Announcement

Collapse
No announcement yet.

Res publica (tema o politici i ekonomiji)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • U Kataloniji tradicionalno postoje dve struje nacionalne (katalonske) politike. Jednu struju predstavljaju indipendisti : desno orjentisana Demokratska konvergencija,te levo orjentisane Republikanska stranka i CUP. Oni traze priznavanje na svim nivoima i u punom kapacitetu Katalonaca kao zasebne nacije te veceg stepena katalonske samouprave. Po njima,Katalonci uvek trebaju da imaju pravo da se izjasne zele li da se potpuno osamostale ili da ostanu u Spaniji,ali kao visenacionalnoj i konfederalnoj.
    Dakle - u ovoj pokrajini postoji ideja o spanskoj konfederaciji koja je vrlo ziva. To Madrid odbija da stavi na neki pregovaracki sto.

    Druga struja je federalisticka. Nju cine Demokratska unija Katalonije koja je desnicarska i bliska katolickoj crkvi, te levo orjentisane PSC i ICV zagovaraju asimetricni federalizam uz opciju referenduma o nezavisnosti,ali samo ako je zakonski dopusten.

    Katalonija je bila najrazvijenija regija na Iberijskom poluostrvu pre nego sto je Spanija nastala, dakle dok se zvala kraljevstvo Aragon, dakle pre 15. veka.
    sigpic https://www.facebook.com/nezvanicnoradnickinis/

    Comment


    • Originally posted by bici View Post
      Posle svega ovoga, Vucic zasluzuje jedan veliki aplauz kako je uspeo da nametne tiraniju i stavi nas pod lance, i sve to bez upotrebe fizickog nasilja nad ljudima(u nekoj vecoj meri). Bravo Vucko, Rahoj ti nije ni do kolena.
      Vučić je genijalno rešio situaciju kada je narod izašao na ulice. Umesto bilo kakve policije, on je preko svojih propagandnih listova i "nacionalista" ubedio narod da smo svi mi Soroševi plaćenici i stvorio se veliki otpor u narodu protiv mirnih protesta. Nikakva policija i gluposti. Znam da nije ista situacija, ali može se neka paralela napraviti.

      Comment


      • Nije se stvorio otpor u narodu koliko su se studenti smorili. Znao sam šta će biti, očekivali su Slobu i batine, a dobili Vučića. Tih dana studenti su bili najbezbedniji. Nisu im policajci smeli ama baš ništa, tj podignut je nivo tolerancije. Jer npr da su prebijena 2-3 studenta izašlo bi mnoogo mnogo više ljudi. Otpor nije strukturisan kako treba, bio je jako hterogen i besciljan i režimski elementi su se uvlačili kao i opozicija, te su ogadili pojedinim grupama protest.

        Ja lično nikada neću biti ni na kakvom protestu ako ne budem vođa. A ni kao vođa ne bih dobro prošao imali bi za šta da me ucene. To može jedino neko čist do kraja, bez mrlje, bez pojave na internetu, a takav ne postoji. Ili najbolje da služba opet izmisli neku studentkinju Miu i kreira Čedu novog.

        Masa je odvratna. Bolje svaka ideološka skupina da organizuje posebno proteste jednog datuma u mesecu nego da se gomilaju onde grupe.

        Nema masa šta da traži niti studenti. Niti su kreativni, a kompromitovani su 300x više nego oni pre 20 godina, pri tom imaju manje loptice među nogama i eventualan bunt ih drži 3-4 dana da "izbleje".

        Comment


        • Originally posted by Uroš View Post
          Nije se stvorio otpor u narodu koliko su se studenti smorili. Znao sam šta će biti, očekivali su Slobu i batine, a dobili Vučića. Tih dana studenti su bili najbezbedniji. Nisu im policajci smeli ama baš ništa, tj podignut je nivo tolerancije. Jer npr da su prebijena 2-3 studenta izašlo bi mnoogo mnogo više ljudi. Otpor nije strukturisan kako treba, bio je jako hterogen i besciljan i režimski elementi su se uvlačili kao i opozicija, te su ogadili pojedinim grupama protest.

          Ja lično nikada neću biti ni na kakvom protestu ako ne budem vođa. A ni kao vođa ne bih dobro prošao imali bi za šta da me ucene. To može jedino neko čist do kraja, bez mrlje, bez pojave na internetu, a takav ne postoji. Ili najbolje da služba opet izmisli neku studentkinju Miu i kreira Čedu novog.

