Announcement

Collapse
No announcement yet.

Res publica (tema o politici i ekonomiji)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by maliajnstajn View Post
    Pu jebote. Otkud mu ovoliko bombi
    " I really like Arsenal. But you, do you like Arsenal? Or just Arsenal with trophies? "

    Comment


    • Originally posted by maliajnstajn View Post
      A ko drzi hladnjace i na koji nacin ih ucjenjuju.

      Mislim slabo znam o ovome, pa me interesuje sad.
      Hladnjače drže uglavnom ljudi iz vladajuće stranke da je ne imenujem koji su dobili nepovratne kredite da te iste otvore. Seljak kada ubere malinu ima manje od dana da je doveze do otkupnog mesta iz kog ide za hladnjače zato što se raspada i brzo zri tako da moraju da ih prevezu u hladnjače što pre. Sad je fora što ceo taj izvoz drži mali krug ljudi a ostali svi rade za njih i oni bukvalno pokupuju maline od seljaka za evro stave u hladnjače i posle prodaju od 5 do 10 evra po kilogramu u zavisnosti od potražnje ali imaju minimalnu zagarantovanu cenu od 5 evra dok seljak nema nikakvu min zagarantovanu cenu. Pre je cena išla od 1.80 evra do čak 2.5 po kilogramu dok se ovi naši drugari iz vladajuće stranke nisu dosetili da uhvate totalnu kontrolu nad tim tržištem.
      sigpic

      #PRAVDA ZA BRAĆU

      Comment


      • Originally posted by Lord Gangarić View Post
        Hladnjače drže uglavnom ljudi iz vladajuće stranke da je ne imenujem koji su dobili nepovratne kredite da te iste otvore. Seljak kada ubere malinu ima manje od dana da je doveze do otkupnog mesta iz kog ide za hladnjače zato što se raspada i brzo zri tako da moraju da ih prevezu u hladnjače što pre. Sad je fora što ceo taj izvoz drži mali krug ljudi a ostali svi rade za njih i oni bukvalno pokupuju maline od seljaka za evro stave u hladnjače i posle prodaju od 5 do 10 evra po kilogramu u zavisnosti od potražnje ali imaju minimalnu zagarantovanu cenu od 5 evra dok seljak nema nikakvu min zagarantovanu cenu. Pre je cena išla od 1.80 evra do čak 2.5 po kilogramu dok se ovi naši drugari iz vladajuće stranke nisu dosetili da uhvate totalnu kontrolu nad tim tržištem.
        E to je problem. Jer prosto mi je nemoguce da mogu takvu ucijenu da rade na slobodnom trzisu. Ovi sa hladnjacama imaju monopol i zajebaju ove postene ljude. Razjebi monopol hladnjaca, pa ce se i trziste samo regulisati. Cijene ce naravno pasti dole nakon odredjenog vremena, ali nece biti ucjene, ali je nerealno da su cijene hladnjace tako niski.

        Hvala drzavi i njenom monopolu.

        Kao sto rekoh, jedini i iskljucivo jedini nacin da se monopol stvori jeste da drzava favorizuje jedno preduzece u odnosu na drugo.
        sigpic
        "IF YOU CAN MEET WITH TRIUMPH AND DISASTER
        AND TREAT THOSE TWO IMPOSTORS JUST THE SAME"

        Comment


        • Originally posted by maliajnstajn View Post
          E to je problem. Jer prosto mi je nemoguce da mogu takvu ucijenu da rade na slobodnom trzisu. Ovi sa hladnjacama imaju monopol i zajebaju ove postene ljude. Razjebi monopol hladnjaca, pa ce se i trziste samo regulisati. Cijene ce naravno pasti dole nakon odredjenog vremena, ali nece biti ucjene, ali je nerealno da su cijene hladnjace tako niski.

          Hvala drzavi i njenom monopolu.

          Kao sto rekoh, jedini i iskljucivo jedini nacin da se monopol stvori jeste da drzava favorizuje jedno preduzece u odnosu na drugo.
          Aki pogrešno si protumačio.Nije to država i njen monopol...
          To je monopol par likova bliskih vlasti...
          A oni se mogu smatrati kapitalistima...
          Šampioni se ne stvaraju u teretanama. Šampioni se stvaraju od nečega što imaju duboko u sebi- želju, viziju i san. M.Ali
          Ko sme taj može.Ko ne zna za strah taj ide napred.
          "When the crowd is chanting Roger I hear Novak."

          Comment


          • Originally posted by Marija81 View Post
            Aki pogrešno si protumačio.Nije to država i njen monopol...
            To je monopol par likova bliskih vlasti...
            A oni se mogu smatrati kapitalistima...
            Kao sto rekoh, jedini i iskljucivo jedini nacin da se monopol stvori jeste da drzava favorizuje jedno preduzece u odnosu na drugo.
            Mislim da nisam mogao jasniji biti.

