Announcement

Collapse
No announcement yet.

Res publica (tema o politici i ekonomiji)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by madrid View Post
    Ne znam sta da mislim. Sve zavisi iz kog ugla se gleda. Vecina izjava zvanicnika i uopste ljudi proizilazi direktno iz ugla posmatranja. Ne znam koji bi komentar bio objektivan u ovoj situaciji.

    Ugao posmatranja separatista: Policija silom sprecava glasanje. Unistava demokratiju i ne da pravo ljudima da pokazu sta zele. Guraju i pritskaj stanovnistvo koje brani glasacke kutije i pravo na samoopredeljenje



    Ugao posmatranja unionista:

    Policija direktno brani ustav i hrabro stiti suverenitet svoje drzave, protiv onih koji krse zakon i ruse drzavu i ustav(konstituciju). Cuvaju drzavu od ljudi koji nelegitimno pokusavaju da otcepe deo teritorije. Cuvaju zakone i prava svoje republike.


    Kakav crni ugao brate mili, policija bije ženu, decu, stare ljude.. o čemu mi pričamo?

    Meni je najcrnje od svega to koliko postoji takvih ljudi na svetu - koji će bez problema poslušati nečija naređenja da biju/ubiju nekog. A još jače je što je to predstavljeno kao nešto normalno u našem svetu. Mnogi se čak i ponose time. Neki "samo" opravdavaju. Mora tako, znaš. Brani se država strašni mozgovi, baš strašni

    Sve u svemu Španija je danas izgubila Kataloniju, sad je samo pitanje vremena koliko godina će im trebati (ako već do sad to nije bio slučaj).

    Comment


    • Kad ce izac rezultati referenduma?

      Comment


      • Originally posted by Adam The Llama View Post
        Znamo svi ko je sve ovo zakuvao, i koje unistio mnoge drzave u poslednjih 50godina.

        Sent from my HTC One_M8 dual sim using Tapatalk
        Da nisu Amerikanci,oni su najgori ljudi,samo smisljaju neke zle stvari.

        Comment


        • Originally posted by Ivan_pg View Post
          Kad ce izac rezultati referenduma?
          Ma kakvi rezultati, ovi su zaplenili kutije, Katalonci glasali kasnije bez ikakvog reda. Čak iako izađu rezultati, sigurno neće biti tačni.

          Comment


          • Pa da ali to je spanska policija, a Spanci sigurno ne zele da se Katalonija otcepi. Iz ugla ogromne vecine Spanaca oni u ovim trenutcima cuvaju njihovu drzavu od ljudi koji hoce da je uruse na nezakonit nacin. Nije to katalonska policija. Mossos(njihova policija) je na nekim mestima pustio glasanje.



            P4p1
            Ovo je direktno povezano na cijoj je neko strani. Neko moze da npr. da kaze da ti ljudi tim branjenjem glasackih kutija direktno krse zakon i jos nece da se sklone. I jedni idrugi su tvrdoglavi. Niti ce policija i SPanci pustiti glasanje, niti ce se ovi skloniti i dati policiji da uzme kutije. Pat je pozicija. Uvek ima 2 strane medalje.
            Last edited by colchonero; 01-10-17, 19:15.

            Comment


            • Originally posted by Победа View Post
              Ma kakvi rezultati, ovi su zaplenili kutije, Katalonci glasali kasnije bez ikakvog reda. Čak iako izađu rezultati, sigurno neće biti tačni.
              Bice 130 % za otcijepljenje.

              Comment


              • Ljudi imaju svoju kulturu, jezik, bogatstvo i imaju pravo da odluce da li ce da zive u zajednici odnosno budu dio Spanije ili ce da pokusaju da funkcionisu kao drzava. Mora im se dati referendum da odluce, mozemo mi o Britancima svasta d apricamo, ali ljudi su dali referendum Skotima, doduse oni su znali kako ce Skoti izabrati ali su tamo slobode mnogo vece nego sto su kod Spanaca. Tamo fasizam jos zivi i duboko je ukorijenjen.
                Ali niko, ali niko ne moze da nadje opravdanje za ovo sto je policija uradila jadnom narodu danas. Sto je tukla djecu, babe, djedove, zene nemilosrdno, kao da su im najveci krvnici. I ovo svijet valjda gleda, a da je ovim Katalonija izgubljena i da ce joj mnogo biti bolje bez ovakvog rezima diktatorskog, svakako. Katalonija hrani dobar dio spanske sirotinje i dosta im je. Njima ce biti bolje kad budu samostalni.
                sigpic

                Comment


                • Originally posted by madrid View Post
                  P4p1
                  Ovo je direktno povezano na cijoj je neko strani. Neko moze da npr. da kaze da ti ljudi tim branjenjem glasackih kutija direktno krse zakon i jos nece da se sklone. I jedni idrugi su tvrdoglavi. Uvek ima 2 strane medalje.
                  Ovo nema nikakve veze sa stranama. U stvari ima, jedna koja odobrava nasilje i druga koja ne odobrava. I ovde nema neutralnog stava. Strašno je što opravdavaš to, pa se još kriješ iza tog "samo pričam kako ko to doživljava" stava.

                  Neće da se sklone, kažeš? Pa daj nek ih porokaju brate, ja ne bih trpeo da mi neko ne daje da ga sprečim da iskaže svoje mišljenje. Ili aj ako već ne može to, makar nek se malo iživljavaju. Brani se ustav ipak.

