Announcement

Collapse
No announcement yet.

Reprezentacija Srbije u košarci

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Daba: Poslednji košarkaški tango u Pioniru
    04/08/2017
    0 comments
    Žarko Dapčević Daba
    Posted in
    ISTORIJAT


    U nekadašnjoj SFRJ od 1961. kada je na Evropskom prvenstvu u Beogradu osvojena prva medalja (srebrna) na nekom velikom takmičenju, košarkaška reprezentacija Jugoslavije je u naredne tri decenije pravila fantastične rezultate, donosila najsjajnija odličija sa velikih takmičenja i priredila mnogo radosti građanima nekadašnje države.

    Kroz reprezentaciju je prošlo mnogo velikih asova , mnogi su bili idoli kasnijim generacijama iz kojih su takođe nicali vrhunski majstori. Nažalost, događaji koji nisu imali nikakve veze sa sportom bili jači i tri decenije posle istorijskog srebra u Beogradu, tačno 1991, Jugoslavija je nestala u vihoru krvavog rata koji je buknuo na ovim prostorima.Te 1991. reprezentacija Jugoslavije je poslednji put u najboljem, kompletnom sastavu igrala na Evropskom prvenstvu u Italiji i sa njega se vratila – a kako bi drugačije – sa oreolom evropskog prvaka. Bila je to druga uzastopna zlatna medalja, posle Zagreba 1989, ali na žalost i poslednja za jedinstvenu Jugoslaviju iako je već tokom šampionata ekipa ostala bez Slovenca Jureta Zdovca kome su iz Ljubljane naredili da napusti tim što je on, suznih očiju, i učinio.I bez njega, sa 11 igrača, potvrđena je superiornost jedne sjajne generacije.

    Spremajući se za to Evropsko prvenstvo reprezentacija Jugoslavije je odigrala nekoliko prijateljskih utakmica. Nakon mečeva u u Dortmundu selektor Dušan Ivković želeo je da tim pred svojom publikom odigra makar jedan meč, posle koga je bio predviđen put u Atinu na turnir povodom 100 godina postojanja košarke. Za kraj priprema bilo je predviđeno još nekoliko utakmica u Italiju.

    Verujem da igrači, a i gledaoci, nisu slutili da tog 3. juna 1991. Jugoslavija igra poslednju utakmicu u svojoj zemlji koja će samo posle nekoliko meseci prestati da postoji.

    Tog dana u hali „Pionir“ reprezentacija Jugoslavije je odigrala prijateljski meč sa domaćinom evropskog šampionata, reprezentacijom Italije. Oko 1.500 gledalaca bili su direktni svedoci „poslednjeg košarkaškog tanga u Pioniru“. Jugoslavija je slavila rezultatom 93-81 i najavila da u Rim ide po zlato.Uzrok maloj poseti leži i u činjenici da je toga dana nad Beogradom bilo veliko nevreme.

    Košarkaši Jugoslavije su vrlo ozbiljno prišli ovom meču i pokazali da su spremni za šampionat. Na početku drugog poluvremena došlo je do prekida meča usled nedostatka električne energije prouzrokovanog velikim nevremenom.

    Pošto je pauza potrajala nekih pola sata, naši igrači su se uz pomoć TV reflektora takmičili u šutiranju trojki, dok su Italijani davali intervjue svojim novinarima. Nakon dolaska struje utakmica je nastavljena, a ekipa Jugoslavije je uspešno privela meč kraju i zasluženo pobedila. Sudije ovog meča su bile Kurilić i Vuković.

    Ove dve reprezentacije naći će se kasnije i u finalu Evropskog prvenstva, a Jugoslavije pobedila sa 88-73.

    Zauvek će ostati zapisani sastavi timova koji su odigrali poslednji meč u nekadašnjoj SFRJ, u dvorani Pionir, danas “Aleksandar Nikolić”:

    Jugoslavija-Italija 93-81

    Jugoslavija: Sretenović 8, Perasović 15, Pecarski 2, Kukoč 13, Paspalj 7, Zdovc 10, Danilović 10, Ćurčić 6, Jovanović, Komazec 10, Rađa 4, Savić 8. Selektor Dušan Ivković

    Italija: Graćis 2, Đentile 18, Manjifiko 10, Del Anjelo 5, Pitis 9, Brunamonti 5, Jakopini, Bineli 3, Riva 11, Pesina 8, Premijer, Ruskoni 10. Selektor : Sandro Gamba
    Doslo vreme pametan zaćuti, budala progovori a fukara se obogati.