            Ali u ovoj situaciji, to se zove oligarhija.


            Potrebno je da se napravi jedna distinkcija oko kapitalizma. U kapitalizmu, drzava nema ulogu na ekonomskom trzistu.
            sigpic
            "IF YOU CAN MEET WITH TRIUMPH AND DISASTER
            AND TREAT THOSE TWO IMPOSTORS JUST THE SAME"

            Comment


            • Originally posted by maliajnstajn View Post
              U kapitalizmu, drzava nema ulogu na ekonomskom trzistu.
              Samo da klarifikujem izjavu:

              1. Drzava na ekonomskom trzistu moze igrati ulogu investitora, kupca ili davaoca koncesije.
              2. Drzava na ekonomskom trzistu ne smije favorizovati jedno preduzece ili vise preduzeca u odnosu na druga.
              3. Drzava ne smije pisati zakone i regulacije koje ce benefitovati jednom ili vise preduzeca, a stetiti drugima.
              4. Drzava mora da pise izvrsava ugovore izmedju stranaka na trzistu i zastiti prava svakog preduzeca ili stranke podjednako.
              5. Drzava na ekonomskom trzistu treba da se ponasa kao normalna stranka u sistemu, jednaka kao i ostale stranke u sistemu.
              sigpic
              "IF YOU CAN MEET WITH TRIUMPH AND DISASTER
              AND TREAT THOSE TWO IMPOSTORS JUST THE SAME"

              Comment


              • Originally posted by maliajnstajn View Post
                Mislim da nisam mogao jasniji biti.

                Ali u ovoj situaciji, to se zove oligarhija.


                Potrebno je da se napravi jedna distinkcija oko kapitalizma. U kapitalizmu, drzava nema ulogu na ekonomskom trzistu.
                Joj, joj, Aki, opet osnove. Predstavnička demokratija i kapitalizam idu ruku pod ruku, a predstavnička demokratija po pravilu nikad i nigdje ne uspijeva jer uvijek na vrh isplivaju upravo oligarhi. Indirektnost ne uspijeva ni u porodičnim odnosima, a mi već evo više od vijeka pokušavamo s tim na nivou društva.
                " I really like Arsenal. But you, do you like Arsenal? Or just Arsenal with trophies? "

                Comment


                • Originally posted by maliajnstajn View Post
                  . U kapitalizmu, drzava nema ulogu na ekonomskom trzistu.
                  Ovo je zapravo trebalo da glasi
                  država ne bi smela da ima ulogu na ekonomskom tržištu...

                  Tada bi cela priča imala smisla.
                  Ovako govoriš teoretski dok te praksa demantuje.
                  Šampioni se ne stvaraju u teretanama. Šampioni se stvaraju od nečega što imaju duboko u sebi- želju, viziju i san. M.Ali
                  Ko sme taj može.Ko ne zna za strah taj ide napred.
                  "When the crowd is chanting Roger I hear Novak."

                  Comment


                  • sigpic
                    "IF YOU CAN MEET WITH TRIUMPH AND DISASTER
                    AND TREAT THOSE TWO IMPOSTORS JUST THE SAME"

                    Comment


                    • Aki o socijalizmu govori pozivajući se na praktične primjere gdje je ideja socijalizma iskorištena u svrhu autoritarizma ili totalitarizma, dok o kapitalizmu govori isključivo preko teoretičara.
                      " I really like Arsenal. But you, do you like Arsenal? Or just Arsenal with trophies? "

                      Comment


                      • Originally posted by Ves View Post
                        Aki o socijalizmu govori pozivajući se na praktične primjere gdje je ideja socijalizma iskorištena u svrhu autoritarizma ili totalitarizma, dok o kapitalizmu govori isključivo preko teoretičara.
                        Objasni mi Hong Kong, Singapur, Novi Zeland.-prakticni primjeri kapitalizma

                        Onda mi objasni Venecuelu, Sovjetski Savez i Grcku. - prakticni primjeri socijalizma

                        A onda mi objasni Cile i Estoniju, od socijalistickih do kapitalistickih drzava.

                        Go for ti.
                        sigpic
                        "IF YOU CAN MEET WITH TRIUMPH AND DISASTER
                        AND TREAT THOSE TWO IMPOSTORS JUST THE SAME"

                        Comment


                        • Originally posted by maliajnstajn View Post
                          Objasni mi Hong Kong, Singapur, Novi Zeland.-prakticni primjeri kapitalizma

                          Onda mi objasni Venecuelu, Sovjetski Savez i Grcku. - prakticni primjeri socijalizma

                          A onda mi objasni Cile i Estoniju, od socijalistickih do kapitalistickih drzava.

