi mogu da idu na transfer listu.

                              Comment


                              • Gazidis

                                “Ideas, talent and solid base, like that we will bring Milan back to the top. And I want Maldini as the technical director.”

                                "But in Maldini's case, he must not come to Milan, because he is Milan. I do not want to think of other profiles other than Paolo; I am now waiting for his decision - then we'll sign the new coach and players."

                                "The new coach will be chosen with attention; age or nationality doesn't matter, as long he is suitable for what we want to do and build."

                                "The choice of the manager, with the help of Maldini, will be done calmly, studying every detail; history, personality, profile, results, statistics. We don't want to miss anything. We have a long and challenging game to play. I'm sure we'll win."

                                Comment

                                Working...
                                X