Announcement

Collapse
No announcement yet.

Res publica (tema o politici i ekonomiji)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nema vise nikakve veze koliko je ljudi izaslo na referendum, koji je njegov ishod, koliko je ko puta glasao ili za koga je glasao....


  • Da izlasnost je bila oko 2.200.000 mozda 2.300.000. od 5.600.000. Ako uracunamo visestruke glasove i ostale stvari mozda je 25% ljudi. I jos su imali komfornu prednost u svim anketama, pa i pro separatistickim. Jedino objasnjenje mi je da Madrid ima plan za Kataloniju, ili neku potpuru, garanciju od nekoga(EU, SAD, dil sa parlamentom Katalonije) da se ne prizna Katalonija i da ostane u Spaniji, a da se ovo radi zbog Baskije gde bi na izlaznost od 100% bar 60% bilo za nezavisnost ako ne i vise, pa bi na ovakav nacin morali da zaustavljaju referendum. Plus bi tu lako mogao da nastane neki oruzani sukob.


    Moguce je i da nema veze sa tim, niko od nas ne zna zasto je ovako postupljeno i pozadinu ovog(da li je uopste ima), mozemo samo da nagadjamo. Ko zna sta su Pucdemon, Rahoj i ostali imali ili sta trenutno imaju u glavi.

    Ova Oljina slika iz Bilabaa je ono sto potvrdjuje moje hajde ne strahove, ali razmisljanje nazalost.



    U svakom slucaju sramota za Rahoja(sto nije mogao da smisli neki dijalog ili da zajedno oraganizuju referendum) i za Pucdemona(svi su znali da ce ovako da bude, nemojmo da se pravimo sokirani, pa 20 dana je najvljivano i on je opet iskoristio svoje gradjane iako je znao da ce biti krvi) . Vrlo neodgovorno sta lideri rade, a narod ispasta.


    Hajde da je ovo prvi put ali koliko vec puta se ovakve situacije ponavljaju(u svetu), vidimo ih na regularnoj bazi bukvalno i ne nazire se kraj.



    Jos jedna stvar vezana za prebrojavanje nevezano za tekst gore ili kompletnu sliku i situaciju. Na 95% obradjenih glasova ima 100,88% listica(glasova) i to oficijalno stoji kod La Generalitat.

    Last edited by colchonero; 02-10-17, 11:34.

    Comment


    • Apropo referenduma i ovakve reakcije, seca li se neko referenduma na Kosovu, pa i onih u Raskoj oblasti i "Presevskoj dolini" pocetkom devedesetih, i reakcije vlasti? Koliko znam, vlast (i to ona, Cobetova!) je te referendume smatrala neustavnim, pa i pored toga, ovakve reakcije nije bilo. A mi opet, prodjosmo kao bosi po trnju. Sta li bi tek bilo da su tada ovakve slike iz Barselone vidjene na ulicama Pristine, Kosovske Mitrovice, Prizrena...
      "We live on a placid island of ignorance in the midst of black seas of infinity, and it was not meant that we should voyage far". H.P. Lovecraft

      Comment


      • Originally posted by Keylor View Post
        Apropo čarobnog štapića zvanog EU i NATO, vidimo da ni olovku nisu pomerili da pomognu u rešavanju problema i da nisu nikakva garancija da problema neće biti (ako se još uvek neko pita ŠBKB u slučaju zemlje koja je jednom davno postojala).
        To je zato sto kad je neka zemlja clanica EU i NATO pakta ona se po-default-u smatra demokratskom zemljom i tu nece biti nikakvog mesanja sa njihove strane. Ako nesto i kazu bice na strani centralne vlasti u Madridu. Da je ovo isto uradila bilo koja zemlja koja nije clanica EU ili NATO pakta ona bi u zapadnim medijima bila proglasena varvarskom drzavom, bile bi joj uvedene sankcije, vize i bila bombardovana kao u nasem slucaju. Tako funkcionise zapadna demokratija.
        Pravno gledano ovaj referendum je nelegalan kao i svaki drugi ukoliko nema saglasnost centralnih vlasti kao sto je bio slucaj sa Kvebekom i Skotskom. Jedina opcija koja vodi Kataloniju u nezavisnost je oruzana pobuna sto bi po meni bilo tragicno za obe strane. Vise autonomije za Kataloniju, neka imaju svoje predstavnike u sportovima kao sto imaju Skotska i Vels recimo... iskljucivost sa obe strane po meni je najgore resenje i cist avanturizam sa nesagledivim posledicama.
        Last edited by skeptik; 02-10-17, 12:10.

        Comment


        • Na ovu temu je bolje nista ne mudrovati ....
          sigpic

          Always somewhere Miss you where I've been I'll be back to love you again

          U crnim rupama možeš ludo da se zezaš. Da lebdiš iznad zemlje. Da slušaš rock ´n´ roll.Dozivaš kišu.
          Ili da mazneš neku lepu ribu. Samo je bezveze kada se probudiš….