                  Comment


                  • Originally posted by Победа View Post
                    Ma kakvi rezultati, ovi su zaplenili kutije, Katalonci glasali kasnije bez ikakvog reda. Čak iako izađu rezultati, sigurno neće biti tačni.

                    Moram, iako sam ja za to da se referendum odrzi(ali na legitiman nacin u buducnosti i da se Madrid sa tim slozi) da priznam da je pobeda vrv u pravu. Deca su glasala posle, turisti, cak je i neki zvanicnik ne mogu da se setim koji rekao da ljudi mogu da glasaju koliko god puta hoce. 400 i nesto kutija je vec zaplenjeno(pre sat vremena info). Pitanje je sta ce sada odluciti.



                    Vladan je isto potpuno u pravu, kao i vecina ovde, prebijanje ljudi je stvarno uzasno.

                    Opet tvrdim da niko nece popustiti dijalogom. Niti ce policija pustiti glasanje i krsenje ustava i urusavanje drzave, niti ce ih Katalonci pustiti da mirno uzmu kutije. Ne postoji drugi nacin. Ili ce oni izgurati policiju i naterati je da se povuce (odbraniti kutije) ili ce policija preko njih uzeti kutije nasilno. Ovo je kao ono vucenje kanapa 2 ekipe, gde nijedna nece popustiti dok druga ne padne. Svako se bori za svoj cilj po cenu nasilja ocigledno.


                    Slazem se ja P4p1 sa tobom, samo mi objasni kako mirno da uzmu kutije pored ljudi koji ih sprecavaju. Ili ce da priznaju poraz i otcepljenje ili ce da ih uzmu. Nema trece.

                    Pitanje je sta se desava u ovom prvom hipotetickom slucaju(da puste glasanje) i da se izglasa nezavisnost npr. Msm da bi ovo danas bila decija igra u slucaju za takav scenario nazalost.
                    Last edited by colchonero; 01-10-17, 19:28.

                    Comment


                    • Ti u neku ruku opravdavaš i kolonizaciju. Recimo držiš neku zemlju pod kontrolom i narod tamo ne sme da se buni jer si ti nametnuo takve zakone. Veoma slična priča.

                      Comment


                      • I nemojte da mi ubacujete reci u usta molim vas. Ja sam odavno rekao da sam za legitiman referendum na koji Madrid pristane, nesto kao sto su Skoti imali, a protiv otcepljenja(tj. glasao bih ne da imam pravo). Samo sam hteo da vam priblizim situaciju u ESP kako jedni a kako drugi razmisljaju i da vam ovjasnim ko se za sta bori i ko sta brani, ali evo ako hocete necu vise nista da pisem. Nisam stvarno imao nikakvu losu nameru. Nije vredno svadje. Nije kao da cu/cemo nesto promeniti oko otcepljenja tim komentarima.




                        @pobeda Ne nikako, evo objasnio sam sada za sta sam ja. Postavio si komentar dok sam pisao, pa nisam video. Ja sam za referendum i voleo bih kada bi Madrid pustio, samo sto bih da imam pravo glasao ne(ali ne iz ovih razloga, nego jer mislim da je to losa odluka)
                        Last edited by colchonero; 01-10-17, 19:34.

                        Comment


                        • Originally posted by madrid View Post
                          I nemojte da mi ubacujete reci u usta molim vas. Ja sam odavno rekao da sam za legitiman referendum na koji Madrid pristane, nesto kao sto su Skoti imali, a protiv otcepljenja(tj. glasao bih ne da imam pravo). Samo sam hteo da vam priblizim situaciju u ESP kako jedni a kako drugi razmisljaju i da vam ovjasnim ko se za sta bori i ko sta brani, ali evo ako hocete necu vise nista da pisem. Nisam stvarno imao nikakvu losu nameru. Nije vredno svadje. Nije kao da cu/cemo nesto promeniti oko otcepljenja tim komentarima.
                          Niko ti ne ubacuje reči u usta i svima je jasno šta ti misliš. Ovime si sve rekao.

                          Comment


                          • Sta je dečki, smeta vam što mlađani madrid više nije tako liberalan?
                            DALE 1992-2020
                            NIKAD ZABORAVLJEN

                            Comment


                            • Procitaj drugi deo komentare gde sam pojasnio na sta mislim pre ovog tvog.

                              Ja sam za referendum i voleo bih kada bi Madrid pustio.


                              Znaci zelim da ih Madrid pusti da glasaju, jer mislim da imaju pravo na to. Napisao sam da nisam za ovako nasilan referendum sa policijom nasiljem i ostalim stvarima, ali za normalan apsolutno,. I to nisam samo sad napisao nego jos jutros.

                              Comment


                              • Originally posted by Ivan_pg View Post
                                Da nisu Amerikanci,oni su najgori ljudi,samo smisljaju neke zle stvari.
                                Amerikanci kao narod ne postoje.
                                Mada u ovom slucaju mozda je stvarno u pitanju volja gradjana. Ali definitivno nekome odgovara da se drzave cepaju i unistavaju.
                                Toliko gradjanskih ratova u poslednjih 10god, sigurno nije slucajnost.


                                Sent from my HTC One_M8 dual sim using Tapatalk
                                Last edited by Brian McShtull; 01-10-17, 19:39.
                                IMG-20190614-192941
                                "A lot of football success is in the mind. You must believe you are the best and then make sure that you are."
                                Shankly-Paisley-Fagan-Dalglish-Benitez-Klopp

                                Comment

                                Working...
                                X