    Comment


    • Originally posted by kbk View Post
      To znači da je Vasa Micić siguran u 12. Ne valja ovo..
      Vasi skace sansa, ali ne bih jos rekao da je siguran. Imali smo mi turnire gde smo isli sa samo 2 klasicna plejmejkera. Tu su i Lazic i Guduric u kombinaciji.

      btw. Sale rece da se ceka MR za nekoliko dana da bi se donela odluka, a vec sada nekoliko ljudi tvrdi da nema nista od njega za EP. Jos jedan razlog da posumnjamo na zvanicnu verziju.

      Comment


      • Suviše je veliki rizik da se kreće sa dve prave jedinice. Gudurić samo sporadično može da se bavi prenosom lopte i organizacijom napada, Lazić ni tako. Sačekajmo konačne medicinske izveštaje, ako ne daj Bože budu nepovoljni Vasa je viđen među 12 za EP.
        “La vostra fama è come il fiore, che nasce e muore, e si secca allo stesso sole che gli ha dato vita dall'acerba terra"

        Comment


        • Originally posted by dekkard View Post
          Suviše je veliki rizik da se kreće sa dve prave jedinice. Gudurić samo sporadično može da se bavi prenosom lopte i organizacijom napada, Lazić ni tako. Sačekajmo konačne medicinske izveštaje, ako ne daj Bože budu nepovoljni Vasa je viđen među 12 za EP.
          Slazem se, uvek kad smo isli sa samo 2 klasicna neki neizdrz me drzao do kraja turnira

          Comment


          • Originally posted by mmajstor View Post
            Slazem se, uvek kad smo isli sa samo 2 klasicna neki neizdrz me drzao do kraja turnira
            Sarkazam ili ne, i Teo i Jović nije da nisu prone injury igrači.
            “La vostra fama è come il fiore, che nasce e muore, e si secca allo stesso sole che gli ha dato vita dall'acerba terra"

            Comment


            • Šta je sad sa Nedovićem? Kakve su to špekulacije? Dečko je uvek bio korektan i pričao kako jedva čeka reprezentativno leto.

              Što se sumnja u zvaničnu verzuju? Šta je istina? Ako ima neko neki provereni info neka ga izbaci.

              Comment


              • Originally posted by GOKU View Post
                Šta je sad sa Nedovićem? Kakve su to špekulacije? Dečko je uvek bio korektan i pričao kako jedva čeka reprezentativno leto.

                Što se sumnja u zvaničnu verzuju? Šta je istina? Ako ima neko neki provereni info neka ga izbaci.
                Ne nasedaj na provokacije.
                “La vostra fama è come il fiore, che nasce e muore, e si secca allo stesso sole che gli ha dato vita dall'acerba terra"

                Comment


                • Već sam naseo.[emoji16]

                  Comment


                  • Ja i dalje negde optimisticki verujem da ce ipak ici. Problem je sto neki vec najavljuju da nema nista od njegovog odlaska na EP, sto se ne slaze se Saletovom izjavom da ce se cekati najnoviji snimak MR pa ce se onda doneti odluka. To stvara sumnju, proverene info nema, sem ako ovi koji najavljuju njegov izostanak ne kazu koja je verodostojnost te informacije.

                    Comment


                    • Ljuta borba u SF U-18 prvenstva. Litvanci biju po uzoru na svoje seniore..

                      Sve čestitke momcima na plasmanu u finale! Vulikić i Uskoković prelomili na kraju. Moram da primetim da me Pecarski po igri neodoljivo podseća na Savanovića.
                      Last edited by kbk; 05-08-17, 21:04.

                      Comment


                      • Originally posted by kbk View Post
                        Ljuta borba u SF U-18 prvenstva. Litvanci biju po uzoru na svoje seniore..

                        Sve čestitke momcima na plasmanu u finale! Vulikić i Uskoković prelomili na kraju. Moram da primetim da me Pecarski po igri neodoljivo podseća na Savanovića.
                        Kad je finale, neka postavi neko link?!

                        Comment


                        • Originally posted by caniggia View Post
                          Kad je finale, neka postavi neko link?!
                          Finale je u 20:15, biće na Fibinom YT kanalu prenos

                          Comment


                          • U18 ide ka zlatu ... tu su negde
                            Nije mi cilj da sedim na klupi i da pričam da sam NBA igrač. Kad napunim četrdeset godina i prestanem sa košarkom,
                            biće mi draže ako budem sav izlomljen od igranja, nego da budem krepak i čio jer sam karijeru proveo sedeći. - Marcus Williams

                            Comment


                            • Eto Partizanu prilike da vrati Vladu na klupu

                              Comment


                              • Bravo, svaka čast momcima ...
                                Nije mi cilj da sedim na klupi i da pričam da sam NBA igrač. Kad napunim četrdeset godina i prestanem sa košarkom,
                                biće mi draže ako budem sav izlomljen od igranja, nego da budem krepak i čio jer sam karijeru proveo sedeći. - Marcus Williams

                                Comment

                                Working...
                                X