          Masa je odvratna. Bolje svaka ideološka skupina da organizuje posebno proteste jednog datuma u mesecu nego da se gomilaju onde grupe.

          Nema masa šta da traži niti studenti. Niti su kreativni, a kompromitovani su 300x više nego oni pre 20 godina, pri tom imaju manje loptice među nogama i eventualan bunt ih drži 3-4 dana da "izbleje".
          Kakav si ti car

          Ja sam izašao par puta, ali mi se zgadio ceo skup zbog odvratnih organizacija tipa Marks21. Drugi-treći dan protesta krenuli s porpagandom protiv kapitalizma i s njihovim idiotskim zahtevima. Takođe mislim da se mirnim protestima nikada neće ništa postići.

          Comment




          • sigpic

            Comment


            • ŠPANIJA (4-5-1): De Hea – Karvahal,Ramos, Načo, Aspilikueta – Saul, Koke, Isko, Asensio, Silva – Morata.
              KATALONIJA (4-3-3): Kasilja – Vidal, Bartra, Pike, Alba – Fabregas, Inijesta, Buskets – Teljo, Delafue, Moreno.
              a ?
              sigpic https://www.facebook.com/nezvanicnoradnickinis/

              Comment


              • Brat se vratio sa ekskurzije pre par dana, bili su u Barseloni pa u Ljoret del Maru, srecom nije bilo ovakvih incidenata jer ko zna do kada bi ostali. Ako se razdvoji Katalonija, sledeca je Skotska.
                Dreams are coming true.


                Marcello Lippi: „Usporeni snimci akcija nisu realan fudbal. Svi mi želimo da vidimo Moniku Beluči golu, ali ne želimo da je gledamo kroz rendgen“.

                Comment


                • Originally posted by bice View Post
                  Brat se vratio sa ekskurzije pre par dana, bili su u Barseloni pa u Ljoret del Maru, srecom nije bilo ovakvih incidenata jer ko zna do kada bi ostali. Ako se razdvoji Katalonija, sledeca je Skotska.
                  ....Baskija...
                  sigpic https://www.facebook.com/nezvanicnoradnickinis/

                  Comment


                  • sigpic

                    Pablo Sandoval: A guy can change anything.. his face, his home, his family, his girlfriend, his religion, his God.
                    But there's one thing he can't change... he can't change his passion.

                    Comment


                    • Rajoy mora da poslusa Riveru ili PSOE ili bilo koga, ali nema sta da se ceka. Mora da se uvede artikal 155 ako nema druge(ako ima tim bolje). inace ce ovi do ponedeljka proglasiti jednostranu nezavsinost. Raspisati regionalne izbore.

                      Koji sam ja baksuz, gde god da sam ziveo toj drzavi preti da se otcepi deo(nas je vec dobrim delom i otcepljen). Jos i CH da se pocepa i bice hattrick, ali za njih se ne bi toliko potresao.


                      Ako hoce neka proba i sa taktikom PSOE svejedno, samo neka uradi nesto kada je vec za**ao, umesto sto ceka da mu padne sa neba i da se ovi smiluju.


                      Last edited by colchonero; 04-10-17, 11:11.

                      Comment


                      • Jel je upucen neko malo vise o onom masakru u Las Vegasu?
                        Ko je bio Steven Paddock ustvari, da li je stvarno radio za NASA i zbog cega su ga ubili?

                        Comment


                        • UEFA Champions League (13) - RECORD, La Liga (34) – RECORD, Copa del Rey (19), Supercopa de España (11).

                          Comment


                          • Madrid danas

                            Comment


                            • Masivno okupljanje danas u Barsi u znak podrske ujedinjenju. Izasla je na ulice "tiha vecina". Cifre idu od 350.000 pa sve do preko milion. Nekako mi realno da je onda bilo oko 600-700. 000 (da kazemo da su oboje preterali manje vise isto hahaha). Bili Rivera i Arrimadas

                              #parlem#hablamos



                              Comment


                              • Nista dakle i daje o objavljivanju svih dokumenata vezanih za ubistvo Kenedija? Pihhh znala sam.

                                tt
                                sigpic

                                Pablo Sandoval: A guy can change anything.. his face, his home, his family, his girlfriend, his religion, his God.
                                But there's one thing he can't change... he can't change his passion.

                                Comment

                                Working...
                                X