          Comment


          • Originally posted by skeptik View Post
            To je zato sto kad je neka zemlja clanica EU i NATO pakta ona se po-default-u smatra demokratskom zemljom i tu nece biti nikakvog mesanja sa njihove strane. Ako nesto i kazu bice na strani centralne vlasti u Madridu. Da je ovo isto uradila bilo koja zemlja koja nije clanica EU ili NATO pakta ona bi u zapadnim medijima bila proglasena varvarskom drzavom, bile bi joj uvedene sankcije, vize i bila bombardovana kao u nasem slucaju. Tako funkcionise zapadna demokratija.
            Pravno gledano ovaj referendum je nelegalan kao i svaki drugi ukoliko nema saglasnost centralnih vlasti kao sto je bio slucaj sa Kvebekom i Skotskom. Jedina opcija koja vodi Kataloniju u nezavisnost je oruzana pobuna sto bi po meni bilo tragicno za obe strane. Vise autonomije za Kataloniju, neka imaju svoje predstavnike u sportovima kao sto imaju Skotska i Vels recimo... iskljucivost sa obe strane po meni je najgore resenje i cist avanturizam sa nesagledivim posledicama.
            Nije baš da niko ništa nije rekao. Isto tako, da ova situacija potraje i da se ovakvi snimci policajaca i demonstranata viđaju svakodnevno u narednih godinu dana brzo bi Španija izgubila prefiks demokratska.
            Slažem se da put u nezavisnost vodi preko oružja i mislim da do toga neće doći.

            Moja opaska za EU i NATO je vezana za neko mišljenje da se exJu ne bi raspala da je ušla u EU što iz priloženog vidimo da nema nikakvog smisla.
            Ako se ima volje za rat do njega će i doći bez obzira na EU i NATO. Nadam se da ga u Španija nema i da su nešto naučili od nas.

            Comment


            • Originally posted by skeptik View Post
              To je zato sto kad je neka zemlja clanica EU i NATO pakta ona se po-default-u smatra demokratskom zemljom i tu nece biti nikakvog mesanja sa njihove strane. Ako nesto i kazu bice na strani centralne vlasti u Madridu. Da je ovo isto uradila bilo koja zemlja koja nije clanica EU ili NATO pakta ona bi u zapadnim medijima bila proglasena varvarskom drzavom, bile bi joj uvedene sankcije, vize i bila bombardovana kao u nasem slucaju. Tako funkcionise zapadna demokratija.
              Pravno gledano ovaj referendum je nelegalan kao i svaki drugi ukoliko nema saglasnost centralnih vlasti kao sto je bio slucaj sa Kvebekom i Skotskom. Jedina opcija koja vodi Kataloniju u nezavisnost je oruzana pobuna sto bi po meni bilo tragicno za obe strane. Vise autonomije za Kataloniju, neka imaju svoje predstavnike u sportovima kao sto imaju Skotska i Vels recimo... iskljucivost sa obe strane po meni je najgore resenje i cist avanturizam sa nesagledivim posledicama.
              Referendum i izjašnjavanje građana je osnova demokratije. Sloboda je osnovno ljudsko pravo. Recimo da piše u ustavu neke zemlje da treba ubiti sve crnce koji se nađu na toj teritoriji, je l' to treba poštovati? Ako se pobuni narod protiv toga, je l' onda policija treba da udari na narod?

              Ajmo prvo Katalonci, pa onda i Baskijci. Smrt fašizmu.

              Comment


              • Originally posted by skeptik View Post
                To je zato sto kad je neka zemlja clanica EU i NATO pakta ona se po-default-u smatra demokratskom zemljom i tu nece biti nikakvog mesanja sa njihove strane. Ako nesto i kazu bice na strani centralne vlasti u Madridu. Da je ovo isto uradila bilo koja zemlja koja nije clanica EU ili NATO pakta ona bi u zapadnim medijima bila proglasena varvarskom drzavom, bile bi joj uvedene sankcije, vize i bila bombardovana kao u nasem slucaju. Tako funkcionise zapadna demokratija.
                Pravno gledano ovaj referendum je nelegalan kao i svaki drugi ukoliko nema saglasnost centralnih vlasti kao sto je bio slucaj sa Kvebekom i Skotskom. Jedina opcija koja vodi Kataloniju u nezavisnost je oruzana pobuna sto bi po meni bilo tragicno za obe strane. Vise autonomije za Kataloniju, neka imaju svoje predstavnike u sportovima kao sto imaju Skotska i Vels recimo... iskljucivost sa obe strane po meni je najgore resenje i cist avanturizam sa nesagledivim posledicama.
                To bi bila apsolutna katastrofa ali nazalost si verovatno u pravu.



                @Pobeda

                Skeptik je rekao ovaj referendum ovakav kakav je ispao, nije mislio na sve referendume koji su se desili u istoriji.
                Last edited by colchonero; 02-10-17, 13:07.