                          Go for ti.
                          Bolje da nam ti to objasniš, pošto ja nisam ispratila baš najbolje...Hvala.
                          Šampioni se ne stvaraju u teretanama. Šampioni se stvaraju od nečega što imaju duboko u sebi- želju, viziju i san. M.Ali
                          Ko sme taj može.Ko ne zna za strah taj ide napred.
                          "When the crowd is chanting Roger I hear Novak."

                          Comment


                          • Covjek, kaze, da se koristim teoretskim kapitalizmom, a da koristim primjere socijalizma koji su otisli do totalitarizma.

                            Nek nam objasni, posto ja vec nisam nikada pricao o ovim drzavama, jer ja se sluzim teorijskim kapitalizmom.
                            sigpic
                            "IF YOU CAN MEET WITH TRIUMPH AND DISASTER
                            AND TREAT THOSE TWO IMPOSTORS JUST THE SAME"

                            Comment


                            • Originally posted by maliajnstajn View Post
                              Covjek, kaze, da se koristim teoretskim kapitalizmom, a da koristim primjere socijalizma koji su otisli do totalitarizma.

                              Nek nam objasni, posto ja vec nisam nikada pricao o ovim drzavama, jer ja se sluzim teorijskim kapitalizmom.
                              Pa dobro objasni meni pomenute države...
                              Šampioni se ne stvaraju u teretanama. Šampioni se stvaraju od nečega što imaju duboko u sebi- želju, viziju i san. M.Ali
                              Ko sme taj može.Ko ne zna za strah taj ide napred.
                              "When the crowd is chanting Roger I hear Novak."

                              Comment


                              • Pricao sam vec 20 puta, al evo.

                                Hong Kong, najliberalnija ekonomija na svijetu, nemaju niti jedan prirodni resurs i imaju najjacu i najsigurniju ekonomiju na svijetu. Od jednog malog gradica, kojeg je okupirao ko je stigao, krenulo se od ovoga:



                                Doslo se do ovoga



                                Singapur:

                                Slicna prica kao i Hong Kong

                                O Novom Zelandu znam jako malo, ali isto tako slicna prica kao i Hong Kong.

                                Estonija:

                                Od zemlje koja je bila sastavni dio Sovjetskog Saveza, do jedne od najjacih ekonomija Evrope. Zovu je zapravo evropska Silicijska Dolina. Pricao bici o tome kako IT strucnjaci lete gore, jer je to za njih san snova drzava po pitanju ekonomije.

                                Cile:

                                Od Aljendea, koji je bio deklarisani socijalista i veliki prijatelj sa Fidelom Castrom, do potpune nacionalizacije svega i do toga da su bili poznati protesti u 12 sati svaki dan kada izadju ljudi na prozor i lupaju serpama jer nemaju sta da jedu, do Pinocheta koji je bio komandir vosjke, pa do Chicago boysa koji su pozvali Miltona Friedmana dole da napise solucije za ekonomiju Cilea, te vrlo pametnog Pinocheta koji je implementirao skoro sve i onda su ga skinuli sa vlasti, demokratskim putem, a Cile je danas najjaca ekonomija J. Amerike. Od socijalisticke katastrofe do kapitalisticke utopije. Jedno od najvecih cuda ikada u Cileu je sto je drzavni udar rezultirao diktatotorom koji je pristao na demokratske izbore i na kraju je izgubio.

                                Grcka je bila klasicna drzava Evrope, ali su poceli da se zajebaju i posudjuju previse sto je dovelo do kraha ekonomije. Socijalni programi su urusili ekonomiju, odnosno socijalizam, redistribucija bogatsva.

                                Venecuela je drzava koja ima najvise nafte na svijetu, vise i od Saudijske Arabije. Hugo Chavez kad je dosao, nacionalizovao je sve u drzavi, sto je dovelo do odlaska svih stranih investitora i kupaca nafte. Zasto bi neko kupovao naftu od njega? To je dovelo do totalnog kolapsa ekonomije, koji je rezultirao padom zakonodavne vlasti i vrhovnog suda, a ovaj trenutni ko fol predsjednik se drzi i vodi gradjanski rat protiv gladnih ljudi.

                                O Sovjetima ne treba rijeci trositi.

                                Socijalizam nikada ne moze funkcionisati, on fukncionise dok ti ne nestane tudjih para. Kad ti nestane tudjih para, donji si.

                                Kapitalizam potice produkciju, Socijalizam potice kradju.
                                sigpic
                                "IF YOU CAN MEET WITH TRIUMPH AND DISASTER
                                AND TREAT THOSE TWO IMPOSTORS JUST THE SAME"

                                Comment

                                Working...
                                X