                Comment


                • Originally posted by Keylor View Post
                  Nije baš da niko ništa nije rekao. Isto tako, da ova situacija potraje i da se ovakvi snimci policajaca i demonstranata viđaju svakodnevno u narednih godinu dana brzo bi Španija izgubila prefiks demokratska.
                  Mozda kod obicnih ljudi, u ocima Brisela nece a to se jedino racuna.

                  Originally posted by Keylor View Post
                  Ako se ima volje za rat do njega će i doći bez obzira na EU i NATO. Nadam se da ga u Španija nema i da su nešto naučili od nas.
                  Slazem se da ako postoji volja za rat da ce do njega i doci ali masis poentu. Cak i ako dodje do njega NATO se vojno nece mesati kao u slucaju Srbije niti ce EU uvesti neke sankcije Spaniji iz prostog razloga toga sto Spanija ima pravo veta u EU.

                  Originally posted by Победа View Post
                  Recimo da piše u ustavu neke zemlje da treba ubiti sve crnce koji se nađu na toj teritoriji, je l' to treba poštovati? Ako se pobuni narod protiv toga, je l' onda policija treba da udari na narod?
                  U kom to ustavu postoji? U ustavu Spanije?! Pises bezveze. Procitaj jos jednom sta sam gore napisao. Svaka zemlja clanica EU i NATO pakta se po-default-u smatra demokratskom zemljom u zapadnom svetu. End of story.

                  Comment


                  • Originally posted by skeptik View Post
                    U kom to ustavu postoji? U ustavu Spanije?! Pises bezveze. Procitaj jos jednom sta sam gore napisao. Svaka zemlja clanica EU i NATO pakta se po-default-u smatra demokratskom zemljom u zapadnom svetu. End of story.
                    Slažem se, nego nisi shvatio šta sam napisao. Ovde je mnogo bitnija i veća stvar od ustava, a to je sloboda i demokratija. Fašistički je ovo što radi Madrid.

                    Comment


                    • ne verujem da ce biti oruzane pobune ali takodje mislim da Madrid vise nece imati ama bas nikakvog uticaja na Kataloniju.
                      Vise nema povratka na staro to je evidentno i mislim da ce polako ali sigurno Katalonija mirnim putem izaci iz svega toga
                      a pre svega ce se odraziti to preko finansija, poreza, budzeta i ostalih stvari.
                      Koliko vidim Madrid nije imao i nema plan B osim sto je pokusao da nasilnim putem spreci i tako sebi naneo nenadoknadivu stetu
                      Katalonce vise nece moci uterati da bude po starom, probudili su u njima nacionalnu svest k0ja moze samo rasti iz dana u dan.
                      Doslo vreme pametan zaćuti, budala progovori a fukara se obogati.

                      Comment


                      • Originally posted by Победа View Post
                        Slažem se, nego nisi shvatio šta sam napisao. Ovde je mnogo bitnija i veća stvar od ustava, a to je sloboda i demokratija. Fašistički je ovo što radi Madrid.
                        Tanka je linija izmedju demokratije i anarhije ali postoji. Kada bi se svaka opstina, region, pokrajina... poziao na referndum i secesiju nastao bi opsti haos u svetu. Mora da postoji neki red, ustav, medjunardno pravo...

                        Comment


                        • Originally posted by Победа View Post
                          Slažem se, nego nisi shvatio šta sam napisao. Ovde je mnogo bitnija i veća stvar od ustava, a to je sloboda i demokratija. Fašistički je ovo što radi Madrid.
                          Dezali su Franka sve do njegove smrti 1976 ako se ne varam, preko njih je Hitler pobegao u Juznu Ameriku ne treba da te cudi onda njihov taj fasisticki stav.
                          Pogledaj samo sport za vreme Frankove vladavine , ili uzmi primer Gernike i njenog sravnjavanja do temelja za vreme rata.
                          Doslo vreme pametan zaćuti, budala progovori a fukara se obogati.

                          Comment


                          • Originally posted by skeptik View Post
                            Tanka je linija izmedju demokratije i anarhije ali postoji. Kada bi se svaka opstina, region, pokrajina... poziao na referndum i secesiju nastao bi opsti haos u svetu. Mora da postoji neki red, ustav, medjunardno pravo...
                            Da ali Katalonija je pre sjedinjavanja sa Španijom bila drzava, nije ona sada da hoce da izmisli saksiju pa zeli da bude ono sto nije bila nikada.
                            Doslo vreme pametan zaćuti, budala progovori a fukara se obogati.

                            Comment


                            • To sto kod njih nije zvanicno fasizam ne znaci da nije duboko ukorijenjen. Oni su uvijek bili zatucani, kad su bili sila izivljavali se, izivljavali se i nad svojim teritorijama, a ovdje su pokazali cijelom svijetu da su nasilnici, a Katalonci nisu odgovorili oruzjem vec olovkom i papirom. I sad imaju sve u svojim rukama. Mada mi stvarno nema kapi logike da oni hrane pola Spanije, bice im super kad budu sami.

                              Ipak tesko je dobiti drzavu bez oruzja. Baskijci bi svakako drugacije reagovali.
                              sigpic

                              Comment

                              Working...
                              X